DIPLOMATEN STER-TABAK City Magazijn N° 151 Vrijdag 8 November 1929 116 Jaargang Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Cen teveel. TIN. Koloniën Sport. A weit c Buitenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond- Afzonderlijke nummers 5 cent GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goeadw Coarant Telefoonnummer 17, tut 17.30 N®. 244 COURANT en Kieeaweas flj Rota' Drukken- m Uitgeversbedrijf gevestigd W Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertenfiën worden aangenomen tot 12 uur voorin. In ons vorige Vrijdag-nummer had den we het over een tekort. Thans willen we de aandacht der lezers voe ren naar een teveel. Ook dat is er; in ontstellende mate zelfs. Er is een te veel aan doktoren, aan onderwijzers, aan ingenieurs, aan landbouwers, aan bakkers. Er is een teveelook aan werkloozen, aan groenten, aan lawaai, aan auto's, aan slechte dagen, aan menschelijke boosheid, aan radiozend- inrichtingen, aan couranten en tijd schriften, aan listigheid, aan liefdadig heid. Laten we het lijstje hier beëindigen. D.w.z. met de liefdadigheid, en dan speciaal de liefdadigheid, zich manï- festeerend in een aantal aardige dan wel onaardige, jonge of jong doende meiskes, in de eene hand torsend een kussen met kunst-bloempjes, in de andere hand een bus, bestemd voor de penningen van het publiek. U kent deze liefdadigheid, omdat u tot het publiek behoort, en vermoede lijk hebt u haar wel eens verwenscht, omdat u geacht wordt mensch te zijn. We nemen U deze verwensching niet kwalijk; eerder zouden we het U ten kwade duiden als ge maar steeds, blijmoedig glimlachend, het opgedron gen bloempje hadt aanvaard en in ruil van het bloempje met een vreug devol gebaar een zilveren munt in 't offerbusje hadt doen glijden. Want een dergelijke houding zou U in onze oogen tot een zoetig en braaf wezen hebben gemaakt. En waarom zou den we het verzwijgen opperste braaf en zoetheid ligt ons niet. Hopenlijk voor ons dus is het bloempje der liefdadigheid wel eens, of zelfs meermalen aanleiding gewor den tot Uwe verontwaardiging, althans ontstemming. Kan zich dit als volgt hebben toege dragen? Ge stapte op een morgen uit Uw huis. Dra hield een meiske U staande, ge bloosde, omdat ge reeds veel over de emancipatie der vrouw gelezen hadt (Uw uiterlijk hadt ge even te voren nog voor den spiegel niet ganscheliji onjeugdig bevonden), ge kwaamt tot de ontdekking dat het meiske Uw beurs prefereerde boven Uw manne lijk figuur en aangezicht, ge deedt U een bloempje opspelden en ge stelde STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. 13 FEUILLETON I DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Neen", verzekerde zij hem. „Ik zal u nooit haten en evenmin zal ik u ooit liefhebhen. Misschien is dat maar goed, anders zou de jonge dame aan uw tafel jaloersch worden". „Er is niemand aan mijn tafel, die bijzonder belang in mij stelt", ver klaarde hij. „Dat is niet waar", antwoordde zij. „Lady Susan Ypovil stelt veel be lang in u". Hij was half geamuseerd, half ge neigd zich te ergeren over wat wel iets op aanmatiging geleek. „Die jonge dame en ik zijn zeer goede vrienden", merkte hij op. „Dat mag uw gevoelen zijn, maar het is niet het hare", zeide zij be daard. „U kijkt, alsof u dacht, dat hef mij niets aanging. Dat is ook niet het geval. Ik moet u over iets anders spreken". „Zoodra u wilt. Ik moet aanstonds weer teruggaan naar mijn vrienden". Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! U zelf in de lange rij der brave vader landers, die de liefdadigheid cultivee ren. Ge vondt achteraf Uw bijdrage wel besteed en U zelf voor den ver deren dag een niet verhard mensch. Eenige dagen na Uw kennismaking met de liefdadigheid, die het kunst bloempje tof een harer middelen ver hief, is U wederom een kleurig em bleem der vrijgevigheid door een meiske op Uw jas bevestigd, en weder om hebt ge een geldstuk in het slok kende busje laten glijden. Bij de twee de offering is het echter niet geble ven. In den loop der tijden smeerden lieve, althans liefdoende jongedames U een gansch bouquet papieren bloempjes aan en als ge ze verzameld hebt, ontdekt ge in Uwe collectie her inneringen aan Uwe gaven aan: t.b.c.- lijders, drankzuchtigen, zieke paarden, noodlijdende heibewoners, zwangere vrouwen, hardhoorïge me'demenschen steunbehoevende spoorweglieden, ty pografen, electriciens, gevangenbe waarders, jichtige politie-agenten, kerst-taart etende schepelingen, ver kouden omroepers, soldaten met ek- steroogen Tenzij het vierde geboden bloempje reeds op U gewerkt heeft als de roode lap op den stiertenzij ge na num mer drie besloten hebt: „Op mijn re vers geen liefdadigheid meer". Zooals gezegd: er is een teveel. Ook aan deze meestal prutserige kunst bloemen, door een geniaal liefdadig heidsbedelaar de wereld in geschopt en door honderden liefdadige, maar weinig oorspronkelijke geesten, lafhar tig geïmiteerd. Teveel bloempjes dringt men U op in de eigen woonplaats, maar ook daar buiten. Een reiziger die op één dag tien plaatsen bezoekt, loopt kans 's avonds met drie a vier bewijzen van offervaardigheid thuis te komen. Dat is erg! Te erg. Het weldadigheidsbloempje is een maatschappelijk kwaad geworden, een ergernis des levens, een aanstoot, die tot weerzin jegens weldadigheid inspi reert. We begrijpen dat zij, die vergunning tot het venten met deze bloemen ge ven, in een zeer moeilijk parket ver- keeren. Want de geweigerde heeft een scherpe tong en de overheid is er niet op uit als anti-weldadigheids-orgaan gedoodverfd te worden. En dan: zij kan den een moeilijk toestaan wat zij den ander weigerde. Maarkunnen de plaatselijke ver gunning-gevers niet méér regelend op treden dan zij tot nu toe deden door Zij roerde traag in haar kopje. „Ik zal u niet van hen afhouden", beloofde zij. „Kent u den man, die binnenkwam met Yvonne Cortot van het Café de Paris?" ,Ik heb hem nooit eerder gezien", antwoordde Grant. „Zijn naam is Itash", zeide zij, Graaf Itash. Een paar der meisjes noemen hem Sammy ik weet niet waarom. U is een Amerikaan, niet waar?" Ja", stemde hij toe. Houdt u veel van uw vaderland?" ,Dat geloof ik wel", zeide hij iet wat verwonderd. ,Dan moet u zich in acht nemen voor Graaf Itash", zeide het meisje langzaam. „Graaf Itash, dien Yvonne Sammy doopte. Graaf Itash houdt niet van uw land. Hij zou het kwaad doen, als hij kon". Grant voelde, dat zij hem tersluiks aanzag. Hij lachte met geveinsde ver ontwaardiging. ,Mijn beste jonge dame", protes teerde hij, „die soort dingen zijn vele jaren geleden een natuurlijken dood gestorven. Ik veronderstel niet, dat er groote vriendschap bestaat tusschen onze volken, maar wij houden nu toch vrede onder elkander". ,Ja? Daarvan ben ik niet zoo zeker. Graaf Itash denkt dat ook niet Ik heb hem hooren spreken over ge schillen met Washington". b.v. per jaar slechts een beperkt aan tal collecten toe te staan. Het eene jaar inzameling voor aan kiespijn- lijdende paarden, het andere voor groote konijnen-gezinnen? De eerste Nederlandsehe burgemees ter die het weldadigheidskwaad in den vorm van bedelende jongedames aan durft, die de samenleving .van een ergen overlast verlost, verdient een standbeeld! Sterfte onder inlanders. De Plaatselijke Gezondheidsdienst te Soerabaja heeft in de door dien dienst nauwkeurig bijgehouden statis tiek, omtrent de sterfgevallen onder de inlanders een merkwaardig feit ge constateerd. In de laatste vier, vijf weken zijn de sterftecijfers sprongsgewijze geste gen. Constateerden de dokter-djawa's van den Plaatselijken Gezondheids dienst vroeger in normale tijden onge veer 4 a 5 sterfgevallen per dag, thans is dit aantal ongeveer verdubbeld, en behooren dagen met een totaal-aantal sterfgevallen onder de bevolking van 8 a 9 niet tot de zeldzaamheden. Het spreekt vanzelf, zegt de „Ind. Crt." van 23 Sept., dat de doktoren van den Gezondheidsdienst de oor zaak hebben trachten op te sporen, en die heeft men meenen te moeten zoe ken in de eigenaardige weersgesteld heid. Het verschil tusschen de hoog ste en laagste temperaturen per dag is betrekkelijk aanzienlijk, terwijl er voorts verraderlijke winden kunnen waaien, waardoor men gemakkelijk kou kan vatten, waarvan weer een soort van pneumonia het gevolg kan zijn. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. warden voor bovenge noemde klasse 'de volgende wedstrij den gespeeld: Willem II-P. S. V. EindhovenRoermond. B. V. V.—Wilhelmina. ■M. V. V.—L. O. N. G. A. Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: BredaR. B. C. Zeelandia—T. A. C. Vlissingen—Velocitas. BredaniaD. O. S. K. O. Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. Zondag a.s. warden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: TerneuzenHulst. S. I. N. O. T. O.Vlissingen II. „Graaf Itash schijnt een heel indis creet jong man te zijn", merkte Grant op. „Er is onlangs misschien eenige zwarigheid geweest, maar alles is nu op vriendschappelijke wijze geschikt". „Er zal weldra iets komen, dat niet op een vriendschappelijke wijze zal wórden geschikt", waarschuwde zij hem. „Er zal weldra in Washington een verzoek worden gedaan, dat mis schien in een bedreiging zal eindigen". „Een bedreiging waarmee? De tijd van oorlogen is voorbij". Zij wendde het hoofd even om. „Alleen voor diegenen", herinnerde zij hem, „die tot het Pact der Volken behooren." ,Wat ter wereld weet u van het Pact der Volken?" vroeg hij nieuws gierig. „Ik weet alles, wat er is te weten. Ik heb een bekwaam onderwijzer". „Ik ben meer dan ooit overtuigd", zeide hij sarcastisch, „dat graaf Itash een heel indiscreet jong man is". Zij klopte de asch van haar sigaret in een bakje. „Graaf Itash heeft nog nooit in zijn leven een woord over dat onderwerp met mij gesproken", verzekerde zij hem. ,Van wien hebt u dan uw inlich tingen?" „Van graaf Itash". „U houdt van raadsels", merkte hij op. IkhteQeurkse ROOKTABAK ROOKSTER THEODORUS NIEMEIJER KRONINGEN Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. Zondag a.s. warden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Alliance—Goes. Boeimeer—H. K. I. Nieuw Borgvliet—H. E. R. O. MOTORRIJDEN. De 'Ariel-rit. Bij de te Eindhoven gehouden Ariel kampxoenschapsrit behaalde het team van de Zeeuwsche Ariel-club, bestaan de uit de heeren G. J. v. d. Bosch te Vlissingen, M. A. Barendsen 'te Mid delburg en G. E. Kievit te Kruiningen den derden prijs. Bovendien won v. d. Bosch een zil veren lauwertak, Kievit een medaille en Barendsen een paar zilveren man- chetknoopen. LUCHTVAART. Het vlieg-ongeluk boven Kent. De Duitsche Lufthansa deelt om trent de oorzaak van de ramp van het drie-motorige Junker verkeersvliegtuig D 903 mede, dat het toestel, nadat het van Croydon op weg naar Amsterdam was opgestegen, nabij Caterham in zulk een dichten mist geraakte, dat de piloot zich genoodzaakt zag een nood landing te doen. Bij deze landing raak te een der vleugels een heuvelkam aan, waardoor de machine zoodanig bescha digd werd, dat hij in brand vloog. Van de vier zich aan boord bevindende Engelsche passagiers werden er drie gedood, n.1. Mr. Jones, Mr. Milne en Mr. Jasper, waarvan de eerste opreis was naar Amsterdam. De Engelsche Commander Glen Kidstone en de Duit sche passagier Prins zu Schaumburg- Lippe werden gewond. De drie leden der bemanning de eerste piloot Bruno Rodschinka, de mecanicien Willy UI- rich en de marconist Nicklas, kwamen eveneens om. Uit het onderzoek en het verhoor van den prins van Schaumburg-Lippe, die als tweede bestuurder van het ver ongelukte verkeersvliegtuig Londen— Berlijn fungeerde is gebleken, dat het vliegtuig kort na de opstijging in een zoo dichten mist verzeild raakte, dat de bestuurder besloot tot terugkeer naar Croydon. Hierbij is hij verdwaald geraakt en om den weg terug te vin den besloot hij onvoorzichtig een eind je te dalen om te trachten, of hij hier of daar de aarde kon zien. Plotseling doemden vlak vooruit de hoornen van „Waarom tijd te verspillen met on belangrijke dingen?" vroeg zij min achtend. „Ik kan u groote waarheden vertellen. Wat doet het er toe, hoe ik er aan kwam? U zoudt mij waarschijn lijk niet gelooven, als ik het u zeide, en het is werkelijk van geen belang. Alleen op de waarheid komt het aan". „Wie is het dan, die volgens u in triges smeedt tegen mijn vaderland?" vroeg hij. „Japan en Duitschland. Misschien China ook. U weet, waar Duitschland voor leeft? Wraak. In den loop der jaren worden zijn plannen rijper. Zal ik u zeggen, wat er zal gebeuren, eer er vele jaren zijn voorbijgegaan?" „Ik denk, dat u een ongelukspro feet is. Maar laat het mij toch eens hooren". „Prins Frederik zal worden uitge roepen tot Keizer van Duitschland, en Duitschland en Rusland zullen den oorlog verklaren aan de geheele we reld". „Heeft uw berichtgever u ook in lichtingen gegeven, waar het geld van daan moet komen?" „Van de verovering van Amerika". „God zegen mijl" hijgde Grant. Het orkest s peelde nu een wals. De muziek scheen tot hem te komen in kleine golfjes van melodie. Het ge luid van stemmen werd luider, de kur ken knalden. Een jonge man kwam naar het buffet en bleef peinzend het bosch van Caterhamm op, waaruit bleek dat de bestuurder te laag was gegaan want het vliegtuig bevond zich op gelijke hoogte met de toppen der boomen. Een botsing was toen onver mijdelijk en het vliegtuig plofte met een slag, die in Caterhamm gehoord werd, omlaag en stond de volgende se conde in lichtelaaie. Kapitein Glen Kidstone, de vermaar de autorenner en jager op grof wild, wist ten koste van een paar builen uit het vliegtuig te kruipen en ziende, dat hij door de hitte niets voor zijn mede inzittenden kon doen, rende hij naar een boerenhoeve, waar hij de brand weer van Marsden en Caterhamm en het vliegveld van Croydon om hulp opbelde. De prins von Lippe bleek later door hetzelfde gat gekropen te zijn als ka pitein Kidstone, maar natuurlijk had hij al ernstiger brandwonden opgeloo- pen en toen de reddingscolonne hem verbonden had, verloor hij het bewust zijn. Later op den middag is hij echter weer bijgekomen en gisteren is hij aan zijn wonden overleden. OVERZICHT. EngelandAmerika, Rusland. Mac Donald heeft in het Lagerhuis een voorloopige verklaring gegeven van zijn bezoek aan Amerika. Veel nieuws bracht deze verklaring eigen lijk niet en zijn waarde bestond dan ook meer in de geruststelling welke zij de conservatieven gaf. De premier vertelde dan, dat hij vertrokken was zonder eenig voorstel, behalve het algemeene richtsnoer dat iets voor de ontwapening ter zee ge daan moest worden. Na enkele uren van bespreking met president Hoover was gelukkig gebleken, dat ook de Amerikaansche president geen over eenkomst tusschen twee staatslieden op het oog had, maar wel hetzelfde groote doel, dat evenwel niet bereikt kon worden zonder de hartelijke en oprechte medewerking van alle vijf groote zeemogendheden. Deze confe rentie zoo goed mogelijk te doen sla gen zou nu het groote doel der re geering worden. Baldwin stond op, zoodra de pre mier uitgesproken had en erkende, dat Mac Donald zich in de Vereenig- staan kijken naar de beiden, die in de bijna ledige kamer zaten. Daarna lette hij niet meer op hen en nam plaats op een der stoelen voor het buffet. „Itash is ongerust", fluisterde zij. „Hij houdt er niet van, dat ik met u praat Hij heeft er geen vermoeden van, dat ik weet, wat ik weet, maar u ziet, hoe onrustig hij is. Hij voelt als 't ware, dat er gevaar dreigt. Sammy!" De jonge man sprong terstond op en kwam naar hen toe. „Laat mij je voorstellen aan mijn nieuwen vriend, meneer Grant Slaf- tery", zeide zij op koelen toon. „Graaf Itash". „Het doet mij veel genoegen u te ontmoeten, meneer", verklaarde Itash, Engelsch sprekend met ieen accent, dat wat vreemd wa» voor iemand van zijn ras. ,En hoe komt hef, dat je Yvonne hebt verlaten?" vroeg het meisje. „Je zoudt beter doen terug te gaan, an ders mocht zij je eens jaloersch ma ken. Er zijn velen hier, die met haar zouden willen dansen". „Yvonne 1 Dat beteekent niets!" ant woordde hij. „Een gril van hetoogen- blik. Wil jij met mij dansen, Cleo? Dat wil zeggen, als u het toestaat, me neer", voegde hij ér bij, zich tot Grant wendend. -t rrj-rpjJMSFH (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1