DIPLOMATEN Anga m Hoesten N° 129, Woensdag 50 October 1929 116 Jaargang. Binnenland LINTVELT's BAZAR W etenscbappen. Lrand en Tuinbouw Sport. Koloniën Uit de Radiowereld Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. G4ESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goeacbe Coarant Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 COURANT en KleeaweM C' Roes' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd is Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elks regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regeL Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Doodelijke aanrijding. In den nacht van Zaterdag op Zon dag even voor twee uur, is op den hoek van de Prïncestraat en de Pie terstraat te 's Gravenhage, een voor bïjganger door een auto gegrepen. De man bekwam een schedelbreuk en bloedde hevig aan het hoofd, na en kele oogenblikken was hij bezweken. De getroffen F. H. M. B. was 46 jaar oud en woonde Pieterstraat 45. Een onderzoek naar de schuldvraag is van politiewege ingesteld. Bestuurder van den auto was de garagehouder V. Vermoed werd, dat B. onverwacht was overgestoken. Treurig ongeval. Terwijl Zondagnamiddag op een ter rein nabij Meer en Bosch te 's Gra venhage, de Leidsche Korfbalclub een wedstrijd speelde tegen een Haagsche club, deed zich een tragisch incident voor. Een van de jongedames-leden van eerstgenoemde club, de 17 a 18- jarige Netty S. uit Leiden, zakte daar omstreeks half vijf plotseling ineen. Pogingen om haar bij te brengen de Eerste Hulpdienst was spoedig ter plaatse mochten niet baten, het meisje had reeds den geest gegeven. Het stoffelijk overschot van mej. S. wier ouders in Indië wonen, is naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Door stroopers aangevallen. De politie te Haarlem arresteerde Zondagavond een man, die in beschon ken staat op een rijwiel reed. Op het politiebureau bleek, dat de man in bezit was van een cape en een uni formpet van een duinopzichter uit het gebied der Amsterdamsche waterlei ding. Uit het verhaal van den gearres teerde bleek, dat de koddebeier hem en een kameraad wegens strooperij had willen arresteeren. Er ontstond een vechtpartij, waarin de opzichter het aflegde. Met zijn cape en zijn pet zijn de stroopers er vandoor gegaan. Merkwaardig parkeerverbod Uit Hengelo wordt gemeld: Bij nieu we politieverordening is hier sinds eenige dagen een parkeerverbod in werking getreden, dat zich uitstrekt tot alle straten van de binnenstad. Deze maatregel heeft groote ont stemming verwekt in middenstands kringen, daar thans iedereen, die Hen gelo bezoekt, zijn wagen eerst naar het eenige officieele parkeerterrein in het centrum moet brengen om vervol gens te voet te gaan. Hef is zelfs ver boden zijn wagen ook maar een oogen- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. De deur weird opengeworpen. „X heeft hartenaas en maakt groot slam!" riep Lady Susan. „Kom mee, Grant. Wat beteekenen groote slams op papier? Ik heb met Arthur ge wed, dat wij binnen twaalf minuten in de Club zhllen zijn. Denk je, dat je Rolls-Royce dat kan doen?" „Negen en \een half is mijn tijd", antwoordde Grant. „Negen, als je de stoep ophoif, Kom mee!" Het gezelschap vertrok in groote haast, de lichten hunner auto's schit terden in de duisternis van de boch tige oprijlaafii, hun stemmen stoorden de uilen en (verbraken de avondstilte. Toen gleed; de laatste auto den heu vel af en dé villa kwam weer tot rust. Van de hndere zijde van Nizza na derde met jluid geraas een groote li mousine, roet vier flikkerende lichten en luide signalen. Buitenop zat de blik in een der straten te laten staan tot het doen van inkoopen of an derszins. Wie een paar sigaren wil halen, dient zijn auto eerst naar het parkeer terrein te brengen en dan een sigaren winkel op te zoeken. De laatste dagen is tegen tientallen overtreders, o.w. natuurlijk vele vreem delingen, wegens overtreding van dit verbod, proces-verbaal opgemaakt. Een commissie uit de beide Midden- standsvereenigingen heeft zich thans met een klacht tot de Kamer van Koophandel gewend, alsmede de me dewerking van B. en W. en den ge meenteraad ingeroepen om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken. De moord te Rotterdam. Bij de arrestatie van Visser, den ver dachte van den kindermoord te Rot terdam, werd aan diens horlogeket ting aangetroffen een ringetje met een blauw steentje. De mogelijkheid be staat, dat er eenig verband is tus- schen de verdwijning van het doch tertje der familie E. te Linne bij Roermond, dat zulk een ringetje droeg en den kindermoord te Rotterdam- Een onderzoek wordt ingesteld. Storm op de Zuiderzee. Maandagavond is te Urk aangeko men een sleepboot met hef tjalkschip „De twee Gezusters", schipper B. Drenth, geladen met steenkolen, be stemd voor Leeuwarden. Vlak voor de haven geraakte het tjalkschip op den havendam vast. De zeven opva renden konden met moeite gered wor den. Als het weer bedaart bestaat er alle kans dat schip en lading gered kunnen worden. Een tweede schip „De twee Gebroe ders", van Strijen, geladen met maïs, is behouden binnengebracht door twee sleepbooten. Van dat schip was de mast afgeslagen. De Graf Zeppelin" naar het Pool-gebied. Dr. Bleistein, de penningmeester van de Vereeniging voor Pool-exploratie is uit Hamburg te New-York aange komen. Hij deelde mee dat de „Graf Zeppelin" op 1 April uit Friedrichs- hafen zal vertrekken voor den tocht boven het Noordpoolgebied. Er zullen twaalf geleerden meegaan. Oudheidkundige vondst. Bij grondwerken op het terrein aan de v. d. Maessenstraat te Heerlen is veel Romeinsch vaatwerk voor den dag gekomen. De scherven en enkele misbaksels zijn afkomstig van afval- groeven van een Romeinsche potten bakkerij. Een ronde oven 1.40 M. mid dellijn met breeden rooden rand, werd bij het delven aan de Noord West zijde van den grooten kelder half af gesneden. Het gevonden vaatwerk da bestuurder met een gelaat, onbewe gelijk als een masker, en slechts een enkele gedachte in zijn hoofd. Bin nenin lag een man in de kussens ach ter over geleund, op wiens voorhoofd het zegel des doods reeds scheen te zijn gedrukt HOOFDSTUK IV. Na het vertrek der jonge lieden maakte Lord Yeovil toebereidselen om den avond geheel naar zijn zin door te brengen. Hij belde zijn knecht, be val hem nieuwe houtblokken op den haard te leggen, trok een huisjasje aan en stak een oude houten pijp op, een zijner grootste genoegens. Hij be gon nu behoefte te gevoelen aan eeni ge uren kalme en onpartijdige over weging. Gedurende de laatste tien da gen had hij de zittingen te Nizza van het Pact der Volkeren gepresideerd, een verbond, dat in negentienhonderd dertig was opgericht en nu na twin tig jaar de leidende macht der wereld was. Zijn bitterste vijanden en in het begin waren er vele waren nu genoodzaakt te erkennen, dat het Pact een schitterend succes had ge had. Het denkbeeld was het eerst ter sprake gebracht op een Handelscon ferentie te Genua in negentienhonderd twee en twintig, en zijn bepalingen, welke achtereenvolgens met de uiter teert van pl.m. 100 jaar na Christus tot begin der derde eeuw. De ge meente-archivaris zal de vondst, die voor de geschiedenis van het oude Coriovallum van belang is, wetenschap pelijk beschrijven. Tot nu toe zijn een 20-tal van zulke ovens in de onmiddel lijke nabijheid van het Castellum Co riovallum ontdekt en bloot gelegd. Onze Coöp. groentenveilingen. De totale omzet der'Coöp. veilingen van groenten en fruit heeft in het jaar 1928 bedragen f 114V2 millioen, tegen f 901/2 millioen in 1927 en f 80 millioen in 1926. Noord-Holland kwam van f 22 op f 283/i millioen en Zuid-Holland van f46 op f58 millioen. Gelderland van van f6 op f8 millioen. ZWEMMEN. Het einde van een loopbaan. Marie Baron, heeft zich verloofd en heeft daarom definitief besloten niet meer in zwemwedstrijden uit te komen. Nog altijd is Marie Baron wereld recordhoudster 400 M. schoolslag in den tijd van 6 min. 54 sec., in 1928 te Brussel gevestigd. De Nederlandsche records, die op haar naam staan, zijn: 100, 200 en 400 M. schoolslag. Verdachte vrijgelaten. De „Locomotief" meldt, dat de In dische dame, verdacht van vergifti ging van den heer Mesland, te Ke- boemen, die korten tijd na het drin ken van een kop koffie overleed, uit de voorloopïge hechtenis is ontslagen. Er zijn bij het chemisch onderzoek geen schadelijke stoffen in het lichaam gevonden. Een nieuw Duitsch radio-spet. Berlijn heeft eenigen tijd geleden een hoorspel uitgezonden, waarin de lotgevallen van de Nobile-cxpedifie be handeld werden. Het stuk was geti teld „S.O.S.". Deze tragische geschie denis schijnt bijzonder geschikt te zijn voor het verwerken als radio-spel, want thans heeft een andere Duitsche literator het eveneens als gegeven ge bruikt. De titel van dit nieuwe werk is „Malmgren" en het zal dan ook in hoofdzaak den tragischen dood van den bekenden Zweedschen poolvor- scher schilderen. De Duitsche radio tijdschriften zijn ervan overtuigd, dat ste zorg waren vastgesteld door een oommissie van Europeesche wetgevers, maakten oorlog tusschen de leden fei telijk onmogelijk. Frankrijk had ein delijk kunnen genieten van volkomen en heerlijke veiligheid. Duitschland, dat na eenige aarzeling was toegela ten, had schijnbaar behoord tot de zich het meest aan de wet houdende leden. De Beperkte Bewapening, de groote vredesgedachte, reeds in 't be gin van negentien honderd een en twintig uitgesproken door den Presi dent der Vereenigde Staten, was nog steeds een afzonderlijke instelling, maar met vele vertakkingen. Er was slechts één groot bezwaar tegen het Pact, één fout was er, welke het be lette de meest grootsche vereeniging te zijn, welke de geschiedenis der we reld ooit had gekend, en dat was hef feit, dat nu Grant Slattery en Lord Yeovil beiden reden gaf tot de groot ste vrees. De Vereenigde Staten had den na een tijd van rijp beraad, ge durende welken groote oneenigheid was ontstaan, besloten de eenige groo te mogendheid te blijven, welke niet deelnam aan het Pact Om dezelfde reden, die hen zoo lang buiten den oorlog van negentien honderd veer tien deed blijven, hadden zij hun staatkunde van zelfbeschikking weer opgenomen en Europa weer verklaard A Bronchiti? Bronchitis en Kinkhoest Siroop perflesch 1 gltU BonbonS perdoos 60ct Bij Apoth. en Drogisten het stuk zeer interessant zal zijn. De eerste opvoering had Zondagavond plaats en werd over Stuttgart en Frankfurt am Main uitgezonden. Over het badhuis. Een oud-Goesenaar, te Culemborg wonend, zond ons een nummer van de „Culemborgsche Courant", waar in geschreven werd over een kwestie die, zooals de oud-Goesenaar terecht vermoedde, ons interesseert. We nemen het artikel dan ook in zijn geheel over, en ieder putte er het zijne uit: Een medewerker van de Prov. Noordbr. schrijft aan zijn blad: Berichten in de dagbladen hebben reeds gemeld dat de gemeente Culem borg een badhuis krijgt. Op zichzelf is dit niet een zoo gewichtige gebeur tenis, dat daarop nog eens speciaal de aandacht zou behoeven te worden gevestigd. Maar de wijze waarop Cu lemborg aan een badhuis komt, heeft toch wel haar bijzondere befeekenis. Het aantal gemeenten van minder dan 10.000 zielen, die een badhuis be zitten, is niet groot. Dat behoeft trou wens niet te verwonderen; want als men ziet hoe zelfs in heel wat groo- tere steden 'n eenvoudig badhuis nog een aanmerkelijk exploitatie-tekort op' levert, dan is het te begrijpen dat voor kleinere gemeenten de mogelijkheid om zonder al te groot financieel na deel er een badhuis op na te houden, nog veel geringer is. Als b.v. in Den Bosch een betrekkelijk klein badhuis jarenlang een exploitatie-verlies van meer dan f 3000,opleverde, dan is dat feit weinig geschikt om kleinere gemeenten tot navolging aan te moe digen. Daarentegenover staan echter ande re voorbeelden, die heel wat gunstiger zijn. Het is mij bekend dat in Frane- ker een badhuis wordt geëxploiteerd, dat, hoewel slechts een paar jaar in werking, aan de gemeente slechts enkele honderden guldens per jaar kost; en toch is het aantal badcellen daar niet veel minder dan in Den Bosch en laatstgenoemde gemeente had, vergis ik mij niet, nog het voor deel dat het loon van den badmees ter gedeeltelijk ten laste kwam van een flatbouw (voor het stoken der centrale verwarming)zoo althans was de opzet bij de stichting. Het is duidelijk, dat de oorzaak van dit verschil in financieele uitkom sten zit in de veel hoogere exploi tatiekosten: hooge stichtingskosten en als buiten de sfeer hunner politieke belangen liggend. Hun positie was vele jaren lang het voornaamste onderwerp van discussie geweest onder staatslie den en denkers. Geen bestuur was echter krachtig genoeg geweest, daar in verandering te brengen, en die hou ding werd nu algemeen aangenomen als onaantastbaar. Zij waren volkomen gerechtvaardigd zich sterk genoeg te vinden om hun eigen belangen en eigen eer te verdedigen. Hun positie was in zekeren zin prachtig en werd in overdreven bewoordingen geroemd door vele van hun eigen schrijvers, vooral door degenen, die nog van Duit- schen oorsprong waren. Zij, die zoo als Grant Slattery de gevaarlijke zij de van den toestand inzagen, waren weinig in aantal en hun stem werd niet gehoord in den grooten, blijden lofzang, waarmee de Pers dag aan dag hun weergaloozen en verwonderlijken voorspoed roemde en "overdreef. On getwijfeld was Amerika het rijkste land der wereld geworden. Het was aan Amerika, dat Lord Yeovil, die eens een bijzonder popu lair Gezant te Washington was ge weest, zat ie denken onder het roo- ken van zijn leelijke pijp, achterover geleund in zijn armstoel, met zijn voe ten op het haardhekje. Hij koesterde groote achting voor Grant Slattery, daardoor een hoog bedrag voor rente en afschrijving; hoogere uitgaven voor bediening enz. Het voorbeeld van Franeker bewijst intusschen duidelijk dat ook een ste delijke gemeente van om en bij de 8000 zielen zonder belangrijk finan cieel bezwaar er een badhuis op na kan houden. Wat is er nu voor bijzonders in de plannen tot stichting van een badhuis te Culemborg? Het is dit: in Culem borg zal het badhuis worden geëx ploiteerd door een particulier, terwijl de gemeente een vaste som tot dek king uitkeert der exploitatie-uitgaven. De vaste som bedraagt f1800,maar daarvoor ontvangt de gemeente dan alle badgelden, zoodat zuiver ten laste van de gemeente blijft het verschil tusschen bedoelde f 1800,— en die badgelden. Niemand zal tegenspreken, dat een vergoeding van f1800,voor rente en afschrijving van het kapitaal dat door den stichter zal worden besteed voor oprichting en inrichting van een bad huis met 10 douche- en 2 kuipbaden, voor loon van een badmeester en bad- meesteres, voor verwarming, enz. een bescheiden bedrag is. Er zijn echter omstandigheden die op de grootte van dit bedrag een gun- stigen invloed hebben gehad. De stich ting en exploitatie zullen n.l. geschie den door de firma die eigenares is van de gasfabriek en met concessie van de gemeente, gas levert aan de ingezetenen. Zij bouwt het badhuis in de onmiddellijke nabijheid van de gas fabriek, die als warmtebron dienst doet en tevens het gas voor de ver lichting levert. Als badmeester en badmeesteres zullen dienst doen ech telieden, die bij de firma werkzaam zijn en die deze taak met hun ove rigen arbeid kunnen combineeren. Het is te voorzien dat de inkom sten niet zoo veel beneden genoemd bedrag zullen blijven. Voor het eerste jaar zijn de totale kosten voor de gemeente geschat op f700,maar er bestaat een behoor lijke kans dat bij een goede propa ganda de lasten lager zullen zijn. Hier komt nog bij de kostelooze levering van het water door de gemeentelijke waterleiding, doch dit is een last, die de financieele uitkomsten van het wa terbedrijf niet of nauwelijks zal be- invloeden. Het tekort, de netto-lasten dus die de exploitatie van het badhuis voor de gemeente; zal opleveren, zal door het waterleiding-bedrijf worden ge dekt, waardoor uitgedrukt wordt dat het badhuis evenals dit het geval is met de waterleiding, een hygiënisch belang dient. Wat in Culemborg zal geschieden, kan*ook, al is het ook niet in elk op zicht even voordeelig, in andere ste delijke gemeenten van 'die grootte tot stand worden gebracht, wanneer al daar een gasfabriek en een water leiding bestaan. In Zeist werkt de combinatie gasfabriek-badhuis even eens met succes, en er zullen onge- wiens behandeling van verschillende ingewikkelde zaken gedurende zijn verblijf in Londen als Eerste Secre taris, zijn volkomen goedkeuring had verworven. De jonge man leek toen bestemd gezant te worden, en zijn volkomen terugtrekking uit den Dï- plomatieken Dienst was zelfs voor zijn intiemste vrienden een raadsel geweest. Lord Yeovil kende de reden daarvan en waardeerde ze eiken dag meer. Hij dacht nu daaraan, terwijl hij zijn pijp rookte, en vroeg zich af, hoeveel wer kelijk juiste inlichtingen Grant te Ber lijn had opgedaan en of dat kleine wolkje, dat reeds aan den politieken horizon was verschenen, den vrede ern stig zou bedreigen, welke nu dertig jaren had geheerscht. Het geluid van wielen in de op rijlaan en het luiden der bel stoorde hem in zijn overpeinzing. Hij keek op de klok. Het was eenige minuten na elf een onmogelijk uur voor een gewoon bezoek. Een oogenblik later klopte Andrews, een jonge typist in dienst van zijn eersten secretaris, aan de deur en kwam binnen. „Het spijt mij, u te moeten storen, meneer", zeide hij, „maar Baron Na ga is hier en vraagt, of u hem wilt ontvangen". (Word veervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1