zi NTVAKCTt 2511 EENKN0PS AFSTEMMING PHILIPS GOESGHE COURANT Nu kan elke handelaar onmiddellijk een ontvangtoestel No. 2511 leveren BIJVOEGSEL Medische Rubriek Complete Cassettes Voor de VrouW Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 20 SEPT. 1929. Reiniging van neus en keel. Hoe moot liet noodzakelijk zuiverhou- clien van neus en keel geschieden? Dr Jonkers Both te Voorburg antwoordt daiatropl: Het voorschrift is al heel eenvoudig vereischt slechts, dat men over wat wils klfiaclit beschikt en wat moeite over hedti voorr het bewaren van zijn gezondheid. Men neme wat lauw-warm zout water (de verhouding is een theelepeltje gewoon keukenzout in eon beker lauwwarm wa ter), spoele zich de keel e:n paar maal en neemt dat wat van die vloeistof in de hoi te van de hand (natuurlijk schoone han den) en snuift dit in elk neusgat apa* langzaam en zachtjes op en na eenige oiogenblikken snuit men den neus uit, niet te harrd. Deze behandeling doe men geregfeid 's morgens, 's middags en 's avonds voor het maar bed gaan en in tijden van epide- miën een paar maal meer. Deze behandeling heeft nooit schad lijke gevolgen, integendeel. Alle perso nen, die ze geregeld toepassen, doen dat met genoegen, omdat zij die spoelingen heel aangenaam vinden en velen daardoor een verlichting' in het hoofd voelen. Som- migföui waren er zelfs zeerenthousiast over. Zeer dikwijls hoor ik ook zeggen! Ijk} foegirijp heelemaal niet, waar ai dat slijm vandaan komt en ik zie nu in, waarom ik nu veel gemakkelijker den ken kan. Vele personen, die aan chronische hoofdpijn leden sedert lange jaren, wer den van die hoofdpijn voor altijd' bevrijd en waren er zeer over verwonderd, dat zoon eenvoudige behandeling zulk em groot succes had, nadat zij zoovele andere behandelingen, soms zelfs zeer ingrijpen de, hadden gehad zonder baat. Wat de wenschen ook zijn van een huisvrouw In de eerste plaats een goed gedekte tafel I Geef haar Dubé Tafel zilver (incl. roestvrije messen) vanaf s f112,—. 25 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in Indië).. Vraagt prijscourant en betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. Zichtzending. Betalingscondities. Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet gewenscht wordt. Een kinderjurk verlengen. Zelfs als er geen zoom meer uit te leggen valt, dan nog is een jurk op mo derne wijze langer te maken. En op een heel eenvoudige manier. Men knipt de jurk door in de breedte onder de armen -n zet eenvoudig een lap van een andere stof, maar van garneerende kleur tusschen :Ie beide stukken in. En daar de jurk iok waarschijnlijk te nauw geworden zal |zijn, knipt men ze daarna nog eens door in de lengte, op borst en op rug en zet laar precies zooJn, strook in de lengte in, liefst van onderen wat uitloopend, zooials de mode tegenwoordig vraagt. En klaar is Kees. Het jurkje kan met een kraagje gegarneerd worden. Handwerkjes. A. Een allerliefst en origineel speldem- hatngertje. We nemen er voor een lichtg(roen zijden koord, aan welks einde we een met kapok opgjevuld peervormig kussentje naaien van lichtgroene zijde of fluweel. I Van witte zijde maken we drie blaadjes, die kelkvormig rond het kussentje genaaid worden. Vlak bo\en de blaadjes wordt bij wijze van knopje een eindje omwoeld met groene zijde en het sneeuwklokje- speldenkussen is gereed. B. Een geschulpt kantje voor ondergoed Opzetten een aantal kettingsteken m ver volgens haken in den eersten steek 9 stokjes, 1 vaste steek in den 4cien ketting steek, 9 stokjes in de 7dein kettingsteak, 1 vaste steek in den lOden kiettiingsteck, 9 stokjes in den 13dein kettiingsteek, 1 vaste steek in den lóden ketting,steek, ((stokjes in den 19den kettinigsteek enz enz., steedis om die 2 steken afwisselend 1 vaste steelc en 9 stokjes en 1 steek. Nuttige wenken. Weet U? Dat grasvlekken uit waschlbare stoffen kunnen verwijderd werden door de vlekken met versche reuzel in te wrijven en ze daarna op de gewone wijze uit te was- schen? Dat schroeivlekken uit strijkgoed ver dwijnen als men ze cnmiddeiijk wrijft met uiensap? Dat stoffig fluweel prachtig wordt als het werdt gewreven met een ander stuk fluweel? i Dat donkere vlekken uit bruine schoenen kunnein verwijderd worden door voorzich tig wrijven met benzine? Dat porcelein, been en ivoor uitstekend gelijmd kan worden met een papje van wat meel en eiwit? Dat geverfde blikken of ijzeren voor werpen prachtig glanzen gaain als ze met was worden gewreven? A las trim. Aan een beschouwing van den genees kundigen medewerker van het„Vad." ont- leenen waj: „Men make zich niet wijs, dat \de epidemie op het oogenblik zoo weinig gevaarlijk is. De officieele cijfers wij zen anders uit. Er moet dus al het mo gelijke gedaan worden om de epidemie onder de knie te krijgen. Dat het niet gemakkelijk zal gaan, blijkt in Enge land, waar zij nu reeds 10 jaar duurt met een 14 a 15.000 ziektegevallen per jaar. De beteekenis der inenting staat vast. Alle zware aiastrimgevallen zijn voorgekomen bij ongevaccineerde kinde ren en bij volwassenen, die in lang niet waren gevaccineerd of te Iaat gevacci neerd. Men hoort zoo dikwijls zeggen: „Iaat ieder toch vrij zijn om zelf te beslissen, of hij het gevaar wil Ioopen alastrim te krijgen." Dit zou füist zijn, ïbdien het een individueele quaestie betrof. Men vergeet echter, dat ieder lijder die alu trim helpt verspreiden en de lichte ge vallen zijn daarbij de gevaarlijkste. Der gelijke patiëntenn Ioopen met hun beetje uitslag rustig rond, maar helpen intusschen de epidemie uitbreiden.. Ik meen dus dat er alle reden bestaat onder bepaalde voorwaarden, met zekere uitzonderingen, de inenting verplicht te stellen. Dat doet men in het buitenland toch ook. Voorr uitzonderingen zouden zeker de kinderen tusschen 1 en 12 jaar in aan merking komen, al zou ik met een ge- ust geweten durven adviseeren ook mits onder bepaalde voorzorgen dezen in te enten. Die voorzorg is om alleen beslist ge zonde kinderen in te enten. Ieder jong kind, dat ziek is of kort geleden een of andere infectieziekte heeft doorgemaakt, vooral een, waarbij ook spontaan ence- nhalitis optreedt, schijnt inderdaad.' vat baarder te zijn dan een volkomen ge zond kind .Vrijstelling zou ik dus willen toelaten, maar aan die vrijstelling zou ik een andere, bij ontduiking door straf bedreigde, verplichting willen verbinden en wel deze, dat ieder niet-ingjeente, die alastrim krijgt, al is het nog zoo'n licht zich met zijn omgeving onmid dellijk laat isoleeren. De moeilijkheid bij de bestrijding; van de alastrim is vooral gelegen in het feit, dat zij niet wettelijk als pokken worden erkend .Ware cfit wel geschied, dan zou ieder, die van alastrimb'esmetting ver dacht was, gedwongen kunnen worden tot observatie. Te Delft zijn gisteren 12 nieuwe ge vallen van alastrim vastgesteld. De Gezondheidscommissie te Delft heeft besloten de ingezetenen in ernstige overweging te geven, zich te laten inenten of herinenten. Woensdag werden in het gasthuis ruim 800 personen ingeënt» N o Oid land igun. In de nabijheid van Bergen op Zoom hebben Woensdag' twee militaire ver kenningsvliegtuigen een noodlanding moe ten maken. 's Morgens om elf uur was de vliege nier-sergeant A. v. d. Pol met een ver kenningsvliegtuig, gemerkt 535, en verge zeld van den verkenner-adjudant Van Beurden, boven de Woensdrechtsche heide ter bijwoning van. de manoeuvres, toen >Iotse!ing de motor van het vliegtuig on tlaai" werd. Hij kreeg geen gelegenheid om naar een geschikt landingsterrein te zoeken en moest boven de kleine merëm een lan '.'03 maken, Gelukkig liep de Jan- Uiterste eenvoud van bediening - geen terug koppeling - geen storend genereeren - geen brom- toon - geen vervorming. ding goed af en kwamen de inzittenden behouden op den beganen grond. Ook het vliegtuig bekwam geen averij. Des middags om even vóór vieren maakten de sergeant-vliegenier Rademae- ker en de verkenner-sergeant Siebensma, die eveneens een verkenners-vliegtuig, ge merkt 119, bestuurden, en uit Vlissingpn naar Soesterberg wilden terugkeeren, op het terrein Kijk in de Pot eveneens een noodlanding. Zij hadden boven Goes be merkt, dat er een defect was aan de olie leiding. Ook dit vliegtuig kwam behouden neer. Onmiddellijk stelden de vliegers zich in verbinding met Soesterberg, waar deze toestellen thuis behoorden. Getracht zal worden om beide vliegtuigen ter plaatse te doen herstellen. De moord op het Bezuidenhout. Ds. A. v. d. Hejde te Voorburg heeft inzake de moord1 op de oude dame, op het Bezuidenhout te' Den Haag medegedeeld' aan het Volk, dat hij den aangehouden K. v. d. M. kende. Op verzoek van een vriend uit Emmen had hij zich in 1925 bemoeid met het lot van den wegens ■aude ontslagen stationschef, die na zijn verblijf in de gevangenis moeilijk kon slagen met het krijgen van een betrekking. Ds. v. d. H., die zich. wel meer bezig hield met reclasseering van ontslagen ge vangenen, wilde ook in het geval van K. v. d. M., die een zeer netten indruk maakte, trachten een uit het lood gesla gen mensch het evenwicht terug te geven en verder probeeren een vrijwel totaal verwoest gezinsleven te herstellen. Deze pogingen zijn niet met succes be kroond. Oorzaak hiervan is z.i. het zeer ^onaardig gedrag van K. v. d. M., die door zijn geheimzinnige houding het be halen van eenig resultaat uitsloot. Ds. v. d. Heide had gez|orgd', dat K. v. d. M. een goed betaalde betrekking kreeg als huisknecht bij een Haagsche familie. Wanneer de reclassant toen ernst had gemaakt met zijn verlangen naar lotsver betering, zouden binnen eenigen tijd zijn yrouw en kinderen naar Den Haag zijn gekomen, en had hij als oppassend man kunnen genieten van een goed gezinsleven. Maar K. v. d. M. scheen anders te willen. Onevenwichtig als hij was, verlang de hij naar avontuur en naar geheimzin nigheid. Hij maakte zich onmogelijk en dischte verhalen op over groote gehei men, die naar alle waarschijnlijkheid al leen maar bestaan in zijn zieke gpJachten. Ds. v. d. H. gaf eenige typische voor beelden, die illustreerden boe K. v. d1. M. vol dwangvoorstellingen zit. Zoo is er bijvoorbeeld sprake van een gouden medaillon. Dit medaillon zeide K. v. d. M. steeds bij zicb te dragen. Het was een herkenningsteeken voor de dra gers van een groot geheim; een geheim dat hem in 1930 veel geld zou brengen. Dit geheimzinnige medaillon heeft ds. v. d. H. op een afstand mogen zien. Hij beeft er over gesproken met den heer Weisz, den directeur van de Schrijfkamer, die ten zeerste verrast was, omdat de be schrijving van het kleine gouden sieraad hem plotseling herinnerde aan een medail lon, dat langen tijd op zijn kantoor in een ponnebakje had gelegen, doch dat sedert spoorloos verdwenen was. Hoewel nog niet bewezen, is het zeer wel mogelijk dat K. v. d. M. zijn geheim zinnig herkenningsteeken heeft weggeno men uit het kantoor van den heer Weisz, dat van de Schrijfkamer uit zeer gemak kelijk te betreden is. Ten slotte heeft het blad nog gevraagd of hij K. v. d. M. in staat achtte een moord te plegen. Ds. v. d. Heide durfde geen recht- streeksch antwoord te geven op deze vraag. Hij verklaarde nog eens, dat K. v. d. M. een zeer raadselachtig mensch is met een onpeilbare ziel. Domoor dteGiessen-Nieuwkerk Op de vragen van dan heer Mendels, luidende: 1. Is het ter kennisse van den minister gekomen, dat bij de openbare behande ling in revisie van de strafzaak tegen de verdachten Khmder en Teunissen voor het gerechtshof te Amsterdam door den desbetreffenden getuige onder eeda is verklaard, dat onderscheitien aan hem uit: gebrachte politierapporten betreffende plaats gehad hebbende onderzoekingen en verhooren niet bij het dossier dier straf zaak in eersten aanleg gevoegd zijn, zoo dat de verdachten en hun verdedigers van het bestaan, althans van den inhoud daar van, onkundig zijn gebleven, doch dat niettemin de rechtbank, die in deze zaak te oordeelen had, in de gelegenheid is gesteld van die stukken „ad informandum" ken nis te nemen? j 2. Is de minister van oordeel, dat zulk een handelwijze wettelijk of moreel toe laatbaar was, of is hij niet veeleer van meening, dat het euvel van tersluiks be- invlooden van een in strafzaken recht sprekend college, door geheime stukken buiten de verdediging om, in Nederland onbestaanbaar moest worden geacht? 3. In dit tweede geval, acht de minister het noodig, ten aanzien van het gebeurde maatregelen te treffen van repressieven of/, en preventieven aard? Zoo. ja, welke? heeft de heer Donner, minister van jus titie, het volgende antwoord gegeven: 1. De minister heeft tot dusverre de be handeling der bedoelde zaak slechts uit de courantenverslagen kunnein volgen. De in de vraag vermelde verklaring heeft daarbij ook zijn aandacht getrokken. 2. Een handelwijze, als naar die ver klaring gevolgd, ware zoowel met het oude als met het nieuwe Wetboek van Straf vordering in strijd; men zie de artt. 123, 134, 142, 177 en 211 van het oude, en de artt. 33, 51, 297 en 350 van het nieuwe Wetboek. 3. Het spreekt wel vanzelf, dat de minister, zoodra de stand van de behande ling der zaak hem vergunt op meer recht- streeksdhe gegevens te werken, zich ern stig rekenschap zal geven van het gehecle verloop der zaak en van de vraag, welke momenten daarin zijn, die tot maatregelen van algemeenen of bijzonderen aard aan leiding moeten geven. Het in de vragen te berde gebrachte punt zal daarbij ook zijn

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2