n° tie Maandag 50 September 1929 DRIE WEKEN VAN LIEFDE. 116 Jaargang. Binnenland Rechtszaken. Kunst. Buitenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f 2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeaweas k Ros»' Drukker»- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goee. ADVERTENTI1N van 1-5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertenfiën worden aangenomen tot 12 uur voorin. De moord aan het Bezuidenhout. De wijze, waarop Kr. v. d. M., ver dacht van moord op de 72-jarige me vrouw Odem, in het Bezuïdenhout te 's Gravenhage, de woning is binnen gedrongen, was tot heden een raadsel, dat niet opgelost was. De „Haagsche Crt." verneemt thans echter, dat het onderzoek tot een re sultaat is gekomen, dat zeer bezwa rend is voor den verdachte, en meer licht werpt op de motieven, welke verdachte hebben geleid tot het plegen van zijn vreeselijke daad. Van den aanvang af is het vermoe den geopperd, dat een tekort van f 86 in de kas van den filiaalhouder B., een neef van mevrouw Odem, niet geheel vreemd aan deze geschiedenis zou zijn. De bewijzen, welke de po litie thans in handen gekregen heeft, maken dat vermoeden tot zekerheid. Bij het regelen van den boedel en papieren van mevrouw Odem, een werkje terstond na den moord door de justitie ter hand genomen, moeten een tweetal brieven gevonden zijn, die daarover opheldering geven. De eerste brief is er een, geteekend met den naam van Bk, den neef, waarin deze zijn tante mededeelt dat hij een tekort van f 86 in de kas der firma Hus heeft, en waarin hij haar verzocht, ter voorkoming van onaangename moei lijkheden, dit tekort voor hem te wil len regelen. Het eigenaardige is echter, dat deze brief niet door BI., doch door Krom hout van der Meer geschreven is. Hef schijnt nog niet vast te staan, in hoe verre B„ van dezen brief op de hoog te is. In aansluiting op dezen brief moet er nog een tweede schrijven ge vonden zijn, waarin zoogenaamd de firma Hus aan mevrouw Odem tegen Donderdag 5 Sept., den fatalen dag van den moord, het bezoek van haren vertegenwoordiger aankondigt. Als vertegenwoordiger kwam toen volgens de verklaringen der huishoud ster, Tientje Holstein K. v. d. M., die thans als verdachte is ingesloten. Nadat hij door haar is binnengelaten, werd hem onmiddellijk bij mevrouw Odem in de voorkamer toegang ver leend. Wat er vervolgens in de kamer tus- schen K. v. d. M. en mevrouw Odem besproken is, blijft voorloopig nog een raadsel. Immers de verdachte weigert hieromtrent elke inlichting en blijft pertinent ontkennen de dame ver moord te hebben. Of mevr. Odem geweigerd heeft aan K. v. d. M. een bedrag van f86 ter hand te stellen, omdat zij het spel door zien heeft en of de verdachte daarom uit zucht voor zelf behoud haar van het leven heeft beroofd, is een vraag waar op de politie het antwoord nog niet gevonden schijnt te hebben en waar 49 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. In dien tijd ongeveer kwam kapi tein Grigsby weer bij hen logeeren. En den volgenden dag toen hij met zijn gastheer zijn pijpje rookte, op en neer wandelend langs het zonnige ter ras, nam hij de gelegenheid te baat met zijn nieuws voor den dag te ko men. „Ik ben er achter gekomen wie ze is, Charles jij ook?" „Bij Jupiter, neen!" zei Paul's va der. „Hubert is weg, zooals je weet en ik heb me nergens mee bemoeid." „Heb je tegen het eind van Februari pok opgemerkt, dat de jongen er slecht uitzag?" Sir Charles dacht een oogenblik na. „Ja zeker dat herinner ik me, verd tobbend en rusteloos en nu is hij het weer". „Ah, dat dacht ik wel!" zei Mark Grigsby met een gezicht, of hij nog veel meer wist. „Nu dan, voor den dag er mee!" zei Sir Charles ongeduldig. omtrent ook de huishoudster geen in lichtingen geven kan. Dit staat vast: de verdachte be waart een hardnekkig stilzwijgen, zelfs tegenover zijn verdediger, mr, Mobach. De toestand van de huishoudster, mej. Holstein, is langzaam, doch ze ker vooruitgaande. Een zeer belangrijke coöperatie. 24 September was het een een kwart eeuw geleden dat de Coöp. Roer- mondsche Eiermijn werd opgericht. In 1904 werden 4 millioen K.G. eieren omgezet, in 1928 75 millioen K.G., dit is rond 164 millioen stuks, terwijl in de eerste 8 maanden van 1929 reeds zijn aangevoerd 156 millioen stukster waarde van f 9.500.0C0. In den drukken tijd worden 6 a 7 millioen eieren per week aangevoerd. Op de mijn zelf werken 100 arbeiders, terwijl in de 284 afdeelingen nog -f- 600 menschen een paar dagen per week werk voor de mijn verrichten. Inpakkers en afdeelingssecretaris- sen ontvangen f 182,000 en het mijn- personeel f 77.000 aan loon. De em ballage-rekening bedraagt f 200.000, die der vrachten f150.000, terwijl de por torekening -j- f 11.000 bedraagt. Dit al les bijeen bedraagt dit 1/3 ct. per ei. De Roermondsche eiermijn is de grootste van Europa. Ze telt 28.000 leden en zet 1/7 deel der Ned. Eier- producfen om. Een organisatie dus van enorme beteekenis. De „Disciplina" vlotgekomen Het Italiaansche stoomschip „Disci plina", dat de vorige week Vrijdag des avonds bij stormweer aan den Hoek is gestrand, is Vrijdagavond, nadat een gedeelte der lading in blazers gelost was, vlot gekomen met assistentie van de sleepbooten Hudson, Blankenburg en Rozenburg en opgesleept naar Rot terdam. De staking te Zaandam. De vier bij het conflict in het hout bedrijf betrokken organisaties van werknemers hebben Donderdagmiddag en Vrijdagmorgen met hun leden ver gaderd over de eventueele werkher vatting, nu tusschen de scheeps- en bootwerkersvereeniging „Eensgezind heid" en de werkgevers overeenstem ming is bereikt. Een besluit moest worden genomen over den datum van werkhervatting. In verband met het feit, dat de havenarbeiders niet eerder met den arbeid kunnen aanvangen dan 7 October en de werkgevers in het houtbedrijf vóór dien datum even eens de werkwilligen niet konden ont slaan, werd van werknemerszijde de idee naar voren gebracht de algeheele werkhervatting te doen plaats vinden Maandag 7 October aanstaande. Het geschil in het Zaansche houtbe drijf, dat hiermede tot het verleden behoort, heeft precies zes maanden geduurd. Baggermolen gezonken. Te Dordrecht is gezonken de bag En kapitein Grigsby slaagde er in, op zijn eigen manier, een volkomen samenhangend geheel van verschillen- gebeurtenissen voor den dag te bren gen, die geen twijfel toelieten, zoodat Paul's vader ook overtuigd werd. „Zoo je weet, vertelde Tompson je in 't begin dat ze eene Russin was", zei kapitein Grigsby, na eenigen tijd gesproken te hebben, en het overige was makkelijk genoeg uit te vinden. Wij behoeven geen oordeel te vellen over de moraal van de kwestie, Char les, jij en ik kunnen alleen bliksems gelukkig zijn, dat jouw kleinzoon goed en wel op een troon zal komen." Hij had in een courant gelezen ging hij voort dat een uiterst moei lijke politieke kwestie opgelost was geworden, door de geboorte van dit kind, daar er tot op dat oogenblik absoluut geen erfgenaam was en ont zettende verwikkelingen, na den dood van den tegenwoordigen vorst het ge volg zouden zijn. Het vinnige blaadje gaf zelfs een resumé van het losban dig leven van dezen vorst en doelde er maar al te duidelijk op, dat het kind in geen geval van hem kon zijn, maar zooals zij kernachtig opmerk ten, dit droeg er slechts te meer toe bij, om den kleinen prins welkom te doen zijn, in ministerieele kringen, waar de Koningin zeer bemind en ge- eerd was en de Koning slechts ge germolen „De Schelde", welke gesleept werd van Antwerpen naar Sliedrecht. Toen de baggermolen door de brug was, is hij gekapsijsd. De bemanning wist zich op de sleepboot in veilig heid te brengen. De molen zal door het bergingsbedrijf van de Graaf en Koelman worden gelicht. Luchtpost voor Indië. Met de vliegtuigen, welke naar Ned.- Indië zullen vertrekken, zal voortaan ook gewone en aangeteekende lucht postcorrespondentie kunnen worden verzonden naar Syrië, Mesopotamië (Irak), Perzië, Britsch-Indië (Birma inbegrepen), Siarn, Straits Settlements en verder gelegen landen. Het lucht recht, te voldoen behalve de gewone frankeerkosten, is voor de tusschen- liggende landen per 20 gram bepaald: voor Syrië op 15 cent, voor Mesopota mië cn Perzië op 30 cent, voor Britsch Indië (met Birma) op 40 cent en voor Siam en Straits Settlements (Penang, Singapore) op 60 cent. Het luchtrecht voor Ned.-Indië wordt als volgt gewijzigd: briefkaarten en postwissels 40 cent per stuk, overige stukken tot en met 10 gram 40 cent, boven 10 gram tot 20 gram 75 cent en verder 75 cent per 20 gram. Het luchtrecht behoeft voortaan niet meer met de speciale luchtpostzegels te worden voldaan, dit kan eveneens door middel van gewone frankeerze gels geschieden. Nadrukkelijk wordt er evenwel de aandacht op gevestigd, dat de luchtpostzegels niet voor gewone frankeering mogen worden gebruikt. Rechtbank te Middelbutg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Een autobusdienst onderhouden zon der toestemming: M. W., 33 jaar, auto verhuurder te Waarde, vernietiging van het vonnis van den Kantonrech ter en vrijspraak. Een autobusdienst onderhouden zon der toestemmingP. v. K., 40 jaar, auto verhuurder te Waarde, vernietiging van het vonnis van den Kantonrech ter en vrijspraak. Mishandeling: A. A. d. V., 35 jaar, werkman te Vlissingen, f50 boete of 50 dagen hechtenis. Bedreiging met misdrijf: P. P., 35 jaar, schippersknecht te Yerseke f20 boete of 20 dagen hechtenis. De Leidsche adjudant en de Leerplicht. Zooals men zich herinneren zal heeft voor den Krijgsraad te 's Hertogen bosch en in hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gra venhage eenige malen terechtgestaan een adjudant-onderofficier uit Leiden, die wegens overtreding van de Leer plichtwet werd veroordeeld tot ver schillende geldboeten. Deze militair wenschte zijn kinde duld werd op zijn wankelenden troon, door het feit, dat hij haar echtgenoot was. Het blad voegde er aan toe, dat de Koning het hoofdaandeel had ge nomen in de feesten bij de geboorte van den erfgenaam, zoodat er niets te zeggen viel. Er werd ook gedoeld op zijne menigvuldige uitspattingen in buien van dronkenschap, en er ging een verhaal, hoe hij in één daarvan een bediende had geworgd en dikwijls het leven der Koningin had bedreigd. Haar broeder was nu echter bij haar, om voor haar te zorgen. „Een prettige echtgenoot om mee te doen te hebben, vindt je niet Char- els? Geen wonder dat zij een oogje op Paul kreeg, hè?" eindigde Mark Grigs by zijn verhaal. Maar Sir Charles antwoordde niet; zijne gedachten waren geheel vervuld van zijn zoon. Alle krachten der na tuur en van den hartstocht schenen hem te willen ontrukken aan het vreedzame Engeland en te voeren in een wespennest, en hij zijn vader stond daar machteloos tegenover. i i uy HOOFDSTUK XXV. April kwam met lengende dagen, met buien en zonneschijn en kouden Oostenwind. Paschen was in 't land gekomen en er was een groote partij geweest op Verdayne Place, en Lady ren niet naar school te zenden, omdat zulks naar zijn opvattingen in strijd zou zijn met Gods geboden. In verband hiermede had de advo caat-fiscaal reeds het vorig jaar bij den Voogdijraad te Leiden aangedron gen, om de kinderen van den adju dant aan diens ouderlijke macht te onttrekken. De Voogdijraad vond daar toe geen aanleiding, omdat z.i. hier niet van „verwaarloozing" sprake zou zijn. Thans heeft de officier van justitie bij de Haagsche rechtbank de zaak ambtshalve in onderzoek genomen, om te overwegen, of er aanleiding be staat, dat hier door de rechterlijke macht wordt ingegrepen in het be lang der kinderen, die tot dusver in het geheel geen onderwijs hebben ge noten, doch volgens den wil van den vader de dagen met spelen moeten doorbrengen. Operette-school. Aan hef Haagsch Conservatorium wordt met ingang van November, een operette-school verbonden. Deze school stelt zich ten doel om degenen, die later het beroep van operettezan- ger(es) kiezen willen, in de gelegen heid te stellen hun talenten op gron dige en methodische wijze te ontwik kelen, en zoodoende later een nieuwe generatie van Hollandsche operette kunstenaars te vormen. De volgende leeraren zijn aan deze school verbonden: Fritz Hïrsch (ar tistiek leider van het operette-gezel schap Fritz Hirsch) regiekunst en en semble-studie; Paul Harden (hoofd regisseur van 't gezelschap Fritz Hirsch) zang, ensemble-studie en re gie; Joseph Ziegler (eerste kapel meester van het gezelschap Friz Hirsch) rollenstudie. Het geheel staat onder techn. leiding van Fr. Hirsch. OVERZICHT. Het Shearer-schandaal. In het middelpunt van de aandacht van het op sensatie beluste Ameri- kaansche publiek staat op het oogen blik de zaak-Shearer, die door de Senaatscommissie behandeld wordt Shearer is, zooals men wellicht weet, de man, die in opdracht van eenige groote Amerikaansche scheepsbouw maatschappijen propaganda tegen de regeeringspolitiek tot vermindering van de vloot, gevoerd heeft. De steen is aan het rollen gebracht, doordat Shea rer drie scheepsbouwmaatschappijen n.1. de Bethlehem Ship Building Corp., de Newport News Ship Building Co. en de Brown Corporation, aangeklaagd heeft wegens de niet-uitbetaling van 200.000 dollars voor propagandadien- sten Zoodra dit feit Hoover ter oore Henrietta had opnieuw hare schoone luchtkasteelen in rook zien vervlie gen, door Paul's volkomen onverschil ligheid voor de liefste meisjes. Hij was van plan zich in den herfst candidaat te stellen voor het Parle ment, wanneer het zeer oude lid voor hun district zou aftreden en hij voer de dat als excuus aan voor zijne af' zondering; „hij was te hard aan 't werk voor zijne sociale plichten", zei hij. Maar in werkelijkheid werd het leven hem bijna te zwaar om te dragen. Kapitein Grigsby had de oude „Paar- sche Heidebloem" verkocht en een nieuw stoomjacht van zeven honderd ton aangeschaft groot genoeg om een reis om de wereld te maken, zei hij en hij had het naar de Mïddel- landsche Zee laten brengen, waar het nu te Marseille op hem wachtte. „Had Paul lust een tochtje mee te maken?" vroeg hij. Paul aarzelde een oogenblik. Als er Vrijdag nog geen tijding was het was nu Maandag dan zou hij naar Londen gaan en met overleg den naam en het ko ninkrijk zijner dame wel te weten zien te komen. In dat geval zou het heel goed met zijne plannen stroaken, om een kruistochtje in de wateren der Middellandsche Zee te maken. En dus vroeg hij nog een paar da gen bedenktijd en kapitein Grigsby gromde eens vriendelijk bij wijze van kwam, heeft de Amerikaansche pre sident een gestreng onderzoek gelast door een speciale Senaatscommissie. Deze commissie is 20 September be gonnen met het verhoor van de ver tegenwoordigers van de drie groote werven, die, zooals Shearer beweert, hem in 1927 naar Genève zonden, op dat hij tegen de beperking van de Amerikaansche vloot zou ageeren. Shearer, die zelf ter plaatse was, scheen niets liever te willen, dan zijn hart uit te storten, maar daarin werd hij verhinderd door den voorzitter der commissie, den zeer conservatieven se nator Shortridge, die een voorstander is van een machtige vloot en die had weten door te zetten, dat eerst de ver tegenwoordigers van de beschuldigde werven gehoord zouden worden. De eerste getuige Bardo, de presi dent van de New Port scheepsbouw maatschappij verklaarde, dat Shearer slechts opdracht had gekregen verslag uit te brengen van de onderhande lingen te Genève, omdat zijn firma had willen weten of er mogelijkheid bestond, dat de Amerikaansche ma rine eenige van de reeds aanbestede schepen weer zou schrappen. Voor dit „toekijken" is Shearer dan wel heel rijk betaald, want volgen» zijn eigen opgave heeft hij voor de conferentie te Genève alleen 25.000 dollar ontvangen! Groote opschudding verwekte Bar do's verklaring, dat de werven en an dere bij de scheepvaart geïnteresseer de firma's een krachtige propaganda voor de uitbreiding van de handels marine gevoerd en in 1926 143,000 dollar voor de goedkeuring van de bekende Jones White Bill voor de handelsmarine uitgegeven hebben. Ge noemd bedrag zou uitgegeven zijn te» beïnvloeding van de openbare mee ning en van het congres met het doel de Jones-wet aangenomen te krijgen, waardoor het bureau voor de scheep vaart gemachtigd werd de aan het rijk behoorende stoomschepen, w.Q. vele in beslag genomen Duitsche stoomschepen, voor een billijken prlj» aan particuliere firma's te verkoopen en hen subsidies te verzekeren op. voorwaarde, dat zij binnen een be paalden tijd nieuwe schepen op Ame rikaansche werven zouden laten bou wen. De Amerikaansche belastingbe talers weten dus nu, hoe hef kwam, dat ze niet voor oorlogsschepen al leen, maar ook voor particuliere han delsschepen reuzensommen moesten opbrengen. Bijzonder compromitteerend voorde scheepsbouwmaatschappijen is een brief van Shearer aan den vice-presi dent van de Bethlehem Ship Building antwoord en zoo werd 't du# afge sproken. Zaterdags zou hij antwoord geven. Dinsdag en Woensdag verstreek, doch Donderdag kwam er een tele gram voor Paul, dat hem gek maakte van vreugde. Het was kort en bondig: „Ontmoet Dmitry in Parij»". Dan volgde er een adres. Als hij zicH haastte, kon hij nog net de nachtboot halen. Hij ging naar zijns vader's kamer, waar Sir Charles juist zaken besprak met zijn rentmeester. De man ging dadelijk heen. „Vader", zei Paul, „ik moet onmid dellijk naar Parijs. Ik heb zelfs geen tijd om te wachten tot ik van moede* afscheid kan nemen zij maakt een tochtje, hoor ik. Kunt U me begrij pen, vader, en wilt U 't met haar in orde maken?" En Sir Charles zeide, terwijl hij zijn hand krampachtig kneep: „Pas op je zelf, Paul ik begrijp je, mijn jongen en denk er altijd aan dat Grig en ik, door dik en dun aan je zijde zullen staan. Telegrafeer als je ons noodig hebt en stuur me bericht." Zoo scheidden ze zonder eenigen ophef, maar met diep gevoel in hun hart (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1