Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Uit den Westhoek. DRAlSfflA-vAN-VftLKEMBURG'S" «IA -'iLEVERTRM Mijnhardt's Zenuwtabletten Stadsnieuws, Buitenland BEZINT EER GE BEGINT! De mensch is een kuddedier; van daar dat hij de uitdrukking: „dat «moet ik ook hebben", zoo dikwijls bezigt. Dat begint al in het begin. Aïs groote Piet van Pa, ter gelegenheid van zijn, met goed gevolg afgelegd H. B. S.-examen, een fiets krijgt, zet klei ne Dirkje van zeven een pruillipje en zegt vleiend, bewust, dan wel trei terend: „Dat moet ik ook hebben". Als het slecht opgevoede, en onver standige Dirkje een Dirk is geworden heeft hij het „dat moet ik ook heb ben", nog altijd in den mond. Het nieuwe huis van een ke'nnis, de nien we auto van een buurman, de nieuw ste das van zijn vriend worden alle aanleidingen tot het bezigen van de uitdrukking. Hetgeen gelukkig niet al tijd tot practische besluiten leidt. Het „dat moet ik ook hebben" heeft de wereld natuurlijk in sommige ge vallen verder gebracht, het heeft per sonen meermalen grootsche daden doen verrichten, maarhet heeft ook menig individu op den rand van den afgrond gevoerd en heel veel leed en teleurstelling veroorzaakt. Niet iedereen toch is ijt staat een voorbeeld te copieeren en in het CO' pie het oorspronkelijke te overtref fen. De meesten copieïsten zijn er barmelijk falende stumpers, nulletjes die leven van de kruimpjes, welke van de tafels der grooten vallen, bekla genswaardige Ganzendonken die eerst door veel harde levenslessen tot het inzicht kunnen komen, dat men som' mige voorbeelden kan navolgen maar andere, hoe prachtig zij onder bepaal de omstandigheden ook werken, moet schuwen als de pest. „Dat moet ik ook hebben" moest wat minder in den mond der mensch heid bestorven liggen. De menschheid zou daar wel bij varen. Daten we na deze theorethische in leiding tot de praktijk weerkeeren, en dan naar Yerseke. Enkele inwoners van dat dorp loo- pen met plannen tot verplichte win kelsluiting rond, en reeds deden zij den gemeenteraad het verzoek toe komen de winkels voortaan te 8 uur n,m. te sluiten. Deze winkelsluiters hebben vermoe delijk naar de steden, waar de ver plichte sluiting reeds van kracht is, gekeken en gezegd: „Da mo' k ok Zeer menschelijk! Maar! Hebben diezelfde winkelsluiters al eens overwogen op welke gronden de sluiting in de steden tot stand kwam? Zoo ja, dan zouden ze weten dat dit geschiedde teneinde winkel-personeel tegep te langen arbeid te beschermen. Höeveel winkels in Yerseke „wer ken" met personeel? Vermoedelijk niet één. Sluiting voor het personeel heeft dus'geen reden van bestaan. Blijft als 'moflefsluiting om den winkelier eetfiltóijen avond te bezorgen. Zijn de winkeliers in Yerseke waar lijk-zóó met werk overbelast, dat zij den verkoop in de avonduren onmo gelijk aan kunnen? We betwijfelen zulks, en we ver moeden dat het drijven naar winkel sluiting alleen is ontstaan door de ver foeilijke uitdrukking„Da mo 'k ok Hopenlijk zal de gemeenteraad niet in het verzoek der sluiters treden. De weifelende Edelachtbaren raden we aan in Goes, dat ook al aan de „dat moet ik ook hebben"-ziekte lijdt, te informeeren hoe daar de verplichte winkelsluiting bevalt. Bij het publiek en bij de winkeliers! Zij zullen dan dra ervaren, dat het opvolgen van den raad, vervat in het opschrift van dezen „Westhoek" veel teleurstelling kan voorkomen. Ie. Alle arbeiders zullen ten ver volge acht dagen vacantie per jaar ge nieten met behoud van loon; 2e. een minimum-premie van f 250 zal wekelijks op de tot dusver gevolg de wijze onder de arbeiders worden verdeeld. Bij uitbreiding van personeel zal deze premie percentsgewijze worden verhoogd. 3e. Er zal uit de arbeiders van de fabriek een comité worden gevormd, dat contact zal hebben met de directie. Voorts zal ieder arbeider het volle recht-hebbet» om persoonlijk bij de di- reciB-.zijn belangen voor te dragen of "bezwaren, die over hem mochten zijn-binnengekomen, te weerleggen. De'c burgemeester werd gemachtigd dert'tijksbemiddelaar mede te deelen, dat—de directie een en ander tegen over,hem heeft vastgelegd. D^'burgemeester, die ons het bo venstaande mededeelde, voegde hier nog aan toe, dat de directie voorts nog •LEEUWARDEN- 1 tegenover hem had vastgelegd, dat, mocht de burgemeester kunnen aan- toonen, dat de loonen in deze streek hooger waren of zouden worden dan door de stijfselfabriek betaald werden (uitgezonderd gedurende de suiker campagne) de directie bereid zou zijn op verzoek van den burgemeester ter stond een overeenkomstige verhooging voor haar personeel te doen intreden. Waterschapsbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: met ingang van 5 Oct. a.s. tot gezworene van den Noord-Kraaijertpolder J. Dek ker Jzn. te 's Heer Arendskerke; met ingang van 19 Oct. a.s. tot dijkgraaf van hef waterschap Baarland P. van Wingen Mzn. te Oudelande; tot ge zworene van den polder Vier-bannen- van-Duiveland H. C. van de Zande te Nieuwerkerk; tot gezworene van den Clarapolder E. J. Verroeste te IJzendijke; tot gezworene van het wa terschap Oosten- en Sir-Jansland J. de Ronde te Sir-Jansland; tot gezwo rene van den Soelekerkepolder M. F. Zuijdweg te Wissenkerke; met in gang van 1 Nov. a.s. tot lid van het bestuur der waterkeering van de cala- miteuze polders Ser-Lippens, Nieuw Othene, Margaretha, Kleine-Huissens en Eendragt, W. Dees Pzn. te Zaam- g; met ingang van 1 Nov. tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Oud-Kempens- hofstede en Moggershil, J. Elenbaas Hzn. te St. Annaland, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. Het mosselbedrijf. Het mosselbedrijf is voor een groot aantal Zeeuwsche visschers een le- venskwwestïe en waar in de laatste jaren nog al eens zeer ernstig ge klaagd is over den toestand van het bedrijf en met reden, doet het goed ook eens een anderen toon te hooren aanslaan. Dezer dagen werd uit Tho- len bericht, dat het mosselbedrijf in volle werking is en dat men tevreden is over de kwaliteit en ook over den prijs. Jammer dat. in ons ergen land over het algemeen nog niet die afzet is, welke van hef goede Zeeuwsche product met grond kon gewenscht worden en dat het buitenland in deze verre vooruit is. Het is helaas! nog maar geen zeldzaamheid, dat men ten onzent over de mossels hoort spreken als: enge beesten, griezelig tuig, slik- duivels, nare dieren, slijmerig goedje enz. Als men dit heerlijk zeebanket en tevens zoo gezond en goedkoop voedsel met zulke namen hoort be stempelen, dan moet men onwillekeu rig denken aan onbekend maakt on bemind en moet met recht gezegd wor den, dat het klakkeloos napraten is. Het is diep treurig, dat België en Frankrijk de Zeeuwsche mossels zoo veel beter kennen, dan Nederland zelf. Kon men in België en Frankrijk ten plattelande ook op dezelfde wijze de mossels invoeren als in de groo- tere steden, dan zou de afzet daar enorm groot zijn, en zou in de Zeeuw sche Stroomen een tekort komen aan mosselperceelen. Wilde ons land me dehelpen in dit opzicht, dan zou hef buitenland niet als afzetgebied alleen in aanmerking behoeven te komen en dit hangt uitsluitend af van vooroor- deelen. Overproductie van mossels van in ferieure kwaliteit geweest, die verlam mend werkte op den handel, maar als de mossels werkelijk aan de eischen voldoen, die er aan gesteld moeten worden, dan zou ons land voor moe ten gaan in afzet. Er is in de laatste jaren trouwens al opgemerkt, dat de toestand is veranderd, wat deelneming aan het bedrijf betreft. Voorheen ble ven de mosselvisschers van ouders op kinderen in hun bedrijf, het kwam maar enkele malen voor, dat de zonen op andere wijze een bestaan zochten, maar waar het vaak den visschers niet naar den vleeze ging, is dat wel veranderd. Koninginne-verjaatdag in 1930. Te Middelburg is gisteravond eene vergadering gehouden, uitgeschreven door het bestuur van „Uit het Volk- Voor het Volk" om besprekingen te voeren over de viering van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin, in 1930. Besloten werd de stad in 46 buurten te verdeelen en te trachten, voor zoover dit nog niet het geval is, daar buurtcommissies op te richten, die voor eigen versiering, maar ook voor de algemeene kas gelden bijeen brengen. Het voorloopig vastgestelde pro gramma voor de algemeene feestvie ring luidt: klokluiden; muziek van den Abdijtoren; reveille; concerten op verschillende punten der stad, dit al les in den morgen van 1 September; des middags carillonbespeling; wed strijd en optocht met versierde auto's, rijwielen en rijtuigen. Als iets nieuws een „feest van den arbeid" een sa menkomen op de Markt van groepen, die arbeid in het vïsschersbedrijfhet landbouwbedrijf enz. vertolkenen des avonds muziek op de Markt, met mar mergroepen; fakkeloptocht, vuurwerk op het Molenwater en afmarsch naar de Markt. Voor Zaterdag 30 Augustus wordt een kinderfeest bedacht, als de fi nanciën het toelaten, waarom ook een beroep op de gemeentekas zal wor den gedaan. Verschillende door aanwezigen ge geven wenken, zal het bestuur nader overwegen en over een week of vier zal opnieuw vergaderd worden om te zien wat in de verschillende buur ten is bereikt. De Zeeuivsck-Vlaamsche Waterleiding. Dinsdag vergaderde te Terneuzen het voor het overgroote deel demis sionair college van commissarissen der Zeeuwsch-Vl. Waterleiding. Verschil lende punten in verband met hef be lang der vennootschap werden bespro ken. Besloten werd een vergadering van aandeelhoudsters bijeen te roe pen op 25 October a.s., voor het be noemen van commissarissen in de door beschikbaarstelling der zetels open gekomen vacatures, waarbij de wensch werd te kennen gegeven, dat de be noeming voor de te vervullen zetels hoofdelijk, en dus niet collectief, vol gens een daartoe strekkende ingedien de motie in de laatste vergadering van aandeelhoudsters, zal geschieden. Oester-verzending. Uit Zeeland werden in de afgeloo- pen maand de navolgende hoeveel heden oesters verzonden: naar Engeland 1.941.600 stuks naar Duitschland 231.990 stuks naar Nederland 141.641 stuks naar België 137.600 stuks naar andere landen 9.520 stuks In 'totaal dus 2.462.351 stuks In September 1928 werden in totaal 2.100.813 stuks verzonden. IJssport. Tijdens den hevigen winter van 1928—1929, is te Middelburg een nieuwe ijsclub opgericht. Thans is in eene vergadering een vasten vorm aan deze vereeniging gegeven, door hef vaststellen van statuten en contribu tie, terwijl getracht wordt een reserve fonds te vormen om een eigen terrein te krijgen. Voor den a.s. winter zal bij ijs de vereeniging beschikking hebben over een der vesten. AARDENBURG. Door Ged. Staten van Zeeland is goedkeuring verleend aan de verdeeling der bezittingen van het Burgergasthuis en burgerweeshuis onder de armbesturen en dit onder enkele voorwaarden, o.a. dat de vast stelling van uit te keeren wachtgelden aan hun goedkeuring is onderworpen. DRIEWEGEN. In September is in gekomen: Janna Klazina Castel, uit Hoedekenskerke. Vertrokken: Jacoba de Bue, naar 's Heer Arendskerke. HOEDEKENSKERKE. In Septem ber zijn ingekomen: Maria Geertruida van der Salm, religieuse, uit Bergen (N.-H.); Adriaan Pieter Kole en ge zin, arts, uit BellingwoldeToekoe Mohamed Hanafiah, zonder beroep, uit Koeta Radja; Jannetje van den Dorpel, zonder beroep, van Heinkens- zand. Vertrokken: Herman de Boer en ge zin, arts, naair Voorschoten; Johanna van Damme, zonder beroep, naar Baar land; Jan Remijnse en gezin, veld- arbeider, naar Kapelle; Theodoras Jo- sephus de Boo, zonder beroep, naar Huijbergen; Janna Klazina Castel, zon der beroep, naar Driewegen; Maria Antonia de Baar, dienstbode, naar Goes. KLOETINGE. In September zijn in gekomen: Maatje de Leeuw (Wed. J. Bijl), B 76; Wilhelmus Hendricus Er- wich en gezin, handelsreiziger, B 129; Pieter Verschuure en gezin, landar beider, C 65; Catharina Adriana Ver- meule, dienstbode, C 49; Hendrik Da niël Amperse, commissionair in vee, D 88; Pieternella van Dalen, dienst bode, B 141; Adri Cor Jan van den Berg, bakkersknecht, A 176; Neeltje Kastelein, dienstbode, A 77. Vertrokken: Gualtherus Jacob van den Bosch, zonder beroep, naar Vlis- singen, Badhuisstraat 821; Johanna ZandeeVerhage, huishoudster, naar Terneuzen, Nieuwediepstraat 40; Adri ana Hermina Schrijver, helpster open bare bewaarschool Goes, naar Goes, Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten J Oude Singel 78; Maria Geertruida de Kramer—Molhoek, zonder beroep, naar Dordrecht, Heijsterbachstraat 20 (zwart); Jacob Zwartepoorte en ge zin, chauffeur, naar Dïnteloord, Wil- helminastraat 255b; Willem Cornelis van Liere, zonder beroep, naarZalt- Bommel, Kerkstraat B 239. KRABBENDIJKE. Het bestuur der veilingsvereeniging „E. M. M." heeft aan de leden een circulaire gezonden, waarin het mededeelingen doet van de pogingen om nog gedurende dit seizoen te komen tot een regelmatige uien-veiling. Het bestuur schrijft: „Ieder zal moeten toegeven, dat juist in dezen handelstak geenerlei re gel bestaat. Nu eens is er druk vraag naar dit product, dan weer heerscht er volkomen stilstand. En toch zijn uien een artikel, dat regelmatig wordt verbruikt, waarin dus ook eiken dag handel moet worden gedreven. Dit heeft inderdaad ook elders in ons land plaats en alleen dan, wanneer de regelmatige aanvoer aldaar de vraag niet kan opvangen, komen wij hier aan de beurt. Dit maakt, dat wij hier slechts enkele kooplieden krij gen, die met dezen ongeregelden toe stand op de hoogte zijn en er vloeit tevens uit voort, dat in den uienhan- del voor ons een groote speculatie zit. Het eenige middel om deze beide bezwaren te ondervangen is een re gelmatige veiling. Naar globale schatting zijn alleen in Krabbendijke en Waarde ruim 100.000 H.L. uien voorradig. Bij b.v. twee keer per week veilen, zou dus over het geheele seizoen een voldoend kwantum aanwezig zijn om op rede lijke gronden koopers te kunnen ver wachten. Wie zijn voorraad over b.v. 25 veilingen verdeelt, zou aldus den ge middelden prijs uit het seizoen be dingen. Laten we het eens probeeren! Laaf daarom aan het bestuur we ten, liefst zoo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 9 dezer, dat gij in beginsel tot medewerking bereid zijt Het bestuur zal dan de deelnemers bijeen roepen, teneinde een en ander in onderdeelen te regelen. Hetzelfde geldt van de wijnpeeën. Ook hiervan is een groot kwantum voorradig en ook dit product leent zich uitstekend voor den verkoop over de veiling. We hebben er nu zoo veel jaren over gepraat, laten we nu overgaan tot de uitvoering. Het be stuur is overtuigd, dat het in 't be lang der telers zal zijn". MIDDELBURG. De ijzergieterij der firma Boddaert en Co. is wegens slap te eenige dagen stop gezet. Zoo wordt er heden en morgen niet gewerkt OVEZAND. Ds. B. S. Dijkstra te Sloten heeft het beroep naar deze ge meente aangenomen. RILLAND-BATH. De openstelling van het nieuwe weggedeelte in deze gemeente is, door de slechte weers omstandigheden der laatste dagen,ver traagd. WEMELDINGE. In September zijn ingekomen: H. de Groot en gezin, Zwijndrecht, naar C 68; H. Hello, van Werkendam, naar Dorpstraat B 187; C.a. Schouwenaar, van 's Gravenhage, naar Kanaaldijk C 6; Joh, Zwartepoor te en gezin, van Schore, naar Dorp straat B 48; J. A Sorel, van Utrecht, naar Kanaaldijk C 4d; F. Gerritsen en gezin, van Eist, naar A 100. Vertrokken.- P. van Dalen, naar Kloetinge, Kloetingsche weg B 141; P. Vleugel, naar Rotterdam, le Bal- semïenstraat 23a; A. C. J. van den Berg, naar Kloetinge A 176; L. Gij- souw, naar Weltevreden, N.-O.-Indië; J. M. M. Dominicus, naar Geldrop, Eindhovensche weg. Goes en Gorinchem. In de vergadering van de Zwem en Badclub ,,'t Sas" op 9 Juli j.l., leidde de voorzitter de besprekingen in over een eventueel te bouwen Goesche bad-inrichting. We hebben het verslag van deze vergadering nog eens opgeslagen en we ontleenen er aan: ,De burgemeester van Goes, de heer A. Hajenius, had het bestuur een schrijven doen toekomen, dat aan sloot op een vroeger onderhoud, en waarin een voorstel tot exploitatie van het eventueel door de gemeente op te richten badhuis werd gedaan aan ,,'t Sas". In Gorinchem, geschiedt iets dergelijks met de plaatselijke bad inrichting. Het badhuis aldaar, aldus de voorzitter, heeft f 14.000 gekost. Het bevat 4 kuipbaden en 10 douches, en de gemeente behoeft ieder jaar slechts circa f500 subsidie te geven om het tekort in kas te dekken. Hef kwam spr. gewenscht voor dat het Goesche badhuis, wat indeeling en ex ploitatie betreft, op het Gorinchem- sche zou lijken". Tot zoover het verslag van de ver gadering. Thans is verschenen het verslag van de vereeniging Badhuis Gorinchem, over het tijdvak 1 Mei 1928—30 April 1929. Daaruit blijkt dat het aantal ba den is gestegen van 18.458 tot 20.481. Hef verslag zegt verder: „De finan- cieele uitkomsten waren zeer bevre digend; de gemeente behoeft slechts f 302,bij te passen om een sluitende rekening te maken. In het eerste boek jaar bedroeg dit bedrag f 516,—, in het tweede f457,—. Moge hef verslag van de vereeniging Badhuis Gorinchem aanleiding zijn tof de spoedige stichting van het Bad huis Goes. Afloop aanbesteding. Heden (Vrijdag) werd door B. en W. aanbesteed het aanbrengen van een electrische verlichting in het Schut tershof. Ingeschreven werd door M. van Driel te Kloetinge voor f2109, Ontslag verleend Aan den heer A. P. Dormaar is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brandgast. Ontslag gevraagd. Door Mej. G. J. Rembges is ont slag gevraagd als regentes van het Weeshuis alhier. Benoemd Tot onderwijzeres aan de Prins Mauritsschool te Den Haag is be noemd Mej. J. Rothuizen alhier. Geslaagd. De heer H. B. van 't Veer alhier, slaagde aan de Theologische School te Kampen voor het candidaats-exa- men. Bazar. In „de Prins van Oranje" is Dins dag en Woensdag een bazar gehou den, ten bate van de stoffeering der in aanbouw zijnde Geref. Kerk. De bazar, die zeer goed geslaagd is, zal waarschijnlijk een batig saldo opleveren van -J- f1000, Bioscopen Het „Slot Ostende" brengt deze week als eerste hoofdnummer „De 41ste", een Russische film', als twee de „Huis No. 17", een spannende detective-rolprent. In deze film treedt o.a. de Nederlandsche Lien Deyers op. In de „Landbouw-Bioscoop" wordf het pacifistische filmspel „De groot ste vijand" vertoond. De regisseur van deze film is Fred Niblo, bekend uit „Ben Hur". Iedere 75ste bezoeker krijgt een exemplaar van het boek ,De Grootste Vijand" cadeau. OVERZICHT. Dr. G. Stresmann t Een groote slag heeft dn.Duitsche regce ring en het geheele Duitsche rijk gister morgen getroffen: de Rijksminister van buitSnlandsche zaken dr. Stresemann is plotseling overleden. Sinds eenige dagen moest dr. Strese mann op bevel van zijn artsen het bed houden wegens een aanval van bronchi tis. De ziekte liet zich niet ernstig aan zien, zoodat dr. Stresemann Woensdag voor een korten tijd zijn bed en woning verliet om o.a. deel te nemen aan de be sprekingen in de Rijksdagfractie van de Duitsche Volkspartij in verband met den dreigenden, regeeringscrisis, als gevolg van de voorgestelde reorganisatie van de werk loosheidsverzekering. Hoewel dr. Stresemann spoedig naar zijn woning terugkeerde, bleef hij toch aan de politieke zaken medewerken en tot Iaat in den avond van Woensdag heeft hij van zijn bed uit o.a. medegewerkt aan de ver klaring, die de fractie van de Duitsche Volkspartij gistermorgen in den Rijksdag zou afleggen. Gedurende den nacht verergerde plot seling de toestand' van dr. Stresemann en onmiddellijk werd nieuwe geneeskundige hulp ingeroepen. Het mocht echter niet

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2