een nette Provisiereiziger Rechtszaken. Koloniën Allerlei. Laatste Berichten. Advertentiën. Wijn, Gedistilleerd, enz. Gemengd NieuWs. lt€ii. Buiten dé' hofstede Is een elektrisch licht. Toen de heer Vermeulen Zondag morgen a Ivor én naar buiten te gaan, het licht wilde omsteken, bemerkte hij, dat het niet werkte. Later is gebleken, dat de lamp was afgerukt.1 Daarom trad hij in het donker inaar buiten en begaf hij zich naar den koeienstal. Doch op weg daarheen werd hij plotseling aangevallen. Daar het nog doinker was kom het slachtoffer den dader niet waarnemen. Deze bracht hem met een scherp voorwerp drie sineicLln toe op den schedel eln vluchtte vervolgens weg. De aangevallétte strompelde weer naar de hofstede en Was- inog in. staat zijn dochter te waarschouwen: Deze hielp haar vader op bed en begaf zich vervolgens naar de woning -vatri -dr. J. Albromda te Sdh'e broek, die den gewond.© onmiddellijk hulp verleende. Hij constateerde drie ferme sneden op dom schede!, vermoedelijk too- gebracht met eéh scherp mes. De drie sme den waren Wel is waar diep, doch geen edele dcelen waren geraakt. De patiënt is in het zrëkènhdis opgenomei. Als de vermoede!ijlee dader is opg - spoord een Zöon van het slachtoffer, met wien deze reedsgeruim en tijd in oneen:g- heid leefde.' Deze 35 -;arigfe mm was 1.1. Vrijdag nog op verzoek van den vader door politie MiitT db öilcléRijke wonin* ver wijderd. En -sindsdien zou h'j op wraak Hij ontkende echter pertinent iets met do zaak uitstaande te hekken. Ondanks een langdurig verhoor is hij blijver ontkennen, Hij is gearresteerd. Ju Weel én gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven zich toegang verschaft tot den gpudsmidswinkel van den heer H. R. te Maastricht.,. Er werd voor ongeveer f 15.000 aan goudm horloges en met ju weelen bezette voorwerpen gpstokn. Ook het aanwezige kasgeld ad f 1200 viol <kn dieven in handen. De heer R. was niet ver zekerd. De in de hoofdstraat van de stad op ongeveer 50 M. van het politiebureau g. legien winkel is pas nieuw gebouwd. De achteruitgang komt in een tuin uil, die door een muur omringd is, welke tuin weer door een straat wordt begrensd. Door verbreking van een deur hebban de inbrekers zich toegang verschaft tot den tuin van het perceel, dat door den hear R. w-ordt bewoond- Door verbreking van een ruit en van eau deur kreeg men toegang tot den winkel. Met zorg blijken alio waar devolle voorwerken te zijn uitgezocht, ter wijl men de minder waardevolle heeft laten liggen. De étalages zijn door rolluiken van de straatzijde afgesloten, zoodut de dieven, onder bescherming daarvan, rustig hebben kuinnon werken. Toch moeten do inbrekers voorzichtig te wer*k zijn gegnan, daar de familie'R., dio zich om ongeveer 11 Va uur ter ruste heeft begeven, niets van het verbreken der deuren heeft ge hoord. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Men meent reeds een spoor te hebben gevonden, dat naar "Duitsch- land leidt. De eigenaar heeft zich reeds herhaal delijk willen verzekeren tegen inbraak, doch daar het pand aan de achterzijden niet is afgesloten, heeft geen enkele maat schappij het risico willen aanvaarden. V. D. meldt nog, dat door den kellner van de Stations-Restauratie ten signale ment is gegeven van iemand, die Zendag- morgen reeds vroeg in de wachtkamer was, met een Duifsch accent sprak en d.iar wat broodjes met bier heeft gebruikt. De politie heeft cenige vingerafdrukken ge vonden. Een v p. i.l i n g verboden. Door de jiolitie te Leidschendam is aan de onlangs opgerichte eïerveïling (Centraal) verboden met veilen door te gaan. Het raadslid- de heer H. Verheijen stelde aan den burgemeester de vraag op welken grond dit verbod steunde, waarop hij ten antwoord kreeg, dat het hoofd van de politie hiervoor geen verantwoording schuldig is aan de raadsleden. Tv De veiling, op izichzel-f is een groote mislukking. De eerste maal waren slechts aangevoerd 95 eieren en daar naast wat speculaas en leverpastei; de tweede maal totaal geen eieren en wel weer speculaas en leverpastei. Als wij daarnaast zien de twee an dere veilingen, die elk jaarlijks circa 1.000.000 eieren veilen, dan is het overbodige van deze centrale veiling voldoende aangetoond. De remmen. De kantonrechter te 'Middelburg heeft J. D. te Goes veroordeeld tot f3 boete s. 3 dagen hechtenis, wegens het rijden met een tweewielig motor rijtuig, dat niet voorzien is van ten minste twee onafhankelijk van elkan der krachtig werkende remmen. LJCHT OP. Dinsdag 12 November 4.45 uur Woensdag 13 November 4.44 uur Kraton-drama. Een ambtenaar van den Soesoehoenan van Soerakarta ia naar het A LD. ver nam de dupe geworden van een speel zieke echtgenoote, die als commissionaire in juweelen de haar toevertrouwde preciosa verduisterde. Deze nog jonge vrouw dreef in den beginne haar (usschenhandel met zeer veel succes, doch haar speelzucht, als met der gelijke ondeugden veelal het geval is, speelde haar parten zoodat een debacle uiet zou uitgebleven zijn, indien de man zijn vrouw niet had bijgesprongen en al zijn bezittingen te gelde had gemaakt Het ging daarna eenigen tijd goed doch geleidelijk kwam de vrouw wederom in Ie verleiding gedurende lange uren aan de speeltafel te blijven plakken en in ge zelschap van Chineesche speelvrienden werd in Lawijan een plaatsje nabij Solo zwaar gegokt. Van de escaqades zijner echlgenoote bleef de man meestal onkun dig en zoo wist bij ook niet, dat zij op zekeren dag al de haar opnieuw toever trouwde juweelen zij genoot nog steeds het vertrouwen van de juweliers had verspeeld. De sieraden, welke zij toen in haar bezit moest hebben, vertegenwoordigen een waarde van ruim f 24,000 hierbij waren kostbaarheden van juweliers-firma's uit verschillende plaatsen. De vrouw ver dween en bleef ettelijke dagen weg, doch de man deed geen aangifte bij de politie omdat hjj hoopte dat zijn vrouw wel spoedig thuis zou komen en alles zich nog ten goede zou keeren. Toen de speelster inderdaad thuis kwam 'cheen zij echter diep geschokt. Zij deed erg afwezig en scheen de haar gestelde vragen over haar escapes niet te kunnen of te willen beantwoorden. Toch besefte zij, dat het mis was geloopen, want ver scheidene malen deed zij poging zelfmoord te plegen. De rampzalige echtgenoot wist de juweliers en overige schuldeischers te bewegen, eenigen tijd geduld te hebben, doch al spoedig wilde men niet langer wachten, men wenschte zekerheid en stelde de politie met een en ander in kennis. De vrouw werd in preventieve hech tenis gesteld, terwijl men van politiezijde thans de zaak tot klaarheid tracht te brengen. WETENSWAARDIGHEDEN. Er bestaat eeti ouderwetsche winter- schotel, waarvan de bestanddelen zijn: uien, wortelen en aardappelen. Deze huts pot wordt in Joodsche kringen dikwijls aangpduid met den naam: Sjappie- hetidele-mencleie. De overlevering wil, dat deze zonderlinge naam zijn oorsprong zou te danken hebben aan drie groote com ponisten: Chopin, Handel en Mendels sohn. Met „sjappie-hendele—mendefc wordt, overdrachtelijk alles aangeduid, wat uit heterogene bestanddeelen is samen gesteld. In 1898 werd in Zeeland een kreeft gevangen van verhandelbare grootte: ver leden jaar kwamen er 73.000 aam -de markt. De bijen doen goede diensten bij het overbrengen van het stuifmeel van den oenen vruchtboom op den anderen: maar worden perziken b.v. in kassen geteeld, en weigeren zij daar hunne diensten dan moet de kweeker zich zelf maar weten te helpen. Jutte-pere.n werden zeldzaam, totdat men tot de ontdekking gekomen is, dat een jutleboom geen vrucht zal dragen, wan neer geen andere boom in de omgeving is die voldoende stuifmeel wil afstaan. De eerste schrijfmachine werd geljouwd om blinden in staat te stellen te kunnen schrijven. Het koudste punt der aarde is niet aan Noord- of Zuidpool gelegen, maar in de omgeving van Verkhoiansk in Siberië, waar de normale temperatuur in het mid den van den winter 53 gr. C. onder nul be draagt. Men heeft er zelfs een tempera tuur van 70 gr. C. onder nul waargenomen. Prof. Kamerlingh Onnes heeft bevon den, dat levenskiemen zelfs bij een tem peratuur van 250 gr. C. onder nul zes weken hun levenskracht behouden. Het absolute nulpunt ligt 273 gr. C. beneden nul, op welke temperatuur gas niet meer krimpt en een vast lichaam wordt. Leem smelt bij 1100 gr. C. en is bij 140 gr. C. geheel gesmolten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) „De Bevelanden". Mijnheer de Redacteur; Naar aauleiding van bet Ingezonden stuk in de G. Crt. van Vrijdag j 1. be treffende de Oudh. Yer. „De Bevelanden' en liet door de redactie geplaatste onder- schrift, zij het mij vergund over deze kwestie mijn gevoelen kenbaar te maken. Er moet mij dan van het hart, dat ik het geheel en al met de redactie eens ben. Want het is maar al te waar, dat er in Zeeland op 't gebied van historisch onderzoek schandelijk geknoeid wordt Zoo kan men in der Zeeuwsche dagbladen voortdurend artikelen lezen die gewoon weg overgeschreven ziju uit diverse en meest onbetrouwbare geschiedkundige werken. De publicisten van bedoelde ar tikelen weten niet eens waar ze hun com plete stof kunnen vinden. Laat staan dan dat zij de kennis bezitten om de betrouw baarheid der stof te kunnen controleereu en behoorlijk te verwerken. Luk raak wordt er geschreven en dat is zeer ver keerd. Maar even verkeerd is het bestaan van vere nigingen die zich den naam van Oud heidkuudigen kring toeëigenen alleen op grond van gezamenlijke uitstapjes, die men maakt. Laten zij zoo'n vereeniging De Touristenclnb" noemen of iets dergelijks, dan wordt ten minste geen verkeerde voor stelling gewekt. Deze vereeniging houdt zich verder onledig met het verzamelen van historische en zooals uit antwoord aan de Ver. blijkt ook met niet-liistorische voorwerpen. Men wil een museum oprichten. Maar waarom dan toch We hebben een Provinciaal museum, laten we liever helpen dat te completeeren, dan dat we hier weer een aparte verzameling bijeen brengen die toch nooit volledig kan zijn. Dan valt er nog bezwaar te maken tegen de leiding dezer vereeniging. Een dergelijke vereeniging eischt een bestuur van wetenschappelijke personen „De Bevelanden" heeft dit niet evenmin als de kring „Schouwen en Duiveland". Zien we de daarentegen naar het Zeeuwsch Genootschap, de Oudh. Kring '/De Vier Ambachten" en de Zeeuwsche Ver. van Dialect-onderzoek. Daar beschikt men over wetenschappelijke menschen. En wanneer men nu de resultaten van het werk van alle genoemde vereenigingen vergelijkt, dan komt men proef op de som tot de conclusie dat het werk van beide dileltanteukringen ook niet meer dan dilettanten gepruts is. Met dank voor de plaatsing HISTORICUS. (We meenen dat „Historicus" wel wat te hard over de vereeniging oor deelt. Natuurlijk maken de leden ge zamenlijk wel eens uitstapjes, doch we mogen niet vergeten dat deze ex cursies steeds een historisch doel heb ben, en dat de vereeniging toch ook nog streeft naar het bijeen brengen van oudheidkundige voorwerpen en naar het kweeken van belangstelling in de historie. Dat het provinciaal mu seum het oprichten van een museum in Goes overbodig en erger maakt, is alleen op wetenschappelijke gronden te aanvaarden. Men kan er echter tegen in brengen dat een plaat selijk belang niet altijd voor het be lang van een provinciale wetenschap behoeft te wijken. We kunnen het streven van „Historicus" naar weten schappelijke concentratie alleszins waardeeren, doch we zouden aan zijn ideaal toch niet gaarne "het Goesche museum offeren'. We gelooven voorts niet, dat de „Bevelanden" iets met het in het Gothische huis aan de Kade in te richten museum uitstaande zal heb ben. Hoogstens zal de vereeniging oud heidkundige voorwerpen aan het mu seum ten geschenke kunnen geven of in bruikleen afstaan. De door „Histori cus" dilettanterig geheeten leiding der vereeniging zal dus nooit een slechte invloed op het Goesche museum kun nen hebben. Onder dilettant isme verstaan wij hier niets minderwaardigs, zoolang de di lettanten-historie-kenners hun taak niet zoeken op het terrein, dat weliswaar nog braak ligt, doch dat slechts door kundige vakmenschen bewerkt moet worden. Een dilettanten-verceniging die haar capaciteiten niet overschat, kan zelfs belangrijken cultureelen ar beid verrichten. Red. G. Crt.). Oud-minister Waszink. Men meldt ons uit Den Haag: Bij Koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester van Roermond Mr. M. A. M. Waszink. Een mooie schenking. Men meldt ons uit Den Haag: Corn. Goekoop, filosofisch student te Groningen, Mej. Johanna Goekoop, te 's Gravenhage en Adriaan Goe koop, juridisch student te Groningen, gedreven door het .verlangen den wensch te verwezenlijken van hun va der, wijlen Mr. A. E. H. Goekoop, om aan het binnen 's Gravenhage gelegen „Zorgvliet", waaraan zoovele nationale herinneringen verbonden zijn, en het welk in zoo nauwe betrekking heeft gestaan tot het Huis van Oranje, een nationale bestemming te verzekeren, hebben aan de regeering medegedeeld, dat zij ter nagedachtenis van hun va der, bedoeld landgoed, groot ruim 26 H.A. aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aanbieden voor de stich ting van een gebouw van representa- tïeven aard, onder voorwaarde o.m. dat het Cats-huis bewaard blijft en binnen 10 jaar met den bouw van een representatief gebouw begonnen wordt. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jacobus Gerardus Igna tius z.v. Lambertus Johannes van Rooijen en Maria Middelweerd te Kloetinge; Dina Alexandrina d.v. Jan Voois en Elizabeth Cornelia Geluk. WEERBERICHT. Aanvankelijk stormachtige tot krach tige, later afnemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regenbuien, tijde lijke opklaringen, zachter des nachts, zelfde temperatuur overdag. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 14 Goes, afbraak, de Kok. 15 's Heer Abtskerke. beestiaal, de Kok. 20 Wolphaartsdijk, hoefje, Pilaar. 20 Goes, verpachting bouw- en wei land, van Dissel. 20 Wolphaartsdijk, woon- en winkel huis, tevens koffiehuis met schuur, erf en tuin, Blaupot ten Cate en Pilaar. December 4 Wolphaartsdijk, inboedel, Pilaar. 18 Yerseke, hofsteedjes en bouw- en weiland te Yerseke en Schore, Verbist. 19 's Gravenpolder, weiland te 's Gra venpolder en Hoedekenskerke, Verbist. Heinkenszand, bouw- en weilan den, Pilaar. Waarde, bouwlanden, Pilaar. VERGADERINGEN VOORSTELLINGEN EN ENZ. November: 11 Bioscoop Slot Ostende, De straf zaak „Ware". 12 Landbouw-Bioscoop, „Passie der jeugd" en „Vrijspraak". 11 12 en 13, Schuttershof, Luther- film. 12 Prins van Oranje, solistenconcert Toonkunst 14 Schuttershof, Oranje-comité. 16 Prins van Oranje, 2e opvoering Merijntje Gijzen's jeugd (Het ver raad). 27 Schuttershof, Ned. Ver. van Huis vrouwen, A. Alt, „Die Meistersin- ger von Neurenberg". 29 Schuttershof, operette „De Boe melbaron". Bioscoop Slot Ostende, „Metropo lis". Landbouw-Bioscoop, „Ich küsse Ihre Hand Madame". MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 11 Nov. 1929. Vlasaanvoer 2450 blauw f 1,00 a f 1,25 10000 groninger f 1,10 af 1,25 5700 geel f 1,05 af 1,25 geringe vraag, grootendeels verkocht, stemming gedrukt. Granen buitenlandsche zeer flauw. Meel f 14,75 a f-.-, Mais Laplata f168 Haver pommersche f8,15. Boekweit, danziger f 10,75. Binnenlands c.he: Tarwe f 11,25 a f 11,85 Gerst Chevalier 8,50 a 9,50 Haver 7,50 a 8,25 Erwten n 13,00 a 14,75 iehokkers, u 18,00 a 19,00 Bruine Boonen 20,a 22,50 Maanzaad (blauw) 33,a 85, <arwijzaad t 35,a 87,— Lijnzaad (voer) 18,a 19, Zaai (blauw-bioei) 21,— a 21,— Wit-bloei 20,— a 22,— Mosterdzaad (geel) a r Koolzaad n a Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 2,00 a f 2,70; Bonten f 2,00 a f 2,70, Eigenheimers f 1,20 a f 1,50. VARKENSMA.RKT. Varkensaanvoer 1071 eerste kwaliteit 0,75 a f 0,82 tweede f 0,66 a f 0,77 derde f 0,55 a f0,64; zouters f 0, f 0,export f 0,70 a f0,80. Handel redelijk. ZOO SPOEDIG MOGELIJK gevraagd, tot het bezoeken van par ticulieren voor Noord- en Zuid-Beve land. Zij die reeds particulieren be reisden hebben de voorkeur. Brieven onder No. 756, bureau van dit blad. Vliegtuigen in een warenhuis. De Berlijnsche correspondent van het „Vad." schrijft: Onlangs belde een vriend me op en vroeg, of ik meegaan wilde, om in het Wa renhuis Iarstadt een vliegtuig te helpen uitzoeken. „Natuurlijk" zei ik. En bij mij zelf overlegde ik, wat voor een grap hij nu weer verzonnen hadwant een vliegtuig in een warenhuis te koopen leek mij toch wel eenigszins onwaarschijnlijk. Hij bracht me glimlachend naar Neukölln, een Ber lijnsche voorstad, waar het geweldige nieu we gebouw van Karlstadt verrezen is. Zoo als andere meinschen paraplu's en zeep of kinderkousen vragen, zoo informeerde mijn vriend naar de afdeeling vliegtuigen en do portier antwoordde beleefd: „Vliegtuigen derde étage links, heeren." Ja, de Berlijn sche portiers zijn beleefde menschen en zelfs de beste lift wees hij ons nog, en toen we op de derde verdieping van het reusachtig gebouw aankwamen, stonden er inderdaad iin de sportafdeeling een paar mooie kleine vliegtuigen met schitterende witte vleugels. Weliswaar nog niet een exemplaar van de nieuwe Junkervliegtui gen voor twee personen tegen den prijs van 700 mark, of het staartlooze vlieg tuig van 2000 mark, maar motoflooze gij- vliegtuigen, zooals eens de pionier van het moderne vliegwezen, Otto Lilienthal, bij zijn glijvluchten in Lichterfelde gebruikte. De romp is slechts 3(2 meter lang, de spanwijdte der vleugels bedraagt 8V2 me ter, en het heele vliegtuig kost 300 mark. Voor jongens is er een kleine uitvoering voorradig tegen 200 mark. Het apparaat is uit wilgeteenein met linnenbespanning ver vaardigd en weegt slechts ongeveer 20 K.G. Men kan het samenvouwen en ge makkelijk per spoor als expressegoed ver zenden. Ergens zoekt men dan den top van een berg op, zet het toestel in elkaar; gaat erin hangen, neemt een aanloop en daar vliegt men 10, 20, 30 meter ver. Een ge bruiksaanwijzing krijgt men er gratis bij. Een leeraar heeft men niet noodig. De heele vliegerij is buitengewoon eenvoudig, en als "de prijs niet een beetje hoog was, zouden zeker alle schooljongens in Ber lijn er met Kerstmis eein cadeau willen hebben. Er zijn er trouwens reeds een aantal verkodht. Het huwelijk van den Ita- liaanschen kroonprins. De Romeinsohe correspondent van het „Hbld." meldt: Reeds nu worden voorbereidingen ge. troffen voor het a.s. huwelijk van prins Umberto met prinses Marie José van België. De prins vertoeft incognito te Rome en onder zijn leiding werkt een schare van arbeiders en sierkunstenaars ran de inrichting van het hem toegewezen appartement in het Quirinaal. Het fraaie paleis aan de Via Veneto, dat vroeger Romeinsch verblijf was van de koningin moeder Margherita en dat voorbestemd was paleis te worden van den troonop volger, is ingenomen door de bureaux der fascistische „confederatie van corporaties van landbouwers* en zal niet voor den prins worden ontruimd. Prins Umberto heeft, overwegende dat eerst kort geleden in de kerk van Santa Maria degli Angeli, Italie's groote veld heer maarschalk Diaz, werd bijgezet, zijn wenseh te kennen gegeven, dat voor zijn huwelijksinzegening een andere kerk zal worden gekozen. De groote aartsbasilica's van Rome komen niet in aanmerking daar ze juridisch tot den Vatikaanschen Staat behooren. Het is thans waarschijnlijk, dat het huwelijk voltrokken zal worden in de „Capella Paolina», die haar naam ont leent aan paus Paulus V en in het paleis van het Quirinaal dezelfde functie vervulde als de Sixtfjnsche kapel in het Vatikaan. Toen in 1870 het Quirinaal aan den Paus werd ontnomen, werd een verbod uitge vaardigd langer in de Capella Paolina godsdienstoefeningen te houden. Thans echter is deze kapel, dank zij de verzoe ning, weer in gebruik genomen. Het huwelijk zal op verlangen van den Italiaanschen koning met zeer veel vertoon en praal gepaard gaan. Helaas komt, indien de inzegening in de paleiskapel geschiedt, de bruiloftsstoet door de stad te verval len. Het schijnt echter in de bedeling te liggen, dat onmiddellijk na de plech tigheid de jonggehuwden een bezoek zul len afleggen bij den Paus. In ieder geval worden de vermaarde staatsiekarosaen, die in de koninklijke stallen bewaard worden, met groote zorg nagezien en gerestaureerd.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3