Uit deo Westboek. ProVincienieuWs Rechtszaken. Sport. Van Overal Handwondjes Buitenland Binnenland Gemengd NieuWs. Allerlei. DE P.ZÏE.M. EN DE LANDBOUW. In de hoofdbestuursvergadering der Z.L.M. Is Maandagmiddag, zooals men onder .„Stadsnieuws" in dit nummer kan lezen, uitvoerig van gedachten ge wisseld bvcr onze Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij, en in zonderheid over de garanties dezer Mij. enpver de prijzen tegen welke zij elecfriciteit levert. Dit fièt heeft ons niet verwonderd, want het is begrijpelijk dat iedere af nemer van stroom deze zoo goed koop mogelijk tracht te verkrijgen. Wel hebben we ons daarentegen eenigszifis verbaasd over de diverse inzichten, die gedurende de bespreking kenbaad werden gemaakt en over de o.i. het woord moet er maar uit - bekrompen opvattingen, die sommige leden der Z.L.M. huldigen. De P.JZ.E.M. eischt van hen, die bui ten de kpmmen der gemeenten wonen en die ,op het electrische net willen aansluiten een garantie van f 5,—.-per H.A. lemend die 40 H.A. grond in eigendom of in pacht heeft, moet dus garendeeren dat hij voor f2C0,— aan ströom zal afnemen. We kunnen ons voorstellen dat deze garantie door velen ti hoog wordt geacht, dat me nigeen niet aan het gevraagde ver bruik toekomt, en dat dus naar verla ging vah de garantie-som wordt ge streefd. Met belangstelling hebben we de leden der Z.L.M., die wijziging in de garantie bepleitten, dan ook gevolgd. Behalve deze sprekers waren er an dere. En onder deze lieden, die ver kondigden dat de P.Z.E.M. als semi- overheidsbedrijf een voor alle ver bruikers geldenden stroom-prijs dient in te voeren. Zij eischen Üus dat een stedeling, wiens huis door de P.Z.E.M. tegen geringe kosten aan het net ver bonden kan worden niet minder zal betalen dat de buitenman naar wiens woning een dure lange kabel moet worden gebracht, hoewel men niet weet of het verbruik van stroom in die woning ook slechts voor een ge ring deel de kosten van aanleg zal goedmaken. Kregen deze heeren hun zin, dan zou de winst- en verliesrekening van de P.Z.E.M. al dra een wanhopig beeld leveren, tenzij de gemeenschap, d.i. hier de provincie, de rekening met de mantel der liefde bedekte, d.w.z. met een massa goede Hollandsche guldens het leelijke gat stopte. Of de stedelingen, die in vele geval len toch al voor heel waf zwaardere lasten staan dan de dorpsbewoners, er veel voor zouden gevoelen den bui tenman op deze wijze aan electriciteïf te helpen? We betwijfelen het. Even zeer als we het betwijfelen dat het juist zou zijn indien een overheidsbe drijf alle Kaufmannische inzichten over boord wierp en van de redeneering uitging: „We zijn alle kinderen van één land, wat Jantje voor een gulden krijgt, dat moet Pietje er ook voor hebben". De P.Z.E.M. heeft onlangs een po ging van de Zuid-Bevelandsche bui tengemeenten om daar den stroom te gen denzelfden prijs te leveren als in Goes, afgewimpeld. Waarschijnlijk zal ze dit ook doen met de motie van de Z.L.M., waarvan we den heer Welle- man, burgemeester van Krabbendijke, wel als geestelijk vader mogen be schouwen. Het aannemen van deze motie door de hoofdbestuursvergadering, tenge volge waarvan de Z.L.M. zich begaf op een terrein, dat niet het hare is, heeft onze bewondering niet kunnen wegdragen, ook al niet omdat ze de inwilliging van het eigenlijke verzoek inzake de garantie-stelling wel eens in den weg kan staan. Als men iets vraagt moet men nooit zóó duidëTijk laten blijken wat het uit eindelijke doel is. In de vergadering zijn ook stemmen opgegaan om de Z.L.M. het hare te laten bijdragen teneinde het verbruik van electticifeit in Zeeland meer po pulair te- maken. Deze wensch lijkt ons een zeer verstandige. W'ant zijn verwezenlijking houdt de eenig gezonde verlaging der elecfriciteits-prijzen in. Met ingang van 1 Jan. 1930, zal het orgaan uitbreiding verkrijgen, op be ter papier worden gedrukt enz. De voorgenomen afbreking van het con tract met" den drukker zal niet door gaan, daar deze een aantal toezeg gingen heeft gedaan. De heer Van Dixhoorn wil het orgaan tweemaal in de week doen verschijnen. De heer Kakebeeke gelooft niet dat dit laat ste practisch mogelijk zal zijn. Ten minste thans nog niet, daar niet alle leden vaA de Z.L.M. abonné's van hef blad zijn. De heer De Buck vraagt of het lezen niet verplichtend kan wor den gesteld. De heer Kakebeeke ant woordt dat deze vraag eerst door de afdeelingen besproken dient te worden. Bij de rondvraag vestigt de heer Bécu aandacht op den uittocht der jonge plattelanders naar de steden, geen verband houdt met de hoogere loonen in de indrustie. Kan de Z.L.M. aan dit vraagstuk de aandacht schen ken? De heer Kakebeeke zegt, dat een commissie het werkloosheidsvraagstuk reeds bestudeert. Wellicht kan deze ook het door den heer Bécu onder de aandacht gebrachte bestudeeren. De heer v. d. Zande wijst op de uitvoe ring der landarbeiderswet. De heer Kakebeeke, die het presidium van Mr. Dieleman heeft overgenomen, sluit hierna de bijeenkomst. Begrafenis J. C. H. Hollmann Onder algemeene belangstelling is gistermiddag hef stoffelijk overschot van den heer J. C. H. Hollmann op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Op den doodenakker waren o.a. aanwezig burgemeester Hajenius, wethouder Goedbloed, de heeren Han- ken, Ir. van Poelgeest, commissarissen der „Goesche Courant", Roddenhof en v. d. Berg, directeur en hoofdredac teur der „Goesche Courant", Kor- stanje, Van Heel, Molhoek, bestuurs leden van de Coöperatieve Voorschot en Spaarbank, van Dissel en Mr. Zaaijer. Toen de kist in de geopende groeve was neergelaten, sprak een neef van den overledene eenige gevoelvol^: woorden van afscheid, en van troost tot de achtergebleven weduwe en kin deren. Hij prees den eenvoud en het groote plichtsbesef van den heer Holl mann, zijn zonnige Zuidelijke natuur, die hem in Goes en in de omgeving had doen inburgeren. De belangstel ling van de velen, aldus spr., die na Uw overlijden de familie bereikte, is voor allen een troost geworden. Een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer, zijn vader be wezen. Benoemd Tot tijdelijk opzichter bij den Provincialen Waterstaat in Zeeland, ter assistentie bij hef opmaken van ontwerpen ter verbetering van de we gen, is benoemd de heer A. F. Goe- demondt alhier, leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut, Merijntje Gijzen. De belangstelling voor de opvoering van Merijntje Gijzen's jeugd op Don derdagavond a.s., is zoo groot, dat Maandag de zaal al geheel uitver kocht was. Het kerkraam. Men verzoekt ons te melden, dat ons bericht over hef raam in de Groote Kerk niet geheel juist is geweest. De kwestie heeft zich n.l. als volgt toe gedragen: Mr. A. L. W. van Heel, lid der restauratie-commissie heeft in een der vergaderingen dezer commis sie medegedeeld dat iemand, die on bekend wenscht te blijven, een raam voor de kerk geschonken heeft. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 45 vaarzen, 39 kalveren en 67 biggen. BAARLAND. Zaterdag werd te Oudelande aanbesteed de bouw van een nieuw arrestantenlokaal voor de gemeenten Baarland en Oudelande, te bouwen in de gemeente Oudelande, naar een ontwerp en onder architec tuur van den bouwkundige J. A. Hoog vliet te Baarland. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver J, van Strien te Oudelande voor f 1231,—. HOEDEKENSKERKE. De voor dracht voor benoeming van een on derwijzer aan de openbare lagere school alhier, bestaat uit de heeren: 1. A. C. v. Dijke te Oud-Vossemeer', 2. P. C. J. Smith te Middelburg: 3. P. D. Blomaard te Goes. De benoe ming heeft Maandag 28 October a.s. plaats. KAPELLE. De heer Th. J. Scholten Jr., ambtenaar ter secretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Lon- neker (O.). KRUIN1NGEN. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk werd in de vergade ring van notabelen gekozen de heer P. Witte, voorzitter van notabelen. De heer J. Poleij werd daarna tot waarnemend voorzitter van notabelen benoemd. i ii —na. .asasageaes De moord op den heer Lans. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren terechtgestaan de pro curatiehouder G. J. v. O., die beschul digd wordt van moord op den heer Lans op 29 November j.l. in het kan toor van de N.V. A. de Haas' Borstel- fabriek aan den Oostzeedijk te Rot terdam. Deze rechtzaak is een voort zetting van de behandeling door de rechtbank, welke in Juni j.l. plaats vond Begonnen wordt met het verhoor van v. O., die er vrij goed uitziet en zeer kalm is. Hij houdt vol on schuldig te zijn en geen enkele aan wijzing te kunnen geven. Als eerste getuige wordt de agent Brons gehoord, wiens verklaringen in Juni j.l. de schorsing van de zaak hebben veroorzaakt. Hij zegt dat hij Dinsdag vóór den moord een man ge zien heeft, die zich op verdachte wij ze ophield bij het achterhek van de fabriek. Hij had dien man niet verder gevolgd omdat hef regende. Op den avond van den moord had hij in het kantoor van de firma De Haas iemand in hemdsmouwen zien staan terwijl het hem later op den avond was op gevallen dat de procuratiehouder roo- de wrijfvlekken op zijn handen had. Bovendien heeft hij dien avond tegen den inspecteur Hermans gezegd, dat v. O., het wel gedaan kon hebben. Wanneer de president den getuige Brons met nadruk zegt dat hij niet al te betrouwbaar staat aangeschreven zoodat men hem reeds eens zijn re volver heeft moeten afnemen, volhardt getuige bij zijn verklaringen. Hij houdt vol dat de man, dien hij gezien heeft, op v. O. lijkt. Dr. De Haas, oogarts, wordt gehoord over de verklaringen van Brons. Ge tuige verklaart dat Brons niet alles, wat in het rapport staaf, kan hebben gezien van de plaats af, welke hij opgeeft. Gistermiddag werden verschillende getuigen-deskundigen gehoord, die al len verklaarden bij hun rapporten, welke zij hebben uitgebracht, te blij ven. Heden is de behandeling van de zaak voortgezet. VOETBAL. De stand der Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. luidt als volgt: T. A. C. 5 4 1 0 9 23-5 Zeelandia 5 3 1 1 7 20-13 R. B. C. "4 3 0 1 6 14-9 Middelburg 5 2 2 1 6 14-13 m. e. v. a 5 2 1 2 5 10-19 Dongen 4 2 0 2 4 17-11 D.O.S.K.O. 5 1 2 2 4 18-14 Velocitas 2 1 0 1 2 7-10 Vlissingeni ■4 0 1 3 1 6-25 Bredania 2 0 2 0 0 3-3 Breda 4 0 0 4 0 8-18 Bredania 2 punten in mindering we gens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. luidt als volgt: Terneuzen 4 4 0 0 8 30-3 Midd. II. 4 4 0 0 8 15-5 Hulst 3 3 0 0 6 13-2 Zeel. II 4 3 0 1 6 14-13 S.I.N.O.T.O. 5 10 4 2 6-21 Vliss. II 5 10 4 2 12-20 Walcheren 3 0 0 3 0 4-12 Zierikzee 4 0 0 4 0 4-22 De stand der Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. luidt als volgt: H. E. R. O. 3 3 0 0 6 10-4 Boeimeer 3 2 0 1 4 12-5 De Muggen 3 2 0 1 4 6-5 H. K. I. 4 112 3 11-11 Alliance 2 10 1 2 3-2 Goes 3 0 12 1 4-11 Nieuw Borgvliet 10 0 1 0 2-6 LUCHTVAART. Een nieuwe Oceaanvlacht Gisteravond is in New-York de vlie ger Diteman gestart voor een vlucht naar Londen. Diteman is 40 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kinderen. Hij is bekend als veefokker, als hoeda nig hij op een boerderij werkzaam was. Hij heeft verscheidene jaren in den zadel doorgebracht op verschil lende hoeven in Montana en Wyo ming. Nadat hij zijn brevet als vlie ger verkregen had, kocht Diteman een paar maanden geleden het vliegtuig, waarmee hij nu tracht den Atlariti- schen Oceaan over te vliegen. De Parijsche autoriteiten zijn reeds lang doende ook de voetgangers de regels van den weg te leeren. De vorige week zijn 160 voetgangers „opgebracht", omdat ze weigerden de voorschriften na te komen ot er geheel van onkundig bleken te zijn. Zij kregen allen, behalve acht, die „vrij gesproken" werden, een boete, welke ech ter niet meer dan twee franc bedroeg. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 et. PUROL OVERZICHT. Edison gehuldigd. Overal in de Vereenigde Staten is de herdenking ter gelegenheid van den vijf- tigsten verjaardag van de uitvinding van de electrische gloeilamp door Edison, fees, telijk ingezet, In alle groote steden was Maandagavond de feestverlichting ontsto ken. De reis naar Deardoin, waar de voor naamste feestelijkheden plaats vonden, werd gemaakt met ouderwetschen trein, waarmee o a. vervoerd werden Edison zelf, Henry Eord, Owen Young, Rockefeller Jr. en vele andere bekende persoonlijkheden, die aan de feestviering deelnamen. Edison nam een levendig aandeel aan de feesten Even als in zijn jeugd verkocht hij vruchten en kranten aan de gasten. De opbrengst was bestemd voor verschillende liefdadige doeleinden, 's avonds nadat alle lichten gedoofd waren, ondernam Edison voor de feestvergadering met zijn oude assistenten nog eens het eerste experiment met de gloeilamp. Bij het plotselinge aangloeien van het lampje barstte de vergadering in luip applaus en bijval uit. President Hoover herdacht Edison in een geestige rede, waarin hij herinnerde aan den tijd van petroleumlampen. Tijdens het feestbanket deed Owen Young, die tafelpresident was, voorlezing van inge komen begroetingstelegrammen van den Prins van Wales en van den Duitschen Rijkspresident Von Hindenburg. Het orkest speelde vervolgens Edison's lievelingslied. Muziek en redevoeringen werden draad loos uitgezonden en in alle staten ver spreid. Kabinetscrisis in Frankrijk. Het Kabinet Briand is gistermiddag afgetreden, omdat het in de Kamer een nederlaag bad geleden. Do radikalen hadden voorgesteld de debat'en over de interpellaties betreffende de buitenland»che politiek op 15 Novem ber te bepalen, waartegenover Briand de vertrouwensquaestie stelde. De Kamer nam, met 288 tegen 277 stemmen, het voorstel der radikalen aan. Berooving nabij Soestdijk. Zondagavond werd bij de politie te Soest aangifte gedaan door mej. Van D., dat zij onder de gemeente Baarn tusscben de Oranjeboom en het paleis Soestdijk, ter wijl zij rijdende was op baar rijwiel, was beroofd van haar handtaschje met inhoud. Direct stelde de politie een uitgebreid onderzoek in en het mocht haar gelukken den vermoedelijken dader in een café te Soest aan te houden. Na verhoor heeft bij een volledige bekentenis afgelegd. Het taschje, dat door hem was weggeworpen, werd op zijn aanwijzing teruggevonden, terwijl het geld, dat uit het taschje was verdwenen, op den verdachte werd ge vonden. De aangehoudene was Van K., uit Soest. Brand te Schieda m. Gisteravond om zeven uur is door oube kende oorzaak branduitgebroken in de N.V. Fabriek van Machinaal Breeuwwerk v.h. J. Smit aan de Buitenhavenweg 92 te Schiedam. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit, maar bevond, bij aan komst ter plaatse, dat het vuur zich reeds over het ongeveer 20 meter diepe pand had uitgebreid. Niet zonder moeite slaagde men er in, den brand tot het eene fabrieks pand te beperkende vlammen lekten al aan de daklijsten van twee belendende panden Met 15 stralen werd water gegeven. Tot laat in den avond bleef de brandweer in actie. De fabriek is geheel uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. Par ij s zonder paarden. Het is zoover. Het paard wordt een historisch dier. De Parijsche gemeenteraad heeft be sloten dat met 1 Januari 1980 geen voer- iuig meer door paarden mag worden ge trokken binnen de stad. Ook de hand wagens vallen onder dit verbod. Reeds lang koesterde men dit radicale plan, maar er waren nog te veel moeilijkheden. Deze schijnen nu met behulp van de vereenigingen voor dierenbescherming uit den weg te zijn geruimd. En om de veiligheid en snelheid van hel verkeer in de stad te vergrooten worden handwagens en paarden met één pennestreek uit de wereld (van Parijs) geholpen. Een volgend geslacht zal geen paard meer kennen en de kinderen zullen in den Jardin d'Acclimation netjes in een afgerasterd hok het historische dier, het paard, gaan bekijken. De patroon der typisten. Millioenen meisjes en vrouwen zijn gewoon voor de schrijfmachine te zitten en meer of minder goede gedachten van anderen op het papier te brengen. De schrijfmachine is ontbeerlijk geworden en het zal niet lang meer duren, of ze heeft andere schrijfwerktuigen verdrongen. Zoo als ieder beroep zijn patroon heeft, die het beroep, zoo te zeggen uitgevonden heeft, zooals de bierbrouwer Cambrinus, de geneesheeren Esculaap, als de eersten in hun beroep vereeren, zoo moet toch eigenlijk ook kunnen worden vastgesteld, wie het eerst de toetsen van de schrijf machine heeft beheerscht, wie het thans zoo gewichtige instrument heeft uitgevon- en. Het is vrijwel onbetwistbaar, dat de eerste, die pogingen heeft- gedaan een soort schrijfmachine te bouwen, de En- gelschman Henri Mill is geweest, die werkelijk reeds in 1744 een patent op de schrijfmachine verkreeg. Ook baron Drais, die in 1817 de d aisinede eerste fietsuitvond, deed pogingen,' om een schrijfmachine te maken, die in ieder geval met de tegenwoordige schrijfmachine niets gemeen had. Wel is waar, bouwde hij in 1882 een schrijfmachine, die vol gens zijn tijdgenooten bewonderenswaardi ge eigenschappen bezat, welke machine evenwel Diet berustte op de tegenwoordige principes. In Italië vond Guiseppe Ravizza in i 846 de schrijfmachine uit, welke in 18551856 werd gepatenteerd. Ook deze machine lag niet op den weg van de ontwikkeling, welke door de schrijfmachi ne werd genomen. Daadwerkelijk bewijsbaar zijn de uit vindingen van Sboies en Slidden, welke werkelijk leidden tot den bouw van de moderne schrijfmachine. De uitvindingen werden 22 Juni en 14 Juli 1868 gepa tenteerd en dan door de fiemiugtonfa- brieken als basis der eerste machines aan gewend. Amerika was dus het vaderland van de uitvinding. Tegen deze opvatttng zijn slechts twee landen opgekomen, n.l. Denemarken eu Oostenrijk. In Denemarken vond n.l. Jacob Ahrend Petersen een schrijfmachine uit, waarvan een beschrijving voorkomt in de „Berlinske Tidende 8 van 18 April 1863, dus twee maanden voor de hier boven aangegeven data. Ook op een twee de schrijfmachine-uitvinder kan Denemar ken wijzen: Malling Hansen, aie evenwel zijn schrijfkogel, eerst in 1870 uitvond, Inderdaad zijn deje uitvindingen zon der eenigen samenhang met de Ameri- kaansche gedaan. De Amerikaansehe pa tenteering van 28 Juni was natuurlijk 18 April in bewerking en er is dan ook geen enkele reden om een bijzonder prioriteit der Denen aan te nemen of zelfs te vermoeden, dat de Amerikaansehe uitvindingen waren gebaseerd op die der Deensche. Anders is het gesteld met den Oos tenrijker Mitterhoffer, die op 20 Septem ber 1822 in Partschins (Tirol) werd ge boren. Hij was reeds in 1845 begonnen met een schrijfmachine te construeeren. Hij werd daarbij ondersteund door den dekaan van Morman, Anton Sautner en maakte in 1864 het eerste model en in het jaar 1866 bet tweede model. Daar buiten een kleine keizerlijke ondersteu ning, verdere financieele hulp uitbleef, kon hij zijn als uitstekende beschouwde uitvinding niet exploiteereu en hij stierf, verbitterd en verstoord den 27sfen Au gustus 1898. Na zijn dood werd zijn nagedachtenis gehuldigd. Hij kreeg een gedenkteeken in Meran en in Partschins een gedenktafel met Italiaansch eq Duitsch inschrift. Ook in lnsbruck kreeg hij een klein gedenkteeken. Bij de uitvinding van Mitterhofer kan het volgende worden vastgesteld. Zijn schrijfmachine had de eigenschappen, geschikt voor een moderne schrijfmachine en dan is zijn machine drie jaar vroeger gemaakt dan die der Amerikanen. We hebben dus hier met een van de twee gevallen te doen: of de Amerikanen hebben onafhankelijk van den hen on bekenden Tyroler hun uitvinding gedaan, of ze kenden de uitvinding, en hebben daarvan misbruik gemaakt. Men heeft nu bijna zekerheid, dal Carl- G lidden, een der uitvinders van de hier boven genoemde Remingtonmachine, vroe ger aan de Polytechnische school te Wee- nen heeft gestudeerd en dat hij toen on getwijfeld gelegenheid heeft gehad de uitvinding van Miterhofer, .waarover veel werd gesproken, te bestudeeren. Hoe oud worden de dief en? De leeftijdsgpans der dieren is zeer uitecnloopend; een bepaalden regel heeft men daarbij niet kunnen waarnemen en een mogelijken levensduur van sommige diersoorten heeft men alleen afgeleid uit

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2