*hwcsal\ N° 121. Vrijdag 11 October 1929 119 Jaargang TIN. City Magazijn DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Rechtszaken. Koloniën Uit de Pers. f j f Kunst. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent GOESCH COURANT Uitgave: Naamlooz* Vennootschap Goesc!» Conrant Kleeaweas A Ross' Mms- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goeo. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Wie de dief, wie de heler? Het „U. D." maakt melding van een merkwaardig geval voor de Ufrecht- sche rechtbank. Er waren ringen ge stolen en twee jongelui waren daar voor gepakt, een als dief en een als heler. De eerste verdachte bekende den diefstal. Eisch zeven maanden gevan genisstraf. Daarna stond de tweede verdachte terecht, naar men dacht, de heler. Hij had vroeger de heling bekend en trok nu die bekentenis in. „Ik heb mij zoo zeide hij thans niet aan heling schuldig gemaakt, ik heb de ringen zelf gestolen, en wij hebben ze in Woerden samen ver kocht". „Waarom hebt gij dan aanvankelijk verklaard de ringen alleen maar ver kocht te hebben?" vroeg de president. En toen kwam de aap uit de mouw. Het tweetal had namelijk afgespro ken, dat wie het eerst gepakt zou worden, alle schuld op zich zou ne men om den ander niet te bezwaren. Deze verdachte werd eerst gepakt, zeide dus de dief te zijn. De andere bleef niet vrij en moest voor heler spelen, ofschoon hij den dief was. De getuigen konden niet volledig licht brengen over de vraag wie de steler was. De officier van Justitie vroeg daar na schorsing van het onderzoek, en terugzending van de stukken naar den rechter-commïssaris voor een nieuw gerechtelijk voor-onderzoek. Mr. Sieburgh, de raadsman van ver dachte B., wees er op, dat door zich te houden aan de eens gemaakte af spraak, de beide verdachten zonder het zelf te weten, een buitengewone scherpzinnigheid aan den dag hebben gelegd. Pleiter zeide voor een uiterst moeilijk geval te staan, en aanvanke- lijk niet geweten te hebben, hoe zijn houding in deze te bepalen. Maar spreker meende toch goed te doen tot deze conclusie te komen: wat aan de verdachten is ten laste gelegd, is niet bewezen. A. is diefstal ten laste ge legd, maar hij heeft de ringen alleen verkocht. B. is heling ten laste gelegd, maar hij heeft de ringen gestolen. Er STEEDS EEN FIJN SORTIMENT. 54 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ELINOR GLm Maar hoe Zij gespannen was blijven luisteren naar den kreet ven den zee meeuw en toen zij die hoorde, zich triomfantelijk tof den binnenfreden- den koning had gewend, tot Anna zeg gend, dat het er nu niets meer toe deed, nu Zijne Excellentie in veilig heid was!" Op haar gelaat stond, toen zij dit monster aankeek, geen vrees voor den dood te lezen, niets dan toorn en onbevreesde fierheid. Hoe Anna ge gild had, toen zij den dolk zag en ge tracht had tusschenbeide te komen, maar door een der ellendelingen ge grepen was en gedwongen den moord op hare aangebeden koningin te aan schouwen. O, dat was een oogenblik, dat de heiligen zelfs niet zouden kun nen uitwisschen! De wonderschoone vrouw had doodstil gestaan, haar hoofd in den nek geworpen, terwijl deze helhond haar loerend aankeek en uit zijn gevloekten mond sis send de woorden kwamen: „Nu je me eindelijk gehoorzaamd heb f en een erfgenaam voor me hebt gevonden, Trekkingen en Spierkrampen in ledematen en ge wrichten zijn de voor boden van rheuma-, ,'tiek. Niet zoolang tal- fmen, tot het lijden, sleepend is geworden, Het beste is direct, inwrijven met mg au tt vu utvi oplossing B Reukeloos en spaar zaam in het gebruik. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. is hier dus geen sprake van gebrek aan bewijs van het tegendeel. Pleiter protesteerde ten sterkste tegen hef verzoek van den officier, de getuigen die gehoord konden worden, zijn ge hoord, andere getuigen die het geval gezien hebben zijn er niet, een nieuw onderzoek is dus absoluut overbodig. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank trok zich geruimen tijd in de raadkamer terug. 'Na her opening van de zitting wees zij on middellijk vonnis. Zij achtte hef ten laste gelegde niet bewezen, sprak ver dachte mitsdien vrij en beval zijn on middellijke invrijheïdsstelling. De eerste verdachte kwam nu weer voor. Hij zeide thans heler te zijn. Ook hier volgde vrijspraak. Amok. Tijdens de groofe Iegermanoeuvres welke in het Cheribonsche worden gehouden, maakte een Menadoneesche tamboer amok. Hij doodde vier in landers en verwondde twee personen, waaronder den sergeant van den ra diodienst, Jansen, zwaar. Een korpo raai van den radiodienst, een Euro peaan, werd licht gewond. De amok- maker kon gegrepen worden. De stuiver vart de weduwe. De „Arnhemsche Crt." schrijft'. Dag aan dag komen er op een dag blad-administratie een groot aantal advertentie-opgaven binnen en ge zien de haast waarmede het couran- tenwerk moet worden verricht is het ondoenlijk om nauwgezet te con troleeren of al deze opdrachtgevers te goeder trouw zijn. Zoo zijn wij er ook wel eens een en kele maal „ingevlogen" en hebben wij wel eens een advertentie geplaatst van een oplichter, helaas tof schade van de goedgeloovige lezers, die zich lie ten begoochelen door de voorgespie gelde gouden bergen, tot scha ook van heb ik je niet langer noodig en is het me een genot je te kunnen dooden! En bij deze woorden stak hij haar den dolk in het hart. Wat er nu volgde, wist Zijne Ex cellentie zeker wel. Hoe Vasïli bin- nengehold was, als een dolle stier de volgelingen op zijde had geslingerd, op den ellendigen koning was toege sprongen en hem geworgd had. Zoo eindigde de brief. O God! Voor Paul waren de tra nen gekomen en voor haar koud staal en bloed. En zoo boette, als altijd, de vrouw. HOOFDSTUK XXVIII. Nu zullen sommigen onder U, die dit lezen, vinden, dat haar dood recht vaardig was, omdat zij eene onzede lijke vrouw was. Maar sommigen zul len het met Paul eens zijn, dat zij de edelste vrouw was, die ooit een kroon droeg. En in ieder geval is zij nu verheven boven ons oordeel. Maar haar werk blijft voortleven in Paul's hart en zal dat doen, tof aan het eind zijns levens. Ofschoon maanden lang na dien noodlottigen Juni-dag niets dan haat, toorn en el lende er in woonden. Hij kon niet ver dragen dat er een bekend gezicht om hem heen was. Zijn vader en kapitein Grigsby hadden het jacht verlaten en lieten hem alleen rondkruisen. Maar wie kent de vreeselijke spookachtige onze eigen kas, want deze heeren zijn goed in 't belooven, maar slecht in 't betalen. Wij meenden deze „bekentenis" even voorop te moeten plaatsen, om dat het weren van dergelijke oplïch- tersadverfenties, die er vaak dood onschuldig uitzien, alles behalve ge makkelijk is. Dit geldt echter niet voor de adver tenties der „Wikuna", die helaas nog in verscheidene Nederlandsche bla den ook hier ter stede worden aangetroffen en waarvan nu toch wel vaststaat, dat zij het publiek iets voor spiegelen wat op een teleurstelling uit loopt. De „Wikuna" levert breimachines a contant voor f200,of op afbetaling na storting van f 100,met 14 termij nen van f10,en doet het voorko men, dat de koopers dezer machines daarop allerlei goederen kunnen breien die door de „N.V. tot productie van gebreide goederen als huiswerk met de breimachine „Wikuna" worden aan gekocht. Op die wijze kan men ge makkelijk een dagverdienste maken van f5,50. Zelfs heeft men in adver tenties een verklaring kunnen lezen van zekere juffr. Anna Verhoef, die f7,per dag heeft verdiend! Op dit verhaal komen de slachtof fers af als de muizen op het spek. Vrouwtjes, die rond moeten komen van een te klein pensioentje, mannen, die ongelukkig zijn en daardoor op de arbeidsmarkt nauwelijks in aan merking komen, moeders van groofe gezinnen, die niet weten hoe al die monden open te houden, fatsoenlijke armen, die niet .willen bedelen, zij al len storten hun f200,of flOO,en ontvangen dan een machine die onge veer f30,waard is. Bovendien moe ten zij de noodige wol lcoopen en als daar de laatste spaarduitjes aan heen gegaan zijn, kunnen zij aan den arbeid tijgen. Natuurlijk vallen de eerste pró ducten van hun werk niet al te schit terend uit en als zij deze teruggezon den krijgen van de N.V. tot productie van gebreide goederen enz. met een beleefd briefje, dat men deze niet accepteeren "kan, zien de meesten nog wel in, dat dit recht is. Maar als ook volgende zendingen retour komen en de chicanes maar niet ophouden, als de berg gebreide kousen, truien en andere goederen hooger en hooger wordt, als de aankoop van wol steeds doorgaaf, evenals de betaling der nog verschuldigde termijnen op de machi ne, dan beginnen de slachtoffers ein delijk lont te ruiken. Dan wordt er geklaagd, gemop perd, gedreigd zelfs in brieven aan het adres der vennootschap, maar dit alles helpt niet, integendeel, dank zij onze Nederlandsche wet, heeft de ven nootschap alle troeven in handen en kan zij bij in gebreke blijven van be faling der nog verschuldigde termij nen in rechten tegen de afnemers van haar machines optreden. uren, toen door Paul doorgebracht, altijd gekweld door die ééne bittere gedachte: waarom was hij niet terug gekeerd? Waarom was hij niet terug gekeerd, toen hij den aandrang daar toe in zich voelde? Waarom had Va- sili en niet hij de voldoening gehad, dezen lagen moordenaar zijner ko ningin te dooden? Zelfs de gedachte aan zijn zoontje bracht hem geen troost. Het was in veiligheid onder de hoede van Groothertog Peter een koning van vier maanden! Maar niets kon hem het verlies zijner ko ningin vergoeden! En de gedachte dat zij gestorven was, om hem te redden! Te redden, waarvoor? Een botsing met drie bezopen kerels, die hij met het grootste genoegen naar de andere we reld zou hebben geholpen! Er waren oogenblikken dat Paul gek was van smart en zich lag te wringen in zijn kooi. Zoo verliepen lange maanden en eindelijk had hij genoeg zelfbeheer- sching teruggevonden, om zich naar huis te durven begeven. En had Lady Henrietta tevoren, toen hij terugkwam, uitgeroepen dat hij er slecht had uitgezien, nu was zij stom van smart, toen zij zag hoe hij veranderd was. Want Paul had hef Medusahoofd der ellende aanschouwd en zijn gelaat scheen evenals zijn hart versteend te zijn. Hij was lief tegen zijne moeder, en liet haar hem lief koozen zooveel ze wilde; maar niets wat men ook zeide, was in staat hem Nu lijkt dit ook weer erger dan het in werkelijkheid is, althans bij een zaak als de „Wikuna". Ja, naar wij in „Het Volk" lezen hebben een aantal gedupeerden zelfs een actie tegen de „Wikuna" ingezet. De slachtoffers hebben namelijk be sloten om de verdere afbetaling van de breimachine te staken. De meesten hunner hebben behalve de gestorte f 100,bij den aankoop bovendien een aantal termijnen van f 10,be taald en zij zijn terecht van oordeel, dat zij door deze afbetaling der ma chine, die ten hoogste f 30,waard is, reeds meer dan voldoende gebrand schat zijn. Aanvankelijk heeft de onderneming na de weigering om verder te betalen den menschen met brandbrieven en incasso-bureaux angst willen aanjagen en ook met vervolging gedreigd. Maar tot nu toe is nog niemand voor den kantonrechter gedaagd en het be gint er sterk op te lijken, dat de ven nootschap er eenvoudig in zal be rusten, dat haar afnemers de betaling stop zetten. In dat geval is er althans een mo gelijkheid geschapen voor de slacht offers om zich zonder verder kleer scheuren van deze vennootschap te bevrijden. Gebeurtenissen als thans met de Wikuna" toonen echter weer eens duidelijk, dat er op dit punt aan onze wetgeving nog heel wat hapert. Weer iets nieuws op filmgebied. De Amerikaansche correspondent van het „Vad." schrijft: Fox Movietone heeft in de afgeloo- pen week de z.g. Grandeur Pictures aan den volke vertoond en daarmee een nieuwen schok toegediend aan het filmwezen. In het kort gezegd bestaat de noviteit uit een filmlint, tweemaal zoo groot als de huidige standaard, een reproductie-lens van dezelfde ver grooting en een veel grooter doek, dat door een bepaalden concaven hoek de illusie geeft van ruimte en afstand, met andere woorden de zoolang ge zochte derde dimensie. Een der mana gers van de Movietone deelde door een spreekfilmpje mee, dat de volgen de maand dit soort films ook gekleurd zal vertoond worden en dan hebben we alles bij elkaar: geluid, kleur,diep op te wekken, zelfs niet Pike's vroo- lijke begroeting. God's geheele aarde was hem vijan dig want was hij niet alleen, be roofd van zijn wederhelft? Nu kwam de reactie op deze geweldige op winding en eene ontzettende apathie maakte zich van hem meester. Een kleurloos bestaan. Wat betee- kende het Parlement voor hem? Waf zijn land of volk? Of zelfs zijn tehuis? Alleen als de jachttijd aanbrak, vond hij eenige verlichting en dan stroom de zijn bloed weer een oogenblik snel ler, als er tenminste hard genoeg ge reden en hoog genoeg gesprongen werd en de paarden wild genoeg waren om hem eenigen last te kunnen veroor zaken. Maar overigens was het leven een hel en dikwijls kwam hij in de verzoeking om het kleine pistooltje te gebruiken, dat Dmitry hem gege ven had en er een eind aan te maken en voor eeuwig in te slapen. Maar de Engelsche geest, ergens heel diep in zijn binnenste, die hem aangeboren was, hield hem daarvan terug. Al dien 'tijd leed zijn vader vreese- lijk en Lady Henrïette bracht uren door in tranen en gebed. Sir Charles had haar verteld, dat hun zoon een diepe smart ondervonden had en dat zij het hoofd moesten buigen en hem met vrede moesten laten èn dus wa ren er geen vroolijke partijen meer op Verdayne Place en het vooruitzicht op kleinkinderen voos eeuwig wegge. te en beweging. Het Grandeur sys teem vergt een nieuwe projectiema- chïne, een nieuwe camera, nieuwe drukmachines voor de titels, een nieuw doek en sterker belichting, maar de manier van opnemen en geluidrepro ductie is dezelfde. De nieuwe film is 70 m.M. breed en dat is juist de Eastman Kodak film, voordat zij in smaller linten wordt gesneden. Een van de eerste scènes, die we te zien kregen, waren doodgewone na tuuropnamen, waarvan het tegenwoor dige publiek anders beu is, maar die het nu opgetogen deden worden. De Niagara-waterval had een sterk gemo duleerd geluid en de aanblik was ste reoscopisch; hef was veel realistischer dan het kleine formaat Movietone. De cadetten in West Point, het binnenko men van de Leviathan met een onge woon ver uitzicht over den Hudson, het Vrïjheïdsstandbeeld, de New Jer sey kant, een baseball en een tennis match, alles veel grooter, ruimer en meer gehoord als met een mensche- lijk oor. Al zijn we er op het laatste punt nog niet heelemaal! Ik herinner me indertijd den stormloop der oli fanten in Chang ook op een vergroot doek gezien te hebben, maar dat was even vlak en ruw als de vergrooting van een druk-op-den-knop kiek. Deze Grandeurs bezitten kracht, scherpte en volmaaktheid. Ook de .close up" lijdt er absoluut niet on der. De vergrooting van het aspect maakt ook, dat de dramatische film er op vooruit is gegaan, door een grooter aantal acteurs en meer om geving te kunnen vertoornen. Het soms vermoeiende afwisselende focussen van twee personen in een dialoog van de smalle film wordt nu voorkomendoor hen op dezelfde grootte tegelijk te laten aanschouwen. Dat dit al een verbetering is, behoeft geen betoog. De Grandeur-film schijnt mij een sfep in de verdere verwijdering van het gewone tooneel, omdat juist de na tuurgetrouwheid en de mogelijkheid om de camera overal neer te planten in lijnrechte tegenstelling met het too neel zijn. vaagd. Alleen Mark Grigsby was een trouw bezoeker, maar hij wist. Zoo ging een jaar voorbij en Paul had Engeland verlaten, om een reis om de wereld te maken. Het sterke plichtsgevoel van den Engelschman, om een man te zijn tot eiken prijs, was ten slotte overheerschend in hem en deed hem, door verande ring van omgeving, trachten aan den verlammenden invloed van zijn smart te ontkomen. Maar wat dat betreft bleek de poging vruchteloos. Er kwa men oogenblikken dat de omstandig heden hem afleiding gaven, zooals een of twee zware stormen, die hij toeval lig meemaakte en eenige keeren nogal opwindende toestanden, die hij door maakte, maar als alles weer tof vrede en rust was teruggekeerd, kwam de eeuwige pijn weer terug. Die smar telijke leegte en dat verlies, waarvoor geen kruid gewassen zijn. Lieve, schoone vrouwen schonken hem hun aandacht en Paul sprak met hen en was beleefd, maar al hunne bekoorlijkheid trof hem niet dieper dan zomerbrïesjes de diepten van een meer in beroering brengen. Hij scheen ontoegankelijk voor allen menschelijken invloed, ofschoon wan neer de aanblik van bergen of de tint van beukeboomen hem aan den Büz- genstock herinnerden, zijn hart meer dan ooit samengeknepen werd. i -Mi JFI .(Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1