N° 119 Maandag 7 October 1929 119 Jaargang Buitenland DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Koloniën Land en Tuinbouw Binnenland DRAISMAvanVALKEHBURG'S-- A aLF.VFRTP/ ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag ten Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE UitgaveNaamlooz* Vennootschap Goetche Coarant Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 COURANT Kleeawess A Ross' Drukkers- i gevestigd te Goes. Uitgeversbedrijf ADVERTENTIBN van 1—5 regels f 1,20, elk# regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertenöën werden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Mac Donald in Amerika. De Engelscbe premier, MacDomald, <Iie met zijn dochter een reis naar Amerika maakt, is Vrijdagmorgen te New York aangekomen. Van *t oogiemblik af, dat het schip de quarantainehavm binnen stoomde, werden alle sirenes en stoomfluiten in werking gezet, terwijl het schip onder geleide van de Amerikaansche kruisers „Memphis" en „Trenton" binnenvoer. Honderden mens chew sloegen op jach ten en kleine stoombooten de aankomst gade en er steeg een oorverdoovemd j juich op. I Het O'fficieele gezelschap, dat Mac- Djonald zou verwelkomen, bestaande uit 60 personen, had zich aan boord van een stoomboot der gemeente New-York bege ven, In dit gezelschap bevonden zich Stim- son, de secretaris van staat, sir Esme Howamd, de Engelsohe ambassadeur en John Pierpont Morgan, de bekende finan cier. Na de landing, begaven zich MacDo- nald en zijn dochter Ishbel met gevolg in officieele auto's naar het stadhuis. Zij werden begeleid door een afdeeling staats- fnoepen en een detachement mariniers. Overal langs Broadway werden Mac- Donald en^ zijn dochter luide toegejuicht en met confetti bestrooid door de bevol king, die zich op straat en voor de ramen der gebouwen verdrong. In zijn welkomstrede op het stadhuis zei burgemeester Walker, dat deze ver welkoming even hartelijk als oprecht pin ongewoon was Wanne .er MacDotnald a!s gewoon tourist gekomen zou zijn, zou hij hartelijk verwelkomd zijn, maar deze ver welkoming kreeg nu nadruk door het feit, dat zijn bezoek de belofte van algemeene en voortdurende vrede voor cb wereld meebracht. In zijn antwoord zei MacDonald, dat hij met een vredeszending gekomen was. Hij zou president Hoover ontmoeten, niet om materieele doeleinden te verwezenlij ken, maar om duidelijk te maken, dat deze twee machtigie mogendheden over deze feiten heen kunnen zien en zichzelf dui delijk maken, dat waar ook ter wereld hun vlaggen naast elkaar zullen wapperen. MacDonald, aan wien het eere-burger schap van New York werd aangeboden, vertrok met een specialen trein naar Was hington. Ma den dood van Stresemann. De lijkkist, die het stoffelijk overschot van dir. Stresemann bevat, is Vrijdagavond gesloten. Zaterdagochtend hebben zich zijn naaste partijvrienden aan de lijkkist verzameld om afscheid te nemen van hun leidei* en tegen den avond is toen de kist naar den Rijksdag overgebracht, alleen vergezeld door enkele familieleden. Overal was men Zaterdag druk in de weer met het treffen van de inoodige voor bereidingen voor de begrafenis van den rijksminister van buitenlandsdhe zaken. In enkele drukke winkelstraten, zooals de 53 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ELINOR GLYN. Zwijgend daalden zij het pad af en toen hij in de boot stapte, fluisterde dc oude dienaar, dat De Keizerlijke Hoog heid hem had opgedragen. Zijne Ex cellentie te verzekeren dat alles wel was, dat hunne ontmoeting alleen was uitge steld en dat zij nog verscheidene dagen veilig met elkander zouden doorbrengen. „De heiligen behoeden Uwe Excel lentie", voegde het trouwe wezen er nog aan toe. Toen Paul veilig en wel in de boot was, trad hij achteruit en bootste driemaal den scherpen kreet van da zee meeuwen na. De spookachtige, schrille klanken, weg stervend over de zee, schenen, een jamme rende echo van de brandende teleurstel ling in Paul's hart meer dan eens werd hij aangegrepen door een razend verlangen, terug te keeren voor hij het jacht bereikt had maar pas later herinnerde hij zich een vreemde omstan digheid, het feit namelijk dat bij Dmitrys eerste woorden bij de zwaar beslagen deur, Vasili in het duister verdwenen was. fCt'S f Wybert-tabletten on der liet oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. Leipzigerstrasse, op enkele pleinen, waar op zich departementen of gezantschappen bevinden, zooals de Pariserpiatz en de Wilhelmplatz, was aan elk huis een rouw vlag uitgestoken. Unter den Linden zag men de Sowjetvlag met hamer en sikkel, op de Pariserpiatz de Fransche tricolore en op de Platz der Republik de vlaggen van Japan ein enkele Scandinavische sta ten en van Hamburg, Voordat het stoffelijk overschot van Jr. Stresemann van zijn woning naar den Rijksdag gebracht werd, vond in het sterf huis nog een korte plechtigheid plaats, waaraan de familieleden en enkele goede vrienden van den overledene deelnamen en waarhij ds. Augar van de Luisönstad- tische Kirche heeft gesproken over Mat- 8ieus 5Zalig zijn de reinem van harte. De geestelijke wees op de groot© verdiensten die dr. Stresemann voor zijn vaderland had gehad en prees hem tevens als mensclh, echtgenoot, vader en beschermer der cul tuur. De lijkkist werd daarop door attache's van buitenlandsche zaken naar de in den tuin van het departement wachtenden lijk wagen gedragen. In enkele rijtuigen volg den de familieleden en vrienden. Aan den Rijksdag, werd de kist door personeel van het departement uit den wagen, getild en naar de zittingszaal gebracht. De meeste diplomatieke vertegenwoor digers van Duitschland in den vreemde waren bij de begrafenis aanwezig. Dr. Curtius, de minister voor economi sche aangelegenheden is voorloopig met de waarneming van buitenlandsche zaken be last. Over de kwestie, wie Stresemann's de finitieve opvolger zal zijn, als rijksminister van buitenlandsche zaken, schrijft de „Bed. Ztg.": Tot de aanstelling van een definitieven plaatsvervanger zal men eerst kunnen overgaan wanneer men den politicken toe stand rustig kan overzien. De groote moeilijkheid ligt daarin, dat door de bezetting van den post door een lid van een andere partij het evenwicht in het kabinet verstoord zou zijn. De Duitsche volkspartij had tot dusver twee zetels in de regeering, n.l. het de partement van buitenlandsche zaken en dat van economie. Dioor de benoeming van een lid van een andere partij b.v. van het Centrum, tot opvolger van Stresemann, ontstaat de noodzakelijkheid, de volks partij vergoeding te geven. De tijdelijke opvolger, Curtius, geldt voor een buitengewoon bekwaam politi cus. Hij was een intiem vriend van Strese mann. Het departement van economie zou dan door een ander jlid der Duitsche volkspartij kunnen worden bezet. HOOFDSTUK XXVII. Die twee dagen op ze© was Paul (en prooi aan een razend ongeduld en leerde hij alle kwellingen van een Tantalus ken nen. Haar (nabij te weten en te voelen en toch niet bij haar te mogen komen, het was eene onmogelijke wreedheid. De harten der beide oude mannen leden met hem mee en kapitein Crigsby zeide: „Zeg Wat je wilt, Charles, maar de jeugd moet dan maar een verd hoogen prijs betalen voor hare genoegens. 'Jij en ik snorkten vannacht als een paar zeevarkens, terwijl de jongen het dek op en neer liep en de heiele wereld vervloekte." En Sir Charles had alleen maar ge gromd, want hij voelde zeer diep voor zijn on. 1 i Er woei een flinke bries, toen de tijd om was en zij weer het land in zicht kregen en lang voordat er nog bij moge lijkheid iets te zien kon zijn stond Paul al met zijn sterksten verrekijker in de hand op den uitkijk. Eindelijk hadden zij het volle gezicht er op en helaas er was geerne vergissing mogelijk, de vlaggestok op het dak der villa was ledig. Tot zijn stervensuur zal Paul een levendige herinnering met zich dragen, aan het reine door witte zuilen gedragen huis. Geen half-Oo sterscncn bouwtrant ontmoette zijn oog, maar een prachtig gebouw in den sierlijken Ionischen stijl, eene waardige woning voor ©ene ko ningin. Boschjes hulst, die op een wal aan den Het gemeentebestuur van Berlijn zal in een van zijn volgende zittingen beslui ten den iniaam van een der straten der stad ie veranderen in Gustav S tres om anus tras se Het is nog niet bekend, op welke straat de keus zal vallen. Men gevoelt in het al gemeen veel voor een der straten in de regeeringswijk. Enkele bladen bevelen echter de Tauentzienstrasse, de breed© voorname winkelstraat vain het Westen, aan. Dr. Stresemann heeft hier n.l. vele jaren gewoond. De moord op mevrouw Landzaat De gouv.-generaal fieeft het verzoek om gratie van den ioilamdschen koelie Sa- lim, die (pp 8 Juli de womiing, van den assis tent van de onderneming Parnaboloin vain de Handelsveteenigimg Amsterdam, d1 tn hee^'Landzaat, binnendrong, en diens 27- jarige echtgemoote met een pisoblatti ver moordde, en voor dit feit op 22 Juli ji. door dee landraad te Siaintar werd ter diood veroordeeld, afgewezen. Duitschland's invoerrechten. Wij ontleeinen aan een brief van een Duitsclh importeur van groenten en aard appelen het volgende: „Het is een drukke tijd, maar toch kan ik dezen herfst geen- aardappelen uit Hof land betrekken, omdat de» Duitsche regee ring maar eventjes anderhalve mark in voerrecht per 50 K.G. dus per wagon van 15 ton 300 mark of 180 guldens, oplegt. Dat zal vooir de Ho'iandsche verbouwers wel een gtroote strop zijn. Met groenten is het al niet veei beter en als de pluimvee houders, die hier in Duitschland met be hulp van rijksgeld als paddestoelen uit den grond rijzen, eenmaal op gang zijn, zullen de Nederlandsche eieren er ook welaan moeten gelooven Het ziet er op die ma nie" voor den Nederland schen Ian|d- en tuinbouw troosteloos uit met zoo'n buur man 1" Wegenbelasting. De minister van financiën is aan den wensch der centrale landbouworganisaties, dat de Ioondorschers zouden worden vrij gesteld van wegenbelasting voor het ge bruik van de wegen met hun tractors met dorrschmachines, tegemoet gekomen, door te bepalen, dat ook aan houders van een landbouwbedrijf, die een tractor met dorschmachine hebben gehuurd, voor den tractor met aanhangwagen een kostelooze belastingkaart kan worden afgegeven, waar mede den tractor naar de plaats, waar ge- dor scht zal worden, kan worden gereden en vandaar naar een anderen huurder of terug naar den verbuurder. Poging to t b'roede rmoord. Vrijdagavond omstreeks half negen oever der zee groeiden, stonden er om heen. En nu kon Paul de landingsplaats onderscheiden en de groote deur. Een ontzettend voorgevoel ©en wilde razende angst, vervulde hem. Wat was er gebeurd? Waarom kon hij niet landen? Toen herinnerde hij zich voor de eerste maal Vasili's verdwijnen. Beteekende dat jets noodlottigs? Had hij gevoeld dat zijne Koningin een gevaar dreigde en was hij gegaan om te zien? Een warrelwind van vragen en wilde veronderstellingen woelde door Paul's brein. Maar er viel niets te doen dan met vollen stoom naar Constan- tinopel te gaan. Hij keek weer. De groene jalousieën waren gesloten, alles zag er vredig, stil en verlaten uit. Geen lerend wezen was er in de tuinen te zien. Het kon oen mauso leum voor dooden geweest zijn. En toen die gedachte bij hem opkwam, gilde Paul het bijna uit. Toen beheerschte hij zich. Hoe zwak en onvergeeflijk dwaas zich dadelijk iets erg voor te stellen, terwijl er misschien niets was! Waarom moest zijn geest vreese- lijke rredenen bedenken voor dit uitstel van zijn vreugde, als er evengoed heel eenvoudige konden zijn? Misschien was zij plotseling naar de stad geroepen of had men een ongewenschten spion ontdekt ontelbare dingen die zeer goed mogelijk waren, en veel waarschijnlijker dan al die hij zich in zijn angst voor den geest haalde. Hij wilde zich geen oogenblik langer meer laten verontrusten. Hij wilde zijne werd de in het politiebureau te Overschie dienstdoende agpnt plotseling opgeschrikt doordat een man de wacht kwam binnen stuiven en onder het roepen van „mijn broer, mijn broer", languit op dan grond viel. De agent kende dein man wel en wist dat hij_ enkele broers had. Aanvankelijk meende hij dat de man wilde mededee'jem, dat een van die broers hem had mishan deld, maar toon de man ©enigszins gekal meerd was vertelde hij dat hij even te vo ren een aanslag op het leven van zijn broer had gedaan. De agent waarschuwde dadelijk den burgemeester, den heer Bau- man, en den chef veldwachter Groen, die terstond een onderzoek hebben ingesteld, geassisteerd door den agent. In de woning van den man, die het bu reau was komen binnenloopen, gelegen aan Je Zestienhovonsche kale, troffen zij twee doktoren aan, die bezig waren een zwaar gewende te verbinden. Kort daarna is do gewonde per auto van den Rotterdamschcn geneeskundigen dienst naar het Sint Fran- ciscusgasthuis vervoerd, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Uit het onderzoek is het volgende ge bleken Van het gezin V., wonende aan de Zestianhovensche kade te Overschie, heb ben tot voor korten tijd twee van de zeven kinderen, de 26-jarige J. A. V. en de 18- jarige H. C. V., gewerkt bij de firma Stokvis aldaar. Eenige dagen geleden heeft de jongste twist gekregen met zijn chef over het betalen van eet1 gebroken ruit. H. heeft zich dit dermate aange trokken, dat hij zijn ontslag heeft geno men en dientengevolge is hij sedert Woens dag zonder werk. Vrijdagavond' zei hij tegen zijn broer J., dat hij den volgenden morgen naar de firma Stokvis zou gaan om zijn loon en zijn werkgoed te halen. J. bood aan dit mee te bremgen, om zijn broer een reis naar Rotterdam te bespa ren. Deze wilde daar niet van hooren en over deze aangelegenheid kregen beiden twist. Daarbij heeft de oudste den jong- sten verweten, dat hij te lui was om te werken. H. werd hierover zóó kwaad, dat hij naar de bijkeuken liep, waar op een plank een Indische kris lag. Hij greep dit gevaarlijke wapen, ging naar de kamer terug en stak zijn broer onverhoeds daar mee in den linkerschouder. Het lemmet is tot bijna vijftien eentimeter boven in de borstkas gedrongen. De linkerlongtop werd geraakt. Daarna heeft de dader ide kris te ruggebracht naar de keuken, waarna hij hals over kop naar het politiebureau is gerend om aangifte van het gebeurde te doen. Hij is opgesloten. Het wapen is in beslag genomen. De toestand van den getroffene is hoogst zorgwekkend. De typhus op Dennenoord. Betreffende de typhusgpvalfen op de stichting Dennenoord wordt thans mede gedeeld, dat de gevallen beperkt zijn tot een der vrouwenpaviljoens, n.l. paviljoen 14. Er zijn thans 5 zusters aangetast, die allen zijn opgenomen in de barak van het academisch ziekenhuis te Groningen. Van de patiënten van paviljoen 14 zijn er 7 kalmte herwinnen en als een man wachten tot hij zekerheid had. Zoo droeg zijn ge laat een ijzeren masker en werden zijne gedachten door een ijzeren boei terug gehouden. En nu kwamen zij te Comstan- tinopel aan. Maar van wat er nu gebeurde is het moeielijk te gewagen. Want het noodlot trof Paul dien warmen Juni-ochtend en verwoestte zijn leven, zoodat hij vele da gen lang slechts bloed voor zijn oogen zag en als in de hel leefde. Iedereen kent de historie, die heel Europa in beroering bracht. Hoe een losbandige koning na een wilde orgie van woeste dronkenschap met twee zijner vrienden naar de villa der koningin reed en haar den toegang farceerde en haar een dolk door het hart stiet, vóór hare trouwe dienaren haar konden bescher men. En de meeste menschen waren blij, dat deze bruut het zelf met den dood moest bekoopen vermoord als hij werd door den trouwen Tartaarschen lijfknecht der koningin. Maar alleen Paul, zijn vader en Grigs- by kenden de détails die hun medegedeeld wei-den in Dmitry's hartbrekenden brief. Hoe dien avond op het afgesproken uur hij Dmitry Zijne Excellentie stond op te wachten in den tuin, om hem door de duisternis te geleiden, toen, terwijl hij daar stond, de Keizerlijke Hoogheid hem zacht had geroepen en hem had opgedra gen de 'boodschap over te brengen aan zijn© Excellentie, wat hij gedaan had. Hoe aangetast, die in een gedeelte van het pa viljoen worden verpleegd, dat geheel van de rest van paviljoen gpisoleerd wordt ge houden. De toestand van alle zieken is bevredigend. Een onaangename ervaring. Een man en vrouw wonende in een per ceel aan de Bloemstraat te Amsterdam, hebben Donderdagnacht een zeer onaan gename ervaring opgedaan. Zij werden plotseling in hun slaap gestoord, doordat zij een groot lawaai hoorden in de W.C., die zich vlak bij hun slaapkamer bevindt. De man ging kijken wat er aan de hand was en vond toen in de W.C. drie mannen, die zich door een tuimelraam aan de ach terzijde toegang tot de W.C. hadden ver schaft. Die mannen vroegen hem om hen, daar zij door de politie werden nagezeten, door de voordeur van zijn huis te laten ont snappen. De man, die natuurlijk hevig, ge schrokken was, durfde niet weigeren en liet hen ontsnappen. Wat was geschied? Deze drie mannen hadden ingebroken in een perceel aan de Bloemgracht, doch waren in hun werk gestoord. Een politie agent, die juist het perceel passeerde, vermoedde n.l. onraad en stelde een onder zoek in. De inbrekers vluchtten toen aan de achterzijde het perceel uit en zijn toen door het tuimelraam de W.C. binnenge klommen, wa.t hun dan ook gelukt is. De politie van het bureau Westerstraat, van een en ander op de hoogte gebracht, stelde een onderzoek in. DoSi de vogels waren gevlogen. Uit het perceel aan de Bloemgracht wordt echter niets vermist. De moord op het Bezuidenhout. De verdediger van K. v. d. M., den verdachte in de moordzaak van mevr. 0„ heeft den rechter-commissaris ver zocht den verdachte van het HuiS van Be waring te doem overbrengen naar een in richting ter o-bservatie. Indien de rechter-commissaris daartoe niet wenscht over- te gaan, heeft mr. Mo- bach voorgesteld een deskundig onder zoek naar de geestvermogens van K. v. d. M. te doen instellen in het Huis van Be waring. De rechter-commissaris heeft vervol gens het psychiatrisch onderzoek opge dragen aan dr. H. A. Gerritsen, genees heer-directeur van 't gesticht Oud-Roo senburg, en dr. J. Scholtens, eerste ge neesheer van de bijzondere strafgevange nis aan den Pompstationsweg. Na het uitbrengen van het rapport van den psychiaters, zal beslist worden of opneming in een observatieinrichting ge» wenscht is. hij nooit had kunnen droomen dat haar onmiddellijk gevaar dreigde, of dat de kening er was, anders zou hij haar nooit verlaten hebben, welk gpvaar zijne Ex cellentie ook dreigide; die in ieder geval een man was en vechten kon. En hoe Va sili, die jonger was en vlugger van begrip, achterdocht had gekregen, toen hij de boodschap aan Zijne Excellentie hoorde, dat alles niet in orde was, e#i zich naar het huis gespoed had te Iaat om zijne koningin te redden. En toen deed de trouwe dienaar meda- deeling van Anna's verhaal. Hoe dat goe de kind op den uitkijk had gestaan aan de zijde dei" villa, die aan den stadskant ge legen was en den koning aan de poort had zien kloppen. Hoe zij haar meesteresse was gaan waarschuwen, maar dat de Im- peratorskoye haar teruggezonden had om uit te kijken, zeggende dat zij zelf Dmitry zou gaan roepen, om hem te beschermen. Natuurlijk zooals ze nu inzagen, met het oog erop dat Anna hare boodschap aan hem niet hooren zou daar de konin gin maar al te goed begreep dat als hij Dmitry van Anna hoorde, dat de ko ning er was, en de koningin in gevaar, hij haar niet zou verlaten, zelfs al beval ze het hem. En boa toen de koning de verschrikte bedienden op zij had gnduwd en onder bedreigingen en vervloekingen de hall in was gegaan, gevolgd door zijn beide vrienden en hoe Anna, de koningjn gesmeekt had zich te verbergen, terwijl het nog tijd was. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1