I Uit den Westhoek. Dubé TAFELZILVER I Complete Cassettes Stadsnieuws. Kunst. Van Overal Binnenland VAN DE CEL.... OP DE PLANKEN. Toen K. en T. in ons land in kor ten tijd bijna zoo populair geworden als C. en A. de twee hoofdperso' nen in de beruchte strafzaak Gies- sen—Nieuwkerk, onlangs ontslagen werden uit de gevangenis, waarin zij blijkbaar 4 jaren onschuldig hadden vertoefd, hebben we ons, met vermoe delijk duizenden in den lande, ver heugd over hun terugkeer in de maat schappij, een gevolg van de beslissing van het Gerechtshof te Amsterdam, dat het geschokte vertrouwen in de Nederlandsche rechtspraak voor de massa herstelde. We hebben toen ook begrepen, dat K. en T. zich door de massa lieten fêteeren, dat zij evenals hun verde digers en zelfs de vrouw en de ver loofde van de laatsten zich met bloe men lieten huldigen. We begrepen zelfs hun toespraak tot het publiek in Amsterdam en hun stamelende woor den door de radio, hoewel de houding van K. en T. voor ons toen al eenigszins den smaak kreeg van de gedragingen van sommige Amerikanen die om de een of andere reden uit de massa naar voren kwamen. We begrepen dat alles en we namen het K. en T. niet kwalijk, omdat zij vier eenzame cel jaren achter den rug hadden en om dat zij veel hadden geleden. Onder Binnenland in dit nummer kan men thans lezen dat K. en T. in een variété optreden. Dit begrijpen we niét meer. Ook het recht op vergelding, op het inhalen van verloren jaren heeft zijn grenzen, en deze grenzen hebben 0.1. K. en T. overschreden toen zij van zich zelf een publieke vermakelijk heid gingen maken. We kunnen hun optreden niet an ders dan een onsmakelijke en on welvoeglijke handeling noemen. En ook een ontactische. Van een paar beklagenswaardige, min of meer door de gemeenschap mishandelde stumpers zijn zij twee hansworsten geworden, twee reclame poppen, die de sympathie van de wei denkenden zullen verspelen, zoo zij dit al niet gedaan hebben. fers met de letters verwezen naar de genummerde schepen van den voor kant en verder, dat deze schepen, waaronder er zich van allerlei natio naliteit bevinden, in den jare 1651 alle de haven van Veere aandeden, waar van de huizen, wallen en torens in het verschiet opdoemen. En op het schip, geteekend met de letter C kwam de naam van den schilder voor den dag: Philip van Hacheren. Philip van Macheren werd te Mid delburg geboren. Het jaartal is niet goed bekend, maar men weet, dat hij in 1672 naar Rotterdam toog en een plaats op de vloot wist te veroveren, om de zeeslagen te observeeren. In verband hiermede zocht hij ook een plaats op de Deensche en op de Zweedsche vloot. De kwaliteiten van het doek, die na de restauratie niet gering blijken, ma ken het begrijpelijk, dat men aan Van de Velde dacht. In de Musea in Weenen en Brussel bevinden zich werken van Philip van Macheren, die op naam stonden van niemand minder dan Jacob van Ruys- dael. Voor de kunst een verrijking, blijkt dit schilderij ook voor de ge schiedenis in het bijzonder voor het oude mooie stadje Veere een belang rijke aanwinst, want men vindt op de lijst niet alleen de namen van de schepen, maar ook die van gezagvoer ders en het aantal manschappen. Commissie van overleg met de Provinciale ambtenaren. Gisterenmiddag is in een der zalen van het Provinciaal Bestuur te Mid delburg bovengenoemde commissie ge ïnstalleerd door den voorzitter mr. P. Dieleman. Plaatsvervangend voor zitter is mr. Stieger. Leden zijn: P. Ph. Paul, bureel-ambtenaar Prov. Wa terstaat, Middelburg; J. J. Eijke, idem te Terneuzen; G. C. Dalman, hoofd commies ter Prov. Griffie te Middel burg; J. J. van Weijnsbergen, tech nisch ambtenaar Prov. Waterstaat te Middelburg; D. Duurinck, kapi{pin Prov. Stoombootdiensf op de Wester- Schelde te Terneuzen; A. F. de Waal, dekknecht Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Hontenisse; A. KÖnig te Vlissingen; P. C. van Beu- sekom, machinist Prov. Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde te Vlis singen; P. J. de Jonge, directeur Prov. Stoomb. op de W.-Schelde te Vlis singen; P. de Bruijne, directeur Prov. Stoombootdienst op de Ooster-Schelde te Middelburg; Ir. J. J. van Leeuwen, hoofd-ingenieur Prov. Waterstaat te Middelburg; H. Pieters, assistent Prov. Bibliotheek te Middelburg; Ir. J. Sloo- ves, directeur N.V. P.Z.E.M. te Vlis singen; B. Lokerse, bode-schrijver Prov. Griffie te Middelburg, En als plaatsvervangende leden: J. Verhage, beëedigd klerk Arr. Recht bank te Middelburg; J. Janse, concier ge Rijkskweekschool te Middelburg; J. Pouwer, technisch ambtenaar Prov. Waterstaat te Goes; A. Salomé, idem te Breskens; Th. A. de Smit, kapitein Prov. Stoombootdienst op de Wester Schelde te Vlissingen; Th. P. van Zut- phen, s toker Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; P. H. J. Willemse, machinist Prov. Stoom bootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; W. J. Roest, stuurman Prov. Stoombootdienst op de Wester Schelde te Vlissingen; J. L. P. de Zwarte, agent Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; D. van der Voorde, ontvanger steiger- rechten te Wolphaartsdijk; Ir. P. L. Israël, ingenieur Prov. Waterstaat te Goes; J. Hoekstra, amanuensis Prov. Bibliotheek te Middelburg; Ir. G. de Regt, ingenieur N.V. P.Z.E.M. te Vlis singen; H. P. Winkster, bode-schrijver Prov. Griffie te Middelburgterwijl de heer mr. van der Harst te Middelburg als secretaris door Ged. Staten be noemd, de Commissie wil dienen en een plaats-verv. secretaris nog door het College moet worden aangewezen. Vrijstelling. Bij beschikking van den Minister van Defensie is vrijstelling van den dienst plicht voor goed verleend aan de dienstplichtigen J. J. Plantsoen, lich ting 1926, uit Kortgene en W. A. Griep, lichting 1929, uit Rilland-Bath. De staking te Sas van Gent. Gistermiddag is onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. mr. Aal- berse een bespreking gehouden op het Dep. van Arbeid, eerst met vertegen woordigers der arbeiders, betrokken bij de staking aan de N.V. Stijfsel en Glucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, daarna met afgevaar digden van de directie dier fabriek. De directie meende dat geen aanlei ding bestond voor een gemeenschap pelijke bespreking. Wel heeft zij aan den rijksbemiddelaar medegedeeld, dat enkele eischen reeds ingewilligd wa ren, andere voor inwilliging mogelijk vatbaar waren. De rijksbemiddelaar heeft hiervan schriftelijk kennis gege ven aan de arbeidersorganisaties, die haar standpunt thans nader te bepa len zullen hebben. Actie verbetering jaarivedden. In een enkele maanden geleden ge houden vergadering van de vereeni- ging van burgemeesters en secretarissen van Zuid- en Noord-Beveland, heeft de heer J. G. van Nieuwenhuijzen, burgemeester v an Schore, de wensche- lijkheid uitgesproken van herziening van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Zeeland. Het gevolg hiervan is geweest, dat deze zaak ter sprake is gebracht in de af- deeling Zeeland van den Nederland- schen Bond van Gemeente-Ambtena ren. Thans is een studie-commissie voor deze aangelegenheid samenge steld bestaande uit de heeren J. G. van Nieuwenhuijzen, burgemeester te Schore, A. Bakker, burgemeester te Koudekerke, J. de Bruijne, secretaris te Brouwershaven, Mr. A. J. J. Mes, burgemeester te Heinkenszand, P. Brakman, ontvanger te Nieuwvlief, P. Baurdoux, secretaris-ontvanger te N. en St. Joosland en B. I. Zonnevijlle, secretaris te Terneuzen. Door het be stuur van voornoemde afdeeling Zee land is tot voorzitter der commissie benoemd de heer H. G. Horninge, bur gemeester te Arnemuiden. Op 5 Oc tober a.s. zal de eerste commissie vergadering te Middelburg worden ge houden Gelukkig. De motorveerboot „Zandkreek" zal morgen weer tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk varen. De klacht over een tekort aan bergruimte voor auto's e.d. komt dus te vervallen. NIEUWDORP. Maandagavond half elf ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van de Gebr. Verdonk alhier. In een mini mum van tijd stond de geheele schuur in lichte laaie. Al het aanwezige graan ging verloren; een hengst, 4 kalveren en 2 veulens kwamen in de vlammen om. Het woonhuis kon door het flink optreden der brandweer worden be houden. Verzekering dekt de schade. SCHORE. Gedurende den a.s. win ter zal voor de ingezetenen dezer ge meente ruimschoots gelegenheid be staan voor het lezen van boeken, aan gezien zich een comité heeft gevormd voor het verkrijgen van een kleine bi bliotheek van het Nut. Thans is be richt ingekomen dat een 100-tal boe ken zullen worden toegezonden. Er zal voor worden gezorgd, dat tijdig bekend wordt gemaakt onder welke voorwaarden bedoelde boeken gelezen kunnen worden. rm HHH uEEFT DE HUISVROUW VREUGDE (incl. roestvrije messen) vanaf f112,-. 25 JAAR GARANTIE. I Betaling in gedeelten (ook in Indië).. Vraagt prijscourant en befalïngscondifies. O N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- I BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÊ BON. Verzoeke geheel Ionverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. Zichfzending. Betalingscondities. O Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet wordt. VEERE. De burgemeester, de heer M. Q. Buijs Ballot, heeft den raad me degedeeld, dat hij voor een herbenoe ming niet in aanmerking wenschte te komen. WISSENKERKE. Zaterdag ging hier eensklaps het geroep door het dorp dat er brand was in den Vlietepolder en dat de brandweer gealarmeerd was. Dit laatste was waar, maar het bleek alleen te zijn voor een oefening met de kortgeleden aangeschafte auto motorspuit, en de vrijwillige brand gasten waren met opzet van dit voor nemen onkundig gelaten, opdat ge constateerd zou kunnen worden hoe veel of liever hoe weinig tijd men noo- dig had om paraat te zijn. Nu dit is bizonder meegevallen, want 10 minu ten nadat het alarmsein gegeven was, was de spuit ter plaatse en na enkele oogenblikken kon water gegeven wor den. Dit „loos alarm" werd echter al heel spoedig gevolgd door een geineen den oproep, n.l. toen Maandagavond de Zuidelijke kim rood gekleurd werd en men niet anders dacht of een boer derij in de omgeving stond in lichte laaie. Weer waren de manschappen in een minimum van tijd uit hun bed en op 't appèl, waarna in snelle vaart gereden werd in de richting van den gloed. Eenmaal buiten de kom zijnde, bleek het al dat men zich in den af stand van een brand vooral bij nacht zeer licht kan vergissen en dat in dit geval de brand buiten de grenzen der gemeente viel. Spoedig was dus de spuit weder ter plaatse en konden de manschappen de gestoorde nachtrust hervatten. Uit beide voorvallen is dui delijk gebleken, dat onze gemeente met de reorganisatie van de brand weer een aanmerkelijke schrede is vooruitgegaan op 't punt van beveili ging- WOLPHAARTSDIJK. Ds. R. ten Kate te Koudekerke heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier. Telefoneeren op Zondag. Toen we Woensdag veronderstelden, dat in Goes en in Zuid-Beveland geen pogingen waren gedaan om in Goes de openstelling van de telefoon op Zondagen te verkrijgen, hebben we' ons vergist". Gelukkig, Van geachte zijde deelt men ons mede, dat de besturen van het Gast huis, van de „Stichting voor de 24 uurs telefoondienst te Goes", en van de af deeling Noord- en Zuid-Beveland van de maatschappij ter bevordering der geneeskunde, adressen hebben gericht tot het hoofdbestuur der posterijen teneinde invoering van den telefoon dienst op Zondag ook voor Goes te verkrijgen. Goes heeft dus niet gezwegen, doch het verlangen naar het Zondagsche telefoontje kenbaar gemaakt. We juichen dit evenzeer toe, als we het betreuren dat de pers over deze actie in het onzekere is gelaten. Had den bedoelde besturen dit laatste niet gedaan en hun adressen aan de pers verstrekt, dan zouden wellicht nog an dere vereenigingen en instellingen aan deze o.i. voor Goes beteekënisvolle actie, hebben deelgenomen. Hopenlijk zullen evenwel de thans verzonden rekwesten de posterijen van het nut, of liever van den noodzaak der openstelling van de telefoon op Zondag overtuigen, en zullen zij tot resultaat hebben dat Goes zoo goed als Middelburg zijn Zondagsche tele foontje krijgt! Het adres der Bevelandsche medici luidt als volgt: „Het bestuur der afd. „Noord- en Zuid-Beveland" van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunde, ken nis genomen hebbende van het adres van de afd. „Walcheren" derzelfde Mij. en van de Kamer van Koophandel te Middelburg, tot openstelling van de telefoon ook op Zondag, betuigt zijn instemming met bovengenoemd adres. Door de groote afstanden op ons eiland is het niet dan met zéér groot tijdverlies mogelijk des Zondags de verschillende artsen en de ziekenhui zen te bereiken; één en ander tot schade der patiënten. Onlangs b.v. gingen er uren mee heen, vóór het slachtoffer van een ver- keers-ongeval bij Rilland in één der ziekenhuizen te Goes kon worden op genomen. Men is dan gedwongen iemand op te zoeken, die bereid is met motor of auto, hef verzoek om hulp over te brengen. Deze toestand zal op een gegeven oogenblik ongetwij feld menschenlevens moeten kosten". Autobusdienst toegestaan. Beschikkende op de beroepen, in gesteld door de directie der Nederl. Spoorwegen en door J. Westdorp te Heinkenszand tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland, waarbij: le. a. aan J. Westdorp te Hein kenszand vergunning is verleend tot het in werking houden van autobus diensten van Heinkenszand over 's H. Arendskerke naar Goes en omgekeerd (uitsluitend op Dinsdagen), en van Nisse over Heinkenszand en Nieuw en St. Joosland naar Middelburg en om gekeerd (uitsluitend op Donderdagen) b. aan J. de Muynck te Borssele vergunning is verleend tot het in wer king houden van autobusdiensten le. van Borssele over 's Heerenhoek, Hein kenszand en 's Heer Arendskerke naar Goes en omgekeerd f dagelijks); 2e. van Borssele over 's Heerenhoek naar Nieuwdorp en omgekeerd (dagelijks); 5e. van Borssele over 's Heerenhoek, Nieuwdorp en Nieuw en St. Joosland naar Middelburg en omgekeerd (uit sluitend op Donderdagen en Zater dagen) 2e. is afgewezen een verzoek van J. Westdorp te Heinkenszand, voor zoover betreft den autobusdienst Goes- Middelburg, uitsluitend op Zondagen, zijn bij Kon. besluit: le. de beroepen van de directie der Ned. Spoorwegen ongegrond ver klaard; 2e. het bestreden besluit van Ged. Staten van Zeeland vernietigd, voor zoover daarbij aan J. Westdorp te Heinkenszand vergunning is gewei gerd voor een autobusdienst Goes Middelburg, uitsluitend op Zondagen en deze gevraagde vergunning aan J. Westdorp voornoemd alsnog verleend onder bepaalde voorwaarden. Bevestiging. Zondag werd in de Geref. Kerk te Abcoude, cand. L. W. Wessels van Goes door zijn broer, ds. I. K. Wes sels te Burum, bevestigd als Dienaar des Woords met een prediking over 1 Cor. 4 vers 1 en 2. Des avonds verbond ds. L. W. Wes sels zich aan zijn gemeente met een prediking over Joh. 10 vers 14 en 15. De kerk was zoowel des morgens als des avonds goed bezet. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 3 nuchtere kalveren en biggen. Der Blaue Vogel. Het Russische theater Der Blaue Vogel, onder leiding van J. Joesjni, zal dit jaar in slechts enkele plaatsen voorstellingen geven. Voorloopig be staat het plan op te treden in Den Haag, te Haarlem, Rotterdam, Am sterdam en Utrecht. Na een vreeselijlf lijden van 22 dagen, is te Wieringen ten gevolge van bloedvergiftiging overleden de 40-ja- rige juffrouw D. K. De bloedvergif tiging was het gevolg van het open krabben van een wondje, waarin verf geraakte. Maandagavond kwam op den weg tusschen Niezly en Noordhorn de heer H. te Noordhorn doordat de weg was opengebroken in mul zand terecht, hierdoor raakte hij het stuur van zijn auto kwijt en kwam in botsing met de boomen langs den weg. De heer H. bleek een ernstige hersenschudding te hebben bekomen. Voor de jury te Bielefeld heb ben twee vrouwen terecht gestaan, elk beklaagd in 1921 en in 1923 haar man vergiftigd te hebben door hem af treksel van Spaansche vliegen als thee te drinken te geven. Aanvankelijk had men gedacht, dat de mannen zelf moord gepleegd hadden, doch later is er verdenking tegen de vrouwen gere zen en bleken de mannen vergiftigd te zijn. Eén der vrouwen is ter dood veroordeeld, de andere moest wegens gebrek aan bewijs worden vrijgesproken Koning Albert van België, die se dert eenige dagen te Rome de gast is van den koning van Italië, wordt bin nen een paar dagen te Brussel terug verwacht. Van goed ingelichte zijde wordt stellig verzekerd, dat kort na den terugkeer van koning Albert de verloving van prinses Marie José van België met kroonprins Umberto of ficieel zal aangekondigd worden. In hofkringen weigert men echter even beslist daaromtrent eenige mededee- ling te doen. In de loopende maand ver wacht men in Amerikaansche vakkrin gen voor de eerste maal sedert de invoering van het nieuwe model Ford een achteruitgang in de productie der Ford-fabrieken. De productie in Sep tember wordt op ca. 170.000 wagens geschat, tegen 205.000 wagens in Aug. De Karei I Sigarenfabrieken te Eindhoven zijn voornemens om te Maastricht een fabriek te openen. Reeds over 14 dagen zullen daar 60 u 100 man te werk worden gesteld. Na voltooiing van de verbouwing, welke nog aan den gang is, zullen op deze fabriek 300 a 400 menschen wer ken. De oorzaak van het efit, dat de Karei I Sigarenfabrieken in een an dere stad gaan uitbreiden, is gelegen in de omstandigheid, dat in Eindho ven geen werkkrachten meer te krij gen zijn. Het tweede postvliegtuig naar Indië is, gistermorgen om 5.31 uur uit Jask vertrokken en om 13.28 te Ka- ratsji aangekomen. Alles is wel aan boord. Poging tot vergiftiging. Toen de boer B. van den Oosterweg in de Purmer een kop koffie wou ge bruiken, bemerkte hij bij de eerste teug een vreemden smaak. Hij maakte zijn vrouw hierop attent en vroeg haar de koffie ook eens te proeven. Naar men zegt, zou de vrouw toen gedaan hebben, alsof ze een slok nam, zonder echter te drinken. De man, wantrou wig geworden, goot den kop voorzich tig leeg en bemerkte een vreemd be zinksel. Daarmee ging hij naar Pur- merend, waar hij het liet onderzoe ken door den scheikundige B. H. Jur- gens. Hef bezinksel bleek een groote hoeveelheid arsenicum te bevatten. De knecht van den boer was inmiddels verdwenen, in de richting Friesland, naar het schijnt. Het parket uit Haar lem heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. Een bange nacht op de Zuiderzee. Schipper E. Scholten, die met zijn schip „Ambulant" op de Vliehorst bij Texel voor anker lag om schelpen te laden, wilde Zaterdagavond omstreeks 8 uur het water uit zijn roeiboot schep pen. De vallijn door welke deze aan de „Ambulant" verbonden was, brak echter, waardoor de roeiboot naar de Zuiderzee afdreef. De redding- maatschappij te Harlingen, die door den burgemeester van het gebeurde in kennis gesteld was, zond een boot uif om schipper Scholten op te sporen, doch de reddingboot keerde na 3 uur zoeken Zondagmiddag zonder resul taat terug. Inmiddels had evenwel het motorschip „Tenna" den onfortuinlij- ken schipper tegen 12 uur in het Nieu- wediep opgepikt en hem daarna behou den naar Harlingen gebracht, 't Was geen aangename nacht, die schipper Scholten op zee had doorgebracht! f3000 buitgemaakt. Bij den heer Nic. Widdershoven te Born (L.) hebben dieven een brutalen inbraak gepleegd, waarbij f3000 aan bankpapier werd buitgemaakt De da ders hebben de sleutels van de geld kast uit een broekzak gehaald, en ver volgens den diefstal gepleegd. Het geld behoorde toe aan de Boerenleen bank afdeeling Born (L-), waarvan de heer Widdershoven secretaris is. Al hoewel tot heden geen spoor der da ders ontdekt is, wordt sterk vermoed dat bekenden hier hun slag deden. Alastrim. De directeur van den gemeentelij-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2