DIPLOMATEN N0 123 Woensdag 16 October 1929 116 Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Koloniën Complete Cassettes ProVincienieuWs Volwassenen enKinderen^ÊÊ RESIVAL-siroop ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE Uitgave Naamloozs Vennootschap Goeie he Coarant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeowens 4 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goee. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. De woelingen in Palestina. Volgens een bericht uit Jeruzalem is op een congres der Arabieren be sloten Woensdag de algemeene staking af te kondigen als protest tegen de nieuwe bepalingen van den Engel- schen hoogen commissaris, waarbij aan de Joden concessies zijn gedaan voor het verrichten van hun godsdienst plechtigheden bij den Klaagmuur. Verder besloot het congres de En- gelsche regeerïng mede te deelen dat de tegenwoordige commissaris niet de geschikte man op zijn plaats is. Poincaré over de Haagsche conferentie In „La Nacïon", het te Buenos-Aires verschijnende biad, publiceert Poin caré een tweede artikel over de Haag sche conferentie. Poincaré meent dat zij de gewichtigste vraag inzake de vervulling van het Young-plan onbe antwoord heeft gelaten. De regeerin gen moeten zich van te voren reken schap geven van de maatregelen, die noodig zijn opdat het onbeschermde deel van de Duitsche schuld, snel en onder bevredigende omstandigheden kan worden gecommercializeerd, en opdat de schulden van Frankrijk, En geland, Italië en België regelmatig door de Duitsche betalingen worden gedekt. De door Frankrijk gebrachte offers moeten hierdoor gerechtvaar digd worden. Met twijfelachtige voor uitzichten kunnen wij geen genoegen nemen. De beroering in China. Men weet nooit dadelijk wat men aan berichten uit China heeft, want menig gerucht groeit er onder zijn verspreiding, en wanneer het ten slot te naar Europa overgeseind wordt, heeft het dikwijls een lezing aange nomen die ver van de werkelijkheid afwijkt. Maandag werd zoogenaamd uit Peking gemeld dat maarschalk Feng, de groote onbekende factor in den toestand in China, te Peking een regeering gevormd had, welke de cen trale regeering te Nanking had afge zworen en dan ook uit voormannen van den linker politieken vleugel der Nationalisten samengesteld heette, die door Tsjiang Kai-sjek en de zijnen al lang verloochend is. Feng zou zichzelf tot leider van het ministerie van oor log verklaard hebben, Wang Sin-wei, een om zijn radicale opvattingen vroe ger verbannen politicus, wordt als mi nister-president genoemd en de be kende Fugène Tsjen als minister van Hoek Koningstraat - Magdalenastraat SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. HOOFDSTUK I. Het is een weg vol herinneringen aan beruchte courtisanes, waardig- heidsbekleeders, misdadigers en aris tocraten van de wereld die lange, rechte verbindingsweg tusscnen het Hotel de Paris en de Internationale Speelclub van Monte Carlo. Niette min leek het Grant Slattery een zon derlinge plaats voor deze ontmoeting, welke hij gedurende zijn zwerftocht door Europa van de laatste twee ja ren meer dan iets ter wereld had ge vreesd. Een volkomen herkenning kwam langzaam. Beiden vertraagden hun pas, toen de afstand tusschen hen verminderde. Toen zij bleven stil staan, heerschte er een oogenblik stilte. „Gertrude!" riep hij uit „Grant!" fluisterde zij. Deze zuiver werktuigelijke gewone begroeting hielp hem door het eerste bittere en vreeselijke oogenblik heen. buitenlandsche zaken. Het opmerke lijke van dit bericht is dat de groote Engelsche bladen het niet vermelden, zoodat zij de bron als buitengewoon troebel moeten beschouwen of hef niet eens ontvangen hebben. Het eenïge wat men tot Maandag te Londen vernomen had was dat de toestand in verband met de beroering van hef Noorden tegen Nanking duis ter was. Feng, de „christen"-generaal en minister van oorlog van de ver meende nieuwe tegenregeering: zou met 40.000 soldaten naar Sjantoeng op weg zijn om met den gouverneur van die provincie gemeene zaak tegen de centrale regeerïng van Nanking te maken, maar aangezien men tegelijk meende te kunnen verzekeren dat Jen Hi-sjan, de vermaarde „model"-gou- verneur van Sjantoeng, waarschijnlijk vooreerst onzijdig zou blijven, werd de afloop van dezen krijgstocht nog als twijfelachtig beschouwd. Waar schijnlijk beteekent dit dat Feng (al of niet met Moskou achter zich) en Tsjiang Kai-sjek met geld tegen elkaar opbieden, om Jen aan hun zijde te krijgen, en dan heeft Nanking, hetwelk over de ruimste middelen beschikt omdat het het rijkste gebied van Chi na is, het Jang-tse-dal, beheerscht en daaruit belastingen trekt, de beste kans. De trouw van een aantal generaals in Hankou, waartegen ook troepen van den linkervleugel op weg moeten zijn, is, volgens een Rcuter-berichf uit Sjanghai, „twijfelachtig". Dit betee kent natuurlijk ook dat zij voor geld en goede woorden hun hulp vooreen van de twee partijen beschikbaar hou den, maar eerst willen zien, aan wel ken kant het meeste voordeel voor hen te behalen is. In dezen onzekeren toestand heeft Sir Robert Hotung, een bekend Hong- kongsch financier, een zeer verstan- digen stap gedaan. Hij heeft aan Tsjiang, Jen, Feng en eenige andere generaals geseind, om hun de ramp spoedige gevolgen van een hernieu wing van den burgeroorlog onder het oog te brengen. Hij dringt er bij hen op aan in een conferentie om een ta fel heen hun geschillen in der minne te regelen. Weer een Nieuw-Guinea-expeditie? Te Soerabaja zijn thans terugge keerd de heeren dr. Van der Sleen, de Hollandsche scheikundige en bio loog en Wenniger Mulder, een tuin- bouw-architect en botanicus. Zij zijn naar Zuid Nieuw-Guinea geweest om de mogelijkheid te onderzoeken tof een expeditie naar het Oriongebergte en den Julianatop (den hoogsten fop in Ned. Nieuw-Guinea)waar nog nooif iemand is geweest. Van het Orion gebergte af zal een expeditie in staaf zijn het nog geheel onbekende gebied Want hoewel Grant Slattery alle echt manlijke hoedanigheden bezat', was hij toch gevoelig als een vrouw. „Het is een lange tijd", zeide zij zacht. „Tijd is iets heel betrekkelijks", merkte hij stijf op. Zij leek een beetje verlegen. Het was een lastige positie voor haar en een moeilijke voor hem, deze ontmoe ting met het meisje, dat hem openlijk den bons had gegeven, zooals geheel de uitgaande wereld van Washington wist, en zich door zijn mededinger had laten ontvoeren. Deze ontmoeting in de gewelfde booggang met een lakei aan beide einden was de eerste, se dert hij afscheid van haar had geno men in haar woning, nu drie jaar ge leden, op een avond na de opera. Zij had een oogenblik in zijn armen gelegen, haar lippen hadden de zijne gewillig ontmoet zooals hij zich la ter dikwijls had herinnerd met een zekeren bij haar zeldzamen harts tocht. En den volgenden morgen was zij Prinses von Diss geworden en on der zeil gegaan naar Berlijn. „Dit moest wel eens gebeuren", zei- de zij, haar zelfbeheersching terug krijgend, zoodat zij weer kalm kon spreken. „Ik hoop, dat je aardig voor mij zult wezen". „Ik was er zelfs op voorbereid dank baar te zijn", antwoordde hij met een kleine buiging. „Helaas! nu ik je zie, te verkennen, hetwelk ligt ten Noor den van het Juliana-gebergte en ten Westen van het Orion-gebergte. Dit is in Ned. Nieuw-Guinea nog de eeni ge „witte plek" op de kaar f. Onder dekking van een kleine pa trouille onder commando van luite nant De Thouars (van de bezetting te Tanah Merah) is dr. Van der Sleen in een groote motorboot de Digoel- rivier opgevaren. Na twee dagen was men circa 160 K.M. boven Tanah Me rah (de communisten-nederzetting) en werd aan wal een kijkje genomen. Hef terrein op den Westelijken oever bleek drassig door inundaties. Maar op den Oostelijken oever werd goede, hooge grond aangetroffen, zeer ge schikt gelegen voor een bivak. DUBÉ ZILVER op de tafel Geeft cachet aan elk diner Door zijn glans en fraaie vormen I Stelt het iedereen tevrêe Aan de huisvrouw schenkt g hef vreugd Door zijn duurzaamheid en a deugdl I (incl. roestvrije messen) vanaf f112,-. 25 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in I Indië).. Vraagt prijscourant en I betalingscondities. s N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 I ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: g Geïllustreerde prijscourant. Zichtzending. Betalingscondities. Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet gewenscht B wordt. Ongeval met doodelijken afloop. Zaterdagavond hoorden eenige per sonen, die den straatweg Schoondijke- Oostburg per fiets passeerden, onder de gemeente Schoondïjke gekomen, iemand aan den wegkant liggen ker men. In de nabijheid stond een onver licht vierwielig voertuig, beladen met hout en riet en bespannen met twee paarden. Bij nader onderzoek vond men achter den wagen een man liggen met de teugels van de paarden om de beenen gewonden. Ook op den weg en op den disselboom van hef voer blijkf mij da f onmogelijk te zijn". „Heel aardig inderdaad", zeide zij goedkeurend. „Ik geloof niet, dat ik veel veranderd ben, wel?" „Je bent mooier dan ooit", verze kerde hij haar. Zij glimlahtce. Zijn oogen zeiden haar, dat hij de waarheid sprak. „En jij", ging zij voort, „je bent geheel dezelfde misschien een beet je deftiger. Ik heb gehoord, dat je den diplomatieken dienst hebt verlaten. Is dat zoo?" „Ja". „Waarom?" „Er is geen werk meer", antwoord de hij. „Wij naderen het duizendjarige vredesrijk". Hun oogen ontmoetten elkaar een oogenblik. In de hare lag een zwij gende vraag, waarop hij niet lette. „Waar wilde je heen?" vroeg zij. „Ik heb in de Club geluncht", ant woordde hij. „Ik wilde juist een uurtje naar de tennisbanen gaan". „Je kunt in plaats daarvan met mij naar de speelzalen gaan", stelde zij voor. „Wij zullen een paar stoelen zoeken en een poosje babbelen. Zoo kunnen wij niet scheiden". Hij aarzelde. „Loop ik gevaar je echtgenoot te ontmoeten?" „Mijn echtgenoot is nu niet te Mon te Carlo. Ik hoop, dat je niet akelig tegen hem zult zijn, Grant je tuig lagen bossen riet, die blijkbaar van den wagen waren gevallen. Ker mend gaf de man, die aan het hoofd bleek verwond te zijn en die zelf niet op kon staan te kennen, dat hij van den wagen afgegleden en dat hem de wielen over de borst waren gegaan. Met de hulp van meerdere andere personen, die inmiddels op de plaats van het ongeval waren gekomen, heeft men het slachtoffer op een naburig erf gebracht en het gespan in veilig heid gebracht. Dr. Buskop te Oost burg, die in allerijl was ontboden, heeft den man met zijn auto naar het St. Antoniusgesticht te Oostburg over gebracht, alwaar hij eenige oogenblik- ken na aankomst overleed. Blijkbaar is de ongelukkige, doordat het op den wagen opgetaste riet is gaan schui ven, van den wagen gegleden met hef bekende noodlottige gevolg. Het was de 55-jarige landbouwersknecht J. B. van Schoondïjke. Provinciale Staten. Voor de op 22 October te openen tweede gewone zitting van de Pro vinciale Staten zijn tot heden de vol gende voorstellen van Ged. Staten verschenen: Begrooting 1930. De begroofing voor 1930 wijst in ontvang en uitgaaf een som aan van f 5.456.428,met een post onvoorzien ad f28.014,39. In het begeleidend schrijven wijzen Ged. Staten er op, dat bij de behan deling der begrooting voor 1929 zoo wel in de afdeelingen als in de open bare vergadering werd aangedrongen op duidelijker scheiding, zoo moge lijk in de begrooting zelve, van het geen voor gewone werken eenerzijds en buitengewone werken anderzijds, wordt ontvangen, resp. uitgegeven. Ged. Staten wezen er toen reeds op, dat in het model der begrooting, het welk bij Ron. besluit is vastgesteld, bezwaarlijk wijziging kan worden ge bracht, terwijl naar hun oordeel, de verder bij de begrooting verstrekte cijfers in voldoende mate gelegenheid geven tot het maken van een schei ding tusschen gewone en buitenge wone uitgaven, resp. inkomsten. Ged. Staten deelen aan de Prov. Staten mede, dat zij de boofcommissie opdracht hebben gegeven, om na te gaan welke wijzigingen bij den bouw van een nieuwe boot voor den dienst Vlïssingen—Breskens in aanmerking genomen moeten worden, gelet op de ervaringen, opgedaan bij de „Konin gin Wilhelmina". De in de vaartbrenging van de „Ko ningin Wilhelmina" heeft tot gevolg gehad, dat het verkeer met wagen- en goederenvervoer aanzienlijk is toege nomen en de verwachting is, dat het verkeer zal blijven toenemen. Daar de veerboot niet gedurende het geheele jaar kan gebruikt worden, wegehs hef uit de vaart nemen voor herstellingen enz., zal binnen afzien- wenscht toch geen duel of zoo iets?" „Als ik er zoo over gedacht had", antwoordde hij, „dan had ik dat al eerder gewild. Een vrouw heeft het recht van gedachte te veranderen. Ik koester geen wrok jegens iemand". Hij keerde om en vergezelde haar naar de Bar, die bijna verlaten was op dit vroege uur, want het was nog pas vier uur en de speelzalen waren nau welijks geopend. Zij vonden twee ge makkelijke stoelen en namen zwij gend plaats. Beiden namen elkaar eens goed op. Hij had de waarheid gespro ken, toen hij verklaarde, dat zij mooier was dan ooit. Zij was bijzonder mooi, haar gelaatskleur was bijna roomwit met nauwelijks een licht blosje. Haar oogen waren zoo donkerblauw, dat zij soms een eigenaardige, mooie vïo- letkleur schenen aan te nemen. Haar haar was blond, goudblond als de morgenhemel. Haar lippen waren iets voller dan bij haar teere gelaatstrek ken past, maar mooi gevormd. Haar figuur vond hij verbeterd. Zij bezat nog de bekoorlijkheid van lange lede maten en een slank lichaam, maar de magerheid van vroeger was nu over gegaan in bevallige, gevulde vormen. Hij keek bewonderend naar de mooie vingers, toen zij haar handschoenen uittrok. st „Je vond mijn handen altijd mooi mompelde zij, ze een oogenblik be- studeerend. nemen bij het begin der verkoudheid, hoesten r ofheeschheid $n goedsmakend» -product Bij apotheken en drogisten verkrijgbaar. baren tijd, de bouw van een nieuwe veerboot aan de orde moeten worden gesteld. Min of meer in verband daarmede staat de bouw van een nieuwe boot voor den dienst tusschen Kortgene en Wolphaartsdijksche veer. In 1928 werd besloten tot den bouw van een motor boot voor dien dienst tot den prijs van ongeveer f70.000. Bij de uitwer king der plannen is bij de boofcom missie de vraag gerezen of dit schip, welks aanschaffingskosten, indien hef alleen voor dit veer zou worden ge bruikt, al te zeer op dien dienst zou den drukken, niet nog op een andere wijze productief zou kunnen worden gemaakt, bijv. als reserveboot voor de diensten op de Wester- en Ooster- Schelde. In dat geval zal hef schip vermoedelijk groofer en daardoor kost baarder moeten worden, doch dit komt ook ten goede van de gebruikers van het Kortgeensche veer. Ook enkele andere beslissingen der Staten zijn nog niet in zoodanig sta dium van uitvoering als Ged. Staten zelf wel zouden wenschen. Zoo onder vindt de uitvoering van het werk voor een aanlegplaats te Zierikzee vertra ging omdat hef in de bedoeling ligt, daarbij gebruik te maken van de Provinciale ponton, welke thans in de haven te Vlissingen ligt. Die pon ton kan evenwel aldaar niet worden weggenomen, voordat de nieuwe ha veninrichtingen ter plaatse in gereed heid zullen zijn gekomen. Min of meer in verband met de uit breiding van de havenwerken te Vlis singen staat verder de bouw van een nieuw dienstgebouw aldaar. Hiervoor móest worden onderhandeld met de vertegenwoordigers van den Staat en van de N. S. De daarvoor noodige besprekingen zijn evenwel thans zoo ver gevorderd, dat vermoedelijk bin nen niet te langen tijd met den bouw zal kunnen worden aangevangen. Tenslotte kunnen Ged. Staten nog mededeelen, dat sinds kort met den min. van Waterstaat overeenstemming is verkregen met betrekking tot de verbetering van de aanlegplaats te Hoedekenskerke. De bedoeling is om de ingevloeide inlaag tot haven met aanlegplaats voor de Prov. booten te maken. De kosten hiervan worden op ongeveer f150.000 geschat. Vervallen zou dan de uitge trokken f 20.000 voor verbetering van den besfaanden steiger. Het ligt verder in de bedoeling, vooralsnog niet over te gaan tot de aanvankelijk voorgenomen stichting van een nieuw gebouw voor den stoom- bootdienst, maar eerst af te wachten, Zijn oogen waren gericht op een ring, dien zij droeg een dunnen platina-rïng met een enkelen prachtig gezetten parel. Zij glimlachte tegen hem. „Je bent mooier dan ooit", verze kerde hij haar. „Vreeselïjk verkeerd van mij hem te houden, dat weet ik", gaf zij toe. „Maar dat heb ik nu eenmaal ge daan. Wil je hem terug hebben, Grant?" „Neen", antwoordde hij, ietwat kort af. „Maar „Maar wat?" „Ik ben niet van plan met je te flirten", verklaarde hij. Zij wierp het hoofd achterover en lachte. „Nog dezelfde Grant van vroeger, eerlijk tof lastig worden toe. Wel, beste man, hoe denk je ooit naam te maken als diplomaat?" „Dat denkbeeld heb ik opgegeven", herinnerde hij haar. „Je wilt dus niet met mij flirten", zuchtte zij. Hij vermeed haar uifdagenden blik en verheugde zich in stilte, dat hij het zoo gemakkelijk vond. „Nu wij hier zijn, moeten wij iets bestellen", drong hij aan, een kellner wenkend. „De kerel heeft de laatste vijf minuten verwijtend naar ons ge keken". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1