Sport. Buitenland PróVincienieuWs Stadsnieuws. te worcJen opgetreden tegen elke ac tie, welke tegen het gezag gericht is. Voorts dient op vergaderingen waar opruiende redevoeringen worden ge houden, onmiddellijk en onverbidde lijk opgetreden te worden. Bandoeng wordt beschouwd als brandpunt van de extremistische nationalistische par tij. Enkele inlandsche politie-agenten zouden zelfs lid van de P. N. I. zijn. Verder dat de gouverneur last ge geven heeft dat alle politie-agenten onmiddelijk moeten bedanken als lid vaiiude P. N. I., voor zoover zij als lid:"daaraan zijn verbonden. '"Generaal Snijders in Indië. Japn<i vertegenwoordiger van Aneta he<rff.. aan boord van het te Medan aangekomen stoomschip „Jan Pietersz. Cpen" van de maatschappij „Neder land" een onderhoud gehad met den 78-jarigen generaal Snijders. De ge neraal zeide, dat hij gekomen was in plaats van den heer Ansingh, directeur der luchtvaartmaatschappij, die voor Indië was afgekeurd en wel ter be spreking van verschillende kwesties betreffende de organisatie en de fi- nancieele verhouding tusschen het gou vernement en de Kon. Ned. Indische Luchtvaart-maatschappij. De generaal verklaarde, dat de opening van de luchtlijn Batavia-Singapore nog wacht te op hef gereedkomen van het vlieg terrein te Singkep. De doortrekking van de lijn naar Medan zou in 1930 geschieden en de doortrekking naar Sabang in 1931. De generaal ziet er uitnemend uit, maar zeide, dat hij op adkles van zijn geneesheer zijn reis zoOi kort mogelijk moet maken. VOETBAL. '4 r' Zujdelijkö le klasse N. V. B. Gisterén hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats «met uitslagen als volgt: N. O." A. D.-B. V. V. 1-3 WilhelminaM. V. V. 1-2 Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Middelburg—Vlissingen 4—1 Breda—Zeelandia 3—4 T. A. C.Dongen 32 D. O. S. K. O.—Velocitas 3-5 Bredania-M. E. V. O. 2-2 Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: S. I. N. T. O.—Terneuzen 2—7 Vlissingen II—Hulst 1—4 WalcherenMiddelburg II 24 Zeelandia IIZierikzee 9—2 Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden—voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Boeimeer—De Muggen 23 H. K. I.-H. E. R. O. 3-4 •>Im OVERZICHT. 'Jpe Palestijnsche kwestie De toestemming der Britsche autori teiten, aan de Joodsche bevolking ver leend, om nabij den Klaagmuur te Je ruzalem waschbakken en andere za ken op te stellen, heeft nieuwe onte vredenheid onder de Mohammedanen veroorzaakt. De toestand is hierdoor weer verscherpt. Het verloop van den aanstaanden Grooten Verzoendag ziet men met eenige ongerustheid tegemoet Uit Haifa meldt men aan de „Daily Mail" dat de Arabische advocaten in Palestina dreigen hun arbeid te sta ken. Dit dreigement houdt verband met ontevredenheid over de wijze, waarop te Haifa een rechtsgeding ver loopt tegen drie Arabieren, die ervan beschuldigd worden dat zij op 29 Aug. een Jood hebben gedood. De Engel- sclie „cïef justice", die het proces leidt, vond o.a. aanleiding om den leidessader verdediging van de Arabie ren een berisping toe te dienen over de ma niet, waarop hij een kruisver- hoor.afnam. De advocaat vond hierin aanfefdtftg om zijn taak neer te leggen. Een dag later gaf een ander Arabisch advocaat om precies dezelfde reden de verdediging van zijn cliënten op. De rechtzaak werd in verband hier mede uitgesteld. Mejuffrouw D. E. Chart. Deetman f Te Domburg overleed Zondag op ól-jarigep leeftijd Mej. D. E. Charl. Deetman, Pfov. Huisbezoekster van de Prov. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. In November Ï917 werd zij als zoodanig benoemd en heeft zij dus bijna 12 jaar in Zeeland gearbeid. Voordien was zij werkzaam in Leiden, waar zij onder prof. Nolen zonder examen haar diploma als huisbezoek ster kreeg. Zij was na haar eindexa men van het Gymnasium te Amster dam in de medicijnen gaan studeeren, deed haar eerste deel doctoraal, maar moest toen wegens ziekte van haar moeder de studie laten varen. Na 17 jaar kwam zij in het maatschappelijk werk van huisbezoekster bij de t.b.c.- bestrijding waaraan zij al haar krach ten, die niet gering waren, heeft ge geven. In Zeeland heeft zij heel hard gewerkt. In de eerste jaren, toen de verbindingen nog heel slecht waren, er geen autobussen bestonden, deed zij veel per rijwiel af. Zij trok van Noord naar Zuid, van Oost naar West, maakte overal propaganda, hield le zingen, stichtte vereenigingen, leidde zusters op tot huisbezoeksters. Zij deed alles met veel liefde, enthousiasme, volharding en geduld. Het is zeker voor een groot deel aan haar arbeid te danken, dat het aantal vereenigin gen, die de t.b.c.-bestrijding in hare statuten hebben opgenomen en een huisbezoekster hebben, van 12 tot 46 is gestegen. In schier alle plaatsen van Zeeland heeft zij zich vrienden we ten te verwerven en alom in de pro vincie zal dan ook het verscheiden van deze hard werkende, sociaal voelende, hoogstaande vrouw met groote droe fenis worden vernomen. Reeds sedert Augustus had Mej. Deetman, die o.a. ook bij de organisatie der Emmabloem collecte een vooraanstaande plaats in nam, ziekteverlof. Het drama te Hoord-Kraaijert. De jongeman, die Donderdag door een schot uit een revolver van zijn zuster, in den buik werd getroffen, toen die per ongeluk dfging, is giste ren in het gasthuis te Middelburg overleden. Voor de moeder, die we duwe is en de verdere familieleden is het heengaan van den oppassenden jongeman zeer treffend en vooral ook door de wijze waarop den dood werd veroorzaakt. Het voornemen is de be grafenis te doen plaats vinden Woens dag a.s. op de R.K. begraafplaats te Noord-Kraaijert. Bezoek „Zonneveld". Zaterdagmiddag werd gelegenheid gegeven een bezoek te brengen aan het Kindersanatorium „Zonneveld" on der Oostkapelle, de stichting van Mej. E. van de Broecke, die thans door een vereeniging wordt beheerd. Van de gelegenheid is door eenige leden van besturen van Groene Kruisverenigin gen, eenige medici en enkele parti culieren gebruik gemaaikt. Ver keers-ongevallen. De vrouw te Hengstdijk, die door een locomotief van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramw. Maatschappij werd gegrepen, is aan de gevolgen over leden. Te Sluiskil geraakte een bejaarde man door verkeerd uitwijken onder een auto. De man bekwam zulke ern stige verwondingen dat hij aan de ge volgen daarvan is overleden. Landbouwcursussen. Gedurende dezen winter zullen in Zeeland algemeene landbouwcursussen gegeven worden te Biervliet, Bigge- kerke, Gapinge, Hoofdplaaf^Kerkwer- ve, Kortgene, KoudekerroT Kruinin- gen, Nieuwerkerk, Ovezand, Scherpe- nisse, Serooskerke (W.), St. Annaland, St. Jansteen, Stavenisse, Wemeldinge, Westkapelle en Wissenkerke. Landbouwcursussen voor volwasse nen zullen worden gehouden te Aar denburg, Groede, Grijpskerke, Hoek, Meliskerke, Scherpenisse, Schoondijke, Sluis en IJzendïjke. BAARLAND. Voor het doctoraal in de geneeskunde is aan de Universiteit te Amsterdam, geslaagd de neer J. J. Steketee. HANSWEERT. In de voormiddag godsdienstoefening nam. Ds. Brümmer na een verblijf van 1 jaar en 9 maan den afscheid van zijne gemeente. Als tekstwoorden had zijn Eerw. gekozen Philippenzen 5 vers 6 en 7. Na de pre dikatie hield hij een toespraak tot de gemeente en dankte allen voor den steun en medewerking altijd onder vonden. In het bijzonder dankte hij den pres.-kerkvoogd voor het vertrou wen en de prettige samenwerking. Daar Ds. Brümmer een tegenzin heeft in toespraken had hij verzocht aan de predikanten van de omliggende ge meenten niet tegenwoordig te willen zijn voor het houden van een toe spraak, eveneens verzocht hij den ouderlingen zulks niet te doen. Na zijne toespraak zong de gemeente den scheidenden leeraar toe Gezang 273 vers 1 en tot slotzang Ps. 103 vers 11, KAPELLE. Benoemd tot directeur van de Stichting Hoenderlo de heer D. Mallekote, godsdienstonderwijzer te Assen, eerder woonachtig te Kapelle. De 9 dezer aangespoelde dren keling aan den 'Biezelingschen Ham is Vrijdagmiddag ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats te Ka pelle. Identiteit kon niet vastgesteld worden. Een uitgebreid onderzoek werd door burgemeester Bierens inge steld, foto's werden gemaakt enz. Ver moedelijk was de drenkeling 45 a 50 jaar. In zijn broekzakken werden nog eenige Fransche geldstukken ge vonden. KRABBENDIJKE. Ds. M. Hofman staat op het tweetal bij de Geref. Ge meente te Tholen. Met ingang van 12 Oct. is met de tijdelijke waarneming van het post en telegraafkantoor belast de heer J. H. Wilmes, commies te Arnhem. MIDDELBURG. Onder zeer groote belangstelling is alhier Zaterdagmid dag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. W. den Boer, in leven uitgever en druk ker. Reeds bij het sterfhuis in de St. Pieterstraat waren zeer velen getuige van hef vertrek van den droeven stoet, waarin achter den lijkwagen een afzonderlijk open rijtuig met bloem stukken volgde. Er waren niet min der dan 40 bloemstukken, w.o. van de Federatie van Boekdrukkerspa troons district Zeeland, van het kan foor- en drukkerijpersoneel, van de Middelburgsche Courant, van de Ver eeniging voor Handelsonderwijs, van Handelsbelang en Uit het Volk—Voor het Volk, van Commissarissen van de Sociëteit de Vergenoeging, en verder van zakenrelaties, van vrienden en van familieleden. Gevolgd door een groot aantal volg- rijtuigen zette de droeve stoet zich in beweging en ook onderweg was de belangstelling groot. Aan het station sloten zich verschillenden aan, terwijl bij den spoorweg-overgang de oudsten van het personeel zich naast den lijk wagen opstelden tot op het kerk hof, terwijl de overige leden van hef personeel zich in den stoet voegden. Op het kerkhof waren reeds zeer vele belangstellenden aanwezig, opge merkt werden o.a. de heer H. P. M. Verlinden, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der Federatie en velen leden van die federatie, district Zee land, oud-leden van het personeel van den overledene, hoofdcommissarissen van de N.V. Middelburgsche Courant en de leden van redactie en admini stratie, voor zoover zij niet met de familie mede reden of uitstedig wa ren; de bijna volledige besturen van Uit het Volk—Voor het Volk, Han delsbelang en Handelsonderwijs; met bij de laatste vereenigingen betrokken personen, n.l. den kassier van de Spaarkas van Handelsbelang en direc teur en leeraren van de Handelsschool den vertegenwoordiger van de Hanze en een van den directeur der R.H.B.S. die verhinderd was. Ten slotte een zeer groot aantal personen, die in za kelijke of vriendschappelijke verhou ding tot den heer Den Boer hebben gestaan en die evenveel bewijzen wa ren van de grootste sympathie die de overledene zich heeft verworven tij dens zijn leven. Toen de lijkkist op de baar was geplaatst hebben de col lega's van den overledene uit Zeeland, hem verder grafwaarts gedragen, ter wijl de oudsten,van het personeel aan beide zijden gingen. Toen de kist onder diepe stilte in het graf was neergelaten en dit was gedekt met de bloemstukken, trad de heer Ds. J. H. Kasteïn, predikant van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden naar voren en sprak woorden van troost tot de familie. De zoon van den overledene, de heer F. B. den Boer, dankte mede na mens zijn moeder en zuster en ver dere familie allen voor de laatste eer zijn vader bewezen. Hiermede was de diep indrukma kende plechtigheid ten einde, en ver liet de groote Schare den dooden- akker, overtuigd een nobel werkzaam man aan den schoot der aarde te heb ben toevertrouwd. SCHORE. De collecte voor het vre deswerk van het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente f28,54 opge bracht. Ter gelegenheid van het 50-jarig ambtsjubileum van Ds. C. Hengeveld, Ned. Herv. predikant te Oud- en en Nieuw-Gastel is Z.Eerw. van de Ned. Herv. Gemeente van Schore en Vlake een oorkonde aangeboden. Ds. Heugeveld deed op 12 Oct. 1879 zijn intrede te Schore. Bij het uitspreken der gedachtenisrede op Zondag 13 October j.l. was ook de Ned. Herv. Gemeente van Schore en Vlake verte genwoordigd door een lid van den kerkeraad en een lid van hef college van kerkvoogden en hotabelen. Uitslag voetbalwedstrijd te Vlis singen tusschen Vlissingen III en Zee landia I van hier, 3 -1 in het voordeel van Zeelandia I. Tijdens het spelen hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot de kleedkamers en de daarin de kleeding aanwezige porte- monnaie's van verschillende personen geledigd. Later bleek dat de spelers van beide partijen voor dit buiten kansje in aanmerking zijn gekomen. Zondagavond was deze gemeen te enkele uren van gaslicht versto ken tengevolge van een storing in de gasleiding. Ongeveer 8 uur was het defect hersteld. De dienst in de Ned. Herv. Kerk moest vroegtijdig worden beëindigd wegens de zeer onvoldoen de petroleumverlichting. Zaterdag speelde de korfbalclub „Zeelandia" alhier, tegen „Rapide" uit Axel, om het Zeeuwsche kampioen schap." „Zeelandia" won met 51. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. te lialf drie uur n.m. in openbare verga dering bijeen komen. Agenda. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 2 en 10 September 1929. Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van belas ting. Voorstel tot opnieuw vaststellen van de huui'som der a an de armbesturen verhuur de woonvertrekken in het Manhuis. Voorstel tot aankoop van een stukje grond van het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot intrekking van het Raads besluit van 6 Juni 1929 tot wijziging dei- verordening op de heffing eemer riool belasting. Verzoek van den heer E. C. van Dis sel om opnieuw onderhands te mogen pachten een stukje gemeentegrond in de voormalige achterhaven. Voorstel tot wijziging van de Ambte naarsverordening en het Werkliedenregle ment. Voorstel betreffende het i aanbrengen van electrische verlichting in gemeente- gebouwen. Verzoek van bewoners van den Willem Zeüeweg om aldaar straatverlichting aan te brengen. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor 1929. Verzoek van de Vereenigjng van Gas- fabrikanten in Nederland om de door haar in het leven geroepen „Gasstichting" te subsidieeren. Verzoek van mejuffrouw G. J. Remb- ges om ontslag als Regentes van het Wees huis. Voorstel om medewerking te verkenen tot het aanbieden van een geschenk aan de Vereeniging van Nederlandscha Ge meenten voor het te stichten vereenigjngs- gebouw. Voorstel tot herziening der regeling van de jaarwedden van den sasmeester en den sasknecht. Voorstel tot herziening der isalaris- regeling van den 2dem Opzichter bij Ge meentewerken. Voorstel tot het plaatsen van een wacht lokaal op de Algemeene Begraafplaats. Aanbieding dei' gemeente-begrooting voor het jaar 1930. Voorstel tot aanvulling van het Raads besluit van 20 Januari 1928 no. 8b tot in deeling der wegen in klassen. Voorstel tot het aangaan eener gold- Iccoing, groot f80.350, Verzoek om medewerking te verleenen aan de tot standkoming van een applica tiecursus voor onderwijzers inzake onder wijs in het vak „Lichamelijke Oefening". Algemeene begraafplaats wachtlokaal. Meermalen is bij gelegenheid van be grafenissen de wensch naar voren geko men, dat op de Algemeene Begraafplaats een schuilplaats zou worden opgericht, teneinde de wachtenden voor' het slechte wede,- te beschutten. Op de gemeente-begnooting voor het jaar 1920 werd tot dit doel rids een be drag van f 3000 uitgetrokken, doch in verband met de verhooging, die de bouw kosten intussdhein hadden ondergaan ten gevolge van de stijging van Ioooan en prij zen, werd door den Raad besloten, dit plan niet tot uitvoer te brengpn. De directeur van gemeentewerken heeft thans een eenvoudig plan samengesteld, waarvan de kosten van uitvoering worden geraamd op f 1500. B. en W. geven den Raad in overwe ging, tot dezen bouw te besluiten. Verlichting, Willem Zei leweg. Door den heer D. C. Willfimstein en acht andere bewoners van den Willem Zekeweg wordt verzocht om aldaar straat verlichting aan te brengen op kosten der Gemeente. Op een dergelijk verzoek werd reeds afwijzend beschikt bij besluit dd. 16 Sep tember 1924. De Raad stelde zich daarbij op het h.i. niog steeds juiste standpunt, dat de Ge meente er onmogelijk toe kan overgaan om particuliere wegen te gaan verlichten. Wanneer eenmaal aan dit verzoek werd voldaan, zoudein dan ook .volgens de mee ning van B. en W. de consequenties niet uitblijven. B. en W. geven den Raad nogmaals in overwegjng. aan adressanten mede te dee- len, dat zij bereid zijn om tot verlichting van den Willem ZellewCg, voorzoovcel op het grondgebied dezarv.Gemeente ge legen, over to gaan onmiddellijk nadat deze te haren genoegen behoorlijk ver hard en verder in orde is gebracht, kos teloos aan de Gemeente zal zijn overge dragen. G as s t ich ting. De Vereeniging van Ga sfabrikanten in Nederland verzoekt om subsidiearing van de door baar in het leven geroepen Gas- stichtinig, waarvan het doel is het doen van onderzoekingen en het geven van ad viezen op gastechnisch gebied. Het subsidie zal worden berekend naar dein jaaromzet en voor het gemeente-gas bedrijf alhier bedragen f275 per jaar. Het subsidie ad f 50 per jaar aan de Ver eeniging van Gasfabrikanten komt hier door te vervallen, zoodat voldoening aan het verzoek nu oen hoogeré uitgaaf zal vorderen van f225 per jaar, Met de Gasoommissie zijVi B. en W. van meening. dat in den tegemwooi'digen tijd de gasfabrieken meer dan ooit be hoefte hebben aan teehiiisfche voorlich ting. en dat alleen al om die 'reden Je tot standkoming van deze stichting valt toe te juichen. Zij geven den Raad in overweging het gevraagde subsidie toe te staan tot weder- opzeggens en deze uitgave te bieagen ten laste van het Gemeei'të-Gasbedirijf. Regentes Weeshuis. Mejuffrouw G. J. Remhges verzoekt om ontslag als Regentes van het Wees huis, welke functie door haar sedert juist 20 jaar op loffelijke wijze is bekleed. B. en W. stellen dea Raad voor, het gevraagde ontslag eervpl te verleenen om- der dankbetuiging voor de belezen goede diensten. Vaststelling huur Manhuis. B. en W. deelein den Raad melde, dat in de vergadering van 1 Februari 1928 in be ginsel werd besloten in verband met de restauratie van het Manhuis met wijziging van het raadsbesluit van 13 Juli 1877, de dooi" de verschillende armbesturen ter plaatse te betalen vergoeding voor het ge bruik van kamertjes daarin zoodanig, te verhoogen, dat boven de bestaande huur ad f400,18, drie vierde van de annuïteit der restauratiekosten wordt gedekt. De verbouw ingskosten hebben bedra gen f 16501,13, zoodat het bedrag der huur moet worden verhoogd met f658,50 en derhalve pier j aar in het vervolg: zal be dragen f 1058,68, zijnde f32.0812 per kamertje. Bij besluit werden beschikbaar gesteld voor; het Burgerlijk Armbestuur 20 kamertjes, het R.K. Par. Armbestuur 7 kamertjes, de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente 4 kamertjes, de Diaconie der Geref. Kerken 2 kamer tjes. Op grond van een en ander stellen zij voor de totaalhuur voor het Manhuis met ingang van 1 December 1928 te bepalen op f 1058,68. te verdeden onder de ge noemde armbesturen. 1 Wijziging Ambtenaarsverorde- ning en Werkliedenreglement. Het Scheidsgerecht voor de Werklie den heeft onlangs een uitspraak gedaan, die, naar B. en W. meenen te mogen ge- loov«n, anders zou zijn uitgevallen, indien het betrokken hoofd van dienst mondeling ware gphoord. Nu schrijft noch de Ambtenaarsveror dening noch het Werkliedenreglement een dergelijk verhoor voor, slechts bevat art. 36 van de eerstgenoemde en art. 49 van het laatstgenoemde het voorschrift, dat bet hoofd van den dienst, waarvan amb tenaren resp. werklieden zijn opgeroepen om voor het Scheidsgerecht te verschij nen, mededeeling van het tijdstip der ver gadering ei» van de namen der opgeroepe- nen, voos'zoover ze tot zijn dienst behoo- ren. Of zulks tot een misverstand geleid heeft, is hen niet bekend, doch de opgp- dane ervaring, in aanmerking nemende, achten zij het wenschelijk, dat mondeling verhoor der hoofden vani dienst verplich tend wordt gesteld. Een door de Commissie voor Georga niseerd Overleg ingediend amendement wordt door B. en W. overgenomen. Mitsdien geven zij den Raad in over wegjng aan art. 36 van de ambtenaarsver ordening een tweede lid toe te voegen, lui dende als volgt: „Het Scheidsgerecht is verplicht, bet hoofd van den dienst, waartoe de in be-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2