v 'Snircsal-i Grinnik*PilIetjes Binnenland DRALS, Gemengd Nieuws. De man: „Wat is er aan de hand voor Bil zijn huis?" De jongen; „O ,ze brengen hem weL een ziekenauto, omdat hij zijn vrouw ge slagen heeft 1" „Kan die papegaai praten?" „Praten, mevrouw?! Mijn vrouw heeft het hem geleerd 1" Hospita; „Mijn laatsten huurder heb ik op straat gezet, omdat hij mij drie maan den huur verschuldigd was." De nieuwe huurder: „Goed. Ik wil d< kamer op dezelfde voorwaarden huren, Gierige man in een oafé met zijn vriend „Kellner, één fleschje cider cn twee gja zenl" De vriend, die wraak wilde nemen „Kellner, één sigaar van een kwartje en twee asdhbakjesl" Acteur; „Ik wilde graag een voorschot op mijn salaris hebben." Directeur: „Waarom?" Acteur: „Ik moet een boord koopenl'l Directeur: „Dat heb' je niet noodig! We spelen vanavond „Hamlet"!" Toen snelde ik toe en den tijger zijn staart afl" „Waarom niet zijn kop?" „Dat had een ander een geleden al hakte half „Jantje", zei de onderwijzeres, „wat zou jij het liefste doen?" „Moeders gezicht ook eens wasschen' was het antwoord. Mevrouw: „Zoo, ben je naar den schouwburg geweest, Jansje-?" Jansje; „Ja, mevrouw. We hebben „De getemde Feeks" gezien." „Prachtig I Dus nu heb je ook eens kennis gemaakt met Shakespeare „Neen, mevrouw 1 Hij heette De Bruin' H>! De eerste gast: „Het is vrceselijk! De bruigom heeft zoo juist bericht ge zonden, dat hij van het huwelijk af ziet en niet komt!" De tweede gast: „Het is triest, maar ik hoop toch niet, dat ze er het diner om zullen laten -afspringen?" Professor; „Waarom geef je geen ant woord Student: „Ik gp.f antwoord, professor. Ik schudde met mijn hoofd van neen!' Professor: „U verwacht toch niet, dat ik hier op mijn plaats uw hoofd zal hoeren ratelen?" „Ik zou wel eens wilfan wetent vrat mijn vrouw van mij denkt I" „Dat is gemakkelijk genoeg." „Hoe dan?" „Ga op haar nieuwen hoed zitten P NISSE. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare la gere school alhier, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. RILLAND-BATH. Woensdag verga' derde de raad voltallig. Toegestaan werd een bijdrage berekend tegen Vr cent per inwoner in de kosten van aanschaffing van meubilair voor hef vereenigingsgebouw der Ver. van Ned. Gemeenten. De voorzitter deelde me de dat B. en W., nu de samenwerking tusschen de autobusondernemers Ogier en De Muijnck verbroken is en de wilde concurrentie is hervat, aanlei ding gevonden te hebben om met deze ondernemers te spreken over een op lossing, waardoor de openbare veilig heid en de belangen van het publiek worden bevorderd. Thans is in dier voege overeenstemming bereikt, dat de Muijnck afstand doet van zijn conces sie, waartegen Ogier een schadeloos stelling betaalt. Waar het een gemeen tebelang is dat Üe onderneming behou den blijft, stellen B. en W. voor daf de gemeente rente en aflossing zal waarborgen van een kapitaal groot f 10.000 gedurende een tijdvak van 3 jaren, noodig voor schadeloosstelling en uitbreiding ten behoeve van hef bedrijf. De heer Van de Sande zou zekerheid willen hebben, dat in de toekomst aan geen anderen onderne mer concessie wordt verleend. De heer Blok acht het een zaak, die den on dernemer aangaat. Straks kan er wel weer een ander bijkomen. De heeren Van Boven en David zijn van oordeel, dat hier wel een algemeen belang mee gemoeid is. De voorzitter zegt dat uiteraard Ged. Staten geen toezegging kunnen doen, dat nimmer een andere concessionaris in aanmerking komt. Wordt echter de dienst behoorlijk uit geoefend, dan is practisch deze moge lijkheid uitgesloten, daar de bezwaren van den tegenwoordigen toestand te Middelburg te goed bekend zijn. Zon der hoofdelijke stemming wordt het vcoKstel aangenomen. De voorzitter brengG?eK8lag uit van hef verhandelde in de laatsfê^ergadering der gascom- f zoo Jong nog en toch pijnigt hem van tijd tot tijdj reeds de rheuma- tiek, omdat hij nietj lette op de eerste, stekende pijnen. Daarom is hetj 't beste dadelijk! in te wrijven met/ oplossing 'n Bol/cl product Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. missie. De begrootingen van het gas bedrijf voor het "2e halfjaar 1929 en voor 1930 worden voorlcopig vastge steld, nadat de heer Van Boven in lichting is verstrekt omtrent den post verhaal van pensioensbijdragen. De begrooting voor 1929 wordt gewijzigd o.a. om f 1400 af te lossen op de geld leening voor het bouwterrein. In de begrooting voor 1930 ïs het restant ad f 1000 weggewerkt. Aan de orde is de begroofing voor 1930. Van het houden van algemeene beschouwingen wordt geen gebruik gemaakt. De heer Van de Sande vraagt inlichting om trent den post inkoop pensioen ten behoeve van wijlen den heer C. van der Werff, in leven ambtenaar van den Burg. Stand. Hij wijst op den post subsidie aan het Burg. Armbestuur, die te hoog is geraamd. Voorts be toogt hij de wenschelijkheid om de afkoopsom voor overname van enkele wegvakken door het Rijk te storten, daar het anders de gemeente 1 °/o rente verlies kost. De heer Van 't Leven acht een post van f75,— voor schoon maken der scholen veel te laag, de bijzondere scholen betalen belangrijk meer. Ook zou hij de wegwerkers hun taak uitsluitend willen doen verrich ten op den weg, waar in dezen tijd voldoende werk is, en niet voor aller lei andere doeleinden. De voorzitter geeft de gevraagde inlichtingen. De afkoopsom voor den weg zal met 1 Maart 1930 worden uitgekeerd, een vroegere aflossing werd door B. en W. verzocht doch ontmoette bezwaar bij den Minister. De opmerking over de subsidie van het Burg. Armbestuur is juist. Wat de kosten van schoon maken der school betreft, alleen de buitengewone kosten zijn begrepen in het bedrag door den heer Van 't Le ven genoemd, de gewone, die een be standdeel vormen van de jaarwedden der gemeente-arbeiders worden steeds geregeld of geschat in verband met gelijksoortige uitgaven elders en bij het bijzonder onderwijs hier. De heer Van Boven maakt bezwaar tegen den post, waarop een bedrag wordt gere serveerd voor een nieuw raadhuis in de toekomst. Hij stemde een vorig maal tegen het reserveeren van een terrein voor dit doel en daarom ver klaart hij zich ook nu tegen den post. Ook de heer David is er tegen. Dat hij een vorig maal voor het reserveeren van terrein stemde, sluit niet in daf hij dezen post aanvaardt. De neer Blok is het met den heer David eens, hij acht het voorgestelde niet noodig. De voorzitter merkt op, dat de meerder heid van B. en W. niet anders doet dan een vorig raadsbesluit uitvoeren. Met het reserveeren van den grond had de raad een bepaald doel. Te vens werd uitgesproken dat men voor dit doel het beste wat kon reservee ren, wanneer eens iets over was op de begrooting, dan later een zware geldleening aangaan. De voorzitter her haalt de gronden, waarop de raad toen aldus besloot: gebrek aan bergruimte voor het archief en ongeschikte berg plaats, een gebrekkige secretarie, die niet verbouwd kan worden. Nu men na de ramp van Leiden in overweging geeft een kluis te bouwen, zou dat aan dit raadhuis geldverspilling zijn. De voorzitter betreurt het, dat som mige leden zich losmaken van hun stem bij het vorige raadsbesluit. Als men vandaag ja zegt en morgen neen. is een ernstig bestuursbeleid niet mo gelijk. De heer Van Boven, die de vo rige maal tegen stemde, blijft zichzelf gelijk als hij zich thans tegen ver klaart. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het voorstel verworpen (vóór de hee ren Weth. Deurloo en Van 't Leven). De voorzitter stelt daarop voor om hef vrijgekomene aan te wenden tot af lossing van de restanten van een twee tal geldleeningen. Aldus besloten. De raad wordt daarop geschorst om den heer Rothuizen gelegenheid te geven ter toelichting van zijn ontwerp-uit- breidingsplan. De raad gaat daarop in comité ter behandeling van enkele reclames tegen aanslagen in de belas ting op de ongebouwde eigendommen. Aan C. Tramper en Jac. Blok wordt gedeeltelijke ontheffing verleend van hun aanslag in het schoolgeld. WISSENKERKE. In October Zijn in gekomen: 18, Jacob Thomas Marcus- se, smid, uit Serooskerke (Sch.); 25, Piefer Jacob Poortvliet, landbouwert- knecht, van N. en St. Joosland; 26, Levina Minderhoud, zonder beroep, van Halsteren; 26, Anthonie Bartel de Vrieze, landbouwer, van Haam stede. Vertrokken7, Leendert Pieter Koets assuradeur, naar Oude Tonge; 17, Lambrecht Paulis van Halst, bakkers knecht, naar 's Heer Arendskerke; 17, Laurina Leijs, huishoudster, naar Yerseke, Damstraat C 220 22, Antho nie Penne, naar Kruiningen. De kindermoord te Rotterda Het onderroek naar de herkomst van het ringetje dat V., de verdachte van, den moord op Marietje van Os te Rotterdam hij zich droeg! heeft uitgewezen dat he' ringetje niet kam zijin van het kind van de familie E. te Linjne dat sedert een half jaar wordt vermist. De beschrijving, welke uit Heerlen hieromtrent is binnengekomen blijkt een heel andere te zijin, dan die welke paste bij het ringetje van het kind van de familie E. Aanhoudingen. De politie te Den Haag heeft aange houden den Rotterdammer F. en den be- ruchten Amsterdamschen inbreker F., verdacht van op 21 October gepleegde in braak in een perceel in de Van Hoog,en- houtlaan, waarbij ongeveer f 3000 aan juweelen werd gestolen. Zij waren bij hun aanhouding in het bezit van inbrekers- werktuigen. De Amsterdammer, die bij de inbraak op den uitkijk moet hebben gestaan, i door twee meisjes herkend. N. V. Margarine-industrie. Naar van betrouwbare zijde vernomen wordt heeft zich een syndicaat gpvormd om binnenkort over te gaan tot de op richting van bovengenoemde vennootschap, te vestigen te Amsterdam. Het doel der vennootschap is, het oprichten en de ex ploitatie van een of meer fabrieken, zoo hier te lande als in het buitenland, voor de vervaardiging, bewerking en verwerking van margarine, oliën, vetten en verwante producten, het drijven van handel in dez«c arttikelen en het beheerem van en deel nemen in bedrijven met gielijk doei!, als mede het verrichten van alle handelingen, die met het voorafgaande verband houden, een en ander in den ruimsten zin. Bovengenoemd syndicaat staat onder leiding, van de heeren werktuigkundigen en scheikundigen ir. J. C. J. Asselbergs, oud-directeur van Jurgens' O lief abrieken, wonende te 's-Gravenhagjeden heer M. H. T. Bury, oud-directeur van Ant. Jurgens' Margarimef abrieken, wonende te Nijmegen, en den heer J. M. Telders, bankier, te Amsterdam. De moordaanslag te 's - Gra venhage. Omtrent het geval van zware mishan deling van Dinsdagavond in de Ripper-da- straat 8 te Den Haag, vernemen wij, dat de dader, F. v. A. in den volgenden nacht in zijn woning te Rotterdam door de politie is aangehouden. De heeft een vol- igO bekentenis afgelegd. Het mes, waarmee hij zijn tegenstander had aange vallen, had hij bij zijn vlucht weggewor pen; het is o.p straat in de buurt van de Rippardastraat teruggevonden en in beslag genomen. A. wordt aan het hoofdbureau van politie alhier in voorloopig arrest gehouden. De toestand van Van D„ het slacht offer, is naar omstandigheden redelijk wel1. A a n r ij d i n g e n. Dinsd-agfivood omstreeks 6 uur is op -de tramlijn te Oud Gastel tusschen Kuivezand en Oudenbosch bij een scher pe bocht een onbekende man ernstig ge wond en bewusteloos gevonden. Naast hem lag een geheel vernielde fiets. Eenige jongens zagen een auto hand wegrijden. Zij liep-en de van Oudenbosch komende tram „emoet en wisten den machinist opmerk zaam te m-aken op den man. Het tram personeel snelde tarhulp en de zwaarge wonde man wend een nabijgelegen woning binnengedragen. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. Het ongeluk moet zich slechts eenige oogenblikken voordat men den man vond, hebben afgespeeld. De toestand van den man is zorgwekkend. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is op den Sloterweg even vóór Sloten een ernstig -ongeluk gebeurd. De ongeveer 42- jarige C. E„ woonachtig te Sloten en werk zaam bij een bierbrouwerij te Amsterdam, keerde per fiets huiswaarts. Hij reed naast een kameraad aan de rechterzijde van den weg. Een 150 M. voor Sloten nam hij afscheid van zijn metgezel en wilde naar links oversteken om zijn huis te bereiken. Op dat oogen-blik naderde een Chevrolet- varchtauto uit de richting Amsterdam. C. E. werd gegrepen; hij was bijna op slag dood. Hij was ongehuwd en woonde bij zijn vader in, voor wien hij kostwinner was. De Belgische wereldtentoon stelling. Het Tweede Kamerlid S.haepman heeft den minister van binmenlandsche za ken en landbouw de volgende vragen ge steld 1. Is het den minister bekend, dat aan de wereldtentoonstelling voor koloniën zeevaart en Vlaamsche kunst te Antwer pen 1930 en aan de wereldtentoonstelling te Luik zijn toegevoegd afdeelingen land en tuinbouw en dat verwacht wor-dt, dat de moeste landen, die reeds toegiezegd hebben aan -de tentoonstellingen deel te zullen nemen, dit ook zullen doein met hun land- en tuinbouwproducten? 2. Is het juist, dat de gelden, ten ba- hoeve van de inzendingen op deze ten toonstellingen d-oor de regeering uitge trokken, uitsluitend ten goede zullen konten van handel en nijverheid, de bouw van het Nederlandsche paviljoen en de daarbij be- hoorende tuinaanleg uitgezonderd 3. Voor het geval bovenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de mi nister dan bereid o-m alsnog, op de begroo ting van binnenilandsche zaken en land bouw gelden aan te vragen als subsidie voor de Nederlandsche inzendingen op land- en tuinbouwgebied op bovengenoem de tentoonstellingen? Een 104-jarig«. Heden viert de oudste inwoonster van Nederland haar 104den verjaardag te Utrecht, nml. -de wed. Breseyn-Zuuren, een bakkersvrouw uit de Hoogstraat. Zij heeft een arbeidzaam leven achter den rug. Zij is nog goed gezond, alleen het gehoor is aan het minderen. Toen moeder Bres-eyn 98 was, pakte zij nog in 't huis houden aan als een jonge vrouw. De dag begon om vijf uur en wanneer zij visite ontving, die geen breikous of ander hand werk meegebracht had, bleek -dit haar niet naar den zin. Ledigheid was haar een er gernis, maar thans heeft zij moeten, berus ten, en. sinds eenige jaren het werk aan an deren moeten overlaten. 100 jaar indezelfde familie. Uit Edam wordt gemeld: Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat de betrekking van gemeente ontvanger te Edam sedert 100 jaar wordt vervuld door een lid van dezelfde familie. Op 7 November 1829 werd de heer W. P. Costerus te Edam tot stedelijk ontvanger benoemd. Bij zijn overlijden werd hij opgevolgd door zijn zoon, en toen door diens overlijden de betrekking va cant kwam, werd diens zoon, de tegen woordige titularis, benoemd. De drie leden dezer in Edam en -daar buiten hooggeachte familie namen een werkzaam aandeel in vereenigingen en stichtingen, ir. het bijzonder die, waarin belangen der gemeente werden behartigd. Ontploffing van benzine. Woensdagavond zou de heer A. A„ keurmeester van het vee- en vfeeschbe- drijf te Ouden-bbsch, bij de automatische pomp van de garage van den heer J„ op de Markt te Oudenbosch, zijn motor Ia- ten bijvullen. Op den motor zat een bran dende carbidlamp. Waarschijnlijk doordat eenige gemorste benzine nabij de brandende lantaarn kwam, ontstond een ontploffing waardoor de mo torfiets onmiddellijk in brand geraakte. De vlammen sloegen over op de kleeren van -den heer A. Voorbijgangers schoten toe en doofden de vlammen. De heer A. had ernstige brandwonden aan hoofd, handen en armen opgeloopen. Na door een do-kter te zijn verbonden, de man naar zijn woning te Hoeven gebracht. Het vijfde postvliegtuig. Gistermorgen te kwart voor 7 is het ijfde postvliegtuig naar Indië, de PH- AEZ, bemand met de piloten Beekman en Van Dijk en met den mecanicien Bui tenhuis, van Schiphol vertrokken. Het toe stel, een 3-motorige Fokker van het type VIN», had 194 K.G. post aan boord. Het on-gonstige weer van de laatste da gen was geheel verdwenen en het was fraai najaarsweer, toen het toestel opsteeg. Ondanks het vroege uur waren ook thans weer vrij veel belangstellenden aanwezig, o.a. veel verwanten en kennissen van de v-drtrekkenden en -de heerdn Plesman en Martin, resp. directeur en secretaris van de K.L.M. Een moordzaak. Een zaak, die wat de feiten belreft, niet gewoon is, kwam voor de assiesen dei" Seintne. Een vrouw beeft haar man met drie revolverschoten gedood en moet deswege terecht staan. Zij zegt uit zelf verdediging te hebben gehandeld, daar haar man, tengevolge, naar zij zegt, van een in den oorlog opgedane kwetsuur aan het hoofd, aan aanvallen van ongemoti veerde woede en drift ten prooi was. In zulke aanvallen was de man levensge vaarlijk. Toen hij dus op 15 December van het afgeloopen jaar weer zulk een aanval had, meende de vrouw dat haar leven werd bedreigd: zij schoot hem dood. Eenig belang ontleent de zaak, die door de Matin „al te Parijsch" wordt genoemd, aan de omgeving, waarin zij zich heeft afge speeld: de kringen van schatrijke, leege pretmakers. Het echtpaar Weyler zoo is de naam van den vermoorden man kon niet buiten een leven van fuiven. Letterlijk iederen nacht waren zij in plaatsen, waar men zich vermaakt te vin den. De Matin betwijfelt zelfs of alles wat dit fuifleven betreft in de openbare terechtzitting kan worden behandeld en acht het mogelijk, dat af en toe de deu ren der gerechtszaal zullen moeien worden gesloten. De vermoorde man moet in den oorlog het Legioen hebben gekregen. Zoowel de man als de vrouw waren herhaaldelijk gietrouwd geweest en gescheiden. W ij z i g i n g der a 1 c o h o 1 w e t. De officieele commissie voor de her ziening der alcohol wet in België heeft hare werkzaamheden bespoedigjd en zal volgende week hare laatste bijeenkomst houden. Na een fel debat tusschen de „droogjeggers" en de voorstanders der absolute vrijheid van het alooholverbruik werd een voorstel tot verlaging van de mi nimum-hoeveelheid, welke men zich in de winkels mag aanschaffen, aangenomen. Deze hoeveelheid werd van 2 op 1 liter gebracht. Het schenkverbod in koffie- en eethuizen, ook na een maaltijd, blijft evenwel gehandhaafd. Een schandaalproces. Te Los Angelos heeft de jury, na 53 uren beraadslagen den miüiomair etn thea termagnaat Alexander Pantages schuldig verklaard aan aanranding van de 17-jarige Eunice Pringle. Dit proces, dat drie we ken geduurd heeft, heeft wederom de geheele Amerikaansche openbare meaning in opschudding gebracht ein ze in twee scherp gescheiden kampen verdeeld, meldt „de Tel." De zaak is des te vinniger be sproken, nadien gebleken was, dat Panta ges groote sommen gelds had besteed om vervolging te voorkomen. De schuldig verklaring geschiedde met één stem meer derheid, die van een vrouwelijk jurylid, dat den geheelen tijd vóór onschuildig- verklaring was geweest en pas den laatsten dag „omsloeg". De straf ,die de rechter nu nog moet opleggen, kan gelegen zijn tusschen één en 50 jaar gevangenisstraf. Pantages, de „vaudevillekoning van de Westkust'", kreeg op 9 Augustus bezoek van miss Pringle, die hem in zijn kantoor te Los Angeles kwam vragen om een aan stelling als danseres. Even later snelde het meisje schromelijk toegetakeld en luid schreeuwend, de straat op, aan een agent mededeelend dat zij door Pantages was aangerand. Ondervraagd, mompelde de theaterkoning dat 't „een opgemaakte mouw" was geweest, en anders niet. Hij werd gearresteerd en vervolgd wegens aanranding van een minderjarige. Hij ver klaarde later, dat toen miss Pringle een weigering op haar sollicitatie had gekre gen, zij dreigde dat hem dit berouwen zou; toen hij voet bij stuk had gehouden, had zij haar kleeren verscheurd en was gillend naai* buiten gestormd. Na de schuldigverklaring was Pantages een gebroken man; zijn drie aanwezige, reeds volwassen kinderen, barstten in snikken uit. Mrs. Pantages was niet ter zitting tegenwoordig; zij is in een zenuw inrichting ingevolge een proces, haar aan gedaan wegens het doodrijden van een Japanner met haar auto. Pantages smeekte zijn kinderen, niets aan hun moeder te zeggen van zijn schuldigverklaring. Hij zeide hun ook, niet te geloovett dat de uit spraak stand zou kunnen houden. LICHT OP. Zaterdag 2 November 5.02 uur Zondag 3 November 5.00 uur Maandag 4 November 4.59 uur

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2