Bieten rooien Lrand en Tuinbouw Van Overal Pro vincienieu Ws Uit de Pers. Gemengd NieuWs. het openbaar te toonen, en de lezin gen, die men hem zoowat overal in Duitschland wilde laten houden, heb ben nooit plaats gehad. Hij is een heel gewone man, en iedereen wil in hem een buitengewoon mensch zien. Dat is zijn ongeluk. En het maakt hem bitter en melancholiek". Wegenbelasting. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Heuvel heeft den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te dee- len of en in hoeverre juist is het ge rucht, volgens welk voortaan als hou ders van tractors in landbouwbedrij ven, vrijgesteld van de wegenbelasting, aangemerkt zullen worden ook huur ders van dorsch-installatiesl Indien dit gerucht juist is, wil de minister dan deze veranderde en ver beterde interpretatie op zoodanige wij ze ter algemeene kennis brengen, dat de betrokken belasting-ambtenaren, landbouwers en verhuurders van dorsch-installaties hiermede rekening kunnen houden? Een warenhuis in New-York, dat per advertentie een uitverkoop had aangekondigd van kleedingstukken en mantels tegen een dollar per stuk, trok een geweldige menigte koopers tot zich. Hef gedrang voor het waren huis was zoo sterk, dat degenen, die vooraan stonden, in de étalages ge drukt werden, waarbij meer dan 30 vrouwen en kinderen ernstig gewond werden. Aan den disch van de koningin en den prins zaten Woensdag aan jhr. mr. De Geer en de leden van het af getreden kabinet, de oud-ministers Kan, Waszink, Lambooy, Van der Veg- te, Slotemaker de Bruine en Konings berger. Prinses Juliana zal zich in dit laatste jaar van haar studie aan de universiteit te Leiden bepalen tot het volgen van enkele colleges, die zij ook reeds in den vorigen cursus heeft gevolgd. Te Wormerveer is gearresteerd J. B., directeur van de Coöperatie De Vooruitgang. Hij heeft zich schul dig gemaakt aan verduistering van f 25.000,ten nadeele van de Coöpe ratie. Gebleken is, dat B. in granen heeft gespeculeerd. Om zijn verliezen te dekken heeft hij geld van de Coö peratie aangewend. Het Makelaarskantoor H. H. Fongers te Apeldoorn heeft verkocht aan den heer A. van Kol te Boxtel in combinatie met eenïge andere heeren het landgoed Groot Warnsborn, met het naastgelegen landgoed de Vijver berg te Arnhem, voor een bedrag, dat een millioen gulden nadert. Het land goed is groot 330 H.A. met kasteel, ongeveer 15 boerderijen, schitterend bosch, waterpartijen enz. De acte is reeds verleden voor notaris C. Knook te Apeldoorn. Kloven, ontvellingen schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Purol. Doos 30, 60 en 90 et. Bij Apoth. en Drogisten. 's HEERENHOEK. Woensdagmor gen is de kapitale landbouwschuur van den heer C. Boonman totaal af gebrand. De brand is ontstaan door dat een kind van 5 jaar met lucifers in de schuur speelde en ontstak. In een minimum van tijd stond geheel de schuur in lichte laaie; zij was ge heel gevuld met graan en hooi. Door het kordaat optreden van den knecht konden de paarden nog gered worden; een paard liep slechts brandwonden op. Alleen een stier moest in de vlammen omkomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, daar er echter tij dens het vervoer der spuit een onge val gebeurd was, duurde het nog ge- ruimen tijd alvorens de brandspuit kon werken. Bij dat ongeval bekwam C. W. eenige kneuzingen en was de opperbrandmeester zoodanig geschrok ken, dat hij eenïgen tijd onder den indruk daarvan verkeerde. Daarna wist de brandweer door flink aanpak ken h et vuur tot de schuur te beper ken. Het duurde nog tot den avond LICHTE MARYLAND B^AI CT IN PATENTVERPAKKING. eer ook de puinhoopen gedoofd wa ren. Naar gezegd wordt, dekt verze kering de schade. 's HEER ARENDSKERKE. Tot tij delijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Nieuwdorp is be noemd Mej. M. W. Mol alhier. HANSWEERT. Het zeilschip „Pie- ternella s/Verwijs, geladen met ko len en bestemd voor den Kruispolder, is nabij Walsoorden omhoog gevaren en blijven zitten. Door Hoogenboe- zem en v. d. Tak's Bergingsbedrijf van Wemeldinge, is het schip tegen hoog water vlotgesleept. KAPELLE. De raad vergaderde Woensdagmiddag. Afwezig was de heei A. v. d. Have. Medegedeeld wordt dat de heer Zaanen te Babilonienbroek zijn benoeming als hoofd der open bare school aanneemt en indien mo gelijk 15 Oct. in dienst wil treden. De heer D. Sandee bericht den raad, dat voor erfscheiding als voorgehouden zorg zal gedragen worden. Deze me- dedeelingen en het bekende adres van de vereeniging voor dierenbescher ming worden voor kennisgeving aange nomen. Het Burgerlijk Armbestuur biedt aan de rekening over het jaar 1928 en de begrootïng over 1930. In de commissie tot onderzoek en nazien worden geko zen de heeren A. v. d. Graaff, J. van Wingen en P. Fraanje. De P.Z.E.M. verzoekt om vergun ning tot ingebruikneming van gemeen tegrond voor het doen bouwen van twee transformatorenhuisjes. De aan dacht wordt gevestigd op het terrein aan de Ooststraat „de gedempte vaat- put" voor Kapelle, en voor Biezelinge hef terrein op de markt nabij hef brandspuithuis. Het verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd, Dan verschijnt ingenieur Snethlage ter vergadering om inlichtingen te ver strekken over de electrificatie der ge meente. De raad gaat over in geheime zitting. Na heropening volgt een drukke be spreking van het electriciteifs-vraag- stuk. De heer Fraanje adviseerde een beslissing te nemen, daar er al jaren over gesproken is. Spr. meent, dat gas voor de straatverlichting voordeeliger zal zijn. Weth. Zegers merkt op, dat reeds eerder besloten is om de voorkeur te geven „althans in beginsel" aan elec- triciteit en dit zeker voor de straatver lichting. Gas kan als aanvulling dienen De heer Fraanje stelt voor een bo- vengrondsch net te nemen. De heer van Wingen voelt veel voor een ondergrondsch net. Spr. bepleit het duurzame daarvan. De voorzitter wijst op de meerdere uitgaven en zegt dat B. en W. nog met geen voorstel konden komen. Door den heer v. d. Have is bericht dat hij de vgorkeur geeft aan onder grondsch net. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot een bovengrondsche leiding. Op voorstel van den heer van der Graaff besloot de raad met algemeene stemmen adhaesie te betuigen aan het verzet van Goes tegen de voorgeno men heffing van het gebouwd door den polder de Breede Watering be westen Yerseke. MIDDELBURG. In de Woensdag al hier gehouden vergadering van advo caten en procureurs van het arron dissement Middelburg, is tot deken gekozen mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, zulks in de plaats van mr. A. C A. Jacobse Boudewijnse, die wegens hoogen leef tijd is afgetreden. WOLPHAARTSDIJK. In de ge meenteraadsvergadering van Woensdag middag was de heer Overbeeke afwezig. Tot de verschillende ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aange nomen, behoorde een schrijven van den inspecteur van het L.O. waarin deze me dedeelde idat de datum van in dienst tre den van den onderwijzer te Oud-Sabbin- ge op een misverstand berustte. De in specteur bood den raad zijn verontschul diging aan. Aan de Vereeniging van Ned. gemeenten zal een subsidie worden ver leend, n.l. per jaar en per inwoner V) cent. Dit geld dient voor meubileering van de bestuurskamer der vereeniging. De beer Tramper had verzocht in aanmerking te mogen komen voor de aansluiting van de gemeentegebouwen op het electrische net. Hem is verzocht een kostenberekening in te dienen. De gemeenterekening 1930, di den raad werd aangeboden, vermeldt voor den gewonen dienst f61657,53, voor den kapitaaldienst f547,50. De begrooting van bet B. A. sluit 0P f 10560,571/2. Met algemeene stemmen werd besloten tot demping en rioleering van de sloot tus schen het terrein van de openbare school te Oostberke en dat van de wed. J. West plate, hetgeen f 200,50 zal kosten. De heer Noteboom gpf B. en W. den wenk de rio leering naast de sloot in den vasten grond aan te leggen daar er anders gevaar be staat dat rioleering; en zinkputten zullen verzakken. De voorzitter zei dat deze wenk ter harte zal worden genome.O,er het voorstel tot aankoop van bouwterrein aan den Achterweg, ging de raai over in geheime zitting we'ke ruim een uur ia be slag nam. Na opening dei' openbare ver gadering deelde de voorzitter m-de da' het voorstel in de volgende vergadering opnieuw ter tafel zal worden gebracht. Met algemeene stemmen werd besloten tot het verleenen van garantie aan de Wa terleiding voor den aanleg van buizen in 'en Achterweg, welk werk wordt geraamd op f 1200. De gemeente garandeert 10 pet. of voor f 60 aan waterverbruik. Even eens werd besloten tot het aangaan van een rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederi. gemeenten. Bij de rondvraag merkte de heer No teboom op, dat het nieuwe hek voor de begraafplaats geplaatst is en dat de noodafsluiting is opgeruimd. De begraaf plaats is nu niet meer afgesloten voor losloopend vee enz. Spr. zag gaarne ver andering in dezen toestand gebracht. De voorzitter zeide toe het noodhek weer zoo spoedig mogelijk te doen plaatsen. De heer Van Strien merkte op, diat de speel plaatsen voor de scholen voor schooltijd zoo lang, gesloten blijven. Gaarne zag spre ker deze speelplaatsen vroeger geopend. Ook hierop zegde de voorzitter voorzie ning toe. Wethouder Goetheer stelde voor het klokluiden, dat nu plaats heeft om 8, 12 en 7 uur, te doen geschieden op 6, 11 en 6 uur. Dit voorstel werd echter niet on dersteund. De heer Van Strien stelde voor bij begrafenissen van meerderjarige persone.i de klok kosteloos te laten luiden, welk voorstel werd verworpen. Een voorstel van hetzelfde lid om des Zondags *s mid dags om 12 uur de klok niet te doen lui den met het oog op de Zondagsrust enz., werd aangenomen. Het voorstel-Van Strien om het tarief voor het luiden van de klok bij begrafenissen (thans f6) te verlagen, hield de raad aan tot een vol gende vergadering. De gouverneur van Curagao. Het R. K. blad ^Ons Noorden schrijft #Onze informaties die zeker zoo goed zijn, als die van de liberale pers schep pen bij ons de overtuiging, dat nog op net einde van dit jaar de gouverneur mei net volle vertrouwen der Regeering naar uragao zal terugkeeren. He overkomsi van den gouveneur was noodig, omdat dt- uositie van zijn Excellentie het onmogelijk .naakt, dat hij ter plaatse door een uitge zonden commissie wordt gehoord. Uit moei geschieden door de Regeering zelf. //En het feit, dat het gezin van deu gouverneur mee komt is allerminst hei oewijs, dat de gouverneur niet teruggaat, maar is alleen toe te schrijven aan hei feit, dat het zenuwgestel van mevrouw Eruytier door het gebeurde ernstig is ge schokt en op medisch advies mevrouw Eruytier met haar echtgenoot de zeereis meemaakt W aarbij nog komt dat enkele kinderen van den heer Eruytier bij zijn vertrek naar Curasao in Holland zijn achtergebleven. Uit dit feit kan dan ook geen enkele conclusie, dat Ir. Eruytier niet meer teruggaat getrokken worden. „Integendeel er bestaat zeer gegronde hoop, dat de heer Eruytier, op wien ook in Curasao groote verwachting zijn, ge steld, binnen korten tijd opnieuw met een onbeperkt vertrouwensmandaat der Regee ring, zijn taak in Curasao krachtig zal voortzetten". De BN.R.O.a teekent hierbij aan Er zijn dus nu al informaties verkrijg, baar welke de overtuiging kunnen wekken dat gouverneur Eruytier binnen den aller kortsten tijd met een onbeperkt vertrou wensmandaat der Nederlandsche regeering naar Curapao terug zal keeren. Toen wij bericht kregen, dat gouverneur Fiuytier was opgeroepen naar Nederland om opheldering te verstrekken, hebben wij naast ,,den zachten voxm eener ont- slagaankondiging" als alternatief de mo gelijkheid gesteld, dat in de uitnoodiging ,het bieden van de gelegenheid om zich te rechtvaardigen" ware te zien. Daarom ook gaf ons deze uitnoodiging slechts gedeeltelijke voldoening. Want, schreven wij, dan bljft de urgentie van een zelf standig onderzoek van regeeringswege daarnevens onverzwakt bestaandan zou den die nadere ophelderiugen niet enkel van den naast betrokkene zelf moeten komen. Men ziet echter, men durft nu al op grond van informaties, met aanduiding van den preciezen termijn, van katholieke zijde den victorieusen terugkeer van den gouverneur op Curapao te voorspellen! De verklapper der belangwekkende in formaties schijnt niet eens te beseffen !ioe compromitteerend ziju aankondiging is voor de regeering, die met de ver spreiding van het perscommuniqué omtren le „outbieding van den gouverneur zeke .iet den indruk heeft willen wekken, da' 'lier een politieke comedie in scène zot worden gezet. Ons klinken nog altijd de woorden van len heer Colijn in de ooren over d> „voor onze in'ernationale reputatie" ei ,ons koloniaal gezag" zoo „blameerende" '•u „smadelijke gebeurtenissen" op Curagao Is er ook op dit puilt, met of zonde hoogmogende bemiddeling, tusschen katho ieken en anti-revolutionna'ren overeen «temming bereikt Misschien wil de Standaard er antwoore >p geven. Naar het krankzinnigenge sticht terug. In Ihet krankzinnigengesticht voor mis dadigers van Broadmoor is, 69 jaar oud, e©n veroordeelde overleden, die in 1888 uit het gesticht was ontsnapt, maar er uit eigen bewegimng in 1927 weer in terug keerde. Toen hij 23 jaar was, was hij wegens moord uit jaloezie op zijn vrouw veroordeeld en naar Broadmoor gezonden, In 1888 wist hij te ontvluchten met behulp van een valschen sleutel, die hem ver moedelijk bereikt heeft in een cake. Er werd jacht op hem gemaakt, doch tever geefs. Hij wist met een Kanaalboot naai" Frankrijk te komen, vond een schamel bestaan in Montmartre, keerde naar Enge land terug en ging vervolgens naar Rot terdam. Later reisde hij over de heele wereld als zeeman. In het begin van 1927 kwam hij als schepeling van New Orleans naar Liver pool en ging te voet naar Londen. Kort daarop vervoegde hij zich aan den hoofd ingang van het gesticht en vroeg om toegelaten te worden, daar hij zijn laatste dagen wilde doorbrengen daar waar hij wist, dat hij goed behandeld werd. Eerst geloofde men zijn verhaal' niet en de politie bracht hem op. Later kwam er een order van het departement van binnen land sche zaken, waarbij zijn terugkeer werd toegestaan. ,,Ik heb geen vrienden en ben heel alleen op dge wereld", zoo verklaarde hij even voor hij opnieuw werd opgenomen. „Ik heb al die jaren rondgezworven met het gevoel, dat ik een vluchteling ben die door den eersten den besten politie agent kan worden ingerekend. Ik ben bezig zwak te worden door die aanhou dende vrees en ik was bang voor de gedachte alleen te sterven.' Vrijpostigheid van het pu bliek. Het Authors League Bulletin publi ceert de volgende vermakelijke brief wis- Sinclair Lewis, de Amerikaanscfie mo manschrijver, veel gep'iaagd door verzame laars van handteekeningen, ontving uit een stad in het Westen der Vereenigde Staten den volgenden brief: Aan St. Clair Lewis p/a. Cosmopolitan Magazine. Beste Lewis Ik heb eenige van uw boeken gelezen en doe u nu een verzoek. Zend me alsjeblieft een lijst van uw vertellingen, uw autograaf, uw portret en een brief met uw levensbeschrijving. Hoeveel kin deren hebt u en hoe heeten ze? Bij voorbaat dank uw J. J. JONES Advocaat. Sinclair Lewis heeft daarop als volgt geantwoord Mijn beste Jim, Met één ding slechts in je keurigen brief kon ik me niet heelemaal vereeni gen: hij was een beetje te vormelijk en te stijf. Het is wel waar, dat we elkaar nog nooit hebben ontmoet en ik heb zoo n beetje het vermoeden, dat het ook nooit zoover zal komen. Maar leven wij dan tenslotte dan niet in een democratisch land? Dus schrijf ik Jim aan je en jij moogt me Dikkerdje noemen of zoo iets. Welnu, Jim, ik heb' hier gpen portret,, maar ik zal naar de stad gaan en me laten fotografeeren. Een levensbeschrijving ben ik ai voor je begonnen te schrijven, maar ik heb een tamelijk lang en slecht bven achter me en dus zal bet wel een paar we ken aanioopen, voordat ik er mee klaar ben. Maar ondertusschen, Jim, zou ik alle machtig graag wat over advocaten verne men. Zend me je portret, foto s van je huis en je kantoor, een lijst van je uitstaan de gelden en verplichtingen, je gemiddeld maandelijksch inkomen en een opgave van de boeken, die je sinds 1914 hebt gelezen, als je er tenminste hebt gelezen. Meld me eens, of je al eens alcohol-smokkelaars of schrijvers hebt verdedigd en in welke xaken. Ik zou ook voor andere interessante gegevens dankbaar zijn, omdat ik ze zou kunnen gebruiken bij het schrijven van et halen. Kun je het goed met je vrouw vinden? Schrijf me uitvoerig alle bijzen- ledieden. Bij voorbaat, dankend,, blijf ik je toegenegen SINCLAIR LEWIS, AIIeausLiebe. Te Toulouse werd 'dezer dagen eten taxi aangehouden door een ongeveer twin tigjarig meisje, dat den chauffeur op- Vacht gaf naar Muret te rijden. Onder weg verzocht het meisje den chauffeur even te stoppen en 50 francs te wisselen. De chauffeur haalde zijn welvoorziene beurs voor den dag, zoodat het meisje er een blik in ken werpen. Daarna werd door gereden. Even vóór Muret loste het meisje eens ldaps twee schoten op den chauffeur, die lezen in dein rug troffen. Zij wipte de taxi uit en verdween met de beurs. De chauffeur, die was gewond en meer kogels vreesde, reed snal weg en wist nog juist Muret te bereiken alvorens ineen te zakken. Het meisje werd spoedig gevonden; zij bekende, dat zij een minnaar had, die in geldnood zat en haar bad opgedragen een chauffeur te b eraoven om aan geld te ko men. De beul overleden. Officieel is in België de doodstraf niet afgeschaft; zij bestaat daar nog in de wet. Toch is deze straf in jaren niet toegepast, zoodat zij feitelijk niet meer bestaat. Maar het ambt van beul wordt nog steeds ver vuld. AI houwt hij geen hoofden meer af, toch gaat hij nog menigmaal tot „terecht stellingen" over. Wanneer iemand ter dood is veroordeeld, wordt op de plaats der terechtstelling een paal opgericht, waar aan door den „beul" de naam van den ver oordeelde en het vonnis worden gespijkerd. Twee gendarmen houden bij dien paal eenigen tijd de wacht. Thans is de „beul" overleden. Zal voor hem een opvolger worden aangewezen? Een moeilijke geboorte. De nieuwe Belgische grens bij Aken Monschau loopt zóó grillig, dat er haast geen oog op te houden is. Zoo loopt b».v, op een plek de Belgische spoorlijn door Duitsch gebied, op een andere de Duit- sche weg door Belgisch gebied. Een dorp is middendoor gesneden, half Belgisch, half Duitsch, met een stevige palenrij er tusschen. In een zoo'n dorpje, waar de Belgische spoor een smalle corridor door trekt, woonde in een huis, dat aan de spoor behoort, een echtpaar. Het huis stond dus, hoewel op Duitsch gebied, op Belgischen bodem. Tot dusver had het huurcontract nog geen moeilijkheden ver oorzaakt, tot de vrouw een blijde gebeur tenis verwachtte. Toen zag de Pruisi sche bureaucratie ineens het gevaar in en overwoog: Het huis, dat aan de Belgische Staatsspoor behoort, stond wel in een Duitsch dorp, maar het is Belgisch gebied en dientengevolge zou het kind in België geboren worden, wat nog wel eens tot complicaties zou kunnen leiden. Op het nippertje werd de aanstaande moeder ge waarschuwd. De vrouw, die gevoel voor humor schijnt te hebben, riep de buren bij elkaar, en men droeg haar snel in een tegenoverliggend huis. Nadat ze daar aan een stevigen jongen het levenslicht had geschonken, werd ze even snel met den zuigeling in den arm weer in de Belgische woning terug Exploitatie van gestolen auto 's. Aan de „Frankf. Z." wordt uit Athene de volgende merkwaardige mededeeling verstrekt. Sinds eenigen tijd is te Athene een fili aal gevestigd van een New Yorksche onderneming tot het te gelde maken van gestolen auto's. Het filiaal wordt bestuurd door de broeders Antooopoilos, is in het handelsregister ingeschreven en betaalt nauwjgezet de vastgestelde belastingen. Alleen ontbreekt in het handelsregister het woordje gestolen. Geregeld krijgt de firma uit New York zendingen gebruikte of geheel nieuwe auto's, die alle afkom stig zijn van diefstal, en welker waarde in de miiïioenen loopt. De wagens worden in Athene 40 tot 50 °/o beneden hun waar de verkocht. Zelfs worden de auto's weer geëxporteerd naar Egypte en Turkije. In het laatste halfjaar zijn 150 auto's door de firma in den Piraeus uitgevoerd. Vol gens de Grieksche wetgeving kan de regee ring geen beslag leggen op de auto s bij de huidige koopers. Ook tegen de beide firmanten lean niet worden opgetreden, daar geen Grieksche onderdanen schade is berokkend en benadeeling van buiten Griekenland wonende buitenlanders niet strafbaar is. Het eenige wat de autori teiten zouden kunnen doen is de firma ontbinden. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, ia de prlja per regel slechts 16 cent

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3