\V\0^3v v.ROSSEM'1 ZEEPAARD I5« Grinnik*Pilletj es Binnenland Rechtszaken. ProVincienieuWs Onderwijzer: „Uw zoon is erg slecht in aardrijkskunde Vader: „Dat geeft niet. We hebbei toch geen geld om te reizen!" Echtgenoot: „Ja lieve, op een nacht terwijl jij bij je moeder Logeerde, dacht ik stellig een ilnbreker te hooretn. Je badt eens moeten zien, boe ik naai" benedien rendedrie treden tegelijk Zij: „Waar was de inbreker? Op zolder?" De intellectueel van bet dorp: „Van daag ben ik telkens gestoord bij mijn werk!" Dekvreemdeling: „Als ik aan mijn werk ben, durft niemand mij te storen!" „Bent u ook dichter?" „Neen, leeuwentemmer Moeder„Maar Jantje, hoe komen al die gaten in je pak?" Jantje„O, we hebben winkeltje ge speeld en ik moest de Gruyère-kaas zijn!" Mijnheer de Bruin boort een inbreker en kruipt onder het bed. Plotseling hoort bij iemand de kamer binnenkomen. „Ben jij het, vrouw?" vraagt bij met bevende stem. „Neen,'" is het antwoord, „ik ben de inbreker. Je vrouw ben ik beneden al tegengekomen." Buggs„Waar woon je zoowat in Chicagto?" Muggs; „Slechts een bom worp van het station!" A.„Dus je vindt het niet prettig, dat er zooveel wolkenkrabbers in onze stad zijn?" B.: „Neen,, want ik ben brievenbe steller, zie je!" Postbeambte: „U kunt u niet voor stellen, hoeveel brieven wij dagelijks in dt bus vinden zonder adres erop." Professor: „Maar ik krijg toch nooit tm Brief zonder adres!" Patroon: „Is er nog iemand geweest, terwijl ik weg was?" Jongste bediende: „Ja mijnheer. Er kwam iemand om u een pak slaag te geven." „Zoo. En wat zei je?" „Dat het me speet, dat u er niet was.' Rechter: „Het beste wat u kunt doen, is u te verzoenen met uw vrouw." Beklaagde: „En wat is daarna het beste?" i „Wat doet u hies* in het bosch, pro fessor?" „Mijn dagelijksch ritje te paard I Dat moet ik doen voor den dokter I" „Maar waar is uw paard dian?" „O, dat heb ik vergeten mee te nemen of ik heb het ergens laten staan toen ik ben afgestapt 1" 4. Vul de kachel eerst bij als een gloeiende onderlaag is verkregen. 5. Laat de schoorsteenen op tijd ve gen. Doe zoo nu en dan eens wat aard appelschillen op het vuur, dat zuivert de kachel en de pijpen van roet. 6. Stel u op de hoogte van de Iucht- regeling van de kachel. Sluit nimmer de kachel zoo af, dat de walm van de nog niet gloeiende kolen zich niet door de pijp kan verwijderen, daar zich dan kolendamp door de kamer verspreidt, die doodelijk werkt. 7. Koop goede kwaliteit brandstoffen. 8. Houd bij het bestellen van anthra- ciet rekening met het systeem van uw kachel; de groote stukken anthraciet, die voor een haard geschikt zijn, deugen niet voor een vulkachel. 9. Laat nooit een petroleum-, g,as- of electrische kachel branden als g,e uw wo ning onbeheerd Iaat. 10. Denk ei* om uw kachelpijpen van tijd tot tijd eens uit te kloppen, zoodat ze niet verstopt raken. Weet U Dat kleine gaatjes in geëmailleerde af- waschbakken en baden gemakkelijk zelf gerepareerd kunnen worden met wat ce ment, die men tot een dik papje gemengd, er gewoon opstrijkt? v Dat de onaangename lucht, die bij het overkoken van de melk ontstaat, vermeden kan worden, door zoodra de ramp is geschied een handvol zout of een scheutje azijn te werpen op de plaats waar de melk is terechtgekomen Dat vetvlekken uit wollen stoffen een voudig kunnen worden weggemaakt door wrijven met warm water en ammoniak? Het menu van de week. Maandag: Gebakken spek, bruine boo- nen met appelmoes, aardappelen; wentel teefjes. Dinsdag; Namaak-schildpadsoep (van bruineboonennat)runderlappen, gestoofde peren, aardappelen. Woendag: Haché (van poulet uit de schildpadsoep met restanten rundvleesch), roode kool, aardappelen; chocoladevla, Donderdag: Varkensbiefstuk, koolraap, gebakken aardappelen; bessenvla van gries meel (zie hieronder). Vrijdag: „Magere" croquetten (zie vieronder); gjestoofde kabeljouw, wortel tjes, aardappelen. Zaterdag: Lamscoteletten, witte boonen met zure saus, aardappelengiebraden appelen. Zondag: Witte ragoutsoep (van witte boonenaat); kalfnierstuk, spruitjes met kastanjes, aardappelpuree; vruchten. Hoe bereid ik. Bessenvla (van griesmeel). Benoodigd 3 theekopjes bessensap, 2 theekopjes water, 5 afgestreken eetlepels griesmeel 1 ons suiker, ©en stukje pijpkaneel of citroenschil. Bereiding: Laat de kaneel of het stukje citroenschil langzaam in het met water vermengde bessensap aftrekken. Breng dan de vloeistof aan de kook, Iaat er de suiker in oplossen, strooi er roerende het gries meel in en Iaat dit oinder voortdurend roeren gaar worden (ongeveer 5 minuten) Neem de kaneel of de citroenschil er uit en laat dfl vla wat bekoelen. Klop de massa tenslotte tot het luchtig en licht rose is geworden. Dezelfde vla kan ook van maizena bereid worden, waarvoor dezelfde hoe veelheden noodig zijn. Is de vla na de bereiding wat bekoeld, dan wordt er iin dit geval onder voortdurend kloppen lang zaam 2 theekopjes melk bijgevoegd. „Magere" croquetten. Benoodigd: Eeni- ge sneden oud bruin brood zonder korst, 1 ei, 1 eetlepel bloem, een fijn geha ui, wat melk, peper, zout, nootmuskaat en een eetlepel gehakte peterselie. Bereiding: Week het brood in zooveel melk, dat het zacht is en geen vocht meer achterlaat, wanneer het is uitgedrukt. Voeg; een geklopte eierdooier bij, de bloem, de ui, peper, zout, nootmuskaat ein de peterselie. Maak er een stevig papje van en vorm croquetten. Haal die door eiwit, wentel ze door paneermee len bak ze knappend en lichtbruin in heete slaolie. Va\p\eV^^ De nieuwe Rijksdaalder. Men schrijft ons: In uw blad vind ik een bericht De nieuwe Rijksdaalder. Daarin: „waar wij tot dusver nog geen Koninginne-rijksdaal- der kenden". Dat schijnt mij onjuist. Immers: voor mij ligt een Koninginne- rijksdaalder met het jaartal 1898. H. M. is en profil genomen met diadeem het opgestoken haar. Onder den beelde naar staat den naam P. Pander. Naar wij vernemen is deze opmerking in zooverre juist, dat inderdaad in 1898, ter gelegenheid van de kroning van de Koningin rijksdaalders met haar beelde naar zijn gemaakt, maar slechts in een be perkt aantal. De reden dat er verder gpen rijks daalders zijn aangemaakt is, dat er te veel van die munten bij de banken waren. Thans is men begonnen met nieuwe rijks daalders aan te munten, natuurlijk met haar heeldenaar. Op heeterdaad betrapt. Dinsdanovend omstreeks half tien merk te de gemeente-politie te Weert, dat er licht brandde in de St. Martinuskerk aldaar. De politie omsingelden het kerk gebouw, terwijl ondertusschen de sleutel bij den koster werd gehaald. Binnen gekomen troffen de politic-agenten den 17-jarigen J. S. en den 19-jarigen L.L., beiden uit Weert. Zij bekenden aanstonds, dat zij zidh hadden laten insluiten en met een ijzeren staaf, die zij uit de binnen deur van den hoofdingang haddien ge broken, gptracht hadden de offerblokken te foroeeren, hetgeeci echter mislukte. Beiden zijn naar Roermond overgebracht, waar zij ter beschikking; van de justitie werden gesteld. Bedwelmd. Een schipper en diens vrouw, wonende op een zandbak liggende in den Amstel te Amsterdam, zijn door benzinedampen bedwelmd geraakt. Door den G.G. én G.D. zijn de levensgeesten bij beiden weder opgewekt. Een dokter achtte op name van den man noodzakelijk. Hij is naar het Binnengasthuis overgebracht. De oorzaak van het ongeval is, dat een benzinepomp, welke in de voorroef van zijn schip was geplaatst lekte, waardoor benzinedampen in het slaapvertrek zijn doorgedrongen. De strijd in den aether. In verband met het voorstel van den heer Zwertbroek. secretaris van de V. A. R. A. tot het houden van een openbaar debat met den heer Vogt van den A. V. R. O. had tusschen genoemde heerein de volgende briefwisseling plaats: „Den heer W. Vo^t, Amsterdam. Mijnheer, Tot mijn leedwezen was ik wegens uit- stedigheid niet in de gelegenheid eerder te antwoorden op Uw brief van 23 Oc tober 1.1. Uw denkbeeld van een debat tusschen ens in een openbare vergadering van den Radioraad, in tegenwoordigheid der pers lijkt mij niet op zijn plaats. Het houden van een zoodanige vergadering hebben wij niet in de hand. Ik twijfel of de Radio- raad een dergelijke vergadering zal wen- sdhen. Bovendien heeft U Uw laatste be weringen uitgesproken tegenover de groote massa der luisteraars, en het lijkt mij gp- wensclht, dat een debat, wil het ernstig genoemd worden en voldoen aan het ver langen der luisteraars om volledig te wor den ingelicht, eveneens voor het front der luisteraars dient te worden gehouden. Wij kunnen een der;g|e!ijke vergadering ook zender verwijl doen plaats vinden. Ik bied U daarom nog,maals aam e:n openbaar debat in een der grootste zalen te Amsterdam of Rotterdam b.v. het Con certgebouw, welke vergadering zal staan onder leiding: van een door ons beiden aan te wijzen onpartijdig voorzitter, ter wijl de spreektijd volgens gewoonte, ge lijkelijk zal worden verdeeld. De kaarten voor deze openbare debat-vergadering zou den voor de helft ter beschikking worden gesteld van Uw en voor de andere helft voor onze vereeiniging. Er is natuurlijk niets tegen te zeggen, in dat geval den Radio-raad eveneens uit te noodigen, alsmede de pers. Ik vertrouw dat een dergelijke ernstig opgezette debatvergadering zonder be zwaar der autoriteiten zal mogen worden uitgezonden. Ik zal het op hoog,en prijs stellen Uw definitief antwoord op dit aanbod tot openbare gedachtenwissel'ng te mogen ont vangen. (w.g.) Zwertbroek. Secretaris. Van de zijde van den heer Vogt is daarop het navolgende antwoord gegeven: „Aan de V.A.R.A. Hilversum. Mijne Heeren, Uw brief van 26 October ligt nog on beantwoord. Het is een brief, dien ik wat later moest beantwoorden, dan ik wel gewild had, maar waartoe ik gedwongen werd door den velen tijd, die van mij ge vorderd werd voor de afdoening van aan gelegenheden, die rechtstreeks of zijde lings verband hielden met een afgebroken radio-rede. Een zaak waarvan U wellicht hebt vernomen. Het spijt mij wel, dat U als voorsteller van een debat er op blijft aandringen, dat Uw eigen wenschen ter zake van de wijze waarop dat debat zal worden giehouden volledig, ingewilligd zul[en worden. Ik wil U nochtans dat voordeel niet onthouden. Ik eisdh echter en dat is mijn recht dat U, voordat ik mijn definitief ant woord gjeef, de onomwonden gegeven toe stemming produceert van den Directeur Generaal der P.T.T., waarin Z.H.E>G. U de verzekering geeft, dat de op den debatavond uit te spreken redevoeringen niet door of vanwege P.T.T. zullen wor den onderbroken, noch te voren wat den inhoud betreft, eenigte beperking zullen ondergaan, anders dan die door de wet dui delijk gesteld. Het moet U, dank zij Uw gevestigd aanzien bij P.T.T.niet moeilijk vallen de verlangde toeslemmingen te bekomen. ALG. VER. „RADIO OMROEP" (w.g. W. Vogt." Veearts-tolbaas Reeds lang, is het verkeersobstakel, de tol aan het Noordeiinde der gjemeente Graft, een doorn in he toog1 van de weg gebruikers. De Raad heeft reeds een paar jaar geleden besloten den tol op te heffen, mits een uitkeering uit het Wegenfonds zou worden ontvangen, wat echter tot dusver niet gebeurde. De tolheffing ging dus door. Per 1 Jan» loopt de pacht van den te- genwoordigen tolgaarder af, zoodat een openbare verpachting werd gehouden. Tot verbazing van velen pachtte de heer C. Sieswerda, veearts te Beemster, den tol, maartol zal hij niet heffen. „De tol openenen met ketting, en hangslot verzegelen zal mijn eerste en eenigje werk zijn in mijn nieuwe functie", verklaarde de a.s. pachter. Trambots ing. Gistermorgen te 11 uur zijn twee perso nentreinen van de Zuider Stoomtramweg- Mij op het baanvak DongenTilburg op elkaar geloopen. De materiëele schade is zeer aanzienlijk. Eenigp personen wer den gewond en zijn per luxe auto naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. De dienst werd onderhouden door trams uit de rich ting Dongen en door auto's uit de rich ting Tilburg. Brieftelegrammen. Het hoofdbestuur van de posterijen, telegrafie en telefonie overweegt, bij wijze van proef, de invoering van een goedkoo- per soort telegrammen in het binnenlamd- sche verkeer naast de gewone telegram men. Deze telegrammen zullen overge seind worden naar het kantoor van be stemming ma de gewone en uitgestelde leje- girammen. Deze telegrammen, brief tele grammen genaamd, worden echter niet door den telegraafdienst bij den geadres seerde bezorgd, doch in de gewone post bestelling opgenomen. Briefport voor Indië. Een groot deel van het publiek blijkt in de meaning' te verkeeren, dat het brief port voor Indië sedert 1 November 6 cent bedraagt. Uitdrukkelijk wordt de aandacht er op gevestigd, dat de poriverlaging voors hands niet van toepassing, is in het verkeer met Nelerlrndsch Oost-Indië. Voor een brief naar Nederlandsch- Indië blijft dus de port tot 20 gram 71/2 cent, daarboven 5 cent voor elke 20 g|ram Nederland en België. In de Memorie van Antwoord over hel derde hoofdstuk der rijksbegroting voor 1930 (Buitenlandsche Zaken) verklaart Minister Beeiaerts van Blokland, dat hij geen aanwijzingen kan geven omtrent eenig tijdstip waarop in een zoo teere zaak de overeenstemming zal kunnen zijn verkre gen, waartoe hij hoopt, dat voortgezet stre ven zal leiden. Tegjenover dezulken, die van oordeel mochten zijn, dat Nederland bij een rege ling van de hangende kwesties met België geen belang heeft, schaart de minister zich zonder eenig voorbehoud aan de zijde dergenen, die geordende betrekkingen van gpede nabuurschap tusschen twee landen zoowel in dezer eigen als in het Euro- peesch belang achten. Niet nadrukkelijk genoeg kan de minis ter wijzen optie wenschelijikheid van ont houding zooveel als mogelijk is van dat gene, wat hier te lande of in België de stemming ongunstig moet of kan beïnvloe den. Dat de regeering in den aanleg van een kanaal van de dokken van Antwerpen naar den Moerdijk, of van een anderen waterweg, die dezelfde karaktertrekken zou hebben, niet kan bewilligen, is in het op 7 Mei j.l. aan de Belgisdie Regeering aangeboden en sedert openbaar gemaakte memorandum zóó stellig verklaard, dat dit feit geen nieuwe uitdrukking behoeft. De Regeering hoopt intusschen, dat het mogelijk zal blijken op andere wijze tot een acooord te komen. Dat België geen recht zou kunnen doen gelden op een herziening van de verdragen van 1839, vermag de minister niet te onderschrijven. Uit de door Nederland België aanvaarde resolutie die de mi nisters van Buitenlandsche Zaken der gjroote mogendheden op 4 Juni 1919 te Parijs hebben aangenomen blijkt, dat Nederland gehouden is aan herziening van de verdragen van 1839 binnen de gestelde grenzen mede te werken, en anderzijds, dat Belgjë binnen gestelde grenzen recht kan doen gelden op nakoming door Ne derland van de verbintenis tot herziening,. Echter beteekent dit volstrekt niet, dat België recht zou kunnen doen gelden op herziening van de verdragen van 1839 in eenigen bepaalden concreten vorm. Op veel van wat het in concrete van Neder land verlangde, had het, naar de Regeering overtuigd is te kunnen volhouden, geen recht. Dat de regeering zich voorbehoudt, om, wanneer de houding vain België haar daartoe zou nopen, stappemj te doen ten einde rech tspreten tieswaarvan de ge grondheid dezerzijds wordt ontleend, aan de uitspraak van het Permanente Hof van Int. Justitie te onderwerpen, is de Belgische Regeering bekend uit het bovenr genoemde Nederland sche memorandum van 7 Mei j.l. Zonder voorbehoud maakt de minister den in het Voorloopig Verslag geuilen wensch tot den zijnen^ dat weldra een be- vredig-ende oplossing zal worden gevonden waarbij met de belangen en de behoeften van beide landen in gelijke mate wordt rekening gehouden. De onontbeerlijke me dewerking, die hij bij zijn arbeid tot dat deel van de zijde zijner ambtsgenooten on dervindt, is hem een kostbare steun; en tegenover de meening, weergegeven in het Voorloopig Verslag, als zou ten deze door het dep. van Waterstaat een onjuiste houding zijn aangenomen, stelt hiji er prijs op, te verklaren, dat ook iin het verleden zijn ambtgenoot van Waterstaat hem zijn medewerking nooit heeft onthouden. De vraag, of het graven van een recht- streeksch kanaal LuikAntwerpen be zwaren zou opleveren voor de watervoor ziening van het Julianakanaail, maakt het onderwerp uit van een nieuw onderzoek. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent De' Rotterdamsche brandstichter. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan de 27-jarige letterzetter W. F. K., gedetineerd, wien wijf gevallen van brandstichting ten laste waren ge- legd. Het Openb. Ministerie eischte 8 jaar opsluiting in een bijzondere gevangenis en daarna ter beschikkingstelling van de 'legeering. De moord met roof te Amstelveen Voor de vijfde kamer der rechtbank te Vmsterdam hebben terechtgestaan de 34- jarige D. v. P. en de 33-jarige D. P. D., aan wien ten laste is gelegd, dat zij op 16 Mei j.l. de 65 jarige vrouw Johanna Wesseling, huishoudster van den land bouwer J. A. Hoogeveen, in diens woning in de buurtschap Rietwijkeroord onder de gemeente Amstelveen hebben gedood en dat zij daarna daar hebben gestolen een bankbiljet van f 60, een gouden horloge en een zilveren knipje. Het horloge hebben zij beleend, bet knipje in het water ge gooid. De gezamenlijke opbrengst van het misdrijf hebben zij samen gedeeld, ieder heeft f 43 gekregen. De dagvaarding legt aan de beiden ver dachten ten lasteprimair moord met voorbedachten rade, gepleegd in vereeui- ging, gevolgd door diefstalsubsidiair wordt v. P. alleen van moord, D. van medeplichtigheid daaraan beschuldigd subsidiair wordt ook D. heling ten laste gelegd, meer subsidiair aan beiden dood slag met het doel om den diefstal voor te bereiden of gemakkelijker te maken. In dit geval zou P. de dader, en D. de medeplichtige zijn. De eisch luidde tegen beide verdachten, wegens moord met voorbedachten rade, en diefstal, tesamen en in vereeniging gepleegd levenslange gevangenisstraf, Zeeumsch Genootschap det wetenschappen. Voor het museum van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen te Mid delburg zijn de volgende voorwerpen geschonken Fossiele Oester, gevonden op een diepte van 15 M. te Viissingen, door den heer B. von Brucken Fock te Zoutelandeeen photo van vinvisch Balaenoptera physolus L., gestrand te Burghsluis, geschenk van denzelfden een nog niet gedetermineerd bot, gevonden te Viissingen, door den heer N. Schoolmeester Romeinsehe kruik hals van het strand te Oostkapelle, door den heer Geldof aldaarkoperen bord met voorstelling van een ringrijderij 1918, door den heer I. P. J. de Groot te Mid delburg; twee ruitjes met jaartallen 1817 en 1875, afkomstig uit de werkplaats der firma Jolmers te Middelburg door de directie van de N. V. The Vitrite Works; Someinsche en andere scherven en een kraal, gevonden te Westkapelle geschonken door den heer K. van Booijen Wzc. aldaar. Geschenk aan prinses Juliana. Ter gelegenheid van het Zilveren Re- geeringsjubiTum van H.M. de Koningin vatten enkele jonge dtmes uit Zeeuwsch- V laanderen het plan op om aan Prinses luliana een boerinnencostnum in de oude kleederdracht van het Land van Hulst aan te bieden. Dit plan vond instemming en onder leiding van jonkvr. S. Collot d'Escury togen meisjes uit verschillende gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen aan het werk om een dergelijk costuum in orde te maken, welke costuum dezer dagen is toegezonden meldt „Zelandia". Thans is van de Koningin in hartelijke bewoordingen de mededeeling ontvangen, dat H.M. 't ten zeerste op prijs zou stel len1 wanneer een afvaardiging van de betrokken jonge dames persoonlijk het cadeau aan de Prinses wilde komsn aan bieden. In verband hiermede vertrekt die af vaardiging, beslaande nit de dames jonkvr. S. Collot d'Escury te Kloosterzande, Warrens te Ossenisse,,Dierick te Koewacht en de Deckere te Clinge (Nieuw Namen) heden, waarna morgen het costuum op het Loo aan Prinses Juliana zal worden aan geboden. Hierbij zal mej. Warrens de Prinses behulpzaam zijn hij het aankleeden, aangezien deze, daar haar moeder nog het oude Hulstersche costuum draagt hiermede hef beste bekend is. HEINKENSZAND. Dezer dagen is ingebroken in een leegstaande woning onder deze gemeente en men heeft een tegeltableau, voorstellende gedeelten uit de Bijbelsche geschiedenis, dat gemetseld was in een schoorsteen van de woonkamer, daaruit gebroken en ontvreemd.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2