APPELEN. j. F. JANSEN. Van Overal öiunenland Rechtszaken. Advertentiën. men één gift van f20,—, één gift van f5,en één gift van f2,50. Onbestelbare post Brieven binnenland: Jacobus Wisse, 's Heer Arendskerke; Mej. G. Be rends, IJmuiden; Fam. Op 't Hof, Oudelande. N.B. Ejen afzenders wordt aanbe volen op, alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbasrheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts,^, Jiet gewenscht alle stuk ken van ^en volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. «.(Veemarkt. Ter mrt„van Dinsdag j.l. waren aangevoerd; 6 koeien, 17 vaarzen, 3 ossen, 25 kalveren en 55 biggen. Maandagmorgen in in de Am- sterdamsche Kfidperfosfaatfabriek een werkman onder een hoop afschuiven de zwavel-erfs-geraakt en aan de ge volgen daarvan overleden. Te !St. Etienne is bij twee kin deren van feert ''fabrikant lepra gecon stateerd. Men -neemt aan, dat de kin deren besmet' kijn door een tapijt, dat hun ouders" bij een rondtrekkenden Oosterling Webben gekocht. In een garage te 's Gravenhage is door het breken van een crick on der een auto, een monteur daar on der geraakt, JJpdat de auto weer op gevijzeld was,'bleek het slachtoffer al overleden. •>d n Van een -Zondagmorgen te IJmui den binnenkomenden trawler is in zee een matroos"!mit. Scheveningen door een stortzee'ro ver boord geslagen en verdronken. De man laat een weduwe en 5 kindetdn na. De groóte Verzoendag is te Je ruzalem zonder eenige verstoring der orde afgeloopen. Men was bevreesd geweest voor relletjes bij1 den Klaag muur, maar een in de nabijheid ge reed liggend escadron politietroepen heeft geen dienst behoeven te doen. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur is in een perceel aan de Plantage- middenlaan te Amsterdam te vonde ling gelegd een jongetje van ongeveer 11 maanden, van het mannelijk ge slacht, vermoedelijk door een vader, die uit Antwerpen zou zijn gekomen. Zondag, de eerste Zondag na de begrafenis hebben ruim honderd duizend menschen een bezoek ge bracht aan het graf van wijlen dr. Stresemann te Berlijn. Een bijzondere ordedienst moest op het kerkhof wor den georganiseerd. Talrijike prachtige kransen werden nog op het graf neer gelegd. Te Loughgall in Noord-Ierland heeft men een pas gebouwd vereni gingsgebouw., dat in de plaats was ge komen van yen ander, hetwelk acht maanden gelpden door. brandstichting was vernield, in de lucht laten vlie gen. De daderp, waren ten getale van 200 tot 300[Bjjj( militaire slagorde en met geweren gewapend aangerukt. Na dat zij de bevygpers van een naburig huis in veiligheid hadden gebracht, legden zij 2Q ladingen van een kracht- bare ontplofbjSSg stof en het gebouw, dat nagenoeg gereed was, vloog in de lucht. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gisteravond 8.25 uur gestart voor zijn Balkari-réiS, De J.ftC h t e n van en „napr Indië. Naar aanleiding van de aankomst van het vliejgjpjg P.H.—A.E.N. met de vliegtuigbestuurders Frijns en Soer te Batavia,'.'tftjfelt de K. L. M. hef vol gende meder*' De werktuigkundige Walewijn is te Akyab achtergebleven, daar hij inlich ten graad aan dysenterie leed. Een gisteren ontvangen telegram meldt, dat zijn toestand zeer gunstig is en hij over tien ddgen vermoedelijk weer geheel herstóld zal zijn. De werktuigkundige Dunk, die zich met Duimelaar en Tepas op 'Penang bevond, fóft, 'einde daar het vliegtuig P.H.A.E.Ö;, dat bij Satul in Siam bij een landing averij heeft gekregen naar BatkWh te verschepen, is op aan wijzing vah de K. L. M. naar Medan vertrokken, en heeft van daar uit, in plaats van Walewijn, de bestuurders Frijns en Soer naar Batavia vergezeld. De trajecten Akyab Kohlak en Kohlak—Medan heeft de P.H. -A.E.N. zonder werktuigkundige aan boord af gelegd. Dit was mogelijk, doordat de bestuurder Frijns die thans voor de derde maal per vliegtuig te Bata via aankomt (eerst met de Postduif op 10 Oct. 1927, daarna met hetzelfde vliegtuig P.H.—A.E.N. op 30 Septem ber 1928) zelf een zeer bekwaam werktuigkundige is. Het derde postvliegtuig is gisteren om 17 uur 40 te Bandoeng aangeko men. Bij de K. L. M. is bericht ontvan gen, dat het retourvliegtuig gister morgen om 7 uur 40 uit Aleppo is vertrokken en om 13 uur 25 te Con- stantinopel is aangekomen. Morgen wordt het te Amsterdam verwacht. Na de landarbeidersstaking in Groningen. In alle dorpen in Oostelijk Groningen is Maandagochtend het werk hervat. In sommige plaatsen hebben zich bij de tewerkstelling nog moelijkheiein voorge- Jaaln, wat vooral esn gevolg was van het feit, dat sommige landbouwers door de alarmeer einde berichten, dat de staking zou worden, voorgezet, de werkwilligen van elders nog niet hebben weggezonden Over de oplossing van eventueela moei lijkheden vindt |a..s. Woensdag een be spreking plaats tusschem de hoofdbesturen van de beide werkgeversbonden en het hoofdbestuur van den Nederl. Landar beider sbond. De af-deeling Winschoten van den Cen tral©!) Nederl. Ambtemaarsboimd heeft na bespreking van het beëindigen van het conflict in het landbouwbedrijf in Oos telijk Groningen een motie aangenomen, waarin de leiding van het hoofdbesturti van het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen ten sterkste wordt afgekeurd, en het hoofdbestuur van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond wordt uitge.ioo- digd, deze motie telegrafisch ter kennis te brengen vain bet N.V.V. Verplegers aangevallen. Een tweetal ernstige ongelukken heeft in de afgeloopen week in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort plaats giehad. In beide gevallen is een verpleger aangevallen door een der patiënten, die op het. aard appelveld aan het werk waren. De ver plegers zijn zwaar gewond en hun toe stand is ernstig:. In verband hiermede is d1- vraag gerezen of de oorzaak van deze ongevallen niet moet worden gezocht ii een te uitgebreide toepassing van de ar- beidstherapie. Immers tal van personen, die vroeger angstvallig werden bewaakt, werken nu in de vrije lucht, terwijl, gezien deze ongelukken, een dei-gelijke vrijheid misschien minder ven schel ijk moet worden geacht. Met het oog hierop heeft de organisatie van verplegers een con ferentie met den geneesheer-directeur aan gevraagd, ten einde een on ander te bespreken. De begra'fenis van het te Rotterdam vermoorde meisje. De begrafenis van Marietje van Os, die Woensdagavond in den polder Blij- dorp is vermoord, heeft Maandagmorgen te Rotterdam een ontzaggelijke menigte toeschouwers op de been giebracht. Reeds voor acht uur stond een drom menschen te wachten bij de achteruitgang van het ziekenhuis Coolsimg|el, van waaruit het stoffelijk overschot is overgebracht naar de St Jose.ph's kerk aan de West Kruiskade. Daar was het reeds voor negen uur noodzakelijk een uidgebreide afzetting te formeeren, waarbij m-an ten slotte genoodzaakt werd deze uit te brei den tot den geheeletn weg tusschen de kerk en het woonhuis in de Coolsche straat. De kerk was stampvol. Tijdens den dienst is een driestemmige mis gezongen van Perosi. Zoowel in de kerk als buiten tusschen het publiek liep een groot aantal rechercheurs. Na afloop is de stoet gereden naar de wening in de Coolsche straat, waar een vijftiental kransen aan de lijkkoets wer den gehangen. Bij deze kransen waren er van buren en schoolkennissen. Langs den geheelein weg tot aan de begraafplaats Crooswijk is het verkeer volledig stop gezet. Nekkramp. Door een tiet geneesheereo te Wor- merveer is bij een 19-jarig meisje nek kramp geconstateerd. Zij is tar verpleging in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Te Warfum is een 10-jarig meisje aan deze ziekte overleden. Loos alarm. Maandagavond is het Noordelijke stads gedeelte van Rotterdam in rep en roer geweest, omdat zich het gerucht ver spreidde, dat in een van de zijstraten aldaar een soort van herhaling, vaia het drama in den Blijdorppolder alhier zou zijn geschied. Allerlei wilde geruchten doden de rond© en een menigte nieuws gierigen verzamelde zich voor de woning van den verdachte, tegen wien ernstige strafmaatregelen werden overwogen. Men had opgemerkt, dat een veertien jarig meisje de kelderwoning van een schoenmaker was binnengegaan en dat even latei" deze "woning gesloten was. Men waarschuwde dadelijk de moeder, die op haar beurt een agjent waarschuwde, waarna een onderzoek werd ingesteld. Op herhaald roepen epi kloppen werd niet >\OW5V open gedaan ein de zaak begon er be denkelijk uit te zien, totdat opeens de schoenmaker op straat kwam in loop en. Hij opende de deur, maar men vond bet meisje niet meer. Na ©enig zoeken werd zij evenwel ontdekt in een grootem koffer. Terstond werd de zedenpolitie gewaar schuwd, die meisje en schoenmaker aan een verhoor onderwierp. Daaruit bleek, dat er vroeger tusschen hem en haar wel eens dingen waren gebeurd, die het daglicht niet mochten zien. Dezen keer evenwel was het meisje naar hem toege komen om te vragen of zij iin zijn werk plaats mocht blijven zitten, omdat zij zich niet wel gevoelde en liever niet naar het atelier ging. Haar moeder tfnocht dit echter niet weten. De schoenmaker is even later weggegaan en heeft met goedvinden valn het meisje de 'buiten deur gesloten. Toen zij Icoirt daarna buiten de stem van haar moeder hoorde, is zij bang geworden en is zij in den koffer gekropen. Het publiek had hier spoedig een drama van gemaakt. Aanranding. In de Heczer bosschen tegenover Sterk sel bij Helmond, stapte een heer tuit Asten even van zijn fiets om zijn pijp aan te steken, toen een hem onbekende man, die zijn hoed diep in het gezicht had gedrukt, heffn naderde en trachtte te bewegen tot afgifte van zijn geld. De wielrijder, die zeer kalm bjeief, bukte naar zijn fiets, richtte zich plotseÜInjg op ein gaf den ombekende een hevigen slag. De aanrander trok hierop een mes en er ontstond een vechtpartij. De wiel rijder trachtte de aandacht te trekken van een in snelle vaart passeerende motor rijder, hetgeen hem niet gelukte. De aanrander is toen in de bosschen ont komen. De wielrijder bekwam slechts enkele lichte verwondingen, maar zijn kleeding is door messteken vernield. Serum tegen encephalitis. De medische medewerker van „Voor waarts" schrijft Ongeveer veertien dagen geleden hebben wij de encephalitis na inenting uitvoerig besproken en meegedeeld; dat dank zij de nieuwe geneeswijze de directeur van het ziekenhuis Bergweg er jin was geslaagd, de Laatste zes emcephalitislijders allen in het leven te houden, terwijl er van de eerste vier, drie stierven. Thans heeft dr. Hekman in het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde een artikel gepubli ceerd, waarin hij deze nieuwe remedie uitvoerig, beschrijft. De schrijver gaat van het algemeen aangenomen standpunt uit, dat bij de encephalitis direct op indirect door de koepokstof een zeer gjroote rol wordt gespeeld. Verder heeft hij zich fgevraagd of het niet rationeel zou zijn, zooidra de verschijnselen van encephalitis zich voordoen, de gjftige werking van de koepokstof te verzwakken door aanwen ding van die anti-stoffen, welke het be doelde gif onwerkzaam maken. Dr. Hek man besloot daartoe een serum te gebrui ken, dat afkomstig was van personen', die ongeveer gelijktijdig met de encephalitis- patienten met goed gevolg waren ingeënt en bij voorkeur werd gebruik gemaakt van het serum van den. vader of moeder van den patiënt, indien deze oin(geveer tegelijk met den patiënt waren ingeënt en indien zij goed ontwikkelde vaccine- puisten hadden gehad. Het serum werd het bloed van den patiënt gespoten. En wat was het resultaat? Wij hebben dit nagegaan in acht verschillende ge vallen. Een kind werd niet ingespoten en overleed. De andere zeven herstelden of zijn herstellende. Onze gevolgtrekking is deze, dat we door serum-inspuiting, blijkbaar een schit terend geneesmiddel hebben tegen de en cephalitis na inenting;. Onderlijk Trampersoneel Bij de Rotterdamsche Tramweg Mij. aan de Rosestraat constateerde men ge durende de laatste jaren herhaaldelijk diefstallen van gpederen, welke door de maatschappij moesten worden geëxpedi eerd. Eenige dagen geleden is er een loods- knecht betrapt. Hij werd bij het verlaten van de loods gefouilleerd en toen bleek dat hij een tafelkleed op de borst droeg. De man is gjearresteerd en in verband met deze arrestatie werden nog t wee loodsknechten aangehouden. Bij huiszoe- kingjen werden vele goederen gevonden en in beslag genomen. De diefstallen zijn gjedurende eenige jaren gepleegd. Een daad van onwellevend' heid Het 2e Kamerlid de heer Heemskerk heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de regeering in de gelegenheid geweest om te verzoeken of te doen verzoeken^ dat dê ylusht van de t,Graf Zeppelin" over Nederland niet zou plaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends onder kerktijd, waardoor het geen een daad van courtoisie jegens Nederland had moeten wezen, is ge worden tot een daad van onwelle vendheid jegens het aanzienlijk deel van het volk, dat prijs stelt op Zon dagsheiliging en bepaaldelijk op kerk gang? Indien de regeering daartoe in de gelegenheid is geweest, waarom heeft zij daarvan geen gebruik gemaakt, of, zoo zij er wel gebruik van heeft ge maakt, waarom heeft dit niet gebaat? Stenhuis meldt zich als lid bij de Revolutionair- Socialistische Part ij aan. Op de Zondag gehouden landelijke con fer entie (klein coingres) der revolutionair- socialistische partij is bericht binnenge komen, dat de heer Stenhuis zich weder als lid van deze partij aanmeldt. In een begeleidend schrijven toonde cT beer Sien- huis zich zeer ontevreden over het op treden van Snowden c.s., op de Haagsche conferentie oveir het werk van de soiaal- demoeratische ministers in het algemeen. Hij verzocht o.m. in de op deze con ferentie te behandelen Par tij stellingen' de opvatting in te lasschen, dat er van „de heeiCn der socialistische airbeidors- internatioiniale" voor de socialistische ar beiders geen heil meer te wachten is. Oostenrijk o.m. zou volgteins den heer Stenhuis in de toekomst blijk geven, dat de sociaal-democratische partij aldaar haar optreden in meer revolutionaire banen had moeten leiden. Waar hiervan tot op dezen dag niets bleek en de fascistische stroo- mimg, daar steeds driester optreedt, voor spelt Stenhuis ook in Oostenrijk een nederlaag van de socialistische arbeiders. OveRusland liet de heer Stenhuis zich vergoelijkend uit. Het congres maakte tegen toetating ais lid geew bezwaar. Politierechter te Middelburg. Zitting vam 15 October 1929: A. cl. K„ 38 jaar, broodslijter te Goes, werd ten laste gelegd dat bij op 2 September j.l. te Goes J. Lodder, administrateur van de bouwvereniging „Nieuw Goes" dien 'bij over bet huren van een woning kwam spreken, beeft beleedigd. Eiscb: 115 s. 15 dagen hechtenis. Uit spraak: f 15 s. 15 dagen hechtenis. J. R., 18 jaar, landbouwersknecht te 's Heer-Arendskerke, werd verdacht (fat hij Elisabeth Luitwieler te 's Heer- Arendskerke heeft mishandeld, gepleegd o,p 8 September j.l. Eisch. f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uit spraak: f 10 s. 10 dagen hechtenis. E. R., huisvrouw van M. van Felius, 49 jaar, zonder beroep, te Zieriltzee-J werd ten laste gelegd dat zij op 10 Sep tember 1929 te Zierikzee Jannetje Cats- hoek heefft beleedigd- Eisch; f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uit spraak f 10 s. 10 dagen hechtenis. A. v. d. S., 77 jaar, zonder beroep, te Krabbendijkije, werd verdacht dat hij op 12 September 1929 te Krabbendijk© den gemeente-veldwachter Guiran heeft beleedigd. Eisch; f 15 s. 15 dagen hechtenis. Uit spraak: f 15 s. 15 dagen hechtenis. A. G„ 39 jaar, landbouwersknecht te Kruiningen werd ten laste gelegd dat hij zijn vader heeft mishandeld. Eisch; f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uit spraak f 10 s. 10 dagen hechtenis. Uit het venster gejaagd. De Rechtbank te Maastricht veroor deelde de 53 jarige J. A. W. uit Kerke- rade, thans gedetineerd, tot 2 jaren gevangenisstraf, ter zake van overtreding van art. 246 van het Wetb. v. Strafrecht. W. had op 8 Juni zijn stiefdochter zoo achtervolgd, diat het meisje in haar angst uit het raam der tweede verdieping sprong en met haar hoofd in een ijzeren pin van een hok terecht kwam, ten gevolge waar van zij weldra overleed. De zaak werd behandeld met gesloten deuren. De eiscli was 10 jaren gevangenisstraf. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Johannes Machiel z.v. Ma ch iel Johannes Kooien en Petronella Johanna Leander. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Meest zwakke Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neer slag, iets kouder. LICHT OP. Donderdag 17 October Vrijdag 18 October. 5.34 uur 5,32 uur VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Exportveiling 15 October 1929. Tomaten A f9,30, B f4,90, C f 9.90, en.CC f 1, alles per 100 K.G. Groote veiling Zure Bellefleur f 7,30, Zure Krost-J appels f 1,90, beiden per 100 K.G. Kleine veiling. PEREN. Doyenne du Cornice f30 a f65, Bonne Louisse d'Avranches f26 a f53, Triumphe de Vienne f29, President Roosevelt f 17 a 118, Duchess©' d'An- gtoulemc 19 a f21, Comtess© de Paris 16 a f 15, William's Duchesse f 10 a f 33, Nouveau Poiteau f 9 a f 14, Spaan- sche Wijnperen f 10 a 118, Zwijindrecht- sche Wijnperen f 10 a f 17, Maagdeperen f 12 a 116, Beurré Superfia f 18 a f23, Beui'ré Alexander Lucas f 14 a f24, Beurré Clairgeau f8 a f 19, Beurré DuranJeau f 6 a f 15, Beurré d' Arémberg f8 a f 15, Beurré van den Ham f 9 a 1 14, Beurré Bacbelier f3 a f6. Beurré Six f 8, Beurré Lebrun f 14, Blanke Beurré f 13, Dr. Jules Guyot f 5 a f 8, Herzogin Elza f8 a f 17, Soldat La- bo'reur f6 a f 15, Cons, a la Cour f'8 a f 12, Bezy van Schonauwen f8 a f 15, Marscpijnperen f6 a f9, Bruine Chau- montel f5 a f6, Groene Chaumonlel f 3 a f6, Liberale Nove'l f 5, Jodenperrn f4 a f8, Kruidperen f5 a f7, Lange Perzikperen f8 i* f 10, RoilJe Perzik peren f4 a f6, Oranje Bergamotten f 5, Le Curé f4 a f6, Triumphe de Jodoigne 16, Peren zonder zaadhuis f4 a 'f5, Winter Keizerinnen f6, St. Germain d'Hiver f6, Rietperen f3 a f6, Do rothea Royal f 4, Gieser Wildeman f 5 a 9, Kleiperen f3 a f7, Schöüebcikn 1*7, St. Remey f3 a f7, Pondsperen f4 a 16, Foppeperem f4 a f7, I Jzerperen. f4 a f7, Calleboutsperen f4 a f 14, Winter Louwtjes f 5 a f7, Winter Sui- kerijen f4 a f6, Afval- en Kroetperen f 0,10 a f3, APPELS. Cox Oranje Pipping f 17 a f58, Cox Pomona f21, Present van Lunteren f 10 a f 17, Lanes Prins Albert f 1 2, Sterappais f 10 a f 16, Goud Reinetten f 10 a f23, Oranje Reinetten f7 a f9, Lemoenappels f 10 a f 13, Notarisappels f 12 a f 15, Groninger Kroon f5 a f 10, Tramp, de Cronsels f 17 a f27, Eng. Winter Gold Permain f3 a f6, Willem Saai f3, vjaques Lebel f5 a f 11Keizer Alexander f'5, Roode Paradijs f 4 a 6, Bismarck f 4' a f 7, Hondsmuiien f4 a f7, Grauwzuur f4 af 5, Dubbele zure Bellefleur f 4a f 8, Zure Bellefleur f 4 a f 7, Fransche Belle fleur f3 a f5, Poeselingen f4 a f"6, Reinetie d'or f5 a f6, Court Peetfu f4 a f7, Zoete Ribbeling f5 a 1' 8. Zoete Campagner f 4 a f 6, Zoete Belle fleur f 3 ft f6, Zoete Armgaarde f 6 a f 8, Zoete Ruster f 4 a f 5, Zoete Linden- appel f 5, Zoete Kantribbelimg f 5, Pomme d'Oranje f5 a f9, Tuinzoet f5 a f7, Geld. Heiaart f6. Afval- en Kroetappels f 0,40 a f3, alles per 100 K.G. DIVER SEN. Blauwe Druiven f56 a f69, Groene Noten f 19, Tomaten f 0,01 a f 5, Snijboonen f 12, Princesseboonem f 8 a f 37, idem uitschot f2 a f 7, Spruiten fll a f 19, Aardappelen f0,70, Rapen f 0,90, Noten f49, alles per 100 K.G. Noten f 0,48 a f0,93, Perziken f 0,14 a f 5, Meloenen f8 a f 15, Komkommers f2, Bloemkool f 12, Roodekool f l a f6, Savoyekool f3 a f6, Cantonnier Witkmop yf 6,10. Kropsla f2,20. Andijvie f 0,40 a f 4,30, alles pes" 100 stuks. Hazen f258 a f2,82, Fazanten f0,96 a f1,22,1 beiden per stuk. Bloemem f2 'a f44 per bos. Kassnijboonem f 47 a f 50 per 100 K.G. DE CURATOR in het faillissement van B. OSSEWAARDE te RILLAND- BATH bericht, dat ingevolge beschik king van den Edelachtbaren Heer Rechtercommissaris in dit faillisse ment, de schutavorderingen bij "den Curator moeten worden ingediend voor 1 November 1929, en dat de Verifica tie-Vergadering zal worden gehouden in het Gerechtsgebouw te Middelburg op Zaterdag 16 November 1929 des ochtends ten élf uur. De Curator voornoemd, J. J. HEVSE, Middelburg, 15 October ig2g. Wij zijn koopers voor directe afname van alle soorten en elke hoeveel heid. Onbeperkt. Desge- wenscht afgehaaldma teriaal beschikbaar. Offerte aan TELEFOON 72, GOES"

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3