DIPLOMATEN N° 158 Woensdag 15 November 1929 116 Jaargang. Binnenland LINTVELT's BAZAR Buitenland ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2,-—. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOÏSCHE COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant mSÊÊjiMH en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf 1717 7A N7~ r\AA Telefoonnummer 17, na 17,30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Prettige kameraad. Zaterdagavond arriveerden te Gro ningen twee Duitschers, op weg naar Amsterdam, die elkander in den trein hadden leeren kennen. Te Groningen misten zij de aansluiting der treinen. Zij maakten samen een uitstapje door de stad en kwamen ten slotte in een café, waar zij eenïgen tijd doorbrach ten. Een der beide Duitschers verwij derde zich een oogenblik, van welke gelegenheid de andere gebruik maakte om te verdwijnen met medeneming van de koffer van zijn metgezel, inhou dende geld, waardevolle papieren, een garderobe en een overjas. De politie van Groningen heeft den geheelen dag een onderzoek ingesteld doch kon tof dusverre nog geen resultaat boeken. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit, dat de bestolene het café, waar hij den Zaterdagavond doorgebracht heeft, niet meer kan terugvinden. Onder een vrachtauto. De soldaat Fransen, wonende te Reu ver, op weg naar zijn garnizoen, is op den Rijksweg nabij Reuver door een vrachtauto aangereden en zwaar ver wond. De chauffeur is doorgereden zonder notitie van het slachtoffer te nemen. Eenigen tijd later passeerde een personen-auto, die hem terzijde van den weg vond liggen en hem op nam. Na voorloopige behandeling door een geneeskundige te Tegelen is hij naar de kazerne te Blerik vervoerd, waar dr. Hellemond hem direct in hef ziekenhuis te Venlo heeft doen opne men. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De moord op den heer Lans. Een persfotograaf te Rotterdam heeft enkele dagen geleden aan den substi tuut-officier van justitie, mr. J. A. de Visser, een foto gezonden van het portaal van het kantoor van de N.V. de Haas' Handel Maatschappij, welke foto hij gemaakt heeft op Zaterdag morgen 30 November 1928, den och tend na den moord op den heer Lans. Op deze foto zou men de bloedvlek ken kunnen waarnemen, waarover bij de behandeling van de moordzaak voor de rechtbank op 22 en 23 October zoo lang gepraat is. De persfotograaf was het bestaan van deze foto geheel ver geten. Een opmerking van den heer v. d. Heuvel, den eigenaar van den in dezelfde gang als het kantoor van de N.V. de Haas gevestigden wijnhandel, zou hem er toe gebracht hebben zijn archief te gaan nazien, waarbij hij de foto had teruggevonden. De heer v. d. Heuvel had toen de fotograaf zijn kiek nam, de deur voor hem open ge houden en had zich dat naar aanlei- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 16 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Hij zag haar in de oogen, welke onder zijn ernstigen blik onrustig werden. „Grant", fluisterde zij, „ik weet niet, of ik het wel prettig vind, dat je zoo tegen mij spreekt. Ik heb een akelig vermoeden, dat je het niet ernstig meent. En bovendien veronderstel eens, dat ik mij liet meesleepen". „Zelfs dan", zeïde hij, „zou je het kunnen beschouwen als een vergoe ding". Zij zweeg een poosje, blijkbaar ont roerd. De gedachten, welke haar ziel vervulden, waren met geweld ver dreven. „Ik begrijp niet waarlijk, ik kan niet begrijpen, Grant, wat mij in die dagen bezielde", mompelde zij, in her inneringen verdiept. „Otto was zoo hartstochtelijk op mij verliefd, en hij ding van de verslagen over de zitting herinnerd. Locale telefoonnetten. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Van den Heuvel in verband met de invoering van hef ge- sprekkentarïef op de locale telefoon netten, heeft de minister van Water staat o.m. geantwoord: Het gesprekkentarief is de tarief- vorm, dien de locale telefonie in een bepaald stadium harer ontwikkeling voor haar verderen groei behoeft. De ervaring, in andere landen opgedaan, bevestigt de juistheid van dit oordeel. Tegen elk tarief stelsel kunnen gegron de bezwaren worden ingebracht; de vraag is slechts om het algemeene ver- keersbelang, dat de locale telefonie dient, een verandering van stelsel wet tigt en eischt. Zulks was naar de over tuiging van den minister hier het geval. De minister zou ter bepaling van de waarde der aangevoerde bezwaren thans het woord aan de pracfijk wil len laten. De minister is overtuigd, dat de be slissing tot de invoering van het ge sprekkentarief op voldoend betrouw bare grondslagen steunt. Een fariefvorm, die in het electrici- teitsbedrijf toepassing vindt, maar daar allengs wordt verlaten is bij de voorbereiding van het gesprekkenta rief overwogen. Verwezenlijking van dit denkbeeld bleek, o.m. omdat zijn doorvoering het bedrijfsleven oneven redig zwaar zou belasten, niet raadzaam Twee arbeiders overreden. Maandagavond omstreeks tien uur zijn op de Koningskade te 's Graven- hage nabij den Dierentuin twee arbei ders van de z.g. blauwe tram, die werk zaamheden aan de rails verrichtten, door een particulieren auto overreden. Een der werklieden, B. uit Voorburg, werd vermoedelijk met een schedel breuk opgenomen, terwijl de 27-jarige T., eveneens uit Voorburg, waarschijn lijk eenige kneuzingen opliep. Beiden zijn door den eerste hulpdienst naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den wial (Overgebracht De oorzaak van het ongeluk moet naar het schijnt, gezocht worden in de onvoldoende belichting der werkzaamheden, in welk geval dus ïden chauffeur geen schuld zou treffen. De politie stelt een nader on derzoek in. Diefstal van een bontmantel. Dezer dagen is in een modemagazijn aan hef Leidscheplein te Amsterdam op klaarlichten dag een zeer brutale diefstal gepleegd. Eenige dames, die een bontmantel kwamen koopen, lieten zich verschillende kostbare mantels voorleggen, welke echter aanvankelijk geen van alle naar haar smaak sche nen te zijn. Na heel wat moeite slaag de de ijverige verkoopster er ten slotte in een mantel van ruim drieduizend gulden te verkoopen. Zij verwijderde zich even om enkele bijzonderheden omtrent den verkoop met den chef te bespreken. Toen de verkoopster even later weer op haar afdeelïng terug was zoo onstuimig. Ik aarzelde en toen scheen hij het gewonnen te heb ben. En ik wilde gaarne Prinses wor den". „Laten wij niet meer over het ver leden praten", smeekte hij, terwijl er een harde trek om zijn mond kwam. „De eenige correcte philosofie is van dag tot dag te leven. Laten wij praten over vandaag en dan over morgen". Zij werd haast verlegen. „Beste Grant", protesteerde zij, „je moet mij niet zoo het hof maken in tegenwoordigheid van iedereen. Prins Lutrechf komt hier eiken dag lun chen en Cornelius Blunn is van mor gen al vroeg aangekomen". „Cornelius Blunn", herhaalde Grant. „Een van de interessantste menschen in Europa, zou ik denken". „Hij is een intiem vriend van mijn echtgenoot", merkte zij sarcastisch op, „en voor een weduwnaar is hij zeker sterk in huiselijke deugden. Indien wij hem ontmoeten, zal ik je voor stellen". „Hoeveel van het overige van je dag mag ik nog voor mij eischen?" vroeg hij. „Ik zou denken, dat wij dien deugdzamen millionnair wel zouden kunnen ontwijken". „Maar die arme meneer Lymane dan?" vroeg zij. „Hij heeft mij van r*vMC.I'S f Wybert-tabletten on- Ji /ma-' cler l,et oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op- treden ter zuivering van de stem. kwam, waren tot haar groote verba zing de „dames" met den kostbaren bontmantel verdwenen. Tot op heden heeft men van deze geraffineerde die veggen niets meer vernamen. Een van Hoover. Ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand heeft presi dent Hoover Maandag een groote rede gehouden over de Amerikaansche vre despolitiek: „De weg tot den vrede, aldus spr., kan slechts voortgezet wor den wanneer het land zich bevindt in staat van verdediging. De vooruitzich ten voor den vrede zijn heden ten dage groofer dan een halve eeuw geleden, echter is de huidige vrede een gewa pende vrede. Het aantal onder de wa penen staande troepen over de geheelc wereld bedraagt met inbegrip der ac tieve reserves 30.000.000 of 10.000.000 meer dan vóór den wereld-oforlog. On der de verschillende naties heerschen nog immer vrees en wantrouwen en ten slotte is er geen waarborg, dat de oorlog niet wordt herhaald. Met te vredenheid moet evenwel geconsta teerd worden dat het systeem der ge heime politiek door vrije openlijke be sprekingen is vervangen. Het sluiten van het verdrag van Kellogg is op dezen weg de meestbeteekenende stap maar met den vrede kan men niet rekenen als met een absoluut vast staand feit. Men kan niet eenvoudig zeggen dat men den vrede wil overlaten aan den mensch. De vrede kan niet bevorderd worden door leuzen of door zegswij zen. Amerika en ieder land is verplicht leven en eigendom der burgers te be schermen. Op dezen grond is het pact van Kellogg afgesloten. Maar nog is veel stof voor conflicten voorhanden. Wij moeten duidelijk inzien dat er tusschen vele landen onopgeloste grensproblemen zijn, wij moeten open lijk het feit erkennen dat wij en alle andere staten ook in de toekomst in kleinere of groofere moeilijkheden ge wikkeld kunnen worden. Amerika is bij alle methoden geïnteresseerd die geschikt zijn om kwesties langs vreed- zamen weg te regelen. De Europeesche staten zijn in het Volkenbondsverdrag overeengekomen, hun geschillen door vrijwillige arbitrage te beslechten. Ame rika heeft geweigerd dezen weg te be wandelen, maar de wereld heeft thans het pact van Kellogg. De aanvallers moeten in de toekomst in hef zoek licht der wereld staan en alle wrij- vingsvlakken moeten ter zijde gesteld worden". morgen reeds een kamer vol rozen ge zonden". „Het leven", verklaarde Grant, „zal vol teleurstellingen zijn voor dien jon gen man. „Intusschen", opperde zij glimla chend, „zouden wij wel een poosje kunnen ophouden met onzin te spre ken. Ik zou gaarne wat meer hooren omtrent baron Naga. Ben je heden morgen in de villa geweest?" „Ja, ik ging er heen om te zien, of ik iets kon doen. Ze zijn natuurlijk erg onder den indruk". „Waarom kwam hij toch heel uit Nizza op dien tijd van den avond?" vroeg zij voor de tweede maal. „Er was geen bijzondere reden, voor zoover ik weet, behalve, dat de zaken niet geheel naar wensch gaan in de Conferentie", zeide hij vertrouwelijk. „Baron Naga, denk ik, wenschte zijn positie te verklaren". „In Berlijn wordt gezegd, dat het Pact zal worden ontbonden", vertelde zij hem, wat zachter sprekend. „Ik had nooit gedacht, dat het zoo lang zou duren. Amerika deed goed er buiten te blijven". Hij knikte met geveinsde tevreden heid. „Ja, ik geloof, dat wij goed handel den", stemde hij toe. „Amerika heeft De president kwam vervolgens tof de bewapening ter zee. Hij hoopte op een werkelijke vermindering der vloot- sterkte. Men moet over de grootte der oorlogsschepen een gemeenschappelij ke overeenkomst treffen. Hij geloofde niet dat een vermindering der bewape ning is te bereiken door het voorbeeld van een enkele natie. De opheffing der bewapening is niet gerechtvaardigd voor de staten hun vredesidealen op een stevige basis hebben gevestigd. De vrees de gevaarlijkste van alle nationale sentimenten kan slechts overwonnen worden door lange jaren van nationaal fatsoen en niet voor de publieke opinie der wereld vele proef jaren heeft doorgemaakt. Een voldoen de landsverdediging eischt een mili taire sterkte die in overeenstemming is met de landen. Amerika wil de sterkte van zijn vloot in evenredigheid met andere landen verminderen. Het staaf nu aan de anderen, op te geven, hoe veel zij verminderen willen. Voor Ame rika is geen getal te laag. Een punt van mogelijke conflicten wordt gevormd door de z.g.n. vrijheid der zee. In deze kwestie wil hij het volgende voor stel doen, dat in feite geen officieel voorstel vormt aan een of ander land. Hij zou alle schepen, die uitsluitend met levensmiddelen zijn beladen wil len gelijkstellen aan hospitaalschepen. De tijd is gekomen, dat men vrouwen en kinderen niet meer mag laten uit hongeren. Dit wapen moet in de toe komst worden uitgeschakeld. De groo te vorderingen der industrieele ont wikkeling" gedurende het laatste halve jaar, heeft in vele landen een bevol king geschapen, voor wie het vader land geen voedingsmogelijkheden meer biedt. Het gevolg daarvan zijn de mi litaire verbonden en het voortzetten der vlootbewapeningen. De vrees voor een afsnijding van de levensmiddelen- toevoer over zee is een machtige fac tor voor de vlootontwapening van ex- porteerende en importeerende landen geworden. Het is daarom in het belang van den vrede wanneer men in den toekomst de uithongering als oorlogs wapen uitschakelt. Bezuiniging. Bij Kon. besluit is de betrekking van commissaris van politie van Zïerikzee opgeheven. Zeeland op de Waterstaatsbegrooting. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer is nog het volgende ontleend: Eenige leden vestigden er de aandacht op, dat de herstelling van de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland zeer lang heeft geduurd omdat het werk was opgedragen aan iemand, die daarvoor, naar men meen de te weten, niet berekend was. De uitvoering is bovendien zeer gebrek kig geweest. De brug ligt naar de zij de van Kapelle te laag, hetgeen voor auto's hinderlijk is. De hier aan hef woord zijnde leden drongen er op geen bondgenooten noodig en het ver langt er zeker niet naar er in te war den gesleept, om de kastanjes voor anderen uit het vuur te halen. Het is groot genoeg om alleen te staan. Geen ander land kan het kwaad doen. En Goddank geen ander land wil dat ook". „Ik weet het niet", zeide Gertrude nadenkend. „Amerika heeft vijanden, zooals je weet". „Onzinl Geen van eenige beteeke- nis", verzekerde hij haar. „Japan na tuurlijk dat is woedend, omdat wij zijn kleine, gele inwoners niet als bur gers bij ons willen toelaten. En ik ge loof, dat een deel van Duitschland's historischen haat ook op ons neer komt. Verder is er niemand". „Veronderstel eens, dat men Ame rika nu vroeg deel te nemen aan het Pact; denk je, dat het zou toestem men?" „Ik geloof zeker van niet", ant woordde hij vertrouwelijk. „Geen kwestie van. Het is er al die jaren bui ten gebleven en heeft zijn eigen han delsverdragen gemaakt, en is nu ver reweg het rijkste land der wereld. Waarom zou het veranderen?" „Waarom inderdaad?" mompelde Gertrude. „Ik was alleen benieuwd te hooren, hoe jij daarover dacht'. „Ik denk, zooals onze president aan, hieraan spoedig en afdoende tege moet te komen, vooral daar het be treft een brug in den hoofdverkeers weg naar Middelburg. KRABBENDIJKE. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. G. A. van der Hooft van Overschie, heeft ds. J. C. Nelemans, overgekomen van Krab- bendijke, Zondagmiddag zijn intrede gedaan als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Pernis. Ds. Nelemans hield een predikatie naar aanleiding van 1 Corïnthe 3 vers 9. Aan het einde van den dienst werd ds. Nelemans toe gesproken door den vroegeren predi kant ds. Ozinga, ds. Kraan van Hoog vliet namens den ring, ds. Van Willi gen van der Veen van Rhoon als con sulent en den heer Mulder, evangelist namens de leden der Ned. Herv. Ge meente, wonende aan de Vondelingen plaat. De gemeente zong den nieuwen leeraar toe Ps. 20 vers 1. Het groote kerkgebouw was stampvol. MIDDELBURG. Gisteravond werd een vergadering gehouden van deVer- eeniging Handelsbelang, de afdeeling Middelburg van de Hanze en die van den Chr. Middenstandbond, waarin door den heer K. Helder, als behoo- rende tot de meerderheid der bestu ren, verdedigd werd het niet vragen van een verplichten sluitingsmiddag in verband met het wïnkelwerktijdenbe- sluit, terwijl de heer M. H. Boasson namens de minderheid verdedigde dit wel te doen. Met zeer groote meer derheid werd bij zitten en opstaan een motie aangenomen, waarin wordt be sloten mede te gaan met de meerder heid der besturen der drie midden- standsvereenigingen, om geen dag voor sluiting aan te nemen en aan de pa troons over te laten de diensttijden in hun zaken in overleg met het perso neel te regelen, zooals de belangen hunner zaken dit eischen. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de besturen der personeel-organisa- ties en van de pers. WEMELDINGE. De heer A. Os kamp, hulpprediker te Rotterdam, heeft zijn beroep naar Wemeldinge als hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk aangenomen. Door de sleepboot „Zeehond", kapitein Schouwenaar, van Hoogen- boezem en Van der Tak, is binnenge bracht het geladen motorschip „Wis seling", schipper Dammers vanGiesen- dam, hetwelk met machineschade in de Tramhaven door gemelde sleep boot aldaar werd aangetroffen. Maandagavond werd door de sleepboot „Zeehond", kapitein Schou wenaar, van Hoogenboezem en Van der Tak een geladen sleepschip behouden binnengebracht, dat losgeslagen was van de sleep van den sleepboot „Au gust", welke met drie geladen schepen op weg was van Dordrecht naar Bel gië, doch in de Wemeldingsche Vleie door stormweer overvallen werd. Bij een tweetal schepen moest hef water dat gedurende de reis van Dordrecht naar hier ingeslagen was, uitgepompt worden. denkt", ging hij voort, „en de meesten onzer denkende menschen. Wij zijn tevreden. Wij zouden ons zelfs geen schrik laten aanjagen, indien Japan verlof kreeg jaarlijks een paar krui sers meer te bouwen. Apropos, ik ben benieuwd, wien zij zullen zenden, om Naga's plaats in het Pact in te nemen?" „Katina komt van Berlijn", vertelde zij hem. „Ik denk, dat hij al onder weg is. Dat had ik u niet moeten vertellen, geloof ik", voegde zij er lachend bij, „maar ik begin vertrou wen te stellen in je of liever in je onverschilligheid voor deze zaken". „Waarom heb je ooit aan mij ge twijfeld?" vroeg hij. „Ik heb je gis teren al verteld, dat ik met politiek had afgedaan". „Wel", verklaarde zij, „je weet, hoe voorzichtig de Duitschers zijn. Je placht in Diplomatieken Dienst te zijn, en ik heb een paar maal van je hoo ren spreken als van iemand, dien men in het oog moet houden". „Ik vrees, dat ik te lui ben", ant woordde hij, „om ernstig belang in iets te stellen. De millioenen der Van Roordens hebben mijn eerzucht ver stikt. Je zoudt een heel rijke vrouw zijn geworden, als je gewacht had, Gertrude". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1