GROOTE PRIJSVRAAG Vafi, Overal Kunst. Rechtszaken. Binnenland remengd NieuWs. PUROL Allerlei. Laatste Berichten. derhalve meer ingelegd dan terugbe taald f 10.655,80. Het aantal nieuw uit gegeven spaarbankboekjes bedroeg 31, Door tussqhenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f 500,—, en afgeschreven f7100,derhalve min der in- dan afgeschreven f6600, Veemarkt. Ter markf van Dinsdag j.l. waren aangevoerd r-T-hit, 4 koeien, 49 vaar zen, 75 kalveren, 2 nuchtere kalve ren en 65 biggen. Thans is bij Kon. besluit aan ir. L. A. Fruyflör oj> zijn verzoek eervol ontslag verleê'ad als Gouverneur van Curasao onder dankbetuiging voor de door hem in dat ambt aan den lande bewezen diensten. In het tijdvak van 5—12 Novem ber zijn in Rotterdam geen gevallen van alastrim aangegeven. In het to taal van 317 gevallen kwam dus geen wijziging. In deze periode is een pa tiënt aan de ziekte overleden, zoodat het aantal sterfgevallen thans 18 be draagt. Bij de K. L. M. is bericht ont vangen, dat 'het 5de postvliegtuig gis teren te 16.05 uur te Bandoeng is aan gekomen. *vul> Maandagavond is de motorschuit de „Vier Gebroeders" in het Noorder Spaarne te Haarlem, tengevolge van den hevigen storm, waardoor de gol ven over hef', dek sloegen, gezonken. De 39-jarige schipper, P. v. d. Putte wist zich zwammende te redden, maar de 54-jarige,knecht N. Schoen, wonen de te Westzaan, verdronk. Mevrouw Zoebkof, de zuster van den ex-keizer, ligt hoogsternstig ziek in een ziekenhuis te Bonn. Enkele bloedverwanten, die over zijn gekomen om haar te bezoeken, moch ten niet worden toegelaten. De ex-keizer laat tweemaal per dag informeeren naar den toestand van zijn zuster. De Nobelprijs voor Letterkunde De Nobelprijs voor letterkunde is toegekend aan den Duitsdhem schrijver Thomas Manm. Politierechter te Middelburg. Beschadiging. C. P., 31 jaar, werkman te Yerseke, werd ten laste gelegd dat hij op 16 September jl. te, Yerseke een duivenhok toebehoorende'' aan J. van S., heeft be schadigd. Eisch: f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 10 dagen hechtenis. 'De klap. J. M. K„ 36 jaar, landbouwer te Ril- land-Bath, werd beklaagd dat hij op 17 Sept. jl. te Krabbendijke G. K. heeft ge slagen. Eisch: f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 10 dagpn hechtenis. Mr. C. M. Kegge vroeg vrijspraak. 'Rijks-zand. J. F. J., 57 jaar, schipper te Yersekeh werd ten laste gelegd dat hij op 19 Sep tember te Kajnperland, te zamen en in vereeniging met een ander, een hoeveel heid zand, .toebehoorende aan den Staat, heeft wegg^noinen. Eisch: f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f5 boete op 5 dagen hechtenis. De woesteling. L. K., 25 jaar, landbouwer-knecht te te HoeJekcmskerke, werd verdacht dat hij op 2 October jl. te Hoedekenskerke J. J. heeft geslagen en van den zeedijk geworpen. Eischf25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Te gezellig. M. F., 2l jaar, landbouwersknecht te Wissenkerlte; werd ten laste gelegd dat hij op 6 Qcteber jl., toen hij zich na het sluitingsuur in een café bevond, zich niet aanstonds op de vordering van den veldwachter Hcijboer uit dat café heeft verwijderd. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitepffaak: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. In hooger beroep. J. J. S., 37 jaar, koopman te Middel burg, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Goes ö.d. 25 October jl., waarbij hij terzake van overtreding van de Motor en Rijwielverotdening te Ellewoutsdijk is veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, tfmsc De zaak-Giessen—Nieuwkerk. Naar wij vernemen, hebben mr. H. H. Roobol en hir. D. den Hollander gisteren in de raadkamer van het Amsterdamsche Gerechtshof gepleit voor toekenning van een schadeloosstelling aan Klunder en Teunissen wegens schade, die laatstge noemden hebben geleden in verband met door hen ten onrechte ondergane ge vangenisstraf. Het request van Klunder en Teunissen om schadeloosstelling is gegrond op art, 481 Wetb. v. Strafv., waarbij ieder, die in revisie van een strafbaar feit is vrij gesproken, recht op schadeloosstelling kan doen gelden. De raadkamer was, evenalt bij de revisiebehandeling voor het ge rechtshof het geval is geweest, samenge steld uit mr. Jolles, president, mrs. Wiar- da en Boekhoudt, raadsheeretn, mr. Bauduin. procureur-generaal enmr. Vlaan deren, griffier. Naar mr. Den Hollander mededeelde heeft men zich in de gevraagde schade loosstelling beperkt tot het vorderen van een zoodanig bedrag, dat Klunder en Teunissen in alle geval met aanvullend- werkzaamheden een bescheiden bestaan- in de toekomst gewaarborgd zal zijn. De beslissing van het Hof zal spoedig i-lgen. Autobus omgeslagen. Maandagavond omstreeks zes uur op den Ringdijk voor het Huis ten Don-ck te Bolnes een ernstig autobus-ongeluk ge beurd. De autobusondernemer P. V. G te Rotterdam, die eiken avond werkvolk vervoert van de scheepsbouwmaatschappij de Maas naar Rotterdam, moest voor een auto uitwijken. Vermoedelijk is de auto bus toen door gladheid vain den weg en den krachtigen wind geslipt, met het ge volg', dat hij van den zes meter hoogen dijk werd geslingerd en met de wielen omhoog neerkwam. Alle twintig inzittenden kregen verwondingen. Drie van hen zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Rot terdam, en wel B. v. Z. met gebroken ribben, G. v. K. met slibreken sleutelbeen en D. O. met gebroken rechterbeen. De Zep pelintocht boven Nederland. De W-correspondent van het „Hb-ld." schrijft Collega Blokzijl heeft in een der club zalen van de Vereeniging „Nederland en Oranje" te Berlijn een causerie met licht beelden over den tocht van den „Graf Zeppelin" naar Nederland, gehouden. Hij vertelde daarin, dat dr. Eckener reeds Vrijdagavond had willen starten, maar verschillende Nederlandsche passa giers wisten den commandant te bewe gen, pas Zaterdagavond te vertrekken, omdat het luchtschip dan Zondag boven ons land zou verschijnen en zeker een millioen Nederlanders meer dan op een .werkdag in de gelegenheid zouden zijn het te zien. „Ik ben al zoo lang uit het vaderland weg", zeide Blokzijl droogjes, ,dat ik eerlijk gezegd niet aan de Hol- landsche mentaliteit heb gedacht. Geen oogenblik hebben wij overwogen, dat ons welgemeend advies zulke verschrikkelij ke gevolgen zou kunnen hebben" Onbewaakte overwegen. De minister van waterstaat heeft aan de commissarissen der Koningin geschre ven: Ik heb beslist, dat door de Nederland sche Spoorwegen proeven zullen moeten worden genomen met het aanbrengen van flikkerlichten op overwegen, gelegen in wegen met snelverkeer, waar de plaats van den overweg weinig de aandacht trekt. Deze flikkerlichten zujlen waarschijnlijk worden aangebracht op de nabij de over wegen geplaatste andreaskruisen (waar schuwingsborden). Uit den aard der zaak is het wen- schelijk, dat deze lichten, zooals trouwens ook de waarschuwingsborden, reflectoren en andere seinen, welke dienen om onbe waakte overwegen aan te duiden, door het publiek worden ontzien, daar vernieling of beschadiging hiervan ernstige gevolgen kan hebben. In aansluiting aan den brief van 30 November 1922, noodig ik u uit, het vorenstaande onder de aandacht van de gemeentebesturen te brengen, met verzoek, daaraan algemeene bekendheid te geven en alle inrichtingen van onderwijs te willen uitinoodigen, de leerlingen ernstig te doen wijzen op het onverantwoordelijke van vernieling en beschadiging als voren bedoeld, en op de ernstige gevolgen, die daaruit kunnen voortvloeien. Bovendien zou nog kunnen worden ver wezen naar art. 163 van het Wetboek van Strafrecht. Dragers van het Victoria- krui s. Zaterdag zijn 321 dragers van het Vic toria Cross, de hoogste militaire onder scheiding, de gasten geweest van den prins van Wales in de Koninklijke galerij van het Hoogerhuis. De maaltijd onder scheidde zich door het ontbreken van alle ceremonieel. Allen droegen cofbert- Ruwe Huid Ruwe Handen oostuums en generaals zaten naast gewone soldaten, al naar de loting voor de plaat sing, had uitgemaakt, in den geest van de onderscheiding, zelf die geen rangen of klassen kent. Op de gezondheid der gasten drinkend erkende de Prins van Wales dat hij er verlegen mee was daar het niet de g woonte des lands was mannen te eten te vragen om hun te vertellen hoe dapper zij waren. „Om u niet onaangenaam te zijn wil ik aannemen dat welk wapenfeit ook op uw credit staat, het door u ver richt werd om redenen van zelfbehoud of omdat gij toevallig zaagt dat iemand van den staf u gadesloeg en bewonderde. Ik zeg dit -omdat ieder V. C., met wien ik gepraat heb, altijd een dergelijke verklaring opdischt om rekenschap te geven van zijn bizon-der gedrag, hetzij te land, ter zee, in, de lucht of onder den grond." De .prins beschreef het Victoria Kruis als de meest exclusieve van alle ridder orden; de ridders vormden een beperkten kring van mannen, die inzien wat er gedaan moet worden en 'dit dadelijk doen met gevaar voor zichzelf en na het ge daan te hebben zoo dicht zijn als een pot. „Gij hebt", zoo vervolgde de prins, „een eerbewijs ontvangen, dut weliswaar alleen iin den oorlog, kan worden verworven en er is geen verstandig mensch tegen woordig die geleerd hebbend wat oorlog betee-kent niet bidt dat het nooit weer zal gebeuren, maar dit feit verhoogt slechts de waarde van het kruis, want het is het zinnebeeld van het bezit van die hoedanigheden welke, hoewel -de oorlog ze te voorschijn riep, in werkelijkheid de grondslagen van den vrede zijn de hoedanigheden van een koel hoofd, een geest die voor niets terugdeinst en een onbevreesde terzijdestelling van zichzelf. En als iemand denkt dat dapperheid al leen noodig is bij den strijd op het slagveld dan moet hij een zeer verwrongen denkbeeld hebben van het leven. Ten slotte gewaagde de prins van degenen, die het leven verloren bij daden van dapperheid en anders dezen, avond mee aangezeten zouden hebben en van de vele goede mannen, wier zenuwen gebroken waren onder de vreeselijke spanning, maar die wellicht uiterlijk gezond voortleefden doch wier hersens en geest aangetast en verward waren. „Zij hadden bij ons kun nen zijn. Laat ons hen allen gedenken." Vijftien jaar geleden. In 't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws, het Brusselsche blad, schrijft Rannah het volgende: Vijftien jaar is het nu geleden. In radeloozen angst keerden een mil lioen landgenooten zich naar Nederland. Boven de daken zagen zij de molens en de torens, die wenkten: Komt[ Geen uit het millioen, was hij ook als de Bijbelsche Job zoo ellendig en zoo arm, of hij kreeg hulp en hand en haard, en troost; zoo hartelijk en zoo open, zoó algiemeen en zoo verdroten, dat door geen ander volk ooit een mooiere bladzijde is geschreven in de vergulde historie der gastvrijheid. In Holland stond een huis. Het staat er nog. Geen uit het millioen, is hij ook nu ;eankerd in het kloekste eigen beton, of hij zal in dezen tijd aan dat huis terug denken. De weg was donker. De regen sloeg schuin. De ziel was zwaar. Het hart was Van kop tot teen, het deed alles pijn. In den einder ronkte 't kanon. In Holland stond een huis. Weet ge 'tnog! De kamer was zoo warm. Het licht was zoo klaar. Er waren stoelen. Er waren Riekje en Tien, Hein en Jan, Betsy en tante Da, en de afgemeten heer en de uitgestreken mevrouw des huizes: van allen zoudt ge eerst de welkome gast zijn, dan de vriend, ten slotte de onmislüare broeder. Van veel, waar ge nu met eemig heimwee aan terugdenkt en dat ze zeer schoon en zeer gped is, dat ge ook als een blinkend bezit voor de eigen meoschen droomt, hadt ge toen de handen vol tot over den rand. Kom. In Holland staat een huis. Een ander huis te onzent staat. Hoe er ook last en list tusschen ginder en hier zijn opgerezen de twee huizen begroeten elkander, en onze molens en onze torens, de torens en de molens ginder. Vijftien jaar is het geleden. Ginder en hier wordt nu weer eens gedacht met onverstoorbare genegenheid en met onverwoestbare dankbaarheid aan den tragischen tijd, waarop we elkander ontdekten. Uw deur gaat open. Daar staan de heer en mevrouw uit ,t Hollandsch huis, niet langer afgemeten noch uitgestreken. On tante Da, en al de anderen. - Welkom!.... Ten minste zoo stel ik mij dat graag voor, nu hot al vijftien jaar is geleden. Storm boveh Engeland. Maandag en gisternacht woedde boven Engeland een hevige storm, gepaard met overvloedigen regen. De geheele beman ning- van de R 101 was aan boord, daar men bevreesd was dat het luchtschip los zou raken. Door den storm was het ver keer langs de kust geheel stil gezet even als de visscherij. De diensten op het kanaal hadden groote vertraging. De lucht- dienstea moesten worden stilgelegd; a'l en met Amsterdam werd -de luchtverbind-inig gehandhaafd. De telegraaf- en telefoon dienst in Noord- en Midden Engeland is geheel verstoord. WETENSWAARDIGHEDEN. De Birmaansche sigaar is een 15 a 20 c.M. lange en 2'/a c.M. dikke rol, waarvan het dekblad bestaat uit op hcele steenen glad gemaakte boombladeren (van den arekopalm), het binnengiedeelte uit fijngehakte tabaksbladeren, gemengd met een weinig fijngemalen zoethout. De verdeeling van de aardoppervlakte in 24 gordels zooals jmen dat b.v. op landkaarten aantreft duidt aan de ver deeling van de aarde in 24 uren, zoodat elke volgende gordel aanduidt, dat daar de zon een uur later verschijnt dan in de voorgaande. De ervaring heeft geleerd dat de statig van een bliksemafleider een ruimte om zich heen beschermt begrepen in een cirkelomtrek, waarvan de straal het dub bele bedraagt van de hoogte der stan-g. Derhalve zal een gebouw, dat 64 meter lang is, worden beveiligd door twee stan gen van 8 meter hoogte, die een afstand van elkander hebben van 32 meter. -Dr. Cohansen, in de 17de eeuw lijfarts van den bisschop van Munster, ried het gebruik van thijm, salie, lavendel» ros marijn, venkel, anijs, in de plaats van tabak aan, daar ze de gjftigheid daarvan missen en verbranden. Men schat het onbekende gebied aan de Noordpool op 6 millioen vierk. K.M. aan de Zuidpool op 16.5 millioen vierk. K.M. Mevr. Zoebkof f BONN, 13 Nov. Mevr. Zoebkof, ge boren prinses Victoria, een zuster van ex-keizer Wilhelm II, is hedenmorgen omstreeks 7 uur te Bonn overleden. BRIEFWISSELING. 7. W. te Hansweert. We begrijpen Uwe bedoeling niet. Gelieve Uw 3-re- gelig ingezonden stuk nader toe te lichten. Red. G. Crfc BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Gebaren: Jacob z.v. Marinus Jaco bus van den Berge en Jacoba Pieter- nella Pik. Overleden: Johannes de Graaf f 80 j., echtgenoot van Maria Susanna West- strate. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Meest matige Westelijke tot Zuide lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaringen, waarschijnlijk nog re genbuien, iets kouder. LICHT OP. Donderdag 14 November 4.43 uur Vrijdag 15 November 439 uur VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote velling van 12 November 1929. Zure Kroetappets f 1,50 per 100 K.Gi Kleine veiling. PEREN: Doyenne du Cornice f55 a f76, Comtesse de Paris f8 a f20 ,Du- chesse de Angouleme f 17 a f26, Nou veau Poiteau f8 a f 19, Bezy van Schcnauwen f5 a f 14, Soldat Laboreur f 18, Josechines de Malines f 12, Beurré Clairgeau f 17 a f23, Beurré Alexander Lucas f 10 a f 15, Beurré Bachelier f 6 a f 16, General Totleben f6 a f9. Joden- peren f4 a f 12, Le Lectier f2 a f9, le Curé f 4 a f 10, Bruine Cboumontellen f4 a f7, Groene Choumontellen f3 a f5, Triumphe de Jodoigpe f24, Winter Bergemotten f2 a f5. Winter Louwtjes f6 a f7. Peren zonder zaadhuis f 6 a f 8, Brederodes f 10 a f 14, Gieser Wilde man f7 a f 12, Kleiperen f6 a f9, St. Germain d' Hiver f 5, Dorothea Royal f8, St. Remey f4 a f6, Ponds peren f4 a f8, Witte Cozijn f4 a f6, IJzerperen f 4, Foppeperen f 4, Afval- en Kroetperen f 0,10 a f3, APPELS: Transp. de Cronsels f10 a f20, Goud- reinetten f9 a f36! Fransche Goud- reinetten f6 a f 11, Lemoenappels f 10 a f 12, Notarisap-pels f 10 a f30. Lanes Prins Albert f 11, Lady Heraiyker f5 a f 7, Gron. Kroon f5 a f7, Princesse Noble f 7, Jacques Lebel f 4 a f6, Bram- !ey Seedling f5 a f8, Bismarck f3 a f5, Roode Bakker f5 a f6. Honds muilen f3 a f6, Zure Be'Jcffleur f4 a f 10, Dubbele Zure Bellefleur 6 a f9, Westlandsc Bellefleur f3 a f4, Fransche Bellefleur f3 a f4, Court Pendu f 3 a f 7, Bauman's Reinetten f 5 a f 6, Grauw- zure Reinetten f7. Jonathans f4 a f6, Eng. Winter Gold Perma'n f3 a f6, Lunterschepippeling f2 a f5, Reinette d'Or f3 a f5. Zoete Bellefleur f4 a f6, Zoete Campagper f5 a f9, Zoete Lindenappel f6. Zoete Ruster f5 a f7, Blomzoet f3 a f6, Geld. Holaart f 5, Huismansz-oet f 4 a f 5, Zoete Armgaarde f5 a f 11, Pomme d' Oranje f6 a f 10, Afval- en Kroetappels f 0,50 a f3. DI VERSEN: Blauwe Druiven f52 a f64, Kassnijboonen f 59, Kasprincesaen f 63, Tomaten f4 a f 10, Mispels f2 a f 11 Kweeperen fl a f 10, Spruiten f 13 a f 26, Wortelen f 1,60, alles per 100 K.G. Andijvie f2,90 a f3,20. Kropsla f 1,70 a f 4,40, Cantoc.ner Witkrop f 4, Wittelcool fl, Knolselderij f2,50, Noten f0,52 a f 3,50, alles per 100 stuks, Hazen f 1,81 a f3,46, Fazanten f0,99 a f 1,68, Patrijzen f 0,54 a f0,64jal!es per stuk, Bloemen f6 a f 16 per 100 pot, Bloemen f 3 a f6 per 100 bos, Honing f0.53 per flacon. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 14 Goes, afbraak', de Kok. 15 's Heer Abtskerke, beestiaal, de Kok. 20 Wolphaartsdijk, hoefje, Pilaar. 20 Goes, verpachting bouw- en wei land, van Dissel. 20 Wolphaartsdijk, woon- en winkel huis, tevens koffiehuis met schuur, erf en tuin, Blaupot ten Cate en Pilaar. December: 4 Wolphaartsdijk, inboedel, Pilaar. 18 Yerseke, hofsteedjes en bouw- cn weiland te Yerseke en Schore, Verbist 19 's Gravenpolder, weiland te 's Gra venpolder en Hoedekenskerke, Verbist. Heinkenszand, bouw- en wellan den, Pilaar. Waarde, bouwlanden. Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November: 14 Schuttershof, Oranje-comité. 16 Prins van Oranje, 2e opvoering Merijntje Gijzen's jeugd (Het ver raad). 27 Schuttershof, Ned. Ver. van Huis vrouwen, A. Alt, „Die Meistersin- ger von Neurenberg". 29 Schuttershof, operette „De Boe melbaron". Bioscoop Slot Ostende, „Metropo lis". Landbouw-Bioscoop, „Ich küsae Ihre Hand Madame". AANBESTEDINGEN. November: 22 Goes, bouwen concierge-woning Rijkslandbouwwinterschool, Direc teur Gemeentewerken. Zie etalage. 2000 gulden aan prijzen, waaronder Rijwielen, Lampen, Dragers, etc. etc. Gratis deelname, zonder eenige verplichting, bij M. J. JEREMIASSE, Rijwielhandel GOES. Het voordeeligste adres voor Rijwielen, Lampen, Banden, Handbeschermers, etc. etc. EERSTE KLAS REPARATIEINRICHTING

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3