Uit den Westhoek. ProVinciemeuWs Stadsnieuws. Van Overal Binnenland TELEFONEEREN MET IN DIE. Wip bewoners van het land aan de Schelde coquetteeren nog wel eens graag mei de stelling, dat Zeeland door de over heid en door de staatsinstellingen stief moederlijk behandeld wordt. We doen ditv niet altijd ten onrechte, maar °ok niét steeds met recht. Soms gedenkt de overheid den uithoek van ons land waarlijk tijdig, Neem b.v. de gelegenheid tot telefoneeren met Indie. Terwijl nog niet in alle provinciën een spreekcel voor het spreken met de bewo ners van onze koloniën in Oost-Indië in gplyuik is gesteld, krijgen de Zeeuwen er Zaterdag, reeds een. Deze komt n.l. te Mid dclburg, welke stad als hoofdplaats van ons gewest wel de meeste aanspraak daar op* mocht maken. Met ingang van 7 Oct. a.s. zal men dus in Middelburg een radio-telefoonge sprek met Indië kunnen voeren dank zij het hoofdbestuur der posterijen, dat zich onze provincie ditmaal wel wilde herinne ren, en dat blijkbaar van de meening uit ging, dat een hoofdstad van een provincie voor een experiment met een of ander on derdeel van het telefoon-bedrijf in aanmer king konrt. 'Juist. Maar is het dan niet heel vreemd, dat ditzelfde hoofdbestuur de gplegenheid tot telefoneeren in onze hoofdstad op Zonda gen zoo slecht verzorgde? Vermoedelijk zullen de Middelburgers en de bewoners der omliggende plaatsen meer gebaat zijn bij een vofiedigen Zon dagsdienst dan bij een spreekcel voor Indië. Alhoewel.... de posterijen behoeven het een niet voor het andere te laten] de schoolterreinen te Emmen ook kippen kunnen vinden. Het denkbeeld om op deze wijze de Drentsche jeugd reeds vroeg hef op de juiste wijze kippenhouden te leeren, is eenige weken geleden gelan ceerd door den heer Holsteijn, redac teur der „Pluimveebode", die onlangs de gemeente Emmen heeft bezocht en twee artikelen heeft geschreven ter bevordering en voorlichting der Drent sche pluimveeteelt. Dezer dagen nu zijn de hoofden van seholen te Emmen die met het plan instemden, verrast door de tij ding dat de firma P. Sluis te Wees- perkarspel, gratis ter beschikking stel de 10 model hokken elk met 20 jonge hennen. Deze toornen zullen in een legwedstrijd worden vereenigd, waar voor tevens een zilveren wisselbeker is toegezegd. Einde van den zomertijd. Wij herinneren er aan, dat de zo mertijd" eindigt den óden October des ochtends 3 uur, zoodat in den nacht van Zaterdag op Zondag de klokken een uur moeten worden achteruitgezet. Verduistering. Door de politie is proces-verbaal opgdmaakt tegen een tweetal schip pers;. die een partij goederen, welke in de Schelde ronddreven hadden op- gevischt, en die zij in Sas van Gent en Terneuzen aan verschillende per- sopgft, hadden verkocht. De voorwer pen "bleken bij onderzoek afkomstig te zijn van het onlangs fe Walsoorden gezonken Belg. stoomschip „Estella". CÖLIJNSPLAAT. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school alhier, hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. ELLEWOUTSDIJK. Er hebben zich 130 personen opgegeven voor inenting tegen alastrïm in deze gemeente. Wan neer deze inenting zal plaats hebben, is nog niet bekend. Maandagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Na lezing der notulen en behandeling der ingeko men stukken werd de gemeentebe- grooting voor 1930 aangeboden, die in ontvangsten en uitgaven sluit met f 25tis98,7ly2> waaronder een post van f997,88 voor onvoorzien. Aan het De partement Ellewoutsdijk der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen wordt een subsidie van f 25,toegestaan voor een te houden tuinbouw- en fruitteeltcursus. Aan Ged. Staten zal bericht worden, dat de raad, nu een maal de Motor- en Rijwielverordening goedgekeurd is, niet genegen is déze te wijzigen, te meer, waar zijns In ziens de wijziging overbodig is. Daar na wordt de instructie voor den amb tenaar, belast met het bouwtoezicht, vastgesteld en benoemd tot ambtenaar op een jaarwedde van f50,—, de heer P. M. Diéleman. Het verzoek der Ver eeniging van Nederlandsche Gemeen ten om tjen bijdrage a 1 i Pent per in woner voor de aankleeding eener be stuurskamer, wordt niet ingewilligd, daar de raad de hiervoor benoodig- de som (f 15.000,—) te hoog vindt. HOEDEKENSKERKE. Voor de va cante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, heb ben zich 11 sollicitanten gemeld. KAPELLE. Wegens geringe deelna me is de Postduivenvereeniging „De snelle vlucht" (Zaterdagvliegers) al hier stilgelegd. Enkele leden, die toch wenschten deel te nemen aan wed vluchten zijn thans als lid toegetre den tot de vereeniging „De blauwe doffer" te Hansweert. Eerstgenoemde vereeniging telt 7 leden, laatstgenoem de 20 leden. KRUININGEN. Maandagmiddag had de begrafenis plaats van den heer J. Kostense, In leven wethouder dezer gemeente. Onder groote belangstel ling trok de stoet grafwaarts, waarbij zich voor het raadhuis aansloten de gemeenteraadsleden alsmede de bur gemeester en den secretaris vanKrab- bendijke met den gasdïrecteur. Aan de geopende groeve sprak Ds. B. ter Haar Romeny naar aanleiding van Psalm 91 een ernstig woord van ver maning en troost tof familie en om standers. Daarna sprak burgemeester Elenbaas die den overledene herdacht als een werkzaam persoon voor de zijnen niet alleen, doch ook voor de gemeenschap. 28 jaar was hij raadslid en 13 jaar wethouder. De gemeente en ook spreker zelf, zal steeds in dankbare herinnering bewaren al wat de overledene voor Kruiningen is ge weest. Mede op verzoek van den voor zitter der Ned. Herv. rterkvoogdij me moreerde spreker wat hij in dit col lege gedaan heeft. Nadat Ds. ter Haar Romeny gebeden had, dankte de zoon namens de familie de sprekers en al len voor de laatste eer aan zijn va der bewezen. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de heer v. d. Borght en Burkink. Na voorlezing der notulen deelt de voorzitter mede, dat op 30 September door B. en W. de kas van den gemeente-ontvanger is nagezien en in orde bevonden, en dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de geldleening voor schoolbouw bij Ge- meente-crediet a pari tegen 5»/o, be nevens de gewijzigde begrooting over 1929. Alle deze mededeeiingen wor den voor kennisgeving aangenomen. Aan het bestuur der Bijz, School te Kruiningen wordt voor de vak-onder wijzeres, verbonden aan die school, toegekend over 1927 f 82,50 en over 1928 f 101,50. Ter vervanging der be staande sfeenkolenkachels worden door het bestuur der Bijz. School te Krui ningen gelden gevraagd voor verwar mingsinrichting door gas. De voorzit ter zegt, dat de kosten daarvoor f854,55 bedragen. De heer Visscher informeert naar de oude kachels. De heer Minnaar zegt dat dit kolomka chels zijn, die het geheele lokaal niet verwarmen, maar die dichtbij te warm zijn. Met algemeene stemmen wordt aan het verzoek voldaan. Aan art. 24 der verordening bedoeld bij art. 1 der Woningwet, wordt met algemeene stemmen toegevoegd, dat B. en W. kunnen toestaan dat voor woningen, te bouwen buiten de bebouwde kommen der gemeente, als dakbedekking ge bruikt wordt tegen brandgevaar ge prepareerd riet. Goedgekeurd wordt een wijziging der begrooting van hef Burgerlijk Armbestuur voor 1929 in verband met het aangaan eener geld leening a flOOO,— ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, alsmede een wijziging in den kapitaaldienst der ge- meentebegrooting voor 1929. Hef be stuur der Geref. School te Oostdijk verzoekt, gezien het besluit van den gemeenteraad te Krabbendijke tot op heffing der O. L. School te Oostdijk, en dat het aantal leerlingen dier school sedert het vorige raadsbesluit van den gemeenteraad van Kruiningen is gedaald van 17 tot 13, alsnog te besluiten tot opheffing dier gemeen schappelijke O. L. School en het vrij komende lokaal in bruikleen aan hen af te staan. De voorzitter zegt, dat het eigenlijk niet aangaat om op een in een vorige vergadering genomen besluit terug te komen, tenzij nieuwe gezichtspunten zich voordoen. Ook de heer Visscher meent dit. De heer Minnaar zegt, dat het genomen be sluit van Krabbendijke sindsdien en hef verlagen van het leerlingen-tal motieven zijn om deze zaak alsnog grondig te bespreken, waartoe met 5 tegen 3 stemmen besloten wordt, zoo dat het verzoek der vorige vergade ring voorgesteld door B. en W. weer in bespreking komt. De heer Minnaar zou zich verzetten tegen de opheffing der O. L. School aldaar, wanneer er geen gelegenheid was voor die kinde ren, doch Krabbendijke is niet ver af en ook Kruiningen zal met de nieuwe weg dichterbij zijn, terwijl in de be hoefte der Bijz. School toch ook voor zien moet worden door het groote aantal leerlingen. De heer v. d. Berg meent ook nu de toestand zoo is, dat gezien de groote kosten die daaraan verbonden zijn het beste is deze school op te heffen. De heer Visscher ziet in de aangevoerde motieven geen aan leiding om zoolang de wet daartoe niet verplicht, de school op te hef fen. De heer Francois meent dat het in het belang van het O. L. onderwijs dat tot opheffing besloten wordt. Met 4 voor en 4 stemmen tegen staken de stemmen, zoodat in een volgende ver gadering dit punt opnieuw in stem ming komt. Bij de rondvraag vraagt de heer Visscher of het geen tijd wordt dat we de begrooting van het gasbedrijf krijgen. De voorzitter is het met den heer Visscher eens. Hij weet dat hieraan druk gewerktwordf en deze spoedig te verwachten is voor Juli tot Dec. zoowel als voor 1930. KRABBENDIJKE. De heer A. Brak man, stationchef, zal binnenkort zijn ambt neerleggen en zich metterwoon gaan vestigen in Zeist Ruim 23 jaren is de heer Brakman hier in functie geweest. De burgers en het personeel zullen dezen ijverigen en humanen ambtenaar noode zien vertrekken. Al tijd stond hij op de bres voor de be langen van de Mij. en de burgerij. Maandagavond vergaderde hef Nutsdepartement alhier, onder voor zitterschap van den heer A, Tollenaar. De voorzifter wees er op, dat door vertrek van enkele actieve leden het Dep. gevoelige verliezen heeft gele den. Hij hoopte, dat de jongeren de rijen weer zullen aanvullen en dat de lauwen waf meer belangstelling zul len krijgen voor het Nutswerk. De penningmeesteres deed daarna reke ning en verantwoording. Er is een goed slot van f 25,841/2- Dank zij de activiteit van de tooneelclub, door hef geven van uitvoeringen op verschil lende plaatsen, kon de vernieuwing van het tooneel bijna geheel betaald worden. Voor de a.s. wintercampagne werden verschillende sprekers ge noemd. De aandacht werd gevestigd op de Nutsbibliotheek, die over de nieuwste werken van bekende schrij vers beschikt, doch waarvan zoo wei nig gebruik wordt gemaakt. Een ad vertentie zal worden geplaatst om meer lezers te krijgen. In de biblio theekcommissie werden benoemd de heer Notaris van Dijke en Mej. A. Nieuwenhuijse. KAMPERLAND. Alhier is bij een vier-jarig, niet ingeënt kind, alastrim geconstateerd. NISSE. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school VI te Sliedrecht de heer N. M. van de Vel de alhier. Op de voordracht voor onder wijzer aan een der openbare lagere scholen te Middelburg, komt als no. 1 voor de heer N. M. van de Velde alhier. Donderdag 3 Oct. zal ook hier gelegenheid gegeven worden, koste loos gevaccineerd of gerevaccineerd te worden. OVEZAND. Onze vroegere dorps genoot de heer B. J. Elsman, hoofd der Chr. School te Gorredijk (Fries land), is benoemd tot hoofd der Chr. School te Raamsdonk (N.-Br.). RILLAND-BATH. De werkzaamhe den aan het eerste gedeelte van den nieuwen Rijksverkeersweg van hier naar Kapelle naderen thans hun vol tooiing. Hier is men genaderd tot den derden weg. Het ligt in de bedoeling dit wegvak a.s. Donderdag voor hef verkeer open te stellen, zoodat men dan komende van Bergen op Zoom en van uit Zeeland naar Noord-Brabant aan de Haasjes recht door kan rijden. Hierdoor vervalt het verkeer door het dorp Rilland en behoeft men ook den beruchten overweg aan den derden weg niet meer te passeeren, 't welk zeer zeker een geruststelling voor vele automobilisten zal zijn. De weg is flink breed en aan beide zijden be vindt zich een rijwielpad, zoodat wiel rijders steeds rechts kunnen rijden, wat voor de veiligheid van het ver keer van groot belang is. De verhar ding is gemaakt van een asphaltbe- dekking en ziet er keurig uit. Dit ge deelte is aangelegd door den aanne mer A. de Wilde te Middelburg en het werd in een jaar tijd bijna vol tooid. SCHORE. Daar de vorige week slechts zeer weinig personen gebruik hebben gemaakt van de geboden gele genheid tot kostelooze ieenting tegen alastrim, zal nog eens tot kostelooze inenting worden overgegaan en wel op Donderdag 3 Oct. a.s. des namiddags 2 uur (nieuwe tijd) ten gemeente huize. In September zijn ingekomen: 6, Louis de Koeijer, fruithandelaar, van Kapelle; 14, Pieter Deurloo, onder wijzer, van Tholen; 19, Jansje Schoen, huishoudster, van Nuenen (N.-Br.); 19, Melchert Bakker, stationchef, van Nue nen (N.-Br.); 28, Apolonia Maria van der Borgt, dienstbode, van Kruiningen. Vertrokken: 2, Elisabeth Tannetje Meijaard, onderwijzeres, naar Katten- dijke A 53; 5, Johannis Zwartepoorte en gezin, los werkman, naar Wemel- dinge B 48; 9, Andries Bruijnzeel, zonder beroep, naar Dordrecht, Ree weg 40; 25, Adriaan Jan Houtman, arbeider Ned. Spoorwegen, naar Box tel B 502. Op 12 October a.s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat Ds. C Henge- veld te Oud-Gastel (N.-Br.) zijn in trede deed bij de Ned. Herv. Kerk te Schore. Dit was de eerste gemeente van Ds. Hengeveld. WAARDE. In de Maandag gehou den vergadering van den raad dezer gemeente waren alle leden present. De begrooting voor den dienst 1930 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 33.707,33, met een post van onvoorziene uitgaven groot f 1255,33, en werd eveneens vastge steld een verordening op de heffing van schoolgeld en die op de invorde ring. In verband met den toestand van de s cheepszate in de haven, werd door B. en W. een onderzoek dien aangaande toegezegd en zullen B. en W. een proef nemen met een ver- keersspiegel bij den ingang van het dorp om de wenschelïjkheid te over wegen al of niet tot definitieve plaat sing over te gaan. WOLPHAARTSDIJK. Ds. K. de Ja ger te Nunspeet heeft bedankt voor het beroep naar hier. YERSEKE. De verzending van mos selen naar Duitschland is weer zeer groot. Men kan aannemen dat iedere week 1200 a 1500 balen van hieruit worden verzonden. Zaterdag zijn de eerste groote mosselen van de Zuider zee aangevoerd. Prijs -f- f 1,75 per ton. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Kapelle (Z.) is benoemd de heer J. Glerum alhier. Concert. In ons blad kunnen we onmoge lijk aandacht wijden aan alle concer ten, die de plaatselijke muziekvereeni- gingen in het zomerseizoen tot ge noegen van zeer vele stadgenooten in de muziektent op de Markt geven. Maar thans willen we dan toch eens een uitzondering maken, en wel voor het concert der Mondharmonica-ver- eeniging, dat gisteravond plaats vond. Ondanks het minder mooie weer, of liever: ondanks de koele temperatuur :hadden de musiceerenden zeer veel belangstelling. Deze beperkte zich niet Üot een aandachtig luisteren of tot een warm applaus na ieder nummer, doch ze bepaalde zich zelfs tot het meezingen van een enkel lied. Dat was alleraardigst, zoo als de geheele uitvoering alleraardigst was. We heb ben bij de bespreking van een orkest door de Mondharmonica-vereeniging in een zaal wel eens gewezen op het succes dat dit gezelschap in de open lucht zou oogsten.... Welnu dit is gisteravond gebleken. We hopen in het volgend seizoen de wakkere bespelers van het goedkoop ste, maar ook populairste instrument, nog meermalen op de planken van de Markt te zien en te hooren. En liefst.... nu Ja, laten we 't nog één keer zeggen.... in een nieuwe mu ziektent. Want de tegenwoordige Enfin.... U weet het! Ontslag en benoeming. Aan den heer J. Torbijn is op diens verzoek eervol ontslag verleend als koster der Doopsgezinde Kerk. Per 1 October is in die functie benoemd de heer J. Dijkema. Nieuwe telefoonaansluitingen. De opgaaf van nieuwe aansluitingen aan het Rijkstelefoonnet te Goes met de daaronder ressorteerende hulptele foonkantoren en telefoonstations luidt over de maand September: No. 355, Goes, Joh. Gunst, Nieuw- straat 13; No. 4, Hoedekenskerke, A. P. Kole, A 21; No. 3, Wissenkerke, J. L. J. Bruijnzeel, Voorstraat A 97; No. 14, Wolphaartsdijk, A. Eggebeen, A 116. Gevonden voorwerpen. In September zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: Een zilverbon van f 2,50twee school - étui's met inhoud, een vulpotlood, een parapluie, vier rijwielbelastingmerken 1929—1930; een ijzeren hamer, een beitel; drie portemonnaie's met in houd; twee duimstokken; een zilveren manchetknoop; drie huissleutels; twee kinderschortjes; 'n bedsprei; een pak je inhoudende een lapje stof; een paar kousen; een touwtje met sleu tels; een gulden; een doublé pols horloge met armband; een schoolca hier; een zilveren armbandje; een in signe van de Volksweerbaarheid; een kwartje; een boodschaptascheen kin derfiets; een hangslot; twee ledige benzïnevaten; een gouden armband horloge; een spuit en een snelverband; een ceintuur; een regenjais; een paar sokken; een kindertrui; een halsket ting; een kïppenmand; een beursje met inhoud; een zakmes; een zilve ren horloge met schakelarmband; een ijzeren horloge met koperen ketting; een doublé armband; een jongenspet; twee touwen; een gummibal; een sleu teltje met ring; een doos met schoe nen; twee kindertaschjes met inhoud; een penhouder met pen; een zilveren insigne van een meisjesvereeniging en een zilveren collier met een beeldje. Telefunken. Een loudspeaker-wagen van Tele funken heeft Maandag Goes doen ge nieten van mooie gramafoon-muzïek. In den wagen bevindt zich een groot toestel voor de eigenlijke uitzending; een loudspeaker zorgt voor verre ver spreiding. Achterin een practisch in gerichte kleine studio, een gramafoon, een microfoon en een „radio" om ook met deze wagen muziek van uit den aether te verspreiden. Bovendien een telefoon! Natuurlijk had deze Telefunken-wagen overal veel be- belangstelling. De bad-inrichting. Als we de teekenpen goed konden hanfeeren, zouden we onze lezers reeds lang een zoekplaatje onder de oogen hebben gebracht Het onder schrift zou geluid hebben: „Waar is de Goesche bad-inrichting?" De aan dachtige en scherpzinnige oplosser van het zoekplaatje zou de bad-inrichting in de teekening hebben gevon denniet in de nabijheid van de gasfabriek, doch in een der portefeuil les in een der kamers van ons Stad huis. Want daar bevindt zij zich nog steeds. We kunnen niet teekenen, het zoek plaatje bleef dus achterwege, maar toch konden we niet nalaten nog eens aan de bad-inrichting te herinneren. Niet omdat we vreezen dat zij in por tefeuille zal vergaan (in een der ver gaderingen van ,,'t Sas" is er immers al over gesproken) doch omdat wij het nog langer uitstellen van de be handeling der plannen betreuren. Het badseizoen is voorbij, aan 't Sas kan men niet meer terecht. Waar moeten de Goesenaren zich dus dezen win ter reinigen? Zoekplaatje II! Uitstekend geschikt voor 1 April, tenzij de bad-inrichting er dan werkelijk al is. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 1 vaars, 4 kalveren en 49 biggen. Te Oegstgeest doet zich een ge val van slaapziekte voor. Een vol wassen man slaapt reeds veertien da gen achtereen. In een der Vrouwenpaviljoens der stichting „Dennenoord" van de vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankz. en Zenuwlijders te Zuidlaren, zijn verschillende gevallen van ty phus geconstateerd. Er zijn onmid dellijk maatregelen genomen om uit breiding te voorkomen. De toestand van de patiënten is bevredigend. In geen jaren is in het Zuiden van Friesland zooveel regen gevallen als gisternacht. Een volgeladen schuit met grint van de firma Gebrs. Fran- keman, liggende in de Lemster Rijn, is tengevolge van dezen zwaren regen gezonken. o Rad iotelefoondie n s t Ned. Indië. Met ingang van 7 October a.s. worjt d« gelegenheid tot het voeren van een radio- telefoongesprek met Ned. Indië uitgebreid. Nieuwe spreekcellen worden dan in ge bruik g|einomen te Leeuwarden, Maas tricht, 's-Hertogenbosch en Middelburg. In totaal nemen thans 14 spreekcellen aan dit verkeer deel. De spreektijden zijn met ingang van genoemden datum als volgt vastgesteld: op Maandagen en Dinsdagen van 13

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2