Vuitgaot.' N° 120 Woensdag 9 October 1929 116 Jaargang. Binnenland LINTVELT's BAZAR Ixand en Tuinbouw Recbtszakei). Koloniën ProVincienieiiWs HOUBAERILLOS en AROfViA SPECIAL SIGAREN OPEL Rijwiel ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE Uitgave Naamloos» Vennootschap Goesd» Coarant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT ea Kleeswons Ross' Drukken- ca Uitgeversbedrijf gevestigd tc Goes. ADVERTENTIÊN van 1—5 regels f 1,20, elks regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De „Graf Zeppelin". Bij de Kon. Luchtvaart Mij. is be richt ingekomen, dat de volledige rou te, welke de „Graf Zeppelin" op a.s. Donderdag, wanneer de weersomstan digheden meewerken, op zijn tocht boven Nederland zal volgen, als volgt is opgesteld: Nijmegen, Utrecht, Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Breda, 's Herfogenbosch, Arnhem, Zwolle, Leeuwarden, Groningen. Het lucht schip komt uit de richting Dusseldorp en verlaat ons land in de richting Em- den. Voorts werd gemeld, dat hoogst waarschijnlijk dit jaar geen verdere vluchten boven Nederland zullen wor den uitgevoerd. Door auto omvergeworpen. Maandagavond kwam de 48-jarige grondwerker L. Slomp afkomstig uit Drente en wonende te Eindhoven per rijwiel van den Rielschen Dijk te Eind hoven om den Geldropschen weg dwars over te steken. Op dat ©ogen blik passeerde een vrachtauto uit Maastricht. Het uitzicht was belem merd door een paar stilstaande auto's, met het gevolg dat de wielrijder tegen het rechter voorspatbord van de auto reed en met een smak tegen den grond werd geslagen. In bewusteloozen toe stand werd hij opgenomen en kort daarna is hij overleden. Door de ver nieling van een glasruit van de auto had de chauffeur lichte glasscherfwonden. Radio-handelaren contra Philips. Een comité van actie had tegen Maandagmiddag een protestvergade ring van radiohandelaren en toestel bouwers in Nederland bijeengeroepen tegen twee circulaires van Philips Ra dio te Eindhoven, waarbij met ingang van 15 October door Philips licentie wordt verlangd voor den bouw van radio-toestellen. De zaak, waar het om gaaf, is in het kort deze. In den beginne heeft Philips schema's verkrijgbaar gesteld voor den bouw van toestellen, zonder over patentes te spreken. Nu gaat de firma plotseling, nadat tal van indus trieën zich hebben opgewerkt, een be drag van f15,— a f25,—, gerekend naar het aantal lampvoeten, per toe stel als licentie vorderen, voor paten tes, die bovendien volgens velen zeer aanvechtbaar zijn. Men verwacht, dat na 15 October tal van zaken ten on dergang zullen worden gedoemd, ten zij zij zich aan handen en voeten wil- steeds Wybert-tablelten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig •zijn de gevolgen. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. len laten binden en mede willen wer ken aan de monopoliseering van de industrie door Philips, terwijl boven dien hef koopend publiek de dupe zal worden. Hoewel de advertentie, waarbij deze vergadering werd geconvoceerd, door eenige bladen werd geweigerd, waren 150 radiohandelaren en fabrikanten aanwezig uit alle deelen van het land, voornamelijk uit Den Haag en Rotter dam. Tijdens de vergadering kwamen tal van telegrammen van adhaesie bin nen, o.a. een uit Parijs. Nadat een buitenstaander het doel der actie had uiteengezet, werd een geanimeerde discussie gevoerd, waar uit slechts één verlangen naar voren kwam: zich unaniem niet aan de ge noemde circulaires te storen, door te gaan met het bouwen van toestellen, zooals tot nog toe plaats had, ingeval van processen met Philips die voor gezamenlijke rekening te voeren, ieder op alle wijze te steunen, die gedu peerd mocht worden, en indien mén juridisch niet mocht slagen, door mid del van de grootst mogelijke publici teit de publieke opinie te bewerken. Vrijwel alle aanwezigen, onder wie vertegenwoordigers van zeer groote lichamen, traden toe als lid der actie. Voorloopig werd voor een belangrijk bedrag geteekend en grootendeels ge stort. Het feest van de K. L. M. Zondagavond is het personeel der K. L. M. in Pulchri Studio bijeenge komen en heeft aan de directie bij monde van P. Guillonard, chef van den Technischen dienst, een fraaie staande klok, versierd met motieven op de K. L. M. betrekking hebbende, aangeboden. Er heerschte tot midder nacht een zeer vroolijke stemming. Maandagmorgen hebben de agenten der K. L. M. de directie verrast met de aanbieding van een zeer smaakvol tegeltableau met daarbij behoorend fraai album, uitgevoerd door den sier kunstenaar G. A. Luïtingh. Namens de agenten voerde de heer H. D. Tal uit Zaandam het woord. Bij het hoofdkantoor op den Hof weg kwamen 'den geheelen morgen bloemstukken en telegrammen binnen, welke van de groote belangstelling voor de maatschappij in binnen- en buitenland getuigden. Auto van een dijk gereden. Maandagavond omstreeks half tien kwam van de richting Culemborg een auto, bestuurd door de autohandelaar A. v. S. met drie inzittenden. Ter hoog te van de begraafplaats te Trichf doofde de bestuurder de lichten om een wielrijder te laten passeeren. Blijkbaar week de auto te veel naar rechts uit, met het noodlottig gevolg, dat deze van de dijk tuimelde, en over den kop sloeg. Drie der inzitten den konden worden bevrijd door de kap uit te snijden. Zij bekwamen lich te kwetsuren. De bestuurder, die ge heel ingesloten zat, kon tenslotte met veel moeite worden verlost. Hij werd ernstig gewond in een naburige wo ning binnengebracht. Een nieuwe juttepeer. De heer J. K. Budde schrijft aan het „Vad.": Van de heeren K. Kors en Zn. te Enschedé ontvingen wij als proef een dozijn vruchten "van een nieuwe Jut- tepeer. Deze vrucht is hef resultaat eener kruising tusschen de Jut en Beurré Hardy. Aan den vorm der vruchten zouden wij zeggen, laatstge noemde is de moeder, de Jut de va der geweest. De kleur der stomp ko gelvormige vruchten herinnert aan de Jut; nu eens wat lichter bij exempla ren die in de schaduw gehangen heb ben of rood aangeloopen, die meer door de zon beschenen zijn. Zij is grooter dan de Jut. De schil is dun, het vleesch wit, zeer sappig, rens en heerlijk van smaak. Bij het eten ruikt men de geur van de Jut, proeft men den bekenden smaak en toch ontbreekt er iets aan, wat de oude Jut kenmerkte. Men weet het, de Jutteperenboom ver toont ouderdomszwakte, heeft veel last van schurft en schijnt te moeten plaats maken voor een nieuwen. Wel nu, wij kunnen den heeren Kors en Zoon gelukwenschen met deze aan winst, die zonder twijfel een goede toekomst tegemoet gaat. De boom, zoo vernemen wij, is bij zonder vruchtbaar, kent geen beurt jaren, vrij van ziekte en groeit goed. Hij heeft den jongsten winter glans rijk doorstaan. Politierechter te Middelburg. De zoon! A. G. L., 29 jaar, landbouwersknechf te Kruiningen, werd beklaagd dat hij op 31 Augustus 1929 zijn vader M. L. heeft mishandeld, door hem te slaan en heete koffie over zijn hals uit te gieten. Deze zaak werd uitgesteld tot 15 November 1929, teneinde nog een getuige te hooren. Als vrouwen van meening verschillen. H.a. K., 66 jaar, zonder beroep te 's Heerenhoek, werd ten laste gelegd, dat zij op 23 Augustus 1929 J. W. te 's Heerenhoek heeft beleedigd. Eisch f2,50 of 5 dagen hechtenis. Uitspraak f 2 of 2 dagen hechtenis. Het postvliegtuig. Hef eerste postvliegtuig is gister morgen zijn terugreis naar Holland begonnen. In totaal heeft het 100 K.G. post aan boord, terwijl als passagier de reis medemaakt de heer W. J. Grabau, chef van Wellensfein Krause Co. te Weltevreden. G. W. den Boer f Te Middelburg overleed in den ouderdom van bijna 53 jaar de heer G. W. den Boer, drukker en uitgever. De thans ontslapene nam veel jaren deel aan hef Mïddelburgsche vereenx- gingsleven, voorts vervulde hij func ties in de drukkers-organisatie. Be kendheid verwierf hij zich in de pro vincie door talrijke goed verzorgde uitgaven, o.a. door het geïllustreerde weekblad „Ons Zeeland". De heer Den Boer heeft zijn leven gewijd aan de grootmaking van zijn zaak, hetgeen hem dank zij zijn on vermoeide werkkracht, zijn eerlijke en vriendelijke persoonlijkheid, volko men gelukt is. Tragisch is het dat deze harde werker, wiens hart steeds voor de nooden van anderen open stond, in het begin van een meer rustigen levensavond aan het ziekbed werd ge kluisterd, waarvan hij niet meer mocht opstaan. Met hem is een Middelburgsche persoonlijkheid en een nobel mensch aan het leven ontvallen. De Abattoir kwestie. Een „Middelburger" schrijft in „De Vee- en Vleeschhandel" van 4 Octo ber over de Middelburgsche Abattoir kwestie en herinnert eerst aan het geen is gedaan inzake samenwerking tusschen Middelburg en Vlissïngen, die afsprong toen de neutrale commissie de plaats van bouw bij Middelburg had aanbevolen en het besluit van de Vlissingsche slagers om Coöpera tief een abattoir voor zich zelf te gaan bouwen. Schrijver vervolgt dan: „Ik vergat nog te vertellen, dat hef grootste bezwaar van de Vlissingsche slagers de afstand was, welke zij zou den moeten afleggen om het gezamen lijk .te Middelburg te bouwen abat toir te bereiken. Nu gaan zij bouwen op een plaats die niet zoo heel veel dichter bij huis is. Middelburg zal nu zelf moeten gaan bouwen. Ofschoon er natuurlijk ook wel stemmen opgaan om geen abattoir te zetten, moet natuurlijk' toch op de een of andere manier aan de eischen van de wet worden voldaan. Het eigenaardige is evenwel, dat men het laatste jaar niets officieels meer hoort, m.i. zal wel gewacht wor den tot na de gemeenteraadsverkie zingen, al wordt er misschien achter de schermen nog wel gewerkt. Te Middelburg wordt tamelijk veel geslacht, in ieder geval meer "dan in Vlissingen, waar vele slagers hef door hen faenoodigde vleesch van grossiers betrekken, deze laatsten ma ken ook veel gebruik van de te Mid delburg bestaande slachthuizen, zel den of nooit van die te Vlissingen. De Vlissingsche slagers gaan in Middel burg ter markt, alle boeren die iets te verhandelen hebben, bezoeken Mid delburg, alle dorpen op Walcheren hebben boden naar Middelburg, de meeste veehandelaars hebben stallen te Middelburg. In 't kort, Middelburg is hef Centrum van den Vleeschhan del op Walcheren en voor een deel ook van Zuid-Beveland. De neutrale commissie gaf dan ook het eenige advies wat in alle op zichten juist was ën zei „Bouw in Middelburg". We krijgen dus nu je reinste geldver- kwisting, op een onderlingen afstand van pl.m. 6 K.M, worden twee abat toirs gebouwd, waar met één volstaan kan worden. Vlissingen een abattoir, wat, laten we zeggen f80.000 kost. Middelburg ook zoo'n gebouwtje, terwijl gezamen lijk misschien met f 120.000 zou kunnen worden volstaan. In ieder geval had men iets degelijks voor f 60.000 min der, wat ook nog wel iets zegt. De stakingen in Zeemvsch- Vlaanderen. Maandagmiddag is het tusschen werkwilligen, die werkzaam zijn bij de cokesfabriek te Sluiskil, en stakers tot een botsing gekomen. De politie heeft moeten ingrijpen. Er zijn en kele personen licht gewond. „Het Volk" meldt nog, 3at een be stuurder van de Ned. Vereenïging van Fabrieksarbeiders een onderhoud met den burgemeester van Terneuzen heeft gehad, waarin hij dezen heeft gevraagd of de werkwilligen in hef bezit waren van arbeidskaarten. De burgemeester zou deze kwestie nader onderzoeken. Het blad meldt voorts, dat de burgemeester in hetzelfde on derhoud den bestuurder heeft mede gedeeld, dat de directie bereid was de loonen tot en met f0,60 per uur met 5 cent per uur te verhoogen. De directeur van de Sluïskilsche cokesfabriek is van Parijs terugge keerd. Thans staat vast, dat de eerste en de tweede batterij, welke nagezien zijn, niet weer in bedrijf gesteld zul len worden, zoodat dus tachtig ovens, vertegenwoordigende een zesde deel der capaciteit, uitgeschakeld zullen worden, terwijl óók een zesde deel van het personeel overbodig wordt. Derhalve zullen tachtig man der thans stakende arbeiders gemist kunnen wor den. Of de overige tachtig oude ovens weer in bedrijf gesteld zullen worden hangt volgens de directie af van hef verloop der staking. Er zijn nieuwe Fransche arbeiders aangekomen, die zonder dat zich in cidenten voordeden, aan het werk zijn gegaan. Voorts hebben zich eenige stakers aangemeld voor tewerkstel ling; vijf van hen zijn tegen vandaag aangenomen. Te Sas van 'Gent is de toestandweer rustig; de maréchaussée patrouilleert voortdxirend. Werkwilligen uit België zijn niet meer gearriveerd en voor loopig komen er ook geen meer, aan gezien de directie der stijfselfabriek naar zeggen bezig is met de organisa tie der werkhervatting met behulp van nieuwe werkkrachten. Ministrieel bezoek. De minister van Waterstaat begeeft zich hedenavond, vergezeld van Ir. P. H. A. Rosenwald, administrateur bij zijn departement, op reis voor een ambtelijk bezoek aan Zeeland. Met verschillende autoriteiten en belang hebbenden zullen gewestelijke belan gen worden besproken, terwijl de voornaamste provinciale en rijkswa- terstaatwerken en inrichtingen in oogenschouw zullen worden genomen. Minister Reimer stelt zich voor Vrij dagavond naar de residentie terug te keeren. KAPELLE. Gisterenmiddag is aan den Biezelingschen Ham aangespoeld het lijk van een tot nu toe onbe kenden manspersoon van middelbaren leeftijd. Bxrrgemeester Bïerens heeft het lijk, dat nog niet in verren staat van ontbinding was, doen vervoeren naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Kapelle. Pogingen worden aangewend tot vaststelling van identiteit. De vereeniging van oud-leerlin gen van de tuinbouwcursussen verga derde gisteren. Besloten werd in het a.s. seizoen lezingen te doen houden door de heeren Ir. v. d. Plassche, J. Adema, controleur van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Goes en De Groene, verbonden aan het selec tie-bedrijf in den Wilhelminapolder. De heer Willeboer, secretaris, gaf een uitvoerig verslag van de excursie, wel ke in den afgeloopen zomer onder nomen werd. KRABBENDIJKE. Tot onderwijzer aan de openbare school te Lekkerkerk is benoemd de heer J. J. Polderman, thans tijdelijk aldaar. In September zijn ingekomen: 2, P. Grootendorst en gezin, van Lei den; 6, A. C. Hertogh, van Bergen op Zoom; 16, M. M. van Boven, van Ril- land-Bath; 17, P. A. Philipse, van Eindhoven; 20, Th. E. Versloot, van mm O beide par doosje van 10 st. 25 Ct. per doosje van 10 stuks 30 Cent. per doosje van 5 stuks 25 Cent. In elk doosje een Rebus uit een serie van 25 verschillende Re bussen. Leest de aanwijzingen op de achterzijde der Rebus-Coupons. Elke inzender der complete serie Rebus-Coupons met goede oplos singen ontvangt gratis en franco: EEN EERSTE KLASSE met een jaar garantie. Volledige uitrusting. Naar keuze voor Oame of Heer. SO PI A voor Owe gezondheid I 100°/. TABAKI SOPLA FABRIEKEN F.M.Houbaer&Co. N. V. Amersfoort. Terneuzen; 25, C. H. Verheijke, van Boskoop; 28, Jasper Goedbloed, van Middelburg; 30, C. van Houdt en ge zin, van St. Annaland. Vertrokken: 4, Jannetje IJda Klap, naar Hoogeveen, Wilhelminastraat41; 10, Geesje André, naar Groningen, Jo- zel Israëlstraat 52a; 16, Johannis van Oers, naar Kapelle; 23, Willem Tim merman en gezin, naar Berkenwoude; 23, Jannetje Lobbezoo, naar Berken woude. SCHORE. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan den heer P. Sterk alhier, dienstplichtige der lichting 1930, voor een jaar uitstel ver leend van eerste oefening. VEERE. Met ingang van 1 Novem ber is op verzoek eervol ontslagen de heer M. O. Buijs Ballot, als bur gemeester van Veere. WOLPHAARTSDIJK. Van de ge legenheid tot kostelooze inenting of herinenting op Vrijdag en Zaterdag j.l., hebben slechts 57 personen ge bruik gemaakt. WEMELDINGE. In de op Zater dag alhier gehouden gemeenteraads vergadering waren alle leden tegen woordig. Na het lezen der notulen vraagt de heer J. A. Dominicus of het ook in de bedoeling ligt de on derwijzers aan de bijzondere school op kosten der gemeente te doen deel nemen aan den applicafiecxtrsus li chamelijke oefeningen. De heer Lin- denbergh meent, dat hier alleen de onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs kunnen bedoeld zijn, omdat de raad geen zeggenschap heeft over de onderwijzers bij het bijzonder on derwijs. De heer Dominicus veron derstelt, dat van onderwijzers in 't al gemeen gesproken was. - De notulen Worden daarna goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen: le. beschikkingen van Ged. Staten op be zwaarschriften tegen de forensenbe- lasfing; 2e. het proces-verbaal van op neming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger; 3e. een schrijven van de Centrale Esperanto Propa ganda Commissie, d.d. Aug. j.l., be treffende invoering van een Esperan- to-cursus op de lagere school. Aange boden wordt de begrooting, dienst 1930 van het Burgerlijk Armbestuur. Tot leden van de commissie voor het nazien dezer begrooting worden be noemd de heeren A. Dominicus, Hoo- gesteger en P. J. J. Dekker. Besloten wordt vooralsnog niet in te gaan op een verzoek van A. Walrave e.a., al len wonende aan een particulieren rij-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1