DIPLOMATEN N° 151. Maandag li November 1929 116 Jaargang. Rechtszaken. Koloniën Sport. ProVincienieuWs Na de Wasch. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE S COURANT UitgaveNaunlooze Vennootschap Goeache Coarant fpppSrjpp en K'.eeswesc Hos.' D/akkers- an Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIES van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De tryootzaakLans. De Rotterdamsche rechtbank zou Zaterdagmorgen uitspraak doen in de moordzaak -Lans, in welke tegen den verdachte, den boekhouder van de fir ma, Van O., het O. M. 20 jaar gevan genisstraf had geëischt. De rechtbank overwoog dat het on- zoek in de zaak onvoldoende is ge weest en dat het noodzakelijk is een nieuw onderzoek in te stellen, in het bijzonder naar de verklaringen van de getuigen Kaptein en Mej. Regeer, die op den avond van den moord 2 man nen in de nabijheid van het bewuste pand hebben gezien. De rechtbank- overwoog verder dat de rechter-com- missaris deze getuigen opnieuw moet verhooren, evenals de andere getui gen in deze zaak; dat een nieuwe deskundige moet worden gehoord over den ouderdom van de gevonden bloed sporen, waarover de deskundigen van meening bleken te verschillen en dat de gevangenhouding van Van O. in verband daarmede niet kan worden opgeheven. De rechtbank heeft de zaak derhal ve terug verwezen naar den rechter commissaris. Voor de uitspraak en het vonnis bestond groote belangstelling, zoowel op de publieke tribune als in de recht bank. Het was opmerkelijk dat een dochter van Van O., met bloemen de rechtzaal wilde binnengaan, doch op verzoek van een rijksveldwachter heeft zij de bloemen buiten de zaal gehouden. Koelies aangehouden. Op de onderneming Wingfoot zijn 15 koelies aangehouden. Het was n.l. uitgelekt dat deze koelies deel uit maakten van een geheim verbond. Het bestuur te Barbau heeft de zaak in handen genomen. Bijzonderheden om trent de plannen der samenzwering zijn nog niet bekend gemaakt. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Willem II-P. S. V. 1—1 M. V. V.-L. O. N. G. A. 0-1 EindhovenRoermond 22 B. V. V.Wilhelmina 0-3 Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse 15 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Uw verstand moest u dat zeggen", antwoordde zij. „Duitschalnd natuur lijk. Nu, ik houd wel van Duitschland. Het is een krachtig volk. Van Enge land houd ik niet veel. Maar Itash moet vernietigd worden". „Vergis ik mij", vroeg Grant, terwijl hij opstond, „of is u een beetje on verzoenlijk?" Zij zag hem over haar schouder aan. „Ik veracht alle menschen, die ver giffenis schenken", zeide zij. „Ik ver ander nooit, vergeef nooit, vergeet nooit, breek nooit mijn woord. Nu ga ik terug naar Itash, omdat er dingen zijn, die ik nog niet weet, maar hij zal weinig genoegen van mij beleven. Dat beloof ik u". Zij zweefde de zaal door, lachte den jongen man, die haar wachtte, toe en nam naast hem plaats. Hij be gon zacht en driftig te praten. Zij leun de achterover in haar stoel en bracht haar waaier in beweging. Grant keer de naar zijn eigen tafeltje terug. plaats met uitslagen als volgt: Breda—R. B. C. 2—1 BredaniaD. O. S. K. O. 4—4 M. E. V. O.-T. A. C. 1—2 VlissingenVelocitas 13 Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Terneuzen—Hulst 23 S. L N. O. T. O.-Vlissingen II 1-3 Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: AllianceGoes 41 Nieuw Borgvliet—H. E. R. O. 0—4 BoeimeerH. K. I. 30 De stand der Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. luidt als volgt: T. A. G. 8 7 1 0 15 33-7 Middelburg 6 3 2 1 8 19-13 R. B. C. 7 4 0 3 8 22-17 Zeelandia 5 3 1 1 7 20-13 Dongen 5 3 0 2 6 2113 Velocitas 5 3 0 2 6 17—19 D. O. S. K. O. 7 1 3 3 5 23—22 M. E. V. O. 7 2 1 4 5 14-26 Breda 6 2 0 4 4 14-21 Bredania 5 0 3 2 1 714 Vlissingen 6 0 15 1 9—32 Bredania 2 punten in mindering we gens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. luidt als volgt: Hulst 6 6 0 0 12 35-6 Terneuzen 6 5 0 1 10 36—6 Middelburg II 5 4 0 1 8 16-12 Zeelandia II 5 3 0 2 6 15-25 Vlissingen II 7 2 0 5 4 17—24 Walcheren 4 1 0 3 2 714 S.I.N.O.T.O. 6 1 0 5 2 7-24 Zierikzee 5 0 0 5 0 4-26 De stand der Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. luidt als volgt: H. E. R. 5 5 0 0 10 18—5 Boeimeer 5 3 0 2 6 1712 H. K. I. 6 2 1 3 5 18—16 Alliance 3 2 0 1 4 7-3 De Muggen 5 2 0 3 4 9—13 Nieuw Borgvliet 3 1 0 2 2 5—12 Goes 4 0 13 1 5-15 De toestand de Schelde. Uit Brussel wordt gemeld, dat ir. Tobie Claes, directeur der Schelde- Dienst, voor de Vereeniging Hooger Onderwijs voor het Volk, te Antwer pen een lezing heeft gehouden over den toestand van de Schelde. Hij be toogde, dat het wijzigen van de Schel- debedding tusschen Kruisschans en Walsoorden, als door sommigen is voor gesteld, een zeer gevaarlijk en alles zins onnoodig experiment zou zijn. De Schelde, zei hij, verzandt niet. Zulks bevestigen de loodsen die zeereuzen „Een heel amusante plaats is het hier", merkte hij op. „Zullen wij nog een flesch wijn nemen?" „Zeker niet", verklaarde Susan. „Ar thur heeft de rekening betaald en wij hebben besloten weg te gaan. Bobby heeft vijfmaal gedanst met dat meisje met het gemberkleurige haar. Jij hebt je tweemaal afgezonderd met dat on mogelijke jonge schepseltje. En ik ben tot de conclusie gekomen, dat dit geen plaats is, waar een welopgevoed meisje een prettigen avond kan door brengen". „Geloof mij begon Grant. „Geen woord meer", viel zij hem in de rede. „Wij gaan nu allen naar huis. Het is drie uur, we tennissen morgenochtend. Natuurlijk", voegde zij er bij, „behoef je niet te komen, tenzij je het wenscht. Ik zou echter werke lijk zeggen, dat je genoeg kwaad hebt gesticht voor een avond. De Japansche jongeling zag er uit, alsof hij een mar teldood voor je uitdacht, toen jij met het meisje verdweent". „Het zou mij niet verwonderen, als zijn gedachten die richting namen", gaf Grant toe. „Hij is een gemelijke woesteling. Hallo! Daar is Andrews! Ik ben benieuwd, wat er is". De jonge man, die juist was binnen gekomen, naderde Lymane en fluis terde hem iets in het oor. Zij praatten een oogenblik in afgebroken zinnen. Toen wendde Lymane zich tot de an deren. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. als de „Belgenland" in 31uur door den vloed te Antwerpen aan de kade brengen; zulks blijkt ook uit kaarten der peilingen. Enkele jaren geleden achtte men een diepte van 71/2 meter in de geulen onmogelijk, thans be draagt deze diepte 9 meter over een breedte van 200 meter op Belgi sche gebied en van 250 meter op Ne- derlandsch grondgebied en dit ondanks het feit, dat er thans minder moet wor den gebaggerd dan 20 jaar geleden. Zoo zijn et niet velen! De vorige week v.drd door de po litie te Vlissingen een 35-jarige man op zijn verzoek naar Zeeuwsch-Vlaan- deren voortgeholpen, alwaar hij woon achtig was, omdat hij thans zonder middelen was. Wat de politie zelden of nimmer overkomt, geschiedde thans. Na een paar dagen bracht de rnan plichtmatig het bedrag der bootreis terug! Hij had namelijk werk gekre gen in Nijmegen en meende nu de mo- reele verplichting te hebben het hem voorgeschoten bedrag terug te beta len. Zoo zijn er niet velen! V'erduister ing. De boekhouder L. K. van de Coö peratieve Melkfabriek „Walcheren" te Middelburg, heeft aan het bestuur be kend, gedurende 6 jaren voor een to taal bedrag van ongeveer f 14.000 te hebben verduisterd, grootendeels vóór de tegenwoordige directeur in functie trad. Van een en ander is aangifte ge daan bij de politie. Nader wordt gemeld De 28-jarige boekhouder L. K., die zich aan verduistering van gelden ten nadeele van de Coon. Zuivelfabriek „Walcheren" alhier heeft schuldig ge maakt, was sedert ruim 6 jaar in dienst dier onderneming en moet zich bijna direct aan verkeerde practijken hebben overgegeven. De gepleegde ver duisteringen heeft hij op geraffineerde wijze in de boeken weten te verwer ken, waarbij hij, naar verluidt, zelfs tot verandering van cijfers overging. Op deze wijze heeft hij zoo lang alle onderzoek van den vorigen en den tegenwoordigen directeur, van het be stuur en van den accountant weten te doorstaan. Gebleken is dat totaal een kleine f 14.000 is verduisterd. De man, die gehuwd is en op vrij grooten voet leefde, is Zaterdag aangehouden en heeft ook voor de politie een alge- heele bekentenis afgelegd. De aange houdene zal aan de justitie worden voorgeleid. Zeeland op de begrooting van Waterstaat. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer op de Waterstaatsbe- „Andrews heeft mij een vreemde tij ding gebracht", zeide hij. „Baron Na ga kwam hedenavond per auto van Nizza naar de Villa, werd ziek en stierf daar ongeveer een uur geleden". Grant keek de zaal door. Itash was nog druk aan het praten en Cleo hoor de hem aan met denzelfden ondoor- grondelijken blik. HOOFDSTUK VII. Gertrude was den volgenden morgen meer dan tevreden met haar metgezel aan de lunch. Grant's houding jegens haar scheen geheel veranderd. Hij zag haar aan met onverholen bewondering en de tafel, welke hij had uitgezocht, was in het afgelegendst hoekje van het beroemde restaurant aan het eind der winkelgalerij. Zij uitte een kreet van verrukking, toen zij zich boog over de groote vaas roode rozen, welke haar wachtte. „Hoe heerlijk!" riep zij uit. „Hoe heerlijk je hier te hebben", fluisterde hij galant. Zij zag hem eenïgszins verbaasd aan. Den vorigen dag was hij heel te rughoudend, soms zelfs ietwat koel geweest. Nu daarentegen gedroeg hij zich haast als een minnaar. „Waarom ben je nu zooveel aardi ger dan gisteren?" vroeg zij, toen zij plaats nam. „Mijn tegenstand verslapt", beken de hij. groofing voor 1930 is het volgende ontleend Betreurd werd, dat wederom niets blijkt van een kanalenplan voor Z. Vlaanderen, met name van een kanaal van Axel naar Hulst. Voor de ont wikkeling van handel en industrie is de aanleg van dit kanaal noodzakelijk. De geografische ligging van Z.-Vlaan- deren eischt een waterweg, die het cen trum van Oostelijk Z.-Vlaanderen ver bindt met de vaarwegen van het overig deel van Nederland. Men vroeg hoe ver de voorbereiding van deze plannen is gevorderd en of de minister bereid zou zijn te bevorderen, dat alsnog fondsen ten behoeve daarvan werden beschikbaar gesteld. Andere leden merkten op, dat een kanaal als hierboven wordt aanbevo len, geheel evenwijdig aan den be- staanden spoorweg zou loopen en in het bijzonder de positie van de Z.- Vlaamsche tramwegmaatschappij zou bemoeilijken. Deze leden zouden de voorkeur geven aan uitbreiding van het bestaande tramnet, aangezien de tram toch het belangrijkste verkeers middel in Z.-Vlaanderen vormt. Gevraagd werd, wat het resultaat is van het onderzoek van deze aangele genheid door de commissie-Patijn. Het had de aandacht getrokken, dat voor onderhoud van het havenkanaal van Philippine f 500,meer wordt ge raamd, dan voor 1929 is toegestaan, en ruim f 900,meer dan voor 1928 noo dig is gebleken, zulks niettegenstaande bij de memorie van Antwoord betref fende de vorige begrooting een belang rijke verlaging in uitzicht werd ge steld, als gevolg van de aanschaffing van baggermaterieel. Men vroeg, of al dan niet tot die aanschaffing is overgegaan en waartoe het overleg heeft geleid met den minister van fi nanciën over den aankoop van een sleepboot, waarvan in de memorie van antwoord betreffende de begrootini voor 1929 werd melding gemaakt. Sommige leden klaagden over hef lang open staan der nieuwe groote brug te Sas van Gent over het kanaal van Terneuzen, waardoor de tram ver traging ondervindt en de reizigers vaak de stoomboot missen. Zij vroe gen deze brug te voorzien van een elecfrische bewegings-inrichting. COLIJNSPLAAT. Het tooneelgezel- schap „Albert Bakker" (directeur de heer Alb. Gerlach) gaf op Woensdag en Donderdag in café „Zeelandia" al hier twee Duitengewone voorstellingen. Woensdag werd opgevoerd „Twee Moeders", tooneelspel naar den be kenden roman en daarna „Charleston koorts", klucht in één bedrijf. Des Donderdags werden opgevoerd „Apa chenliefde", schets uit het Parijsche apachenleven, en een blijspel in één bedrijf „Hannes gaat naar Rotterdam" terwijl toen nog als toegift werd opge voerd „Hij moet naar bed", een klucht in één bedrijf. Beide avonden was de Zij slaakte een zucht van tevre denheid. „Ik denk", zeide zij, „dat ik van mijn lunch zal genieten. Maar eer wij verder gaan vertel mij wat meer van die vreeselijke gebeurtenis. Wat was het? Een hartkwaal?" Grant knikte. „De dokter denkt dat. Ik geloof, dat hij een nader onderzoek instelt". „Waarom kwam Naga gisteravond zoo laat van den anderen kant van Nizza om Lord Yeovil te bezoeken?" vroeg zij. „Iets, dat in verband staat met de vergadering te Nizza", antwoordde hij onverschillig. „Laten wij over ons zelf praten, Gertrude. Zij liet haar hand een oogenblik op de zijne rusten. Weer keek zij hem aan, half nieuwsgierig, half voldaan. „Je bent werkelijk veel aardiger dan die jonge Lymane", verklaarde zij, „en ik dacht al, dat ik niemand anders dan hem zou hebben om mee te flirten". „Dat zal je niet doen", zeide hij kortaf. „Mag ik niet met hem dineeren?" „Neen", was het besliste antwoord. „Hij moet zich met zijn werk bezig houden, en jij hebt mij om je mee te bemoeien". Zij besteedde eenige oogenblikken haar uitsluitende aandacht aan de hors d' oeuvre en deed haar keus. „Wel", zeide zij, „wij zullen het ge sprek uitstellen". zaal geheel vol. Het spel oogstte veel bijval. WOLPHAARTSDIJK. De heer M. Kloosterman heeft den voorzitter van het Centraal Stembureau medegedeeld dat hij zijn benoeming tot lid van den raad d er gemeente aanneemt. De bazar die gehouden is ten bate van de vereeniging het „Groene Kruis", heeft netto f1650 opgebracht. Vrijdag j.l. hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Bij de opening der ver gadering wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden aan de nage dachtenis van den heer Noteboom, waarbij alle leden zich van hun ze tels verhieven. Tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur werd met alge- meene stemmen herbenoemd de heer M. de Jager. Op een verzoek van M. van Weele te Oud-Sabbinge om ver breeding van uitweg van zijn perceel naar den openbaren weg, werd met al- gemeene stemmen gunstig beschikt, on der voorbehoud dat de gemeente eige naresse blijft van de strook gemeente grond, noodig voor de verbreeding. Besloten werd om een gedeelte van het schoolgebouw der openbare school te Oostkerke in gebruik te geven aan de Geref. gemeente en een en ander te laten verbouwen. De kosten hier voor worden geraamd op pl.m. f 5200. Voor het voorstel van'M. van Strien, om het tarief van het klokluiden bij begrafenissen te verlagen, stemde al leen de voorsteller. Besloten werd om de jaarwedde van den gemeenteveld wachter te regelen overeenkomstig de circulaire van den Commissaris der Koningin, die op bel tegenwoordige salaris geen 'invloed heeft, omdat dit hooger is als in de circulaire wordt voorgeschreven. De gemeentebegroo- ting over 1930 werd gewijzigd en ver laagt met f 2000,De gemeentebe- groofing over 1929 werd gewijzigd en verhoogd met f34,75. Over het punt voorstel tot aansluiting van de ge meentegebouwen aan het electrische net, ging de raad over in geheime zit ting, die ruim anderhalf uur duurde. Onder de geheime zitting had de voor zitter de leiding over gedragen aan den eerste wethouder, omdat hij wegens huiselijke omstandigheden de vergade ring moest verlaten. Bij de heropening der openbare vergadering, lichtte de voorzitter de heer M. Valkier hef voorstel van B. en W. tot aansluiting van gemeentegebouwen toe. Het voor stel werd met algemeene stemmen aan genomen. Besloten werd de aansluitin gen te laten uitvoeren door den heer M. Tramper. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten in nader overleg te treden met den eigenaar van den grond aan den Achterweg, teneinde dezen grond aan te koopen voor eventueele woningbouw aan de Noordzijde van nieuwe gemeentehuis. Tegen deze plannen waren de heeren Goetheer en Luikenaar. „Als flirten noodig is voor je ge moedsrust en tevredenheid", ging hij voort, „moet ik graven in de herinne ring van mijn eigen somber verleden". „Lieve hemel," zuchtte zij, „ik vrees, dat de arme Otto zeer jaloersch zal worden". „Ik was vroeger heel jaloersch op hem", herinnerde Grant haar. „Nu is het mijn beurt". „In hoever ben je in ernst?" vroeg zij nieuwsgierig. „Ik zal trachten je dat te bewijzen". „Het leven van een bekoorlijke vrouw", mompelde zij, „is vol verwik kelingen". „Het leven van haar slachtoffers ook", verklaarde hij. „Bovendien ben je wel iets schuldig aan dit slacht offer in het bijzonder". „Schuldig?" herhaalde zij. „Ik meen het. Indien je nog eenige gedachten hebt buiten je echtgenoot, eenige vriendelijkheid hebt te geven, eenige genegenheid kunt schenken, dan komen die giften mij toe". Weer zag zij hem onderzoekend aan. „Hoe ben je toch zoo veranderd se dert gisteren?" „Gisteren kwam het oude verdriet weer boven", verklaarde hij. „Ik be minde je en haatte je tegelijkertijd. Vandaag zie ik de dingen juister. Ik haat je niet meer." „En heb je mij nog een beetje lief?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1