Uit den Westboek. Stadsnieuws. ONZE KLOK. Omdat de waarde van een voorwerp meestal eerst blijkt als het demensch- heid zijn diensten heeft opgezegd, be grijpen de inwoners van Goes nu pas recht welk een belangrijke rol de to renklok in hun leven speelde. Voor velen waren de wijzers in den spitsen kerktoren zooveel als een ge weten, dat tot nauwgezetheid maan de. Voor allen ongetwijfeld een vraag baak, die nooit of te nimmer het ant woord schuldig bleef. De klok haalde 's morgens de Goesenaren uit bed, zij dreef er de Goesenaren 's avonds in, de jongen deed ze tijdig naar school, de ouderen naar de werkplaats gaan. Het was de klok die het gezin aan tafel vereenigde, die de kerkgangers naar de bedehuizen bracht, die de zie ken op tijd medicijnen deed nemen. Kortom, de Goesche torenklok 'deel de jaren, jaren lang het Goesche leven in, van minuut tot minuut, van kwar tier tot kwartier, van uur tot uur. Totdat op een kwaden dag om de klok een houten stellage verscheen, noodig om den toren te kunnen herstellen en hulpmiddel om de klok voor gerui- men tijd aan het oog te onttrekken. Niet iedereen heeft het verdwijnen van de klok onmiddellijk opgemerkt. Dit pleit voor haar beteekenis. Zij had haar werk, haar indeeling van den dag zóó lang en zóó goed gedaan immers, dat het Goesche leven eenige dagen tijdens haar afwezigheid zonder stoornis kon verloopen. De klok had zich in dat leven zóó diep weerspie geld als een goed patroon zich in hef leven van zijn zaak doet. Ben goed patroon wordt pas gemist als de glans van zijn persoonlijkheid verbleekteen klok, zooals de Goesche mist men eerst eenige dagen nadat zij den laat- sten adem uitblies. Maardan mist men haar ook terdege. De huisklokken en horloges, dé jongste bedienden in het leven van iederen dag, den strengen contro leerenden blik van de hooge meeste- resse niet meer op zich gevestigd ge voelend, vertoonen speelsche nukken. Aanvankelijk aarzelend, spoedig met bijna menschelijke ongebondenheid. Ze schijnen te wedijveren in hun po gingen om de samenleving totaal van kook brengen, en tot hun schande ge tuigd: ze slagen er wonderwel in. Gewichtige corpulente pa's, die ja ren lang op hun, onder voogdij der torenklok draaiende uurwerken, ge zworen hebben, die altijd circa 10 mi nuten vóór het vertrek van een trein aan het stafion waren, ziet men thans den Stationsweg op een holletje af leggen. In vele gezinnen vallen 's mor gens harde woorden bij de beantwoor ding van de vraag of de school eerst over een kwartier of over drie minu ten zal beginnen; patroons verwijten hun werknemers wegens het te laaf verschijnen in de werkplaatsen verre gaande onnauwkeurigheid en grove plichtsverzakingmaaltijden worden niet gaar of aangebrand opgediend; nooit werd aan zooveel dienstmeisjes carrières zoo haastig een einde ge maakt als in dezen tijd. En dit alles veroorzaakten een on telbaar aantal horloge- en klokken- wijzerfjes, die, het oog der mèesferesse missend, tot bandelooze vrijheid over sloegen en hun vrijheid uitleefden. Aan deze wïjzer-revolutie dient, zoo men de Goesche samenleving voorden algemeenen ondergang wil bewaren, spoedig een einde te worden gemaakt. De overheid zal op de een of an dere wijze in de afwezigheid van de toon aangevende torenklok moeten voorzien; dus de menschheid in staaf moeten stellen wederom een nauwge zette controle op huisklokken en hor loges uit te oefenen. B. en W. zullen aan de revolutie paal en perk kunnen stellen, zoo zij slechts gebruik willen maken van de vele middelen ter tijdsaanduiding wel ke in onze gemeente gelukkig voor handen zijn. Hebben we in ons midden een plak kebord, of niet? Zijn we een omroeper rijk, of niet? Hebben onze burgerwachters gewe ren en patronen, of niet? Maken we van onze gasfabriek hef nuttigst gebruik, of lijkt hef maarzoo? Tot nu toe wordt er alleen des nachts om 12 uur door de gaspijp een tijdsein gegeven. Dit blazen op de lei ding zou zonder eenig bezwaar kun nen worden uitgebreid. B.v. van 6 uur n.m. tot 12 uur n.m. Iedere keer als het licht slecht werd, zou den de in woner van Goes weten: het uur is vol. Welk uur zou hij met een kleine moeite kunnen vaststellen met behulp van zijn revolutïonnaire huisorganen, die het wel 10 of 20 minuten maar zelden 60 te bont maken. Vermoede lijk zal de gasverduistering per uur de volle instemming der P. Z. E. M. hebben. Van 6 tot 12 uur kan dus onze gasdirecfeur de klok-rol op zich ne men, doch op klaarlichten dag, laten we zeggen van 8 tot 6 uur dienen an dere krachten in touw te worden ge bracht. Onze stedelijke omroeper, ge wapend met zijn alarm-insfrument en met een secuur loopende wekker, zou tot 12 uur door diverse straten kunnen wandelen en den volke kond kunnen doen: „Boem, boem8 uur 5 heit de klok8 uur 5". Enz. enz. Van 12 tot 1 uur dient den mensch het gemak. In dat uur zou men kun nen volstaan door op het plakkebord te plakken: ,,'t Is twaalf uur geweest, t moet één uur nog worden". De over heid verzuime niet deze mededeeling tijdig aan te brengen en tijdig te ver wijderen. Resten de uren tusschen 1 en 6. Waarom zouden we deze de burger wachters niet gunnen. Zij schieten gaarne, zij hebben schiet-materiaal, ze genieten subsidie van de gemeen schapWat let een wederdienst? De commandant dezer weerbaren zou een diensf-rooster kunnen aanleg gen en zijn schutters aan de hand daarvan kunnen opdragen: „Om 1 uur los jij een schot uit je dakraampje, van Elfes, om 2 uur lost Pieterse er twee, om 3 uur Klaassen drie, en om 5 uur moet het geheele corps een salvo in de lucht afknallen. Netjes op tijd, en goed uit de doppen kijken". We stellen ons voor, dat we er eenigs- zins in geslaagd zijn B. en W. midde len aan de hand te doen om het gemis der toren-klok minder pijnlijk en min der gevaarlijk voor de Goesche sa menleving te maken. De daad is aan B. en W.! Baldwin, die na 's ministers rede het woord nam, verklaarde zich toch niet te kunnen losmaken van den indruk dat de regeering zich op een vernede rende wijze had overgegeven. De leider der Conservatieven ver trouwde de Sovjet-republiek en haar vertegenwoordigers slechts voor zoo ver hij ze zien kon. „Ziet hoe Moskou tegenwoordig China behandelt", zeide hij. „En welke waarborgen hebt ge dat de belofte om geen propaganda in En geland te voeren niet verbroken wordt?'1 Lloyd George achtte Baldwin's vrees overdreven. Het was te dwaas dat al leen Engeland van alle groote mogend heden geen offïcieele betrekkingen met Rusland onderhield, waarvan de an deren slechts de vruchten plukten en Engeland de nadeelen ondervond. Bo vendien hoopte de geheele beschaaf de wereld, dat de ontwapeningsconfe rentie tot eenig tastbaar resultaat zou leiden en dit kon niet zoolang Rus land door Engeland niet als gelijke werd beschouwd en behandeld. Waar deze zaak van hef allergrootste ge wicht was voor de toekomst van ge heel Europa en de geheele wereld, jj^venschte spr. den minister van bui- tenlandsche zaken van harte geluk met den ingeslagen weg en hoopte dat het einde aan de rechtmatige verwachtin gen zou beantwoorden. De regeerïngsmotie werd aangeno men, nadat een amendement van Bald win met 324 tegen 119 was verworpen. Dus is de hervatting der relaties met Rusland een feit en de uitwisse ling van gezanten zal binnenkort wel plaats vinden. de Staten inderdaad gedragen had als den eerste-minister van een groot rijk en niet als hoofd eener bepaalde po litieke partij. Voor zijn initiatief en voorloopig succes kwam hem den lof en de achting van alle politieke par tijen toe en spr. voegde daar namens de grootste partij der oppositie aan toe, dat de regeering geen moeilijkhe den zou ontmoeten als de overeen stemming met de Ver. Staten en een hechte vlootovereenkomst met alle vijf groote-zeemogendheden de voornaam ste onderwerpen ter Londensche con ferentie zouden worden. Ook Lloyd George complimenteerde Mac Donald, maar wilde toch graag vernemen of het bij besprekingen en plannen gebleven was en de premier in geen enkel opzicht belofte namens Engeland had gedaan, .of in uitzicht had gesteld. Mac Donald antwoordde; dat hij geen enkele belofte gedaan of ontvangen had, behalve de zeker heid dat de conferentie zou plaats hebben en dat de vlootbeperking in de eerste plaats op de agenda zou staan. De moeilijkheden om deze con ferentie tot een goed einde te brengen, waren reeds zoo groot dat degenen, die de algemeene ontwapening voor stonden, geduld moesten hebben tot deze conferentie geslaagd zou zijn. Eerst dan kon men ook hopen, met eenige kans van slagen over ontwa pening te land te gaan confereeren. r In dezelfde richting is de kwestie van de hervatting der relaties met Rusland besproken. Reeds dadelijk bleek dat Labour hier gewonnen spel had want de eerste spreker over dit onderwerp, Lloyd George, deelde me de dat de liberalen volkomen met hef door Henderson verrichte werk ac- coord gingen. Henderson gaf daarop een uitvoerig overzicht van de gevoerde besprekin gen, waarin hij vooral opkwam tegen de bewering dat de Britsche regeering in deze zaak een zwakke houding had getoond. De Russische vertegenwoordiger had hem namens zijn regeering gezegd, dat deze niet geneigd was de zaak van de propaganda van communistische denk beelden te behandelen, zoolang niet over en weer gezanten benoemd wa ren, die de officieele besprekingen konden leiden. Voor het herstel der handelsbetrek kingen had Dofgalefski dezen eisch niet gesteld, maar in de practijk maak te dit niet veel onderscheid, want sinds de verbreking der diplomatieke betrekkingen had Rusland zoo goed als niets in Engeland gekocht. Hender son had van zijn standpunt echter vast gehouden aan den eisch van verbod aan alle communistische propaganda door speciaal daartoe aangewezen per sonen, die geen ander beroep uit oefenden en nadat men eenigen tijd in dezen cirkel had rond gedraaid, had de Russische regeering de vereischte belofte gegeven en de Engelsche toege stemd in de uitwisseling van gezanten na het officieel herstel der diplomatie ke betrekkingen, waarna de onderhan delingen over alle geschilpunten zou den beginnen. Benoemd Tot griffier bij het Kantongerecht alhier is benoemd Mr. J. P. W. Bod- daert, waarnemend griffier bij de rechtbank te 's Gravenhage. Algemeene Wetenschappelijke Belangen, Wetenschappelijke Belangen heeft naar aanleiding van 't 25-jarig bestaan der vereeniging, de goede intentie ge had een herdenkingsavond te organi- seeren, waarop verschillende zuster- vereenigingen waren uïtgenoodigd. Door afwezigheid van den voorzit ter, sprak de secretaris, de heer C. Stevens een kort woord om het jubi leum te herdenken. Door W. B. zijn tot nu toe ongeveer 150 lezingen ge geven, deelde spreker mede. Jammer is het, dat 't ledenaantal niet vooruit gaat, maar ongeveer stabiel blijft. Daarna was voor den geheelen avond het woord aan onzen eersten Nederlandschen declamator, Jac. van Elsacker. Declameeren is een zeer, zeer moeilijk werk. Men is tooneel speler, maar speelt in alle rollen tege lijk. Men moet beurtelings tientallen verschillende gestalten kunnen aarme men en in elke het meest karakteris tieke der persoonlijkheid naar voren brengen, zonder te chargeeren. En bovendien, de waardeering van declamatie-kunst is zéér subjectief. Sommigen zijn het meest ingesteld op het dynamisch accent, anderen weer op het muzikaal accent. Danmaar we willen hier geen verhandeling over de declamatie-kunst gaan schrijven. De heer van Elsacker had een rijk pro gramma met zich gebracht. Als no. 1 gaf het „Het Offer", een vertaald fragment uit Duhamel's „Vie des Martyrs". Elsacker gaf verschil lende episodes schitterend weer, maar het geheel kon ons niet zoo bekoren als zijn overige voordrachten. Waar schijnlijk vond dit voor een deel zijn oorzaak in de schoolschheid waaraan hier en daar de Hollandsche tekst leed. Anderzijds overheerschte het dy namisch accent op verschillende pun ten te zeer. Voorts was er in 't ernstige genre een schets van Mevr. Jo IJssel de SchepperBecker, welke de heer Elsacker buitengewoon voordroeg. Maar het meeste succes toch oogst ten de overige nummers van het pro gramma; de fijne en geestige verhalen van de Sinclair, Timmermans en Em. Claes. Daarin vonden we van Els acker op zijn best; zijn Vlaamsche tongval was meesterlijk en hij loste zichzelf geheel op in de persoon van de figuren die hij vertolkte. Alles te samen genomen, mogen we van een kostelijken avond spreken. De zaal was vrij goed bezet, en de men- schen hebben genoten. "Jammer toch die stoelen! De heer van Elsacker werd door het gekraak van deze meu bels zoo zeer geïntimideerd, dat hij op een gegeven oogenblik de kluts kwijt raakte, en het publiek verzocht, zoo weinig mogelijk te willen kraken. Dit kraken is een inconvenient, dat eiken keer, bij elke gelegenheid, op nieuw opvalt. En het lijkt ons drin gend noodzakelijk dat deze hinderlijke storingen worden weggenomen, of, in dien dit niet mogelijk is, dan spanne men zich eens opnieuw in: zoo is de toestand, vooral waar het een in alle andere opzichten voortreffelijke zaal betreft, beslist ergerlijk. Oud-leerlingen. Dinsdag hield de Vereeniging van Oudleerlingen van de Landbouwhuis- houdcursussen over Zuid-Beveland en Walcheren haar algemeene ledenverga dering in de Rïjkslandbouw-winter- school alhier. Nadat de presidente de talrijke aan wezigen had welkom geheeten, opende zij met een opwekkend woord deze bijeenkomst. Na de behandeling der huïshoudelijke zaken zijn door de da mes Bottenberg en Baas bizonder goe de verslagen uitgebracht van de 4 daagsche excursie, dezen zomer ge houden. Ruim 20 Friesche oudleerlingen brach ten toen een bezoek aan Zeeland. Daarna volgde een verslag met toe lichting van de bijeenkomst, die van 2225 October op „de Vonk" te Noordwijkerhout is gehouden met hef doel tot een boerinnen-organisatie te komen. Higrjieen zond ook genoemde Vereeniging afgevaardigden. Na de pauze hield de heer Jans, architect, verbonden aan het bouw bureau van de Overijselsche Maat schappij van Landbouw te Hengelo een lezing met lichtbeelden over boerderijenbouw en -inrichting. Aan de hand van zijn lantaarnplaatjes lief den heer Jans zien, hoe men in Over ijsel werkt, hoe daar de onpractische huizen en schuren verbeterd worden en hoe men tot een mooiere en be tere woningbouw en -inrichting tracht te komen. De directrice, enkele leeraressen en de oudste leerlingen van de Vakschool voor Meisjes woonden eveneens deze belangwekkende lezing bij. Met het Zeeuwsche Volkslied, dat den heer Jans tot dank werd toege zongen, is deze zeer goed geslaagde dag besloten. Gemeente-ambtenaren In verband met het vertrek van den heer J. Th. Scholten Jr. is gekozen tot secretaris van de onderafdeeling Zuid- en Noord-Beveland van den Ne derlandschen Bond van Gemeente- Ambtenaren, de heer F. Bazen, com mies ter secretarie alhier. Voorkomen beter dan genezen' Een strenge winter wordt voorspeld zijn komst is dus niet zeker doch men dient zich het best door tijdig, dus nu reeds, rekening te houden met zijn komst, alsof deze zeker ware. Herin nert u zich de moeilijkheden, welke de vorige vorst den waterverbruikers bracht? Deze zijn zeker grootendeels vervaagd, doch u kunt ze toch zeker wel in Uwe herinnering oproepen. De een kon des avonds de huisleiding niet laten leegloopen, omdat nabij de hoofdkraan geen aftapkraantje aanwe zig was. Vermoedelijk hebt u dat nu wel la ten aanbrengen doch zoo niet, is hef nu nog tijd om daartoe nu, zonder uit stel den loodgieter opdracht te geven. Een ander was verplicht eiken avond de hoofdkraan in de meterput in den voortuin af te sluiten, alvorens hij tot het laten leegloopen der leiding kon overgaan en zulks tijdens die strenge vorst. Zouden er velen zijn, die daartoe de zen winter weder gedwongen worden? Het is niet waarschijnlijk, omdat deze belanghebbenden, door de on dervinding wijs geworden, in de huis leiding binnen de woning zelve, een tweede hoofdkraan en een 2e aftap kraan hebben laten aanbrengen, en nu des avonds binnen kunnen blijven- Zij die daartoe nog niet overgingen, kunnen thans een goed besluit nemen. Maar niet uitstellen: doe het nu. Maar dan moet de leiding in den tuin vorstvrij d.ï. voldoende diep zijn gelegd. Bevroren watermeters! Geen wa ter! en daarenboven nog de herstel ling betalen. Vele meters zijn in den laatsten win ter bevroren, maar véél en véél meer zijn niet bevroren. Ook de uwe za niet bevriezen, mits u zich eenig moeite getroost door dezen tegen vors te beschermen. De meters binnen de huizen ge plaatst, staan veelal onder vloeren waar de koude wind vrij spel heef door ventilatie-openïngen e.d. heen, e den watermeter sterk afkoelt, voora wanneer om den meter geen putje i gemetseld of getimmerd van voldoen de afmetingen. Door den meter goed af te dekken bijv. met oude, een paar maal dubbe geslagen kleeden is bevriezen te voor komen. De kleeden moeten droog zijn e~ droog worden gehouden. Worden z nat, dan is het middel erger dan de kwaal. Ook de meters in de meferpuften in de tuinen vragen de aandacht: de dek sel moet den put zoo goed mogelijk afsluiten; zijn er open reten, dan kan de koude, vooral bij wind tot den me ter doordringen. De deksel dient ook voldoende dik te zijn, zoodat een dek sel „dubbel dik" wel is aan te be velen. De putrand dient voldoende boven het omliggende terrein uit te steken, opdat gesmolten sneeuw en ijs niet in den put kunnen loopen, want dan wor den de om den meter heen gelegde doeken, couranten e.d. nat en het ef fect daarvan gaaf verloren. Het is de goed opgesloten lucht, welke den me ter tegen bevriezen beschermt. Een klein kistje, zonder deksel, om gekeerd op den meter geplaatst, zóó, dat het hout geen aanraking heeft met den meter van boven en aan den om trek, en boven het kistje oude klee den en couranten, alles goed aange bracht, kan veel ergernis voorkomen. Onder alle omstandigheden blijft het water in den meter. Dat kan er niet uit verwijderd wor den, ook niet door de aftapkraan, zoo dat het bevriezen van den meter slechts kan worden voorkomen door een goede bescherming: en zulks is mogelijk, de ervaring heeft het ge leerd, als men zich slechts tijdig eeni ge moeite getroost. Van Gend en Loos. Ook in Goes zal van Gend en Loos op den duur paard en wagen vervan gen door motor-tractie. Reeds sedert eenige dagen heeft men hier ter stede een auto van v. G. en L. zien rijden. Deze is speciaal bestemd om de goe deren der margarine Unie, die hier in depót zijn, naar Hansweert te vervoe ren. Is dit geschied dan doet de be- stel-auto ook in de avonduren wel dienst in de stad. Voor den stedelijken besteldienst blijven echter ook paard en wagen evenwel vooralsnog gehand haafd. Bioscopen De Landbouw-Bioscoop brengt deze week als hoofdnummer „Passie der Jeugd", een romantisch filmwerk naar het boek van Otto Chrysler, en „Vrijspraak", een Paramountfilm met Pola Negri. In het „Slot Ostende" gaat de zer dagen de straafzaak „Ware". Deze detective-film is volgens de bladen van een ongemeene spanning. Maandag, Dinsdag en Woensdag zal in het Schuttershof de film „Lu ther" vertoond worden. Een dames koor zal tijdens de filmvertooning me dewerking verleenen. In en uit. Ingekomen: A. M. Wagenaar, dienst bode, van Wolphaartsdijk, Westwal 3; D. J. Louisse geb. Zoeteweij, zonder beroep, van Kruiningen, Scheldestraaf 86; W. M. Flips, dienstbode, van Krui ningen, Lange Kerkstraat 22; A. de Jonge, dienstbode, van Wolphaarts dijk," Bierkade 5. Vertrokken: W. Francke en echtg., expediteur, naar Vlissingen, Aagje De- kenstr. 45; M. Beneker, onderwijzer, naar Rotterdam, Oudedijk 221a; H. B. Pilaar, landbouwer, naar Salder (Duifschl.); M. C. Mange, analyste, naar Arnhem, Paul Krugerstr. 28; B. Hessels en gezin, naar Dordrecht, Chrïspijnsche weg 217r; L. J. Hoog kamer, kantoorbediende, naar Rotter- terdam, Mathenesserdijk 19b; G. J. Brands, typograaf, naar Kampen, Wil- helminastr. 176; M. Mol en gezin, koopman, naar Dordrecht, Koningln- nestr. lór; A. M. J. Buck, zonder be roep, naar Kerkrade; N. van der Pijl, linnenmeisje, naar Utrecht, Agnieten- straat 2. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Leerplichtige kinderen arbeid laten verrichten: E. K. te 's Gravenpolder 2 maal f 15 s. 2 maal 15 d., J. M. d. R. te 's Heer Arendskerke f25 s. 25 d., M. A. Baarland, vrijspraak. Overtreding leerplichtwet: M. H. te Wolphaartsdijk f 0,50 s. 1 d., J. d. J. te Heerenhoek, A. P. te Wolphaarts-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2