Solisten-Concert C. DE LEEUW - 1KRUININ6EN OPENING Verlichtingsartikelen M. VEENIS, GOES. Motorrijders denkt om Uw veiligheid! iVL Veenis, Goes, M. Veenis, Goes. FroVmcienieuWs Uit de Radiowereld W eteDscbappeD. Rechtszaken. Van Overal Ad verteritten. Neemt eens proef Toonkunst te Goes Friesche Gember Taai Friesch Honing Taai ZAKJES PEPERNOTEN! Gr OPENBARE VERK00P1NS Een Woon- en Winkelhuis, SLUIS SPECULAAS Sluis Speculaas (Prima) Wit Speculaas (iets aparts) Zorgt, nu de Winter weer aankomt, voor een goede verlichting op Uw motor. .A.s, Za/tercLete- 9 1STov@m/b>©r vein, oD.Z9 nieuwe zaak Groote sorteering Beleefd tot een bezoek uitnoodigend 3ST. KAUFMANN :Pa.peQ"eia<istreia/t - Goes f 3 s. 3 d., A. T. te Heinkenszand, W. P. te 's Heer Arendskerke, J. v. Z. te Rilland-Bath, H. C. P. te Hans weert f 5 s. 5 d., P. B. te Kamperland f 10 s. 10 d.i A. M. L. te Wissenkerke flOs. 10d., J.N. teHansweertf5s.5d. Arbeidswet: M. E. Nisse f 0,50s. Id. IJkwet: I. V. te Kruiningen f2 s. 2 d., verbeurdverklaring van bet in beslag genomene. Naam niet op schip hebben: J. P. te St. Annaland, L. B. te Yerseke f 5 s. 5 d. Onder den invloed van drank met motor rijden: H. J. V. te Kloetinge, bekrachtiging van het vonnis waarte gen verzet. Fietsen zonder licht: W. C. B. te Yerseke f2 s. 2 d., M. K. te Kamper land f5 s. 5 d. Dronkenschap: L. V. te Goes, f 15 s. 15 d. Door A. F. te Goes, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis waarbij hij werd veroordeeld wegens het in de bebouwde kom te Ovezande met een motorrijtuig rijden met ver blindend licht tot f 5 s. 5 d. Door J. J. S. te Middelburg is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij hij werd veroordeeld wegens het in -de bebouwde kom der gemeente Ellewoutsdijk met een mo torrijtuig harder dan 20 K.M. rijden tot f10 s. 10 d. De 1000ste wagon. Gisteren is door den heer Van der Linde, commissionnair, de duizendste wagon van dit jaar aan de veiling ge laden. De wagon, die door personeel ver sierd was, in door den fotograaf ver eeuwigd. Doopsgezinde Gemeente Zondagmorgen om half elf uur Ds. J. Koekebakker. De aanvaring te Hansweert. In de uitspraak inzake de aanvaring van het Belgische stoomschip „Estel- Ia" door het Duitsche stoomschip „In- dra" bij Hansweert in den nacht van 11 op 12 September, heeft de Belgische Raad voor de Scheepvaart beslist, dat de manoeuvres van de „Indra" te laat zijn uitgevoerd. Blijkens de getuigen verklaringen werkte het roer niet vlot genoeg, zoodat er een kostbare minuut verloren is gegaan, die het leven van tal van zeelieden heeft gekost. Intus- schen bleek de Raad van oordeel, dat de aanvaring te wijten is geweest aan den sterken stroom, die op het oogen- blik van de ramp. Een gouden jubileum. Heden is het 50 jaar geleden dat de heer D. J. van der Have te Kapelle den grondslag legde, van een kleine kweekerij, die eenmaal zou uitgroeien tot het groot ste kweekersbedrijf van oins land. Daar het jubileum in onze onmiddellijke om geving plaats vindt, dienen we er hier aandacht aain te wijden. We doen zulks dan ook volgaarne; niet alleen omdat we de beteekenis van een gjroot bedrijf als de kweekerij van v. d. Have is, voor onze gieheele streek' beseffen, maar tevens om dat we met bewondering terugzien naar een pracht stuk pionierswerk uit een thans reeds lang vervlogen tijd. De heer D. J. v. d. Have gaf 50 jaar geleden blijk over bijzondere gaven te beschikken, toen hij den Zeeuwschen grond koos voor de stichting van een cultuur, die men hier niet kende en van welke men ook geen bijster hooge verwachtingen koesterde. Hij moet behoord hebben tot het gilde -der pioniers, der sterken, die na zorgvuldig overwegen welen welk doel zij zich stellen* en die dit doel dam met taaie volharding: nastreven. De histor.e leert de menschheid heel veel later meestal eerst hoe goed de pioniers van bun za ken op de Htöbgta waren en hoe zuiver zij 't bij het rechte einde hadden. De huidige omvang van v. d. Have s kweekerijen vormt het beste getuigschrift van den opzet van den stichter. Uit het kleine bedrijf van 1879 is momenteel ge groeid een boom- en fruitkweekerij ter grootte van ruim 80 H.A., een, uitgebreide zaadhandel (alteen landbouwzadem en zaaigranen), met een selectiebedrijf van bietenzaden, dat nu over eigen soorten en eigen stammen beschikt, waarvan de goede hoedanigheden door de hoogste autoriteiten op dat gebied zijn erkend. Aan het hoofd van dit selectiebedrijf staat een landbouwkundig ingenieur, voor selec tie en onderzoek, waarvoor een laborato rium is ingericht, voorzien van de mo dernste werktuigen en wetenschappelijke instrumenten. Aan het bedrijf is voorts verbonden een staf van ervaren personeel, waarvan een dertigtal met 20 tot 50 dienstjaren. Voor den verkoop der artikelen heeft het de beschikking over ruim 700 agenten en wederverkoopérs. Van eemige honder den kilo's in het begin steeg b.v. de omzet der afdeeling zaadhandel tot ver over een millioen kilo's per jaar. Deze cijfers kunnen eenigszins een in- druk geven van den omvang van het jubi- leerend bedrijf. Niet echter van zijn be'.eck.'nis voor de-n tuinbouw en voor de fruitculutiir is het bijzonder in g-éheel Zee'amd. Het zou om te ver voeren als we hier trachtten den in vloed van v. d. Have's bedrijf op den Zeeuwschen tuinbouw te schetsen. Laten we volstaan met de verzekering dat die invloed vérstrekkende gevolgen heeft gehad. Den huidigen eigenaar, krachtig voort- werkend aan een door zijn krachtigen vader gesticht bedrijf, wenschea we met dit jubileum van harte geluk. HANSWEERT. Het motorschip „Ma ria Antonia", schipper v. d. Vliet, ge laden met aardappelen, heeft op de Ooster-Schelde motorschade bekomen. Door de sleepboot „Zeehond" is hef schip opgepikt en naar de bestemming gesleept. KAPELLE. In October zijn ingeko men: J. Mieras, smidsknecht, A 112 van Yerseke; J. C. Huissoon, bakkers knecht, A 205, van Goes; J. den Boer en gezin, kantoorhouder, A 34c, van Nieuwerkerk; M. W. den Boer geb. den Boer en Mntderen, zonder be roep, A 34c, van Zierikzee; M. Kos ter, zonder beroep, A 251, van Wijk aan Zee en Duin; P. de Keijzer en gezin, fabrieksarbeider, A 120, van Ellewoutsdijk; J. M. L. Boersma, dienstbode, A 81, van Wijmbritsera- deel. Vertrokken: W. J. Pfeiffer, zonder beroep, naar Utrecht, Lingesfraat 6; M. J. Ernaar, dienstbode, naar Veere, A 26; J. M. Zuijdwegt, dienstbode, naar Yerseke; M.e. Koster, zonder be roep, naar Amsterdam, Krusemanstr. 4; M. T. Landman, zonder beroep, naar Colijnsplaat, C 12; H. Heijsfek, dienst bode, naar Rotterdam, Schicdarnsche weg 160b. KRUININGEN. De damwedstrijd, welke op initiatief der C. J. V. „Ora et Labora" georganiseerd was, is thans geëindigd. De uitslag is: 1. J. Krijger 18 p.; 2. A. v. Sparrentak 16 p.; 3. G. Duindam 15 p.; 4. G. Francoijs 13 p.; 5. G. Dek 12 p.; 6. M. Lavooij 9 p. enz. Daarna werd een damclub opge richt met aanvankelijk 11 leden. De heer D. Duindam werd gekozen tot voorzitter; Jo Poleij, secretaris en J. Krijger, penningmeester. Eiken Maan dag te beginnen. 25 Nov. wordt verga derd in de Zondagsschool, waar nieu we leden kunnen worden aangenomen. NISSE. De Christelijke Meïsjesver- eeniging te Nisse zal op 29 en 30 No vember a.s. een bazar houden, met het doel gelden bijeen te zamelen tot het aanschaffen van een orgel en uit breiding van een bibliotheek ten dien ste van de Meisjesvereeniging, Jonge- lingsvereeniging en Zondagschool in de Nederd. Hervormde Kerk alhier. Radio-uitzending door Indië. Op Maandag 11 November zullen de luisteraars, die in het bezit zijn van een kortegolf-ontvangtoestel, kun nen genieten van een radio-uitzending ten behoeve van de Vredes-federatie. Uitgezonden wordt door den Indischen zender P. L. E. op een golflengte van 15.93 M. De uitzending, welke van twaalf uur tot half twee (Amsterdamsche tijd) plaats vindt, vangt aan met een inlei ding door ir. Poortman (10 minuten). Daarna muziek door mr. J. Kunst (5 minuten). Vervolgens 2 minuten stilte, waarvan het begin en het einde door een gongslag zal worden aangegeveVi. Mr. J. Kunst vervolgt daarna het pro gramma met no. 4, muziek (5 minu ten), waarna als no. 5 volgt: een toe spraak van prof. Westra (20 minuten). Hierna pauze, 2 minuten gramofoon- muziek. No. 6 toespraak door dr. J. Scharten (20 minuten), gevolgd door 2 minuten gramofoonmuziek. No. 7, toespraak door den regent van Ban doeng (20 minuten), en tot slot muziek door mr. J. Kunst (5 minuten). De pooltocht van de Graf Zeppelin". Volgens eein bericht uit Washington aan de Associated Press heeft dr. W. Bleistein, de penningmeester van de Int. Aeroartic Cy., over den a.s. Pooltocht der Graf Zeppelin gezegd: „Het ludht- sdhip zal drie Amerikaansche en drie an dere geleerden meieinC'mein. Het zal wel licht op het ondoorvorschte gebied in de Poolzee dalen, opdat alle passagiers op hun gemak waarnemingen kunnen verrich ten. „De Pooltocht zal zich kenmerken door veiligheid en betrekkelijk oomfort. Het luchtschip zal versche levensmiddelen mee nemen vror vijf dagen, den langsten tijd dien men van de basis te Tromsoe of te Fairbanks in Alaska dacht weg te blij ven. Bovendien zullen geconserveerd pro viand voor 90 dageln, en volledige uit rusting voor tochten op het ijs en 23 Eskimobondem aan boord zijn. Nederland en de wetenschap. Het Prager Tgbl. schrijft naar aan leiding van de verleening van den Nobel prijs aan prof. dr. C. Eykman te Utrecht: Het wekt steeds weer verbazing, hoe veel welverdiende Nobelprijzen het klei ne land Nederland verwerft. In deze er kenning komt niet alleen tot uitdrukking, dat deze oude cultuurstaat een civilisatori- sche potentie beeft welke verre boven die der groote m id den-Eur opeesche Staten uitgaat, maar de groote uilvoer-industrie van Nederland, welke den uitvoer van "nduslrieartikelem van Tsj echo-Slowakije verre overtreft, bestaat grootendeels uit artikelen, welker bijzondere qualiteit be rust op de scholing der industrie door zijn ©enige hoo gescholen en laboratoria. De voorbeeldige wetenschappelijke cultuur der Nederlanden brengt niet slechts roem, maar ook veel geld. Zijn kind mishandeld. Voor de rechtbank tc Zwolle heeft terechtgestaan de 40-jarige arbeider J. M. uit Ermelo, terazke van mishandeling. Zijn vrouw is eenige jaren geleden over leden en M. bleef achter met zes kinde ren, waarvan het oudste meisje thans 14 jaar is. Zoo goed en zoo kwaad als het ging deed het oudste meisje de huishou ding, maar als vader vermoeid van zijn werk thuis kwam, vond hij dikwijls de boel niet in orde en weet dat aan den omgang, die zijn dochtertje had met de buren. Bo vendien verdacht M. de buren er van, dat zij geld van zijn dochtertje wisten los te krijgen, dat zij als huishoudgeld had ge kregen. Op 24 Augustus kwam M. haastig van zijn werk naar huis on vond zijn dochter tje weer bij de buren. In drift greep hij een stok, en sloeg het tengere meisje ge ducht. De dokter van Ermelo constateerde dien dag een zwelling aan den rechter arm, een bloedbuil aan de schouder en striemen over rug en heupen. Eerst toen het meisje onder toezicht gesteld was van de vereenigjng „Kinderzorg-Over- ijssel, N.-Gelderland en Drente" werd door middel van een röntgenfoto gecon stateerd dat haar rechterarm was gebro ken. Het was toen echter 17 September drie weken later. De directeur van het rik. ziekenhuis te Zwolle, dr. Mesdag, verklaarde ter terechtzitting, dat de arm kan genezen, maar dat de kans zeer klein is, voorloopig zal de arm geheel stijf blijven. De heer Schrevel, commissaris van de maatschappij, waarbij M. in dienst is, deel de mee, dat de man een uitstekend werk man is, die geen misbruik maakt van ster ken drank, en hard werkt voor zijn gezin. Het O. M. eischte zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger verzocht een voorwaar delijke straf. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 14 Goes, afbraak, de Kok. 15 's Heer Abtskerke, beesfiaal, de Kok. 20 Wolphaartsdijk, hoefje, Pilaar. 20 Goes, verpachting bouw- en wei land, van Dissel. 20 Wolphaartsdijk, woon- en winkel huis, tevens koffiehuis met schuur, erf en tuin, Blaupot ten Cate en Pilaar. December 4 Wolphaartsdijk, inboedel, Pilaar. 18 Yerseke, hofsteedjes en bouw- en weiland te Yerseke en Schore, Verbist. 19 's Gravenpolder, weiland te 's Gra venpolder en Hoedekenskerke, Verbist. Heinkenszand, bouw- en weilan den, Pilaar. Waarde, bouwlanden, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November: 8 9, 10 en 12, Landbouw-Bioscoop, „Passie der jeugd" en „Vrijspraak" 9 10 en 11, Bioscoop Slot Ostende, De strafzaak „Ware". 11 12 en 13, Schuttershof, Luther- film. 12 Prins van Oranje, soliste nconcert Toonkunst. 16 Prins van Oranje, 2e opvoering Merijntje Gijzen's jeugd (Het ver raad). 27 Schuttershof, Ned. Ver. van Huis vrouwen, A. Alt, „Die Meistersin- ger von Neurenberg". 29 Schuttershof, operette „De Boe melbaron". Iemand te Oegstgeest. die reeds ruim een ma and aan slaapziek te lijdende was, is thans overledcin. LICHT OP. Zaterdag 9 November 4.50 uur Zondag 10 November 4.48 uur Maandag 11 November 4.47 uur WEERBERICHT. Dc verwachting tot dein avond van 9 dezer luidttoeinemeimde Z. tot Z. W. wind, half tot zwaar bewo'kt of besrokken, nog enkele regieimbuieai, zelfde temperatuur BURGERLIJKE STAND VAN GOES GeborenThcresia Josephiina Maria, d.v. Anthonius Markus Simons en Ma deleine Marie Thórèse Borghgraef. Gehuwd: Adriaan Groene, 21 jr., j.m., c-n Jannetje Ja cob a de Nooijer, 19 jr., j.d.; AntHioinie Snoek, 26 jr., j.m.i en Adriana Francina Harinck, 20 jr., j.d. Jacobus van 'Zweeden, 34 jr., j.m., cn Elizabeth Geertje Vroiegop, 28 jr., j.d. KAAS v, v. Belegen 80 ct. p. p. KAAS v. v Jong. 70 ct p. p. EDAM (Meikaas) 75 ct. p p EDAM. (Sept. kaas) 70 ct. p. p. KOMIJNE kaas 60 ct p. p OP DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 's avonds 8 uur in de Prins van Oranje te geven door heeren Bosman, pianist, Hartvelt, violist en Bresser, violon cellist. Entrée voor heer of dame fl,(- stedelijke belasting. in pakken van 30 55 cent. in pakken van 30 50 cent. 15 cent. verkrijgb. vanaf flOO,— voor iedereen zonder borgen en inform.-kosten. Bill, cond. Brieven porto antw. Nwe Rott. Spaarb. Postbox 1196, Rotterdam. OP WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929, des namiddags te 2 uur te Wolphaarts dijk, in de herberg bij J. Poleij, voor Mej. Wed. en Erven P. P. GEERS, ten overstaan van de Notarissen Ji C. BLAUPOT TEN CATE te Middelburg en JOH. PILAAR te Goes, van: tevens KOFFIEHUIS met SCHUUR, varkenshok, kippenhok, erf en tuin te Wolphaartsdijk, aan de Piet, in den Schengepolder, groot 9 Aren. Te aanvaarden onmiddellijk na de betaling. Voor de bezichtiging vervoege men zich bij den heer A. Louwerse. BIJ INSCHRIJVING TE KOOP: 97 A. 90 c.A. (2 Gem. 148 R.) BOUWLAND, nabij den Postweg (naast de Lange Hals) te Kapelle. Verpacht tot 25 November 1930. Betaling 16 December 1929. Inschrijvingsbiljetten in te leveren uiterlijk 20 November a.s. ten kantore van Notaris J. C. KRAM te Kapelle, waar inlichtingen verkrijgbaar zijn. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929, des voormiddags om 9^2 uur in het „Slot Oostende" te Goes, voor het BURGERLIJK ARMBESTUUR aldaar, publiek verpachten.- 30 perceelen BOUW- en WEILAND onder Goes en Kloetinge, waarvan perc. 9 en 13 voor 8 jaren ing. 25 Nov. 1929; perc. 30 voor 5 jaren, Ing. roo- ven oogst 1929 en de overige percee len voor 7 jaren, ingaande einde sei zoen 1930. Notitiën zijn verkrijgbaar ten kan tore van den Notarï». per pond 40 cent. met amandelen per '/2 ponds pak 40 cent. 60 cent per pond. MILLER" verlichting geheel compleet op Uw motor geplaatst voor t 75.— Passend voor ieder merk motorrijwiel. Wij leveren U de VRAAGT DEMONSTRATIE1 Hoek, Lange Vorststraat.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3