v.ROSSEM's ZEEPAARD I5er. \Joo''kott\en Land en Tuinbouw KllDSt. W etenscbappen. Kamer* Overzicht. Binnenland Rechtszaken. H.Ii.J jv-ordt g egarandeerd, zal een sor- teemtóchine worden aangeschaft. Be' slot®! werd de telers door een verte genwoordiger van de veiling te doen hezoekêO om hen contractueel te ver binden.; ^Donderdag nam het personeel van het station afscheid van hun chef, den-, heer A. Brakman, die den dienst met pensioen gaat verlaten en zich gaat vestigen in 'Zeist. Bij monde van den heer Haverhoek werd den ver trekkende een passend geschenk over handigd als blijk van waardeering. Noode zien zij hun humanen chef ver trekken. Enkele van zijn intieme ken nissen waren mede aanwezig. Ruim 23 jaren heeft hij hier de belangen van de Maatschappij op de meest eervolle wjjze gediend. Kornet van Koophandel. Te-Mjddelburg vergaderde gisteren de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden. Medegedeeld werd dat de minister goedkeuring heeft verleend aan de besluiten der Kamer tot het verlee neh'^hr-subsidie aan de vereeniging voor handelsonderwijs te Goes en aan dei-V.V.SV.'s. Van den heer Chamuleau w^«j bericht ingekomen dat hij zich niet meer beschikbaar stelt voor een verkiezing als lid der Kamer. fifeï{ Voorstel van het Bureau om mede -tear aanleiding van een adres vanrjde Kamer te Tilburg, andermaal een -schrijven te richten tot de direc tie der N.S. om 5-daagsche abonne menten in te voeren, werd z.h.s. aan genomen. Na eenige discussie besloot de Ka mer f 500,aan de gemeente Vlissïn- gen te geven voor het doen vervaardi gen van een maquette van de haven en omgeving, welke op de Antwerp- schce wereldtentoonstelling geëxpo seerd zal worden. Tegen stemden de heéten Bosman, De Vos en Jeronimus. Aan de orde was daarna de begroo- tirig'der Kamer voor 1930. Niemand wcnschte artikelsgewijze behandeling. De "voöizitter zei dat verzoeken zijn ingekomen van de Vereeniging voor handelsonderwijs te Middelburg, van dkp.jfe Goes, van de vereenigingen Vreemdelingenverkeer, van den Cen trale "'Commissie voor Normalisatie en van de Ver. het Nederlandsch Fabri kaat om over 1930, evenals over 1929 een suhsidie te mogen ontvangen van resp-. f>200,—f 100,'f520,-; f25,- en f 25, De begrooting werd z.h.s. aangeno men met .een eindcijfer van f15.500, De voorzitter zei nog een voorstel te hebben, dat niet op de agenda voor komt, ,;Het geldt een verzoek van de Kamerte Breda om adhaesie te be tuigen aan een Schrijven aan den heer v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, waarin dezen dank wordt gebracht voo^'het indienen van vragen inzake de telefoontarieven. De Kamer te Bre da acht het ongehoord dat men de ad viezen der Kamers zonder meer ter zijde legde en hoopt dat er nog ver- andmng in te brengen zal zijn, want hanael en nijverheid wenschen het ge- sprekkentarief niet. De voorzitter wees er op, dat ook de Kamer tegen het gesprekkentarïef is, dat zij de vragen van den heer v. d. Heuvel goed geuren zal en zij daarom het schrijven van de Kamer te Breda moet steunen. Besloten werd de Kamer te Breda in dezen te steunen. Bij de rondvraag vroeg de heer De Vos of er reeds een rapport is in zake de' plannen voor een spoorlijn ,s Heer Arendskerke naar Wolphaartsdijksche vefcr. De voorzitter zei dat het rap port bij het bureau is ingekomen. CÓLIJNSPLAAT. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegen woordig. Van Ged. 'Staten was een schtjijvïn. ingekomen, houdende goed keuring van wijziging in de gemeente- begrooting 1929. Verder kwam ter ta fel een proces-verbaal van kasopname bu den gem.-ontvanger. Beide stuk ken werden voor kennisgeving aange nomen. Eveneens werden voor kennis geving aangenomen het bekende adres van de Ver. van Ned. Gemeenten en daï'van de Ned. Esperanto-vereeniging Daarna kwamen in behandeling voor stellen van B. en W. tot herziening van de jaarwedden aan eenige gemeente ambtenaren. Voorgesteld wordt de jaar wedde van den ambtenaar ter secre tarie te wijzigen als volgt; aanvangs- jaarwedde f600,met 5 jaarlijksche verhoogingen van f50,benevens een toelage van f150,— voor 't diploma. De, regeling was: aanvangsjaarwedde f5ö0,met 2 jaarlijksche verhoogin- genjcjvan flOO,—benevens f150,— voor' 't, diploma. Hef voorstel van B. en w. 'wordt verworpen met 5 tegen 2 sfemtfféö, zoodat de oude toestand be stendigd blijft. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den bode-concierge te brengen van f420,— op f500,—. Hef voorstel wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voorgesteld wordt de jaar- Zoo gauw hebt kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Neem steeds een paat Wybert-tabletten. wedde van den gem.-opzichter te bren gen van f 75,op f 100,Aangeno men met 6 tegen 1 stem. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den haven meester te brengen van f 350,op f 450,Aangenomen met algemeene stemmen. Voorgesteld wordt de jaar wedde van den vasten arbeider te brengen van f800,— op f950,—. Aan genomen met algemeene stemmen. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den klokkenist te brengen van f90,— op f 100,Aangenomen met algemee ne stemmen. Naar aanleiding van bo vengemelde verhoogingen werden de betreffende pensioensgrondslagen vast gesteld op dezelfde bedragen. Inge komen was een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland betreffende de bezoldiging der gemeen teveldwachters. De raad gaat hier mede accoord, maar aangezien de be zoldiging van den gemeenteveldwach ter hier ter plaatse hooger is dan in gemeld schrijven, wordt tot geenerlei wijziging overgegaan. Naar aanleiding van een adres van J. Tazelaar en anderen tot het plaat sen van een lantaarn aan den Nieu wen weg, wordt besloten over te gaan tot plaatsing van een olielantaarn daar ter plaatse. In de g emeentebegrooting 1929 wor den vervolgens eenige wijzigingen aan gebracht. Daarna komt aan de orde de ge- meentebegrooting 1930. Bij den post verlichting en verwar ming van 't gemeentehuis enz. maakte de heer A. Verburg de opmerking, dat hij dien post te hoog vindt. Hem wordt meegedeeld, dat het bedrag evenhoog is als 't vorige jaar en dat die post toen op f 11,na is op gebruikt. Het voorgestelde bedrag voor dien post blijft gehandhaafd. Bij den post pensioenbijdrage ge meente-ambtenaren stelt het lid Van Dis voor om de pensioenbijdrage voor de gemeente-ambtenaren in plaats van op 4o/o, zooals tot nu toe gewoonte was, te bepalen o>p 8I/2 Dit voor stel wordt aangenomen met 43 stem men. Tegen stemden de beide wethou ders en het lid M. de Regt. Bij den post verzekering merkt de heer Van Dis op, dat hij van meening is, dat het voordeeliger zijn zal, om de gemeentegebouwen enz. te verzie keren bij de Ver. van Ned. Gemeenten dan bij een particuliere maatschappij. B. en W. zullen hiernaar een onder zoek instellen. Bij den post onderhoud aan stra ten stellen B. en W. voor om de straat van café „Juliana" af tot de woning van Ds. Staal te herleggen en zoonoo- dig te vernieuwen op de bestaande breedte. Het lid Potappel stelt voor om het geheele vak (van café „Ju liana" tot de Kruisstraat) te verleg gen en dan te brengen op dezelfde breedte als de straat aan de overzijde. Dit voorstel wordt aangenomen en de desbetreffende post op 'de begrooting met f 320,verhoogd. Bij den post rioleering stellen B. en W. voor om de rioleering van de openb. school af tot de woning van den heer A. Heijstek op te graven en opnieuw te leggen met aansluiting tot de woning van den heer P. Korsuize en verder tot de Val. In plaats van 201 M. wordt de lengte dan 280 M. Dit voorstel wordt aangenomen. Op voorstel van den heer A. Ver burg wordt besloten om de oude bui zen met meer te gebruiken, maar in de plaats daarvan nieuwe te leggen van 50 c.M. middellijn, en een deel der uitkomende buizen te bestemmen voor rioleering in de Oost Achter straat. Het lid Verburg oppert verder de meening, dat de post subsidie aan den autodienst „De Koster" niet meernoo- dig is. De raad kan zich hiermede evenwel niet vereenigen. Bij de bespre king hierover deelt wethouder Ha ringman mede, dat de heer De Koster hem heeft meegedeeld, dat hij van plan is om met ingang van 1 Nov. a.s. nog 4 avonddiensten in te leggen. (Op Maandag, Woensdag, Vrijdag en Za terdag). De begrooting voor het dienstjaar 1930 wordt daarop vastgesteld met een eindcijfer van 'f 67.556,481/2. We gens de groote veranderingen in de begrooting aangebracht, kon de post voor onvoorzien nog niet worden op gegeven. De begroofing voor het gemeente lijk electrisch bedrijf werd vastge steld op f 10.092,— de kapitaaldiensf met een eindcijfer van f 3400, LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKIltC. Bij de rondvraag bespreekt het lid Potappel de wenschelijkheid om po gingen aan te wenden den provincia len veerdienst in dien zin te wijzi gen, dat de veerboot, die nu om 11.20 uur van Wolphaartsdijk vertrekt, om 11.40 uur te laten vertrekken, zulks in verband met de aankomst van de autobus uit Middelburg en de Provin ciale boot. De raad gaaf hiermede ten volle accoord en besluit om zich ten opzichte van deze kwestie te wenden tot den r=|ad van Wissenkerke om adhaesiebe tuiging. DRIEWEGEN. Enkele varkens lij den aan vlekziekte. KRUININGEN. De heer J. v. Nieu- wenhuize Mz., reserve 2e luitenant, gaat op 4 Nov. over in actieven dienst in denzelfden rang, met Breda als gar nizoen. KATTENDIJKE. De gemeentereke ning over 1920, en de begrooting voor 1930 zijn door Ged. Staten goedge keurd. OUDELANDE. Uitslag openbare ver- kooping, gehouden door Notaris E. C. van Dissel te Goes, op Woensdag 30 October 1.1. in 't café van Mej. Lous aldaar, van een hofstede met boomgaard te Oudelande als huis, schuren, erf, tuin en boomgaard, groot 1.63.43 H.A. Kooper hiervan werd Ja cobus Lous te Oudelande voor f 12.940. Een perceel boomgaard aldaar, groot 1.91.20 H.A. Kooper hiervan werd J. de Jager Lzn. te Oudelande voor f1500 per 0.39.24 H.A. of den hoop f 7309. Een perceel weiland onder Baarland, groot 1.71.02 H.A. aan P. Clarijs te Oudelande voor f890 per 0.39.24 H.A. of den hoop f3879. To tale opbrengst f24.128. SCHORE. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Afwezig met kennis geving de heer G. Zoeteweij Jzn. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Aange boden worden de begroofïngen van de Zuid-Bevelandsche gascentrale „Oost- einde" voor het 2e halfjaar 1929 en het jaar 1930. De begrooting voor 1929 sluit met een ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst van f44.035,38 en voor den kapitaaldiensf met een ont vang en uitgaaf van f 108.500,— en de begrooting 1930 met een ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst van f 95.392,60 en voor den kapitaaldiensf met een ontvang en uitgaaf van f 20.816,79. Het geraamde verlies op hef bedrijf bedraagt over 1929 f2179 (ten laste der gemeente Schore f 242,11) en over 1930 f6348,51 (ten laste der gemeente Schore f705,39). Commissie heiast met het nazien dezer begroo fïngen: de heeren C. de Vrieze, G. Zoeteweij en B. Nieuwenhuijse. Hier op wordt in behandeling genomen de circulaire betreffende de bezoldiging enz. van de gemeente-veldwachters. B. en W. stellen voor de nieuwe regeling onveranderd over te nemen waardoor een verhooging voor den betreffenden functionaris ontstaat van f90,— per jaar en tegelijkertijd de vergoeding voor gemeentebode te verlagen met f 40,zoodat een verhooging over blijft van f50,per jaar. Met alge meene stemmen wordt besloten over eenkomstig het voorstel van B. en W. Bij de rondvraag vestigt de heer De Vrieze de aandacht op de vangput in den Achterweg, die momenteel ge vaarlijk is voor het verkeer. Ook de vangput bij S. van Koeverïnge heeft verbetering van noode, terwijl volgens spr. de waterafvoer voor de woning van Martijn nog steeds veel te wen schen overlaat. De voorzitter zegt to., dat op een en ander zal worden gelet en voor verbetering zorg gedragen. De heer Bierens bespreekt het ge raamde tekort op het gasbedrijf ten gevolge waarvan de belastingen zullen moeten worden verhoogd. Hij zag bef liefst dat de gasprijs met 1 cent per M3. wefd verhoogd, zoodat een klop pende begrooting werd verkregen daar anders ook degenen die nimmer van het gas kunnen genieten moeten be talen aan de tekorten. Spr. vertrouwt, dat op de Commissie van Toezicht hierover zal worden gesproken. Oor spronkelijk is niet over een tekort ge sproken, integendeel, er bestond kans op een kleine winst. De voorzitter wijst er op dat op de Commissie van Toezicht hierover reeds 'door de af gevaardigden van Schore is gespro ken. Met het oog op de plannen voor de toekomst, gelooft spr. echter dat een spoedige wijziging in de tarieven wel niet zal plaats hebben nog daar gelaten of hierdoor de gewenschte verbetering zou ontstaan. De voorzit ter meent dat de tekorten van zeer tijdelijken aard zijn. Hij kan echter tot zijn spijt 'dienaangaande geen na dere mededeelingen in de openbare vergadering doen. Het tekort is ont staan tengevolge van de groote af schrijvingen. Een kind van den heer K. ge raakte bij de Schorebrug onder een autobus van den dienst Rilland—Goes, doordat het al spelende van achter een particuliere auto plotseling te voor schijn kwam en tegen de wielen van de bus opliep. Met de auto van den heer Suy uit Kruiningen werd het kind direct naar den dokter te Krui ningen gebracht en daarna naar het ouderlijk huis te Vlake. De dokter kon alleen uitwendige kneuzingen con- stateeren, zoodat dit ongeluk goed af liep. Den chauffeur van de bus treft geen schuld. In October zijn vertrokken: 15„ Cornelis Blaauwkamer, barbier, naar Kruiningen (Hansweert)28, G. H. Die penhorst, schipper, naar Kruiningen (Hansweert, Hoofdstr. C 173); 28, D. Paauwe en gezin, polderwerker, naar Kruiningen (Hansweert C 281). WEMELDINGE. Gisteren ontstond in het met grondstoffen voor een ijzer fabriek geladen Belgisch sleepschip „Betty" van Antwerpen, dat op zijn doorreis naar Duitschland zich alhier bevond, ernstige lekkage. Door hef bergingsbedrijf Van Hoogenboezem en Van der Tak wordt het schip overge laden. YERSEKE. De gemeente-veldwach ter J. Tramper, die met ingang van 1 Januari a.s. pensioen heeft aange vraagd, is 1 Aug. 1896 in dienst ge treden als nachtwaker, fen met ingang van 7 Januari 1898 tijdelijk gemeente veldwachter geworden en 'definitief be noemd 15 Maart 1898. Dus heeft hij ruim 33 dienstjaren. Naar we verne men zal uit de burgerij een lijst cir- culeeren om dezen sympathieken „veldwachter" een blijvende herinne ring aan te bieden. Gedroogd bietenafval als veevoeder. In de suikerfabriek Holland te Half weg waar op het oogenblik de bieten campagne in vollen gang is, is in wer king een installatie voor het drogen van groen en doppen van bieten, ten einde dit afval als veevoeder te doen dienen, gelijk reeds sinds den oorlog in Duitschland gebruikelijk is. De bedoeling van de inrichting van deze zeer kostbare installatie, het ter hand nemen van de vervaardiging van dit afvalproduct, door de suikerfa briek, is het meer loonend maken van het verbouwen van suikerbieten door de boeren, dan waartoe de suikerprij zen thans gelegenheid geven. De di rectie dient hiermede dus niet slechts haar eigen belang, maar ook dat der landbouwende bevolking, die meer di rect bij haar bedrijf betrokken is. Tot dusver werd het afval ook als veevoeder gebruikt, versch en inge kuild, maar er ging hiermede veel verloren. Met het drogen beoogt men een meer oeconomisch gebruik er van. Op de vraag of het product op den duur als veevoeder kan dienen, is thans nog geen definitief antwoord te geven. Men kan alleen zeggen, dat de beesten het product blijkbaar graag eten. Een boer sprak van eene revo lutie in den koestal; alle beesten drin gen naar den hoek waar het gevoerd wordt, verklaarde hij. Het afval wordt de fabriek binnen gevoerd per transportgoot, hetzij van de landingsplaats der schepen, hetzij van de stortplaats der wagens af. In de fabriek ziet men het eerst was- schen, door middel van groote spa nen of armen; vervolgens het sap er uit persen tusschen kurkentrekkerwal- sen; daarna het zeer fijn snijden door een mes dat strijkt langs een schijf met gaten en ten slotte drogen in een groote trommel, bij een aanwijsbare temperatuur van 460 graden, die ech ter door de hoeveelheid water welke nog in het product aanwezig is, snel daalt. Het komt er dan uit, als groen bruin hooi-achtig goedje, dat aange naam ruikt. Een actrice van de daad. De Amerikaansche actrice Lilian Fos ter is in het Little Theatre in Johnstreet te Londen opgetreden in Consience. De criticus Hawnen Swaffer vond het niet mooi en schreef: „Volgens den teikst vermoordt de man zijn vrouw, om-dat hij haar weinschte te vrijwaren van een leven der schande. Ik geloof eer-der, dat hij het deed om haar geaffecteerd kinderstemmetje, dat me deed den-ken aan het geluid van een buik- sps-ekande pop". Eergisteren zat de criticus in het Sa voy Hotel aan de lunch-, toen mej. Foster binnenkwam. Zij liep rechtstreeks naar zijn tafeltje en gaf hem een- s^evigen klap in het gezicht. Swaffer riep een. kel'jwr en liet haai' buiten de deur zetten. Een vertegenwoordiger van de Dail. Tel. is Je actrice dadelijk gjaao interviewen Zij vertelde: Als het een rechtvaardige critiek was geweest, zou ik er me laietsi van heb ben aangetrokken, maar het was, omdat ik een Amerikaansche ben. Ik wilde hem overtuigen, dat ik op het tooneel anders spreek- dan in werkelijk heid. Daarom liep ik naar zijn tafeltje en zei: „Mr. Swaffer, geloof ik? Kent u me niet meer?" Hij zei van neen, waarop ik antwoordde: „Ik dacht, dat u me zoudt herkennen, vanwege mijin stem, die u zoo vreeselijk vindt. U hebt me niet bepaald een compliment gemaakt!" Hij veront schuldigde zich met te zeggen, dat hij zoo veel menschen ontmoette. „Dan zal ik me voorstellen", zei ik, „ik ben Lilian Fos ter!" Ik verzekerde hem, dat ik zijn com pliment op z'n Amerikaamsch zou beant woorden, en bewees hem, dat een Ameri kaan sche voor haar rechtéh weet op te komen. Ik gaf hem een slag in het gelaat. Ik voegde er aan toe: „Het was alleen omdat ik een Amerikaansche ben!" Hij riep esn kellner, om me te laten verwij deren, waarop ik hem nog een klap gaf, uit naam van alle Amerikanen." Nobelprijs voor geneeskunde. Naar het Zweedsch Tel. Ag. uit Stock holm meldt, is de Nobelprijs 1929 voor Geneeskunde verdeeld 'tusschen prof. Eykman te Utrecht en prof. Hopkins te Cambridge. I EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren haar medewerking aan het initiatiefvoorstel- Van den Heuvel c.s. tot steunverleening aan de beetwortelsuikerfabrieken gewei- ges'd. Van de 50 leden waren 47 present. Af wezig waren de christ.-historische hee ren De Gij se laar cn Verkouteren (wegens ziekte) en de r.k. heer Blomjous (wegens verblijf in het buitenband). De 21 leden van de linker partijen 11 sociaal-democraten, 6 liberalen en 4 vrijzinnig-democraten waren unaniem tegen. Van de rechtsche partijen hebben tegen gestemd 2 katholieken (Amtz en Van der Lande), de anti-rev. heer De Vlugt en 4 van de 5- aanwezige christ.- historischen, n.I. de heeren De Vos van Steenwijk, Pollema, van der Hoeven en de Savoirnin Lohmati, teirwijl mr. Van Wassenaer van Catwijck de eenige voor stander in deze fractie was. Aldus hebben de tegjenstanders het tot 28 stemmen gjebracht, terwijl de voor standers niet verder dan 19 kwamen. Een dierenbeul. Zekere v. d. P. te Veenendaal bad twee honden op zijn erf gpzien, welke naar hij voorgaf, zijn kippen achterna zaten. V. -d. P. nam eeneenloopsjadhf- geweer en schoot met hagel op de twee honden, die in borst en voorpooten- geraakt werden. Daarop sleepte v. d. P. ze naar binnen en wierp ze in een ton, die hijtnet een zwanen balk afsloot. Vervolgens ging v. d. P. gewoon aan zijn weak en na eenige uren lagen de dieren dood in de ton. Hier- na begroef v. d. P, ze in zijn tuin. De politie waarschuwde een dierenarts en lief de lijken opgraven, waarop beslag wend ge legd. terwijl- tegen v. d. P. proces-verbaal is opgemaakt. Kantongerecht te Middelburg. Vrijgesproken. De kantonrechter te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. v. F. te Goes, beklaagd van als be stuurder van een motorrijtuig daar mede rijden over een weg op zooda nige wijze dat de vrijheid van het verkeer wordt belemmerd. Verdachte werd vrijgesproken. ,;}3 Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de vol- giende zaken uitgesproken: Ontucht: G. C. R., 42 jaar, werkman te Goes, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Overtreding Jachtwet, met een kanon- geweer zich in het veld bevinden: P. de B.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2