N° 115. Maandag 25 September 1929 116 Jaargang. DRIE WEKEN VAN LIEFDE. JiELNIK. Binnenland Dë /icjaret naar I ieder//maak Uit de Radiowereld Buitenland band en Tuinbouw ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent GOESCHE Uitjfavs Naamlooze Vennootschap Goescbe Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 COURANT sn Kleeuweas t Ross Orukkors- en Uitgeversbedrijf gevestigd t. Goes. ADVERTENTIEN van X—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voora. Degene, die zich nu als abonné op de „Goesche Courant" opgeeft, ont vangt de tot 1 October a.s. verschij nende nummers KOSTELOOS. Een kerk ingestort. Vrijdagmiddag omstreeks half drie heeft een windhoos de in aanbouw zijnde r.k. kerk aan het Groeseind te Tilburg gedeeltelijk vernield. Alle kapspanten en het overige houtwerk stortten naar beneden, dikke balken werden als lucifersstokjes door mid' den gebroken. Alleen de muren ble ven overeind staan. Omdat de werk lieden even te voren wegens den re gen waren gaan schuilen, zijn er geen ongelukken gebeurd. De materieele schade is vrij aanzienlijk. Een nieuw type vlieg tuigmotor. Naar wordt vernomen, hebben de Artillerie-Inrichtingen aan de Hem' brug bezoek gehad van een aantal autoriteiten, die daar gekomen waren tot het bijwonen van een proef, onder belasting van een nieuw type vlieg tuigmotor; die in de werkplaatsen aan de Hembrug geheel geconstrueerd is naar de teekeningen en aanwijzingen van den heer W. Hulsebos, wonende te Laren in Noord-Holland. Bij de proefneming waren, behalve de direc tie der Artillerie-Inrichtingen, o.m. aan wezig de heeren Schiff, voorzitter van de K.N.A.C., Plesman, directeur der K.L.M., dr. ir. Wolff en ir. Kuipers van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, Jan Goedkoop, directeur der Kromhoutmotorenfabriek, Grillo- nard, algemeen chef van den techni- schen dienst der K.L.M., Spit, chef van den technischen dienst dezer maat schappij op Schiphol en de heeren Mr. Dr. S. de Vries, oud-minister van fi nanciën en ir. v. d. Leij, ingenieur bij de Bataafsche Import Maatschappij. Reeds voor enkele jaren heeft de heer Hulsebos met bescheiden hulp middelen volgens zijn systeem een automobielmotor geconstrueerd, welke zeer de aandacht heeft getrokken van de Luchtvaartafdeeling, van den Rijks studiedienst voor de Luchtvaart, van generaal Snijders en van anderen. Op dezen motor, die o.m. zonder klep pen en zonder schuiven werkt en lig gende cylinders heeft, is de aandacht der Nederl. regeering gevestigd. Overwegende dat deze nieuwe uit vinding wel eens een gansche omwen teling op motorgebied tengevolge zou kunnen hebben en aanleiding zou kun nen geven tot het vestigen van een be langrijke nationale industrie, machtig de destijds het Ministerie van Oorlog de directie der Artillerie-Inrichtingen met den heer Hulsebos een contract aan te gaan, waarbij genoemde direc tie op zich nam, naar het ontwerp van den heer Hulsebos een proefmotor te doen bouwen in de werkplaatsen aan de Hembrug. Op deze wijze is een vliegtuigmotor vervaardigd, welke 45 FEUILLETON Naar liet Engelsch van ELINOR GLVN. HOOFDSTUK XXII. De buren zoowel als zijne ouders waren verstomd over Paul's welspre kende redevoering aan het groote feestmaal, dat den volgenden dag voor de bedienden aangericht werd. Nie mand had ooit te voren gemerkt, dat hij zulke talenten had, en de plaatse lijke bladen en zelfs een paar Lon- densche journalisten hadden den jon gen redenaar een schitterend politieke loopbaan voorspeld. Het was een lan ge rede, en ze bevatte gezonde argu menten, getuigde van een helder ver stand en werd geuit in zulk een ver heven, verfijnde taal, dat het liefheb bend hart zijner moeder er door in extase gebracht werd. En al den tijd dat Paul sprak, zag hij niet die zee van menschen voor zich; hij zag slechts hare vreemde, veranderlijke oogen. Hij sprak ieder l'/zrt 'cve*9- zooals gemeld onder belasting heeft proefgedraaid. Van eenïge construe tiefout is daarbij niet gebleken. De aanwezigen hebben met belang stelling en voldoening van deze uit vinding kennis genomen en de ver wachting schijnt te zijn, dat eenïge kapitaalkrachtige Nederlanders ook een bekende buitenlandsche firma heeft reeds haar wensch te kennen gegeven, er in te mogen participeeren een naamlooze vennootschap tot exploita tie van dezen motor zullen oprichten. Ook de regeering slaat met zeer veel belangstelling de verdere ontwikkeling en toepassing van deze uitvinding gade. Koelhuis bloemen. Ongeveer 5 maanden geleden heeft de Boskoopsche kweekersfirma H. den Ouden en Zn. een partij afgesne den pioenrozen van vele variëteiten in het koelhuis van het gemeentelijk slachthuis te 's Gravenhage doen op slaan. De bloemen, grootendeels pas ontloken of nog in ontwikkelden knop vorm, werden, stuk voor stuk omhuld in papieren zakjes, met de lange ste len in het bladgroen liggende verpakt in een kist, welke gesloten werd en waarin door enkele gaten de benoodig- de lucht naar binnen kon treden. De collectie werd aldus bewaard bij een doorloopende temperatuur van één graad Celicius hoven het vriespunt. Thans zijn, op verzoek van de be trokken firma, die met haar proefne ming veel medewerking ondervond van directie en administratie van het slacht huis de bloemen voor den dag gehaald, ontpakt en in vazen met water ge plaatst, met het prachtige resultaat, dat vijf weelderige bouquetten konden worden gevormd uit meer dan 40°/o van de bewaarde pioenrozen, die eruit zien a'sof zij zooeven zijn geplukt De variëteiten waren: Duchess of Teek, Festiva maxima, Francis Wil- lard, Emilie Hoste, Eucharis, Alsace, Phyllis Kelway, Kelway's Rosemary, James R. Mann, Claire Dubois, Felix en Albert Creusse en Entente cordiale. De nieuwe Rijkstelefoon- tarie ven. De eindvoorstellen van het hoofd bestuur der posterijen, telegrafie en telefonie betreffende wijziging van de locale en interlocale telefoontarieven zijn Koninklijk goedgekeurd. De nieu we tarieven zullen met ingang van 1 Januari 1930 in werking treden. Voor de locale telefonie is het zui vere gesprekkentarief als tariefsvorm aanvaard met grondbedragen van f 24 tot f 48 en een prijs van 2^2 cent voor elk uitgaand gesprek. Ingevoerd is een een reductie van 25 pet., resp. 50 pet. boven een bepaald aantal gesprekken per jaar. De reductiegrenzen liggen dusdanig, dat de voordeden daarvan woord alsof zij er bij was en aan hef einde was het hem bijna of zij hem gehoord moest hebben. Welk een zach te vrede daalde ër neer in zijn ziel. Ja, hij wist het, zij zou tevreden zijn ge weest, en dat was hem eene oneindige troost. En zoo vervlogen de dagen in nauw gezette plichtsbetrachting, en einde lijk kwam er een eind aan de feeste lijkheden en kon hij rusten. Kapitein Grigsby en zijn vader had den hem geholpen waar ze slechts konden en een band van eeuwige vriendschap hield die drie te zamen. „Bij Jupiter, Charles! Je kunt trotsch op je jongen zijn", zei kapi tein Grigsby, op den morgen van zijn vertrek naar Schotland, den 10 Augus tus. „Hij heeft er zich doorheen ge slagen als een held; en hoeveel ver driet hij er ook door heeft gehad, de dame moet toch wel de moeite waard geweest zijn, om hem in den korten tijd zoo te hebben kunnen polijsten. Ik had er wel een reis van een maand voor over, om haar eens te zien". En Paul's vader knorde van genoe gen, terwijl hij antwoordde: „Dat zei ik je wel". En zoo gingen de zomerdagen voor bij en Paul's karakter werd steeds vas in het algemeen reeds optreden voor dat het bedrag, dat volgens het be staande tarief verschuldigd zou zijn, wordt bereikt. De beteekenis van de reductie blijkt uit het hiervolgende overzicht: Netten met een aantal aansluitingen van: 1 t/m. 50 51 101 301 501 1001 2001 3001 100 300 500 1000 2000 3000 4000 meer dan 4000 Reductie 25<>/o voor een aantal gesprekken per jaar van: 361 t/m 720 601 1200 601 1200 721 1440 961 1920 1081 2160 1081 2160 1441 2880 2401 4800 Reductie 50°/o aanvangende bo ven een aantal uitgaande gesprekken per jaar van: 720 1200 1200 1440 1920 2160 2160 4800 4800 Alastrim of zwarte pokken. Het Tweede Kamerlid mej. Groene- weg heeft aan den minister van Ar beid, H. en N. de volgende vragen ge steld Is het waar, dat de hoofd-inspectie bij het Staatstoezicht op de Volksge zondheid op een bewijs van overlijden, waarop door een Rotterdamsch medi cus als doodsoorzaak was ingevuld „variola haemorrhagïca" (zwarte pok ken), deze aanduiding heeft veranderd in „alastrim"? Is de hoofd-inspectie daartoe bevoegd? Is de minister bereid, indien mocht blijken van eenig onbevoegd optre den der hoofd-inspectie, mede te dee- len, welke maatregelen hij getroffen heeft of nog zal treffen om herhaling daarvan te voorkomen? In de wildernissen van Borneo. De Amerikaansche wetenschappelij ke expeditie, die onder leiding van Theo Seelman uit Chicago, onbekende deelen van het Nederlandsche eiland Borneo onderzoekt, is in het bezit van een kortegolf-station, dat onder de roepletters PMZ met de bewoonde we reld in contact blijft. De signalen de zer expeditie zijn gedurende langen tijd door Amerikaansche amateurs op genomen, doch sedert 14 dagen werd niets meer van hen vernomen, zoodat ter: steeds streefde hij er naar, vol gens zijn ideaal te leven steeds trachtte hij zijne droefheid te over meesteren maar nooit trachtte hij te vergeten. Tegen den tijd der herfstjachten was zijn gezondheid weer geheel her steld, en behalve dat hij er een paar jaar ouder uitzag, waren er geen uiter lijke teekenen van zijn tocht door de vallei der schaduwen, vanwaar hij maar net het leven had afgebracht Maar de drie weken, dat hij onder haar invloed gestaan had, hadden den innerlijken mensch tot onherkenbaar wordens toe, doen ontwaken. Hare ver fijnde beschaving had den stempel ge drukt op zijn geest, en hij bewandelde den weg, dien zij hem gebaand had naar den boom der kennis. Het klein ste voorval uit zijn dagelijksch leven scheen in verband te staan met eene gedachte of wensch van haar, zoodat in werkelijkheid zij hem nog steeds leidde, door de macht harer groote ziel. Maar niettegenstaande dit alles, waren er nog steeds uren van kwel lend en steeds aangroeiend verlangen om te weten hoe ze het maakte. Als zij eens ziek was. Als hun hoop be waarheid was, dan moest ze nu lijden en heel alleen lijden. Soms werd die men algemeen dacht, dat de deelne mers verongelukt waren. Thans is het echter gebleken, dat dit gelukkig niet het geval is: Dajakkers hebben 's nachts de zendlampen ge stolen, omdat zij hieraan een genees kundige kracht toeschreven. Daar de leider der expeditie nu niet in staat was, om zijn dagelijksche berichten uit fe zenden, en hij er voor vreesde, dat inen hem in Amerika als verlo ren zou beschouwen en een hulpex peditie ging organiseeren, besloot hij naar een onderweg ingerichte berg plaats terug te keeren, waar een re serve-zender aanwezig was. Was dit niet het geval geweest, dan zou hij genoodzaakt zijn geweest,* om twee weken langer te reizen, voor hij de beschaafde wereld mededeeling van de situatie kon doen. Het gezelschap bevindt zich nu weer op expeditie en de signalen van het station PMZ kan men thans wederom op de korte golflengten hooren. OVERZICHT. Het Belgische b evolkings-vraagst.uk. Zooals men zich wellicht herinnert heeft de Belg, de heer Tijtgat, toen hij het vorige jaar in Goes voor de ver- eeniging van huisvrouwen een lezing hield, gewezen op het bevolkingsvraag stuk van België, dat in den strijd der Vlamingen tegen de Walen een be langrijke rol zal spelen in de toe komst. In de Brusselsche Standaard wordt thans over deze kwestie ook ge sproken. Het blad schrijft o.m. Wat hier volgt is niets dan een ijs koude vaststelling van het onweder- roepelijk feit dat de volken ten onder gaan aan zedelijke kwalen. Wallonië sterft uit, het Waalsche grondgebied zal door de sterke vreugdevolle Vlaamsche gezinnen moeten bezet wor den. Het geografisch begrip België wordt dusdanig aldra, onverbiddelijk, door de wetten van natuur en zede lijke volkskracht, eenvoudig het geo grafisch begrip: Nieuw Vlaanderen. De „Avenir du Luxembourg" onder streept de jammerlijke onvruchtbaar heid van zoovele Waalsche gezinnen, de misdaad tegen het leven, als ge volg: de triomf van Vlaanderen. „Spijts de bevestigingen van antikle rikale ekonomisten, schrijft het blad, zijn de meest industrieele streken, die de meeste levensbronnen bieden, Luik en Henegouw, de minst levende, de zwakste van alle. De kwaal is dus niet van ekönomischen aard. „Voor 1928 had Vlaanderen een overschot van geboorten van 9.50 p.c., terwijl in Wallonië er slechts 1.75 p.c. had: 't is te zeggen dat in Vlaanderen het overschot 36.321 geboorten be droeg tegen 5077 in Wallonië. „Thans zijn er voor 8 nieuwe Bel gen 7 Vlamingen en 1 Waal, ziedaar het onbetwistbaar cijfer tegen hetwelk alle spitsvondigheid schipbreuk lijdt. In de veronderstelling dat het kwaad niet verergert, dat de toestand onge- martelende gedachte Paul onverdra- gelijk en dan trok hij er alleen met Pike op uit, de bladerlooze bosschen in, die een heuvel boven in het park kroonden. En dan stond hij stil en keek naar beneden en naar den som beren Novemberhemel, terwijl een ra zende angst zijn hart dichtkneep. Het eenige, waar hij blij om was, was de afwezigheid van oom Hubert, die minister was geworden in een Zuid- Amerikaansche republiek en voorlan ger dan een jaar niet naar Engeland zou terugkeeren. En dus bestond er geen verleiding om hem te ondervra gen, of misschien een zijner geestige, boosaardige aardigheden, die de een of andere toespeling op zijn dame konden bevatten, te moeten aanhooren Lord Hubert Aldringham vond het heerlijk, te geuren met zijne vorste lijke kennissen en hij was een karak ter, dat zelfs een Lancelot niet dap per, noch een Galahad rein vond. Nu kon Paul slechts wachten en hopen. Zijne koningin had ten minste zijn adres; zij kon hem schrijven, zelfs al kon hij haar niet schrijven en stel lig, stellig zou er tijding van haar komen. En zoo kwam de winter aan en daar mee de jacht De jacht, die hij vroeger wijzigd blijft, wat nog eene voor Wal lonië onverhoopte gunst zou wezen, zou er over 60 jaar in België nog 1/7 der bevolking Waalsch zijn, 't zij de bevolking van Henegouw. De drie an dere provincies en Waalsch Brabant zouden geheel Vlaamsch zijn. „En mocht dit cijfer van 60 jaar u gerust stellen, zeggen we dan dat over 6 jaar de aangroei der Vlaamsche be volking geheel de provincie Luxem burg zou kunnen vervangen". Tegenover deze onverbiddelijke vaststelling verzinkt alle haarklieverlj over kwestie der minderheid enz., in het niet. Er is daar van onze zijde geen enkele verdere kantteekening bij noo- dig dan de zegekreet: „Het triomfante Vlaanderen!" En de roep tot de regeerders: plaats in den Staat voor het sterke volk wiens taalgrenzen te klein zijn gewor den. Onze kinderen hebben meer lucht en meer grond noodig. Een volk heeft met tucht en glorieuze zedelijkheid zichzelf weer aan de wereld opge drongen. Een crisis in de glasteelt Sedert verleden jaar de tomatenteelt minder loonend bleek, althans een be langrijk gedeelte van den tomaten- verbouw, beginnen er in de kringen der vaklieden steeds duidelijker uit gesproken vermoedens te worden ge hoord omtrent een naderende crisis in de glasteelt, aldus schrijft (dr. ir. I.) R(ietsema), directeur der R.K. Land- en Tuinbouwschool te Breda, in „De R.K. Boerenstand". En deze vrees voor een crisis is volkomen gegrond. Een crisis zal haast met zekerheid komen. De ongehoord snelle uitbouw van een paar hoofdtakken der glasteelt (tomaten en druiven) heeft toevallige oorzaken gehad, n.l. dat deze beide gewassen in de laatste jaren groote uitvoerproducten zijn geworden. Europa leerde tomaten kennen, Ne derland leerde tomaten telen en drui ven verzenden, waarvan het de teelt reeds tevoren had uitgeoefend. Noch de toeneming van het aantal menschen in West-Europa, noch hun hoogere welvaart of hoogere levens standaard, noch de betere vervoer middelen zijn in staat om op den duur afzet te kunnen bieden voor het ge was van zich zoo reusachtig snel ver menigvuldigende broeierijen. En dat des te minder, omdat één der omstan digheden, die gunstig zijn geweest voor de tuinderij hier te lande, n.1. de steeds beter wordende vervoermiddelen, ook gunstig is voor onze mededingers. Met voor het heerlijkste had gehouden, wat er op de wereld bestond. En nu was het slechts een middel om den tijd en eenige uren van kwel lende pijn te verdrijven door licha melijke inspanning. Maar ook hierin zoowel als in alles wat hij in dezen tijd deed, trachtte Paul uit te blinken boven zijne makkers, en opnieuw lau weren te behalen, om die aan de voe ten zijner koningin neer te leggen. In het maatschappelijk leven begon hij een enorm succes te behalen. Hij be gon bekend te staan bij de mannen als iemand, de moeite waard om naar te luisteren en de vrouwen hingen aan zijne lippen. Het was iets bijzonders zulk een mooie, jonge man aan te treffen, met de kennis en het betoor verende cachet van een man van de wereld. En zijne volkomen onverschil ligheid jegens hen prikkelde hen en lokte hen nog des te meer aan. Altijd voorkomend en ridderlijk, maar onge naakbaar als een bergtop. Paul was niet zoo kleinzielig ijdel om zich door hunne aanbidding ook maar één oogenblik te laten inpalmen en zoo zijne koningin te vergeten. En zoo ging de jacht voorbij, en zijne levenservaring groeide aan. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1