DIPLOMATEN N° 128. Maandag 28 October 1829 116 Jaargang. Buitenland Rechtszaken. Koloniën ProvincierrieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. 60ESCHE i COURANT UitgavsNaamlooze Vennootschap Gosscfca Courant en Kieeaweas A Soa»' LVukkers- ea Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 gevestigd te Goee. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uuï voorin. OVERZICHT. Hoeveel de sociale politiek kost. Een medewerker van de „Morning Post" stelt de ontzaglijke kosten in het licht die de sociale maatregelen van de belastingplichtigen vergen. Als men de 8 millicen p. st. voor de nieu we uitbreiding van 't weduwenpen- sioen erbij rekent, komen de kosten van de zoogenaamde „sociale diensten" de natie jaarlijks op 417 millioen p. st. staan of het aequivalent van 10 shil lings in de week voor eiken arbei der in Engeland. Krachtens de wet op de volkshuis vesting wonen o.a. 704.100 menschen half vrij van huur in huizen voor welker bouw subsidie is verleend, ten koste van hun medeburgers. De sociale diensten hebben in een halven menschenleeftijd hun geweldi ge uitbreiding gekregen, namelijk tus- schen 1891 en 1927. In 1891 bedroe gen de kosten 22.644.334 millioen p. st., in 1901 36.010.921 p. st., in 1911 63.157.551 p. st., in 1921 306.741.770 p. st., (ongeveer 13.6 maal zooveel als in 1891), in 1927 383.260.480 p. st. (het 17-voudige van de kosten in 1891). De groote stijging valt tusschen 1911 en 1921, maar ofschoon zij in het decennium van den grooten oor log zich voordeed, was zij niet, zooals men gewoonlijk onderstelt, een gevolg van den oorlog. Het bedrag, dat in 1927 aan oorlogspensioenen betaald werd, bedroeg 60.203.383 p. st., maar is een snel verminderende post, die tenslotte geheel verdwijnen zal. De belastingplichtige zal daar niet bij ge baat zijn, omdat burgerlijke pensioen trekkers sneller gecreëerd worden dan de pensioentrekkers uit den oorlog sterven. In 1927 kostte de huisvestigings - dienst den staat 23.773.000 p. st., van welk bedrag 11.439.000 p. st. in huur terugvloeide. Het leger der werkloozen blijft ruim een millioen sterk. In April 1927 heeft het departement van arbeid de geschiedenis nagegaan van een groep van 8257 steuntrekkers, een aantal dat op dat oogenblik één percent van het totaal bedroeg. Het onderzoek liep over een tijdvak van 31/s jaar of 1062 werkdagen ongeveer. Van deze groep hadden 2105 meer dan 400 dagen steun gehad en van dezen weer 798 gedurende meer dan 600 dagen, dus twee jaar aan werkdagen van de drie en een half. Er waren 42 vernuftige arbeiders die kans hadden gezien om den steun gedurende meer dan 900 dagen van de 1062 te trekken en 10, de allerbehendigsten, gedurende de geheele periode. In 1927 kwamen de millioenen die de sociale diensten vereischten, aldus bijeen: uit plaatselijke belastingen 96.967.826 p. st., uit algemeene belas tingen 175.445.118 p. st., uit bijdragen huren enz. 123.065.651 p. st., tezamen FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik laat hen nooit met rust", erken de hij. „Tot een zekere hoogte vrees ik, dat zij mij beschouwen als een alarmist om de eenvoudige reden, dat er bijna geen burger is in de Vereenig- de Staten, die niet volkomen over tuigd is van de onoverwinlijkheid van zijn land. Ik geloof echter, dat ik ze te Washington een beetje heb wak ker geschud, en ik kan nog meer doen in dat opzicht. Is u geneigd, meneer mij te zeggen, wat de waarschijnlijke uitkomst der stemming zal zijn, als u morgen uw motie indient?" „Die lijkt mij gunstig voor ons te zijn," was het ernstige antwoord. „Toen het Pact eerst werd gemaakt, moest elke uitnoodiging zich er bij aan te sluiten met algemeene stemmen worden gedaan. Onlangs is dat echter gewijzigd. Tenzij er nu vier tegenstem mers zijn, wordt elk voorgesteld volk, als het zich er bij wensch te voegen, 395.478.595 p. st. Van elk pond wordt per hoofd van de burgerij betaald: aan gemeentelijke belasting 5 sh., aan algemeene belasting 8 sh., aan bijdra gen 6 sh. Het aantal bevoordeelden is echter natuurlijk zeer veel kleiner dan het aantal burgers. In een hoofdartikel deze verbijste rende getallen toelichtende, spreekt de „Morning Post" de meening uit, dat „Engeland het werkhuis van de wereld" is geworden. Terwijl reeds eenige jaren geleden de kosten van de sociale diensten in Engeland 3 p. st. 18 sh. 6 st. per hoofd bedroegen, beliepen zij toen in Duitschland 1 p. st. 17 sh. 6 st., in Frankrijk 13 sh. en in Italië 31/2 sh. Dit verschil neemt met verontrustende snelheid toe. Hef gaat op onheilspellende wijze samen met de vermeerdering van' belastingen en werkloosheid en tegelijk met de uitbreiding van het kiesrecht. Is hef fantastisch om er bij te voegen dat dit ook overeenstemt met een stijgend bankdisconto? Al deze verschijnselen schijnen met elkaar in onderling ver band te staan. Toen het kiesrecht degenen verte genwoordigde, die betaalden was de staat zuinig en de natie welvarend. Nu het kiesrecht degenen vertegen woordigt die ontvangen, is de staat verkwistend en de natie in ongelegen heid. De appetijt neemt al etende toe. Alle politieke partijen wedijveren met elkaar met beloften; maar de socia listen overtroeven de conservatieven ver, omdat zij niets te verliezen en al les te winnen hebben bij de uitgaven. Deze steekpenningen glinsteren zoo verleidelijk in de oogen van de kie zers, dat alle redeneeringen er tegen opzij worden geschoven als gierigheid en elke wenk tot zuinigheid door den volksmenner uitgekreten wordt als verklaarbaar uit „een kapitalistisch of fensief tegen den levensstandaard van den werkman". Maar in werkelijkheid vertoont de levensstandaard, die voort durend steeg voor deze geweldige uit gaven begonnen en nu stationnair is, naar de meening van sommige bevoeg de beoordeelaars, thans neiging om te dalen, en dit, terwijl Frankrijk, dat betrekkelijk weinig aan zulke dingen besteedt, geen werkloozen heeft, maar Engeland er ruim een millioen onder houdt. De werklieden troosten zich met de dachte, dat de kosten hoofdzakelijk uit andermans zakken komen, maar de waarheid is dat overbelasting een erger belemmering voor nijverheid en handel is dan een hoog bankdisconto. Een groot deel van de nijverheid heeft altijd gesteund op het kapitaal van hen die haar bestieren, en dit kapitaal „ipso facto" een lid van het Pact. Ik kan er twee bedenken; misschien is het zelfs mogelijk drie tegenstemmers vinden. Een vierde zou ik niet weten te noemen". „Ik begrijp het", mompelde Grant. „Apropos, was Baron Naga gisteren te Nizza?" lij® „Weet u ook, of hij telegrammen van huis heeft ontvangen sedert de laatste zitting?" Lord Yeovil dacht een oogenblik na. „Dat moet wel", zeide hij, „want hij was in staat ons een heel oppervlak kige beschrijving te geven van die luchtschepen van hen, waarnaar de Italianen zoo nieuwsgierig zijn. Twee dagen geleden, toen die zaak ter spra ke kwam, wist hij daar nog niets van". „Ik zou er wel een millioen dollars voor over hebben, dat telegram te zien", verklaarde Grant. Er was heel wat leven in de eetzaal en gang. Lord Yeovil ging naar de deur en deed ze op slot. Toen kwam hij terug naar zijn plaats. Hij sprak langzaam en als iemand, die zijn woor den weegt. „Slattery", zeide hij, „ik heb er al twee jaar over gedacht, je land op nieuw uit te noodigen zich bij het Pact te voegen, omdat volgens mijn meening de omstandigheden in de laat ste tien jaar volkomen zijn veranderd wordt gaandeweg opgegeten door een inkomstenbelasting die zoogenaamd op winst is gebaseerd. De Engelsche nijverheid wordt uit gemergeld en gekortwiekt teneinde de genen te onderhouden aan wie zij geen werk kan geven. De moord op den heer Lans. De Officier van Justitie bij de recht bank te Rotterdam, mr. J. A. de Vis ser, eischte Zaterdag tegen den ver dachte v. O., wegens doodslag op den heer Lans, 20 jaar gevangenisstraf. Kwaadwilligen neergelegd. Een militaire patrouille, ondercom mando van den lsten luitenant der infanterie Prummel, heeft twee kwaad willigen neergelegd in het Meulabe- sche. De buit bestaat uit blanke wa pens. Bij hef treffen werd een In- landsch fuselier door een lanssteek in de borst getroffen. Hij is gesneu veld. Een ander fuselier liep niet le vensgevaarlijke wonden op. Onze mosselhandel. Er is een levendige handel in mos sels en naar wordt beweerd zou de geheele voorraad spoedig op zijn, als maar op gulle manier werd afgezet. Een en ander is uit den aard der zaak van invloed op de prijzen. Dat er nu betrekkelijk zoo weinig mossels zijn, vindt zijn oorzaak, naar wordt gezegd, in de beperking van Zuiderzee-mos- sels, die niet meer als voorheen in beduidende hoeveelheden in de Zeeuwsche stroomen mogen verwaterd worden. Hiermede treedt weer de oude kwestie te voorschijn. Reeds ja ren lang heeft de mosselhandel ge drukt gegaan onder allerlei misstan den en een daarvan werd steeds door velen op den voorgrond geschoven, dat de groote aanvoeren van zaad en volwassen mossels uit het Noorden deze veroorzaakten en toch was er geen voldoende samenwerking om daaraan een einde te maken, n.l. een tijd te bepalen, dat van de Zuiderzee nóch zaad, nóch volwassen mossels mochten aangevoerd worden. Reeds een groot getal jaren geleden werd in de „N. R. Crt." er op gewezen, dat reeds meermalen er op aangedrongen werd deze bepalingen te maken, maar dat het visscherijbestuur er niet toe overging, omdat de vaklui het er niet over eens waren. Er waren en ze zijn er nog, die naar hun meening hef zaad en de mossels niet kunnen mis sen, want door de beperking wordt hun bestaan bedreigd. Waar de een beweert die groote aanvoer onder en de positie van je land buiten het Pact, al mag het ook worden be schouwd als de grootste mogendheid der wereld, abnormaal en gevaarlijk is geworden. Het heeft toegestemd in de Beperkte Bewapening, welke het zelf in 't leven heeft geroepen, en is eer lijk zijn verplichtingen nagekomen. Met al zijn macht en rijkdom is het niet in staat een enkel oorlogschip van stapel te laten loopen of een en kel regiment soldaten onder de wape nen te brengen buiten het aantal, dat het door de andere mogendheden, wel ke onderteekend hebben, is toege staan. En toch, ofschoon het in die positie verkeert, is het geen lid van het Pact. Dat beteekent, dat volgens de wet twee of drie volken, welke tot het Verdrag behooren, Amerika zou den kunnen aanvallen met grootere strijdmachten en de andere leden van het Pact machteloos zouden zijn". „U hebt precies den spijker op den kop geslagen, meneer", erkende Grant. „Dat was het, wat mij naar Europa bracht en mij hier bezighoudt. Toen de roep om hulp kwam, heeft Amerika zich uitstekend gehouden. Het zond troepen naar Europa, en ofschoon an dere landen meer te verduren hadden, heeft het een einde gemaakt aan den oorlog van negentienhonderd veertien. Sinds dien tijd is er ongetwijfeld een staatkundige inzinking geweest. Zijn *0 uitga0*/ steeds Wybert-tabletlen ^meenemen, zoo eauw ®fiebt U kou gevat, lastig -•zijn de gevolgen. mijnt het bedrijf en maakt het kapot, er moet gezorgd worden voor beper king, geen vervoer van mosselzaad en groote mossels uit de Zuiderzee voor een groot deel van het jaar en vooral daarbij geen gebruik te maken van stoomvermogen, is wanneer wij ons oor te luisteren legden, vele malen vernomen in vroeger dagen en de be perking is gekomen en heeft toejui ching gekregen. Maar anderen be weerden voordien en misschien nog wel, niet die aanvoeren maar de wer kelijke oorzaak is, dat er geen vol doende afzet is en de handelaars zijn zelf voor een deel de schuld. Er is eenmaal veel te weinig mosselzaad op de Zeeuwsche banken zelf, zoo zegt de voorstander van vrijen aanvoer, er moet Zuiderzeezaad komen en als men dat haalt, dan ook maar groote mossels, die verwateren en dan maar in hetzelfde seizoen omzetten, want dan gaat daar maar een jaar pacht over en heeft men slechts één jaar exploitatiekosten en maar één jaar ri sico; als zoo'n perceel leeggevischt is, haalt men het weer vol, desnoods meermalen in hetzelfde seizoen. Deze mosselen kosten weinig van vervoer, als de visscher het met eigen vaar tuig doet, of van koopsom als ande ren varen. Deze meeningen werden meermalen gelanceerd, maar men heeft toch den eersten weg gekozen en de aanvoeren beperkt, het zal wel blijken dat dit toch de beste keuze is, want men heeft toch enkel het belang van het bedrijf op het oog. N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Vrijdag werd te Terneuzen een aan deelhoudersvergadering der Z.-Vlaam- sche waterleiding gehouden, schrijft de „Midd. Crt.". De commissarissen die tijdens de heftige actie van en kele maanden geleden hun mandaat ter beschikking stelden, werden nu allen herkozen en zulks met een groote meerderheid van stemmen. Dit blijk van vertrouwen is nog geen bewijs dat de zaak nu geheel in orde is, want in de vergadering werd door den afgevaardigde van St. Jansteen de vraag gesteld of het mogelijk is een voorstel tot ontbinding der N.V. in te dienen. Dit moest natuurlijk be vestigend worden beantwoord. Het zal nu natuurlijk moeten wor den afgewacht of een dergelijk voor stel bij het bestuur der vennootschap inkomt. Door het Comité van Actie tegen een waterleiding die te duur is en staatslieden hebben niet meer zulk (?en ruimen blik. Het is bekrompen geworden. De staatkunde is meer dan ooit in een spel en een bedrijf ont aard. Zijn staatslieden hebben het zoo druk met over hun eigen nationale kwesties te vechten, dat zij het aan den horizon dreigende gevaar niet hebben gezien. Dat was altijd mijn meening. En dat is ze nu nog". „Ga voort", drong Lord Yeovil aan. „Je bent niet voor niets het laatste jaar in Europa geweest". „Ik ben er zeker van", verklaarde Grant, dat Duitschland en Japan tot een overeenkomst zijn gekomen om Amerika aan te vallen. Daarom ben ik overtuigd, dat zij morgen zich te gen uw uitnoodiging aan Amerika zul len verzetten. Indien zij dat niet doen en ik mijn tijd heb verspild, dan zal ik God er voor danken. Dan keer ik terug tot polo en golf, jaag op honden te Pau en heb geen achting meer voor mijzelf". Lord Yeovil nam een sigaret en tikte er peinzend mee tegen de tafel zonder ze op te steken. „Er is maar een enkel ding, Slat tery", zeide hij. „Ik heb den groot sten eerbied en achting voor Naga. Ik kan maar niet gelooven, dat hij morgen tegen mij zou optreden, zon der mij eerst een wenk te geven van zijn plan. Bovendien is hij niet in verplichte aansluiting voorschrijft, is een schrijven gericht tot de afgevaar digden, waarin hen den burgemeester van Boschkapelie, die zijn mandaat ter beschikking stelde, ten voorbeeld wordt gesteld. Zij hadden daardoor kunnen voorkomen tegen een zaak te stemmen, waarvoor zij persoonlijk wel zijn. Het comité twijfelt echter niet of de afgevaardigden zullen hun stem uitbrengen overeenkomstig het wettig genomen raadsbesluit. Gegund. De Rijkswaterstaat heeft het maken van een afsluitdam aan de zijhaven te Hansweert met bijkomende werken gegund aan den heer J. W. Roeloffs te Papendrecht voor f 69.200. De Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg vergadert Donderdag avond in de raadzaal. Ter goedkeuring zal o.a. worden aangeboden de begrooting voor 1930 met een eindcijfer van f15.500 in ont vangst en uitgaaf. Onder de ontvangsten komt voor aan jaarlijksche bijdragen f 11.450, aan nieuwe inschrijvingen f300,aan interest f3020,—. Onder de uitgaven is een post on voorzien ad f873,50 en een vermoede lijk batig slot van f2000,—. Medegedeeld wordt, dat het stam kapitaal der Kamer f 63.500 groot is, en belegd in 4Va en '50/0, Nederland. De commissie voor de financiën ver- eenigt zich met de ontwerp-begrootlng. Doodelijk motor-ongeval. Zaterdagmorgen fe elf uur heeft op den Nieuwen Vlisslngschen weg tus schen Middelburg en de halte Ijs baan, een droevig ongeluk plaats ge had. De gemeenteveldwachter J.Noord- hoek van St. Laurens reed aldaar in burger op zijn motorrijwiel. Doordat het voorwiel in een put terecht kwam, sloeg het rijwiel over dsn kop en kwam N. onder het rijwiel te liggen. Bewusteloos en verwond werd de on gelukkige opgenomen en bij een der omwonenden binnengebracht. Nadat hem daar de eerste heelkundige hulp was verleend, werd hij naar het gast huis overgebracht. Des middags te 3 uur is de ongeveer 35-jarige politie man aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer van dit on geluk was gehuwd, doch had gefln kin deren. 's GRAVENPOLDER. Notaris M. Oele Jz. te 's Gravenpolder, heeft pu bliek verkocht in het café van den heer J. van Zweeden te Ellewoutsdijk een woonhuis met erf, tuin en bouw land te Ellewoutsdijk. Kooper hiervan werd de heer A. van Eek te 's Gra- venhage voor de som van f 700,den hoop, plus accessoiren en 10°/o on kosten. KAPELLE. Zaterdagmiddag vervoeg de zich Sij den burgemeester de heer het minst oorlogzuchtig. Ik geloof, dat hij een eerlijk man is, en ik kan mij niet voorstellen, dat hij in een Duitsch komplot zou zijn betrokken". Grant knikte. „Ik heb ook een groot respectvoor Naga", stemde hij toe. „Maar toch, met die Oosterlingen moet men be denken, dat eerst hun land komt, dan weer hun land en altijd hun land". Er klonken waarschuwende gelui den in de gang 'al de jonge lieden gingen naar de hall. Dringende stem men riepen om Grant. Hij stond snel op en opende de deur. „Je doet beter nu te gaan", ried zijn gastheer hem aan. „Wij begrijpen elkander en er is voor het tegenwoor dige niets meer fe doen. Morgen, na de bijeenkomst der Conferentie, zul len wij weten, waar wij aan toe zijn". „Het is een besloten zitting, niet waar?" „Ja. Goddank, het is ons gelukt de Pers er buiten te houden. Onder ons gezegd, Grant, als er geen couranten waren, zouden alle volkeren der we reld vriendschappelijk met elkaar om gaan. Er zouden geen oorlogen zijn en heel weinig twisten. Het i3 de ver lichte Pers van dezen tijd, die de brandstof voor strijd verschaft". (Word veervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1