Vfëkif Raadsfilm, Stadsnieuws. werklieden wordt hierdoor met on geveer 120 verminderd. Bij de weder toelating der arbeiders zal rekening gehouden worden met de volgorde van inschrijving. De loonen na hervatting van het werk zijn dezelfde als vóór de staking. De directie zal echter, als het werk weer normaal zal zijn en de kalmte teruggekeerd, wel willen on derzoeken, in welke mate zekere wij zigingen in de arbeidsvoorwaarden kunnen worden aangebracht. Lid Gezondheidscommissie. Tot lid van de Gezondheidscommis sie, zetel Veere, is door den Com mïssaris der Koningin voor het tijd vak van heden tot 1 Juli 1932 be noemd de heer L. G. Gelderman, arts te Kortgene. BIEZELINGE. Te Biezelinge is een Tuïnbouwwintercursus geopend met 17 leerlingen. Als onderwijzers treden op de heeren R. v. d. Hoek en W. Glas Van de Rijkstuinbouwconsulent was bericht ingekomen dat hij bij deze opening niet tegenwoordig kon zijn, Tegenwoordig waren de commissie van toezicht en burgemeester Bierens. 's HEER ARENDSKERKE. In de Woensdagmiddag gehouden raadsver gadering, die door alle leden werd bij gewoond, werd aangeboden de ge meentebegrooting voor het dienstjaar 1930, in ontvang en uitgaaf voor wat den gewonen dienst betreft op f 90.849,231/2 en met een post voor onvoorziene uit gavCïT van f 805,181/2. Naar aanleiding vaq, eqn ingekomen verzoek van den heerirv*scle Ruiter alhier, om ophef fing'njpn het openbaar voetpad, gele gen in' zijn perceel genaamd de Bleek- weide, werd besloten dit verzoek ter openbare kennis te brengen, teneinde de ingezetenen in de gelegenheid te stelldMEVentueele bezwaren daarte gen in te brengen. Een voorstel van B. en om aan de afdeeling Zee land van de Vereeniging van Ned. Ge meenten een bijdrage van 1/4 cent per inwoner 'te verleenen voor aanklee ding van de bestuurskamer in een door'.cleze vereeniging op te richten eigen "gébouw, werd met 6 tegen stemmen verworpen. Een verzoek van het bestuur der Herv. Chr. School te 's Heer Hendrïkskinderen om inge volge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 uit de gemeentekas gelden be schikbaar te stellen voor aanschaf fing van 2 nieuwe kachels werd toe gestaan. In verband met een door den heer Jacs. Rijk alhier ingezonden adres om uitbreiding van brandbluschma- teriaal werd besloten dit verzoek in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. Hierna werd overgelegd een plan betreffende de verbetering van den dijk naar Heinkenszand. Beslo ten werd in de kosten dier verbete ring, welke op f 36.000,worden ge raamd, 250/d bij te dragen en aan Ged. Stat^q, te verzoeken de uitvoering van het plan vanwege de Provincie te doen,..-geschieden. Ten slotte besloot de raad tot ondergrondsche aanslui ting aan het electrisch verdeelnet te Nieuwdorp en "s Heer Hendrikskin- derei?.v KAP£jl,JJB. Gisterenavond werd door het fanfarekorps „Ons Genoegen" te Kapellc,,r*an Kapelle's oudste inwoon ster Mej. de Wed. H. Mol een sere nade gebracht. KRUININGEN. Dinsdagavond werd in de O. L. school een ouderavond gehopdew, welke door 63 ouders werd bezodhtcftDe heer Q. van As behan delde een onderwerp: „Jean Chris- toffcT'.- De heeren Jansen Verplanke J. Krijgen J. Spruit en A. Dek Az. wetjden alle herkozen als leden der oucktfjcommissie. Voor en na de pauze zongein 2 kinderen enkele liederen, terwijl in de pauze thee werd rond gediend. Na de pauze behandelde de onderwijzeres Mej. de Hondt het onderwerp: „Voor 't eerst op school", terwijl tbt slot het schoolwerk der kinderen werd bezichtigd. Op de op 5 en 6 October j.l. jjlfy Rotterdam gehouden Natio nale schietwedstrijden voor Burger wachten behaalde het Zeeuwsche vijf tal dë'volgende prijzen: Korps: 2e prijs 268 punten 1341/ sec. Personeel: 3e pr. I. de Roo te Vrouwepolder 56 punten 29 sec.; idem 4e pr. J. v. Goor te Terneuzen 55 punten 282/« sec.; idem 6e pr. G. Duindam te Kruiningen 54 punten 22'-7'J-'sec.Vrije baan: 9e pr. J. v. Gooi'ft Terneuzen 90 punten; idem 21e pr. A. de Jong te Terneuzen 88 punten. Extra-prijs uitgeloofd door de Haagschq Burgerwacht voor de meeste negehj ih de korpsserie G. Duindam. KRABBENDIJKE. Alhier is een ver eeniging opgericht van oud-leerlingen van 'tilinbouwwintercursussen met 29 leden. Doel is het Ónderhonden en vermeerderen van vakkennis door het geven van cursussen, het houden van voordrachten en lezen van vaklite ratuur. Het bestuur bestaat uit de flat-Kocid Weer .een paar Wybejt- tablettenl Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. heeren Th. Vogelaar, J. D. Wouter- sen, secretaris-penningmeester, J. Me loen, J. Franje en J. Adam. RILLAND-BATH. Dinsdagavond had aan den langen dijk alhier, wederom een verkeersongeluk plaats. De heer J. C. C. W. reed vanaf zijn boom gaard huiswaarts. Bij het passeeren van den vrachtauto van J. v. B. te Krabbendijke kwam hij te vallen, en viel tegen de auto aan. Hij werd bewusteloos opgenomen en binnenge bracht in de woning van J. v. 't L. waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Later kon hij per auto huis waarts worden gebracht, waarop zijn toestand gunstig bleek te zijn. Uit het onderzoek door de politie ingesteld is gebleken, dat niemand eenige schuld aan het ongeval trof. En dit geheel is te wijten aan den slechten toestand waarin de weg daar ter plaatse ver keert. VLISSINGEN. Alhier kreeg een 2- jarig meisje een pot kokende thee over zich heen. De kleine is aan de bekomen brandwonden overleden. WEMELDINGE. Door het bergings- vaarfuig „Zeehond" van Hoogenboe zem en Van der Tak, is met een an dere sleepboot vlot gebracht een in de Wemeldingsche Vlije omhoogge varen geladen sleepschip van H. v. B. te Antwerpen. Het schip heeft onbe schadigd de reis kunnen voortzetten. Gisternacht is door de bergingsvaar tuigen „Zeehond" en „Trio" van Hoo- genboezem en Van der Tak en de sleepboot „Bona Spes", kapitein Ver meulen alhier, in zwaar beschadig den toestand binnengebracht het met zout geladen sleepschip „Emma Mar tha", schipper Geense, dat in het Kee- ten aan den grond had gezeten en door genoemde vaartuigen was afgetrokken. Hef sleepschip „Emma Martha", geladen met zout, dat gisterennacht in zeer lekken toestand alhier werd binnengebracht, moet worden overge laden, waarmede reeds een aanvang wordt gemaakt. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag middag werd alhier de bazar, ten bate van het Groene Kruis, geopend. De voorzitter van het Groene Kruis, Dr. Meijnen, heette de aanwezigen wel kom. Daarna gaf hij het woord aan den burgemeester, die met eenige wel gekozen woorden het groote nut be sprak van de vereeniging en de aan wezigen aanspoorde het hunne bij te dragen, zoodat deze bazar een ordelijk en in hef bijzonder een gunstig resul taat mag hebben. YERSEKE. Heden is gearriveerd van de werf van den heer Stam te Lekker- kerk de stalen moforkorboof „De Oes ter", met een 40 P.K. kromhoutmo tor. De boot, die geheel naar de eischen des tijds is ingericht, is ge bouwd voor den heer J. de Koeijer Jr. alhier. Op dezelfde werf is nog in aanbouw een dito schip voor rekening van den heer J. A. van Sprundel. De oesterverzending is heel goed en beter dan 't vorige jaar, maar de prijzen zijn dalend. De groote licha men concurreeren sterk, de prijzen brokkelen danig af en verschillen met verleden jaar reeds f20,Ook in mosselen gaat veel om. Deze worden steeds duurder, omdat men vreest, dat er een tekort is. De oesferkorren van de YE 51 zijn terecht. Ze waren toch geleend en zijn Woensdag door de „leener" terug gebracht. Toen we gistermiddag, als altijd on der den indruk van het op handen zijnde plechtige gebeuren, de raads zaal betraden, trof ons een triom- phantelijken blik van den voorzitter, die ons via twee vóór de plaatsen van B. en W. staande tafeltjes bereikte. Ons oog wendde zich van den voor zitter naar de meubelen, zooevendoor zijn blikken gestreeld, enwe wis ten waarlijk niet wat te denken. Op genoemde tafeltjes bevonden zich di verse voorwerpen, kennelijk in staat van hoogen ouderdom, althans ver wording, en in vorm moeilijk te iden- tificeeren. Als men zooiets ziet dan gaaf men combineeren. We dachten aan onze voortreffelijke oudheidkun dige vereeniging, die in den afgeloo- pen zomer weer eenige excursies on dernam, en die tot haar leden enkele vroede vaderen telt, aan een moge lijke interessante opgraving tijdens zoo'n excursie, welke de wetenschap pelijke wereld in beroering zou bren gen. Ja, waaraan denkt men eigenlijk bij zoo'n wonderlijke étalage al niet7 Onze felle nieuwsgierigheid werd ge- ruimen tijd op proef gesteld. Voor dat de voorzitter opheldering ver strekte, wijdde tie raad n.l. aandacht aan het verzoek van de bewoners van Bouwplan III om spoedig de beschik king over electriciteit te hebben. De electrificatie van Uit Bouwplan is een eenigszins vreemde zaak. Men weet, dat de P.Z.E.M. de verplichting op zich heeft genomen de bebouwde kom van Goes gratis van een ondergrondsch net te voorzien. Deze gratis aanleg heeft in de dorpen in onze omgeving menigmaal aanleiding tof afgunstigi praatjes gegeven. Vermoedelijk zijn deze tot de P.Z.E.M. doorgedrongen, en dit lichaam heeft zich toen, niet onmogelijk, laten verleiden om jegens Goes een minder gulle houding te gaan aannemen. De P.Z.E.M. is n.l. dezer dagen zich gaan bemoeien met de vraag: „Welke wijken behooren tot de kom van de gemeente, en welke niet". Zij gaf zichzelve tot antwoord dat Bouwplan III er niet toe behoorde, dat zij dus daar kan volstaan met den aanleg van een net boven den grond, tenzijde gemeente de meerkosten van een verborgen net zou betalen. Over deze meerkosten, die voor alle buitenwijken f7500, en voor Bouwplan III f 1100 zullen bedragen, ging hef gisteren. De raad bleek niet bereid de houding van de P.Z.E.M., door den heer van Poelgeest „krenterig" geheefen, met behulp van geld te wij zigen. Wethouder Goedbloed advi seerde: „Laat de P.Z.E.M. het net maar rustig boven den grond leggen, op den duur stoppen zij het er zelf wel onder". En aldus besloot de gemeenteraad, met welk besluit we ons van harte gaarne vereenigen. Toen kwam de onthulling van de bi zarre stukken, op de nood-tafeltjes gelegen. Geen fossielen, geen geluk kige vondsten van onze oudheidkun dige vereeniging, geen historische suc cessen van den voorzitter of een der raadsleden waren het, doch stukken hout van den foren der Groote Kerk, die gerestaureerd wordt. De voorzifter had de raadsleden, die zich steeds plichtsgetrouw van alles gaan overtui gen, een moeilijken en gevaarvollen gang naar de spits van den toren bespaard, en de bewijzen van den slechten toestand van den toren naar beneden doen halen. Een heel werk zult ge zeggen. Dat was het ook. Doch als men circa f 21.000 van den raad wil hebben, dan moet men niet op een karweitje zien. En dit karweitje had succes; de raad verklaarde zich tenminste in beginsel niet ongenegen de noodige gelden te voteeren. Temeer daar de kans op rijkssubsidie in het uitzicht werd gesteld. Zeer terechtves- tigden enkele raadsleden evenwel de aandacht op de noodzakelijkheid van meer inspecties van den toren. Als men niet zoo lang met het onderzoek naar den toestand had gewacht, zou de herstelling nooit zooveel geld heb ben opgevorderd. De heer Buijs zei over den toestand van den toren eenige woorden, waar mede men hopenlijk rekening zal houden. Het volgend voorstel, dat de leden van den raad aanleiding tot gedach- fenwisseling gaf was dat betreffende het aanbrengen van electrische ver lichting in de gemeente-gebouwen. Sommige leden pleitten voor uitstel van den aanleg in enkele gebouwen (o.a. het stadhuis, waar men het vol gens hen nog gerust eenlgen tijd met gas kan doen) omdat de Goessche in stallateurs momenteel nog genoeg werk hebben, tengevolge waarvan de in schrijvingen niet „scherp" zijn. Ir. van Poelgeest stelde voor de zaak niet piet luttig af te doen, alle gebouwen ineens te laten electrificeeren zoo uit een onderzoek blijkt dat zulks economisch is. Dit lid wees bij deze gelegenheid op de meer en meer gebruikelijke me thode van B. en W. om den raad eerst gelden voor een klein werk te laten voteeren (hetgeen tevens een princi- pieele opstelling inhoudt) en vervol gens om het groote bedrag te komen. Met andere woorden: B. en W. laten den raad eerst a zeggen, en deze kan dan b niet onder zich houden. O.i. sloeg de heer Van Poelgeest daar een spijkertje precies op den kop. Maar.... handig is het van B. en W. ongetwij feld. Het voorstel-van Poelgeest werd aangenomen. Een verzoek van de bewoners van den Willem Zelleweg inzake straatver lichting ging niet door, daar bedoelde weg particulier terrein is en daar de gemeente het zich nog niet tot taak stelt particuliere terreinen op haar kosten te verlichten. De twee r.-k. raadsleden alleen wilden het verzoek inwilligen. Van de vereeniging van gasfabrikan ten in Nederland was ingekomen een verzoek om subsidie voor de „Gas- stichting", en van de Ver. van Ned. Gemeenten een verzoek om een bij drage voor het ameublement voor de bestuurskamer, welks aanschaffing f 15.000 zal kosten. Het eerste verzoek werd aangehouden, teneinde de finan- tieele commissie nog gelegenheid tot onderzoek te geven, het tweede werd ingewilligd. Tegen het overdreven dure geschenk aan een vereeniging, die, zooals de heer van Bommel van Vloten opmerk te, steeds naar soberheid streeft, stem den de liberale fractie en de heer Buijs. Voor de tweede maal in ruim 31/2 jaar splitste de fractie der S. D. A. P. zich hier. Verhooging ondergingen de salaris sen van den sasmeester, sasknecht en tweeden opzichter bij gemeentewerken. De laatstgenoemde verhooging gaf den heer Crucq aanleiding tot een opmerking, die we, vooral uit zijn mond, zeer waardeeren. De directeur van gemeentewerken heeft destijds van den raad toestemming gekregen een nieuwe werkkracht te engageeren, daar hij toezegde dat deze goedkoop zou zijn. Dit is niet juist gebleken. Waar om kwam men er destijds niet eerlijk voor uit, dat het salaris weldra ver hoogd zou moeten worden. Het speet ons dat de heer Crucq zijn juiste op merking niet onderstreepte bij de stem ming. Tegen stemden slechts de hee ren Potter, van Poelgeest en Eek- hardt. De laatste twee vonden elkaar gistermiddag trouwens meermalen. Van het overige vermelden we nog slechts de poging tot stichting van een wachtlokaal op de algemeene begraaf plaats. Sommige leden dachten dat hef in de bedoeling was een lokaal te bouwen waar het begrafenis-publiek zal kunnen schuilen, anderen waren de meening toegedaan dat het lokaal bij slecht weer gebruikt zal worden voor de opstelling van de lijkkist zoodat de redevoeringen dan niet in de openlucht uitgesproken behoeven te worden. In verband met dit mee ningsverschil werd het voorstel aan gehouden. De zitting van gistermiddag had door de dikwijls scherpzinnige op merkingen en door een onverwachte verdeeldheid van stemmen groote be koring. De eerste. Men schrijft ons: De Oranjevereeniging „Lange Kerk straat en Klokstraat" besloot, in de door haar op 16 October gehouden vergadering, een feest te organiseeren ter gelegenheid van den 50sten ver jaardag van onze Koningin. Dit besluit werd genomen, nadat uit het verslag van den penningmeester gebleken was, dat de kasmiddelen van dien aard zijn, dat de vereeniging met een behoorlijk feestprogram zal kun nen voor den dag komen. De vrees indertijd door enkelen uit gesproken, dat de gelden, bijeenge bracht ter viering van Oranje-dagen, voor onderlinge avondjes werden ver bruikt, blijkt dus geheel ongegrond. (Met de laatste alinea kunnen we ons niet geheel vereenigen. Destijds was de vrees voor potverteren ge grond, want de „Lange Kerkstraat en Klokstraat" hebben evenals andere Oranje-vereenigingen toch ook zulk een avond gehad. Red.). „De Bevelanden''. Aan de oudheidkundige vereeniging „de Bevelanden" gevestigd te Goes is in eigen dom afgestaan: doos- Firma Oosterbaan en le Cointre te Goes; Beknopt leerboek d/er Bijbel- sche oudheidkunde door K. Wielemaker; Een merkwaardig vijftal, bijdrage tot de kerkelijke historie in Zeeland door A. M. Wessels; door de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland: De Z. L. M. 80 jaar, historische rede, uitgesproken door Mr. P. Dieleman in Juni 1923. De Toondagen. Voor de alhier van Dinsdag 19 tot en met Dinsdag 26 November a.s. te houden toondagen, zijn de navolgen de standplaatsen gegund: een zweef - carousel van P. J. Huijgens; twee ge bakkramen van C. JanvierThe Swing van C. M. Vermolen; Electr. kinder draaimolen van K. Graaf; Autodröme van C. M. Vermolen en een vliegbom- sport van Joh. de Witt. Blusch-demonstratie. Vertegenwoordigers van de fabriek van brandblusch-apparafen „Excel sior", hebben Woensdagmiddag 4 uur, bij veel belangstelling een demonstra tie gegeven met het schuim-blusch- apparaat. Eerst werd de vlam gesto ken in een met petroleum en benzine overgoten asphaltdek en daarna in een stapel met ontvlambare stoffen gevulde houten kisten.- Wanneer de vuurgloed op zijn ergst- was, trad de demonstrant met zijn apparaat naar voren en in minder dan geen tijd was de vlammenzee gedoofd. Het appa raat bleek uiterst gemakkelijk te be dienen. Het Dag. bestuur der gemeen te was aanwezig bij de demonstratie die aan den Oosfsingel bij 't Gast huis plaats vond. ai; Merijntje Gijzen's Jeugd. We verwijzen naar eein advertentie in dit nummer, waarin mejedeelingen wor den gedaan over de opvoering van het bekende tooneelstuk; „Merijntje Gijzen's jeugd", in de „Prins van Oranje" op Donderdag a.s. Nap de la. Mar speelt De Kruik, en Siska Kremer Merijntje. We hopen dat een volle zaal jdeze artistieke daad van den eigenaar v^q de „Prins" zal beloonen. Bioscopen 'In het Slot „Ostcsjle" wordt deze en volgende week vertoonJ de film: „Hoera ik leef nog", een grappige film met Nicolaï Kolin in de hoofdrol. Deze film speelt in ons land. i?aterdagniiddag wordt in de kinder- en familievoorstelling „De ontwakende Sphinx" vertoond. i 1 -1 u De hoofdnummers van het nieuwe programma van de „Landbouwbioscoop" heeten: „Levend begraven", een Jood kunstfilm, en: „O, mijn baby", een klucht in zes acten. In deze laatste rolprent ver vullen Karl Dane en George K. Arthur, de Amerikaansche Watt en half Watt, de hoofdrollen. In en uit. Ingpkomen: M. P, Verduijn, dienstbode van Kapelle, Violenstraat 36; M. G. Krans, géb. Oosterbaan, zonder beroep, van Bussum, v. d. Boutstraat 10; J. Poel man, zonder beroep,vfpi Rillamd-Bath, de Ruijterlaan 20; G. M. en F. Domini- cus, zonder beroep, van Nijmegen, Korte Kerkstraat 8; C. Louwefse en gezin, be hanger, van Middelburg, .Piet Hein straat 3; D. Tissing, tuinman, van Haarlem; Terwelstraat 10; j. A. Ponse, dienstbode, van Heinkenszand, Lange Kerkstraat 44; J. J. Baas, dienstbode, van Ellewoutsdijk, Voorstad 77; C. C. Hoogpsteger, dienst bode, van Ovezand, Kloetingsche weg 22; C. Bosman, dienstbode, van Nis-se, Oost- singel 86; L. Zweedijk, opperman, van Rotterdam, Julianastraat 20; Th. R. M. Bos, zonder beroep, van Eindhoven;1 Ganzepoortstraat 13; C. Dommanschet en gezin, sjouwerman, van Rotterdam, Julia nastraat 20; G. Zweedijk en gezin, haven- 'beider, van Rotterdam, St. Jacobstraat 36; B. J. Nonnekes, monteur, van Brus sel, 'sH. H.kinderen-dijk 38; A. C. D'hert, monteur, van Ter Neuzen, Oost singel 46. Vertrokken: C. M. Driedijk, zonder beroep, naar Nisse; A. J. van Cleemputte, buffetjuffrouw, naar Terneuzen, Baan- dijk 12D. Reijman, kappersbediende, naar Zaandam, Oostzijde 89; H. Pieterse, winkelbediende, naar .Beverwijk, Bree- sto'aat 54; A. van Lpeper, analyste, naar 's Hertogenbosch, Kerkstraat 18; T. van Zweeden, geb. Jumelet, zonder beroep) naar Delft, Iz. Hoornbeekstraat 56; S. M. Timmerman, dienstbode, naar Wol- phaartsdijk; P. M. Huiszoon, dienstbode, naar Middelburg. Kantongerecht. Door den kantonrechter zijn veroor deeld wegens overtreding: IJkwet: J. O. te Wolphaartsdijk f2 s. 2 d., F. I. F. te Goes f 0,50 s. 1 d. h., M. J. G. te Yerseke, vrijspraak, J. M. G. te Yerseke, A. C. Z. te Krabben dijke, J. R. te Goes, S. d. L. te Co- lijnsplaat, allen f2 s. 2 d. h., J. M. te 's Heer Arendskerke 2 maal f5 s. 2 maal 5 d. h., A.' 'M-' S. te Kort gene f 5 s. 5 d. h., K. T. te 's Heer Arendskekre 4 maal f0,50 s. 4 maal 1 d. h., H. G. te 's Heer Arendskerke 5 maal f0,50 s. 5 maal l d. h., alles met verbeurdverklaring van het in- beslaggenomene. Overtreding reglement voor rivieren en rijkskanalen: D. A. d. H. te Ber gen op Zoom f5 s. 5 d. h. Geen reglementen aan boord heb ben: D. A. d. H. te Bergen op Zoom 3 maal f0,50 s. 3 maal 1 d. h. Arbeidswet: H. J. v. H. te Goes f 2 s. 2 d. h., A. d. S. te Wemeldinge, J. F. J. te Goes, ontslagen .van rechts vervolging, J. S. te Schorè 'f 5 s. 5 d. h. Wet op openbare vervoermiddelen: P. R. te 's Heerenhoek f 0,50 s. 1 d. h. Visschen zonder vergunning: M. F. te Hoedekenskerke f 1 s. 1 ld. h., terug gave van het in Beslag genomen net, H. d. R. te Borssele f3 s. 3 d. h. Straatschenderij: C. d. H. te Goes, vrijspraak, K. V. L. te Colijnsplaat f 15 s. 1 mnd. tuchtschool, A. F. P. te Borssele 3 mnd. tuchtschool met een proeftijd van 2 jaar, P. C. v. L. te Ovezande f 15 s. 4 weken tucht school, F. Th. d. K., A. d. K, te Goes

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2