Stadsnieuws. Rechtszaken. LICHTE MARYLAND B IN PATENTVERPAKKI Nc! De Rotterdamsche Tramweg' maatschappij. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den minister' van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: den minister bekend, dat de Rot terdamsche Tramwegmaatschappij het vervoer van passagiers over het Zijpe ondergeschikt maakt aan het vervoer van suikerbieten en pulp, doordat de veerboot Zijpe wordt gebruikt als sleepboot, als gevolg waarvan niet wprdt gevaren op de in de dienstre gefeng aangegeven uren en op een tocht van vijf minuten, twintig mïnu ten vertraging ontstaat? Is de minister bereid onverwijld maatregelen te nemen dat de Rotfer damsche Tramwegmaatschappij zich nauwkeurig houdt aan de gepubliceer de uren van afvaart en de naleving daarvan te doen controleeren door hef bij de tramweghavens aan het Zij pe en den Willemspolder dienstdoend personeel van den Rijkswaterstaat? Propagandist. De Bondsraad van den Nederl. Bond van .Arbeiders in het landbouw-, tuin bouwt en zuivelbedrijf heeft in een te. Zwolle gehouden vergadering be sloten tof aanstelling van twee nieu we propagandisten en wel voor Noord en Zuid-Holland en een voor Zeeland, COLIJNSPLAAT. Door de ouders der schoolgaande kinderen der open bare lagere school alhier is een ver gadering gehouden tot instelling van een ouderavond. Een commissie werd gekozen, bestaande uit 5 leden. Tot leden dier oudercommissie werden bij meerderheid van stemmen gekozen de heeren: A. Hartog, M. J. Engel vaart, M. van der Weele Pz., K. van den Bérge en L. W. Leendertse. Genoemde commissie koos uit haar midden tot voorzitter de heer A. Hartog en tot secretaris de heer M. van der Weele Pz. Een 60-tal ouders waren tegen woordig. Voor de vervulling van de va cature voor onderwijzeres aan de O. L. school te Colijnsplaat is de volgen de voordracht opgemaakt: Mej. M. Minderhoud te Westkapelle; Mej. M, Kwaak te Oost- en West-SouburgMej. P. Dekker te Nieuw- en St. Joosland. HOEDEKENSKERKE. Naar wij ver nemen heeft de jongste Zuid-Wester storm vrij belangrijke schade aan de zeewering in de omgeving van den Kapuinhoek alhier aangericht. Onder meer is een gedeelte van de steen- glooiing weggeslagen en in de diepte verdwenen. Bereids is met de herstel ling een aanvang genomen. HANSWEERT. Bij het verrichten van werkzaamheden met een takel te Hansweert, brak deze en viel op den werkman Bram Krombeen Janz.. Een sleutelbeen werd gebroken. KAPELLE. De onderwijzeressen van de Chr. Bewaarschool te Kapelle heb ben gecollecteerd bij de inwoners, om de kinderen met St. Nicolaas te frac- teeren. Ontvangen is een bedrag van f 87,10. SCHORE. Toen gisteren de alhier dagelijks passeerende puoeftrein met de nieuwe locomotief ter hoogte van de spoorbrug was, brak een koppeling van de achter den tender volgpnide wagon waar- doiqr de trein tot stilstand1 woest worden gebracht. Na ongeveer 20 minuten was het euvel hersteld en vertrok de treüh in de richting Roosendaal. Donderdagmiddag vergaderde die Raad dezer gemeente. Afwezig met ken nisgeving de heeren Boonman en Zoete- weij. Ingekomen is een verzoekschrift van mej. C. Martijin-Schrier om verhooging van de vergoeding voor het schoonhouden van het schoolgebouw. Op voorstel van burgemeester en wethouders wondt met al gemeebe stemmen besloten een verhooging toe té kennen van f 10 per jaar met in gang vain 1 Januari 1930. Va® de ouder- comm,issie is een schrijven ontvangen waarbij er de aandacht op gevestigd wordt dat geregeld door ongeveer 9 schoolgaan de kinderen des middags het eten wordt gebruikt in de school waarbij koffie wordt gegeven door eein particulier. In overweging, wordt gegeven om tie kosten hiervan gedurende de maanden October tot en met Maart tot een totaal van f 15 voor rekening der gemeente te nemen. De voorzitter zegt dat steeds voor koffie wend gezorgd tégen een vergoejing van 7l/2 cent per week en per kind. Er zijn echter enk eden die bezwaar tegen do kosten ma ken, zoodat naar een andere oplossing wprdt uitgezien. De meeste ouders zullen echter wel liever zelf tie 'kosten voor hunne rekening, nemers Daarom .stellen burgemeester en wethouders voor om met de -oude regeling door te gaan en op het einde- van voornoemd tijdvak het ontbre kende bedrag aan te vullen tot een maxi mum van f 10 overeenkomstig, welk voor stel met al'gemeene stemmen wordt beslo ten. Hierop volgt vaststelling der ge- maantébegriootiing voor '1930 met een ont vang en uitgaaf voor den gewonen dienst van f 27.529.54V2 en voor den kapitaal- dienst van memorie (pi. inkomstenbelas ting f 7.686,41 Va, onvoorziene uitgaven f619,61), de begrooting voor de Zuid- Bevelandsche gascentrale „Oosteinde" v-oor het 2e halfjaar 1929 met een ont vang en uitgaaf voor den gewonen -dienst van f 44.035,38 en voor den kapitaaldienst van f 108.500 en de begroeting voor voor noemde gascentrale voor het jaar 1930 met een ontvang: en, uitgaaf voor den ge w-cnan dienst van f 95.392,60 en voor den kapitaal-dienst van f20.816,79. Tot vast stelling van deze begroetingen werd be sloten met 4 tegen 1 stem (die van den heer Bierens). De heer Bie.ens verklaart dat hij ibiji zijn in de vorige vergadering uiteengezette standpunt blijft en kan dus zijn stem niet aan de begroetingen geven. Spreker is van meening, dat de tekorten op het gasbedrijf niet op de belastingen m-ogen worden gelegd doch dat door ver- hooging van de gasprijzen getracht moet worden een kloppende begrooting te krij gen. Wordt over volgende jaren winst gemaakt, dan kan de gasprijs direct wor- verlaagd. De heer Bruijnzeel kan zich goed met het standpunt van dén heer Bie rens vereenigen, doch ziet geen voordeel in het niet goedkeuren der begrootingen aangezien -reeds de meerderheid der be treffende gemeenteraden hunne goedkeu ring hieraan hebben gehecht. De heer Karelse is van een andere meening. Het geldt hier een- bedrijf van een combinatie van gemeenten en niet van een groep in woners (in dit geval gasverbruikers). In dien dan ook straks winst wordt gemaakt, betgeen sp-r. ook verwacht, zal ook die winst ten bate van alle belastingbetalers komen. Hij is er beslist voor dat de ver liezen van nu, straks worden teniet gedaan door winst desnoods door de gastarieven te verh-o-ogen. Hierop volgt vaststelling van een wijziging der gemeente!be,grooting voor 1929. Bij de rondvraag, zegt dé heer Nieuwenhuijse dat in de straat achter dé brug een belangrijke verzakking is ont staan die hersteld zal moeten worden. De voorzitter zegt, dat hierop zal worden gielet. De heer DeVrieze wijst er opdat de gasverlichting en -verwarming de laat ste dagen zeer veel te wenschen over luat, De fout zit vermoedelijk in de buizen in den Steenweg waarin water is gekomen. De voorzitter zal den directeur van d'e gasfabriek hierrtiede direct in kennis stel len. WAARDE. Woensdagmiddag verga derde de raad der gemeente. Er wa ren 6 leden aanwezig. Het bekende verzoek om een bijdrage in de kosten van meubileering van een bestuurska mer in het vereenigingshuïs voor de Ned. Gemeenten, wérd voor kennisge ving aangenomen. De bezoldiging van den gemeente-veldwachter, zooals deze is neergelegd in de door den Commis saris der Koningin voorgestelde jaar- wedde-regeling, werd overeenkomstig die regeling per 1 Januari 1930 vast gesteld en wordt tevens zijn pensioens grondslag hiermede in overeenstem ming gebracht. De bedrijfsbegrootin- gen voor het 2e halfjaar 1929 en die voor 1930 voor de gascentrale „Oost einde", werden goedgekeurd en wor den dienovereenkomstig de begrootin gen gewijzigd. Ten slofte wordt naar aanleiding van het in bruikleen af staan van een gedeelte der O. L. school voor bijzonder onderwijs besloten, ten laste van de O. L. school een geldlee- ning aan te gaan van ten hoogste f2800,en voor bijzonder onderwijs een van ten hoogste f 5200, Gisternamiddag had de 78-jarige M. P. door een duizeling getroffen, het ongeluk van een aanmerkelijke hoogte van den zoldertrap bij den land bouwer Jac. P. te vallen, en zich daar bij zoodanig te bezeeren, dat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen, welke verleend werd door dokter Nieuwenhuijse van Krabbendijke. Deze constateerde inwendige kneuzingen in den schouder. Later in den namiddag is M. P. per brancard van de afdeeling Waarde van het „Groene Kruis" naar zijn woning vervoerd. YERSEKE. Woensdagavond werd In school I een goedbezochte ouderavond gehouden. De heeren M. Verschuure Az., voorzit ter der ouderoommissie, en het hoofd' dei- school de heer J. Hage Iz„ hielden op voedkundige en onderwijskundige redevoe ringen: de laatste ook nog eene verhan deling over De Genesfet.s teven en werk, mede met het oog, op- den, a.s. gedenkdiag van genoemden dichter. Mededeelingen van gunstigen aard werden gedaan over de school. De heer L. Pieferse en J. Osse- waarde leverden letterkundige bijdragen. Het Nutsensemble musiceerde en bege leidde gemeenschappelijke® zang. Veel leerlingenwerk werd met belangstelling be- ichtigd. De heer inspecteur te Goes had bericht van verhindering, gezonden. 'De heer L. van Stee, J. Bom Lz. en J. Hage werden bij acclamatie herkozen als, leden der ouderoommissie. De heer J. Bakker, raadslid en lid der schoolcom missie woonde mede de vergadering bij. De op 18 Sept. j.l. opgerichte Yerseksche Oranjevereeniging hield gis teravond een algemeene vergadering tot Van de helling der Rotterdamsche Droogdokmaatschappij te Rotterdam is Dinsdag met goed gevolg'van stapel geloopen hét s. s. „Lefo", gebouwd voor de Maatschappij „Zeevaart". n or vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement. Het door het bestuur onl worpen concept werd na eenige wijzigin- door 'de ledenvergadering goelgskeurd en vastgesteld. Na afloop der ledenvergadering werd door het bestuur tot bode der vereeniging benoemd de heer Van Loo. Eerstdaags zal door dezen een circulaire worden ver spreid tot werving van leden en begunsti gers. De voorbereidende maatregelen v-oor de viering van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin in 1930 zullen door het bestuur binnenkort worden genomen. Koninginne-feesten 1930. Verschillende belangstellenden, o. w, bestuursleden van diverse buurtver- eenigingen hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het Oranje-comité om Donderdagavond te 8 uur in het Schuttershof te komen, teneinde be sprekingen te houden over de viering van den 50sten jaardag der Koningin in 1930. Achter de bestuurstafel hadden plaats genomen de heeren van Ballegoijen de Jong, Rothuizen en Donner. (De hee ren Constandse en Geijsen, destijds zitting in het comité hebbend, bedank ten onlangs als zoodanig). De heer van Ballegoijen de Jong nam de leiding der vergadering op zich. Hij deelde mede dat twee leden uit het bestuur waren getreden, en dat burgemeester Hajenius, eere-lid, we gens ziekte verhinderd was de bijeen komst bij te wonen. Vervolgens stelde hij voor tot verkiezing van twee be stuursleden over te gaan. Dit voorstel ontlokte gedachtenwisseling over de samenstelling van het Oranje-comité en over de verhouding van de buurt- vereenigingen tot dit comité. Sommige aanwezigen waren de meening toege daan, dat het Oranje-comité een zelf standige vereeniging moet zijn en los van de buurtvereenigingen moet staan. Andere konden zich daarmede niet vereenigen en ze pleitten voor hand having van den ouden toestand. Tenslotte werd besloten de verkie zing op te schorten totdat de buurt vereenigingen hun afgevaardigden naar het hoofd-comité benoemd zullen heb ben. Daar de buurtvereenigingen geen of- ficieele afgevaardigden ter vergadering hadden gezonden, konden de bespre kingen over de feestviering uiteraard slechts een algemeen en voorloopig ka rakter hebben. We zullen dus hier met een korte samenvatting kunnen volstaan. Algemeen werd gehoopt dat de in den loop der jaren uiteen gevallen buurtvereenigingen zoo spoedig moge lijk weer zullen worden opgericht, en dat het Koninginne-feest in 1930 even veel steun van de inwoners van Goes zal hebben als het feest in 1923. Aan de buurtvereenigingen zal in overwe ging worden gegeven om 25"/o der con tributies aan het Oranje-comité af te staan. De feesten in Goes zullen wor den gehouden als die in de dorpen tot het verleden behooren. Een der aanwezigen wees op de wenschelijkheid van het organiseeren van een histori- schen optocht, hetgeen de instemming van velen had. Over eenigen tijd zal opnieuw een bijeenkomst worden gehouden van hef Oranje-comité met de afgevaardigden der buurtvereenigingen. Het is dus zaak dat alle buurtver eenigingen zoó spoedig mogelijk verga deren, in eigen boezem de feesten van 1930 bespreken en hun afgevaar digden piet wenschen en verlangens naar de groote bijeenkomst zenden. De vergadering van gisteravond werd besloten met het zingen van het Wil helmus. Benoemd Door B. en W. is benoemd tot tij delijk hoofd der O. L. school A al hier, de heer M. G. v. d. Ende, onder wijzer aan die school, zulks wegens ziekte van den heer C. Kloosterman. Dorcas. Men schrijft ons: De Zuid-Bevelandsche Dorcas be deelde heden 17 dekens, 10 rokken, 64 vrouwhemden, 13 manshemden, 52 la kens, 82 schorten en eenige wollen kleedingstukken, waarvoor het bestuur de leden hartelijk dank zegt. Deze nuttige instelling wordt den stadge- nooten warm aanbevolen. In en uit. Ingekomen: J. van den Dries, veld- arbeider, van Hoedekenskerke, Julia- nastraat 6; I. J. Leenhoufs, zonder be roep, van Retranchement, Oostsingel 122; G. Thias, monteur, van Pader- born, Violenstraat 15; H. J. H. Vos- beek, leerl. mach. N. S., van Maas- bree, Schengestraat 45; H. J. Venne- man, ondermach. N. S., van Boxtel Schengestraat 45; C. J. M. Bitter, ty piste, van Vlissïngen, Middelburgsche straat 29; R. Siebenga, verpleegster, van Middelburg, Oostwal 31; A. van 't Westende, dienstbode, van 's Hee- renhoek, Nieuwstraat 62. Vertrokken: Th. J. Scholten, ambt. ter secr., naar Enschedé, Soendastraaf 15; M. A. de Baar, dienstbode, naar Kwadendamme, B 57; A. van der Meer, los werkman, naar Rotterdam, Open Rijstuin 13; S. J. Jonkers, zonder beroep, naar Kortezwaag, 256; H. J. v. d. Krommenacker, dienstbode, naar Erp; P. Overbeeke, slagersknecht, naar Terneuzen, Noordstr. 38; P. van Diest en echtg., loodgieter, naar Lisse, Kraanstr. 99; H. van der Zalm, dienst bode, naar Rotterdam, Josephstr. 67b; P. de Jonge en echtg., fuinderskecht, naar Den Haag, 2e P. Burgstraat 28. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: In dronkenschap de orde verstoren en een anders veiligheid bedreigen: C. P. te Yerseke 14 dagen hechtenis. Met auto zonder achterlicht rijden: J. C. P. te Goes 11 s. 1 d. Met fiets rijden zonder reflector:, E. J. M. te Kloetinge f 0,50 s. 1 week tuchtschool. Fietsen zonder licht: P. M. d. T. te Hansweert, M. C. M. te Kapelle, W. M. te Wolphaartsdijk, A. J. S. te Hansweert, M. B. te Kwadendamme, J. T. te Baarland, allen f5 s. 5 d. h., E. d. H. te Kloetinge f2 s. 2 d. h., G. P. te Oudelande f5 s. 1 w. tuchtsch. Straatschenderij: M. J. v. d. L. 1 mnd. tuchtsch. voorwaardelijk meteen proeftijd van 2 jaar, J. R. te Hoede kenskerke, C. R. te Hoedekenskerke f 15 s. 15 d. h., M. B. te 's Gravenpol der f 5 s. 5 d. h. Strooperij: F. v. B. te Bergen op Zoom f25 s. 25 d. h. Loopen over grond die bezaaid is: J. J. K. te Baarland f5 s. 5 d. h. Loopen op verboden terrein: J. J. G. D. te Sas van Gent HO s. 10 d. h., H. W. Keulen, vrijspraak. Overtreding loterijwet: A. L. S. te Amsterdam, f 15 s. 15 d. h., J. G. te Amsterdam f 15 s. 15 d. h. Overtreding vloekverbod: J. M. d. K. te Goes flO s. 10 d. h. Overtreding drankwet: M. A. M. te Yerseke HO s. 10 d. h. Gevaarlijke hond niet onschadelijk houden: J. K. te Driewegen, vrij spraak. Op den spoorweg loopen: C. J. B. te Krabbendijke f5 s. 5 d. h. Te Kapelle fietsen zonder stuur vast te houden: H. J. H. te 's Herfogen- bosch f 3 s. 3 d. h. Overtreding reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: P. d. W. te Nisse, B. S. te Oudelande f5 s. 5 d. h., A. V. te 'Oudelande f10 s. 10 d. h., B. V. te Nisse f 5 s. 1 week tuchtschool. £J* Overtreding woonwagenwetA. V. te Breda f 15 s. 15 d. h. Als personeel van de brandweer niet aanwezig zijn bij de oefeningen: J. P. W. te Rilland-Bath f3 s. 3d. h., G. J. D., P. B., L. v. d. H. te Kruiningen f0,50 s. 1 d. h. Zonder teeken te geven van rich ting veranderen: M. W. te Goes flO s. 10 d. h., G. T. te Goes f 5 s. 5 d. h. Met motorrijtuig rijden zonder num mer: P. E. te Baarland f -5 s. 5 d. h. Met motor in verboden richting in straat rijden: C. M. te Kruiningen, A. d. S. te Wemeldinge f 3 s. 3 d. h. Met motor de veiligheid van hef verkeer in gevaar brengen: J. G. d. K. te Kortgene f20 s. 10 d. h. Met auto over rijwielpad rijden: L. G. te Vlissingen, vrijspraak. Met fiets de linkerzijde van den weg berijden: P. J. M. V. te Goes, vrijspraak. Naam niet op schip hebben: P. S. te Wemeldinge, G. d. B. te Zwijndrecht A. V. B. te Hardinxveld f 5 s. 5 d. h. Dronkenschap: J. H. J. v. W. te Brussel, S. W. D. te Yerseke f 10 s. 10 d. h., A. v. d. P. te Oudelande 3 d. h., G. P. te Yerseke f25s. 25 d. h. Bioscopen In het „Slot Ostende" wordt deze week de zeer bekende film „Metro polis" vertoond. Dit werk speelt in het jaar 2000 en is een genialen en fantatischen blik in de verre toekomst. De „Landbouw-Bioscqop" brengt tot en met Zondagavond: „Het alarmsig naal", een spannend spoorweg-drama. Maandag en Dinsdag gaat „De Prins student van Heidelberg", onder regie van Ernst Lubitsch. De film is afge stemd op het bekende en ook hier ter stede destijds gespeelde tooneelspel: Oud Heidelberg". Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 17 November, des avonds om 6 uur zal een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van Ds. Kasteijn van Middelburg. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden wenden de vol gende vonnissen uitgesproken Strooperij: D. N., 26 jaar, landbou wer te Yerseke, f 10 of 10 d. h. Petroleum werpen in een waterput: J. F. de K., 30 jaar, arbeider te Ossenisse,' vrijspraak. Hooger beroep. G. C. R., 42 jam-, werkman te Goes, heeft hooiger beroep aangetekend tegen het vonnis der Arrondissements-Recbt- bank te Middelburg van' Nov. j.l., waar bij hij wegens ontucht yeroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. C. P., 31 jaar, arbéidèr te Yerseke! heeft hooger beroep aangeteekeind tegen het vonnis van den kantonréchter te Goe9 van 8 Nov. j.l., waarbij hij wegens orde verstoring in dronkenschap, gepleegd bij herhaling is veroordeeld, tot 14 dagen hech tenis. De Ambtenaar van het O. M. is eveneens in hoogier beroep gegaan.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2