Rij Scheren PUROL Uit den Westhoek. DRAISMA-vanVALKEMBURG'S- c A LEVERTRAAN Sport. Stadsnieuws. Rechtszaken. 50 o/o VERHOOGING. Heusch, het is nog zoo onaardig niet raadslid te zijn. Het raadslidmaat schap heeft van allerlei pretjes en voordeden, zoowel in de dorpen als in de steden. Iedereen komt bij je te biecht, legt je moeilijkheden en be zwaren voor en verwacht dat jij ze op zult lossen.... je kennissen slaan je om je raadsheerschap een tikje hoo- ger aan dan ze de rest der menschheid doenonderwijzeressen en onder wijzers komen, indien ze gesolliciteerd hebben naar een baan in de gemeente, wier belangen gij heet te helpen be hartigen, nederig om je gunst verzoe kende politie-agent en de dorps veldwachter tikt aan zijn pet als hij je tegenkomtwaarlijk het lidmaat schap van den raad heeft veel voor. Ook nog omdat het in je eigen macht ligt te bepalen met welk bedrag de ge meente, die ge Uw diensten offert, Uw bemoeiingen behoort te betalen. Is dat even prettig! De gemeenteraad van Kloetinge heeft gisteren eenstemmig het presentie-geld met niet minder dan 50 °/o verhoogd en het van een slordig tientje op 15, zegge vijftien gulden, gebracht. 't Is gauw verdiend, 't is een behoor lijk daggeld, dat in enkele uren bij elkaar gezwamd wordt! Moesten de vroede vaderen van het aardige Kloetinge zich eigenlijk niet een tikje schamen dat zij hun presta ties plots 50 °/o waardevoller hebben geacht? Op welk een hoog peil zullen de be raadslagingen nu voortaan komen! leden der coöperaties, d.w.z. op de boeren. Met de daling van den wereldprijs, die onze geheele suikerkoers regelt (daar wij, ik herhaal dit, geen enke len steun of bescherming hebben) zijn de bietenprijzen eveneens gedaald, en dientengevolge hebben de leden der coöperaties (vooral dier der Coop. „Zeeland") gedurende de afgeloopen campagne slechts onvoldoende bieten geleverd voor een goeden gang der fabrieken. Natuurlijk zijn de algemeene kosten daardoor belangrijk gestegen, waar door evenredig minder kon betaald worden voor de door de aandeelhou ders geleverde bieten. Deze omstandigheden hebben de le den der Coop. „Zeeland" ertoe ge bracht de beslissing te nemen, waar over U spreekt. Het is te bezien, of de toestand voor de andere coöperaties daardoor slechter of beter zal worden. Voor de a.s. campagne zal de toestand mis schien verbeteren, daar de andere coö peraties de beschikking krijgen over een gedeelte der bieten van de Coop. „Zeeland". Maar er rijst een ernstige vraag. De groep van coöperatieve sui kerfabrieken is niet zonder moeilijk heden ontstaan, en wanneer die groep begint af te brokken, hoever zal dit dan gaan? Het is niet mogelijk het einde te voorzien". Wat onze vriend ons hier mededeelt aldus vervolgt het Fransche vak blad doet ons pijnlijk aan. De Coop „Zeeland" heeft verscheidene gunstige jaren meegemaakt, en het schijnt ons weinig in overeenstemming met de spreekwoordelijke taaiheid der Hol landers, wanneer zij besluiten een or ganisatie te doen verdwijnen, die voor haar leden zeer gunstig is geweest. Het besluit van de leden der Coop. „Zeeland" komt ons voor veel ernsti ger te zijn, dan zij zelf denken. Het beginsel der landbouw-cooperatie zelf komt daarmede aan de orde. Moet het terugdeinzen het veld ruimen zoodra zich moeilijkheden voordoen? Is het niet juist om ze te overwinnen, dat de coöperatieve be weging werd ingezet? De verkoop der fabriek zou niet minder beteekenen dan een nederlaag voor het coöperatieve beginsel. Het zou de geheele groep schaden. Laten wij dus hopen, dat de leden dezer be langrijke organisatie nog eens rustig over deze zaak zullen nadenken. Het zou vreemd zijn, dat wanneer het coöperatieve beginsel naar alle zij den veld wint, het een Hollandsche zaak zou zijn, die men vergeve ons de uitdrukking „er van door gaat". Provinciale Schietwedstrijd van het Zeeuwsch Verband van den Bijzonde ren V rijwilligen Landstorm. Op 18 en 19 September 1929 hield genoemd Verband weder een Provin cialen schietwedstrijd op de militaire schietterreinen te Souburg. Beide da gen begunstigd door mooi weer, is deze wedstrijd ten volle geslaagd. De uitslagen zijn als volgt: Korpsbaan, scherp, 100 M. (maxi mum 50 punten). Klasse Konïngschutters (1 prijs)P. Kloosterman te Nisse met 48 p. m: I LEEUWARDEN- Klasse Scherpschutters (1 prijs)P. C. van Melle te Breskens met 48 p. Klasse Schutters le klasse (1 prijs) H. Verschuuren te Biggekerke 48 p. Klasse Schutters 2e klasse (1 prijs): C. A. Maat te Stoppeldijk 49 p. Korpsbaan K.S.O. (maximum 50 p.) Klasse Koningsschutters (1 prijs): J. v. d. Ende te Borssele 49 p. Klasse Scherpschutters (1 prijs): L. Bosselaar te Aagtekerke 49 p. Klasse Schutters le klasse (1 prijs): E. v. Laere te N. en St. Joosland 50 p. Klasse Schutters 2e klasse (1 prijs): Personeele baan 100 M. scherp (maxi mum 50 p.), le pr. P. C. Drijgers, 's Heer Abts- kerke 49 p.; 2e pr. H. Polderman, Vrouwepolder 49 p.; 3e pr. J. van Goor, Terneuzen 48 p.; 4e pr. J. Mol, Oudelande 48 p.; 5e pr. A. de Leeuw, Zierikzee 48 p.; 6e pr. P. de Lange, Biggekerke, 48 p.; 7e pr. S. de Roo, Vrouwepolder 48 p.; 8e pr. J. D. Schipper, Goes 48 p.; 9e pr. H. Ver schuuren, Biggekerke 47 p.10e pr. M. Bos, Nisse 47 p.; lie pr. P. Klooster man, Nisse 47 p.; 12e pr. A. Raams- donk, Vlissingen 47 p.; 13e pr. P. Baart, Stoppeldijk 47 p.; 14e pr. H. L. Kramer, Kloetinge 47 p.; 15e pr. J. van der Klooster, Oud-Vossemeer 47 p.; 16e pr. L. Meijler, Goes 47 p.; 17e pr. G. Nieuwenhuijze, Vlissingen 46 p.; 18e pr. G. M. Krijger, Poortvliet vliet 46 p.; 19e pr. P. C. van Melle, Breskens 46 p.; 20e pr. J. Rouw, Goes 46 p.; 21e pr. C. J. de Mol, Baarland 45 p.; 22e pr. K. Voorhans, Middel burg 45 p.; 23e pr. G. Melio, Baar land 45 p. Personeele baan K.S.O. 12 M. (maxi mum 50 p.). le pr. A. M. Mosselman, Groede 50 p.; 2e pr. J. v. d. Ende, Borssele 50 p.; 3e pr. P. Karelse, Borssele 50 p.; 4e pr. J. J. Franse, Gapinge 50 p.; 5e pr. A. Koets, Grijpskcrke 49 p.; 6e pr. B. van Gassen, Sluis 49 p.; 7e pr. Wirtz, 's Heerenhoek 49 p.; 8e pr. D. Bosselaar, Aagtekerke 49 p.; 9e pr. L. Meulpolder, Borssele 49 p.; 10e pr. S. Walraven, Oostkapelle 49 p.; lie pr. L. Sturm, Veere 48 p.; 12e pr. Van Cruyningen, Zuidzande 48 p.; 13e pr. A. Bosselaar, Aagtekerke, 48 p.; 14e pr. D. Verhage, Zoutelande 48 p.; 15e pr. J. M. Houterman, St. Lau rens 48 p.16e pr. N. Moerman, Nieuwdorp 48 p.; 17e pr. N. de Regt, Kapelle 48 p.; 18e pr. S. J. Bevelan der, Sluis 48 p.; 19e pr. Van den Berge, Nieuwdorp 48 p.; 20e pr. J. Hoendert, 's Heerenhoek 47 p. Prijs beste schutter op 100 M. scherp, korps- en personeele baan: le pr. S. de Roo, Vrouwepolder 95p.; 2e pr. P. Kloosterman, Nisse 95 p. 5 Prijs beste schutter K.S.O. korps en personeele baan 12 M.le pr. J. van den Ende, Borssele 99 p.; 2e pr. S. Walraven, Oostkapelle 99 p. Revolverwedstrijd H.H. officieren: le pr. Kapitein G. W. Graafhuis, Middel burg 65 p.; 2e pr. Kolonel F. H. Umbgrove, Middelburg, 61 p.; 3e pr. le luitenant P. J. Wisse, Middelburg 60 p.; 4e pr. le luitenant J. G. Per sant Snoep, Kapelle 49 p. Staking te Sluiskil. Aan de cokesfabriek te Sluiskil is de staking uitgebroken. Zij omvat ruim 400 man. Woensdagavond legde de nachtploeg, die aanvankelijk be sloten had tot Donderdagmorgen door te werken, den arbeid neer. Slechts een 40 Walen houden de meest nood zakelijke werkzaamheden in de fa briek gaande. Stakers hebben zich voor de fa- briekstoegangen geposteerd om werk willigen te verhinderen aan den ar beid te gaan. Er zijn tot nu toe geen ongeregeldheden voorgevallen. KRUININGEN. Te Amsterdam slaag de voor assistent-conducteur of hoofd besteller de heer J. H. Verhaagen, vroeger alhier woonachtig. Op initiatief der C. J. V., die elk jaar een onderlingen damwedstrijd houdt, wordt dit jaar een wedstrijd gehouden, waar iedereen aan kan mee doen. Dat er hier voor dit mooie en moeilijke spel belangstelling is, be wijst reeds het groote aantal deelne mers. De regelingscommissie bestaat uit de heeren D. Duindam, Jan Krij ger, Jo Poleij en G. Francoisook de Goesche Damclub heeft haar mede werking toegezegd. Tot slot zal het oprichten van een damclub overwo gen kunnen worden. Door de gemeente-geneesheer al hier werden een 40-tal personen inge ënt tegen alastrim. Dit getal is zeer laag en het is dan ook te hopen dat, indien het besmettingsgevaar in Zuid- Beveland grooter wordt, men zich al gemeen zal laten vaccineeren. KLOETINGE Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden, Na opening worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld Ingekomen stqkken Bericht van aan neming der benoeming tot onderwijzer aan de 0 L. School van C. van de Zande te Dinteloord. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de afdeeling Zeeland van de vereeniging voor Nederlandsche ge meenten om een bijdrage van */t cent j er inwoner voor de stichting van een vereeni- gingshuis Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De voorzitter- deelt nog mede dat in dertijd besloten is alle verzekeringen bi: een persoon onder te brengen Burg. en W. stellen voor deze brandverzekeringen te doen sluiten bij Knegt en Zonen te Rotterdam, waarmee de Vereeniging voor \'ed. Gemeenten een contract heeft gesloten voor hare leden. Na een bespreking over de wijze van verzekering enz. wordt besloten deze aan gelegenheid tot de volgende vergadering aan te houden. Hierna volgt een bespreking over het rooien der boomen op het marktveld. B. en W. stellen voor 24, boomen die min of meer ziek zijn te rooien, en wel die -taan aan de zijde van den heer Lenshoek. De heer de Kijk zegt dat hij het beter acht de boomen alle tegelijk te rooien, hij vindt iet wel jammer, doch bij geheele rooing duurt het niet zoolang dat we zonder iets zitten Ook de beer Hoogstrate zegt dat hij voor algeheele rooing is. Gaat men nu enige boomen rooien dan wordt het mooie van het Marktveld vernietigd. Bij alge heele rooing hebben we meteen paar jaar weer een aardig plantsoen. Ook zal de opbrengst hooger zijn, dan wanneer alle boomen dood zijn. Tenslotte wordt het voorstel Van Liere, om alle boomen te rooien, aangenomen De heer Straub zal hiertegen in verzet gaan. Bij de behandeling van de gemeente begrooting houdt de heer De Rijk alge meene beschouwingen. Hij oefent critiek uit op den ophaaldienst van het huisvuil en op de belastingen. Spr. wenscht dal Ie te werk gestelden ook loon zullen ontvangen op dagen dat zij niet weiken Op voorstel van den heer Zweedijk wordt het presentiegeld van de leden van den raad verhoogd van f 10 op f 15. Een poging van den heer Straub om de verhooging van de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie (f210) ongedaan te maken, mislukt. De heer De Rijk stelt voor de post Gratificatiën aan rijksveldwachter enz van f 20 op f 50 te brengen. Na eene uiteenzetting van den voorzitter blijft deze post op f 20 gehandhaafd. Bij den post „Subsidie aan Burger wachten" acht de heer de Rijk deze niet op zijn plaats. Op voorstel van den heer Straub wordt met algemeene stemmen besloten de jaar wedde van den grafdelver met f 25.te verhoogen. Uitgetrokken is een post van f 200. voor te houden schoolfeestjes. Op voor stel van den heer Straub wordt deze post met f 50.verhoogd. Bij de te houden feestjes zullen alle kinderen uit de gemeente ook zij die andere scholen bezoeken, worden uitgenoodigd. De heer de Rijk vindt de post voor werkverschaffing te laaghij zou deze raarne op f 1(100.zien. De voorzitter zegt dat er f 500.— op de begrooting staat, Mocht bij werkloosheid blijken dat deze te laag is kan de post altijd nog worden verhoogd. Ook de heer Buitenhuis is deze meening toegedaan' vooral ook omdat de instelling voor armenzorg in deze gemeente zich dan niet onbetuigd laten. De heer Straub vraagt of den bouw van een arrestantenlokaal uit de gewone middelen zal worden bestreden. Meerdere leden en ook de voorzitter achten zulks niet gewenscht en prefereeren een leening Bij de inkomsten acht de heer Straub de reserveering van een gedeelte van het goed slot van 1928 voor den dienst 1931 niet goed. Hij zou liever zien dat het geheele slot in de begrooting 1930 ver werkt was. De voorzitter antwoordt hier op dat reserveering wel gewenscht isde uitkeering die we in 1931 zullen krijgen kan ook tegenvallen, en dat we bij de in werking treden van de wet Financieele ver houding nog voor verrassingen kunnen komen te staan. De heer De Rijk vraagt of B en W niet eens met een voorstel komen om het ophalen van huisvuil te veranderen De voorzitter zegt toe deze zaak nog te onderzoeken. Bij de opcenten op de Rijks Inkomsten belasting acht de heer de Rijk het ge wenscht deze post op 85 opcenten te houden en niet zoo als B. en W. voor. stellen om op 70 te brengen. Bij hand having van het aantal opcenten kan de post Gemeentelijke inkomstenbelasting in zijn geheel vervallen. Meedere leden verzetten zich daartegen vooral de heer Straub. Hij acht de gem. Ink. Belasting wel progressief, de heet de Rijk daarentegen niet Na een langdurige bespreking wordt het aantal opcenten op 70 vastge teld. Bij de post gemeentelijke inkomstei belasting stelt de heer Straub voor de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor ongehuwd te brengen van f300 op f 500 en voor gehuwden van f 500 op f 750 aangezien verschillende arbeiders deze belasting niet kunnen betalen. De voorzitter wijst er op dat deze verhooging slechts voor 1 jaar za. gelden daar we in 1931 een geheel nieuw stelsel van belastiugen krijgen. Ook de heer Buitenhuis is er tegen om de reden door den voorzitter genoemd, was zulks niet het geval zijn, dan zou hij er voor zijn. Het voorstel Straub wordt hierna aan genomen met 2 stemmen tegen (de heer Buitenhuis en van Liere). De begrooting wordt hierna met alge meene stemmen vastgesteld opf59176,771/a De kapitaal-dienst op nihil. MIDDELBURG. Beroepen te Mid delburg (vacature dr. J. P. Cannegie- ter) ds. H. W. Obbink te Geldermal- sem. OUDELANDE. In verband met het heerschen en de uitbreiding van alas trim (kafferpokken) wordt alhier ge legenheid gegeven tot kostelooze in enting of her-inenting, waartoe men zich kan opgeven ter gemeente-secre tarie tot en met Woensdag 2 Oct. a.s. SCHORE. Indien de deelname vol doende zal blijken te zijn, zal gedu rende den a.s. winter vanwege de vak school voor Meisjes te Goes, in deze gemeente een cursus in linnennaaien, costuumnaaien enz. worden gegeven. De dames, die hieraan wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij het hoofd der o. 1. school, die ook dienaangaande nadere gegevens zal verstrekken. In de op 24 Sept. j.l. gehouden algemeene vergadering van het Zie ken- en Ondersteuningsfonds alhier, werd o.m. besloten om de uitkeerings- termijn bij ziekte te verlengen van 6 tot 9 weken en bij overlijden van een der leden de som van f 20,uit te keeren aan de nabestaanden. De af tredende bestuursleden werden her kozen. De financieele toestand van het fonds is gunstig. Van de geboden gelegenheid om zich te laten v<accineerep of revacci- neeren tegen alastrim, hebben in deze gemeente 19 personen gebruik ge maakt. WISSENKERKE. Op 3 November a.s. hoopt de alhier beroepen predi kant Ds. Louwerse, zijn intrede te doen na des morgens bevestigd te zijn door den vorigen predikant. WEMELDINGE. Gisteravond is al hier een Floralia-vereeniging opge richt bestaande uit de heeren Joh. Hannewijk, voorzitter; J. Hoogerhei- de, secretaris; J. Lindenbergh, pen ningmeester; Tj. van der Veen, be stuurslid; D. Pieterse Hz. idem. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: N. A. C.Wilhelmina. L. O. N. G. A.-M. V. V. B. V. V.-P. S. V. EindhovenN. O. A. D. RoermondWillem II. Zuidelijke 2e klasse A N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: R. B. C.—Zeelandia. T. A. CBreda. Dongen—Bredania. D. O. S. K. O.-M. E. V. O. Zuidelijke 3e klasse B N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Goes—Nieuw Borgvliet. De MuggenH. K. I. Aanranding- Toen een jong meisje, wonend in Nieuw Goes, een dezer avonden huis waarts ging, werd zij in een donker gedeelte plots aangevallen door een /ongmensch, dat minder eerbare be doelingen had. De aanrander ging op de vlucht, toen het meisje om hulp riep. De dader is niet herkend; hij had zijn pet diep over het hoofd ge- geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30,60, Tube 80 ct. trokken. Het meisje zag kans hem met haar nagels eenigszins te bewerken op gelaat en handen. Van het gebeurde is tot nu toe geen aangifte bij de politie gedaan. Concert. Dinsdagavond a.s. zal de Mondhar- monica-vereeniging „Kunstvrienden" bij gunstig weer, een concert in de tent op de Groote Markt geven. Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde gisteren voor hef vak-examen telefonie, Mej. \nny van Riet, telefoniste alhier. De bieten De bietenverzending per trein heeft wederom een aanvang genomen. Nederlandsche Gemeenten. De voorzitter der afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederl. Ge meenten heeft aan de colleges van Burgemeester en Wethouders der Zeeuwsche gemeenten, die lid zijn van voornoemde Vereeniging een uitnoodi- ging gericht om stappen te willen doen, dat door de Raden dier gemeenten een besluit worde genomen tot het geven van een bijdrage ad 1/4 cent per inwoner voor het aan de Vereeniging aan te bieden geschenk, bestaande uit een eenvoudige, doch waardige aan kleeding van de bestuurskamer van het te stichten eigen vereenigingshuis voor de Ned. Gemeenten. Het totaal aantal inwoners der gemeenten die lid van voornoemde vereeniging zijn, be draagt thans reeds meer dan 7.000.000. In en uit. Ingekomen: C. M. van Lookeren Campagne geb. Sobels, zonder be roep, van Lisse, Blanckstr. 12; E. de Bruïjne, tech. ambt. R. W. S., van Mid delburg, Westsingel 55; R. Schmeisser, orgelbouwer, van Weikersheim, Schen- gestraat 45; A. M. Moens geb. Wis- kerke, van Rilland-Bath, Eversdijkstr. 4; L. Scherp, dienstbode, van Kort- gene, Nieuwstraat 44; M. Boudens, dienstbode, van Nisse, Kloctingsche weg 5a; G. B. J. Valkenier, off. L. d. H., van Gouda, Ravelijn 10; H. M. van Hese geb. van Dongen, zonder beroep, van Souburg, St. Jacobstr. 24. Vertrokken: A. Reijerse, werkman, naar Rotterdam, Ranonkelstr. 10a; S. Potgieter, off. L. d. H., naar Zutphen, Hagepoortplein 4. Bioscopen De Landbouw-Bioscoop brengt deze week twee hoofdnummers, n.l.: „Comedianten" met Lya de Putti in de hoofdrol, en „De ijzeren Klauw", een Paramount-film met Fred. Thom son en Silver King. In het Slot Ostende gaaf „Vrouw Zorge", de filmbewerking van Süder- mann's beroemden roman. Dinsdag wordt het tweede gedeelte van de Nibelungen vertoond. Doopsgezinde Gemeente Zondag 29 September, des morgens om half elf uur Ds. Koekebakker. Dreigbrief schrijver. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan de 20-jarige J de R., zonder beroep in Den Haag, gedetineerd, wegens poging tot afdreiging. In het einde van de maand Mei heelt deze verdachte aan eenige dames dreigbrieven geschreven, waarin hij haar schreef, dat zij op een bepaalden dag en tijd op een duidelijk omschreven plaats in de Boschjes van Poot bedragen van resp. f 5 00 en f3 50 moesten neerleggen, zulks onder bedrei gingen, in geval zij hieraan niet voldeden, tegen kinderen van bedoelde dames. Aan de bedreigingen was direct toegevoegd, dat men niet naar de politie behoefde te gaan, want dat de schrijver der brieven zich wel zou weten te wreken. De dames, die door de brieven beangst zijn geworden, hebben de politie evenwel toch in de zaak gemengd. Op haar advies heeft één der dames op den aangegeven dag op de aangeduide plaats een euvelloppe met waardeloozen inhoud neergelegd. De politie had intusschen haar maatregelen getroffen en eenigen tijd later is verdachte, toen hij het gedeponeerde kwam halen, ge arresteerd. Verdachte bekende. Hij zeide, de brieven te hebben geschreven om aan geld te komen voor zich en zijn moeder. Hij kon, volgens zijn zeggen, geen betrekking krijgen en zijn moeder had geen voldoende inkomsten om rond te komen.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2