Grinnik-Pilletj es Oi)ze Reestafel. Binnenland Met Dubé TAFELZILVER 9 Complete Cassettes g Kunst. Sport. School en kerk „Ik vraag me af, of prof. X. er wat mee bedoelde „Waarmee ?v „Wel, hij kondigde een college aan over krankzinnigen en toen ik een kaartje kocht, stond erop: Toegang voor één." Rechter„Gij hebt den getuige bont en blauw geslagen, wat hebt gij tot uw verontschuldiging te zeggen?" Beklaagde„Ik ben kleurenblind, edel achtbare." „Ik verzeker je„ .dat mijn vrouw heel goed voor me zorgt. Ze trekt des avonds zelfs mijn schoenen uit!" „Zoo? Als je thuiskomt van de club „Neen. Als ik er jieen wil gaan!" „Ik hoor, dat je grootvader de oudste inwoner is hier?" „Neen, grootmoeder is veel ouder, maar dat mag niemand weten." „Gisteren heb ik die kleine blonde Muriel ontmoet, waar we dertig jaar ge leden mee naar school gingen, weet je nog wel? „Ja. Ze is nu zeker al grijs?" NeenG itz wai"t 1 Doortje huilde. Om haar aandacht af te leiden, riep moeder haar en zei: „Kijk eens Doortje, daar gaat een vliegma chine!" Het kind keek er naar tot ze uit het gezicht verdwenen was, ging toen weer terug naar haar speelhoek je, nam haar natte zakdoekje en vroeg: „Moeder, waar huilde ik ook weer om?" Twee bedelaar komen elkaar tegen bij den 'ingang van het dorp. „Wat zeg jij, dat je hier komt doen?" vraagt de een, die het dorp verlaat. „Naar werk zoeken!" „Ga dan maar weer terug, want er is hier werk zat|" is het advies. Passagier (in den eetwagen) :„Mag hier gerookt worden?" Kellner: „Neen, mijnheer Passagier„Maar waar komen al die sigaretten-eindjes dan vandaan?" Kellner„Van de dames en frserenj die het niet vragen!" Dame-. „De trein sfcopi toch zeker in Didcot?" Conducteur-. „Neen, mevrouw." Dame; „Maar man, ik woon daar!" „Zou jij met een dommen man willen trouwen als hij geld had?" „Hoeveel bezit je?" De gast: „Hebben jullie geen kurke trekker, dat je de flesch met een vork openmaakt?" De bohemien-gastheer„Ja, maar we hebben hem in het plafond gedraaid om er onze kleuren aan op te hangen!" hun beschikking. Als men maar bedenken wil, dat kippenhouden in den winter he^l veel toewijding vraagt. Want in dezen winter is kippenjhouden meer dan het geven van eten en drinken en het rapen van eieren. Degeen die dat begrijpt is al een heel eind opweg. De tijd om de hoenders te verlichten is langzamerhand aangebroken. Dezer dagen heeft men daarover een heel interessante radio-lezing gehouden door een bekenden pluimveedeskundigie, den heer D. J. Ho!- steyn, kunnen beluisteren. Deze sprak als zijn overtuiging uit, dat een verlichten der ho ein d er verb 1 ij ven gedurende den laten herfst en den winter, niet iets onna tuurlijks of geforceerds is, integendeel, dat een verlichting niets anders is als een ooirrectie van een voor de hoenders onnatuurlijk jaargetijde. Aangezien ge noemde heer ais de NederJanidsche expert op het gebied van de Pluim vee N er! ich ting mag, worden beschouwd en niemand min der dan de N.V. Philips er toe is qver- gfegaan de praktijkproeven voor een ver lichting m©t behulp van een nieuw systeem ultra-violette stralen uitzendende lamp aan hem toete ver trouwen, mogen wij aan die uitgesproken meening wel degelijk waarde hechten. Inderdaad leert de praktijk ook dat een verlichting, tijdiens de korte dagen vooirdeelig is- Men doet het soms s och tends, soms 's avonds, soms 's ochtends en 's avonds, hoofdzaak is maar, dat de hoenders een betere dagverdeeliag hebben dan zonder een verlichting; het geval zou zijn. Wanneer men, door middel eener verlichting een werkdag van 12 uur kan geven, heeft men een goede verdeeling verkregen. De kleinere kippenhouder kan het doen door dat gedeelte van de ren, dat onmiddellijk bij het nachtverblijf aansluit wat af te schutten en in dat gedeelte een verlichting aan te brengen, of met een benzinegas-laintaam, of met twee kleine 4V2 Volt sterkte lampjes. Hij kan dan een zoogenaamde scheltransformator van 8 Volt sterkte in de Iichtleiding opnemen en cle lampjes in serie schakelen d.w.z. één draad gaat maar het een© lampje, de andere draad naair het tweede, terwijl de overblijvende twee klemmen van de lampfittings onderling worJenin verbonden zoodat de stroom dus door het eene lampje naar het andere loopt. Wanneer deze lampjes tegenover elkaar worden gehangen, zal er geen schaduw ontstaan en kan mein er een ruimte van 2 maal 2 Meter voldoende mede verlichten Heeft men een grooter oppervlak te verlichten, dan komt er een gewone 40 Watt lamp aan te pas. Dikwijls verlicht mei zoo danig, dat de dieren een werkdag van 6 tot 6 krijgen. fn dat geval gaat men er dan wel toe over met -pok nog, een electrische- schakel/klok in de Riding op te nemen, welke het licht automatisch in- en uitschakelt, wat vooral voor he.i die erg met hun bed bevriend zijn, een heel gemak beteekeat. „Funk, ziekendrager aan het Wests lijk front", door A. M. Frey. (N.V. Umiversitas te Utrecht). „Im Westen nichts Neu.es", het mee- dioogenlooze boek over het leven van den front-soldaat tijdens den wereldoorlog, van Remarque is, (vermoedelijk door het f.'nan tieele succes) zooals te verwachten was een bron van inspiratie gföworden voor an dere schrijvers, die eveneens herinneringen aan den jongsten grooten oorlog hadden. Met bekwamen spoed, bang dat zij reeds te laat zouden komen, hebben veliea hun indrukken aan den soldaten-tijd op papier geworpen, en een oorlogs-roman samen- gesteld. Dus iniet geschreven uit (nood zaak, nadat het werk, zooals bij Remar que, langzaam, zeer langzaam, innerlijk gegroeid was. Daar haastige- spoed zel den gjoed is, en omdat niet iedere over levende uit den oorlog, die de pen en het woord hanteer en kan, een talent als Re marque heeft, bleef het meeste der ina komertjes, zoowel literair als op gevoels overwegingen, beneden peil. Een uitzon dering evenwel vormt dit dagboek van A. M. Freij, dat handelt over de herinne ringen van een ziekendrager aan het wes telijk front. Men krijgt den indruk dat de schrijver eerlijk en scherp heeft waar genomen, en dat hij zijn waarnemingen „natuurgetrouw" te boek heeft gesteld. In teressant zijn de resultaten dan ook zeer zeker. Toch hadden we dit 'boek van Freij liever vóór Remarque gelezen, omdat het dan een dieperen indruk zou hebben na gielaten als thans het geval is. Wie eemmaal de hel gezien heeft, vindt in het voorge bergte immers geen verschrikkingen meer. Als menschelijk document voor de ge schiedenis van den wereldoorlog heeft dit boek verdiensten, ook als roman. We hebben er echter het niet te defi niëren iets, dat van Remarque's werk een schrikkelijk jen meesterlijk gebeuren maakte, in gemist. Freij had eerder moeten spreken dan Remarque. Ongetwijfeld zouden we dm gemakkelijker gekomen zijn tot de waar den, die dit boek op velerlei gebield bezit. „Georgette Garou", door Dominique Dunois. Hollan dia - Drukkerij, Baa ra De Hollandia-Drukkerij is voornemens in de serie „Onder buitenlaudsche ijk" werken uit te geven van buitenlamdschc schrijvers, die bekroond werden. Alle boeken, in deze serie verschijnend, heb ben dus reeds een niet te onderschatten stempel. We vinden het plan* van Hol landia voortreffelijk, omdat het de Neder landers, die de vreemtd© talen iniet be- heersclien, in staat stelt met de beste bui ten landsche schrijvers in contact te ko men. Ook zakelijk moet dit streven: „Het beste van het beste",, o.i. wel tot succes leiden. Het eerste nummer van deze nieuwe serie, „Georgette Garou", bekroond met de prix femina, heeft ons van het artis tiek succes alreeds overtuigd. Fel pak kend is hier het leven van een boeren meisje in overgedragen. Laten we in het kort den inhoud weergeven. De sterke en eerlijke Georgette Garou, die van haar grootmoeder later heel wat te erven zal hebben, trouwt uit liefde met een knecht, die op haar grootmoeder's boerderij werkt. Als er g,e©n kinderen komen, dreigt de oude vrouw het jong© paar te onterven. Teneinde haar impotenten man, die voor de boerderij leeft, dit te besparen, gjeeft Georgette zich aan den vader van een gji'oot aantal kinderen. De geschiedenis lekt uit, en de eindelijk geboren zoon wordt Georgette op den duur eerder tot een marteling dan tot een vreugde. Te meer daar deze later, evenals zijn vader, met gi'oote minachting neer ziet op den misstap der vrouw, welke alleen ter wille van den vader ondernomen werd. Het is het heimwee naar een beetje liefde en sympathie dat Georgette einde lijk in de armen van een vreemden man drijft en haar cle boerderij doet verlaten. Dit is in het kort de handeling, die, zooals men ziet, allesbehalve eenvoudig is opgezet. Men moet wel een meesterlijk talent hebben om situaties, als hierboven aangeduid, psychologisch aannemelijk te doen zijn en te beheerschem. Dominique Dunois is dit volkomen gelukt, en daar- or gaf zij ons een prachtig gaaf werk, t met een machtige ontroering vervult., LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. „Het sterke geluk" door Countess Burcynsca. (Uitg.-Mij. Holland, Amsterdam.) Twee brave toonejlfigurantjes ii Lon den, die elkaar toevallig ontmoeten, blij ven elkander trouw. Ook als het leven van de een© oogenschijnlijk in conflict komt met de heerschende opvattingen van de publieke zedelijkheid. Over dit laatste moet men echter vooral niet te erg den ken, daar bovendien aan het einde van hei boek alles ten goede keert. Het eene meisje huwt een dokter, het andere een lord. De handeong is niet erg op de reali teit afgestemd. We zeggen echter na drukkelijk, dat de bewerking z-er sympa thiek aandoet, en soms zelfs nog knap i- bovendien. Als men het „happy end" e.i wat Engelsche sentimentaliteit niet te zeer uitspint, resten nog tal van interes sante gedeelten (o.a. het leven vain theater- figurantjes in een wereldstad) die ter Le ring en tot voldoening kunnen strekken. „Jalna", door Mazo de la Roche. (H. P. Leopold, Den Haag. De titel van het boek is de naam van een familiegoeJ, op de grens vain de be schaving en van de wildernis gelegen. Philip en Adeline Whiteoak hebben het destijds gesticht. De lezer wordt er eerst geïntroduceerd als Adeline Whiteoak reeds een zeer oude, maar ongemeen vi tale vrouw is, die „Jalna" met haar even eens al oude zoons, ei een aantal klein zoons en een dochter bewoont. Over de verschillende bewoners van „Jalna", over bun onderlinge verhoudingen en over hun karakters handelt dit boek. Zoo kostelijk zijn alle figuren met hun zwakheden ten voeten uitgebeeld, dat men dikwijls aan vernuftig geaccentueerde, scherpe foto grafieën moet denken. In dit werk bloeit de voorname humor op naast de tragiek, en daarom is het de zuivere weerspiegeling van zooveel menschelijkheid geworden. De oude vrouw, die iedereen, van haar papagaai tot "den flinken leider van „Jal na", tiranniseert, is zoo raak in haar mi lieu geteekend, dat men haar niet licht vergeten zal. „Jalna" is bovendien een boek van een familieleven, en van de huiselijkheid, die in ons land wel zeer gewaardeerd wordt. Mede daarom zal het ten onzent veel lezers vinden. „Haar kleine jongen", door Ruby M. Ayres. (Uitg.-Mij. Holland, Amsterdam.) De roman van een Engelsch meisje, dat verloofd is met een aantrekkelijke© jongen, doch verliefd wordt vop diens ouderen vriend. Als ale boeken van Ruby M. Ayies, vormt „Haar kleine jongen"' een door velen geapprecieerde ontspan ning. Verschillende uitgaven. Bij de Hollandia-drukkerij te Baarn zag het licht: „Oud-Jong";, door Dr. Serge Voronoff. De bekende geleerde van de Kliertransplantatie geeft in dit boek een duidelijke uiteenzetting van zijn opzienbarende ontdekking ein van de resul taten zijner methode. Behalve bij' men schen blijkt zij ook in de veeteelt succes te hebben. Kinderboeken. ïn de serie; „Knus thuis" verschenen bij de Hollandia-drukkerij te Baarn twee alleraardigste meisjesboeken, n.L „Het leegstaande huis", door Marion St. John Webb (met illustraties van Frank Rogers) en „Het geheime kamertje"; door A. C. Kuiper (geïllustreerd door A. Ch. Berg man-Roiandus). D© meisjes zullen aan deze twee "deeien hun harten kunnen ver kwikken. 1 1 1 Van Gebr. Kluitman te Alkmaar ont vingen we „Naai' Barbertje^laind", een ;n versvorm door Caroline van Dommelen geschreven verhaaltje voor onze kleuters. Freddie Langeler voorzag dit royaal uit gevoerde boek der kleinen van kleurige pakkende platen. Een lief bezit. Journalistieke „methode n". Op den eersten dag' van het onderzoek in de geruchtmakende moordzaak te Rot terdam is een conferentie gjehouden tus- schen den commissaris valn politie, den heer Hazewiakel, die het onderzoek leidt, de drie inspecteurs van den justi- tieelen dienst die met het onderzoek zijn belast en de leden van de pers, op welke conferentie is besloten, dat de leden van de pers zich geheel zouden houden aan de berichten, welke de politie als geschikt voor publicatie zou opgeven en dat in geen geval gebruik zou worden^ gemaakt van inlichtingen, welke op vertrouwelijke wijze zouden worden verstrekt, om de menschen, die over de zaak moeten schrijven, een beter inzicht in den gjang van de zaak te geven. Den eersten tijd, toen do politie ge- iCgeL:I mededeeling^n kom doen, hebben alle bladen zich aan deze afspraak ge houden. Zoodra evenwel de verdachte te Heerlen werd gearresteerd, moest de politie uiteraard, in het belang van het onderzoek, kariger worden met haar me- dedeelingen. In het Maandagochtendblad van Het Nieuws van den Dag (De Telegraaf is daarop een bericht over de zaak versche nen, van welk bericht die inhoud ails strikt vertrouwelijk was medegedeeld. Nadat de commissaris den Rotter- damschen correspondent van dit blaid had gehoord, heeft hij hem/ dringend ver zocht het bureau ten spoedigste le verla ten. Er werd bij gezegd, dat deze jour nalist vcorloopig jniet meer op het bureau behoefde te komen om inlichtingen in te winnendeze konden hem niet meer worden verstrekt. In het Ochtendblad van Dinsdag, van De Telegraaf komt opnieuw -en bericht voor, dat blijkens de bijvoeging uit Heer len afkomstig is. De politie heeft evenwel vastgesteld, dat dit bericht onmogelijk uit Heerlen, kan komen, omdat niemand aldaar me', de feiten, welke in het bericht worden genoemd, op de hoogte kan zijn. In het bericht komen enkele schrome lijke onjuistheden' voor. Wat er evenwel van waar is, komt letterlijk overeen me! clen inhoud van een rapport, dat Zater dagsavond op het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg heeft gelegen, welk rapport opengeslagen was blijven liggen., toen de vertegenwoordigers van de pers kwamen. Het is aan enkele collega's op gevallen, dat ide correspondent van de Telegraaf de onbescheidenheid heeft ge had in dit rapport te lezen. Na afloop van de persconferentie is deze onbeschei denheid gesignaleerd. In verband met bet bericht in het ochtendblad van gis teren zou de commissaris zich schrifte lijk wenden 'tot de hoofdredactie van de Telegraaf. Of dit helpen zal? HET HUWELIJK IS GELUKKIG (Incl. roestvrije messen) vanaf B f112,-. 25 JAAR GARANTIE. s Betaling in gedeelten (ook in Indïë).. Vraagt prijscourant en i betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. B Zickfzending. Betalingscondities. Naam Adres 0 Woonplaats Doorhalen wat niet gewenscht B wordt. e «—8 De filmkeuring in het Zuiden. Woensdag hebben de besturen van de vereeniging van Noord-Brabamtsehc en Limburgsche gemeenten voor gemeente lijke filmkeuring en van den NederJatid- schen Bioscoopbond op het departement van Binmenlamdsche Zaken en Landbouw, onder leiding van den minister van Staat, BinnenLandsche Zaken en Landbouw, jhr. Chr. J. M. Ruys de Beerenbrouck, langr durig geconfereerd ter bespreking van een mogelijke oplossing van het bioscoop- conflict in het Zuiden. In beginsel werd tusschen de partijen overeenstemming bereikt, waarin in hoofd zaak werd overeengekomen, dat in het vervolg de filmkeuring zal wonden over gelaten aan de R. K. Filmcentrale, onder welker toezicht de bioscoopexploitanten in de, bij de zuidelijke keuring'sverecniging aangesloten gemeenten, zich vrijwillig (aan de hand van art. 20 en 21 der Bios coopwet) zullen kunnen stellen. Een door de beide besturen uitgewerkt voorstel zal aan de ledenvergaderingen der beide ver. eenigingen ter goedkeuring worden voor gelegd. Wanneer deze beide organisaties zich met het voorstel vereemigpn, zullen de bioscopen in het Zuiden waarschijn lijk op 1 November a.s, heropend kun nen worden. Ernstig auto-ongeval. Op de Soesterbergschc straat, nabij het sanatorium Zonnegloren, heeft een ernstig; auto-ongeval plaats gefiad. Ln een bocht reed de auto van den heer D. uit Soest, doordat de zoon v..n den heer D., die chauffeerde, in plaats van op de rem op hot gaspedaal trapte, met groote snel heid tegen een boom. De auto sloeg om, waardoor de vier inzittenden ond-r den wagen kwamen. De heer D. brak een pols, zijn ejitgenoote kreeg eenige kwetsuren en een jong, meisje werd ernstig gewond. Zij werd in „Zonnegloren" opgenomen. De zcon van den lieer D. kreeg geen letsel. Locomotief ontspoord. Dinsdagavond te kwart over zeven is een losse locomotief op weg naar Belgie om den trein uit Parijs te halen op een wissefblok op het Stationsemplace.neat ie RoozenJaa! ontspoord. Tengevolge dezer ontsporing werden zoowel het wissel blok als de lijm, ernstig beschadigd. De stand van dein wissel was goed, zoodat de oor zaak onbekend is. Het verkeer moest over enkef spoor worden gp.éid, tengevolge waarvan vertraging in de trelnloop ont stond. Dinsdagnacht heeft men de locomotief kunnen opvijzelen. Doch Woensdagvoor- middag1 was het verkeer nog niet hersteld, aangezien de wissel ernstige grondige reparatie behoeft. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De postvluchten. De K. L. M. meldt: Van den heer Aler, eersten bestuurder van het vliegtuig, dat in Constantlnope! averij heeft gekregen, is thans bericht ent- vangen, dat men heeft kunnen vaststellen, waarom boven het Hoogland van Klein- Azië de linker motor plotseling stopte. Het bleek n.I., dat het kraagje, waar mede de vlotterpen van dein carburator vastzit, beeft losgelaten, waardoof do vlot- terpen den benzin©-toevoer gebeel af sloot. Een dergelijk© storing is nog nooit baj de K. L. M. voorgekomen en was ook niet tevoorzien. De post van bet vierde vliegtuig, dat in Const an tinopel averij kreeg, is op do volgende wijze doorgezonden: de voor Aleppo bestemde stukken zijn per trein verzonden en zullen aldaar 25 October a.s. aankomen; de' stukken voor Bagdad worden met den autodieinst Damascus- Bagdad vervoerd, aankomst aldaar 30 October a.s.; de mail voor Boesjir, Ka- ratsji, Alababad en Akyab wordt overge bracht met den luchtdienst Londen Karatsji, aankomst Boesjir 1 Novem ber, en Karatsji 2 November a.s. De stuk ken voor Pangkok gaan per Engelsche mail, aankomst 18 November aldaar en de correspondentie voor Ned.-Indic wordt verzonden per s.s. „Patria" en zal te Me- dan aankomen op 13 November en te Batavia op 16 November a.s. 7. H. Speenhof. De- bekende dichter-zanger J. H» Speenhof, te Haarlem woonachtig, is Woensdag 60 jaar geworden. De volgende maand vertrekt hij met vrouw en dochter voor een tournée naar Ned. Oost-Indië. VOETBAL. Een wedstrijd, bij kunstlicht. 50.000 menschen waren Woensdag avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam getuigen van het experi ment: „voetbal bij kunstlicht". De wedstrijd kón gespeeld en is gespeeldtusschen het Amsterdam- sche elftal en „Philips" uit Eindho ven. Spelers, scheidsrechter en pu bliek hadden ditmaal alle nog met bezwaren te kampen, bezwaren die uit den weg geruimd kunnen worden. Philips won met 32. Edison won ook, en zoo kan de Sta dion-directie overwegen of zij een per manente verlichting zal aanbrengen. Een nog niet heelemaal geslaagd experiment, maar toch een succes - volle avond. Kerkdiensi en Zeppelin. De raad der Geref. Kerk te 's Gra- venhage, Luthersche Burgwal, heefl den minister van Waterstaat een adres gezonden waarin hij mededeelt, dat op Zondag 13 dezer de dienst in het ver gaderlokaal dezer kerk ernstig ge stoord is door het doordringende la waai, veroorzaakt door de machinerie van het luchtschip, dat te ongeveer 10.45 over Den Haag vloog. De kerke- raad roept de welwillendheid van den minister in om zoodanige stappen te

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1