DIPLOMATEN NIEMEIJER's IBIESCHE HEERENBMI City Magazijn N° 124. Vrijdag 18 October 1929 116 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Binnenland TIN. Zenuwstillend Mijnhardt's Zenuwtabletten. VOOR FIJNPROEVERS ProvlneienieuWs ABONNEMENT Prij3 per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE i COURANT UitgaveNaxmlooz* Vennootschap Goesch® Coorant en Kleooweos iA Rost' Utvkker*- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17. na 17.30 No. 244 gevestigd to Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 cfc per regel, Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Het vermoorde Rotterdam- sche meisje. Dinsdagavond heeft een jongen op de Binnenrotte bij een pilaar van de spoorwegviaduct een pak gevonden, waarin een oude manchesterbroek en een regenjas waren geborgen. De jon gen waarschuwde de politie. Onmid dellijk werd de hondenbrigade gewaar schuwd en de hond liep nadat lucht was gegeven aan hef pak naar een café in de buurt; daar raakte het dier het spoor kwijt. De broek en de jas zijn voorloopïg onderzocht, maar tof dusver is van geen aanwijzing in de richting van het misdrijf in den polder Blijdorp gebleken. De inspecteurs zijn Dinsdagavond vrijwel klaar gekomen met het schif ten van de gegevens. Alles is in map pen gelegd en zoo is er eenigszins een overzicht verkregen in het overstel pende materiaal. Al zijn er geen di recte mededeelïngen te doen, de in specteurs laten de hoop nog in geen geval varen, dat zij den dader in han den zullen krijgen. Woensdagavond hebben de inspec teurs Beekman, Grevelink en Kalk man, die het onderzoek leiden, met een rechercheur op de fiets den gang van, zaken van het misdrijf, dat zich juist een week geleden heeft afge speeld, gereconstrueerd en wel op de zelfde tijdstippen ten einde te contro leeren in hoeverre de verklaringen van de getuigen juist kunnen zijn. Er werd gevraagd waar de man had ge staan, waar het meisje had gespeeld en waar de overige getuigen, voor het meerendeel kinderen, zich hadden be vonden. Er zijn verschillende opme- fingen gedaan, de afstanden zijn ge controleerd benevens de straatver lichting, ten einde te kunnen nagaan wat de getuigen "kunnen hebben ge zien. Door de verklaringen, welke nu zijn afgelegd en die nagenoeg alle zijn geschift, heeft men een duidelijk beeld gekregen van wat er op dien noodlottigen Woensdagavond moet zijn gebeurd. Uit de resultaten, welke men met de reconstructie heeft bereikt, is gebleken dat de verklaringen van de getuigen wel degelijk waarde hebben. Het gaat immers in dergelijke zaken vaak zóó, dat de getuigenverklarin- STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Het is wel heel vroeg, maar ik zal een kop thee nemen", stemde zij gelaten toe. Grant bestelde ze en wendde zich weer tot zijn gezellin. Hij was gedwon gen het gesprek gaande te houden, om zich niet te veel te verdiepen in de herinneringen van het verleden. „Vind je het leven in Berlijn pret tig?" vroeg hij beleefd. „In 't geheel niet. Berlijn verveelt mij. Daarom ben ik hier. En ik kan heel goed zien, dat jij je best wilt doen mij ook te vervelen. Ik voel mij teleurgesteld in je". „Dat is wel wat hard", beklaagde bij zich. „Nu ik een vrij man ben, stel ik heel veel belang in Berlijn. Ik hoopte, dat je mijn nieuwsgierigheid zoudt willen bevredigen". „Je bent er zelf twee jaar geleden geweest", herinnerde zij hem droogjes, j „Maar dat is lang geleden. De uitingen van waf naar ik veronderstel de roya- gen vaak zeer uiteenloopend zijn, in dien zij zelfs niet tegenstrijdig zijn, maar in deze zaak blijken de verkla ringen geheel in elkaar te grijpen. Er is in ieder geval aangetoond, dat zij in hoofdzaken overeenkomen. Men heeft deze proef niet eerder genomen om de verklaringen bij de getuigen te laten bezinken. In de eer ste dagen was men te veel onder den indruk en bij vele getuigen zat te zeer de wensch voor om verklaringen te willen afleggen. Nu kon men alles rustig overdenken en de politie kon de indertijd door haar opgenomen ge gevens met de thans verstrekte ver klaringen controleeren, waarbij bleek dat geen van deze verklaringen afwij kend was van de vroeger afgelegde. Er besfond voor deze proefnemin gen een geweldige belangstelling. Deze belangstelling was zelfs zóó groot, dat men bij de laatste proeven ruim baan heeft moeten maken om niet te wor den belemmerd in de waarnemingen. Een oplxchtster. Te Delft werd gearresteerd een 38- jarige inwoonster van Rotterdam, ver dacht van oplichting en diefstal. Zij had een inwoner van Delft weten te bewegen tot h et koopen van een waar- delooze teekening, voorgevende echt- genoote te zijn van een noodlijdend kunstenaar en h ad tevens kans gezien een portemonnaïe met geld te stelen uit den zak van een jas, die in de gang hing. Zij bekende de oplichting en den diefstal en is ter beschikking van de politie gesteld. Doodelijk ongeluk. Dinsdagavond omstreeks half zeven had op den straatweg Weerselo-Deur- ningen een doodelijk ongeval plaats. De landbouwer C., wonende te Deur- ningen, reed met paard en wagen over den straatweg toen een auto passeer de. Het paard werd schichtig waar door C. van den wagen viel. Of deze door den auto is overreden of door zijn eigen wagen, kon niet worden vastgesteld. De man was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was 55 jaar oud en laat een vrouw en 4 kinderen ach ter. De autobestuurder is doorgereden. Een octrooi-geschil. Wij vernemen dat Philips op het oogenblik weer in een octrooigeschil is gewikkeld, ditmaal als gedaagde en wel met de Zwitsersche N.V. Hyalos, waarachter de „Osram" staat. Het ge schil betreft een inbreuk op het Lib- bey-patent (machinaal trekken van gla zen buizen en staven), die door den houder van hef Nederlandsch Lïbbey- octrooi aan Philips is ten laste gelegd. Gelijk bekend mag worden veronder steld, heeft deze uitvinding, waarvoor in 1917 in Amerika patent werd ver leend, het probleem der machinale glastrekking opgelost door vloeibaar glas op_een draaiend verdeelingsor- gaan te laten vloeien en aldus een geweldigen vooruitgang in de fabri- lisfische beweging moet worden ge noemd, waren nog maar pas begon nen. Prins Frederik, bijvoorbeeld, was nog op school hij had zich nog nauwelijks in het publiek ver toond. Nu heb ik hooren zeggen, dat hij bijna verafgood wordt door het volk". Gertrude von Diss staarde peinzend in haar gouden s piegeltje en poederde even haar gelaat. „Daar mijn echtgenoot een lid der Regeering is", zeide zij, „spreek ik nooit over politiek. Ik ben benieuwd, of ik een plaats zal vinden aan een der baccarat-tafels. Ik heb op mijn bescheiden wijze zooveel bij de rou lette verloren, dat ik daarmee een poos zal ophouden. Het is niet amu sant altijd te verliezen". „Ik zal eens gaan zien, als je dat wilt", bood hij beleefd aan. „Straks. Vertel mij iets van je zelf. Waarom heb je Hen diplomatieken dienst verlaten?" „Omdat er heden ten dage geen di plomatieke werkzaamheden meer over zijn voor de burgers der Vereenigde Staten", antwoordde hij. „De geheele wereld is een reusachtige markt ge worden, waar handelaars hun waren koopen, verkoopen en ruilen. Con suls kunnen ons werk doen. En toen erfde ik het geld der "Van Uootdens en werd lui, denk ik". „Ik begrijp je in 't geheel niet", cage van glazen buizen en staven be reikt. In Nederland is deze uitvinding echter tengevolge van de oorlogsom standigheden eerst in 1920 voor oc trooi aangemeld en dit octrooi is op grond van de noodwet 1920 met recht van voorrang van-1917 af nog verleend in Juli 1925. Inmiddels had Philips in 19191920 deze uitvinding reeds toegepast en heeft eind 1920 ook zelve patent gevraagd voor een op hetzelfde principe berustende, maar in één on derdeel afwijkende machine en benuf die gewijzigde machines sedert dien ten behoeve van de fabricage van de glazen staafjes in haar lampen. In September 1925 heeft Philips op die uitvinding eveneens octrooi gekregen. De bewering van Hyalo§, was nu dat dit patent van Philips in elk geval een zoogenaamd afhankelijk pafent was, waarvan zij zonder het patent van Libbey te schenden of daarvoor licen tie te hebben gekregen, geen gebruik mocht maken. De rechtbank te 's Gra- venhage heeft thans Hyalos in hef ge lijk gesteld en Philips veroordeeld tot schadevergoeding, terwijl Philips verder hef gebruik van die machines is verboden. Het moet hier om een be drag van 3 millioen gulden gaan. Het staat natuurlijk vast dat Philips zal appelleeren, en men ziet met belang stelling het verdere verloop van de procedure tegemoet. Relletjes te Maastricht. Te Maastricht hebben Woensdag avond ernstige belletjes plaats gehad. Vooral op den Sfatensingel kwam het tot hevige botsingen. Hier bevonden zich veel menschen op de been, toen de werkwilligen van de zinkwitfabriek kwamen. Plotseling werd er uit hef publiek verschillende malen gescho ten. Een agent van politie werd in den buik gewond. De marechaussée Hendriks kreeg een schot in de knie en werd naar het politiebureau ver voerd. De burger Schepers werd door drie schoten in buik en borst gewond, terwijl de burger Dear een schot in het dijbeen kreeg. De agent en de beide burgers zijn naar hef ziekenhuis gebracht. Ook in de Capucijnerstraaf en in Hoog Frankrijk was veel volk op de been en was de opwinding groot. Uit de ramen werd met allerlei voorwer pen naar de politie geworpen, waarop deze charges uitvoerde en de me nigte uiteen dreef. Hier vielen echter geen gewonden. Hoewel de toestand nu weer rustig is, acht men dezen toch nog kritiek. De geheele politiemacht is dan ook op de been gehouden. en Zenuwsterkend Is de werking van Glazen'BufsJe 75 et. BIJ Apoth. en Drogisten verklaarde zij. „Zelfs indien de handel de leidende ster der wereld is ge worden, weet ik toch volstrekt niet, wat je bedoelt met te zeggen, dat er geen diplomatie meer bestaat voor de Vereenigde Staten. Handel is immers een van de voornaamste redenen voor diplomatieke werkzaamheden? Ik weet, dat de bewoners van mijn aangenomen vaderland zoo denken". Hij haalde de schouders op. „Heel waarschijnlijk", gaf hij toe. „Neem mijn woorden niet al te ern stig op. Ik bedacht alleen maar een rechtvaardiging voor mijn luiheid". Zij trok even een leelijk gezicht. „Je bent wanhopig gesloten", merk te zij op. „Ik begin te vermoeden, dat wij beiden zeer verstandige menscben zijn. „En toch", ging zij peinzend voort, „zie ik niet in, waarom wij elkaar geen vertrouwelijke mededeelïngen zouden doen. Dat kon wel eens amusantzijn". „Het zou geen eerlijke ruil zijn", verzekerde hij haar. „Je echtgenoot bekleedt een hooge officieele positie in Berlijn. Hij moet voortdurend in aanraking komen met lieden, die in- tiem bekend zijn met de politieke zaken in elk land. Ik ben niemand en weet niets". Een glim/ach speelde een oogenblik om de hoeken van haar mond. „Je hebt een nieuwe en heel aar dige eigenschap ontwikkeld", ver klaarde zij. Opening boterfabriek. Nadat in 1927 fe Kloosterzande en in 1928 te Aardenburg een coöpera tieve boterfabriek werden geopend, is Maandag de derde in Zeeuwsch-Vlaan- deren en wel die te IJzendijké ge opend. Na een welkomstrede van den voorzitter den heer Waes, heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, in een van groote belangstel ling getuigende rede, waarin hij wees op het groote voordeel van kunstma tige boterbereiding, waardoor o.a. het werk van de boerinnen wordt verlicht en de hygiëne wordt bevorderd, de fabriek, die heden gaat werken, ge opend verklaard. Ook de Rijkszuïvelconsulent in Zee land, de heer C. Zwagerman, hield een rede om doel en inrichting van de fabriek uiteen fe zetten. Er wordt naar gestreefd spoedig een derde fabriek in W.-Zeeuwsch-VIaan- deren n.l. te Nieuwvliet te openen, waardoor dan geheel het voormalige vierde district van Zeeland samen zal werken om goede boter te vervaardi gen, die beter in prijs is dan de boe- renboter en ook geschikt is voor ex port. Een eigenaardigheid in deze streek is, dat men de melk op de boerderij blijft ontroomen en alleen den room „Je bent de eerste bescheiden man, dien ik in jaren heb ontmoet. In Ber lijn kweeken wij ze niet." „Alle verwaandheid verliet mij drie jaar en twee maanden geleden", ant woordde hij ietwat bitter. Zij legde haar hand op de zijne. Haar stem was haast een liefkoozing. „Den een of anderen dag zal ik je iets daaromtrent vertellen", beloofde zij, „iets, dat je in staat zal stellen het fe begrijpen. Tracht intusschen te ge- looven, dat ik ook geleden heb. Ik was niet zoo ongevoelig als ik scheen". Een oogenblik was hij onder de oude betoovering, maar hij zeide tot zich zelf, dat alleen zijn zinnen ge boeid waren; zijn hart was vrij. „Het doet mij genoegen dat fe hoo ren", zeide hij met goedgespeelde on verschilligheid. De zaal werd nu bestormd dooreen hoop jongelieden, meest in flanel ge kleed, die blijkbaar van de tennisba nen waren gekomen. De jonge dame, die de aanvoerster van het vroolijke troepje scheen te zijn een heel be vallige en innemende verschijning in haar wit tenniskleedje en grooten hoed glimlachte Grant vrindelijk toe; toen zij de zaal binnentrad. De glim lach verdween, toen zij een beetje nieuwsgierig naar zijn gezellin keek. Toen zij echter aan een naburige ta fel hadden plaats genomen om thee naar de fabriek zendt, dit bespaart vervoerkosten. Het conflict aan de cokesfabtiek te Sluiskil. Met betrekking tof de staking aan de cokesfabriek te Sluiskil wordt ge meld, dat de directie aan den Ingang der fabriek door aanplakking aan haar gewezen personeel het volgende be kend gemaakt; Als antwoord op de aanvraag tot hervatting van het werk, deelt de di rectie der cokesfabriek haar gewezen personeel mede, dat, aangezien het stakende personeel is uitbetaald en van de lijsten is afgevoerd, het weer in dienst treden alleen kan geschie den na persoonlijke aanmelding. De werklieden, die zich opnieuw willen laten aannemen, kunnen zich laten inschrijven in het wachthuisje van den garde bij den ingang der fa briek of wel schriftelijk hiervan ken nis geven aan den directeur, met ver melding van hun adres. De directie zal den datum van hervatting van het werk vaststellen, wanneer het aantal der aanmeldingen haar voldoende voor komt. De terugkomst der opnieuw toe gelaten werklieden zal geleidelijk ge schieden en naar gelang van de be hoefte aan werkkrachten. De eerste en de tweede batterij ovens, die schade geleden hebben door het stilliggen, zijn gedoofd en worden niet meer aangestoken. Het aantal fe gaan drinken, keek zij even over haar schouder. „Wij hebben vanavond een aardig plannetje", deelde zij mede, „eerst dï- neeren in de Villa, dan hierheen gaan en later ergens anders dansen. Wil je mijn geleider zijn?" „Met het grootste genoegen", stem de hij dadelijk toe. „Maar zal ik er niet door in moeilijkheden komen? En Bobby dan?" Zij schudde droevig het hoofd en liet haar stem dalen. „Heeft zich slecht gedragen", zeide zij vertrouwelijk. „Is te Nizza gezien gisterennamiddag, terwijl hij tennis had behooren te spelen vreeselijkt De een of andere Russin, overladen met juweelen! Bobby kan zich zoo iets niet veroorloven, weet je. Wij zullen minstens twee dagen geen notitie van hem nemen". „Arme kerel!" mompelde Grant vol medelijden. „Veins maar niet", lachte het meisje. „Erken maar, dat je er blij om bent. Ik geloof niet, dat ik hem ooit weer zal aankijken. En ik ben erg teleur gesteld! Wij dineeren niet later dan half negen, denk daaraan. Vadertje zeide, dat hij je hoopte te zien, maar wij zullen je niet thuis laten blijven, om bridgeproblemen op te lossen". „Ik zal stipt op mijn tijd zijn", ver zekerde Grant haar. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1