DIPLOMATEN STER-TABAK N° 156 Vrijdag 1» November 1929 il6 Jaarrang.ri Onze St. Nicolaas-Prijsvraag. TIN. City Magazijn Bij Gevatte Koude Sanaptiri«: ProVlnelenleuWs Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Buitenland School en kerk. Rechtszaken. Licht ci* ye ujri*p ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURAIVT en Kleeuweni Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regel» fl,20, elke regal meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worde» aangenomen tot 12 uur voorat, Evenals vorige jaren zullen wij ook dit jaar weder trachten onze ad verteerders en publiek tot elkander te brengen, waaruit, en daar twijfelen wij geenszins aan, eerstgenoemden zeker voordeel zullen weten te trek ken. Om hen nóg meer ter wille te zijn dan reeds bij de vorige prijs vragen het geval was, hebben wij de volgende prijsvraag ons voor oogen gesteld. De gemeente Goes wordt in vijf districten verdeeld, t.w. 1. Kreukelmarkt, Klokstraat en Ganzepoortstraat. 2. Lange Kerkstraat, Markt en Opril Groote Markt 3. Magdalenastraat, Koningstraat, Keizerstraat, Kade en 's H. H. Kd straat. 4. Lange Vorststraat, Witte Paardstraat en St. Jacobstraat. 5. Papegaaistraat, St. Adriaanstraat en Wijngaardstraat. Uit elk dezer districten wordt door loting in onze bureaux één adverteer der aangewezen, die DE GEHEELE WEEK (totaal 3 maal) GRATIS IN DE GOESCHE COURANT zal mogen adverteeren. 't Doet er niet toe of de annonce groot of klein is. De taak van het publiek, zoowel in Goes als in de buitengemeenten, zal zijn om de advertentie-rubriek van ons blad na te lezen en uit te vis- schen, welke firma's uit de 5 districten de gelukkigen zijn. Denkt men deze gevonden te hebben, dan stuurt men den uitslag naar ons kantoor (Turf- kade 15, Goes) met vermelding van de adressen en de branches, waarin deze firma's handelen. Onder hen, die de 5 firma's geraden hebben of er het dichtst bij zijn, stel len wij 4 prijzen beschikbaar en wel: le PRIJSf 10.— 2e PRIJS7.50 3e PRIJS5 - 4e PRIJSeen boek. Zijn er vele goede oplossingen, dan beslist het lot. De advertenties zullen verschijnen in de nummers van Woensdag 27 No vember, Vrijdag 29 November en Maandag 2 December. De oplossingen moeten uiterlijk Woensdag 4 December, des morgens"10uur in ons bezit zijn. De winnaars kunnen hun prijs, waarvoor wij bons (geheele of twee halve) beschikbaar stellen, en die 5 DECEMBER moeten zijn in gewisseld bij de adverteerders die voor deze prijsvraag hunne advertenties op- gavén, aan ons kantoor afhalen, zoodra de uitslag in het nummer van Woen»- dag 4 December bekend is gemaakt. De advertenties der betrokken firma's zullen gemerkt worden met „iets bijzonders". Een ieder kan hieraan meedoen, doch van elk gezin wordt slechts één oplossing verwacht. DE DIRECTIE. De vlootbasis van Singapore. Het Engelsche Lagerhuis heeft den nacht van Dinsdag op Woensdag geen oog dicht gedaan. Met werkelijk prij zenswaardige volharding heeft men zich STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. 17 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. in den strijd begeven over het wets ontwerp betreffende het weduwenpen sioen. 't Moet een taaie beweging zijn geweest want in de 27 uur dat men vergaderde tot Woensdagmorgen 8.20 werd niet meer dan één artikel van het ontwerp afgedaan, en wat nog meer zegt: In 16 uren praten heeft men na 19 stemmingenéén woord van het artikel gewijzigd! Wel een scherpe tegenstelling met de Hollandsche Eerste Kamer, die de zer dagen een record in kortheid sloeg door precies 41/2 minuut te vergaderen. Wie durft te beweren dat wij, Hol landers niet van opschieten weten? Men zal zich er dus niet over ver bazen, dat na een dergelijke nachtzit- fing de pit er uit was bij de M. P.'s „Als ik gewacht had", zuchtte zij, hem een oogenblik aanziende en toen de oogen neerslaande. Het restaurant, dat bij hun komst bijna geheel leeg was geweest, was nu langzamerhand vol geworden. Gertru de zag verbaasd rond. „Wel, ik heb die menschen niet zien binnenkomen", verklaarde zij. „Daar ginds zit Prins Lutrecht. En een heele troep van jou vrienden. Ik geloof niet, dat Lady Susan van mij houdt". Susan knikte en glimlachte tegen hen. In haar oogen lag echter een ver wijtende uitdrukking, toen zij die van Grant ontmoetten. „Van je houden? Natuurlijk houdt zij van je", protesteerde hij. „Als er een hier in hit gezelschap minder po pulair is, dan ben jij dat zeker niet. Kijk eens, hoe woedend Lymane mij aanziet. Gertrude, je zult toch niet met hem gaan dineeren?" „Beste Grant, hoe ter wereld kan ik mij daaraan onttrekken?" vroeg zij. „Ik zal je er wel voor helpen", be loofde hij. „Zeg mij eens, wie is dit dikke heer met een vriendelijk ge- ■zïcht en een te kleinen hoed op het hoofd, die op den drempel glimla chend naar je staat te kijken?" „Dat is Cornelius Blunn", fluisterde zij. „Hij is een beste kerel. Wees be leefd voor hem om mijnentwil. Hij zou mij onaangenaamheden met Otto kun nen bezorgen, als hij dat wilde, en ik vrees, dat hij mij komt aanspreken". De nieuw aangekomene dik, vrien delijk en joviaal liep de kamer door, alsof heel Monte Carlo een ver bazende grap was en zijn ontmoeting met de prinses het toppunt daarvan. Hij kwam aanstappen als een groote olifant, zich onhandig voortbewegend op zijn tamelijk korte beenen. Maar de wijze, waarop hij Gertrude's hand aan zijn lippen bracht, was heel hoffelijk. „Wel, prinses", riep hij uit. „Hoe prettig u hier te vinden, en wat is het streelend voor iemands nationaal zelf bewustzijn te ontdekken, dat er nie mand in deze prachtige plaats is, die zelfs maar kan worden vergeleken met een landgenoote". „Altijd dezelfde vleier", glimlachte zij. „Laat mij u meneer Grant Slattery voorstellen. Meneer Cornelius Blunn". Meneer Blunn drukte hem vriende de Members of the Parliment. Niettemin zaten zij Woensdagmid dag allen weer op hun banken, ver moeid natuurlijk, slaperig misschien, maar in ieder geval: ze waren er. En ze waren er ook al heel spoedig goed met hun gedachten bij, want er werd hen, in 't bijzonder de conserva tieve heeren, een formidabele opfris- sching gegeven en wel de volgende: De Minister van Marine A. V. Ale- somder, deelde mede, dat de regee ring bevolen had om het werk aan de vlootbasis te Singapore feitelijk te sta ken. De minister gaf hierbij een uitvoe rige toelichting: In 1924 had de eerste arbeidersre- geerïng besloten, niet voort te gaan met den bouw der voorgestelde vloot basis. Sedertdien had het optreden van de conservatieve regeering den toestand geheel veranderd. Een drij vend dok was tegen kolossale kosten gebouwd en naar Singapore overge bracht, door Nederlandsche sleepboo- ten. In September 1928 was verder een contract gesloten voor het bouwen van een groot dok, dat ongeveer 4.000.000 pd. st. zou kosten. Het grootste aan deel van de kosten was tot dusver be streden uit bijdragen van Hongkong, de Federated Malay States en Nieuw- Zeeland, welke te zamen op het einde van het loopende financieele jaar 2.113.000 pd. st beliepen, waarbij moet worden gevoegd het kosteloos afstaan van het terrein door de Straits Settle ments. Thans heeft de regeering be sloten het gecontracteerde werk zoo veel mogelijk in een langzamer tempo te doen geschieden, het werk, dat op geschort kon worden, op te schorten, en geen nieuw werk meer uit te voeren. De reden van dit alles, zoo verklaar de de minister, is dat de regeering eerst het resultaat der a.s. vloofcon- ferentie af wil wachten, daar de be slissingen dezer conferentie van invloed kunnen zijn op het gebruik van de vlootbasis. Op vragen van afgevaardigden deel de de minister mede, dat er in ver band met de loopende contracten wel eenige schadeloosstelling zal moeten worden betaald en dat hij geen reden had om aan te nemen, dat de Domi nions niet met deze plannen accoord gingen. De. regeeringen der dominions waren in dit besluit gekend en hadden het ten volle beaamd; de Australische re geering, die aanvankelijk eenige be. zorgdheid had getoond, was na het op treden der arbeiders-regeering nu ook volkomen gerustgesteld. Onderwijzers op wachtgeld. Het Tweede Kamerlid Suring heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vra gen gesteld: lijk de hand, maar zonder warmte. Zijn houding scheen een nadere ophelde ring te vragen omtrent het tête tête van Grant en Gertrude. „Meneer Slattery is een mijner oud ste vrienden", ging zij voort. „Wij wa ren veel samen als kinderen in Was hington". Meneer Blunn's gelaat begon weer te stralen. Een breede glimlach ver spreidde zich over zijn gelaat. Hij was een man van gevoel en erkende het recht van vroegere vriendschap. Hij nam de zaak onder zijn bescherming. „Hoe prettig!" riep hij uit. „Meneer Slattery, u moet mij gelooven, als ik zeg, dat het altijd een genoegen voor mij is een Amerikaan te ontmoeten. Ik ben geen vreemdeling in New-York. Ik was een der eersten, die zich daar durfden vertoonen na de vreeselijke dagen van den oorlog. Ik was toen nog jong maar het hinderde mij. Toch wil ik er heen gaan, zeide ik tot mij zelf. Het is de woonplaats van ve len van mijn ras. Als er nog haat tegen ons bestaat, moet die worden over wonnen. En dat is gebeurd. Daar ben ik zeker van. Het is werkelijk ge beurd". „Reist u ook in Engeland?" vroeg Grant. Meneer Blunn was niet langer een volmaakt gelukkig man. Hij zuchtte. „In Engeland neen", antwoordde i Influenza, Griep en Wettig beschermd tegenVervalsehlnge» I Hoofdpijn en Kiespijn Prij» 40 en 75 ct. Bij Apoth en Drogtitca 1. Is het juist, dat in den laatsten tijd aan op wachtgeld gestelde onder wijzers door het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen een brief is gericht met het bevel, zich ge neeskundig te doen onderzoeken, ten einde eventueel voor invaliditeitspen sioen in aanmerking te komen; dat on derwijzers, die niet aan dit verzoek voldeden, dan de kennisgeving kre gen, dat hun wachtgeld vervallen was dat er reeds onderwijzers zijn gedu peerd, doordat hun wachtgeld is in getrokken, omdat zij op het bevel, om zich te doen keuren, niet vlug genoeg reageerden? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen, op grond van welke bepalingen der Lager Onderwijs-wet 1920 en der Pensioenwet 1922 deze maatregelen zijn getroffen? 3. Indien de eerste vraag bevsti- gend wordt beantwoord, doch de daar in genoemde maatregelen niet overeen komstig bepalingen der Lager Onder wijswet 1920 en der Pensioenwet 1922 zijn getroffen, is de minister dan be reid, deze ongedaan te maken? Onwettig gewicht. De Kantonrechter te Middelburg heeft A. M. te Goes veroordeeld tot f2 boete s. 2 dagen hechtenis wegens het voorhanden hebben van een ge wicht niet voorzien van het vereischte stempelmerk, zulks met verbeurdver klaring van het in beslag genomen ge wicht. Plotselinge dood. Toen Maandagochtend de hotelhou der van een hotel in Sluis een logeer gast ging wekken, die den avond te voren in het hotel was aangekomen, kreeg hij geen gehoor. Men gaf daar verder geen acht op, denkende dat de man nog sliep, doch toen men eenigen tijd daarna nog geen gehoor kreeg, waarschuwde men de politie, die bij het betreden van de logeerkamer den man geheel gekleed, dood op bed vond. Uit geen enkel stuk kon's man» identiteit worden vastgesteld. Aange zien hij bij zijn komst in het hotel Fransch sprak, wordt vermoed dat hij van Belgische of Fransche nationaliteit is. Zijn lichamelijke gesteldheid als mede zijn kleeding doen denken aan iemand uit zeer gegoeden kring. Hjj was bij zijn komst gekleed in «moklng- costuum. Aangezien nader is gebleken dat de dood onder verdachte om standigheden heeft plaat» gehad, het lijk op last van de justitie in be slag genomen en zal het gerechtelijk warden geschouwd. BIEZELINGE. Aan den Biezelinfi- schen Ham is de zeedijk tot een lengte van 65 meter onderaan verzakt en hl) vertoont scheuring. De algemeene ge dachte is dat het komt door den la gen waterstand. Spoedig herstel zal noodzakelijk wezen, hetwelk wel een aanzienlijk bedrag vorderen zal. COLIJNSPLAAT. Door de commis sie van toezicht op het L. O. is de volgende motie aan den gemeenteraad gezonden; „De commissie van toezicht op het lager onderwijs in haar gehouden ver gadering van 5 November j.l., gehoord de besprekingen over de» gang van zaken bij de vervulling va* de vacature van onderwijzeres aan de openbare lage school; spreekt hier over haar verwondering uit; uit den wensch, dat bij de aanstaan de benoeming uitsluitend zal worde» rekening gehouden niet de belangog van het onderwijs; en besluit dez* motie ter kennis t» brengen van den g*mee»t«a«d". KLOETINGE. In fle gisteravond és- houden vergadering der vereeniglng voor wijkverpleging in de gemeenten Kloetinge, 's Gravenpolder en Hees Abtskerke is, in verband met het a-»> vertrek van Zuster Abelsma, benoemd tot wijkverpleegster Zuster Milhouste Utrecht. Van de 12 uitgebrachte stem men werden er 7 uitgebracht op Zus ter Milhous en 5 stemmen op Zustor Vervloek E-STER TMEODOWJ5 NIEMCIJER GRONINGEN hij. „Dat is een andere zaak. Prinses, ik kus u de hand. Mijn lunch zal een prettiger maaltijd zijn dan anders, nu u in de zaal is. Meneer Slattery, ik benijd u. Dat doet iedereen, maar ik koester geen wrok jegens u". Hij vertrok, gewichtig maar vlug, log maar toch waardig. Grant zag hem na met oprechte nieuwsgierigheid. „Indien ik een tegenstander van dien man was in handelszaken of in een politieke kwestie", mompelde hij, „dan zou ik voelen, dat ik erg op mijn hoe de moest zijn. Iemand van dat type is gevaarlijker dan alle Lutrechts in de wereld". „Gevaarlijk? Hoe zoo, gevaarlijk?" vroeg zij. „Meneer Blunn is een groot philanthroop en een vurig beschermer der kunsten. In welk opzicht zou hij gevaarlijk kunnen zijn?" „Alleen als hij het verkoos te zijn", antwoordde Grant onverschillig. „Zou ik gevaarlijk kunnen zijn, als ik het verkoos?" vroeg zij. „Je bent gevaarlijk", verzekerde hij haar. „Je bent de gevaarlijkste vrouw ter wereld voor mijn zielsrust En het vreeselijkste van het geval is, dat je een Duitsche bent. Je behoort nu tot een ras, waar huiselijke deugden wer kelijk vereerd worden". „Alleen omdat ik met Otto trouwde?" „Alleen omdat je met Otto trouwde", herhaalde hij. „Duitschers ver»taan het, hun vrouwen tot Duitachers M maken". „Hoe dwaas!" lachte zij. „En wat i» er voor Duifsch aan mij? Duitsche vrouwen hebben mijn figuur niet, en zij zouden zeker mijn kleeren niet kunnen dragen." „Uiterlijk bezit je voordeden", gaf hij toe. „En toch ben je getrouwd met een Duit»cher en je zit onder de plak". „Wat heb je een hekel aan mijn aangenomen vaderland", riep zij uit. „Wel neen", protesteerde hij. „III heb geen hekel aan het land, noch aan het volk. Mijn gevoel voor hen Is ge heel anders. Ik wil wel toegeven, dat ik bang ben voor hen zou zijn, al» Ik een ernstig politicus was". „Maar waarom?" vroeg Bij. „W»t valt er te vreezen? Industrieel Is de we reld open voor iedereen, iedert d» oorlog werd afgeschaft". „Misschien wel". „Maar is het dan niet zoo, Grant? Het Pact omvat alle Europeesche na ties, evenals Japan. En dan is de Be perkte Bewapening er ook nog. Ieder volk staat min of meer op gelijken voet, en zij hebben zich allen verbon den, niet tegen elkaar te vechten. Je moet erkennen, dat Duitschland de voorwaarden van het Pact trouw is na gekomen. Wat kan er dan te vreezen zijn?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1