Kunst. Binnenland Gemengd NienWs. rheumaiische I pijnen. In de Amsferdanisclie haven is het houfschip „Amazon" uit Archangel binnengeloopen. Het schip heeft vorige week Vrijdag op de Witte Zee te kampen gehad met een hevigen storm, waardoor de geheele lading verschoof en zelfs een gedeelte verloren ging. koker. Maar het entredeuxtje. Derek- kelijken wilden het zoo laten, want het stond aardiger en luchtiger. Maar de preciezen oordeelden, dat men met het entredeuxtje den hals uit rekte naar het erf van den vijand en eischten, dat het reepje kant aan den binnenkant met een extra lapje stof werd dichtgeplakt. Men moet niet denken, dat'ik hier grapjes verkoop of fantaseer-ik heb het beleefd. De zonde is mij krachtig aangezegd, in die eigenaardige tale Kanaans, welke sommige menschen voor zoo'n gele genheid schijnen te bewaren. En ik, piepjong ding, heb het mij bitter aan getrokken. Zie, zoo iets kan een jong gemoed scheuren en kwetsen. Het is wel makkelijk om een krijtstreep te trekken en met dikke letters het woord zonde er boven te zetten. Maar het stellen van de denkbeeldige, of althans eigendunkelijke grenzen is niet zonder gevaar. Vroeg of laaf wipt de jeugd er overheen en is dan met een een stuk mooi vertrouwen kwijt. Ik hoop, dat men mijn bedoeling zal begrijpen: tegen het onzedige in onze hedendaagsche kleeding heb ik even veel bezwaren als anderen. Maar men moet niet overdrijven want dat schaadt. Er zijn ook „denkbeeldige" gevaren. En de jeugd is critisch genoeg, zoo dat het christelijk vermaan wordt ge schaad, als men gebod op gebod geeft, die ten slotte nog niet eens na te ko men blijken". In dit verband moet het interessant zijn te vernemen, of het kerkeraads- besluit, in ons blad vermeld, dat sprak van tucht over zusters, die de haren kort lieten knippen, ook inderdaad hier of daar practisch is uitgevoerd. Stine van der Graag f Uit Zwitserland komt de doevige tijding, dat de talentvolle nog zoo jonge actrice Stine van der Graag overleden is. Tot voor enkele jaren was zij een der vooraanstaande fooneelspeelsters van het Schouwtooneel, bij welk ge zelschap zij vele belangrijke rollen vervulde. Tariefsverlaging voor brieven. De op 1 November a.s. in overweging, zijnde tariefsverlaging voor brieven enz. zal zeer waarschijnlijk: haar beslag krijgen Al zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noodige instanties doorloopen, toch mag thans reeds met reden worden verwacht, dat de door P. T. T, ontwor pen verlagingen voortgang zullen hebben. Deze zijn verlaging van het binnenlandsch brief posttarief, voor, een gewicht van niet meer dan 20 gram,, van cent tot 6 cent op gelijke, wijze te handelen voor brie ven welke uit Nederland naarNed.-Indië Suriname en Curasao, alsmede in het grensverkeer, met België, en Duitschland worden verzonden; invoering vaneen nieuw tarief voor binnenlandsche brieven van een gewicht boven 20 gram -en niet meer dan -10 gram van 12 cent (thans 15 cent), (zulks om te voorkomen, dat men anders goed- oper zijn brieven in deze gewichtstrap zou kunnen splitsen het minimum port voor allen per zee- sf verzonden naar Ned.-Indië, Suriname en Curasao, te verlagen van 7^ tot 6 cent het minimum port voor monsters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent te verlagen, met als gevolg, dat voor een gewicht boven 50 tot 100 gram het tarief 4 cent zal bedragen op gelijke wijze te handelen voor mon sters verzonden per zeepost naar Ned.- Indië, Suriname en Curacjao. Met de administraties van Suriname en Curasao alsmede van België en Duitsch land is op de punten, welke mede haar dienst betreffen overeenstemming verkregen Van de Nederlandsch-Indische post administratie staat nog niet vast, dat zij met de voorgestelde, verlagingen instemt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zullen ingaan. Overigens ligt het in de bedoeling alle verlagingen als hiervoren aangegeven op 1 November a.s. te verwezenlijken, al blijft het uiteraard mogelijk, dat de tijd te kort is om alle voorbereidingen alsdan gereed te hebben, in welk de datum van ingang nog enkele weken zal moeten worden verschoven. De'Rijksmiddelen in September. De opbrengst van de rijksmiddelen over de maand September bedraagt f39.262.083, Het één twaalfde gedeelte der raming (hoofdsom en opcenten) over de maand September 1929 bedroeg f 40.041.038, te gen f 86.181.657 over de maand Septem ber 1928. We laten bieronder volgen de op brengst over de eerste negen maanden van 1929, vergeleken met die over de eerste negen maanden van 1929 Grondbel. Pers. bel. Ink, bel. Verm. bel. Div. en T. Inv. recht Stat. recht Zout Geslacht Wijn Gedistil, Bier Suiker Tabak Goud, Zilver Zegelrecht Reg. recht Sues, recht Domeinen Staatsloterij Loodsgelden Totaal 1929. 1928. f 18.915.521 f 18.566 258 21.947.005 - 21 531.622 - 59.948.758 - 69.451.391 - 10.083.202 - 8.463.858 - 18 442.859 - 14.186.232 - 50.252,258 - 46.906.539 - 3.476.343 3.418.726 - 1.415.771 - 1.471,122 9.030.855 - 8.043.493 - 2.041.968 - 2.051.077 - 25.632,318 - 32.484.238 - 10 825.615 - 10.585.447 - 35.797.410 34.669.489 - 10.773,644 - 17.467.490 749.375 758.314 20.995.583 - 20.258.033 - 24.495.948 - 19.679.539 - 33.339.430 - 28.474.294 2.466.474 - 2,389.825 452.782 454.431 - 3.677.980 3.618.377 f373.780.110 f364.929.805 De opeenten ten bate van het Lee. ningsfonds gaven over Sept. 1929 een opbrengst van f 5.759.275. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Sept. 1929 een opbrengst van f 504.957. Rijwielbelasting f 117.880. Een tweede Haagsche conferentie, Een Parijsche correspondent deelt mede, dat men te Parijs van meening is dat 15 November te Den Haag een tweede con ferentie bijeen zal komen om de vraag stukken der schadevergoeding verder af '(e handelen. Men schat den duur conferentie op een week, Wel heeft Jaspar, Je Belgische premier, gezegd, dat de be krachtiging dezer overeenkomst niet nood zakelijk in Den Haag behoefde te geschie den, maar het schijnt inderdaad de be doeling te zijn toch nog in onze residentie bijeen te komen. Verpleegde ontsnapt. Woensdagavond jis aan den uitgang van het Centraal Station te Amsterdam een man aangehouden, die poogde, zonder kaartje het station te verlaten. Hij ver telde, dat hij maar even doorgeloopen was om iemand te zoeken en dat hij nu weer naar buiten wou. Daar de man eenigszins vreemd deed, en bovendien zijn kleeren er bijzonder vuil uitzagen, hield men rem vast en bracht hem over naar het politie posthuis aan het Centraal Station. Daar bleek dat hij een verpleegde was uit het gesticht Maasoord bij Rotterdam, die ont vlucht was en kans had gezien, onder den laatsten wagen van. een goederentrein ge klemd de reis van Rotterdam naar Am sterdam mee te maken. zijn, George Bernstein te heeleh en uit Algiers te zijn aangekomen. Zonder b'a- met bochel. i et indringende inwrüfmiödel verdrijft By apothekers en drogisten Een strenge winter in zicht. In de Umschau, het Duitsche weekblad voor wetenschap en techniek, schrijft P. Groszmayr„In de dagbladen zijn ver scheidene aanwijzingen uit het dieren- en planteurjjk gemeld, die op een vroegen en strengen winter zouden wijzen. Ofschoon deze kenteekenen waarschijnlijk ook op langjarige waarnemingen berusten, moet de weerkundige zijn voorspellingen toch op andere, mathematisch-statistiscüe gege, vens opbouwen. Sinds eenige jaren is uit de ervaring gebleken dat na groote overstroomingen in de Noord-Westelijke provinciën van Indië in Augustus en September en spring vloeden van den Nijl in den zomer en het begin van den herfst, de daarop volgende winter in Noordelijk en Midden- Europa zeer streng pleegt te zijn. De overstroomingen in het Indus gebied zijn nauwelijks gekeerd, de Nijl heeft de sterkste springvloedcatastrofe veroorzaakt sinds 1878, waaruit met bijna wiskundige ze kerheid mag afgeleid worden dat we ook dit jaar een.zeer strengen winter tegemoet gaan. Ten bewijze diene dat, zooals ik in tal van artikelen in de meteorologische vak, pers heb aangetoond, op de geweldige springvloeden van den Nijl in 1869 70 74,78798790—92—94—95 en 1916 steeds een koude winter in Duitsch. land is gevolgd. Waartegenover staat dat bij Nijloverstroomingen die beueden nor maal bleven en bij droogte perioden in N.W. Indië steeds een zachte winter op onze breedte volgde. Meméry, de directeur van het observa torium te Talence bij Bordeaux, voorspelt eveneens een strengen winter, maar hij baseert zijn gevolgtreking op den terug keer van dezelfde temperatuur na negen zonnevlek-perioden of m. a. w. na 9 maal 11.1 is 100 jaar. De Berlijnsche weer kundige Hellmann besluit uit het karak ter van den afgeloopen zomer dat de win ter streng zal worden zooals ook verleden jaar na een heeten zomer het geval is geweest. Ik mag nog wel opmerken dat Meméry en schrijver dezes ook den kou den winter 1928-29 voorspeld hebben. Liefde in het bezette ge bied. Dat de taal der liefde internationaal is, bleek wel ten duidelijkste tijdens de bezetting door de geallieerde troepen. Al was het „cockney" voor de Keulsche meisjes even moeilijk te begrijpen, als het „Kölsch" voor de Engelschen, die zoo vele jaren in Keulen gelegerd waren, dit verhinderde niet, dat zij elkaar al spoe dig begrepen en na de successieve ontrui ming, is menig Duitsch meisje als echt- genoote van een Engelsch soldaat mee naar Engeland gegaan. Begin December zullen de laatste En- gelsche soldaten het Duitsche gebied heb ben verlaten en menig „Gretchen„ -hart zal gebroken worden, of treuren over het verlies van den ontrouwen Tommy. Het Engelsche hoofdkwartier ziet namelijk on gaarne, dat er te veel Duitsche vrouwen geïmporteerd worden en aangezien het een huwelijk niet kan verbieden, worden andere middelen te baat genomen. Wordt het bekend, dat er zich een idylle ont spon. dan bespoedigt men hetf vertrek en komt de betreffende soldaat direct in aanmerking om naar zijn land terug te keeren. Dezer dagen nog kwam de liefde van twee broers tot een ontijdig einde, toen zij onverwacht bevel kregen hun ransel te pakken en naar het vaderland terug te keeren, omdat het bekend was geworden, dat zij liefde hadden opgevat voor twee meisjes. Een speciale verslaggeefster van de „Daily Chronicle* had een onderhoud met adjudant Trendell van het Leger des Heils, die dikwerf als tolk is opge treden, en zelfs als postillon d'amour, wan neer twee eerlijke harten elkaar hadden gevonden. Een lersch soldaat werd verliefd op een allerliefste Duitsche en wenschte niets liever dan dit in woorden uit te drukken In het begin kwam hij met zijn brieven bij adj. Trendell, die ze vertaalde en ver volgens ook het antwoord in het Duitsch opstelde. Spoedig had hij door den om gang voldoende Duitsch geleerd En al was zijn vader een oud-strijder, die in den grooten oorlog gestaan had tegenover den vader van het Duitsche meisje, de liefde overbrugde de oude vijandschap, beider ouders hebben reeds hun toestemming ge geven en het zal het Engelsche hoofd kwartier niet gelukken hier roet in het eten te gooien. Een revue schandaal in Ko penhagen. Kopenhagen verheugt zich in een ge weldig irevueschandaal, dat heel kb mu zikale en litteraire kringen in opschudding heelt gebracht. Een der bekendste ein succesvolle componisten van schlagers en revues van Noord-Europa, Henry Ca sen, is als „melodiekooper" ontmaskerd. Het geval heeft geweldig opzien verwekt e,n zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat Carisens revueliedjes van het toon: zullen verdwijnen en de componist zelf ook, aldus het Va-cl Reeds sinds maanden was het in inge wijde kringen opgevallen dat een groot aantal Schlager-melodieën in de Scandi navische landen opdoken, die slechts schijnbaar van Engelsche en Amerikaan- s-che revuecomponislen afkomstig waren. In werkelijkheid 'waren de liederen in Kopenhagen gecomponeerd en onder ge fungeerde Amerikaansche namen in om loop- gebracht. Vakkringen namen toen alle Schlager en revue-componisten der Scandinavische landen, speciaal die van Denemarken, on der de loupe, en daarbij viel op, dat de revue-oomposities van den Deenschen ige'rcomponist Carlson niets gemeen hadden. Door onbemiddelde jonge musici in Kopenhagen uit te hooren, kwam men er geleidelijk achter dat Carlson zijn mu zikale productie van jonge, onbekende, onbemiddelde musici placht te koopen en onder zijn naam op de muziekmarkt bracht. Een jaar of wat geiedein had Carlson in Kopenhagen een geweldig succes met den Schlager.- Een klein meisje, dat van me droomt.... Een muziekuitgever ver diende er veel geld aan en verzocht hem om een nieuw nummer. Dat had Carlsen niet, wel een onbekende musici, Ed Brinck, die dringend geld noodig had en daarom zijn compositie aan Carlsen verkocht, die het onder den titel: 't Is zoet droomen als de maan schijnt...... als zijn eigein Schlager op de markt bracht. Het succes was groot, maar de uitgever kwam te weten wat 'm gelapt was en Carlsen ontsnapte maar op 'tks aan een aanklacht wegens bedrog. Op 't oogenblik loopt in Scandinavië, hoofdzakelijk in Kopenhagen, Stockholm en Oslo Carisens revueschlager: Het is zoo stil. Deze oompositie zalt zóó uit 't kader van Carisens productie, dat 't de onderzoekingscommissie te erg werd. Ze verzocht aan Ekstrabladet te Kopenhagen 't geval te onderzoeken en 'tblad stelde zich in verbinding met Carlsen, die alles voor onzin verklaarde. Toch lukte het den echten- componist dezes- melodie op te sporen, 't Is -een jonge, onbekende musicus, die organist op kei'kconcerten is. Daar hij geen geld heeft, componeerde hij eenige Schlagers, waarvan hij; Het is zoo stil, aam Carlsen verkocht die haar onder zijn naam publi ceerde. De jonge musicus heeft, dit ter loops, toclh een advocaat in den arm moe ten memen om van Carlsen zijn geld los te krijgen. Wilt u nog meer Schlagers verkoopeft? werd den kerkmusicus gpvraagd. 'k Denk es- niet a an, ik wil met die din gen niets meer te doen hebben, t Ts me es-g. onaangenaam, dat de affaire aan licht is gekomen, want ik solliciteer op 't oogÊnblik naar de vaste positie ais Dom organist en ik vrees, dat ik die betrek king niet krijg als 't uitkomt, dat ik revue liedjes componeer. Een bochel als brandkast. In het plaatsje Palma op Malloroa overleed dezer dagen in een onaanzienlijke herberg een schamel manneke met een bochel. Hij was door uitputting en ver waarloos ing aan zijn eind gekomen. Bij een medisch onderzoek kwam aan het licht dat de bochel van het mannetje niet echt was, doch gpvormd werd door een soort zak, die hij op den rug droeg, gevuld met bankpapier en effecten ter waarde van verscheidene millioenen. De rijkaard bleek e® Duitscher ie Noodlottige rech terl ijked wa ing. In Februari 1918 werd een 17-jarig meisje te Eltham bij Londen vermoord ge vonden. Een 21-jarig soldaat, David Green wood, werd in April van hetzelfde jaar wegens dezen m-o-oröl ter deed veroordeeld, d-och de straf werd in verband met zijn gedrag tijdens den -oorlog in 'levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Thans is een beweging gaande om zijn vrijlating te verkrijgen dtaar gebleken zou zijn dat Greenwood onschuldig was. Een Londensche vrouwelijke dokter, dr. Mar- ga-et Tyler, heeft zich er voorgespannen. Eenige jaren geledein .was haar belang stelling voor de zaak gaande gemaakt doordat de zuster van Greenwood zich tot haar wendde als patient. Deze zuster bleek zenuwziek te zijn omdat haar broer onsdhuldig gevangen zat. Ook de moeder bleek van de onschuld vain haar zoon overtuigd. Men had haar niet in de gele genheid gesteld voos- de rechtbank te verklaren dat haar zoon ean alibi bad,; den nacht van den moord was hij n.I. te Wooil- ich. Toen bij een foto zag vair een mili tair insigne dat bij het lijk gevonden was, meende hij dat dit hetzelfde insigne was dat hij voos" 1 shilling en 3 pence in een tram dicht bij de plaats waar het lijk ge vonden werd, aan iemand had verkocht. Hij ging hiervan mededeeling doen aan de politie. Daar merkte men op, dat hij gpan pen aan zijn jas had ei' was bij het lijk een, van een overjas afgerukte knoop gevonden en had men hem ge houden. Sedert is hij nooit meer thuis geweest. De droom van een manne quin. Voor 400 vrouwen, die in de Londen sche samenleving -den toon aamgeven, zijn onlangs de nieuwe najaarsmodes in de groote Grosvenor vertoond. Een mannequin droeg bij haar toiletten een parelsnoer dat lot aain haar middel reikte, met een waarde van 2.4 millioen gulden en een ring met den miooisten dia mant in Engeland (de kroonjuweelen al leen niet meegerekend) die op- 600.000 lden geschat wordt. De toiletten, bonten en sieraden haddon alles bij elkaar een waarde van ongpveor 12 millioen gulden. De deuren werden gped gesloten ge houden en een aantal speurders stonden tijdens de show op wacht. Kapitein William Ogiden, de eigenaar van een van de mooiste verzamelingen van kostbare steenen in Europa, die een prachtig huis uit de achttiende eeuw in Kingstreet (St. James) bewoont, had de sieraden afgestaan-. De show was geen eentonige parade maar een soort van pantomine, genaamd! de Herfstdroom van een Gelukkige Bruid Toen het scherm opging zag mein een lief Engelsch meisje als 'n schoone slaap stea- op bed liggen. Bij haar ontwaken ver scheen haar petemoei als gpede fee om baar mede te deeien dat zij alle japonnen, waarin zij zin had, van CaLLoit Soeur, mocht koopen en alle juweelen, die haar aanstonden, uit kapitein Ogdems verzame ling kon kiezen. Zoo kv.-am de bruid in bet bezit van een uitzet ter waarde van 12 millioen gelden. De rol van de bruid ward door de En gelsche mannequin Marcia vervuld; en- der de vriendinnen die haar bij (fan uitzet hielpen en later als bruidsmeisjes versche nen, waren twee- Parijsdie mannequins van internationale faam, Nicole en Gil bert. Een bekend revue-acteur fumgperde als bruidegom. Nooit, zoo verzekert men, had Londen een schooner droom gegeven dan de Droombruid in haar prachtigp japon van met hermelijn afgezet brokaat en met da onschatbare juweelen. Tot haar uitzet be- hooren toiletten voor alle mogelijke gele genheden en de kostbaarste mantels van Amerikaansche wezels (eertz) en herme lijn. Vele toiletten en mantels waren pas dienzelfden dag per vliegtuig uit Parijs aangebracht. Tijdens de vertooning, verdeelden pages en kleine meisjes, die als kamemiertjes gekleed waren, geschenken onder het uit gelezen publiek. Vechtpartij in een gemeente raad. In de buiten-gewone zitting van den ge meenteraad van 'Pressbung. waarin als voornaamste punt het aftreden van den burgemeester dr. Okanik aan de orde kwam, kwam het tot heftige tooneelen, die op een vechtpartij uitliepen. De wet houder Masar noemde den communist Koren, die, ondanks het feit, dat hij sinds jaren uit zijn partij is gesfooten, nog steeds niet als gemeenteraadslid bedanH heeft, een politieke deerne en besloot zijn rede met een krachtig „Bal" Hierop ont stond een ontzettend lawaai, dat 1de voor zitter slechts met de grootste moeite kon onderdrukken. Plotseling vloog ftet ge meenteraadslid Koran op en viel Masar aan, dien- hij eenige harde klappen toe diende. Eerst na eenigien tijd gelukte het de beide mannen te scheiden. De zitting moest -worden verdaagd.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3