DIPLOMATEK eiirig zittend Haar N° 152 Woensdag 6 November 1929 116 Jaargang. Binnenland LlNTVELT's BAZAR Buitenland Sport. W eteDscbappen. Vöofhentfcfe x week zetten Rechtszaken. Stadsnieuws» ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESGHË UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Coaran! Telefoonnummer 17. na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ros»' Drukker»- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goee. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Inbraken te Hilversum. In den laatsten tijd komen te Hil versum herhaaldelijk insluipingen voor, waarbij het er voornamelijk om te doen is, geld te bemachtigen. O.m. heeft iemand zich met een valschen sleutel toegang verschaft tot een wo ning in de Marconistraat. Hij heeft alles doorzocht; wat gesloten was werd geforceerd maar niets is ont vreemd, ook niet de bijouterieën, die in een opengebroken kistje lagen. Het aanwezige geld heeft de inbreker niet gevonden. Maandagavond is ingebroken in een huis aan de Gijsbrecht van Aemsfel straat. Een geldkistje met f140,in houd werd ontvreemd. De politie ver moedt, dat de inbreker reeds lang in deze buurt opereert. Een bedrag van f30.000 verloren. Zaterdag moest een banklooper van een der groote bank-instellingen te Utrecht bij de Nat. Bank op het Ouder kerkhof een aanzienlijk bedrag innen. Het betrof een som van f30.000. De wissellooper voldeed aan zijn op dracht, ging naar de Nationale Bank en inde aldaar het genoemde bedrag. Men stelle zich echter het verbaasde gezicht van den man voor, toen hij op het bureau zijner bank tot de minder aangename ontdekking kwam, dat het geheèle bedrag verdwenen was. Het bedrag was in goede handen gekomen, een beambte der gasfabriek had het gevonden en de som onmiddellijk op de bestemde plaats gedeponeerd. Zoo werd aan twee lieden een gelukkig moment geschonken: de wissellooper was uit zijn angst verlost, terwijl de vinder zijn eerlijkheid zag beloond met honderd gulden. Straatroover. Zondag ontmoette een man iemand in een café aan den Linker Maas oever te Rotterdam. Nadat zij tezamen wat hadden gebruikt en de man uit zijn portefeuille had betaald, zijn ze samen opgeloopen. Bij het Afrikaan- derplein maakte de onbekende plot seling ruzie; er ontstond een korte vechtpartij, waarna de man, die het gelag had betaald, zijn portefeuille, inhoudende 200 gulden, miste. De vech tersbaas was inmiddels verdwenen, maar eenige omstanders hadden hem herkend, zoodat daarvan aan de politie kennis kon worden gegeven. Men zocht eenige café's af en tenslotte .werd er post gezet voor de woning van den gesignaleerden man. Na korten tijd kwam hij naar buiten en zoodra hij Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 12 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik begrijp niet, wat ik heb mis daanmerkte hij op, terwijl hij zich een glas wijn inschonk. „Jullie hebt al een man te veel. Zullen wij dezen dans doen, Lady Susan?" „Den volgenden", antwoordde zij, hem weg wuivend. „Daarna met jou, Grant, als je blieft". Grant en Arthur Lymane bleven al leen. Aan de naburige tafel zat het donkere meisje met het raadselach tige gelaat sigaretten te rooken en thee te drinken, terwijl ze nu en dan een blik op hen wierp. „Lymane", zeide Grant, „mag ik mij een vrijheid jegens je veroorloven?" „Ga je gang". „Ik geloof niet, dat het heel ver standig van je is, de kennismaking met Prinses von Diss voort te zetten". „Waarom niet voor den duivel?" vroeg de jonge man. „Indien je het zoo opvat, valt er zag, dat men hem opwachtte, wierp hij iets weg, dat later bleek de porte feuille met 200 gulden te zijn. De man is opgesloten. Auto gestolen. Zaterdagavond half acht heeft de koopman J. uit Hillegersberg zijn auto op slot, maar onbeheerd, laten staan op den hoek van de Korfmakersstraat en de Rözenermanzstraat te Rotter dam. Toen hij omstreeks half elf terug kwam, was de auto verdwenen. Getui gen hebben gezien, dat de auto om streeks half negen is vertrokken. Het signalement van den auto luidt als volgt: Merk: Ford Tudor, rijdende onder H 65931, motornummer 973640 kleur licht groen, bekleeding grijs, groote bumper voor en twee kleine achter. Op de voorbumper zit een Bos- hoorn. De wagen is voorzien van elec- trische richting-aanwijzers merk Melas. OVERZICHT. Het Fransche kabinet. Na eenige proefnemingen, zooals dat te doen gebruikelijk is, heeft men Frankrijk toch aan een nieuwe regee ring kunnen helpen. Formateur is de heer Tardieu. De samenstelling van het kabinet luidt: Tardieu, minister president en minister van binnenland- sche zaken; Lucien Hubert, justitie; Chéron, financiën; Briand, buitenland- sche zaken; Maginot, oorlog; Leggues, marine; Hennessy, landbouw; Pernot, publieke werkenPierre Flandin, han del; Laurent Eynac, luchtvaart; Pié- tri, koloniënLoucheur, arbeidPier re Marraud, onderwijs; Gallet, pen sioenen; Germain Martin, posterijen en telegrafie; Rollin, koopvaardij. MOTORRIJDEN. Kampioensrit Atielclub. Zondag hield de Landelijke Bond van de Ariëlclub zijn jaarlijkschen kampioensrit in de omgeving van Eind hoven. Meer dan 50 rijders hadden ingeschreven. De route liep over den afstand van 147 K.M. Er waren drie zware terreinritten ingelascht. De rit verliep in volmaakte orde. De uitslag luidt: le prijs: 500 c.M.3 klasse: A. Hartman uit Amsterdam, le prijs 250 c.M.3 klasse: J. C. de Wit uit Zenderen. Een onbekend dwergenras. Een Zweedsch ontdekkingsreiziger, dr. Gustav Bolinder, heeft in de bin nenlanden van Zuid-Amerika, in het grensgebied van Columbia en Vene zuela een tot dusver onbekend dwerg- niets meer te zeggen. Het spijt mij, dat ik mij er mee heb bemoeid". „Je zoudt beter doen met mij te zeggen, wat je bedoelt". „Eenvoudig om deze reden", legde Grant uit. „Je bent de particuliere secretaris van den Eersten Minister van je land, die ook president van het Pact der Volken is. Ik geloof niet, dat ik te intiem zou willen omgaan of te veel in het openbaar zou willen wor den gezien met de vrouw van een Duitsch staatsman van Von Diss' be kende beginselen". Lymane stak een sigaret op met bevende vingers. Je weet niet, wat je zegt, Slattery", verklaarde hij. Misschien", was het kalme ant woord. „De raad, dien ik je gegeven heb, was voor je eigen best". ,Het gewone praatje", hoonde de jonge man. „Wel, je moest dertig jaar vroeger zijn geboren. Wat is het ver schil tusschen Duitschland en de an dere naties? Wat heeft het Pact ge daan, dat zou ik wel eens willen we ten, indien het niet alle volken heeft vereenigd? Jij schijnt je terug te den ken in de dagen van vroeger, toen Duitsche spionnen en avontuurlijke prinsessen het geliefkoosde onderwerp uitmaakten van de sensatieromans". „Zulke menschen bestaan misschien nog", hield Grant vol. i .def watch alitor Henkel's Wasch- en Bleek-Soda spaart U veel moeite en tijd. E«nig Imp. E. Oilermuo Co> Fsbriksnte: Heikel Cie. A.G. Handel Mij., Amiterdam Dimeldorf volk ontdekt. Er gingen wel geruch ten over het bestaan van deze dwer gen maar niemand was nog tot hen doorgedrongen. Zij zijn niet meer dan U/2 meter lang en behooren tot de meest primitieve volken. Tegenover vreemdelingen, zelfs tegenover nabu rige stammen, zijn zij zeer vijandig en zij worden zelfs verdacht van kanni balisme. Ieder die hen nadert, vallen zij onverschrokken aan. Hun wapen is een soort platte boog, die zij ook als zwaard kunnen gebruiken. Zij zijn daarin uiterst behendig. Hun wonin gen bestaan slechts uit een dak op palen. Zij begraven hun dooden niet doch wikkelen de lijken in boombla den en hangen ze langen tijd op in hun hut. Bij feesten en dans brengen zij die lugubere overblijfselen mee. De dans wordt begeleid op fluiten, gemaakt van menschenbeenderen. Zij zijn zeer ervaren in kruidkunde en een van Bolinder's expeditieleden, die ziek geworden was, werd door hen met allerlei kruiden behandeld met zeer gunstig resultaat. Bolinder heeft het vertrouwen van deze dwergen, Mo- tilondwergen genaamd, weten te win nen en hij heeft verscheidene dagen te midden van hen geleefd en hen ga degeslagen. De Ulvenhoutsche moordzaak. Voor het gerechtshof in Den Bosch hebben Maandag terecht gestaan C. d. V. en F. J. M., beiden werkman te Ginneken, ter zake dat zij in of om streeks den nacht van 24 op 25 No vember 1928 onder de gemeente Gin neken en Bavel, tezamen en in ver- eeniging, althans ieder afzonderlijk, in de door P. van der 'Burgt bewoonde woning, opzettelijk deze v. d. Burgt van het leven hebben beroofd door opzettelijk en met geweld hem op zijn bed met een hard voorwerp meer dere slagen en stompen tegen het hoofd toe te brengen, waardoor v. d. B. een 12-tal wonden aan de linker zijde van het hoofd heeft bekomen en door daarna het bed, waarop gemelde v. d. Burgt zich bevond, in brand te steken, althans in die woning brand te stichten en zoodoende v. d. B. van het leven hebben beroofd, doordat hij daardoor in brand is geraakt en ge deeltelijk verbrand. De verschillende brandwonden hebben den dood van „Onzin! Wat valt er te bespionnee- ren? Men maakt er zich geweldig druk over te Nizza, maar ik ben tot de conclusie gekomen, dat het niets beteekent. Je bent eenigszins een alar mist, Slattery, maar ik niet. In elk ge val, aanmerkingen te maken op mijn vriendschap met de Prinses, alleen maar omdat jij onaangenaamheden met haar hebt gehad, is niet meer of min der dan belachelijk." Grant zag zijn metgezel nieuwsgie rig aan. „Het spijt mij, dat je het zoo op neemt", zeide hij. „Ik wil toegeven, dat ik nu juist een eenigszins sombe- beren kijk heb op den internationalen toestand, maar je vergist je, als je zegt, dat ik onaangenaamheden met de Prinses heb gehad". ,In elk geval is Von Diss geen bij zondere vriend van je, wel?" zeide de jonge man veelbeteekenend. Grant stond op. „Hoor eens, Lymane", protesteerde hij, „er zijn grenzen voor de onaan gename dingen, die je tegen mij moogt zeggen. Ik denk Het was een van die voorvallen, welke Grant zich later nooit kon ver klaren. Hij was opgestaan alleen met het doel Lymane een oogenblik alleen te laten. Terwijl hij dit deed, stond het meisje aan de aangrenzende tafel ook op. Zij stak haar armen heel na v. d. B. veroorzaakt. De doodslag ging gepaard met diefstal van een porfe- monnaïe en eenig geld van v. d. B. De rechtbank te Breda heeft beide beklaagden tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De behandeling voor het gerechtshof in Den Bosch nam Maandag den ge- heelen voor- en namiddag in beslag. De getuigenverklaringen leverden geen nieuwe gezichtspunten op. De beide verdachten betuigden hun on schuld en verder was er niets uit te krijgen. De V. antwoordde op alle vragen: „mijnheer de president, ik heb niets te verklaren". En zijn mede-verdachte vond dat blijkbaar zoo ingenieus, dat hij er ook mee begon. De advocaat-generaal achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en vor derde met vernietiging overigens van het vonnis der rechtbank te Breda een gelijke straf als door dat college op gelegd. De verdedigers pleitten vrijspraak, daar h.i. het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was. Het Hof zal 18 Nov. uitspraak doen. Brand. Gistermiddag omstreeks half twee brak brand uit in een gedeelte van de zaaddroogerij, in gebruik bij de N.V. Wed. P. de Jongh's Zaadhandel en Boomkweekerijen, gelegen aan de haven Toen de eerste slangenwagen aan kwam, waren nog maar kleine rook wolkjes te zien, die al spoedig dik ker werden, waarna de vlammen dra onder de dubbele overkapping uit kwamen. De richting van den wind was gunstig en dreef van de naastlig gende gebouwen af, waardoor het spui ten, dat later van het dak af geschied de, niet bemoeilijkt werd en gevaar voor uitbreiding niet groot was. De scheepswerf werd in dikke, don kere rookwolken gezet. Spoedig stond de zolder, waarop verschillende zaden geborgen waren in volle vlam en de eerste stralen van de waterleiding vermochten niet het vuur te stuiten. Toen het dak doorge brand en op den zolder terechtgeko men was, kon men de vlammen beter bestrijden. De motorspuit was inmid dels ook in werking gesteld en gaf met 2 stralen water aan de voorzijde van het gebouw. De brand was nu spoedig bedwon gen en in ruim een half uur was de vuurhaard gebluscht. Daar het gebouw in drieën verdeeld is, kon de brand beperkt worden tot de zolderverdie ping van den zijvleugel. Alarm werd gemaakt eerst met de kleine klok, daarna toen de brand zich ernstig liet aanzien, met de groo te klok. Drommen menschen stonden aan de overzijde van de haven samengeschoold tuurlijk uit zonder een woord te zeg gen, zonder hem zelfs aan te kijken. Geen uitnoodiging werd gedaan. Toen Grant zich later afvroeg, waarom hij had gedanst, kon hij alleen maar aan nemen, dat het meisje het had gewild. HOOFDSTUK VI. „Ik veronderstel", merkte Grant op, nadat zij de zaal hadden rondgedanst, „dat ik gedachtenlezer ben". „Waarom?" vroeg het meisje. „Omdat ik, ofschoon u nog geen woord tot mij hebt gesproken, zelfs niet gedurende onzen dans, geloof, dat u iets te zeggen hebt". „U is het niet, die de kunst van gedachtenlezen verstaat", antwoordde zij. „Ik was het, die u dien indruk mededeelde. Laten wij nu ophouden. Dezen kant, als *t u blieft". Zij ging naar twee stoelen, die in een afgelegen hoekje van de Barston den, dat nu juist geheel verlaten was. „Dat was een heel korte dans", klaagde hij. - „U danst heel goed", antwoordde zij, „maar praten is soms van meer belang". Hij zag haar aan met toenemende nieuwsgierigheid. Op haar vreemde, kalme manier was Zij ongetwijfeld be koorlijk, maar op een geheel onver klaarbare wijze. Niet alleen droeg zij geen sieraden, maar haar kleeding was AI9 men 200 nu eft dan des morgens slechts een weinig Purol even tus- I schen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomenen het gevolg hiervan le dat na brjft rnme" Uw hMr den gafloelon daS k9ur,g en de markt was door het Dinsdag- publiek verlaten. De stedelijke autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. Bazar. In de Prins van Oranje had gister middag de opening plaats van den bazar ten bate van de vereeniging „Het Hoogeland". Deze vereeniging stelt zich tot doel om bedelaars en landloopers in haar gestichten onder te brengen om hen later weer als bruikbare menschen in de maatschappij terug te brengen. Daarnevens is zij door de regeering erkend als reclasseerings-instituut en heeft zij onder haar toezicht voor waardelijk veroordeelden en voor waardelijk in vrijheid gestelden. Ds. Homburg sprak een openings woord, wees op hef goede doel der vereeniging om zwakkelingen weer als menschen in de maatschappij terug te brengen en beval de bazar in de koop lust van de aanwezigen aan. De heer A. de Pree, reclasseerings- ambtenaar van „Het Hoogeland", gaf een uiteenzetting van het werk der reclasseering en hij wees op de vruch ten van dien arbeid. De heer A. Hofstede, hoofdvertegen woordiger der vereeniging, sprak daar na een woord van dank tot allen, die aan den voorarbeid van deze bazar hadden medegewerkt. Een flinke voorraad goederen, voor al handwerken, is tentoongesteld en verschillende attracties, w.o. voor Goes tot dusver nog onbekende, zijn aan de bazar verbonden. Bovendien hebben diverse firma's stands. De winst van den verkoop komt aan de vereeniging ten goede. Een mooi cijfer. Aan de veilingevereeniging „Zuid- Beveland" is gisteren het millioen in den omzet over 1929 bereikt. Na de oorlogsjaren werd tot nu toe nog niet voor zulk een bedrag omgezet. Geen wonder dus, dat het feit eenigszins feestelijk herdacht werd. De voorzit ter der velling, de heer H. A. Hanken, sprak in verband met dit van den re- gelmatigen groei der veiling getuigend feit een enkel woord en hij overhan digde den heer F. de Jonge te Ove- zand, die het millioen volmaakte, een kistje sigaren. Voor de oud-gepensionneerden. De afdeelingen Vlissingen, Middel burg, Goes en Oostburg van den Al- zoo eenvoudig mogelijk. Er was geen kleur op haar wangen of rouge op haar lippen. Zij scheen zelfs het ge bruik van de poederkwast te hebben versmaad. „Wat wilt u gebruiken?" vroeg hij, toen er een kellner naderbij kwam. „Champagne?" „Dank u", antwoordde zij. „Ik drink nooit wijn. Ik wil gaarne thee en siga retten hebben". „Is u niet wat ongewoon voor een plaats als deze?" vroeg hij. „Zeker", gaf zij toe. „Eerst wilden zij mij niet aanstellen. Nu weten zij beter. Ik kan hun zooveel klanten aanbrengen, als ik verkies". „U spreekt heel goed Engelsch", zei de hij, „maar u is geen Engelsche, wel?" „Mijn moeder was een Japansche", vertelde zij hem. Mijn vader was uit de Levant. Ik ben te Alexandria ge boren. Er zijn twee dingen, die ik in de wereld kan doen dansen en vele talen spreken. Maar neen, er is nog een derde. Ik kan haten". „Nu, ik hoop, dat u mij niet zult ha ten?" merkte hij glimlachend op. Zij nam hem een oogenblik op en het scheen hem toe, alsof het de eerste maal was, dat hun oogen elkaar ont moetten. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1