Sport. LrantJ en Tuinbouw Koloniën School en kerk Uit de Radiowereld ProVinciemeuWs Stadsnieuws, Binnenland Corp., waarin hij de betaling eischt van 200.000 dollars voor bewezen dien sten, die hij ten gunste van zijn ar beid voor de marinebewapening ver richt heeft en waarmede hij de scheeps- bouwindustrie voor oorlogsschepen ge red heeft. Shearer beroept zich op de uitgaven, die hij voor zijn arbeid heeft moeten doen. Het succes van zijn arbeid is bewezen, daar acht krui sers van 10.000 ton in aanbouw zijn. Verder verklaart Shearer, dat het aan hem te wijten is, dat de onderhande lingen over de beperking der vloot- bewapening te Genève mislukt zijn, ten gevolge waarvan het Congres be sloten heeft een bedrag van 740 mil- lioen dollar voor vlootbouw uit te trekken» Volgens den journalist Pearson, die door de Senaatscommissie gehoord is, had Shearer voortdurend contactmet de vlootdeskundigen, die met hem van meenlng waren, dat de conferentie niet fnoest slagen. Aan enkele besprekingen, zeide de journalist, heb ik ook deelgenomen en de man die het levendigste betoogde, dat de conferentie moest mislukken was de schout bij nacht J. M. Reeven, lid van den Amerikaanschen marine staf.'Hetzelfde standpunt werd inge nomen door schout bij nacht Frank Schoffield, en de kapiteins ter zee Frost en Train. Al deze officieren hoopten met Shearer, dat de confe rentie tot een mislukking zou zijn ge doemd. Na deze, zoowel voor Shearer als voor de vlootdeskundigen vernietigen de vétftlaringen van den journalist te hebben-aangehoord, besloot de Se naatscommissie heden Maandag Shea rer zelf te verhooren. Misschien dat er dan nog meer aardige bijzonder heden, over de actie der voorstanders van een groote Amerikaansche vloot aan het licht komen. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: B. V. V.-P. S. V. 5-3 L. O. N. G. A.-M. V. V. 2-1 N. A. C.Wilhelmina 2—0 EindhovenN. O. A. D. 11 Roermond—Willem XI 12 Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: D. O. S. K. O.-M. E. V. O. 1-2 T. A. C.-Breda 5—1 R. B. C.—Zeelandia 53 Zuidelijke 3e klasse A N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: S. L N. O. T. O.—Hulst 0-6 Vlissingen II—Terneuzen 1—10 Walcheren—Zeelandia II 2—3 Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats imet uitslagen als volgt: De MuggenH. K. I. 30 Nachtvorst-betichten. Sinds 26 Sept. af worden tot na dere aankondiging nachtvorstverwach tingen ;radiotelegrafisch geseind door hef sfa'fïöh van het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut te De Bilt (P. I. M.). Deze berichten worden uitge zonden op de golflengte 1470 M. te 15.45 uur en te 21 uur Amsterdam- schen zomertijd (in het laatste geval na het gewone avondweerberichf. Van 7 October a.s. af geschiedt de uitzen ding te ,15.45 en te 20 uur Amster- damsch^n tijd. Een verschrikkelijk drama. Van ïiiiandsche zijde vernam de „Borneo s W, dat in het gedeelte der Marfapoerarivier, stroomend door den kampong Benoa Anjer, Bandjarmasin, het krokodillen-gevaar opnieuw ern stige afmetingen aanneemt.- Het -is we der zoo ver, dat na zonsondergang de bevolking de huizen niet meer durft verlaten; de in dien kampong vroeger gebaande weg is reeds geheel in de modder weggezakt; momenteel ontbreekt zelfs een voetpad. In dit gedeelte der hoofdstad van Zuid-Oost-Bomeo zijn de krokodillen weder baas. Reeds vroeger zijn bij hef bestuur twee rekesten ingediend met verzoek om hulp in den strijd tegen het kro- kodillengevaar, doch de bevolking mocht van bestuurszijde nog geen hulp verkrijgen. Nadat van Juli 1927 tof Juli 1928, dat is in een jaar tijds, alleen in het gedeelte der Marfapoerarivier, stroo mend door den geïsoleerden kam pong Benoa Anjer 80, zegge en schrij ve tachtig menschen, van den oever, van de bafangs en uit prauwtjes door krokodillen medegepakt en sedert spoorloos verdwenen zijn, is vorig jaar door de inwonenden van den kam pong een razzia onder deze lugubere beesten gehouden, waardoor het aan tal tijdelijk verminderd is. Nu evenwel hebben de krokodillen zich weder zoodanig vermenigvuldigd, dat maatregelen noodig zijn. Een wakkere domineesche. De vrouw van een predikant te Li verpool heeft een origineel idee in practijk gebracht. De kerkelijke school had geld noodig om te kunnen vol doen aan de eischen van het school toezicht en dus is zij er met een draai orgel, door een ponny getrokken, op uit gegaan en hoopt zij zoo de benoo- dïgde 800 pond sterling bijeen te krij gen. Moet de vrouw, volgens bijbelsch voorschrift, al zwijgen in de gemeente, op straat mag zij gerust orgeldraaien, vooral met zulk een goede intentie. Uadio in de treinen. Binnenkort zullen de Tsjecho-Slo- waaksche spoorwegen proeven nemen met radio-treintelefonie. De proeven zullen geruimen tijd duren, teneinde alle zich voordoende verschijnselen grondig te onderzoeken. In het bijzon der zal onderzocht worden, op welke wijze zich de omroep-, korte- en ultra korte golven in de nabijheid van spoor wegen gedragen, teneinde de voor het bedrijf meest gunstige golflengte vast te stellen. Winterzitting Prov. Staten. De tweede gewone zitting der Sta ten van dit gewest in 1929 is door Ged. Staten vastgesteld op Dinsdag 22 October a.s. des namiddags te half acht ure. Het ligt in de bedoeling, om de verslagen der afdeelingen te behandelen op Dinsdag 12 November des voormiddags te 11.15 uur. Verbetering verkeer tusschen de Zeeuwsche Eilanden, Zuid-Holland en en Noord-Brabant. In de bij beschikking van 2 Juli j.l. ingestelde commissie, aan welke is op gedragen te onderzoeken, welke aan redelijke eischen beantwoordende ver betering van het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en Noord-Brabant onderling behoort te worden aangebracht, zoowel wat be treft de veerverbindingen als de daar bij aansluitende hoofdwegen, zijn bij beschikking van den minister van Wa terstaat alsnog benoemd tot leden ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zee land te Middelburg; ir. L. T. van de Wall, hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat in Zuid-Holland te 's Gravenhage en R. Gerritsen te Zierikzee. De staking te Sluiskil. De arbeiders te Sluiskil hebben Don derdag met steenen naar den direc teur van de cokesfabriek gegooid, zon der hem echter te treffen. De Parijsche directeur is gekomen om besprekingen met den fabrieksver- tegenwoordiger te Sluiskil te voeren. Het resultaat was, dat de in voorbe reiding zijnde moderniseering van het bedrijf verhaast zal worden, zoodaf het aantal oude ovens, die tengevolge van de staking niet meer onderhouden worden, en uitbranden, buiten wer king gesteld zal worden, waf befee- kent dat zeker 100 tot 200 werklie den overbodig zullen worden. De di rectie zou dan waarschijnlijk bereid zijn, een deel der stakers op verhoog de loonbasis in dienst terug te ne men, echter verminderd met de zoo even genoemde overbodigen. Nader wordt gemeld, dat de leiding der fabriek den stakers heeft laten weten, dat zij Zaterdag het verdiende loon, over de dagen waarop gewerkt is deze week, konden komen halen en voorts dat zij zich als ontslagen die nen te beschouwen. De leiders der vakvereenigingen tref fen thans de administratieve maatre gelen ten behoeve van een steunver- leening. URAISljlAvANmKEMBURG'S- 4 •- lf.vërtrami 7 LEEUWARDEN Federatie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond. Gisteren werd in Hotel „De Nieu we Doelen" te Middelburg eene ver gadering gehouden van bovengenoem de federatie onder voorzitterschap van den heer D. N. van Gelderen, arts, die wees op het groote verlies dat de par tij heeft geleden door het overlijden van Dr. Aletfa Jacobs, die de eerste vrouw was, die aan een Nederlandsche hoogeschool studeerde en daar een graad behaalde. Het tegenwoordig ge slacht is niet in staat zich in te den ken welke moeite, opofferingen en te leurstellingen noodig waren eer zij daarin slaagde. De vrouwenbeweging heeft zeer veel aan haar te danken. Was zij niet een der oprichtsters van de Vereenïging Voor Vrouwenkiesrecht welker strijd na 25 jaar beloond werd met de wet-Marchant. Wanneer nu de vrouw het als vanzelf sprekend vindt, dat zij werkend, zich een onafhan kelijke positie in de Maatschappij kan veroveren, dankt zij dit aan het op offerende streven van een Aletta Ja cobs. De vredesactie vond in haar een bezielende en hard werkende mede strijdster. Als het ware vanaf haar geboorte Vrijz. Dem., bleef zij dit tot haar dood. Spr. verzoekt de aanwe zigen ter harer nagedachtenis even van hun zetels te verheffen. Hieraan werd door allen voldaan. De heer van Gelderen wees dan op de verkiezin gen voor de Tweede Kamer en zeide dat de Bond over den uitslag in het land tevreden kan zijn. De twee bij de vorige verkiezing veroverde zetels, werden, gezien het totaal aantal stem men vastgelegd, zoadat, bij een voort gang in het land als dit jaar, bij de volgende verkiezing de achtste zetel te veroveren is. Wat Zeeland aangaat kan spr. niet geheel tevreden zijn. wel ging het stemmencijfer op de V. D. niet achteruit, doch had gezien de aanwas van het kiezerskorps bedui dend moeten zijn vooruitgegaan. Dit is een aansporing om met nog groo- tere kracht voor de beginselen in'.Zee land te blijven strijden. Na enkele opmerkingen van meer huishoudelijken aard kwam spr. op de Eerste Kamerverkiezingen en wees er op hoe door een grooter aantal Statenleden in de stemmende provin cies en een andere combinatie dan voor 6 jaar, de V. D. een vierde lid in de Eerste Kamer kreeg. De V. D. tellen nu elf leden in Eerste en Tweede Kamer te samen, echter woont geen enkel lid beneden den Moerdijk. Deze toestand lijkt spr. niet gewenscht en spr. heeft zich reeds tot het hoofdbestuur gewend met het verzoek te voorzien in een regeling voor de verkiezingen der Eerste Ka mer zooals er reeds voor de Tweede Kamer bestaat. Inzake het nieuwe kabinet zegt spr. dat het is extra parlementair en chris telijk. Waf het geven zal, del toekomst zal het leeren. Uit de troonrede weet men echter reeds een ding. Men leest daarin „de versteviging van de inter nationale rechtsorde den weg zal hel pen banen tot gelijktijdige en weder- zijdsche vermindering van bewape ning". Dus is van dit kabinet niet de vervulling te verwachten van de ver kiezingsleuze „nationale ontwapening". De V. D. weten dus reeds 'waarvoor zij de komende jaren moeten strijden. Spr. verwacht dat allen aan dezen strijd deelnemen en wenscht hen toe dat hun werk bekroning vindt uitge drukt in het bij de eerstvolgende ver kiezing te behalen stemmencijfer. Spr. eindigt als volgt: Met moed en vol harding voorwaarts! Houdt koers! Besloten werd de uitgifte van hef provinciale partijblad „Houdt Koers" voort te zetten. De federatie sprak de wenschelijkheid uit dat er een re glement werd samengesteld voor de candidaatstelling voor leden der Eer ste Kamer. Algemeen werd het be zwaar gevoeld van het cumuleeren van belangrijke functies, als dat van Ka merlid met belangrijke bestuursfunc ties, burgemeester en wethouder van een groote gemeente, lid van Ged. Staten en aan het Hoofdbestuur ge vraagd dienaangaande met voorstel len te komen. De voorzitter der fede ratie, dr. van Gelderen, die perio diek aftrad, werd met groote meer derheid van stemmen herkozen. Hij nam die herbenoeming aan. Verder werden huish. zaken behandeld. 's HEER ARENDSKEKE. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Nieuwdorp hebben zich 20 sollicitanten aange meld. HOEDEKENSKERKE. In de Vrij dag gehouden vergadering van den raad was de heer D. de Regt afwezig. Vastgesteld werd een instructie voor den ambtenaar als bedoeld bij art. 9 lste lid der woningwet. Over een voorstel van B. en W. om voor deze betrekking sollicitanten op te roepen, staakten de stemmen, zoodat het ne men van een besluit in deze tot de volgende vergadering werd uitgesteld. De heer C. Franse had n.l. voorge steld een benoeming van een derge lijke ambtenaar reeds in deze verga dering te doen plaats vinden. De be grooting van het Burgerlijk Armbe stuur dienst 1930 werd daarna goed gekeurd in ontvang en uitgaaf tof een bedrag van f 6358,041/2. Met alge- meene stemmen werd besloten geen bijdrage te verleenen in de kosten verbonden aan den cursus voor li chamelijke oefeningen voor onderwij zers. Aangezien dit vak eerst 1 Jan. 1936 verplichtend wordt gesteld kwam het den raad vrij voorbarig voor daar nu reeds een cursus voor te doen volgen. Aan den onderwijzer J. C. M. Mazure werd overeenkomstig diens verzoek met ingang van 1 Nov. a.s. ontslag verleend wegens zijn benoe ming als zoodanig te Goes. Aange houden werd een voorstel van B. en W. om met het ziekenhuis te Goes een contract aan te gaan inzake de verpleging van lijders aan besmette lijke ziekten afkomstig uit deze ge meente. Bij Ged. Staten zal er op worden aangedrongen zulks op voor stel van den heer Johs. Boone om langs het gedeelte straatweg van den provincialen weg Hoedekenskerke 's Gravenpolder een rijwielpad daar te stellen. De voorzitter deelde nog mede, zulks op een vraag van den heer J. Louisse, dat hoogstwaarschijnlijk dit najaar geen suikerbieten aan de ha ven zullen worden aangevoerd, waf voor de gemeente een belangrijk fi- nantieel nadeel beteekent. HANSWEERT. De kommies H.Col- paert alhier, wordt met ingang van 5 Oct. a.s. gedetacheerd aan de Suiker fabriek te Sas van Gent. KLOETINGE. Onze correspondent zendt ons op het raadsverslag de na volgende aanvullingen: De verhooging van het presentiegeld van de leden van den raad geschied de niet éénstemmig, doch de heeren Eversdijk en van Liere stemden tegen. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie werd met f 200,ver hoogd en die van den grafdelver met f 15,—. De heer Eversdijk verliet bij de be handeling der inkomsten de vergade ring, zoodat hij bij de behandeling der belastingvoorstellen niet aanwe zig was. De heer Buitenhuis stemde tegen hef voorstel-Straub (verhooging af trek voor noodzakelijk levensonder houd Gem. Ink. belasting), vooral om dat de uitkomsten van een dergelijke verhooging niet bekend waren. KRUININGEN. Vrijdagmiddag is in het ziekenhuis te Goes na een opera tie overleden de heer J. Kostense, wethouder en secretaris-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Vrijdag om 6 uur vergaderde de gemeenteraad. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat wet houder Kostense hedenmiddag om 2 uur in het ziekenhuis te Goes is over leden; hij is overtuigd dat de raads leden evenals hij onder den indruk zijn van dit plotseling overlijden van het oudste raadslid, waar hij 25 jaren zitting had, waarvan vele jaren als wethouder. Hij zal thans hierop niet verder ingaan, doch later er op terug komen. Hij stelt voor uit piëteit deze vergadering te verdagen tot a.s. Dins dag. De vergadering sluif zich hierbij aan. Alle leden hoorden staande de woorden van burgemeester Elenbaaa aan. KRABBENDIJKE. Onder voorzitter schap van den heer Jac. Welleman, hield de afd. „Volksonderwijs" alhier een algemeene vergadering. De op komst was gering. Door den penning meester werd rekening en verant woording gedaan. Het batig saldo was f26,39. De contributie voor 1929 was nog niet geïnd. Tot bestuurslid wer den herkozen de heer C. van Weele en gekozen de heer B. Minderhoud en Jer. v. d. Sande Azn., in plaats van de heeren J. M. de Nooijer en Jan v. d. Sande. De heer M. Nieuwen- huijse en A. J. P. Kakebeeke zullen resp. de functies van secretaris en penningmeester waarnemen. Daarna kwam in behandeling de be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 5 en 6 Oct. a.s. te Utrecht. De voorzitter, tevens hoofd bestuurslid, lichtte uitvoerig toe het rapport betreffende de duur van de grondschool, dat één van de voor naamste punten op de agenda is. Naar aanleiding daarvan had een breedvoe rige gedachtenwisseling plaats. Als af gevaardigde naar bovengenoemde ver gadering werd benoemd de heer M. Maas te Schore, die zich gaarne be schikbaar stelde. VLISSINGEN. In de Vrijdag gehou den raadsvergadering is besloten af stand te doen van de erfpacht van eenig haventerrein, kade en water in verband met de onteigening van den Staat ten behoeve van de Kon. Mij. „De Schelde". Aangenomen is het voorstel om van het rijk voor f5,per M3. terug te koopen een gedeelte van den voor sportterrein bestemden grond aan den Singelweg. Ten behoeve van de vereenïging tot verbetering van de volkshuisvesting is besloten garant te zijn voor het aangaan van een geldleenïng met eerste hypotheekstelling tot ten hoogste f261.000 voor den bouw van 90 wo ningen en den benoodigden 785 M-. grond voor fl,per M3. te verkoo- pen. Besloten is tot verkoop van ver scheidene perceelen grond, w.o. grond aan den Boulevard. De prijs daar voor vastgesteld was f 10,per M-. en er was een aanbod van f5,—. B. en W, wilden daar niet in treden, doch de commissie van financiën wel. Een voorstel tot uitstel werd verworpen, dat om te verkoopen voor f 5,— per M3. werd aangenomen. Een verzoek. Zooals men weet zal liet luchtschip de Graf Zeppelin binnen kort een vlucht boven ons land maken. Het bestuur van V.V.V. alhier beeft een schrij ven tot Dr. Eckener gericht, waarin het verzoekt de Graf Zeppelin ook boven Goes en omge ving te doen drijven. Luchtpost van Indië. Het derde vliegtuig naar Indië vertrekt 3 October van Schiphol. Laatste buslichting te Goes op 2 Oc tober Postkantoor 19.45. Auto-ongeluk Donderdagavond huurden de twee Goes- sche jongens Z. en K. een auto af bij den heer De Graag in de Voorstad om een toertje te maken. Erg fortuinlijk zijn zij bij dit ritje niet geweest, want onder 's H. Hendrikskinderen zijn zij met hm voertuig van den fooogen dijk gekanteld, tnaar men zegit, doordat een andere automobilist hen aanreed. De auto werd zeer gehavend, o.a. was de geheele kap kapot en een der automobilisten, njl. Z. liep tamelijk ern stige hoofdwonden op. Opdracht. Het graven van een tankput en het ma ken van tankfundaties voor de Petroleum- Maatschappij „Purfina" te Rotterdam* depot Goes, is onderhands opgedragen aan L. F. Gtroosman, aannemer te Middelburg. Afd. „Goes" V. O. In de huishoudelijke vergadering van de afd. „Goes" van Volksonderwijs werden besproken de voorstellen voor de algemee ne vergadering, welke dit jaar op 5 en 6 October te Utrecht zal worden gehou den. Tot afgevaardigde naar deze verga dering werd benoemd de heer F. van Zee. Besloten werd evenals vorige jaren tot het houden ©ener collecte in de week van 712 October. B. en W. zal hiervoor vergunning worden gevraagd. Een bedrag zal worden uitgetrokken voor liet aanschaf fen van gymnastiekpantoffels, welke, zoo het noodig mocht blijken, op de lessen zul len worden uitgereikt. Bij de rondvraag bleek, dat er ook in andere opzichten nog wel eens te helpen valt. Getracht zal wor den, ook hierin de behulpzame hand te bie den. Tegen het (lansgevaar. Woensdag heeft een vergadering plaats gehad van het onlangs te Deventer opge richte comité tegen hetdans ge vaar, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke en maatschap pelijke richtingen. De voorzitter, ds. G. van Rhijn, deelde mee, dat het comité van actie tweemaal een onderhoud met den burgemeester heeft gehad, die zijn medewerking toezegde, doch aanried, langzaam te werk te gaajn. Na uitvoerige discussies werd besloten, een speciale courant te verspreiden, teneinde het pu bliek op het gevaar van het (dansen, vooral voor de jeugd, te wijzen. Het co mité van actie zal voor dit orgaan een redactie aanwijzen; eenige aanwezigen ga ven zich op voor het verrichten van de noodige administratieve werkzaamheden. Een „uitgevroren" wethouder. In een vorige raadsvergadering te Steen werd de soc.-dem. wethouder van Tel lingen door het raadslid Vos er van be schuldigd dat hij ten opzichte van steun- verleening aan werkloozen in den alge- loopen winter verwanten en partijganooten

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2