DIPLOMATEN N° 151 Maandag 4 November 1929 Ü6 Jaargang. Binnenland U nat-Koud Weer DRALS, e ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. «OESCHE Uitgave Natmlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens 4 Roti' Drukkers- ra Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorna. De eischen van het moderne verkeer. In een der zittingen van de Prov, Staten van Noo-i'J-HolIarod, werd door dr. M. de Hartogh tot Ged. S'.aten de vraag gericht, of dit college zich rteds een gedachte had gevormd omtrent het aanleggen van speelplaatsen op kleine dorpen. In zijn toelichting zette dr. de Hartogh uiteen, dat het tegenwoordig in de dorpen heel anders g;esteld is dan vroeger. Eer tijds konden dorpskinderen vrij op den openbaren weg spelen, maar thans wordt hun dit door het moderne verkeer on mogelijk gemaakt. In de kleine gemeenten, waar elke speel- gelegenheid ontbreekt, behalve soms speel plaatsen bij de scholen, is het volgens hem gewenscht, op dit gebied bij de gemeente besturen een ander inzicht te vestigen. Blijkbaar ligt het in de bedoeling van dit Statenlid, om in de toekomst een poging te ondernemen in algemeens- rich ting, teneinde verplichte instelling te ver krijgen van kinderspeelplaatsen. Naast het opvoedkundig nut voor de dorpsjeugd, schuilt hierin het groote voor deel dat dan alle overlast kan worden vermeden van op den openbaren weg spelende kleuters, zooals thans nog vaak het geval is. De Zeppelin boven Nederland. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Heemskerk betreffende de op Zondag gehouden vlucht van bet luchtschip „Graf Zeppelin" over Neder land heeft de minister van Waterstaat geantwoord Het Duitsche gezantschap in Den Haag deelde aan de regeering mede, dat het voornemen bestond, met het luchtschip „Graf Zeppelin" vermoedelijk tegen 10 October een vlucht over Nederland te doen. Wegens -ongunstige weersomstandighe den is de vlucht meermalen uitgesteld, De Regeering ontving van Duitsche zijde geen enkel nader bericht van den dag, waarop de tocht zou worden aange vangen; daartoe kon in verband met de weersgesteldheid waarschijnlijk eerst op het laatste oogenblik worden besloten. Eenige mededeeling, dat de tocht, die eerst tegen Donderdag 10 Oct. was aan gekondigd, ten slotte op Zondag 13 Oct. zou worden gehouden, werd niet gedaan, en ook liet het zich niet voorzien, dat het luchtschip boven een deel des lands juist gedurende kerkdiensten zou verschij nen. Anders ware er aanleiding geweest, om dezelfde reden, waarom door het publiek gezag de rust gedurende kerktijd rondom de kerkgebouwen pleegt te worden gewaar borgd, te verzoeken, niet op Zondag ochtend door dezen tocht storing te brengen in den. -openbaren eere-dienst in tal van gemeenten des lands. V o g t 's radiorede. Het Tweede-Kamerlid de heer Fl-oris 11 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Wij zijn nu allen hier. Rose en Tommy zijn buiten en Bobby is zijn jas gaan halen. Wij hebben hem ver giffenis moeten schenken. Hij heeft zulk een diep berouw. Wij zijn met ons vieren zonder hem, als jij wilt mee gaan. Ik denk, dat je wel voor mij zoudt kunnen zorgen, als je je best deed", voegde zij er bij, naar hem opziende. „Natuurlijk wel, maar wij moeten hem laten weten, dat wij gaan", be sliste Grant. „Ik zal er heengaan en het hem zeggen". Susan ging naar de kleedkamer, en Grant begaf zich naar de twee men- schen, waarover zij hadden gespro ken. Gertrude verwelkomde hem met een uitdagenden glimlach. Haar met gezel scheen knorrig te worden. „Lady Susan verlangt te weten, of je met ons meegaat, Lymane?" zeide Grant. „Wij zijn allen klaar". De jonge man keek naar de klok. „Veel te vroeg", bromde hij. „Er een paar Wybe;t- tabletten I Zij Bescher men legen verkoud heid en infectie. Vos heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Waterstaat gericht Is het den minister bekend, dat omtrent de plannen van den Radkfi'aa-d aangaande de verdeeling van den zendtijd over de omroep-organisaties hier te lan-de i-n de pers mededcelingen war-en gedaan, voor dat de heer Vo-gt, directeur van het omroepbedrijf van de A. V. R. O., op 21 Oct. j.l. zijn op last van het hoofd bestuur der Posterijen gestaakte rede voering hield? Is de minister bereid, mede te deelen, door welke bewoordingen of uitdrukkingen de heer V-o-gt tijdens zijn redevoering omtrent bedoelde plannen van den Radio- raad zakelijke mededeelingien heeft gedaan, die door de on-der -de eerste vraag ver melde publicaties nog niet van algemeen-; bekendheid waren? Wil de minister mededeelen, waarom da rede van den omroeper van de Vereen, van arbeiders-radio-amateurs voor de mi crofoon op 19 Oct. j.l., dus vóór de redevoering van den heer Vogt gehouden, niet op last van het hoofdbestuur der Posterijen is gestaakt, hoewel daarin om trent bedoelde plannen van den Radioraad mededeelingien werden ge-daan van geheel denzelfden aard als die, -daarna aanleiding gaven tot het doen staken der redevoering van den heer V-ogt? Is de minister bereid, den wettelijken grondslag aan te wijzen van da bevoegd heid der regeering om een radiorede- voering te doen staken, anders dan wegens de bezwaren, die deze naar haar oordeel oplevert voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde, of de goede zeden, en wil de minister mededeelen, op welke gronden art. 3 ter sub b van de P. en T. wet door hem niet limitatief wordt be schouwd Is de minister bereid, de spoedige tot standkoming te bevorderen van wettelijke regelingen, die de vrijheid tot het hou den van radio-redevo-er.'ngien waarborgen in dezelfde mate, waarin de vrijheid van drukpers -door de gpldenide wetgeving is verzekerd Het drama in -de Faber van Riemsdajkstraat. De dagyaardieg van M. B„ geboren te Den Haag, den 9en Januari 1886, van be roep koopman, thans gedelineerd, die op 19 November voor de Haagsche recht bank m-oet terechtstaan, luidt als volgt: dat hij te 's Gravenhage op 30 Mei 1929, ter uitvoering, van zijn tevoren in 'ijp beraad en kalm -overleg gen-omen be sluit, een reeds lang, gekoesterd voorne men, om zijn echtglenoote, Rachel Sw-aan, van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, opzette zal niemand zijn voor één uur". ,De anderen wenschen te gaan". ,Nu, jullie bent met je vieren", merkte Lymane op. „Ik zal straks wel komen". ,Ik vind, dat je beter deed met ons mee te gaan", hield Grant vol. „Dat wil zeggen, als de Prinses het veroor looft". „Maar dat doe ik niet", lachte zij. ,Ik vind hem heel aardig. Hij maakt mij veel meer complimenten dan jij en ik zie niet in, waarom jij hem moet wegdrijven, nu wij juist zoo goed op schieten". „Ik evenmin", stemde Lymane toe. ,Wees een goede jongen en maak mijn verontschuldigingen. Over een half uur ongeveer zal ik wel komen. Lady Susan is in elk geval aan jouw zorg toevertrouwd, niet aan de mijne. Ik ben overtollig". Grant wendde zich af met een lich te buiging. Hij vond het gezelschap beneden op hem wachten, nog ver meerderd door de komst van een an deren jongen man, een vriend van de Lancasters. Arthur is hopeloos gevangen", kon digde .Grant aan. „De mooie Prinses heeft hem in haar klauwen. Hij zegt, dat hij straks wel zal komen. Ik twij fel er echter aan, of wij hem heden avond weerzien". ,Het doet er eigenlijk niet veel toe", merkte Susan op, toen zij naast Grant lijk met dat doel uit eon met zes, althans eenigp scherpe patronen gelalen, revolver, eenige schoten op haar heeft gelost, op een afstand van -ongeveer één, althans boogste-ns -enkele metei's, op baar richtende, do-or welke, althans door twee van welke, schoten zij is getroffen en wel d-oor één in de onderkaak, welke verder doordrong en de rechter inwendige halsslagader doorboorde en door één in de buik, aa-n de gevolgen van welke, althans van een van welke schoten genoemde vrouw is over leden althans dat hij ten tijde en ter plaatse als vermeld, roekelo-os en onvoorzichtig bij een ernstige woordenwisseling met zijn echtgenoote, R. Swaan, een met verschei dene scherpe patromen geladen revolver heeft te voorschijn gehaald en in haar rich ting gehouden zonder zich zekerheid te verschaffen, dat die revolver op veilig stond cn niet gemakkelijk af kon gaan, aan welk hoogst roekeloos en onvoorzich tig handelen het te wijten is dat, toen die revolver plotseling; afging, eenige scho ten uit die revolver zijn echtgenoote voor noemd hebben getroffen en wel één in de cn lerkaak, welke verder doordrong en den rechter inwendigen halsslagader door boorde en een in den buik, aan de gevol gen van welke, althans van een van welke schoten die vrouw is overleden. De echtgenoote van den ex- keizer geh oord. Op verzoek van de Duitsche justitie is Zaterdag voor -den rechter-commissaris in strafzaken bij -de Ulrechtsche rechtbank ender es-de gphoord de echtgenoote van den gewezen Duitschen keizer, die daar toe van D-oosn naar het Ulrechtsche rechts gpbouw was gekomen. Het verzoek van de Duitsche justitie geschiedde naar aanleiding van een straf zaak te Bonn, waar esn Duitscher had terechtgestaan, beschuldigd van oplichting, die meende datgene, waarvan hij beschul digd werd, straffeloo-s te mogen doen, op grond dat hij financieelen steun zou ont vangen hebben van de echtgenoote van den gewezen Duitschen keize'. De Duitsche justitie wilde weten of -die bewering waar is Door een tram gedood. Zaterdagochtend omstreeks 9 uur is ter hoogte van den Badhuisweg bij Den Haag, een man onder een blauwe tram geraakt en gedood. De man kwam, volgens de verklaring van den wagen-bestuurder, uit de Scheve- ningsche B-oschjes, 300 a 400 meter van den Badhuisweg, te voorschijn en wilde de lijn oversteken-, blijkbaar zonder iets te bemerken van de naderende tram. De be stuurder remde onmiddellijk, doch kon niet meer verhinderen, dat de man onder den motorwagen geraakte. Met de werktuigen, die in iedere tram steed-s aanwezig zijn, is de motorwagen opgevijzeld, waarna het vreeselijk ver minkte lijk, dat geheel onherkenbaar was en waarvan nagenoeg alle kleeren waren afgerukt, onder den wagen kon worden De geneeskundige dienst heeft het lijk na-ar het lijkenhuisje gebracht. in de auto plaats nam. „Die aardige jonge Wheeler, die zoo goed tennis speelt, gaat mee, wij zullen dus zoo veel kunnen dansen als wij willen. Wil jij met mij dansen, Grant? En waarom kijk je zoo boos?" „Ik ben eigenlijk niet boos", verze kerde hij haar, „maar Arthur kan toch zulk een onbegrijpelijke ezel zijn. In elk geval zal ik den eersten dans met jou doen". Zij reden over het plein, voorbij de tuinen en de rustige straat aan de rechterhand in. Zij kwamen het restau rant binnen bij de muziek van een jazz-band, bestelden champagne en sandwiches en namens plaats aan een ronde tafel. ,Je danst goed, weet je Grant,, verze kerde Susan hem na hun tweeden dans. Jij zelf bent een wonder na je acht partijen tennis", merkte hij op. „Ver beeld ik het mij of ben je wat bleek?" ,Een poosje geleden was ik wat moe", erkende zij. „Maar nu is het geheel voorbij. Hoe jammer, dat een van jullie niet kan meedoen". Bobby blijft niet lang zitten", wees hij haar. „Jonge deugniet!" Zij zagen den jongen man een van de beroepsdanseresscn ten dans lei den. Susan lachte hartelijk. „Juist iets voor Bobby, verklaarde zij. „Hij kan heelemaal niet dansen. Indien hij dan toch een beroepsdan seres wilde vragen, waarom ter wereld Uit papieren op het lijk is gebleken, dat de overledene is jhr. O. v. d. B. uit de Gentschestraat te Den Haag, Ee-n dame, die voor in de tramwagen zat, heeft gezien d,at de heer v. d. B. in gedachten verzonken, uit de Boschjes kwam wandelen. Eerst op het laatste oogenblik bemerkte hij tot zijn grooten schrik den naderenden motorwagen; een poging, om nog terug te kaeren, was te laat. Het noodlottige ongeluk bij Eist. Over het auto-ongeluk bij Eist de vo rige week Maandagmiddag, waarbij een auto uit Rotterdam, waarin de rechter commissaris mr. M. Franken en de politie- inspecteurs Beekman en Grevelink za ten, een 70-jarige» heer uit Eist met doo delijk gevolg heeft aangereden, verneemt de „Maasb." thans het volgende; De aangeredene, die zeer kortzichtig was, werd door den chauffeur reeds op circa 150 meter afstand gezien. Hij liep toen op den berm van den breeden beton weg, even buiten de kom van de gemeente. Kort daarop liep de oude man den weg op, de auto uit Rotterdam werd toen ge passeerd do-or drie wielrijders, -die uit de tegenovergestelde richting kwamen, ide chauffeur gaf herhaaldelijk signalen en remde. Eenige seconden later was de auto, die toen een snelheid van plm. 20 K.M. had, tot den man genaderd; hij wilde toen den weg oversteken, men dacht, -dat hij een pas achteruit zou maken, waardoor de aanrij ding wellicht n-og zou zijn voorkomen, doch inplaats daarvan maakte -de man een pas vooruit, hij werd door den bumper gegre pen, toen door het spatbord omhoog ge worpen en links van de auto ncergesmakt. Op eenige meters afstand st-end de wa gen stil, de fietsers waren toen al terugge keerd. De man werd door de inspecteurs naar zijn woning gedragen, een dokter werd opgebeld. V-oor zoover kan worden naigpgaan, treft -den bestuurder hoegenaamd geen schuld. De oude man heeft de auto hoogst waarschijnlijk door zijn kortzichtigheid veel te Iaat zien aankomen en volgpns ver schillende getuigen was het onverantwoor delijk, hem zonder geleide over den straat weg te laten gaan. Verblijfsvergoeding aan Eer ste Kamerleden. De minister van financiën deelt in een nota mede: Naar aanleiding, van het reeds meerma len geopperde bezwaar, dat de leden der Eerste Kamer, die te 's Gravenhage wo n-en, geen verblijfsvergoeding genieten, hoe wel ook zij, in verband met de uren, ge durende welke de zittingen gehouden wor den, eenige uitgaven voor recreatie heb ben, is de minister voornemens een wets wijziging te bevorderen, waardoor ook aan die leden een verb-lijfsvergpeding wordt toegekend voor elke vergadering, die door hen wordt bijgewoond. Een wetsontwerp terzake zal binnen kort worden ingediend. koos hij die kleine dan niet daar aan de tafel naast de onze". Grant keek naar het meisje, dat Su san hem aanwees, eerst onverschillig maar later met oprechte belangstel ling. Zij zat aan een rond tafeltje naast het hunne donker, bleek bij na geelwit, met kleine donkerbruine oogen, lange zijdeachtige wenkbrau wen en wimpers en zwart haar, waarin een roode gloed lag, toen zij het hoofd bewoog op de maat der muziek. Zij was eenvoudig gekleed in zwarte zijde en droeg geen juweelen. Er was iets ondoorgrondelijks in haar blik, en toch meende Grant, toen zijn oogen de hare ontmoetten, dat zij hem op een geheimzinnige wijze wilde bedui den, dat zij zijn belangstelling had opgemerkt. „Wat een eigenaardig schepseltje", merkte hij op. „Ik ben benieuwd, wie zij is?" „Zij is een van de beroepsdanse ressen", deelde Susan hem mede. „Zij was hiér Maandag en de vorige week ook al. Zij danste 'toen den ganschen tijd met den Japanschen graaf, den jongen man, die te Nizza voor tolk dient. Kijk eens, hoe Bobby een nieu wen dans leert; is hij niet kostelijk?" De avond verliep op de gewone wijze. Het kleine gezelschap danste voortdurend, dronk een tamelijke hoe veelheid champagne en limonade en keek met eenige belangstelling naar - 'LEEUWARDEN- De telefoontarieven. De nieuwe interlocale telefoontarieven treden algemeen, in werking op 1 Januari 1930. Ook de nieuwe locale tarieven worden op dien datum algemeen van kracht, be halve o.im in dé netten Assem, Kampen, Meppel, Oldenzaal en Zutphen, In deze netten zullen de bepalingen om trent het abo-nnementsbedrag en de betaling per gesprek op een nader te bepalen datum ingaan, waarbij niet vaststaat, -dat de da tum van invoering voor deze netten alle dezelfde zal zijn. Het weer in October. Het Kon. Nod. Meteor. Instituut in De Bilt publiceert het volgende voorloo- pige overzicht van het weer in October: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend-temperatuur 1,2 graad Celsius te hoog, In de 3 dekaden was de tempera tuur resp. 1 en 2 graden boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 17den met 4 gr. bo-ven en den22sten met 21/2 graad beneden normaal. De ge middelde maximum-temperatuur was 72 gfraad beneden, de gemiddelde minimum temperatuur 2 graden boven normaal. T® De Bilt kwam slechts één dag voor met een minimum beneden het vriespunt. In de laatste deka-dc kwam in het Noorden, mid den en -oosten van het land op enkele da gen lichte nachtvorst voor. De neerslag was in Fries-land ongeveer normaal, in het overige deel van het land boven normaal in het Noorden van Noord- Holland en in Groningen 10 pet. tot 25 pet., in Zuid-Holland ongeveer 40 pet., in Zeeland, Drenthe en Zuid-Limburg 60 tot 70 pet., in Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant en Noord-Limburg 80 tot 100 pet. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 75 tegen 100 normaal. Ontevreden werkloozph. Vrijdagmiddag is aan de Groenmarkt te Den Haag, bij de uitbetaling van loonien van tewerkgestelde:; in Overijssel, een relletje ontstaan. De uitbetaling is steeds op Vrijdagmiddag. Meestal komen de echt génooten van deze Haagsche weAloozen de loonen in ontvangst nemen. Vrijdagmid dag bevonden zich onder hen ook drio wei'kloozen, die Donderdagavond uit Over ijssel waren gekomen. Zij waren ontslagen, doch hun zaken waren nog niet onderzocht, aangezien de betreffende ingenieur nog geen rapport had ingezonden. Intusschien beklaagden zij zich over uitbetaling van te weinig loon en maakten zij heftige ruzie voor de loketten. De politie kwam tus- schenbeide en slaagjde er na groote moeite in, de ruziemakers in te rekenen. Een van ben, v. B. geheeten, is een bekend com munist. het gewoel. Plotseling tikte Susan Grant even op den arm. „Een tragedie 1" fluisterde zij. „Kijk eens naar het gezicht van dat don kere meisje. Haar Japansche graaf i« juist binnengekomen met een andere vrouw". Grant keek om en zag nog juist bij tijds een uitdrukking op het gelaat van het meisje, die hem haast schrik aanjoeg. De eenigszins hooghartige en raadselachtige uitdrukking was ver dwenen, de lippen waren geopend, de witte tanden (glinsterden, de oogen waren tot spleetjes vernauwd en de wenkbrauwen samengetrokken. Het was in een oogenblik voorbij, zoo snel inderdaad, dat Grant zich afvroeg, o! hij werkelijk iets moorddadigs in haar blik had gezien. Zij zag nu onver schillig rond en knikte bedaard te gen den jongen man en het meisje, een danseres van een naburig café. Grant wisselde een vragenden blik met Susan. „Weet je wel", zeide hij, „dat het mij een oogenblik toescheen, alsof zij een scène wilde maken',,. „Zij zag er uit als een duivelin", antwoordde Susan. „Vervelend, daar komt Arthur aan. Ik veronderstel, dat ik wel met hem zal moeten dansen". Lymane kwam binnen vol veront schuldigingen. Hij was wat verstrooid en nam de spotternijen, waarmee hij werd overstelpt, eenigszins lusteloos op. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1