Des avonds Stadsnieuws, of met eene eenvoudige wachtkamer met kantoortje zal kunnen worden vol staan. Bereids is aan de N.V. Spoor wegmaatschappij „Zuid-Beveland" ge vraagd, de aan haar toebehoorende inlaag voor het beoogde doel beschik baar te stellen, terwijl aan den Hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat is verzocht de plannen verder iuit te werken. Polder-reglementen. Ged. Staten stellen voor een wijzi ging van art. 16 van het Algem. regle ment ,voor de polders of waterschap pen in Zeeland, waardoor dit als volgt wordt, gelezen: „De waterleidingenen uifwateringsgeulen buitendijks en de kunstwerken, dienende tot afvoer van het polderwater en op kosten van den polder of het waterschap onderhou den, mogen niet gedempt of geslecht, noch in afwaterend vermogen vermin derd, noch ook verlaten worden, dan nadat' op het daartoe strekkend be sluit- van het polderbestuur de goed keuring van Ged. Staten is verkregen. Voor het Bijz. Reglement op 't be stuur van het waterschap Schouwen worden wijzigingen voorgesteld, waar door evenals in Walcheren ook de gebouwde eigendommen dijkgeschot zullen betalen, en daarbij is dan ook geregeld; dat het gebouwd drie hoofd ingelanden zal mogen kiezen. Credieten voor de P.Z.E.M. Voorgesteld wordt aan de P.Z.E.M. voor de Middengroep een nader cre- diet te verleenen van f 375.000 en voor de Hpordgroep een van f 25.000. Hiervan is f210.000 noodig voor uit breiding der centrale te Vlissingen, waardoor men aan „De Schelde" den stroom zal kunnen blijven leveren. ■»sll Opcenten. Voorgesteld wordt weder de vol gende opcenten op de Rijksbelastingen te heffen: 50 op de grondbelasting en de personeele belasting en 20 op de vermogens- en ink.-belastingen. De Graf Zeppelin" boven "Walcheren Naar wij vernemen, heeft de burge meester van Bergen op Zoom, in ant woord op een verzoek om inlichtingen van den commandant van de „Graf Zeppelin" bericht ontvangen, dat de weersomstandigheden het luchtschip ditmaal belette over Bergen op Zoom te komen, doch dat het in zijn voor nemen ligt, bij den a.s. tocht van de „Graf Zeppelin" naar Engeland, zoo eenigszins mogelijk, de route over Ber gen op Zoom te nemen. In dat geval zal het luchtschip zeer vermoedelijk ook over Zuid-Beveland en Walche ren varen. Buitengewone rivier-correspondentie. Onder de ambtenaren van den rijks waterstaat, die in den winter van 19291930 met de zorg voor de bui tengewone rivier-correspondentie zijn belast, zoomede van de standplaatsen, waarop die ambtenaren zich geduren de de buitengewone rivier-correspon dentie zullen bevinden, komen o.a. voor de opzichter J. van Goor te Ter- neuzén en de ingenieur H. ten Bokkel Huinïnk te Goes, die dan resp. te MeijeA en te Heusden standplaats zul len Hebben. De heer ir. H. van Oordt, hoofd ingenieur-directeur te Middelburg, de technisehe ambtenaar G. H. Bolier te Hanswéert en de opzichter J. N. Maas te Terneuzen komen voor op de lijst van vervangers. Raad van State. In .de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, is o.m. voorlezing van het volgende be sluit gedaan: De raad van Koudekerke had de mujjmum-jaarwedden van den len en den 2en ambtenaar ter gemeente-secre tarie aanmerkelijk verlaagd en bepaald op resp. f2100 en f1600. Deze ver laagde maxima zouden door de func tionarissen te bereiken zijn door 5 jaarlljksche verlagingen van resp. f105 en f 73,75. Met deze verlaging was daarna bij de begrooting rekening ge houden. Ged. Staten van Zeeland onthielden echter aan die begrooting hun goed keuring, daarbij overwegende, dat tot verlaging van een eenmaal toegeken de wedde niet mag worden overge gaan, dtn in gevallen, dat dit door het algemeen belang der gemeente gebie- denÖ wordt geacht Ook de Kroon heeft, aangezien niet is gebleken, van dringende redenen, wtffke tot verlaging zouden behooren te leiden en waar met name niet als zoodanig kan gelden de omstandig heid, dat de bezoldiging op hetoogen- blik veel hooger is dan die van der gelijke ambtenaren in naburige ge meenten van ongeveer gelijken om vang, de verlaging in strijd geacht met het algemeen belang en het beroep van het gemeentebestuur ongegrond verklaard. ARNEMUIDEN. Door de werklie den, werkzaam aan de Vitrite Works te Middelburg en de Mij. „De Schel de" te Vlissingen, is aan de directie der Ned. Spoorwegen verzocht, om gedurende de wintermaanden een werkmanstrein te laten rijden van hier naar bovengenoemde plaatsen, DRIEWEGEN. Dezer dagen ver wondde de werkman B. alhier, toen hij op het station werkzaam was, bij hef laden van ajuin, zijn hand zoo ern stig, dat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest be geven. 's GRAVENPOLDER. Maandagmor gen vergaderde de gemeenteraad. Over gelegd wordt het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvan ger, waaruit blijkt, dat op 30 Sept. in kas was f 3657,89. De burgemeester deelt mede, dat de Commissaris der Koningin de gemeente heeft bezocht en alles in orde heeft bevonden. Het verzoek van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie tot het invoe ren van een éénjarige Esperantocur- sus op de lagere scholen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een uitnoodïging van den voorzitter van de afdeeling Zeeland van de Ver- eeniging van *Ned. Gemeenten om een bijdrage van ',4 cent per inwoner voor de aankleeding van de bestuurska mer in het Vereenigingshuis voor de Ned. Gemeenten. De burgemeester zegt, dat ofschoon B. en W. er niet veel sympathie Voor gevoelen, zij we gens de geringe kosten voor de ge meente voorstellen de bijdrage te ge ven. Anders" zou 's Gravenpolder mis schien maar een gekke uitzondering maken. De overige leden vinden het benoodigde bedrag van f 15.000 voor de aankleeding van een bestuurska mer overdreven hoog. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Daarop wordt de gemeentebegrooting voor 1930 post voor post behandeld. De heer Joziasse bepleit verhooging van de jaarwedde van den wegwerker omdat de wegen meer en meer onderhoud vereischen. In verhouding tot andere jaarwedden b.v. die van den veldwachter, is de bezoldiging te laag. De heer Vermue merkt op, dat de wegwerker vroeger zelf voorgesteld heeft om zijn jaar wedde op het uitgetrokken bedrag te bepalen. Als er dus een fout schuilt in de jaarwedderegeling, ligt deze dus bij den wegwerker zelf. Bovendien heeft de wegwerker nimmer om sala- risverhooging gevraagd. De heer Ver hulst wijst er op, dat er niet bij alle graven op de begraafplaats steenen nummerpaaltjes geplaatst zijn zooals de raad had besloten. De burgemees ter antwoordt, dat er bij de oudste graven nooit paaltjes gestaan hebben. De heer Joziasse zegt, dat hij het zal toejuichen, indien er geen pensioens bijdragen op de ambtenaren meer wor den verhaald. Hij is van meening dat de gemeente deze voor de ambtena ren dient te betalen. Bij de posten voor brandverzekering enz. wenschen de heeren Joziasse en van Liere ge acht te worden te hebben tegen ge stemd. Daarna wordt de gemeentebe grooting voor 1930 met algemeene stemmen vastgesteld met een eindcij fer van f 29.892,361/2 on een post van onvoorziene uitgaven van f 886,28. Ver volgens wordt de vergoeding aan de bijz. lagere school over 1928 vastge steld op f 19,41, zulks na aftrek van het bedrag dat over de jaren 1926, 1927 en 1928 te veel is uitgekeerd. Verder wordt besloten om de zijkan ten van de Dorpsstraat te vernieuwen. Bij de rondvraag zegt de heer Joziasse dat indien er bekend gemaakt wordt, dat er gelegenheid tot kostelooze vac cinatie gegeven wordt, tevens op het aanplakbiljet gewezen dient te worden op hef encephalitis-gevaar dat er aan verbonden is. De burgemeester zegt, dat een ieder hieromtrent door de pers voldoende wordt voorgelicht. KRUININGEN. Gemeenteraad op Dinsdag 15 Oct. des nammiddags te 5 uur. Afwezig de heer v. d. Bergh met en de heer Visscher zonder kennis geving, terwijl de heer Burkink nog niet is hersteld van het hem overko men ongeval. De voorzitter deelt na lezing der notulen mede, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de wij zigingen in de begrooting van 1929. Alsnu komt in stemming het voorstel van B. en W. tot opheffing der O. L. school te Oostdijk, waarover in de vorige onvoltallige vergadering de stemmen staakten. Met 4 tegen 3 st. wordt tot opheffing besloten; tegen stemden de heeren Sinke, Elsman en v. d. Straaten. De voorzitter deelt me de, dat in de vacature door het over lijden van den heer J. Kostense, fhans de heer P. Karelse aan de beurt kwam, deze heeft bericht dat hij daar voor bedankte, waarna de heer A. Dek er voor in aanmerking kwamdeze heeft zijn benoeming aangenomen. De voorzitter legt over de geloofsbrieven moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct., Tube 80 ct. PUROL van de gekozene, welke door een com missie bestaande uit de heeren v. d. Borght en Minnaar worden onder zocht; bij monde van den heer Min naar stelt de comm. voor tot toelating. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De voorzitter zegt, dat na drie maal oproeping per advertentie zich één sollicitant heeft aangemeld voor onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de O. L. school te Kruinin- gen. Nadat de voorzitter eenige mede- deelingen heeft gedaan over de sollici tant, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer N. L. Brandes te Nieuwe Pekela. Bij de rondvraag in formeert de heer v. d. Straaten of de straat bij hem te Hansweert niet kan in orde gemaakt worden na het graven voor het gasbedrijf. De voorzitter zegt, dat er moeilijk thans een straatmaker te bekomen is, doch zal trachten spoe dig de straat in orde te brengen. MIDDELBURG. Zaterdagmiddag heeft de officieele opening plaats ge had van het nieuwe gebouw van de C.J.M.V. in de Lange Singelstraat, hef voormalige kantoor van de firma J. A. Tak Co. Aanwezig waren o.a. de Commissaris der Koningin en mevr. Quarles van Ufford, de burgemeester en andere belangstellenden. Notaris H. C. Itfmann is bij Kon. Besluit van 11 dezer benoemd te Haarlem. RILLAND. In de op 15 October j.l. gehouden gecombineerde vergadering van stemhebbende ingelanden van den Frederica- en den Emmanuelpolder, werd de heer C. Bal te Waarde her benoemd als vertegenwoordiger inden Dijkraad voor het bestuur en beheer der Waterkeerïng van den calamiteu- zen Zimmermanpolder. SCHORE. Alhier is een geval van encephalitis geconstateerd bij een 6- jarig meisje, dat 12 dagen geleden werd ingeënt tegen de alastrim. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag j.l. hield de afd. van de Buitengewone Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd, waaraan werd deelgenomen door 36 leden. Door de slechte kwaliteit der marga-pafronen was men genoodzaakt dezen wedstrijd te houden met de buks (6 m.M.). De eerste prijs, zijnde een kunstvoorwerp, plus een zilveren medaille, die beschikbaar was gesteld door den voorzitter der plaatselijke commissie, den burgemeester dezer gemeente, werd met 42 punten gewon nen door het lid J. Snoodijk. De an dere 35 deelnemers konden, dank zij de vrijgevigheid van het publiek, alle in het genot gesteld worden van een prijs, n.l. een kunstvoorwerp. Een woord van dank aan den heer A. Koert voor het beschikbaar stellen van ter rein en andere benoodigdheden, is ze ker niet misplaatst. Des avonds wer den bij monde van den burgemeester de prijzen uitgereikt in de zaal van den heer J. Poleij. WISSENKERKE. Maandag verga derde de gemeenteraad. Afwezig wa ren de heeren Kramer, Breure en Van Nieuwenhuize. Het bekende verzoek van de Ver. van Ned. Gemeenten, werd ingewilligd. Afgewezen werd het ver zoek om aan de lagere scholen een één-jarige Esperantocursus in te stel len; eveneens dat voor subsidie voor de applicatie-cursussen. Ingewilligd werd het verzoek om adhaesie te be tuigen aan een adres tot verlaging van het tarief voor het Kamperland- sche veer. Onder dankbetuiging werd aan de onderwijzeres Mej. t). Musch, wegens huwelijk' tegen 1 December eervol ontslag verleend. Mej. M. Oele onderwijzeres aan de school te Geers- dijk, verzocht om overgeplaatst te worden naar de school te Kamperland. Dit werd ingewilligd. Met 7 stemmen voor werd het verzoek der gemeente veldwachters om f 75,per jaar toe kenning voor het politie-diploma, aan genomen. Doordat de bediening der motorbrandspuit geheel uit vrijwilli gers bestaat, werd de verordening op de brandweer gewijzigd.De begroo ting 1930 werd na enkele kleine op merkingen goedgekeurd, tot een be drag van f99.074, 78, met een post voor onvoorzien van f 5244,97. De ka- pitaaldienst bedraagt f 2587,50. Een geldleening van f25.000 werd aange gaan voor den bouw van 2 schoollo kalen te Kamperland en Geersdijk. Bij de rondvraag vroeg de heerschip pers om het voetpad te Kamperland te ontlasten van het drukke verkeer. De heer Noordhoek vroeg om de bor den met het opschrift „Stapvoets rij den" aan den veerweg te Kamperland te verwijderen. De heer De Boer was er voor om de handbrandspuif te Kam perland niet te verkoopen. Wegens gebrek aan een kooper is hierin nog geen beslissing genomen. yERSEKE. Aan boord van de YE 51 zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag of van Zondag op Maandag een paar goede oesferkorren meegeno men. Twijfelde men eerst of ze wa ren ontvreemd (daar het wel eens meer gebeurt dat leentjebuur wordt gespeeld zonder vragen) daar ze tot op heden nog niet terug zijn, gelooft men aan diefstal. Gisteren zijn van hier met de YE 37, schipper C. Dijkwel, een lading zaai-oesters en schelpen met oesters naar de Zuiderzee vertrokken, ten einde daar op de daarvoor bestemde gronden te worden uitgezaaid. Deze proef is voordeeliger dan oesters al leen en moet beter maatstaf bieden voor de grond. Aangenomen wordt, dat als kleine oesters daar blijven le ven er nog een rijke toekomst is voor de oesterkweekers. Gemeenteraad. Gemeenfe-begrooting. B. en W. bieden den raad de ge meente-begrooting voor 1930 aan, met een eindcijfer van f656.396,29 en een post voor onvoorzien van f7903,63V2- Het batig saldo van 1928 bedraagt f 13.283,531/2, dat van 1927 bedroeg f 23.357,541/2. B. en W. zijn van meening, dat de normale gang van zaken eischt, dat aan het eind van het jaar de ontvang sten de uitgaven ongeveer blijken te hebben gedekt. Een hoog batig saldo als een hoog nadeelïg slot is dan ook een gevolg van onjuiste ramingen. De belastingopbrengst speelt hierin een groote rol en deze zijn dan ook de laatste jaren steeds meegevallen. Nu evenwel de belastingen verlaging on dergingen, valt op dat meevallen niet meer te rekenen. Immers, het vermenigvuldigingscij- fer der gemeentelijke inkomstenbelas ting is van 1.2 tot 1.03 gedaald, de opcenten der pers. belasting van 90 tot 50 en die op de vermogensbelas ting van 100 tot 75. De kosten der straatverlichting wor den geraamd op f 10.750, tegen f9500 voor 1929, zulks tengevolge van de uitbreiding van het aantal lantaarns. De onderhoudskosten der straten, worden, tengevolge van de uitbreiding der gemeente, gebracht van f4000,— op f 6000,—. De bijz. bewaarscholen eischen een bedrag van f 11.663,25 inplaats van f7400,— over 1929. Het Nijverheidsonderwijs vraagt in totaal f 2330,25 meer. Het totaal-be drag, dat voor onderwijs wordt uit getrokken is f 80.155,62V2 of 43.32 van de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting. De winst van het Gasbedrijf wordt f914,31 lager geraamd dan voor 1929, als gevolg van de electrificatie. Geen gelden zijn uitgetrokken voor de ondersteuning van werkloozen. Dit als een gevolg van een schrijven van Ged. Staten, waarin zij mededeelen, dat „De ondersteuning van behoefti- gen, ook in den vorm van werkver schaffing, behoort tot de taak van het Burgerlijk Armbestuur en niet tot die der gemeente". Zij meenen, dat er thans geen spra- meer is van een crisis, gelijk in en na de oorlogsjaren en dat in normale tij den, de thans duurzame werkloosheid, in zooverre het uit te bouwen verze- kerings-instituut daartoe niet toerei kend is, bestreden moet worden langs den weg der armenwet, de eenige wet, die bepalingen bevat omtrent de voor ziening van overheidswege. Dat de door den gemeenteraad be oogde steunregeling, waarbij met voor bijgaan van het Burg. Armbestuur aan werkloozen geldelijken steun wordt verleend, zich met de bepalingen der armenwet niet verdraagt en dat een tijdelijke steunverleening alleen kan gegeven worden, indien het tijdelijk karakter niet voortvloeit uit de indi- vidueele behoeften der genottrekken- de personen, maar uit een risico van algemeenen aard. B. en W. meenen, dat, nu weer een normale toestand is weergekeerd en dat de werkloosheid, die zich nu om streeks van December tot Maart ver toont, niet anders is dan seizoenwerk loosheid. Mochten op de begrooting bedra gen worden uitgetrokken voor werk- loozenuitkeering, dan zou deze door Ged. Staten en de Kroon niet goed gekeurd worden. B. en W. hebben echter geen be zwaar, om, nu de armbesturen voort aan in den nood der werkloozen moe ten voorzien, gedurende de winter maanden verschillende werkzaamhe den te doen uitvoeren. Dit zal alleen kunnen geschieden door geheel voor hun taak berekende arbeiders, tegen betaling van het volle normale loon. De overige werkloozen zullen dan door de armbesturen dienen te wor den geholpen; willen deze daartoe hef middel van werkverschaffing te baat nemen, dan kan op de volledige hulp van B. en W. worden gerekend wat de uitvoering betreft. Ook zou kunnen worden overlegd, in hoeverre van gemeentewege aan die armbesturen een vergoeding zou kunnen worden gegeven"'voor werk zaamheden in het belang der gemeen te; de tewerkstelling, d.w.z. de aanwij zing der personen, die zullen werken en die welke onderstand zullen genie ten, dient voortaan echter geheel te berusten in handen dier armbesturen. B. en W. willen, dat de raad in deze zoo belangrijke aangelegenheid een principieele uitspraak doet. Bij de vergelijking der inkomsten en uitgaven, blijkt het dat er een na- deelig saldo is van f 2096,46 j/j. Dit zou tot belastingverhooging moe ten leiden, als de gemeente niet een reservefonds had van f24.000,des tijds in het leven geroepen om in de volgende jaren schokken in den be lastingdruk op te vangen. B. en W. achten nu den tijd gekomen om aan dien opzet uitvoering te geven. Aan deze handeling zou een.; gevaar ver bonden zijn als de omstandigheden ongewijzigd bleven en de belasting verhooging zou slechts uitgesteld wor den tot een volgend jaar. Echter treedt binnenkort in werking de wet, hou dende herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en waar Aog geen gegevens over de gevolgen dier inwerkingtre ding bekend zijn, maar waarschijnlijk de belastingopbrengst verlaging zal on dergaan, meenen B. en W. dat tegen de voorgestelde onttrekking van gel den geen risico van beteekenis ver bonden is. Zij geven derhalve den raad in over weging f 10.000,— uit het fonds af te boeken, waardoor het nadeelig saldo verdwijnt en een post voor onvoor ziene uitgaven kan uitgetrokken wor den van f7903,63V2. Het Don-Kozakken koor „PlatofP'. Maandagmiddag had het concert van de kozakken plaats. De zaal was bo ven verwachting bijna geheel gevuld. Wij hadden er al veel goeds van ge hoord, maar dat er zoo met geestdrift en met zoo'n bezieling zou gezongen worden, hadden wij niet verwacht. Hoe beheerscht was hun voordracht en wat een eenheid was er in dit koor. Den meesten indruk maakte het „Wol- galied"; jammer dat het niet gebï- seerd werd. Men hoort de Wolga- schippers heel zacht in de verte aan komen, dan het naderen en op 't laatst het wegtrekken achter een heuvel. Dit werd op schitterende wijze weerge geven. Ontroerend was ook het lied „S/ui- mer m'n meisje", waarin vooral het zoemen van 't koor eett goede bege leiding voor de solo was. Het kozak- kènlied was bijzonder geschikt voor dit mannenkoor, hef paardengetrappel klonk er mooi doorheen. „Avondklokken" kreeg een bijzon der applaus, het werd daarna nog eens gezongen. De bassen waren in de diepte schitterend, Soms was het of je een bas-instrument hoorde. Ver schillende solo's die wij te hooren kregen, waren rijk van klank. Hulde aan den dirigent, die zoo het koor in z'n macht hatLHet publiek was zeer enthousiast, .het geheel was een welgeslaagd concert. Ons nieuwe feuilleton. Heden begint de plaatsing van ons nieuw feuilleton „Diplojfiéten", door E. Phillips Oppenheim, een detective roman. Indië-vlücht- Het 4e postvliegtuig naar Ned.-Indië zal 17 dezer van Schiphol te Amster dam vertrekken. De laatste buslich ting aan het postkantoor alhier ge schiedt hedenavond om 7.45 uur. Het gouden kruis. Wij verwijzen belanghebbenden naar een advertentie in dit .nummer, waarin aangekondigd wordt da opvoering van „Het gouden kruis", opera, van Ignaz Brüll, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, in de Schouwburg te Mid delburg. Bij genoegzame deelneming zal de heer van Fraassen alhier, met een extra-autobus rijden. Ontvangen giften. Met dank is na verleende hulp, door Zr. Visser en Zr. van Gorp voor hef Wijkwerk ontvangen: één gift van f15, één gift van f10; één gift van f5; één gift van f2,50; één gift van f2,— en twee giften van fl,— Bij den penningmeester is ingeko-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2