Stadsnieuws. Van Overal Buitenland Binnenland Onthulling van een gedenkraam. Zondagmiddag was de ruime Nieuwe Kerk te Middelburg bijna geheel gevuld met belangstellenden in de onthulling van het' gedenkraam 15741924. De oudste predikant der Herv. Gemeente, ds. J. de Visser, verzocht de aanwezigen te zingei Gez. 193 1, ging daarna voor in g<' en heette vervolgens in het bijzonder wel kom den vertegenwoordiger van H. M de Koningin, jhr. W. Z. van Teijlingen kamerheer in buitengewonen dienst. Spr. ziet daarin weder een bewijs van het mede leven vajn H. M. met Haar onderdanen vooral ook Haar groote belangstelling voor dS" Herv. Kerk. Spr. zegt dat de Zeeuw scire harten warm kloppen voor H. M cn Haar Koninklijk Huis en verzoekt den vertegenwoordiger den dank aan H. M te willen overbrengen. Verder wendde spr. zich tot den com missaris der Koningin en daarna tot den burgemeester, die beide met hun eaitge- nootem aanwezig, waren. Ds. de Visser wees er dan op, dat vooral door het wer ken van den president kerkvoogd, den heer W. Kosten, het herstel van de ramen aan die zijde van de kerk tot stand komt, twee zijn er reeds gereed, en nu is als derde dit gedenkraam geplajtst. Dit gedenkraam toont bovenaan de gouden zon, die zijn stralen uitzendt der vrijheid, die na strijd tot de overwinning leidden, wat vertolkt wordt door de symbolistische kleuren, die op het glas zijn aangebracht. Spr. wil het geven van een uiteenzetting overlaten aan zijn ambtsbroeder, doch het verheugt hem, dat naast het portret van Willem van Oranje, ook dat prijkt van H. M. de Ko ningin, die ons regeert op een wijze, welke ons dankbaar gestemd doet zijn tot God, Die ons een dergelijk Vorstenhuis gaf. Na het tusschenspel nam ds, M. van Empel het woord en herinnerde er aan hoe in 1924 bij het Kon. bezoek bet 350 jarig feest van Middelburgsch vrijmaking is -gevierd. Daartoe was alle reden en spr. schetste hoe 1574 een zeer belangrijk jaar was, ook al heeft het Nederlsandsche volk daarna nog zoovele tientallen van jaren voor zijn, vrijheid moeten strijden. Vooral voor Middelburg was dat jaar ook van belang. Hadden hier eerst katho lieken en protestanten rustig naast elkaar geleefd, de nieuwe bisschop meende streng te moeten optreden en het beleg van 15731574 - met als eind den overgang van Middelburg naar Or-mj'„ maakte dat de protestanten weder vrij hun godsdienst konden beleiden. Na tijd kan men ook waardeeren hen, die meenden trouw te moeten blijven aan den Gods-dienst, die hen volgens hun inzicht troost had bracht, maar men moet dankbaar zijn aan den groeten Oranje, die de vrijheid bracht, die geen geweldenaar was, maar voelde het volt vrijheid te moeten teruggeven. De opengeslagen bijbel op het raam spreekt van de vrijheid van godsdienst die Willem van Oranje bracht en dat is het wat spr. het allereerst wil herdenken. Het kerkelijk cn het gemeentezege! wijzen daar op cn de beeltenis van de Koningin spreekt van de liefde van Haar volk voor Haar. Hierop liet 3e heer Kosten, president kerkvoogd, het doek zakken, dat het raam nog aan het oog onttrok en werd met groo te belangstelling bewonderd, terwijl staan de twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Ds. van Empel nam nogmaals het woord om dank te brengen aan kerkvoogden en notabelen, met name aan den heer Kosten den uitvoerder Ir. Jan Schouten en den ontwerper, den heer Veldhuis en aan de uitvoerders van het werk. Ook de hoeren G. de Hoogh, onderdirecteur en F. J, Vermeulen, hoofdcommies van Rijksmo numentenzorg werd dank gebracht voor hun tpekeningen en adviezen, ook voor het binnenwerk der kerk. Dank brengt spr. ten slotte aan God, die dit alles mogelijk maakte. Na dankgebed, zongen de aanwezigen Ps. 118 7, waarna de indrukwekkende plechtigheid ten einde was en allen onder den indruk, dat hier een daad van grootB piëteit was verricht, het kerkgebouw ver lieten. VJJl T rambotsing. Een motorwagen van den locaal spoorweg is hedenmorgen te omstreeks half! elf in Hoedekenskerke, aan den oprit naar de haven, op een rangee renden goederentrein geloopen, ver moedelijk doordat de bestuurder van den motorwagen niet voldoende uit zicht had. Er hadden geen persoon lijke ongevallen plaats, doch de mate riale schade is vrij belangrijk. Hef verkeer is geruimen tijd versperd ge weest. DRIEWEGEN. Tof kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer F. Koole. HANSWEERT. Het met zout van Hannover geladen schip „Berta", schip per Schmitt, heeft door onbekende oorzaak lekkage gekregen in ruim 2. De firma Hoogenboezem en Van der Tak te Wemeldinge heeft het gat met een noodreparafie gedicht, waarna het schip de reis gistermorgen heeft voort gezet,, De lading zout was door het binnengekomen water zwaar bescha digd. Het motorschip „Adriana", ka pitein Veenma, ledig van Gent naar Antwerpen, is Vrijdagavond over hoog water op de Mollenplaat omhoog ge varen en blijven zitten. Zaferdagmor gen met het ochtendtij is het schip echter niet vlotgekomen. Door het sleepbootje „Dorus Rijkers" van Smits bergingsbedrijf te Wemeldinge, is het schip Zaterdagavond vlotgekomen waarna het de reis heeft voortgezet. KRUININGEN. De Rijkswaterstaat heeft den bouw van een directiever- blijf te Hansweert, van een af te bre keen teekenlokaal te Wemeldinge, bij overeenkomst opgedragen aan J. A. Poleij te Kruinïngen voor f2600, KAPELLE. Vrijdag herdacht de fir ma D. J. van der Have, Boomkwee rijen, Zaadteelt en Zaadhandel haar 50-jarig bestaan. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur van de huizen van het personeel en van de magazijnen en versierde gebouwen. Van alle zijden stroomden gelukstele grammen en heïlwenschen toe. Niet alleen uit tuinbouwkringen en de om gevïng, maar velen ver uit het bui tenland deden telegrafische gelukwen- schen toekomen. Fraaie bloemstukken van bekenden en bevriende firma's werden in ontvangst genomen. Des avonds bracht het fanfarekorps „Ons Genoegen" te Kapelle een serenade aan de firma. MIDDELBURG. Zaterdagmorgen ver voegde zich aan het politiebureau al hier een koopman, die verschillende deelen van het land bereist en die zeide verschillende mededeelingen te kunnen doen in verband met den moord op Marietje van Os, in den Blij dorppolder te Rotterdam. Hem werd gelegenheid gegeven die mededeelin gen te doen en daarvan werd proces verbaal opgemaakt, dat aan den rech tercommissaris te Rotterdam, die met het onderzoek in de zaak is belast zal worden toegezonden. Het is van hieruit niet precies fe beoordeelen, welke waarde aan de verklaringen in verband met die van andere personen moet worden gehecht. Wel kan wor den medegedeeld, dat wat de man ver telde ten nadeeïe was van van de V., die reeds enkele weken als verdacht van den moord in voorarrest vertoeft en destijds in Limburg werd aange houden. In 1928 werd door een groot aantal vrijzinnige lidmaten georgani seerd in de Vereeniging van Vrijzinni ge Hervormden te Middelburg, aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente een verzoek gericht een reductie van 50% te mogen ontvangen van den door hen betaald wordenden hoofde lijken omslag aan de Ned. Herv. Kerk, omdat zij door het niet beroepen van een Vrijz. predikant in de plaats van dr. J. P. Cannegieter zelf in hun gods dienstige behoeften moesten voorzien door het aanstellen van een eigen voor ganger. Op 24 December 1928 ant woordde de kerkvoogdij, dat zij geen termen aanwezig achtte aan het ver zoek te voldoen. In Juli van dit jaar werd opnieuw een verzoek gericht door de Vereeni ging van Vrijz. Hervormden ditmaal aan hef College van Kerkvoogden en Notabelen, om een subsidie van 50%. Dezer dagen ontving de Vereeniging bericht dat het College zich refereerde aan het schrijven van Kerkvoogden d.d. 24 December 1928, waf dus wil zeggen, dat aan het verzoek der Vrijz. lidmaten der Ned. Herv. Kerk te Mid delburg geen gevolg zal worden ge geven. OVEZAND. Tot notabele der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer A. Ganseman en gekozen in de vacature van den heer D. Mulder, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmer king wenschte te komen, de heer M. Moerdijk. WEMELDINGE. Vrijdagmiddag liep het met kolen geladen en naar België bestemde Belgische sleepschip „Schel- degalm" bij het invaren van de Oost- sluis uit zijn roer en botste tegen den sluismuur, waardoor den voorsteven dermate beschadigd werd, dat onmid dellijk de hulp van personeel van het bergingsbedrijf van Hoogenboezem en Van der Tak moest worden ingeroe pen om erger te voorkomen. Na een noodreparafie heeft het schip de reis voortgezet. De Oranje-feesten in 1930. Wat we daaronder verstaan weten onze lezers, want we hebben het er al enkele keeren over gehad. Gelukkig dat we thans kunnen melden: „Er wordt aan gewerkt". Donderdagavond n.l. zal in het Schuttershof door hef Oranje-comité alhier een bijeenkomst worden belegd, waarin de plannen voor hoestenen heeschhetd voorat bronchitis fiBESiVAL M SIROOP BIJ apothdcui en drogisten verkrijgbaar. de viering zullen besproken en aan de meening der aanwezigen getoetst zullen worden. Men zie de adverten tie in dit nummer. Benoemd. Benoemd tot waterbouwkundig amb tenaar aan het waterschap Groede, de heer P. de Vuyst, thans buitenge woon opzichter van den Rijkswater staat te Breskens, oudleerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut alhier. Jacoba van Beieren. In de zaal van het „Slot Ostende" werd gisteren door de handboogsocië teit „Jacoba van Beieren" een con cours gehouden op de „liggende wip". Dit was een van de serie wedstrijden, die dezen winter elke maand gehou den zullen worden, ter bevordering der Handboogsport. Aan dit concours werd deelgenomen door 6 verschil lende sociëteiten. De hoofdprijzen wer den behaald als volgt: Hoofdvogel P. ••Rentmeester van „Eensgezindheid" te 's Heerenhoek; le klepprijs A. Luik 2e klepprijs Ed. Roegiers; le zijvogel K. J. de Schrijver: 2e zijvogel E. Ver- vaat; le kal Ed. Roegiers, allen van „Jacoba van Beieren" te Goes; 2e kal J. Meeuwse van „Ons Genoegen" te Oudelande. Concert. Onder de auspiciën van de afdee- ling Goes van Toonkunst zal morgen avond in de „Prins van Oranje" een solisten-concert gegeven worden. De uitvoerende solisten, Bosman, Hartvelf en Bresser, zijn allen jonge artisten, die aan de hand van Vrouwe Toon kunst de mooie, maar o, zoo moeilijke kunstwereld worden binnen geleid. Gaarne wekken we onze lezers tot een bezoek aan dit concert op. Nieuwe zaak. De heer N.Kaufmann, handelaar in ra dio-artikelen, radio-onderdeelen, elee trische paramenten en apparaten, heeft zijn zaak overgebracht naar het in een modern winkelhuis omgebouwde pand op den hoek Papegaaistraa,t—Lange Vorststraaf. Zaterdag is de nieuwe zaak geopend en reeds dadelijk mocht zij zich in de belangstelling verheugen. Dit is trouwens geen wonder, want het inte rieur getuigt van practisch inzicht en van smaak. Bijzondere zorg is besteed aan de verlichting en aan de tinten van plafond en van wanden. Indië-vlucht. Het 6e postvliegtuig naar Ned. Oost- Indië zal 14 dezer van Schiphol te Amsterdam vertrekken. De laatste bus lichting aan het postkantoor alhier ge schiedt Woensdagavond a.s. om 7.45 u. - Een dame te Rotterdam woon achtig, heeft een gift van f 100.000 ge schonken aan de Vereeniging Pro Se- nectufe voor de stichting van een te huis van ouden van dagen te Rotter dam of te 's Gravenhage. Het Equitablegebouw in de Broad way te New-York is een hoog toren huis. Wie daar uit een bovenverdie ping uit het raam springt heeft geen schijn van kans er het leven af te brengen. En het arme vrouwtje dat er zich Vrijdag uit een raam van de veer tigste verdieping wierp, was natuur lijk op slag dood. De ongelukkige was employée op het kantoor van een beursmakelaar. Men denkt dat zij zich bij de jongste drukte op de New-Yorksche effectenbeurs zoo ern stig heeft overwerkt, dat haar zenu wen totaal in de war waren. Exotische vorstelijke studenten De oudste zoon van Aman OellaJi, den verdreven koning van Afghanistan, die nu in een mooie villa aan de Via Romemtana niet ver van Mussolini's zomerverblijf woont, de jeugjdige ex-krootiprins Hedaya- toelia, is naar Parijs gegaan om zijin stu dies aan de Eoole de Droit voort te zet ten. Prins HedayatoeHa, een kind uit Aman OelLahs eerste huwelijk, is bijna geheel in Frankrijk opgevoed, waar hij al als kind van zeven jaar is gekomen. Hij nu zeventien en zal later de militaire academie van Saint-Cyr bezoeken. Ook zijn tante, prinses Koebra, de zuster van Aman Oellah, vertoeft in Parijs voor haar opleiding. Ze bezoekt het Victor Hugo lyceum en moet een zeer ijverige en suc cesvolle leerlingie zijn. Die twee zijn even wel lang niet de eerste en eenige leer lingen van vorstelijken bloede, die de Pa- rijsche onderwijsinrichtingen bezoeken. In Parijs studeert bijvoorbeeld een echte keizer, de jonge Bao-Dai van Annam. Hij is de oudste zoon van keizer Kai-Dink en heet als prins Bink-Truy. Zijn vader besteeg in 1915 den troon en besloot wei nige jaren later Bink-Truy ter opvoeding naar Parijs te zenden. Ais knaapje van een paar jaar kwam de prins in de hoofd stad en reeds op zijn twaalfde jaar was hij keizer. Toen in 1925 keizer Kai-Dink stierf, moest hij hals over kop het Fran- sche lyceum, waarop hij was, verlaten en zich naar Hué, de hoofdstad van zijn land begeven, om de kroon te ontvangen. Na de kroning keerde hij tot zijn studie in Europa weer. Hij woont in Parijs bij een bevriende familie, die voor zijn materieel welzijn zorgt. Een prinses van Annamitische afkomst bezocht al voor hem Parijsche onderwijs inrichtingen en behaalde den ingenieurs titel. Het is Ham May, de dochter van prins Mam-Nghi van Annam. Deze li indertijd, wegens deelneming aan 'een op stand tegen de Franschen, naar Algiers verbannen en trouwde daar de dochter van den Frainschen procureur-generaal. De prins, die zich levendig, voor de we tenschap interesseert en een schilder van talent moet zijn, liet al zijn kinderen esn Europeesche opvoeding geven. Prinses Ham May werd vier jaar geleden aam de landbouwhoogeschool te Parijs ingeschre ven en verwierf vorig jaar den titel van landbouwingenieur. De traditie der hoo- geschool getrouw kreeg ze gelegenheid tot practisch werk in de koloniën en op het oogenblik brengt ze haar verlof door bij haar vader op een villa bij Algiers. Andere exotische studenten van kor ninklijke afkomst, die in de Seiwestad stu- deeren of hun opleiding reeds achter zich hébben, zijn de broer van ex-koningin Suraya van Afghanistan, die te Saint-Cyr is, waar ook prins Akbar Mirza, de neef van dein Sjah van Perzië zijn opleiding tot officier geniet. In Saint-Cyr was tot en kele jaren geleden ook Monivong, de zoon van koning Sisoneath van Cambodja, toen zijn vader hoog bejaard stierf, werd hij naar zijn land teruggeroepen om den troon te bestijgen. Een intelligente verschijning op Fran- sche scholen was ook de negerprins Ma nilo. Hij is de zoon van koning Behansin, die den negerstaat Dahomey in Noord west Afrika beheerschte. In 1982 ver overde de Franschen Dahomey en ver banden Behansin, die zich niet wilde on derwerpen, naar het eiland Martinique. De onttroonde koning stuurde zijn zoon naar het land zijner vijanden om zich Europeesche beschaving eigen te maken. Prins Manilo' studeerde in Bordeaux en werd advocaat. Hij werd verliefd op de dochter van een consulaatambtenaar, gaf de advocatuur er aan en werd ambtenaar bij de reclame-afdeeling der Compagnie du Midi. Het optreden van Behansin en de levensloop van prins Manilo schijnen een bewijs van de juistheid van Lyauteys woord dat „de vijand van heden de vriend van morgen" is. Niet veel minder talrijk is de schaar vorstelijke personen van Europeesche af komst, die in Frankrijk hebben gestudeerd De meesten hunner zijn discipelen van de beroemde militaire academie van Saint- Cyr geweest. Ir. L. A. Fruytier- Naar het Corr. Bureau verneemt, is binnen zeer korten tijd te verwachten het Kon. besluit, waarbij aan ir. L. A. Fruy tier op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend uit het ambt van gouverneur van Curacao. Betaalmeester ontslagen. In de Vrijdagavond gehouden ledenver gadering van de veilingsver. „Westland", afd. 's Gravenzande, is na langdurige be spreking besloten, om den betaalmeester P., die zich na de fraude van verleden jaar, ook thans weer aan financieels on regelmatigheden heeft schuldig gemaakt, oneervol te ontslaan. Het tekort, dat dit maal geconstateerd werd, bedraagt circa f 4800, terwijl de vereeniging voorts nog een belangrijk bedrag van het vorige tekort te vorderen had, hetwelk in totaal f 60.000 bedroeg, Een nachtelijke drijfjacht. Op den Blauwkapelschenweg bij Utiecht fietste Vrijdagavond een als jager onbe kende persoonlijkheid, wiens rijwiel- voor zien was van een fel schijnende lantaarn, vertelt het „U. D." Nu heeft het wild zich steeds zeer sterk aangetrokken' ge voeld tot het licht. Zoo verscheen plotse ling in den lichtbundel een vierpootig dier, te weten een haas, dat evenwel tracht te, uit den lichtbundel te geraken en daar toe zeer ongelukkig dezelfde richting koos die de wielrijder animeerde. Dit jachtta fereel, de haas, gevolgd door den wiel rijder met zijn geïmproviseerde lichtbak, naderde de stad en trok de stad binnen. Op dit oogenblik besloot de wielrijder, die zich al spitste op een geurigen wild- schotel, deze schijn-achtervojging aljen schijn te ontnemen. De haas huppelde spoorslags door de stad, langs de Mmrebroederstraat, waar- tal van personen aan de drijfjacht hebben deelgenomen, ook een aantal dienaren der wet, onder leiding van den opperjager meester-wielrijder. In deze straat, waar het bureau der brandweer is gevestigd, tracht te de spuitgasten op zeer arglistige wijzo het wild in tegenovergestelde richting te drijven. Eilacie, het resultaat was een ont moeting der beide drijfafdeelingen, waar bij heer haas niet tegenwoordig was. Doch onvermoeid, met de verrukkelijke gedachte, de haas haast te hebben gehad, werd de jacht voortgezet. Het steeds groeiende drijvercorps dirigeerde zich in de richting Bezembrug, waar de vroege kerstsurprise een werftrap afdaalde, om een nader on derzoek in te stellen naar een veilige schuilplaats. Maar ook de jagers daalden af en zij zageneen toekomstig welrie kend boutje zwemmen in een in verleden, lieden en toekomst onwelriekende gracht. Door zich snel op de voorrijde van zijn lichaam te vleien, gelukte het den opper- jachtmeester, het dier te bemachtigen. De jacht-idealist, die met gepaslen trots de werftrap opklom, werd daar door de politie opgewacht en kon zijn jachtacte niet toonen. Derhalve vond de haas ten politiebureale in een mandje een gastvrij onderkomen en kon 'het dier rustig gaan zitten opdrogen. Er doen zich eenige juridische moei lijkheden voor. Van wie is de haas? Naar alle waarschijnlijkheid zal het dier weer op vrije pooten gpsteld worden. Belangrijke opgravingen. Vrijdagmiddag zijn op het Domplein te Utrecht bij het zoeken naar de fundamen ten van de H. Geest-kapel belangrijke op gravingen gedaan. Schuin tegenover den ingoing van den toren stuitte men op 2 rood-steenen bakken, die zóó keurig be werkt waren, dat mag worden aangeno men dat het Romeinsche graven zijn van Bentheimer- of Trierder steen. Beide gra ven waren leeg. Vlak er naast bevond zich een Turf-steemen graf, dus van veel ouderen datum, met schuin afloopende wanden, zooals deze graven als regel ver- toonen. De fietsende natie. Men kan dagen lang in Londen of Pa rijs gezworven hebben om dan eerst ten hoogste verrast te worden, door het zien van een fiets. Men kan de hoofdstad van ons land niet binnenkomen zonder te zien dat een heirleger van fietsen de stralen bevolkt. En zooals het in de hoofdstad is, zoo is het in het land. Het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek berekent de volgende oijfers van het .aantal fietsen in ons land; Belastingjaar. Aantal. 1 Aug.—31 Dec. 1924 1.810.700 1925 2.222.739 1926 2.265.625 1927 2.324.501 1 Jan. '2831 Juli '29 2.605.424 S:nds 1924 dus een stijging met 800.000 stuks De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Januari 1929 7.730.577 inwoners, zoodat het aantal rijwielen bedroeg 1 op 3 inwoners, terwijl het aantal, gerekend naar den toestand op 1 Januari 1925, nog bedroeg 1 op 4 inwoners. Men ziet dus, een zeer belangrijke stijging! Bij vergelijking van deze cijfers houde men in het oog, dat zij ©enigszins afhan kelijk zijn van den duur van het tijdvak waarop zij betrekking hebben. Groot is deze invloed echter niet; in het tijdvak van 1 'Januari 1929 tot 31 Juli 1929 zijn slechts 22.483 rijwielplaatjes 1928'29 verkocht. Het groote verschil tusschen 1927 en 1928-'29 heeft dus andere oor zaken; waarschijnlijk is de..verlaging van de belasting; van f 3 op f2,50 mede eenigs- zins van invloed geweest. In ieder geval is deze groote uitbreiding van- het aantal rijwielen niet van voorbijgaanden aard: de opbrengst der belasting 1929-'30 in Juli tot en met September ..j.L, wijst alweer op een verdere stijging. Door een aap aangevallen- tiln'ys Een driejarig dochtertje van de familie R. aan den Amstelveenschen weg te Nieu wer Amstel, is door een huisaap op zoo danige wijze mishandeld, dat het kind in een ziekenhuis te Amsterdam moest wor den opgenomen. Ofschoon de kleine het anders uitstekend kon vinden met het beest, wordt thans vermoed, dat de aap uit ja lousie heeft gehandeld, daar het kind den laatsten tijd meer notitie van een jong poesje nam dan van den aap. Moor daanslag. De oud-gemeen te-ontvanger van Schie- broek, de 78-jarig)e landbouwer A. C. Vermeulen, is Zondagmorgen tegen half- vijf, toen hij van zijn hofstede aan den Achterweg naar het land wilde gaan om de koeien te melken, plotseling, aangevallen en door een scherp voorwerp, vermoe delijk door een mes, aan den schedel ernstig gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat men hier vermoedelijk met~ech van te vo ren beraamden moordaanslag heeft te ma-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2