Bieten rooien PUROL PpoVincleDieuWs Binnenland gemeenen Militairen Pensioenbond hebben een motie aangenomen, waarin ernstig erop wordt aangedrongen, den oud-gepensionneerden van land- en zeemacht en koloniën en hun wedu wen en weezen alsnog recht te doen, en dus de vóór 1918 gepensionneer- den te doen deelen in de huidige pensioenwetten. Uitgesteld. De buitengewone hoofdbestuursver gadering der Z. L. M., die op ló Nov. gehouden zou worden, is wegens ziekte van den secretaris uitgesteld. Gebluscht. Het is opmerkelijk, dat als eenmaal in een plaats brand uitbreekt, het ge beurt, dat er spoedig meer volgen. Ditzelfde verschijnsel doet zich ook voor bij spoorweg-ongelukken. Hedenmiddag omstreeks om den zelfden tijd dat de brand gisteren ge constateerd werd, ontdekte men een begin van brand in een drietal zak ken met houtkrullen, die in den kel der lagen van het café „Het witte huis" op -de Groote Kade. Met een tuinslang op de waterlei ding kon men zelf het brandje blus- schen, terwijl men de brandende krul len in de haven wierp, waar de vlam men spoedig doofden. Geslaagd. Aan het te 's Gravenhage gehouden vak-examen en den telefoondienst hebben voldaan de telefonisten bij den Interlocalen dienst C. d. Boer—Reijer- se en J. M. v. Riet, beiden ten Post, Telegraaf- en Telefoonkantore alhier. Bezorging van aangeteekende stukken. Met ingang van 15 November e.k. zullen de aangeteekende stukken, met uitzondering van die, waarvan de aan gegeven waarde een bedrag van f1000 te boven gaat, aan de woningen der geadresseerden worden uitgereikt. Busrechthouders kunnen verzoeken, dat deze maatregel ook op hen worde toegepast. Ieder behoudt de bevoegdheid te verzoeken om van de bezorging aan huis verschoond te mogen blijven. De wettelijke bepalingen en voor schriften voor de uitreiking van aan geteekende stukken tegen ondertee- kening van een ontvangbewijs door den geadresseerde of diens gemach tigde blijven van kracht. Bij afwezigheid van den geadres seerde of diens gemachtigde, wordt de kennisgeving achtergelaten en boven dien een formulier, waarop alle in lichtingen voorkomen, hoe verder met het stuk zal gehandeld worden. Het is van belang, dat zij die ge woonlijk afwezig zijn, een hunner huis- genooten machtigen tot het in ont vangst nemen van aangeteekende stuk ken. Deze volmachten behooren ge zegeld té zijn en ten postkantore te worden afgegeven. Veemarkt. Ter1 markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd12 koeien, 50 vaarzen, 65 kalveren, 4 loopvarkens en 64 biggen. Kamer van Koophandel. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilan den, werden bij énkele candidaatstel- ling herkozen voor de afdeeling Groot bedrijf de heeren: J. Enzlin te Zierik- zee, A. Jeronimus te Middelburg, M. Laernoes te Vlissingen, L. J. Mes te Middelburg en H. C. Wesseling te Vlissingen en voor de afdeeling Klein bedrijf de heeren: W. Anker te Vlis singen, P. A. A. Klok te Zierikzee, D. W. Lfrtddnbergh te 's Heer Arendsker- ke en J. Olthoff te Middelburg, ter wijl in de plaats van den heer P. Cha- muleau, die zich voor eene herkiezing niet beschikbaar had gesteld, werd gekozen de heer A. Menheere te 's Heerenhoek. Zeeuwsche Handelsteizigers- vereeniging. De Zeeuwsche Handelsreizigersver- eeniging hield haar vierde algemeene jaarvergadering te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer N. Thiery uit Goes, die er op wees, dat in het afgeloopen boekjaar het ledental eenigszins vooruit was gegaan en het donateurstal op gelijk peil kleef, en daardoor de geldbronnen bijna onver anderd' bleven. Spr. bedankte de pro pagandisten voor hun succesvol werk. Tevens deelde spr. mede, dat door de Z. H. V. aan verschillende leden moreele steun is verleend, waarvan gunstige resultaten geboekt konden worden. Ingekomen was een gunstig rapport der financieele commissie, die ook op het nuttige werk der vereeniging wijst aardappelen rooien en an dere landarbeid, veroor zaakt kloven in de han den en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 et. door het verleenen van steun aan sommige leden. Door den secretaris, den heer J. A. van Overbeeke uit Middelburg, werd het jaarverslag uitgebracht, dat hij kort had gehouden. Spr. herinnerde aan de onaangename oogenblikken en riep de leden toe elkaar de hand te reiken en gezamenlijk de Z. H. V. te helpen opbouwen. Het verslag werd met dank aan den secretaris goedge keurd. De penningmeester, de heer G. L. Groenendijk te Goes, brengt in zijn jaarverslag o.a. dank aan de dona teurs, die hij de steunpilaren van de vereeniging noemt. Niettegenstaande de malaise in den handel, mag nog met voldoening op het afgeloopen jaar worden teruggezien. De ontvangsten bedroegen f 1063,56 en de uitgaven f910,96, dus een goed slot van f 152,60. De gelden der vereeniging bedroegen f2023,88. Uitgegeven is o.a. f 572,50 aan on dersteuning. Het vrijwillig ondersteu ningsfonds bedraagt thans f 425,13. De rekening werd met dank aan den penningmeester goedgekeurd. Hierna werd door den heer A. de Beste, com missaris voor de verkeersaangelegen- heden, een uitgebreid en keurig ver slag uitgebracht, verdeeld in „spoor wegen", „tramwegen", „booten", „ve ren" en „autobussen". Na een korte jjespreking werd de begrooting vastgesteld in ontvang op f 830,en in uitgaaf op f 605,—, alzoo een goed slot van f 245, De verkiezing van 3 bestuursleden had tot uitslag, dat herkozen werden de heeren A. Weststrate uit Goes en J. A. van Overbeeke te Middelburg, resp. als vice-voorzitter en secretaris en dat gekozen werd tot commissaris de heer M. de Puijt te Goes. Tot leden der commissie voor het V. O. F. werden gekozen de heeren Jac. van Overbeeke, F. Pape, D. Mol, C. Mol en A. de Visser. De voorzitter wekte de leden op om Vrijdag a.s. des avonds 8 uur present te zijn op den feestavond te Goes en sloot daarop de vergadering. BORSSELE. Maandagmiddag verga derde de gemeenteraad alhier, o.a. om een beslissing te nemen inzake al of niet-aansluiting aan de waterleiding. De heer Van Poelgeest was in deze vergadering ook aanwezig. Na de ope ning werd onmiddellijk overgegaan tof sluiting der deuren. Nadat de besloten zitting ruim anderhalf uur had ge duurd, werden de belangstellenden we der toegelaten en zij hoorden, hoe men overging tot stemming over de belangrijke kwestie, die zooveel jaren reeds hangende is. Met 5 tegen 2 st. besloot men tot aansluiting. Tegen ver klaarden zich de heeren M. Dek en C. Rottier. B. en W. verkregen mach tiging om met den directeur der Zuid- Bevelandsche Waterleiding verder te raadplegen, over de wijze, waarop de aansluiting thans zal verkregen wor den. De heer Van Poelgeest verliet daarop de vergadering met de toezeg ging, dat nu getracht zal worden zoo spoedig mogelijk Borssele van leiding water te voorzien. Daarna kwam de begrooting 1930 aan de orde. Deze werd vastgesteld op een bedrag van f 40.481,13V2 in ont vang en uitgaaf met een post van f 7223,49 voor onvoorzien. Tot onderwijzeres aan den cursus voor vervolgonderwijs werd benoemd Mej. M. Rottier alhier. Men besloot op het dorpsplein een arrestantenlokaal te doen bouwen, dat aan de vereischte bepalingen zal vol doen. De ontvangen circulaire inzake bezoldiging enz. van den .gemeente veldwachter wordt voorgelezen en het blijkt, dat alhier de bezoldiging van dien persoon en diens emolumenten zijn, zooals wordt geëischt. Alleen dient hem inplaats van bovenkleeding, zooals thans geschiedt, een jaarlijksch bedrag van f125,— te worden gege ven als kleedingsgeld. Daarmee gaaf de raad accoord. Nu komt aan de orde het bekende verzoek om een bij drage voor meubileering van de be stuurskamer van 't gebouw der Ver. van Ned. Gemeenten. Op voorstel van B. en W. wordt, en wel met algemeene stemmen, het voorstel niet ingewil ligd. Een verzoek is ingekomen van de bewoners van den Noordsingel, om de boomen voor hun woningen te doen rooien, daar deze hun zeer veel last veroorzaken, waar ze o.a. het licht onderscheppen en de vochtigheid der huizen bevorderen. De heeren toonen zich overtuigd, dat de menschen er werkelijk hinder van hebben en men besluit een verzoek te doen, om met de boomen, die op dien singel reeds moeten gerooid worden, daar ze aan iepziekte lijden, ook de overige te mo gen doen opruimen. De heer Dek vraagt, of het bestuur der bijzondere school reeds het voorschot heeft ont vangen, waar hij 3 weken geledenver- nam, dat dit nog niet was uitgekeerd. De voorzitter zegt, dat, als 't nu nog niet is betaald, de schuld in dezen den penningmeester van 't schoolbe stuur treft, die door den gemeente ontvanger driemaal is bezocht en tel kens niet werd thuis getroffen. Toen is dien penningmeester verzocht het bedrag bij den ontvanger te komen innen. Daarna werd de vergadering gesloten. DRIEWEGEN. Bij Kon. besluit is de bronzen eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe gekend aan J. Hannewijk, tuinman in dienst van de familie Folmer alhier. 's GRAVENPOLDER. Toen L. K. alhier eenige herstelling aan zijn mo torfiets deed, ontplofte de benzine, zoodat hij hevige brandwonden opliep aan zijn gezicht en handen. Dr. Kole verleende hulp, waarna het noodzake lijk bleek, dat hij in het ziekenhuis verder werd verzorgd. KLOETINGE. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de heeren M. Evers- dijk, G. G. van Liere, Jak. van Liere en C. Zweedijk, en gekozen de heer W. Oostingh. In October zijn ingekomen: R. Roozendaal e* gezin, reiziger, B 133; W. van Velzen, bakkersknecht, A170. Vertrokken: L.a. Sonke, dienstbode, naar Bloemendaal, Slingerweg 2; C.a. Cornelisse Breeweg, zonder beroep, naar Kattendijke; M. Harinck, klerk Ned. Spoorwegen, naar Goes, Pic- cardtstraat 9. SCHORE. De grondwerken aan de nieuwe uitwateringssluis zijn thans zoo ver gevorderd, dat deze over enkele dagen als geëindigd kunnen worden beschouwd. De dijk is opnieuw onder profiel gebracht, terwijl de grond uit de spuiboezem is verwijderd. Naar wij vernemen zal de nieuwe sluis nog niet in werking worden gesteld, doch zal hiermede worden gewacht totdat het grondwerk geheel gezeten is, zoo dat het polderbinnenwater voorloopig door de oude sluis nabij Hansweert zal worden afgevoerd. Voor den cursus in costuum- naaien, welke in deze gemeente zal worden gegeven vanwege de vakschool voor meisjes te Goes, hebben zich 17 dames aangemeld. De eerste les zal worden gegeven op Donderdag 7 No vember a.s. Met ingang van 12 Nov. a.s. is de heer C. Meijaard alhier, aange steld bij de militaire politie met stand plaats Nieuwersluis. WISSENKERKE. Zondag is de uit Wijckel, gemeente Gaasterland, over gekomen predikant Louwerse alhier bevestigd door den vorigen predikant Van der Linde, met een rede naar aan leiding van Jesaja 62 vers 6 en 7. In den namiddag deed Ds. Louwerse zijn intrede met een rede naar aanleiding van Romeinen 3 Hoofdstuk 1 vers 16. Na afloop werd hij toegesproken door burgemeester M. J. Verhorst en ver volgens door Ds. Tonsbeek van Kam perland als consulent. De laatste deed de gemeente den nieuwen leeraar toe zingen Gezang 91 vers 3. WOLPHAARTSDIJK. Wegens hef overleden van den heer Noteboom, verklaarde het hoofdstembureau tot lid van den gemeenteraad te zijn geko zen den heer M. Kloosterman, no. 3 van de lijst V.B. Bij de Geref. Kerk alhier, is beroepen Ds. F. Slomp te Nieuwlande. WEMELDINGE. Maandag werd door den heer G. Felius alhier, onder architectuur van L. [lekker te Goes, aanbesteed het bouwen van een bur ger woonhuis. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver den heer M. C. Moerman te Wemeldinge voor f 4140,-. In de op Maandag te Wemeldinge gehouden raadsvergadering was met ken nisgeving afwezig de heer- J. A. Domimicus en zonder kennisgeving de heer Smits. Tegen de circulaire betreffende be zoldiging der gemeente-veldwachters be staan geen bedenkingen. Medegedeeld wordt, dat deze gemeente aan de gestelde eischen voldoet. Besloten wordt het lee- ningsbesluit van 5 October j.l. aan te vulle.n met een clausule, waarbij de moge lijkheid tot versterkte aflossing dezer leening wordt geregeld. In behandeling komt de bsgpooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1930. De heer A. Diominicus stelt voor de behandeling aan te houden, omdat slechts 5 raadsleden aanwezig zijn. Spr. zegt, dat in de com missievergadering de begroeting is voor gelezen zonde»" meer. Op- of aanmerkingen zijn niet ge.maakt en van een rapport als zoodanig kan geen sprake zijn. De heer Hoogesteger meent, dat het rapport gunstig luidt en leefde in de veronderstelling, dat de heer A. Do- minicus als oudste raadslid als naar ge woonte zou i'apporteeren. De Voorzitter meent te mogen veronderstellen, dat de Commissie met ernst heeft gewerkt. De heer Dekker geeft zijn verwondering te kennen over de uitlating van den heer A. Dominicus. Spr. zegt, dat het rapport onderverdeeld gunstig is en gevoelt er niets voor om dit onderwerp aan te hou den. Spr. zegt, dat de begrooting goed is nagezien. De heer A. Dominicus heeft persoonlijk eenige opmerkingen aangaande deze begrooting. Spr. meent, dat de ver- plegingskosten ad f 12, per week en per persoon wel wat hoog. zijn; voor werkver schaffing is geen bedrag uitgetrokken, om dat deze als verkapte bedeeling kan wor den aangemerkt. Spr. zegt, dat het Arm bestuur hierop meent te moeten bezuinigen, terwijl het voorstelt de presentiegelden der leden en de jaarwedde van den secre taris-penningmeester te verhoogen, resp. met f 50 en f 200. Spr. meent, dat deze handelingen een verkeerden indruk ves tigen «1 geeft daarom in overweging al vorens tot goedkeuring over te gaan, te inform eer en naar de aanleiding, die hier toe bestaat. De heer Dekker protesteert tegen de voorstelling van zaken door den heer A. Dominicus, en„ zegt, dat deze een ver keerden indruk wekt. De Commissie heeft de zaak serieus behandeld; het bevreemdt spr. zeer, dat de heer A. Dominicus in de oommissie-vergmlering deze opmer kingen niet heeft gemaakt. Zij hadden daar besproken moeten worden. De af wezigheid van de beide raadsleden is volgens spreker geen reden om de be handeling uit te stellen, te meer waar dit punt op de agenda vermeld stond. De hoe» Hoogesteger acht het niet ondienstig om het armbestuur te vragen, of het verpleeggekl niet lager kan ■worden ge steld. De Voorzitter vraagt zich iaf of er wel voldoende reden is om de behandeling der begroeting aain te houden. Spr. zegt, dat z.i. het Armbestuur in staat moet worden geatht de interne aangelegenheden te overzien en naar juisheid te beoor- deelen. Sp»". meent, dat de aangpvoende argumenten geen reden tot niet goedkeuring de»- begrooting zou kunnen opleveren. Het voorstel van den heer A. Dominicus om de behandeling dei- begrooting uit te stellen wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen, die der heeren Hoogesteger au A. Dominicus. Overeenkomstig het voor stel van het Armbestuur wordt besloten de jaarwedde van den secretaris-penning;- meester van het Burgerlijk Armbestuur met ingang van 1 Januari 1930 te ver hoogen met f200 cn vast te stellen op f 700. Tegen stemde de heer A Dominicus. De heer P. Lindenbergh onthield zich van medestemmen. Voorts wordt besloten deze begrooting goed te keuren, zooals zij is aangeboden; tegen stemde de h:er A. Dominicus. Met algemeene stemmen wordt besloten het Armbestuur omtrent de besproken punten nadere inlichtingen te vragen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten voorloopig voort te gaain met den ophaaldiensst van vuil. Bij het punt „Vooi'komende zaken" geeft de Voorzitter te kennen, dat het noodig is, de ver ordening op het Gasbedrijf te wijzigen op enkele punten. Den Raad zal1 te zijner tijd een concept-besluit tot wijziging wor den voorgelegd. De heer Lindenbergh doet mededeeling van een door den Burge meester van Yerseke gpdane poging om de weilanden in de Yerseksche Moer van drinkwater te voorzien. De Voorzitter meent, dat het resultaat dezer actie zal moeten worden afgewacht om daarna zoo noodig maatregelen tot aansluiting te nemen. Die heer A. Domi nicus bespreekt de watervoorziening van schippers en vain ingezetenen, wier per ceel die niet aan de hoofdbuis zijn gp- legpn. Spr. merkt op dat de huidige toe stand te wenschen laat. De Voorzitter zegt toe, hieraan aandacht te zullen schenken en zoo noodig in samenwerking met de Vereeniging „Schuttevaer" op verbetering aan te dringen. Hierna sluiting. In October zijn ingekomen: J. Ch. Keiler en geziin, van Zwijndrecht naar het nieuwe bouwplan, C. No. 2 n.P. Voogdt, van Sluis naai" A. 29, Hoogen- wes' r, T— Vertrokken: Chr. P. Besters naar Bergen op Zoom, Emmastraat 28; F. van Strien en gpzin naar Vlissingen, Grave- sti'aat 9; H. J. Drost naar Kolderveen, gem. Nijeveen (Dr.); J. Pasveer naar Kruiningen, aan boord; L. J. Florusse naar Middelburg;, Dam ZZ. G. 98; Joh. van Paasschen naar Goes, 'S Heer Hen- drikskinderenstraat. yERSEKE. Herkozen zijn als ge machtigden voor het kiescollege de aftredenden: Jacob Pikaar, J. C. van Strien, Piet de Regt, Mar. C. Eckhardf en nieuwe leden (vacatures G. Schou wenburg en B. Korstanje) de heeren Mars. Kole Czn. en Liza van Es. Door de vele vraag en de wei nige voorraad zijn de mosselen weder om in prijs gestegen. De prima kwa liteit wordt nu onder den wal verhan deld tot f 3,50 per ton toé, een reu- zenprijs. Door de exportmosselen wor den reeds halfwas gemengd om de voorraad maar te lengen en toch gaat het goed. Philips' Gloeilampen- f abrieken. Maandagochtend zijin in de vergadering van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken door a amdeelhoutders enkele vragen gesteld, waarop de directie geantwoord heeft. Vraag 1: Hoe is de gang van zaken? 2. Hoe zijn de vooruitzichten? 3. Is het waar, dat er arbeiders ontslagen zul len worden? 4. Hoé "§taat" het met de concurrentie? 5. Is het waar, dat de in aanbouw zijnde nieuwe fabrieken voor loopig overbodig zijn? 6. Is het waar, dat van de nieuwe emissie een groot ge deelte bestemd is vöor het financieren van huurkoop? 7. Is de firma bereid periodieke mededeeling|en over den gang van zaken te doen? De antwoorden waren ongeveer als volgt 1. De verkoop van gloeilampen ver toont een normaal accres. Van radiolam pen is de verkoop belangrijk hooger dan veideden jaar, terwijl die van radio-appa raten sterk is toegenomen overeenkomstig onze verwachtingen. De winsten zijn be langrijk hooger dan verleden jaar en wij zullen, onvoorziene omstandigheden voor behouden, aan het einde van dit jaar alle gebouwen en machinerieën weer kunnen afschrijven, zooals dit bij ons gebruikelijk is. 2. Voor gloeilampen een normaal ac cres. Voor radio-lampen een belangrijke vooruitgang en voor radio-apparaten een groote toeneming, daar wij dit seizoen voor het eerst met onze apparaten op de buitenlandsche markten verschenen zijn. Dank zij onze prima kwaliteiten en onze ooncurreerende prijzen, hebben wij alle reden de toekomst met vertrouwen te gemoet te zien. Eenige dagen geleden nog verwierf ons ontvangsftoestel op de ten toonstelling in Engeland bij een referendum den eersten prijs. 3. Teneinde in staat te zijn dit seizoen op de buitenlandsche markten onze radio- apparaten te brengen, hebben wij dezen zomer met man en macht moeten werken om een noodzakelijk aantal apparaten in de verschillende Landen bij den aanvang van het seizoen voorradig te hebben. Waar thans de arbeidskrachten werkzaam in de afdeeling van onze nieuwe artikelen geheel zijn geoeferd zal, mede door rationalisatie en sterk ingevoerde mechanisatie van het bedrijf groote besparing op arbeidskrach ten kunnen worden verkregen. Daarbij komt nog dat. een duizendtal woningen spoedig gereedkomen, die be trokken zullen worden door families van buiten, waardoor de arbeidskrachten, die wij op het oogenblik van afstanden tot 50 K.M. moeten aanvoeren, gedeeltelijk geremplaceerd zullen worden door hier wonenden en daardoor een groote kosten besparing zal worden verkregen, omdat h«t hie»' een ruil van arbeidskrachten be treft. 4. Wij hebben geen enkele aanleiding de concurrentie te vreezen, omdat wij met de artikelen, die wij fabriceeren, een allereerste plaats in de wereld in nemen. 5. Neen, integendeel. Zoowel voor de oude als voor de nieuwe artikelen hebben wij nog groote behoefte aan plaatsruimte. Hoe eerder de nieuwe fabrieken klaar zijn hoe liever dit ons is. 6. De omvang van den huurkoop is nog zoo gering, dat hiervoor slechts een fractie van het uitgegeven bedrag noodig is. Deze fractie is zoo klein, dat op de vergadering van commissarissen, waar tot uitgifte van aandeelen besloten werd, dit onderwerp in het geheel niet aangeroerd is. 7. Wij achten dit niet in het belang van de vennootschap. Wij voelen het reeds als een groot nadeel, dat de statistieken van uitvoer geregeld gepubliceerd worden, waaruit onze concurrentie ongeveer kan zien, althans meent te kunnen zien, wat wij naar de verschillende landen toezenden en waardoor zij in staat worden gesteld de ontwikkeling van onze markten te volgen. De vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft besloten het maatschappelijk kapitaal der vennootschap met 150 miliioen te verhoo- gien, zoodat dit thans 250 miliioen be draagt. Tevens werd het voorstel tot wijziging der statuten goedgekeurd. Daar in de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampen fabrieken niet het vereischte aandeelenkapitaal tegen woordig was, kon het voorstel tot verhoo-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2