60ESCHE COURANT I -J PUROL tJtivwe schrvate fiuid BIJVOEGSEL Voor de VrouW Complete Cassettes Medische Rubriek. Pro Vincienieu Ws VAN DE VAN VRIJDAG I NOVEMBER 1929 Winterhanden en -voeten Voorkomen is beter dan genezen". Wie op gjrond van ervaring meeat, in het komende winterseizoen weer last te krijgen van winterhanden en -veeten, doet goed, als de eerste najaarsikoude intreedt, hiervoor voorbehoedende maatregelen te te nemen, die het euvel kunnen beperken, zoo al niet geheel voorkomen. De behandeling bestaat in het dagelijks baden van de handen 'en voeten gedurende een kwartier in warm water, waarin een aftreksel van notenbladeren. Na zorgvuldig afdrogen, inwrijven met een flanellen lapje met kamferspiritus en ver- volgtens poederen met talk. Een uitstekend middel is voorts het dagelijks bestrijken van handen en voeten met uiensap. Een ander middel is het inwrijven m©t een mengsel van kamfergeest en Peru balsem of een zalf, bestaande uit 2 dealen jodium tinctuur, 14 deelen zwavelaelher en 50 deelen collodion. Heeft men reeds pijnlijke plekken op handen en voeten, dan is het volgpnd middel uitstekend geschikt om idfe pijn te bestrijdenin een dik papje van ge- bluschte kalk wordt druppelsgewijze olijf olie gemengd tot men een soort pomade verkrijgt (1 a 2 deelen olie op 1 deel kalk). Veiwolg^ns voegt men hierbij 20 a 30 druppels 1 audamum en smeert 's avonds de plekken met deze zalf in. En tot slot het oude, eenvoudige, on feilbare middel, insmeren met een ver warmde vetkaars. WÊÊsm o rririTf o Wat de wenschen ook zijn van een huisvrouw In de eerste plaats een goed gedekte tafel Geeft haar Dubé Tafel zilver (incl. roestvrije messen) vanaf f 113,75. 25 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in Indië).. Vraagt prijscourant en betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. Zichtzending. Betalingscondities. Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet wordt. B gewenscht B Nuttige wenken. Suiker, in het water opgelost, is eetn prachtig middel om fijne kanton te stijven. Een mengsel van suiker en stijfsel vol doet ook zeer goed. Motten leggen hun eieren n:et in klee- ven, welke met cenige druppels terpentijn besprenkeld zijn. Indien men een beetje verdunde meu bebnakerslijm in de witkalk doet, zullen de muren, als zij droog, zijn niet meer afgeven. Om groene groenten, beter te doen smaken, en ze hun kleur te laten be houden, doet men in het kookwater een stukje suiker. Vliegenvuil kan van brons en geschil derd hout worden weggemaakt met wat slaolie of eiwit. Indien ge geen gist in huis hebt om het meel te laten rijzen, kunt gp ook een scheutje karnemelk gebruiken. Het menu van de week. Maandag: Schelpen van boulllonvleesch (van soep van Zondag,); 'biefstuk, spruit jes, aardappelen. DinsdagBlinde vinken, koolraap, aard appelen; appelkoekjes. Woensdag: Filosoof in vuurvast scho teltje; kalf slappen, gpstoofde peren, aard' appelen. Donderdag; Schotel van gehakt met kastanjes, aardappelpuree; Spaansch» rijst. Vrijdag: Magere groentesoep; spiegel eieren, andijvlesla, gebakken aardappelen. Zaterdag; Hutspot met klaprib'; appel moes. Zondag: Koninginnesoep; roastbief, bloemkool met roereieren en kaas, aard appelen; warme kabinetspudding (zie hier onder). Warme kabinetspudding. Bemoedigd: 1 ons colomibijn-biscuits, 1 ons bitterkoekjes, 3 eieren, 2 thee kopjes melk, half ons rozijnen zonder pitten, half ons sucade, 10 gram snippers,; halve citroenschil, 2 eetlepels suiker, wat boter. Bereiding: Besmeer e®n warme pudding vorm met boter, leg tegen den opstaanden rand de biscuits, gped aaneensluitend. Leg op den bodem een laagje dooreen ge roerde rozijnen, snippers en geraspte citroenschil, daarop weer een laagje var de rozijnen met de sucade en snippers, weer een laagje bitterkoekjes en zoo ver volgens tot de bovenste laag iets onder den rand van den vorm uit bitterkoekjes be staat. Klop dan de eieren, roer er de suiker en de melk door en giet het mengsel in den gevulden vorm. Als de vloeistof is eggezakt, wordt de vorm gesloten. Kook dan den pudding au bain Marie gedurende 1 a 1,5 uur. Stort hem op een verwarmden schotel en serveer er een saus van vruchtensap bij. Voedingswaarde van viscfi. Naar ket oordeel van den Keer Van der Laan, leider van de AmsterdamscKe visch voorziening, heeft visch een bijzondere voe dings waarde. Visch bevat n.l., in het alge meen gesproken, evenveel eiwit als v'Leesch. Visch bevat echter minder hard en elas tisch bindweefsel dan vleesch, de spierve zels liggen losser aan elkaar dan bij vleesch (alle „wit" vleesch bevat minder bindweef sel dan „rood" vleesch). Visch is daarom gauwer gaar, nooit taai en gemakkelijker verteerbaar dan vleesch. 1 Visch is lichte kost. Visch bevat, in het algemeen gesproken minder vet dan vleesch. Dit wordt echter gjeëquivaleerd door het nuttigen van visch met gesmolten boter of 'door het bakken in olie, dat is vet. En voor zoover dat met sdhiedt, voor zoover visch minder vet blijft dan vleesch, blijft visch ook weer lichter verteerbaar, bezwaart het de maag minder. Het is overbekend, dat menig1 medisch diëet met deze omstandigheid rekening houdt. De plaats, die visch op het hotel-menu steeds inneemt, is met deze beschouwing volkomen in overeenstemming;. Ook uit hoofde van wat men speciaal pleeigt te noemen de „bijzondere" voe dingswaarde dat is het gehalte aan an organische zouten en vitamines ver dient visch de voorkeur boven vleesch. Met name geldt dit voor het z.g. groei- vitamin© A en het antirachitische vita mine D. Eveneens geldt dit voor een aantal, voor de opvoeding, van groote beteekenis, minerale zouten, in den vorm van cal cium-, phosphor- en ijzerverbindingen. Vooral het jodium, komt in visch vleesch in belangrijke mate, veel meer dan in gewoon vleesch, voor. Uit onderzoekingen van recenten datum is gebleken, dat ook het vleesch van magere vischsoorlen zeer rijk is aan jodium. Om een cijfer te noementerwijl rund en kalfsvleesch slechts enkele duizendsten milligrammen jodium per K.G. bevatten, bevat het vleesch van schaivisch en kabel jauw 5 a 6 heeld milligrammen per K.G. Dit nu houdt verband met de levens wij ze der visschen. Het jodium wordt n.l. met de voeding opgenomen uit het zeewater, niet direct, doch indirect. Het joidium wordt eerst vastgelegd' in allerlei lagere planten, de z.g. algen (wieren). Deze planten dienen als voedsel voor de lagpre dieren der zee en deze op hun beurt weer voor de hoogere diere.n der zee, de vis? en springende tippen Dooien 30-60 en 90 cc. Tube 80 cc. Bij A po tb. en Drogiscea KAPELLE. De raad der gemeente Kapelle kwam Woensdagmiddag in open bare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Bierens. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter deelt mee dat boeken en kas van den gemeente-ontvanger in orde werden bevonden. Ook berichtte het dage- jlijksch bestuur van de P.E.Z.M. dat voor De grootste os ter wereld. Zoo kan „Big Tom" een Amerikaarsch reuzen-exemplaar zich met recht noemen. Het dier weegt 3000 pond' en is bijna drie meter lang. i I Kapelle en Biezelinge eenzelfde tarief ge teld zal worden. De bezoldiging van den dorpsveldwachter werd vastgesteld, enkele kleine uitzonde ringen daar gelaten, zooals door de Com missaris der Koningin werd aangegeven Ingewilligd werd het verzoek van het bestuur der afdeeliög Zeeland van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren tot herzieuing der jaarwedde van den amb tenaar ter secietarie der gemeente. Be paald werd dit vast te stellen op f1200 aanvang, met 6 jaarlijksehe verboogingen van f 100. Daar de heer Scholten uit Goes binnenkort als ambtenaar dezer ge meente eervol ontslag zal worden ver leend op verzoek, wegens benoeming te Lonneker, ontvingen B. en W. mach tiging tot benoeming van een anderen met diploma. De heer Scholten werd geroemd als een ijverig nauwgezet accuraat amb tenaar, welke men gaarne bad behouden Door de besturen van de bijzondere bewaarscholen te Kapelle en Biezelinge werd verzocht het subsidie te verhoogen tot f1000. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen, daar zij overtuigd zijn, dat de salarissen der onderwijzeressen zeer aan den lagen kant zijn en dat deze stichtingen geholpen moeten worden. Het bestuur kan dan de salarissen herzien en deze brengen op f 600 voor de hoofden en f 250 voor de hulpen en de resteerende f 150 benutten voor exploitatiekosten Vlet algemeene stemmen werd aldus be sloten. De betaling zal geschieden in vier maandelijksche termijnen. De heer Van der Graaff vroeg alsnog of er geen bezwaar bestaat, om -indien de vereeniging niet tot directen bouw vaD een nieuwe school mocht kunnen overgaan, zij ook geld mag benutten voor aflossing op den gekochten bouwgrond. Dit werd goed gevonden. Bij monde van den heer Van der Graaif werd namens de commissie tot Dazien van de begrooting 1930 geadviseerd deze goed te keuren, met voorbehoud van goedkeuring door Ged. Staten mits werd besloten om de post leermiddelen openbaar onderwij; te verhoogen met f 100 en de post on voorziene te verminderen met f 100. Aldus werd besloten. De begrooting werd aldus vastgesteld opeen ontvangst en uitgaaf van f 71111,40 Namens de commissie van onderzoek tot goedkeuring van de rekening Burg Armbestuur rapporteerde de heer Van der Graaff. De rekening van het B. Armbestuur gaf aanleiding tot verschillende opmer kingen. Ten aanzien van de ontvangsten werd opgemerkt, dat de losse perceelen te zamen groot 58.3293 H.A. opbrachten aan pacht de som van f 8691. Dat daarnaast de rekening der hofstede vermeld, groot 51.118.3 H.A. een pacht som van f8833,87. Iddien men daarvan aftrekt de in de rekening vermelde uit gaven voor onkosten aan de gebouwen f308,04 dan wordt dit bedrag f 3525,83. Aldus vormen de inkomsten der hof stede een schrille tegenstelling met die van de losse perceelen, welke twee maal zooveel bedragen, wijl de oppervlakte bijna gelijk is De commissie is daarom van meening dat indien het armbestuur overgaat tot het verpachten der algeheele hofstede in perceelen een grooter bedrag aan inkomsten zou te winnen zijn. Het is dan ook haar meening dat de wijze van verpachting niet bestendigd mag blijven. Van de zijde van het armbestuur wordt weieens beweerd, dat het met de uitgaven aan de armen en hulpbehoevenden voor zichtig moet zijn met het oog op de draag kracht van hun kas Indien deze bewering waar is, dan dient het bestuur in de eerste plaats nit te zien naar vermeerdering der inkomsten. Deze liggen aldus de commissie voor het grijpen, indien men slechts den weg daartoe bewandelt. Verder heeft de commissie opgemerkt dat het goed slot bedraagt de som van f2372,10. Dit lijkt niet zulk een belang rijk bedrag voor de hooge eisohen die aan de kas van het armbestuur gesteld worden, Men zou daaruit kunnen conclu deeren, dat de financieele toestand van het B. A. niet zoo rooskleurig is. Doch bij nadere beschouwing blijkt, dat een be drag van f 5225,80, benevens f 500, voor reserve is belegd in rentegevend kapitaal vermindert men deze som met f 2769 welke voor boomen zijn ontvangen dan hadhetbestuurtebeschikkenover f 5328,90 welk bedrag is teruggebracht op f 2072,10 ten gevolge der beleggingen. De vraag rijst nu vanzelf wat er van de bewering overblijft dat geen overschot ten of gedeelten daarvan worden belegd in rentegevend kapitaal. Oe commissie heeft op zich zelf hier tegen geen be zwaar indien aan behoorlijk gestelde eisohen worden voldaan. Nagaande evenwel of id den afgeloopen winter hieraan is voldaan dan rijst de vraag is hieraan voldaan Het is bekend immers dat het z'ch in den afgeloopen winter voor een deel hier van ontrok door een deel te leggen op de gemeente op de schouders Jder belasting betalers. Met de cijfers in de hand doet het vreemd aan de hulp in te roepen van anderen. Verwacht mag worden dat door B. en W. een oog in het zeil zal ge houden worden om te waken aat indien er meedere inkomsten zijn te verkrijgen door een doelmatig verpachten van al de perceelen der hofstede deze met de hun ten dienste staande middelen te bevorde ren. Alleen deze opmerkingen werden ge geven, overigens kon tot goedkeuring ge adviseerd worden. De heer Van der Have gaat met het advies der commissie aocoord doch wil als aanvalling toevoegen dat de netto winst bedraagt ruim f 1100 De begrooting B. A. voor het dienst jaar 1930 werd goedgekeurd. Ingewilligd werd het verzoek der ver Ned Gemeenten om een bijdrage in de aankleeding van de bestuurskamer in het nieuwe vereenigingshuis. Vervolgens kwam in behandeling het verzoek van de Chr. School Kapelle Biezelinge en Eversdijk om een vergoeding volgens art. 72 der L. o. w. 1920. Het praeadvies van B. en W. adviseerde dal verzoek niet toe te staan, om dat volgens hun zienswijze dan tweemaal de zelfde posten zouden uitbetaald worden, Gevraagd werden leermiddelen voor uit breiding, kapstokken en nieuwe leerstof voor het derde en vierde leerjaar tot een bedrag van f 100,32. De voorzitter wijst op de noodzakelijke splitsing van gewone en buitengewone uitgaven, vreest wanneer B. en W. hiertoe overgingen het bedrag wel minder zon worden dan tot op heden het geval is. De heer Eraanje verwachtte een loyaler houding van B. en IV. Hij had ook gaarne gezien dat evenals met het bestuur der bewaarschool een onderlinge bespreking had plaats gehad met het bestuur Vol gens spreker kan het al niet veel minder worden dan f 8. per leerling. De voor zitter zegt dat steeds op royale wijze is gewerkt, maar gerust wij zijn de minsten van allen uit de omtrek. Genoemd worden enkele bedragen uit andere nabije ge meenten. Het is meer gezegd dat met een bedrag als dit volgens art. 108 niet kan rondgekomen worden. Deze aanvrage is geschiedt volgens art 72 en moet volgens de wet ingewilligd worden. Hier wordt niet gevraagd naar B. en W.'s zienswijze. Ook u zelf voorzitter zijt hier van overtuigd. De voorzitter wijst op de verschillende moeilijkheden in de onder wijswet 1920, maar zag gaarne dat deze aanvrage was ingehouden. De beer Eraanje bespreekt de moei lijkheden die deze school steeds had wanneer aanvragen werden gedaan, ook in 1926 toen men niet wilde inwilligen maar tenslotte meer moest geven dan ge vraagd werd. De heer Van de Have wil het geens zins deze school lastig maken, evenmin als de heer Van de Graaff, maar beiden hadden gaarne dat overleg werd gepleegd met den inspecteur en met het bestuur der school om tot goede oplossing te komen. De heer Slabhekoorn zegt dat het recht tot aanvrage er is. Indien men het wilde uitzoeken kon nog meer aangevraagd worden. Spreker wijst op de royaal inge richte scholen te Kapelle en Biezelinge en op het moeielijk werken met een klei ner aantal leerlingen. De heer Eraanje begeert geen gunst van den raad maar vraagt recht. Besloten werd een nader onderzoek in te stellen en advies in te winnen. Het verzoek van de heer Hundersmark met 6 anderen te Biezelinge om verbreeding van den achterweg te Biezelinge nabij G. Lepoeter werd aangehouden. Onderhandsehe verhuring van liet post kantoor te Kapelle-Blezelinge volgde. Oe huurprijs werd bepaald op(f 550,— per jaar. Vastgesteld werd de aankoop van o. a. stukjes grond tot straatverbetering tot een bedrag van f 672,08. Verzoek van de P.Z.M. om verlaging van den huurprijs voor ingebruikneming gemeentegrond. Besloten werd om ander terrein dan eerst genoemd aan te wijzen. De voorzitter deelt mee alsnog in be spreking te willen geven de eiectrificatie der gemeente. Hij heeft ingenieur Sneth- lage verzocht opnieuw prijsopgave te doen van een ondergrondsch net. Beslo ten werd met het oog op de hooge kos ten het net bovengrondsch te doen plaat- sen. Spreker heeft van de zijde der bur getij vernomen dat men gaarne zich de meerdere kosten getroost voor onder grondsch. Ook gelet op schoonheidszin verdient het aanbeveling terug te komen op het genomen raadsbesluit. De heer Van Wingen deed reeds in de vorige vergadering voelen, dat hij sterk was voor ondergrondsch. Niet alleen schoonheidszin dreef hem hiertoe maar vooral de vrees voor ongelukken. Spreker ging toen mee omdat do kosten zoo hoog waren, maar van verschillende zijdenis hij aangeklampt om dit te helpen veran- ren. Zelfs niet-gesitueerden willen gaarne eenige belasting meer betalen. De heer Van der Have was niet ter raadsvergadering toen de raad tot boven grondsch besloot. Hij wil nog mededee- len uit de practijk hoe dikwijls men komt met de vraag om even den stroom uit te schakelen. Spreker had gaarne dat be sloten werd om algeheel ondergrondsch te laten aanleggen. Wethouder Zegers is er eveneens voor. De voorzitter kan zich hiermee best vereenigeD. De kosten zullen circa f 15000 bedragen. Besloten werd tot ondergrond- schen aanleg. Bij de rondvraag wijst de heer Van der Graaff op de rangeerplaats bij wachtpost 37. Spreker vraagt of hierin geen ver andering zou kunnen gebracht worden. Hij had gaarne dat vanwege den raad be- rieht werd aan de Min, wat een lastpost de S.S, voor de bevolking van Biezelinge vooral is. Velen staan daar een 20 minuten te wachten, komen soms te laat voor den trein als men van Biezelinge met den trein van 7 uur mee moet, is het aangeraden om 6 uur 30 min' op te stappen van huis. Dit kan en mag aldus spreker niet zoo blijven. Besloten werd hierover den mi nister te berichten. De heer Van der Have wees nog op de noodzakelijke slootdemping aan het eind van den Zandweg, de heer Eraanje op slootdemping bij den heer Verniet te Biezelinge.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1