116 Jaargang. DRIE WEKEN VAN i LIEFDE. N° 117. Woensdag 2 October 1929 Binnenland LINTVELT's BAZAR Complete Cassettes I Lrand en Tuinbouw Rechtszaken. Uit de Radiowereld School en kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE Uitgave Numlooze Vennootschap Goesciie Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT Kleeowens 4 Rosa' Drukkers- i gevestigd te Goes. Uitgeversbedrijf ADVERTENTIBN van 1—5 regels f1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaataing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorin. Groenschandalen te Leiden! In de studentensociëteit „Minerva" te Leiden, hebben, mogen wij „Het Volk" gelooven, ernstige groenschan- dalen plaats gehad. Het was er een beestenboel, als in geen jaren het ge val is geweest. De groenen stonden aan ernstige mishandelingen bloot. Het blad, voor welks rekening deze berichten natuurlijk geheel en al blij ven, noemt een paar voorbeelden. Vier magere groenen werden ineen hondenhok geperst. Dit hondenhok werd gedurende een kwartier in alle mogelijke standen en op vrij hardhan dige wijze door den tuin van „Mi nerva" gewenteld. Toen de bedrijvers, die vanzelfsprekend sterk onder den invloed van sterken drank waren, ge noeg hadden van hun wandaad, wa ren de groenen zoo uitgeput, dat zij niet uit eigener beweging het hondenhok konden verlaten, doch er uitgetrok ken moesten worden. Op de commis siekamer van de sociëteit ging het nog erger toe. Hier werden zij meedoo- genloos met bierglazen bewerkt, die op hun lichaam werden stukgeslagen. Nadat hun kleeren geheel met glas scherven bedekt waren, die tof op de huid doordrongen, trok men hun de kleeren van hef lijf. Na Giessen Nieuwkerk. In „Het Leven" lucht mr. Francois Pauwels zijn hart nog eens over de affaire Giessen—Nieuwkerk. We ha len uit zijn artikel aan: Wie zich de Papendrechfsche smeer lapperij herinnert, en de Culemborg- sche blamage nog niet vergeten is, wil misschien ook even terugdenken aan de zaak van Dirk Roza, beschuldigd van den dubbelen moord te Spaarndam. De verdachte kreeg 20 jaar in Haar lem, in hooger beroep werd levens lang geëischt en ten slotte werd de man.... vrijgesproken! Tijdens de be handeling, in appèl, waarin ik den verdachte verdedigde, bleek dat Roza meer uitsluitend talent bezat om krin getjes in het water te spugen vanaf z'n geliefde Spaarndammer-bruggetjes maar overigens geen konijn kon zien slachten, zonder beroerd te worden. En dan de moord in het Sarphatipark te Amsterdam Charles Meys werd door de leu gens van de politie in eersten aanleg tot een zware gevangenisstraf veroor deeld en slechts aan de bijzondere schranderheid en eerlijkheid van mr. Jolles, destijds raadsheer in het Hof, is het te danken geweest dat Meys, die hoegenaamd niets met den moord Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 50 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Paul had naar het gegeven adre» van Dmitry getelegrafeerd, dat hij den volgenden morgen te Parijs zou zijn en in welk hotel. Hij koos een groote caravanserai, daar het geschikter was om ongemerkt te komen en te gaan, als Dmitry's bezoek misschien een ge heim moest blijven. En met een ont zettend ongeduld wachtte hij de komst van den trouwen dienaar af. Hij gebruikte juist zijn vroegtijdig ontbijt in zijn zitkamer, toen de oude man binnentrad. De heele reis door had Paul zich gedwongen geen veron derstellingen te maken; spoedig zou hij zien en weten, dat was genoeg. Maar hij had neiging om de hand van dezen trouwen dienaar te vermorze len van vreugde, toen deze hem eer biedig begroette. „Maakte zijne Excellentie het goed!" „Ja". En nu moest hij met zijn nieuws voor den dag komen. Madame had hem opgedragen hier te maken had, werd vrijgesproken en later twee nieuwe verdachten voor hetzelfde feit veroordeeld. Met een lichte huivering vroegen mij belangstellenden of er nou nog meer onschuldigen, net als Teunissen en Klunder, in Leeuwarden zaten! Het is moeilijk op deze vraag te antwoorden, schrijft mr. Pauwels in „Het Leven", omdat mijn opgaven voor derden volkomen oncontroleer baar zijn. Toch zal ik' er u één noemen, aan wien de justitie een even laffen als gemeenen moord beging. De man is zestig jaar en zit nog immer in zijn „steenen doodkist" 't woord is van Teunissen! te Leeuwarden. En ik bezweer u, onschuldig! Gewijzigd biljet van f 1000. De directie van de Nederlandsche Bank maakt in de „Ned. Staatscou rant" van 30 Sept., no. 190, bekend, dat zij een bankbiljet van f1000 in omloop zal brengen, hetwelk op ver schillende punten afwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. De wijzigingen betreffen zoowel de kleu ren als de teekening. Door een auto aangereden. Zondagavond omstreeks half 11 wan delde de heer Disfelmeier met zijn meisje op de Streeperstraat teSchaes- berg. Een taxi bestuurd door iemand uit Ubach over Worms, kwam uit de richting van Heerlen en reed het paar aan. De jongeman is na enkele minu ten aan de opgeloopen verwondingen overleden. Het meisje werd niet ern stig verwond. Ontactisch optreden van een politieagent! Zondagmiddag omstreeks vijf uur, zoo meldt de „Haagsche Crt.", was op den Strandweg te Scheveningen, tus- schen Paiaoestraat en de schiettent, een motorrijder bezig zijn kunsten te vertoonen. Hij ging op het zadel staan en reed aldus den boulevard af. Het behoeft geen betoog, dat één en ander veel bekijks trok; men verwacht toch dergelijke evoluties eerder in een cir cus of variété, dan op den publïeken weg. Het duurde niet lang of uit de Palacestraat kwam een motorfiets van de motor-brigade, bestuurd door een agent. In het zijspan zat een inspec teur. Het onvermijdelijke gebeurde: de motorrijder-acrobaat werd op het ontoelaatbare van zijn evoluties ge wezen en de agent maakte proces verbaal tegen hem op, waarna de mo torrijder zijn weg vervolgde dit maal zooals het op een motor gebrui kelijk is. Hiermede had, aldus verder het blad, de gebeurtenis tot het verleden kunnen behooren en zulks zou ook het geval zijn geweest, ware het niet, dat door het weinig tactisch optreden van den agent de geschiedenis een vervolg had gekregen. En een niet zeer aangenaam vervolg. De ordebewaarder sloeg zijn motor aan, de inspecteur nam weer plaats in het zijspan, toen heen te komen en zijne Excellentie te bezoeken, daar Parijs niet zoo on bereikbaar was als Engeland en om te beginnen: „Ja, Madame maakte hef best." Er was iets in zijne stem, toen hij dat zeide, dat Paul een uit roep deed slaken en hem nog scher per deed ondervragen, maar hij her haalde slechts: „Ja, Madame maak te het best nog wel een beetje zwak, maar toch goed en de veraf gode zoon maakte het ook best, zooals zijn gebiedster hem had opgedragen Zijne Excellentie te melden en was het evenbeeld van zijn Doorluchtigen Vader". En de oude man sloeg zijne oogen neer en Paul keek uit het raam en trilde over al zijn leden. „De om standigheden maakten het uiterst moei lijk voor Madame om het Zuidelijke land, waar ze nu was, te verlaten, maar zij wenschte vurig Zijne Excel lentie terug te zien als men eene dusdanige ontmoeting tenminste be werkstelligen kon". Hij zweeg en Paul riep uit: „dat het natuurlijk bewerk stelligd kon worden, en dat hij dien avond nog kon vertrekken". Maar Dmitry schudde zijh hoofd. ,Dat zou onmogelijk zijn", zei hij. .Eerst moestdn ze een heel plan sa menstellen. Hij moest een jacht ne men en kon niet veilig naar de Zuid kust van Europa gaan voor einde Mei. de agent zich plotseling tot het pu bliek keerde, dat zich op het breede trottoir bevond en barsch bevalDoor- loopen. Waarschijnlijk ging hem dat doorloopen niet spoedig genoeg naar den zin; de menschen, onder wie zich verscheidene kinderen bevonden, be grepen trouwens niet, om welke reden het bevel werd uitgevaardigd, nu er niets meer te zien was. Hoe het zij: de agent gaf zijn motor gas en reed, tot aller consternatie, op het publiek in. Een burger maakte op een dusda nige gevaarlijke manier van rijden aan merkingen, waarop de agent zijn mo tor stopte, er af sprong en den burger een slag in den nek toebracht. Deze kon zich niet beheerschen en diende op zijn beurt den agent een stomp toe, met het gevolg, dat beiden over den grond kwamen te rollen. Door het publiek werden de vechtenden gescheiden. Daarop trok de agent, of schoon het publiek in het minst niet een vijandelijke houding had aange nomen, zijn revolver en zwaaide met het wapen dreigend in het rond. Toen kwam assistentie opdagen en de bur ger werd medegenomen naar het bu reau aan den Gevers Deynootweg. Aanvankelijk verzette hij zich tegen zijn arrestatie, doch op aanraden van het publiek ging hij gewillig mede. De moord te 'sGravenhage. Naar de „Haagsche Crt." meldt, heeft het verdere politie-onderzoek in de zaak tegen K. v. d. M., verdacht van den moord op de 72-jarige me vrouw Odem aan het Bezuidenhout, nog een belangrijk feit naar voren gebracht. De huishoudster heeft na melijk verklaard, dat K. v. d. M. op den dag van den moord omstreeks 12 uur in den middag een bezoek aan mevrouw Odem heeft gebracht. Hij belde aan en toen zij hem opendeed, maakte hij zich bekend als verte genwoordiger der firma Hus. Hij wenschte mevrouw te spreken. De huishoudster heeft den man bij me vrouw Odem aangediend; deze ont ving hem onmiddellijk en had een on derhoud met hem, dat ongeveer 20 minuten duurde. Wat er gedurende dit onderhoud besproken is, weet de huis houdster vanzelf niet; wel echter weet zij, dat mevrouw Odem bij het weg gaan tegen K. v. d. M. zeide, dat zij over de zaak zou denken en dat hij 's middags om 5 uur maar eens terug moest komen. Het politie-onderzoek in deze zaak is thans geheel geëindigd. Een uitbreker. Zaterdag werd de Venlosche politie van Tegelen opgebeld, dat aldaar zoo juist een nieuwe fiets gestolen was; de dief zou op het rijwiel in de rich ting Venlo verdwenen zijn. De Ven losche politie kon inderdaad aan de Roermondsche poort te Venlo den dief arresteeren. Het bleek te zijn een ze kere G. B., een gesignaleerde, die door de rechtbank te Utrecht veroordeeld was tot vier jaar gevangenisstraf en door de Alkmaarsche rechtbank nog Tegen dien tijd zou Madame in een buitenverblijf aan de zeekust zijn, en als Zijne Excellentie met zijn jacht nabij was, zou hij misschien op een gunstig oogenblik kunnen landen en haar een paar uur zien". Paul dacht aan kapitein Grigsby. „Ik zal met een jacht komen, zoo spoedig ik mag", zeide hij tot Dmitry. En dus begonnen zij de détails vast te stellen. Paul maakte, daar Dmitry van zijne Koningin nog maar eenvou dig als van Madame sprak, hieruit op, dat zij nog steeds haar incognito wenschte te bewaren en dus wilde hij, hoe vurig hij ook verlangde alles te weten, wachten tot hij haar van aan gezicht zou zien, om ontheven te war den van zijn belofte. De tijd was aangebroken, dat hij het geheim haast niet langer meer dragen kon, maar hij wilde Dmitry niet ondervragen. Maar wel wilde hij elke bijzonderheid te weten komen betreffende de gezond heid en het welzijn zijner lieveling en op zijne behoedzame, eerbiedige manier deelde de oude dienaar me de, wat hij wist. Zijn dame was inder daad zwaar ziek geweest, vernam Paul aan den rand van het graf. O, dat was vreeselijk om aan te hooren zij nam nu echter snel in krachten toe, maar zij was te ziek geweest om een plan te kunnen maken of achik- eens tot vier maanden; alles wegens diefstal. In het doorzendhuïs te Alk maar had hij de kans schoon gezien te ontvluchten. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag werd hij te Venlo in arrest gehouden om Zondag aan de Tegelsche politie te worden uitgeleverd. Daar stopte men den dief in een celletje. Groot was de verba zing en dè spijt van de Tegelsche po litie, toen Maandagmorgen ontdekt werd, dat de vogel gevlogen was; met een stoel had hij het plafond van de cel ingeslagen en zoo zijn vrijheid weer weten te veroveren. getaste hoornen zoo goed als zekër doodgaan en het mag waarschijnlijk worden geacht, dat aangetaste hoo rnen een min of meer ernstige bron van besmetting vormen. Merkt dus zoo spoedig mogelijk alle aangetaste boomen om ze later te rooien of rooi ze direct. ■ma am 0 mamm DUBÉ ZILVER op de tafel Geeft cachet aan elk diner Door zijn glans en fraaie vormen Stelt het iedereen tevrêe Aan de huisvrouw schenkt 0 het vreugd Door zijn duurzaamheid en deugd! I (incl. roestvrije messen) vanaf 0 f112,-. 25 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in I Indië).. Vraagt prijscourant en betalingscondities. g N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. I Zïchtzending. Befalingscondities. Naam Adres WoonplaatsI Doorhalen wat niet gewenschf 1 wordt. I m wgmmm mm lepenziekte. Zieke iepen zijn er in den loop van den zomer weer heel wat bijgekomen. Nogmaals wil ik hier wijzen op het bericht van den Plantenziektenkundi- gen Dienst van dezen zomer, waarin wordt aangeraden alle zieke ook de lichtaangetaste boomen te merkenom ze na 't afvallen van 't blad, te kun nen kennen, met de bedoeling ze dan te rooien. Redeneer dus niet als volgt: Ik rooi de boomen die niets mteer waard zijn, maar de andere laat ik nog eenigen tijd staan. Zeker tof ze ook niets meer waard zijn en intus- schen weer andere boomen hebben besmet en zoo vervolgens. Dat zou toch wel buitengewoon kortzichtig zijn. Want het is bekend, dat eenmaal aan kingen treffen, teneinde hem weer te zien. Waf deed dat alles hem pijn. Iets had hem gezegd dat zijn vreese- lijke angst niet zonder oorzaak ge weest was. Dmitry vervolgde: „Ma dame had geen gelukkig leven, moest Zijne Doorluchtigheid weten en de moeilijkheden, die haar omringden, waren een paar maal bijna ondrage lijk geworden. De broeder van Mada me was nu echter bij haar, en was voogd over haar zoon geworden en dus was alles nu in orde en durfde de oorzaak van al haar ellende haar niet langer bedreigen". Voor éénmaal had Dmitry zich la ten gaan, terwijl hij sprak, en zijne anders zoo rustige oogen drukten nu een vreeselijken haat uit „Hij" had zulk een onbegrijpelijk slecht karak ter, dat alleen de goedheid en edele aard van Madame verhinderd hadden, dat hij nog niet vermoord was. Hij werd gehaat, zei hij, gehaat en ver vloekt; zijn leven, dat hij doorbracht in voortdurende dronkenschap en nog grootere niet uit te spreken slechtheid, zou geen cent waard zijn, als zij er niet was. De zoon van Madame zou voor altijd bemind worden, terwille van haar; wat dat betreft hoefde Zijne Excellentie dus geen vrees te hebben en Madame's broeder was er, en zon er voor zorgen dat er niets gebeurde. De Giessen-Nieutvkerksche zaak. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de revisiezaak te gen J. G Klunder en J. Teunïsseit( die door de Rechtbank te Dordrecht tot 15 jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld, ter zake van den moord op den spoorwegwachfer De Jong te Gies senNieuwkerk. Dit vonnis is door het Gerechtshof te Den Haag in hoo ger beroep bevestigd. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft nu dit vonnis vernietigd en bei de beklaagden vrijgesproken. Alleen Teunissen was bij de voor lezing van het arrest door den presi dent, Mr. Jolles, tegenwoordig. Ook de beide verdedigers waren aanwezig. In de rechtzaal was een groote schare belangstellenden tegenwoordig. De voorlezing duurde ongeveer een half uur. De V.A.R.A. vraagt zendvergunning. Naar „Het Volk" meldt, heeft het bestuur van de V.A.R.A. aan den mi nister van Waterstaat een adres ge zonden, waarin verzocht wordt aan de V.A.R.A. machtiging te willen ver- Ieenen voor den aanleg en hef ge bruik 'van een radio-zendinrichtlng mei een golflengte van 298 M. en een na der door den minister te bëpalen zend- vermogen. In de toelichting op hef adres zegt het V.A.R.A.-bestuur o.a.: „Het is noodig, dat in ons land naast den zender van N. D. O. een nieuwe zender wordt gebouwd, spe ciaal voor de naast die van 1875 M. aan ons land toegestane golflengte van 298 M. De V.A.R.A. is bereid zulk een zen der te doen bouwen en daarmede een belangrijke verantwoordelijkheid voor de verzorging van den radio-omroep in ons land op zich te nemen, indien Uwe Excellentie haar de gevraagde zendmachtiging wil verleenen". Het V.A.R.A.-bestuur heeft voorts den minister om een audiëntie ver zocht, ten einde het verzoek nader toe te lichten. School en Pluimveeteelt. Kende men tot op heden slechts de schooltuintjes, binnenkort zal men op Toen vroeg Paul aan Dmitry of zijne dame geweten had, dat hij ziek was geweest in Venetië. En hij hoor de, dat ze 't inderdaad geweten had en ze zelfs Vasili teruggezonden had om te hooren of hij ook in gevaar verkeerde en zelf op het punt wa« geweest alle voorzichtigheid op zij te zetten en naar hem toe te komen. Ol de dame had erg geleden dit laat ste jaar zeide de oude man, maar zij was schooner dan ooit en zoo lie felijk als een engel, en voortdurend behagen Scheppend in haar zoontje. Anna had zelfs gezegd dat het haar eenige vreugde was het Doorluchtige kind te liefkoozen en hem Paul te noemen zoo was hij gedoopt naar een oudoom» En weer sloeg Dmitry zijn oogen neer en weer keek Paul uit het venster en beefde. Paul! Zij had hem Paul genoemd naar hem! Dat trof hem tot in 't diepst van zijn hart. O, hoe harts tochtelijk verlangde hij haar weer te zien! Moest hij nog een heele maand wachten! Ja Dmitry zei dat het geen nuf had vóór den 28sten Mei te komen, om redenen die hij niet wilde noemen, maar die in verband stonden met „den Ellendeling". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1