Bieten rooien PUROL School en kerk Stadsnieuws, Provinciale Staten. Gisteren vergaderden de leden der Prov, Staten, Tegenwoordig waren 37 ledón. Wegens ongesteldheid waren af wezig! de heeren Dumoleyn, van Dix- hoörn, 'Kakebeeke, Boender en De Baerei aft 'i Aangenomen werd net voorstel van Ged. 'ot&ten tot gedeeltelijke over dracht aan hun college van bevoegd heid! Prov. Staten Opgedragen bij art. 132' aer Provinciale wet. jfiérnii werd behandeld het voorstel vati Q^d. Staten tot vaststelling van de Prdv.' 'begrooting en omtrent mededee- lirig^vdn Ged. Staten van het aantal passagiers en de motie-Adriaanse in zake derf vierden bootdienst op de lijn VlisSmghn—Breskens. jpd heer Welleman (V.-D.) consta teerde met genoegen, dat hij en zijn vrienden zich dit jaar meermalen con amóre aghter Ged. Staten konden scha ren en dat uit het begeleidend schrij ven een geluid klinkt, dat hun welge vallig is. Met genoegen vernam spr. dat Ged. Staten een tweede motorveer boot in 'uitzicht stellen. Als men daar bij rekening houdt met de wenschen ook spoorwegwagons te kunnen over brengen, dan zal dit stellig een rugge steun zijn voor landbouw, handel en nijverheid. Wellicht zou op breed en smal spoor gerekend kunnen worden, op'daf' èn in Vlissingen èn in Breskens zou kunnen worden geladen. Spr. wijst op "ae ji°°Se waarde van goede ver keerswegen, speciaal voor Zeeland uit- hoofcfè Van hare geïsoleerde ligging eriij neï 'bestaan uit meerdere eilanden, dip iéder een meer of minder afgeslo- teq geheel vormen. Men kan dan ook ten deze niet bij anderen in de leer gaan.''Daarom heeft spr. ook meerma len, getracht te komen tot een Zeeuw- schfyerk'eerscommissïe, temeer daar dé Vergaderingen met belanghebben den nog niet tot een gemeenschappe- lijképljjn in het verkeerswezen hebben geleid- Spr. becfitiseert de bevoegd heid, dpr bóotcommissie, al begrijpt hij dat Ged. Staten een zekere arbeids- ve'rdecliiïg moeten toepassen, maar zij zijn .In hun geheel verantwoordelijk tégenover de Staten. De bootcommis sie is z.i. thans een staatje in den staat. SprvTsonW daartegen op, want dit moet noodwendig medebrengen, dat andere leden >5d3i Ged. Staten, die niet in de commissie zitten, ook heelemaal niet trachten wegwijs te worden op dit ter rein. De.beotcommissie schijnt een hei lig huisje te zijn en spr. meent, dat de regeling van 1904 dringend aan een herziening moet worden onderworpen. AT kan het college op den steun der V.-D.'crs'" rekenen, als het verkeers- verbeteringen betreft, dan zal het hen tegenóver zich vinden als h.i. de om gek e'éfcle 1richting wordt ingeslagen. De motie-Adriaanse getuigt daarvan. Spr. wijst er in verband met die motie op, dat Ged. Staten zelf de toename van hef'' vervoer op de lijn Breskens Vlissingen toeschrijven aan het in de vaart brengen der veerboot „Konin gin Wilhelmina". Daarbij komt dat dit veer' is een onderdeel van een inter- natipM^len verkeersweg, waarop Ged, Staten zeker doelden, toen zij schre ven,, dat, het vervoer zeker nog zal toenemen, als dit vervoermiddel in het buitenland wordt gekend. Men zal dan mag^aan uitbreiding, dan aan beper king .yan den dienst moeten denken. Dit «erkent eigenlijk ieder, doch de strujtelblok is de Zondagsdienst en de wijze waarop men den Zondag al dan niet zal besteden, vieren,heiligen. Want overTZöndagsrust zal men het wel eens wórden, maar niet over 't gebruik van dtehïfZondag, over Zondagsheiliging. Spr. schaart zich bij hen, die in den Zondag zien een telkens terugkeerende Chr. feestdag, ter herinnering aan den dag, waarop de geest van Christus le vend is geworden, en ook dien dag zooveel mogelijk willen bestemmen tot rustdag én heiligen dag. Dat dit ge paard kan gaan met „een gepaste, in haar doel juiste en naar omstandig heden nuttige ontspanning" zegt spr. dêh heer Vienings gaarne na, omdat daarin naar zijn meening meer beli- chtraTnd wordt het Meesterwoord„De mensch is er niet om den Sabbath, maar de Sabbath is er voor tien mchsüh'j'. Spr. respecteert gaarne het standpunt van anderen. Spr. zou er rggÉ»«an denken, al had hij er de msctóftoe, iemand te dwingen den Zondag anders te vieren, dan hij meent, dat goed is. Maar spr. meent dat ook zijn geestverwanten recht heb ben om pp hun wijze den Zondag te besteden'"-als men daarbij andersden kenden niet hindert. Spr. wijst er op hoe met de veranderde wereldbeschou wing •samenhangt de gewijzigde bijbel- bgsphpuwing. Maar men eerbiedigt al len' hetzelfde Opperwezen, men eert denzelfden grooten Meester. En als men elkaar hierin vrijlaat, wordt ten slotte toch geëerbiedigd en toch ge- •ei»<i, .meer dan wanneer beproefd wordt de wijze waarop aan elkander op te dringen. De overheid heeft hier zeker een taak, maar dit mag niet lei den tof een volledig geven aan den een en een totale onthouding aan den den ander. De motie-Adriaanse geeft de gulden middenweg aan. Spr. kan niet in het algemeen onder schrijven, dat het college te langzaam werkt. Dit is echter wel het geval op het gebied van den waterstaat en spr. vraagt het college eens na te gaan of door eenige reorganisatie het afdoen van zaken op dit terrein niet bespoe digd kan worden. Ten slotte behandelde spr. den fi- nancieelen toestand en zeide dat men uit het behandelde in de afdeelingen niet veel wijzer is geworden, maar dat men verheugd is over het gegeven overzicht over de jaren 1921 tot en met 1930, waardoor nu gebleken is, dat terwijl de rekeningen sloten met groote nadeelige saldi, de gewone diensten op de laatste 7 vastgestelde rekeningen gemiddeld f 272.463 goed slot opleverden. Dus ruim het vierde deel van het totale bedrag dat aan opcenten wordt ontvangen. Zeker kan men spreken van een spaarzaam fi- nancieele politiek, waardoor, zooals Ged. Staten zeggen, veel schuld kon worden afgelost. Dit verhoogt de cre- dietwaardigheid der provincie, maar er zijn op het huidige geslacht lasten ge legd, welke voor 'n groot gedeelte op de toekomst konden zijn geschoven. Spr. kan niet goedkeuren, dat men nu veel betaalt voor zaken, waarvan het nageslacht veel meer zal profitee- ren en in een tijd, dat de landbouwbe volking zeer den druk ondervindt van de lage prijzen, die voor bijna alle landbouwproducten gelden. Op de be grooting 1930 komt een uitgaafpost voor van f249.455 als nadeelig saldo 1927, terwijl de gewone dienst een overschot gaf van f 353.982, zoodat voor 6 ton verschil dekking moet wor den gezocht. Spr. meent dan ook dat de tijd voor belastingverlaging is aangekomen, als Ged. Staten hun finantieele politiek zouden willen wijzigen. Dit kan na ernstig beraad alleen geschieden en het geheele finantieele terrein zal moe ten worden bekeken. Spr. zal dan ook geen bepaalde voorstellen doen, her innert alleen aan financieele voorstel len eerder door zijn fractie ingediend en laat de leiding van het omvangrijke werk gaarne aan Ged. Staten over, maar dringt wel op spoed aan, opdat de eerstvolgende begroeting een beeld zal kunnen geven van hef werken in die richting. De heer Van Dusseldorp vroeg het woord als lid der Staten, dus niet als lid van het Ged. college. Het betrof den Zondagsrust en de Zondagsheili ging. Van de twee uiterste groepen zijn de debatten over dezepunten uitge gaan. De schijn wordt gewekt dat het hier een politiek spel betreft en daar op wilde hij wijzen. De Chr.-historï- schen staan nog op hetzelfde stand punt als in 1923. Zij willen medewer ken aan beperking van den Zondags dienst, zooveel dit mogelijk is. Hij stelt zich op het standpunt dat 3 diensten op Zondag voldoende is. Hij drong ten sterkste aan deze de licate zaak te behandelen op een wijze die zoo kort en zakelijk mogelijk is. De heer Onderdijk zeide, dat in het afdeelingsverslag maar zeer kort is weergegeven wat in de afdeelingen is gezegd. Het is werkelijk te sober. Er zijn verscheidene punten zelfs ach terwege gebleven o.a. over de finan ciën. Het algemeen verslag voldoet dus niet en zal dus nog op enkele punten dieper in moeten gaan. Hij maakte eenige algemeene opmer kingen en daarna eenige van financiee- len aard. Hij stelt de vraag of de overschot ten van den gewonen dienst moeten besteed worden aan belastingverlaging of dat iets aan de sociale taak moet worden gedaan. Te dezen opzichte gaan wij vooruit en zal zelf dit col lege op den duur hieraan niet kunnen ontkomen. Aan de sociale taak moet veel meer uitbreiding worden gegeven. Hij is voor belasting-verlaging, mits dan niet anders noodzakelijke uitga ven achterwege zouden moeten blij ven. De gewone dienst levert belang rijke overschotten op, dus kunnen toch uitgaven voor sociale zaken gedaan worden. Wij staan aan den top van belasting heffing en dienen wij na te gaan of deze verlaagd kunnen worden en dit kan. Hij bedoelt nivelleering van de be lasting, wat hij met enkele cijfers dui delijk maakte. Wanneer de opcenten over de verschillende provincies ver deeld waren, zouden 6 opcenten vol doende zijn, terwijl nu Zeeland aan het eindpunt van de opcenten is. Hij maakte hierdoor duidelijk dat daar door in Zeeland en Drente de belas tingdruk veel hooger is dan in vele andere provincies. Een meer gelijkmatige druk voorde verschillende inwoners van de pro- aardappelen rooien en an dere landarbeid, veroor zaakt kloven in de han den en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. vlncies is dus zeker noodzakelijk. Als de opcenten gelijkelijk werden gehe ven, zouden wij in onze provincie met 12 opcenten kunnen volstaan. Is het onbillijk als deze opcenten werden verdeeld en dan beantwoordt hij deze vraag ontkennend. Het ge heele land heeft belang bij een goede verkeersregeling in Zeeland en even eens bij een goede oeververdediging en als dit werd ingezien en de lasten ge lijkelijk werden verdeeld, zou een veel billijker belasting kunnen worden ver kregen. Er moet natuurlijk zorg worden ge dragen dat de autonomie der provin cie niet in gevaar wordt gebracht. Het gaat op het oogenblik slechts om het beginsel en als dit werd uitgesproken, dan zouden de Staten van Zeeland de kat de bel hebben aangedaan. Er moet toch iemand den eersten stap doen. De calamiteuse polder moeten ten laste van het rijk komen. Hierdoor zou de provincie van een groote onbillijk heid worden ontlast. Het geheele rijk heeft belang bij bescherming van onze waterstaatswerken. Deze zaak kan in- tusschen worden onderzocht. Hij dien de een motie in om te komen tot een nivelleerings-systeem van de verschil lende provinciale belastingen, wat tot gevolg heeft dat een meer gelijkmatige belastingheffing over üe verschillende provinciën wordt verkregen. Hierna werd gepauzeerd tot 2 uur. (Wordt vervolgd). COLIJNSPLAAT. Maandagavond hield in 't café „Dorpzicht" het mu ziekgezelschap „Wilhelmina" alhier, zijn jaarvergadering. Tegenwoordig wa ren 18 werkende leden en 10 dona teurs. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging op 't oogenblik 28 wer kende leden telt en 2 adspirantleden. Tevens bleek, dat de vereeniging in den afgeloopen zomer geen prettigen tijd heeft beleefd, doordat een 7-tal leden den geheelen zomer afwezig wa ren. Het aantal donateurs bedraagt 67. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat de ontvangsten had den bedragen f574,91, de uitgaven f 484,82, het goed slot alzoo f 90.09. Uit geloot werden 4 rentelooze aandeelen van f 10,—, n.l. de no's 3, 4, 11 en 13. De periodiek aftredende bestuursleden de penningmeester P. C. de Lange en de commissaris J. M. Snoep, werden herkozen. DRIEWEGEN. De raad vergaderde Maandag. Opgemaakt werd een sup pletoir kohier hondenbelasting over 1929 met een hond over een half jaar ad f 2,In de begrooting dienst 1929 hadden enkele wijzigingen plaats. Bij de nieuwe jaarwedde-regelïng voor den veldwachter met een tractement vpn f1350,— heeft de raad zich noode neergelegd, de uitkeering in geld voor kleeding en schoeisel werd totaal ver werpelijk geacht. Er zal worden aan gedrongen om op dat punt de oude regeling te handhaven. Herkozen werd tot lid van de Commissie van Toe zicht op het L. O. de heer G. A. van Noort. Herbenoemd tot lid van het B. A. de heer J. G. Nieuwenhuize met 4 stemmen. 1 stem op den heer J. Timmerman, 1 op den heer W. Nijsse en 1 briefje blancoi De begrooting voor 1930 werd gewijzigd in verband met de nieuwe jaarwedde-regeling voor den veldwachter en de bijdrage in de jaarwedde van den gem.-geneesheer. HOEDEKENSKERKE. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Ek en Wiel door Ds. W. J. van Lindonk alhier. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer J. L. Alle- wijn (aftr.). HANSWEEDT. Maandagavond ver gaderde de postduivenvereeniging „De blauwe doffer" in de zaal van den heer Mollet. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat gedurende het afgeloopen vliegseizoen 1700 dui ven zijn verzonden. Tot bestuursleden werden gekozen M. Krombeen, voor zitter (aftr.), J. P. Theenaart, secreta- (aftr.), W. Rijn, penningm., M. Wil- lemstein, C. Smallegange en L. Nieu- wenhuijse. Half December a.s. zal al hier een tentoonstelling van postdui ven worden gehouden. Ingezonden zal worden op de tentoonstelling te Roo sendaal (begin December) en vermoe delijk ook op de pluimvee-tentoonstel- ling te Goes (Kerstdag 1929). Tusschen wachtpost 35 en het kanaal, braken enkele koppelingen van een bietentrein, waardoor deze tot stilstand werd gebracht. De personen-, trein van 5.08 (richting Roosendaal) ondervond hierdoor een half uur ver traging. KRUININGEN. De gemeenteraad vergaderde gisteren. Afwezig wegens ongesteldheid de heer A. v. d. Berg. Na opening en voorlezing der notulen deelt de voorzitter, burgemeester Elen- baas, mede, dat Ged. Staten het be sluit van den raad tot opheffing der O. L. school te Oostdijk hebben ver daagd, dat zij nog enkele opmerkingen gemaakt hebben over de herziening der algemeene politieverordening, dat B. en W. wethouder Elsman als plaats vervangend burgemeester hebben aan wezen. Tot ambtenaar van den Burg. Stand in de plaats van den heer J. Kostense wordt met 6 stemmen be noemd de heer B. J. Elsman. Tot lid van de commissie van toezicht voor gascentrale Oosteinde wordt benoemd de heer Burkink. Tot lid der schat tingscommissie de heer A. Dek. Aan de orde is hierna de begrooting van het Burg. Armbestuur over 1930. De voorzitter leest de verschillende pos ten voor en licht deze toe, waaruit blijkt, dat het goed slot van 1929 f 1000,18 bedraagt, de inkomsten der landpachten door de nieuwe verpach ting bijna f1000,lager zijn, wat de heer Minnaar toe juicht, daar de vorige pachten te veel drukt op de kleine pachters. Met een subsidie van f2000 uit de gemeentekas wordt de begroo ting in ontvang en uitgaaf op 112.248,51 goedgekeurd. De begrooting van het gasbedrijf wordt ongewijzigd goedge keurd. De Voorzitter merkt op dat f 10.000 meer afgeschreven is op deze begroeting dan de aflossing bedraagt. Aan de orde is de begrooting der Inkomsten en Uitgaven der gemeente over 1930. Bij algemeene beschouwing, die de heer Visscher houdt, verklaart deze dat de S.D.A.P. heeft medegewerkt tot het benoemen van den heer Elsman V.D. als wethouder, de S.D.A.P. zal een af wachtende houding tegenover B. en W. aannemen in de nog restende 2 jaren. De belasting is volgens spr. te hoog geraamd. Hij vraagt verder naar een plan inzake de vuilverwijdering, en inlichtingen over de nieuwe regeling der finantieele verhouding voor de gemeente in de toe komst. Hij informeert tenslotte hoe B. en W. staan tegenover de a.s. verterings belasting. De Voorzitter antwoordt dat z.i. de raming der belasting niet te hoog is. Hij houdt zich aanbevolen voor plannen voor vuilverwijdering, O ver de finantieele verhouding kan nog niets gezegd worden. De verteringsbelasting zal' te zijner tijd onder het oog worden gezien. Daarna worden de 207 posten der be grooting behandeld. Het bekende verzoek van de Ver. van Ned. Gemeenten, om Va cent subsidie per inwoner, wordt ingewilligd. Bij de post salaris en kleedinig veld wachters verklaren B. en W. bezwaar te hebben tegen het vaste bedrag voor uni form, zooals door den Comm. der Koningin in de nieuwe regeling wordt voorgesteld. De heer Burkink stelt voor het sub sidie aan de Burgerwacht te schrappen. De heer Visscher ondersteunt dit. De heer Francoijs verdedigt deze post, daar ook de Regeering de noodzakelijkheid er van inziet. Ook de Voorzitter zegt dat de tegenstanders te ver gaan door op uitwassen te wijzen. De stemmen staken hierover 5 tegen, 5 voor, zoodat deze post in een volgende vergadering weer in stemming komt. Bij onderhoud straten, deelt de Voor zitter mede dat B. en W. te Hansweert een verhoogd voetpad van tegels willen doen aanleggen van de woning van Beun af tot het postkantoor en lang? den Ka- naalweg een niet verhoogd voetpad be straten. Bij de post begraafplaats zegt de Voor zitter een verzoek ontvangen te hebben om over te gaan tot het aanstellen van vaste lijkdragers. B. en W. zullen het verzoek nader onder het oog zien,. De 3 helpsters der "Bewaarscholen botvangen ieder f 100 meer salaris. De heer Visscher wil de Bijzondere onderwijzers uitsluiten. IBij de post subsidie van de beide Muziekgezelschappen zegt de heer Min naar dat de gezelschappen nooit op ver jaardagen van leden van het Kon. Huis optreden. Hij wil aan het subsidie de voorwaarden verbinden dat op 31 Aug. muziek gemaakt moet worden. Dit wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen De heer Burkink brengt hulde aan dok ter Nieuwenhuizan voor het verbeterde wachtlokaal te Hansweert. Met algemeene stemmen wordt de he- grooting daarna goedgekeurd tot een be drag van f 154.017,83. Bij de rondvraag wijst de heer Visscher nog op de vervuilde straat tegenover het pakhuis J. de Jonge, terwijl de heer Dek hoewel tegen de nieuwe trottoirs, de af- heining van M. de Jonge gaarne zag op geruimd. De Voorzitter zag dit laatste ook gaarne en hij zal hierop de aandacht opnieuw vestigen bij B. en W. WISSENKERKE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer Jac. Verburg Dz. en gekozen de heer P. J. Flikweerf. Prof. Dr. Tj. Cannegieter f Maandagmiddag is te Utrecht over leden, 83 jaren oud, prof. dr. Tj. Can negieter, oudhoogleeraar in het kerke lijk recht aan de universiteit aldaar. Benoemd. Tot telefoniste le klasse bij den In- terlocalen dienst zijn benoemd, de te lefonisten 2e klasse: C. den Boer— Reijerse en J. M. van Riet, beiden ten post-, telegraaf- en telefoonkantoor hier ter stede. „Toonkunst". Het kamermuziek-concert, dat hier gisteravond onder de auspiciën van de Ver. tot Bevordering der Toon kunst werd gegeven, mag met recht een succes genoemd worden. De drie jonge arfisfen, de heeren Bosman, pi ano, Hartvelt, viool en Bresser, violon cel, hebben zich ernstige kunstenaars getoond, die zich geheel gaven, en zoowel wat samenspel als opvatting betreft, van een degelijke studie ge- getuigden. Al dadelijk in het eerste Trio Op. I van Beethoven, boeide ons de goede toonvorming en dé' juiste ver houdingen der instrumenten, vooral het Andante con tariazone was af en toe werkelijk zeer goed. Ook het na de pauze ten gehoore gebrachte Trio Op. 99 van Schubert, vertoonde dezelfde kwaliteiten van de gelijke voorbereiding en meeleven met de bedoelingen van den auteur. Voor waar geen gering compliment voor zul ke jonge kunstenaars. Individueel is ons de cellist het meest opgevallen, terwijl de pianist zich een buitenge woon goed accompagnateur betoonde. Het kwam ons voor, dat hij als solist ietwat weifelend, later te driest werd. Ook het vioolspel van den heer Hart velt, dat in het ensemble-spel zeer te loven viel, leek ons in zijn solo-num mers niet op dezelfde hoogte te staan, ofschoon 'de zigeuner-serenade van Voldez ons al veel beter beviel, dan Havanaire van Soëns in de vlugge passages, liet de toonvorming af en toe wel te wenschen over. Het korte salon-nummer van den cellist duurde juist lang genoeg om ons te doen betreuren, dat de executant geen langer stuk gekozen had. Over het geheel een zeer geslaag den avond, waarbij de wegblijvers on gelijk hadden, schoon het er gelukkig niet zoo velen waren als hier bij con certen vaak het geval is. 60 jaren. Maandag 18 November zullen Flip Vermeulen en Pieternella Strijd, wo nende in de Westerstraat alhier, 60 ja ren in den echt verbonden zijn. Dekker-fabriek te Edinburgh In verband met de vele opdrachten welke aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker alhier, uit Engeland werden verstrekt, besloten zij tot de vesti ging van een dochterbedrijf in Enge land. De keus werd voor het eerste nevenbedrijf bepaald op Edinburgh, waar een fabriekspand werd aange kocht in de straat: Causeway-side 161. De technische hoofdleiding berust bij de orgelfabriek te Goes. De directie van het nevenbedrijf is opgedragen aan den bekenden Engelschen orgel bouwer, den heer C. P. Scovell. Het ligt in de bedoeling binnenkort ook een nevenbedrijf te Londen te openen. De onderhandelingen hierover zijn in gevorderd stadium. De agentschappen in, de Engelsche dominions blijven voorloopig ressor teeren onder het hoofdkantoor te Goes. De onbekende. De onbekende, die zijn vrije avond uren beschikbaar stelt om op minder gebruikelijke manier piet dames in kennis te komen, schijnt zijn liefheb berij er nog niet aan te hebben gegeven Naar wij bij geruchte vernamen zijn er verleden week, op het niet zoo sterk verlichte gedeelte van den ouden Kloetingschen weg, in den omtrek van de woning van den heer Van Baak, enkele meisjes aangerand, althans las tig gevallen. Het is helaas nog niet gelukt den onevenwichtige te herkennen en bij de politie bekend te maken. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor alhier werd in October op spaarbankboekjes ingelegd f 21.255,45 en terugbetaald f 10.599,65,

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2