Gemengd NieuWs. Allerlei. u KATTENDIJ KE, We lezen in de irZeeuw". De heeren J. P. Hundersmarck en J. A v. d. Kemp, leden van den meenteraad. hebben aan Gedep Stalen van Zeeland 't. volgende schrijven ge zonden Onde.geteekenden, beide Raadsleden der gemeente Kattendijke, nemen bij deze de vrijheid, uw geacht college onde staande vragen te doen toekomen le Is het bericht in de Zeeuw van 1 Nov. 1929 juist, als zou door uw ge acht College, de door den Raad van Kat tendijke niet goedgekeurde rekening als mede de begrooting, zijn goedgekeurd i '2e. Als dit bevestigend moet worden beantwoord, zou uw geacht College willen mededeelen, op welke gronden en over wegingen deze goedkeuring berust en van welken datum dit besluit dateert. De redenen waarom zij uw geacht Col lege dit verzoeken zijn dat zij tegen deze goedkeuring in hooger beroep wenschen te gaan en bij aldien de Raad te laai wordt opgeroepen, of dat door het ge. uieentebestuur de juiste gronden niet wor den voorgelegd, zij de kans beloopen geen gelegenheid meer te krijger), voor tijdige indiening van de daarvoor noodige be scheiden. He. Waarom zijn ondergeleekenden niet door uw geacht College gehoord inzake het bij uw geacht College ingediende be roepschrift, met de daarbij be.toorende be wijsstukken Immers was dan de uitspraak vanzelf hun ten deel gevallen. KAPELLE. De winkelbediende J. W alhier, liep zoo hard legen den verkeers- spiegel, geplaatst op den hoek bij de Wed. J. B. alhfer, dat hij achterover viel en het bewustzijn verloor. Hij werd in een der nabije woningen gedragen, waar Dr. Pfeiffer geneeskundige hulp verleende. Daartoe vanwege het Nutsdeparte- ment te Kapelle uitgenoodigd, trad gis terenavond op in het hotel „de Zwaan'' de heer Oscar Tijtgat, Vlaamsche voor drachtgever te Utrecht, met het onderwerp „Vlaamsche avond". Gekleurde lichbeel- den lichtten het gesprokene toe. KRABBENDIJKE. De stemgerech tigde leden der Ned. Herv. Kerk heb ben tot notabelen gekozen de heeren J. Nagelkerke en Jac. v. Houfe, resp. in de plaats van de heeren Jac. Griep en J. van Baren. Herkozen werd de heer P. Schouwenaar. In deze gemeente zijn gedurende 3e maand October ingekomen: Joh. Bijlsma en gezin, van Leeuwarden; P. A. Ver- hage, van Koudekerke; D. C. Krijger, van Ierseke; Ma. H. van Doorn, van Krui ningen; H. G. H. van Husselt, van Dreu- mei. Vertokken: Jans Louisse, naar Krui- ningen A 184; J. L. Overbeeke, naar Naaldwijk; Coma. v. Boven, naar Brum- mcn; A. J. Valk en gezin, naar Brummen; J. v. d. Velde en gezin, naar Kruiningen, Julianastraat 37; Joh. de Kok, naar Am sterdam, Therèse Schwartplein 16; Jaco bus van Velzen, naar Rotterdam, Charlois üilenhagestraat 218b. NISSE Donderdagmiddag had aan den overweg van de locaalspoor te Nisse een aanrijding plaats tusschen een motorwagen en een boerenwagen, geladen met bieten en bespannen met twee paarden van den vrachtrijder J. M. alhier. De bestuurder van den motorwagen had onophoudelijk het fluitsignaal doen hooren, maar ge noemde vrachtrijder scheen 't niet te hooren en reed steeds door, zoodat beide wagens gelijk op den overweg arriveerden en in botsing kwamen. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Een der paar den werd aan den kop gewond en de dissel boom van den bietenwagen door midden gebroken. De motorwagen bekwam zeer geringe materieele schade. Het uitzicht bij den overweg was vrij en is het onge val dus aan onoplettendheid te wijten De politie heeft proces-verbaal opge maakt. RILLAND-BATH. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk is gjekozen de heer J. van Driessen in, de plaats van dein heer M. Weststrate welke als zoodanig had bedankt. i Gruwel ij ke drama's Te Jumet-Houbois, bij Charleroi, heeft een 47-jarige oud-strijder, die, tengevolge van een aan het front opgjedamie ziekte, bijna geheel blind was geworden, in een aanval van zinsverbijstering, zijn vrouw den hals opengesneden terwijl hij haar omhelsde. Toen de politie verscheen sneed de dader zich, op zijn beurt, het strotten hoofd letterlijk middendoor. Beide om- gelukkigen waren onmiddellijk dood. Een ander bloedig drama speelde zich te Gent af waar een 71-jarige grijsaard, die, tengevolge van 'n krach, ineen wissel kantoor dezer stad, nagenoeg alles wat hij bezat, had verloren, zijn vrouw verschei dene messteken toebracht en zich ver volgens den hals afsneed. De man stierf na enkele minuten. Dokter op.... afbetaling In Californië i9 men begpinmen met de hooge onkosten der geneeskunde te gaan bestrijden, zonder de medische wereld daarmee te benadeelen. De Medico-Dental Finance Corporation, Ltd. of Sacramento vindt, dat een kostbare operatie evenzeer ender de termen van afbetaling, valt als de aanschaffing van eeia auto, Het is dus eigenlijk een medische voorschotbank, zoodat bij een komende familievermeer dering de vader van te voren alle finan cieels aangelegenheden kan regelen en zich niet in schulden hoeft steken. Een valsch gebit en de verwijdering van een blinde darm, alles kan op afbetaling, ver kregen worden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Met verwondering las ik in uw geëerd blad een stukje, gericht aan de oudheid kundige vereeniging „De BeveLanden", me: welks inhoud 't mij niet mogelijk zijnde, accoord te gaan. Want, geachte Redacteur, een courant is er toch voor de plaatselijke nieuwtjes op te nemen, en vooral van vereenigingen die de bedoeling nastreven, bekendheid aan hun woonplaats te geven ver daar buiten. Dit inu doet deze vereeniging met dermate vuur en ijver, dat zij zich wel haast de sympathie van alle weldenkcnden heeft mogen verwerven. Uw berichtje zal dan ook veleln onaan genaam hebben getroffen. Te meer nog waar gij, meneer de redacteur de waarde hebt betwijfeld van de aain de vereeniging geschonken werken. Dat is toch niet in den haak, want men moet rekening houden met het verloop des tijdgpests, en boeken die nu niets waard zijn, kunnen over eenige honderden jaren schatten opbrengen En zoo blijft mij de hope dat gij alstrrog het belang, dezer vereeniging zult con- stateeren, tot heil van onze stad! U, meneer de redacteur, dankend voor de plaatsing. OUDHEID-MINNAAR. (De geachte inzender doelt hier, als we wel begrijpen, op het antwoord, dat we dezer dagen een onzer abonné's ga ven, naar aanleiding, van zijn verzoek om in ons blad melding te maken van eenige boeken, aan zijn vereeniging g© schonken. Het verzoek betrof inderdaad de plaatselijke vereeniging „De Bevö- laniden", die, zooals men weet haar aan dacht aan de historie van stad en land schenkt. Zoo de voorzitter van deze vereeniging ons verzocht had melding te maken van een aantal belangrijke oudheid kundige aanwinsten, dan hadden we vol gaarne aan zijn verzoek gevolg gegeven. We konden er in dit geval echter niet intreden omdat de schenkingen absoluut gjespeend waren van het karakter dat deze vereeniging reden van bestaan geeft, en omdat het hier ging over eenige Engelsche romannetjes die over 100 jaar zelfs nog minder waarde zullen hebben dan thans. De inzender verwondert zich over onze weigeringwelnu wij hebben ons wellicht nog sterker verwonderd over de aanvaarding door de vereeniging van een gpschenk, dat zoo geheel buiten haar streven ligt. We vroegen ons af: Is „De Bevelanden" dan een instituut dat maar aLles accepteert en van ieder geschenk met vreugde in de plaatselijke pers ge wag maakt? Eerlijk gezegd, we vonden het bericht even dwaas als b.v. de mede- deeling; van het Mauritshuis zou zijn, dat de collectie schilderijen was uitgebreid met een gjft van 1000 puike sigaren. De inzender* zegt, dat de vereeniging de sympathie geniet van welhaast alle weLdenkeinden. We nemen zulks giaame aan, doch we betwijfelen het of deze sympathie zich zal kunnen handhaven als de vereeniging op den thans ingeslagen weg voortbeweegt en haar doel niet geheel nastreeft. Men doet aan oudheidkunde of men doet.er niet aan, doch men gp- bruike de oudheid-kundigp vlag niet als een dek, waaronder zich een kleine ver zameling menschen verbergt, die het prettig vindt, gratis lectuur en andere voorwer pen, waarpiee men zich amuseeren kan, binnen te halen. Geschenken die gjeen oudheidkundige waarde hebben en deze ook niet zullen verwerven, moest de ver eeniging waardig afwijzen. De inzender noodigt ons ten slotte, uit het belang der vereeniging te consta- teeren. Een ernstig verzoek, dat een ern stig antwoord uitlokt. Gedurende ons verblijf in Zeeland, hebben we menigmaal kunnen waarnemen, dat in deze provincie de historie al te zeer gemeen goed geworden is. Men be hoeft de nieuwsorganen in deze streek maar in te zien, om te ervaren, hoe hier met de historie gesold wordt. Iedereen voelt zich geroepen over het verleden te schrijven, of hij er iets van weet of niet. De „historische" publicisten gras duinen in oude boeken, plegen plagiaat, leveren commentaar naar eigen zienswijze en „maken" daardoor een verleden dat niet bestaan heeft. Zeer kundigp historie kenners hebben ons destijds op het gpvaar van dit 'üettantisme gpwezen en tevens De paniek aan de New-Yorksche beurs. Honderden wachtten iederen dag voor het beursgebouw om de berichten der koersdalingen te vernemen. op de gevolgen die het kaïn hebben. Zij zeiden o. a.„De historie dient te worden vastgelegd door vakkundigen niet door allerlei dilettanten, die de materie niet kunnen bevatten, laat staan beheerschem." Als we „De Bevelanden" in dit licht zien, mag men maar niet zonder eenige restrictie het nut van deze vereeniging erkennen. Zoolang zij zich echter onthoudt van historische publicaties, ein zoolang zij zich vooral toelegt op het aankweeken van belangstelling in de oudheid, vormt zij evenwel ook niet het gevaar, door vak kundige cudheid-onderzoekers geschetst. Red. G. Crt.) Caviaar. Het gprecht, in Rusland ikrsa geheeten, in het Italiaansch caviale (is gezouten vischkuit) en daarvan afgeleid, in het Ne derland sch caviaar, wordt bereid uit kuit van viscb, vooral van steur. De beste ca viaar is lichtgrijs van kleur, grofkorrelig, zacht gezouten en afkomstig van de be neden Welga en van de Kaspische Zee (Astrakan). Deze caviaar wordt door een zeef boven een ton zoo lang gewreven, tot niets dan vliezen overblijven, welke ver wijderd worden. Een visch van tusschen die 40 ©n 60 pond, levert 8 tot 10 pond caviaar. Jaar lijks wordt voolr 2 a 3 ttiiKLioien gpuden roe bels uitgevoerd. Behalve op bovengenoemde plaatsen wordt ook in Duitschland (Oostzee, Noordzee en Beneden-Elbe) steur—kuit gewonnen; deze is echter van mindere kwaliteit. De roede caviaar is van karpers en snoeken afkomstig. In 't ootje riemen Het gezegde; Iemand in 't ootje nemen, dankt zijn ontstaan aan den tulpenhandel, aan „de Collegjën van Floristen" in welke krinjgpn of, zooals men 't toen noemde, „ootjens van gezelschappen" veel bedrog gepleegd werden. Niet lang daarna weird het gezegde reeds toegepast, op hetgeen wij ook „in de maling nemen" zouden no©men. In een boekje met allerlei rijmelarijen, 1654 uitgegeven en getiteld „Olipo- deryro" komt dit rijmpje voor: Laatst raakte eens Kupidootje In 't ootje Van vijf, zes juffertjes loos. Zij quelden 't kleine goedje Zo euvel, totdat hij wiend boos. Schatten der aarde. Alpen wateren in Noord-Italië vertegen woordigen een arbeidsvermogen van 6.000.000.000 P.K., waarvan 5.500.000 P.K. economisch te benutten is. De hy- drographische dienst maakt studies om deze energievoorraden te ontginnen. De electrische centrales in Zweden hebben een capaciteit van 2.000.000 P.K., waarvan 1.250.000 P.K. van de watervallen af komstig is. De in Zwitserland te winnen waterkracht kan veilig gesteld worden op 8.000.000 P.K. In Zwitserland is trou wens het electriciteitsgebruik zeer hoog. Men produceert in dit land 1.000 K.W.Ü. per jaar per hoofd van de bevolking. De helft van de kracht installaties in Zwitserland is in handen van particulieren, de andere helft is staatseigjendom. In Noorwegen kan de waterkracht benut worden tot 16.500.000 P.K. "Hiervan wordt op het oogenblik 12% benut. Noorwegen is het land, waar in de toe komst industrieën kunnen worden geves tigd, welke een zeer groot kwantum ener gie voor hun bedrijven noodig hebben. Californië biedt een energievoorraad vun 4.000.000 P.K. in haar waterkracht en men denkt die binnen tien jaar ook geheel te kunnen benutten. De plannen zijn reeds gereed. De kosten hiervan zijn geraamd op f250.000.000. De ontwikkeling van de waterkrachtinstallalies in de Vereenig|de Staten is reusachtig, groot. In acht jaar steeg de capaciteit van 7.800.000 P.K. tot 12.000.000 P.K. Concessies zijn verleend voor verder benutting van 5.500.000 P.K. Aanvragen zijn verder binnengekomen voor economische winning van 15.000.000 P.K., waarvoor nog geen concessies zijn ver leend. In Canada wordt de waterkracht ook op groote schaal economisch benut. Aan de ontginning van deze energievoor raden werd van 19241927 alleen reeds f 100.000.000 ten koste gelegd. De econo mische winbare waterkrachten in Duitsch land worden geschat op 1.800.000 P.K., waarvan momenteel reeds 'een vierde benut wordt. Nieuw Zuid-Wales heeft in haar rivieren een winbaren energievoorraad van 250.000 P.K. Het tropische Nieuw- Guinea bezit een bijzonder grooten ener gie-voorraad in haar rivieren, deze wordt geschat op 20.000.000 P.K. Nar ren-humor. Hoewel, naar de ruwe zeden van dien tij-d, van den hofnar alleen verlangd werd, dat hij zijn meester ten koste van anderen zou vermaken, waren er toch enkelen, die zich verstoutten, nu en dan ook hun mees ter de waarheid zeggen. De voorbeelden, die de geschiedenis daarvan bewaard heeft, zijn niet talrijk, maar teekenetidk zoowel voor den persoon, wien het betreft, als voor den tijd, waarin het voorviel. Pace, de door zijn bittere berispingien van de zeden aan het hof van Koningin Elisabeth van Engeland bekende nar, had het eens zoo bont gjemaakt, dat zijn mees teres hem verbood, een tijdlang aan het hof te verschijnen. Toen die tijd verstreken was en Pace zich weder liet aandienen zeide Elisabeth Wel, Pace, wat nieuws breng je ons? Zal ik mijn gebreken weer moeten hooren berispen? O neen, sprak Pace met een lach, ik b©n niet gewoon, over dingen te spreken, waarvan de gansche stad vol is. Een nar van eenige ontwikkeling had somtijds als raadgever zijns meesters groe ten invloed. Dat feit deed Koning Karei de Eenvoudige van Frankrijk eetis tot zijn nar zeggen Wel neef, je hebt zooveel macht, dat men je wel voor den Koning en mij voor den nar zou kunnen houden; wat zou je er van denken, als wij de rollen eens omkeerden De nar gaf geen antwoord, maar staar de treurig voor zich uit. Nu, vroeg Karei weer, zou je je schamen, koning te zijn? Neen, dat niet, sprak de ander* maar ik zou mij schamen over zulk een nar. KiLIegtren, de nar van Koning Karei II van Engeland, bespeurde bij het begin der regeering zijns meesters met bekommernis, dat deze zoo geheel in feesten en maal tijden opging, dat hij aan niets anders meer scheen te denken. Als een pelgrim gekleed, liet hij zich bij den Koning aandienen en om verlof voer een groote reis verzoeken. Teen hij voor den Koning verschenen was, vroeg deze: En waar gaat de reis wel heen, neef? Naar de hel, om Olivier Cromwell te halen. Die bekommerde zich tenminste meei* om de staatszaken dan zijn opvolger tot nu toe heeft gejaan, luidde het onver vaard antwoord. WETENSWAARDIGHEDEN. Op de hoogte van ongeveer het zee oppervlak kookt water bij 100 gr. C., zeewater bij 104 gr.; alcohol reeds bij 78 gr. en heeft dan neiging le ontvlammen; zwavelelher is nog gevaarlijker, het kookt eeds bij 35 gr. en ontvlamt dan ook dikwijls; kwikzilver heeft een tempera tuur van 360 gjr. noodig om te koken, terpentijn 157 gjr., phosphorus 290 gr., lijnolie 316 gr., zwavelzuur 325 gr. Het specifiek gewicht van water tot eedkej^l (1) genomen,' hebben de volgehde metalen en gesteenten ©en specifiek ge wicht van; vicdium 22.23, platina 21.50, goud 19.253, kwikzilver 13.59, lood 11.35} ilver 70.47, bismuth 9.82, koper 8.80, nikkel 8.27, ijzer 7.84, kalksteen 2.6j, graniet en gneiss 2.54, lava en basalt 2.7 a 3 (iridium is dus 22 en een kwart maal zoo zwaar als water enz.). Van de planeten is Mercurius 7 maal zoo zwaar als water, de aarde, Venus en Mars 5 maal, Jupiter 1.29, Saturnus 0.73 en Uranus 0.84 maal. VEILINGSypREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van. 7 Nov. 1929. Zure Kroetappels f0,90 per 100 K.G. Kleine veiling. Peren: Beurré Alexander Lucas f20 f 29, Beurré CLairgeau 'f8 a f 19, Beurré Six f 16 a f21, Josephines de Malines f21 a f25, Nouveau Poiteau f 11 a f 15, Comtesse de Paris f 11 a f 16, le Lectier f 13 a f 16, le Curé f 9 a f 13, Soldat La- boureur f 18 a f23, Alexandrine Drouil- lard f 12 a f 18, Bez yvan Schonauwen f 12 a f 16, Bruine Chaumontel f 6 a f 9, Groene Chaumontel f3 a f8, Triumphe de Jodoigjne f8, Winter Bergemotten f4, Winter Suikerijem f4, Winter Louwtjes f5 a f6, St. Remey f4 a f6, Ponds peren f5 a f6, Kleiperem f5 a f9, Gie- ser Wildeman f 6 a f 10, Afval- en Knoet- peren f0,10 a f2, Appels: Goud Reinet- ten f 10 a f25, Sterappels f 10 a f15, Gelber Richard f 9, Zure Bellefleur f 5 a f 10, Fransche Bellefleur f2 a f4, Lady Heninyker f5, Hondsmuilen f4, Grofzuur f3 a f5, Court Pendu f 3 a f6, Zoete Campagner f4 a f6, Zoete Arm- arde f8 a f 11, Tuinzoet f 11, Huismans zoet f5 a f7, Herfstblomzoet f4 a f6, Geklersclie Ho'aart f3 a f7, Porame d'Oranje f 10, Afval- eln Kroetappels f 0,20 a f 4, Diversen: Kassnijboomen f 56. Tomaten f5 a f 11Mispels f4 a f8, Kweeperen f8 a f 12, Spruiten f 22 a f27, Uien f3, Wortelen fl/90, alles per 100 K.G., Kropsla f2,80 a f3,10, Ah- dijvie f 1,20 a f2, Cantonner Witkrop f3j Witte kool f2, Boerenkool f 3,60, Groene Savoye kool f 4, alles per 100 stuks. Ha zen f 1,24 a f 3,07 per stuk. MARKTBERICHT. MIDDELBURG, 7 Nov. Op de graan markt was de aanvoer redelijk. Tarwe fllf 11.60, kroonerwten 1718, witte boonen 4144, lange bruine boonen 2022.60, ronde bruine boonen 24 26, maanzaad 3436, in enkele gevallen werd iets meer betaald. Boter en eieren aangevoerd door Wal- ehersehe boerinnen (officieeleprijsnoteering) Boter fl.25. Eieren f 10.50. Poelje-eieren f8. Eendeieren f 9. Aangevoerd door handelaren Boter fl.17'/,. Eieren f10. Poelje-eieren f.7 Eendeieren f 8 50. Particuliere prijs boter fl.S2'/j, kip eieren f 11.50, eendeieren f10 en poelje eieren f9. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). (Amsterdamsche tijd). Dagen, Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 9 Nov. 7.54 8.19 0.59 1.27 10 8.47 9.33 2.00 2.35 10.04 10.52 3.28 3 49 12 11.22 4.45 5.18 13 0 01 0,27 5.49 6.13 0.55 1.12 6.89 7.00 15 1.36 1.52 7.19 7.87

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3