ylóoi dik Haar Uit den Westhoek. Stadsnieuws. Koloniën Sport. Lrand en Tuinbouw W eteuscbappen. Kunst. PpoVincienieuWs EEN TAAK VOOR V. V. V. Mede naar aanleiding van een mede- deeling in de „Middelburgsche Cou rant", dat in Middelburg reeds bespre kingen worden gevoerd en plannen worden gemaakt inzake de verjaardag van de Koningin in 1930, komen we hier nog eens op het reeds meer be sproken onderwerp voor Goes terug. Vermoedelijk hebben enkelen mèt ons de gedachten laten gaan over de vraag wier hier ter stede de viering van het vorstelijk kroonjaar moeten voorbereiden. Men zal gedacht hebben aan buurtvereenigingen, aan de Oranje- vereeniging, wellicht aan enkele par ticulieren. Heeft iemand ook het oog laten val len op V. V. V.? Neen? Zoo geschiede dit thans. Het wil ons voorkomen dat deze vereeniging de aangewezene is om den Koninginne-dag in 1930 voor te berei den, en om 31 Augustus van het ko mende jaar tot een grooten feestdag te maken. Eerstens omdat de vereenigingen hier ter stede, van een specifiek Oranje-karakter eenige jaren niet in staat bleken een Oranje-feest te orga- niseeren, en ten tweede omdat een mooie Oranje-dag in staat is vreem delingen te trekken, dus: het door V.V.V. beoogde doel te doen bereiken. Gaarne geven we het bestuur van V.V.V. in overweging Goes op 31 Augustus 1930 in het middelpunt der belangstelling te brengen. niet levend werd, en waarom moet de dader dan de kast in? Eene eigenaar dige opvatting zal men zeggen; maar niettemin eene opvatting die bestaat. Ook zijn er getuigen, die zeker weten dat juist is wat zij aanvankelijk ver klaarden, maar die, ziende welk ge volg hunne verklaring voor den dader heeft, te goeder trouw gaan twijfelen. Komen nu getuigen, als waarvan ik spreek, in een atmosfeer als die van de Amsterdamsche rechtzaak, dan ligt het voor de hand, dat zij hunne ver klaring verzwakken of desnoods ge heel terugnemen, wellicht zeggende, dat die hun is afgeperst. Zij vinden toch bij den rechter een willig oor. Het strafproces is eene episode in den strijd tusschen de gemeenschap en den misdadiger. De verdachte zij nerzijds doet alle moeite om den dans te ontspringen; daarbij zijn zijn hel pers de getuigen a décharge; ik zal volstrekt niet hun goede trouw in ver denking brengen, maar bemerken zij, dat de rechter overtuigd is van de onschuld van den verdachte, dan ont staat er groot gevaar, dat hunne ver klaringen al heel gunstig voor hem worden. Eene gedingvoering als wij thans in Amsterdam zien plaats hebben, zal tot gevolg hebben, dat de vroeger uit gesproken veroordeelïng moet worden vernietigd; de overtuiging, dat die vroegere veroordeeling onjuist was, kan zij mij en vermoedelijk vele anderen niet geven. Nu nog een enkel woord omtrent den rijksrechercheurs. Wanneer ik mij niet bedrieg moeten hunne rapporten geen deel uitmaken van het dossier; zij moeten dus ook niet ter kennis ge bracht worden van den tot oordeelen geroepen rechter. Zij moeten geheim blijven, anders is de dienst der rijks rechercheurs onmogelijk; zij moeten slechts dienen om den rechtercommis saris aan te wijzen, waar hij wellicht bewijs zal kunnen vinden; dit schijnt in Dordrecht uit het oog te zijn verlo ren; van daar de misère. Het spreekt van zelf dat de recherche den strijd tegen den misdadiger niet steeds met open vizier kan voeren; deze laatste doet dat ook niet; deed zij het wel, maar al te vaak zoude zij niet sla gen. Zij zal wel eens middelen moeten gebruiken, die minder fair zullen wor den gevonden. Men kan over de toe laatbaarheid van gebruikte middelen verschillen. Ook hier echter zijn gren zen die niet mogen worden overschre den; agents provocateurs bijv. zullen onder geen voorwaarde kunnen wor den toegelaten. Om te beoordeelen of rechercheur de Jong ongeoorloofde middelen heeft gebruikt, zoude ik een meer onbevangen onderzoek dan het Amsterdamsche voor me moeten heb ben. Er zijn ijverige ambtenaren en niet- ijverigen. Rechercheur de Jong behoort blijkbaar tot de ijverigen. IJverigen zullen wel eens te ver gaan; daarvoor is bij de niet-ijverigen uit den aard der zaak geen gevaar. Wellicht is recher cheur de Jong ook te ver gegaan. In alle geval zijn ijver heeft hem heel wat onaangenaams bezorgd. De niet- ijverigen zullen uit de Amsterdamsche behandeling der zaak Giessen-Nieuw- kerk zien, dat niet-ijverig te zijn nog zoo. kwaad niet is. Dat is ook eene schaduwzijde van die behandeling, en in mijne oogen eene zeer ernstige". Ned Herv. Gemeente. In een zeer druk bezochte bijeen komst van leden der Ned. Herv. Kerk, werd door den pres.-kervoogd, de heer A. D. F. van der Wart, gisteren een overzicht gegeven van den stand van werkzaamheden der restauratie aan de Groote Kerk. Op duidelijke wijze werd uiteengezet welk een groot werk thans onderhanden genomen is, er. hoe de kerk straks, wanneer de diensten daar in weder zullen worden hervat, er uit zal zien. Naar het zich thans laat aan zien, zal de inwijding kunnen plaats vinden op 10 December a.s. Na de uiteenzetting werd den pre sident-kerkvoogd door de heeren Van Melle en de Kruijter hulde gebracht voor het groote werk dat thans zijn voltooiing nadert. Namens de Goesche Kerkelijke gemeente en namens de heeren J. A. Wilton van Reede, W. A. P. F. L. van Buren en andere be langstellenden, bood de heer de Kruij ter den president-kerkvoogd een som aan van ruim f2000,te besteden voor een gebrandschilderd raam naar motieven ontleend aan Ps. 23 en te vervaardigen door den kunstenaar Schilling te Voorburg, terwijl hij te vens daarbij overhandigde een prach tig uitgevoerde oorkonde, vervaardigd door den heer J. P. Wessels te Goes. In zijn dankwoord deelde de heer Van der Wart mede, dat door tus- schenkomst van den heer Van Buren ook toezegging was ontvangen van een permanente Avondmaalstafel met tinnen Avondmaalstel. Deze tafel zal worden vervaardigd naar een ontwerp van den heer J. Melse te Goes, die ook een doopvont en offerblok heeft ont worpen, terwijl de tinnen bekers uit de hand gedreven zullen worden naar een ontwerp van den heer Alons. Het damast tafelkleed hiervoor, aangebo den door een dame uit de gemeente, wordt uit de hand geweven naar een ontwerp van Chris Lebeau, bij Van Dissel te Eindhoven. Pluimvee en Konijnen. Men schrijft ons: De a.s. tentoonstelling der Goesche Pluimvee-, Konijnen en Sierduivenver- eeniging „Zeelandia", belooft in ver band met het 5-jarig bestaan iets ex tra's te worden. Reeds zijn een 4-tal bekers toege zegd en wel voor de afd. tloenders, Konijnen, Sierduiven en Postduiven. Verder een wisselbeker voor de Vlaamsche Reuzen-konijnen. Hieruit blijkt dat de fokkers reeds nu hun aandacht aan deze tentoonstel ling moeten s chenken om straks prima materiaal te kunnen inzenden. Deze week zijn de bekende circulaires aan de daarvoor in aanmerking komende firma's en personen verzonden, en ver wacht wordt dat deze weder als voor heen ingevuld zullen worden terug ontvangen, opdat het bestuur in staat gesteld kan worden het vraagprogram ma zoo aantrekkelijk mogelijk tema ken. Voor het geval dat er personen of firma's zijn die deze sport wen- schen te steunen, en geen circulaire als bedoeld hebben ontvangen, zal gaarne aan het adres van den Secre- tarïs-penningm. der tentoonstelling de heer A. Corstanje, Oostsingel 28, Goes (Postgiro 84445) een eventueele bij drage worden ontvangen. „Het verraad'" Nap de la Mar komt 24 October met zijn tooneeltroep naar Goes. In de Prins van Oranje zal dan worden op gevoerd uit Merijntje Gijzen's jeugd: „Het verraad". Dansen. Blijkens een advertentie in dit num mer geeft de heer Corveleijn ook dit jaar weer danlessen in de Prins van Oranje. De lessen vangen 1 Oct. aan. In en uit. Ingekomen: T. M. Flipse, dienstbo de, van Wissenkerke, Wijngaardstraat 51; A. C. Bek, apoth.-bed., van Rot terdam, Lange Kerkstraat 42; M. A. de Baar, dienstbode, van Hoedekens- kerke, Stationsweg 12; J. Verhoef, electricien, van Bruinisse, Schengestr. 45; A. H. Schrijver, helpster Opcnb. Bewaarschool, van Kloetinge, Oude Singel 78; M. S. de Die, analyste, van Oud- en Nieuw-Gastel, Wilhelmina- straat 19; C. A. C. de Jonge, dienst bode, van Wolphaartsdijk, Bierkade 1; J. Olivier, kleermaker, van Dordrecht, Couwervestraat 1; A. Wisse, kantoor bediende, van Middelburg, Kreukel- markt 14. Vertrokken: C. Verijzer, arbeider naar Kattendïjke, Wilhelmïnapolder; M. C. Harthoorn, huishoudster, naar Bergen op Zoom, Antwerpsche weg 38; A. Berends, timmerman, naar 's Gra- venhage, Cuijpstraat 152; F. G. C. Rothuizen Jr., naar Wageningen, Nas- sauweg; A. M. van Weele, stuurman, naar New-York; L. J. de Jongh en gezin, koopman, naar Antwerpen; A. A. van Nunen, modiste, naar 's Her togenbosch, Ververstraat 67. Bioscopen Het „Slot Ostende" biedt zijn bezoe kers deze week: „De roos van Picar- dië", een oorlogsfilm, uit herinnerin gen opgebouwd. Vermoedelijk zal ver der volgende week nog een vertooning worden gegeven van de Nibelungen- film, die hier reeds een overweldi gend succes oogstte. Greta Garbo kan men deze week in de Landbouw-Bioscoop treffen, en wei in de film: „Liefde's Zegepraal", de geschiedenis van een eenvoudig boe renmeisje, dat een der grootste ac trices van Frankrijk werd. Het tweede hoofdnummer heet: „Carnevalsnacht". Kantongerecht. Door den Kantonrechter zijn ver oordeeld wegens overtreding: Te Kapelle harder dan 20 K.M. rij den: G. M. B. te Goes f5 s. 5 d. Niet zorgen dat de naam van de schipper duidelijk zichtbaar is: F. M. d. S. te Meinen (B.) f 5 s. 5 d. Met rijwiel linkerzijde van den weg houden: J. V. te Goes f3 s. 3 d., C. L. R. te Bergen op Zoom f 5 s. 5 d. Met rijwiel zonder licht rijden: M. A. B. te Kamperland f5 s. 5 d. DronkenschapJ. P. te Kortgene f 15 s. 15 d. Met rijwiel zonder licht rijden: A. A. te Kamperland f5 s. 5 d. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 22 September, des avonds om 6 uur, zal een godsdienst-oefening gehouden worden onder leiding van Ds. Kasteijn van Middelburg. Te weinig predikanten. De „Locomotief" bespreekt in een hoofdartikel hef ernstig tekort aan predikanten en wijst er op dat de toestand van de protestantsche we reld, critiek en „beschamend" is, ver geleken bij den intensieven 'kerkelijk socialen Kath. arbeid. PAARDEN. Ernstig ongeluk. Bij het Concours Hippique te Zei- hem is Woensdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. In een der concours nummers stortte bij den zoogenaam- den Ierschen wal ritmeester A. T. Colenbrander uit Ginneken van zijn paard. De ruiter kreeg bij den val nog een trap van het paard op de borst. Dokter van de Poest Clement uit Zei- hem verleende de eerste hulp en con stateerde beschadiging van het rugge- merg in de lendenstreek, waardoor het onderlichaam en de beenen ver lamd zijn. Ritmeester Colenbrander is onder leiding van luitenant Cno- pius terstond naar het diaconessen- ziekenhuis te Arnhem overgebracht. LUCHTVAART. De prins van Wales als vlieger. De prins van Wales, die reeds zoo veel heeft gevlogen, heeft nu een eigen vliegtuig gekocht. Het is een Gipsy- Moth met twee zitplaatsen die 675 kostte. De snelheid van het toestel is on geveer 150 K.M. in het uur. Op het toestel is een klein zilver plaatje met het opschrift „Z. K. H. de prins van Wales" aangebracht. Er zijn twee stuurinrichtingen, zoo dat de prins wanneer hij in de lucht is, het stuur over kan nemen. Een maand geleden is de prins in een demonstratie-vliegtuig van het zelfde model naar Le Touquet en terug gevlogen. Suikerbieten. Onlangs namen wij een bericht op over de resultaten van een monster neming bij 141 bietenverbouwers in Nederland op 19 Augustus. Thans zijn de resultaten bekend van deze tweede monsterneming op 10 September en is het volgende hier aan ontleend: Voor de Zeeuwsche eilanden was het gewicht per biet 733 gram en hef suikergehalte 17.32 pet.voor Z.-Vlaan- deren 619 gram en 17.12 pet. Voor ge- geheel Nederland was het 656 gram en 17.40 pet. tegen 671 gram en 17.48 pet. op 10 September 1928 en 545 gram en 14.83 pet. op 7 Sept. 1927. Edison. Men weet dat Edison eenigszins on gesteld is geweest. Thans heeft zijn zoon meegedeeld, dat het met den ouden heer al weer zooveel beter gaat, dat deze zal kunnen deelnemen aan de viering van de uitvinding der gloei lamp. Dit feest is bepaald op 21 de zer, te Dearborn, en wordt gearran geerd door Ford. Edison is met dat al 83 jaar en dan heeft elke ongesteldheid, hoe licht ook, een groote beteekenis. Richard Tauber. Richard Tauber is Woensdag met het s.s. „Insulinde" van den Rotter- damschen Lloyd van Rotterdam naar Batavia vertrokken. lm Westen nichts Neues. De Italiaansche uitgave van lm Wes ten nichts Neues, het bekende oorlogs boek van Remarque, is door de Ita liaansche regeering verboden. Dit ge schiedde naar aanleiding van een scherp artikel, dat de „Tevere" tegen het boek had geschreven. De verta ling moest op 15 September j.l. ver schijnen bij den uitgever Mondadorï Het boek was vertaald door een Ita- liaansch oud-strijder. Hoog bezoek. De Commissaris der Koningin be zoekt Dinsdag 1 October de gemeen ten 's Gravenpolder, 's Heer Abtsker- ke, Ovezande en 's Heerenhoek. Door Yersekers visschets gered. Woensdagochtend is na een nachte lijken fuiftocht te Brussel een auto in de sluis van het kanaal Brussel-Char- leroi gereden. De chauffeur is om gekomen, maar door het flinke ingrij pen van vijf Nederlandsche schippers, de broeders Philip en Marinus Bo- gaert, Digenes Koster, Lodewijk Schee- Ie en Jan van Oost, allen uit Yerseke, die met hun mosselschuiten in de na bijheid gemeerd lagen, konden twee vrouwen, die eveneens in den auto za ten en gevaar liepen te verdrinken, gered worden. Zeelatid en de rifksbegrooting. Het hoofdstuk Waterstaat van de rijksbegrooting 1930 bevat de navol gende posten, die voor Zeeland van belang zijn: De bouw van de keersluis te Vlis- singen zal volgens de overeenkomst met de Maatschappij „De Schelde" in 1930 moeten worden voltooid. Het res tant van de bouwsom wordt derhalve op dit dienstjaar aangevraagd. Omtrent de herstelling van de Oost- sluis te Hansweert is thans vastgesteld dat deze zal bestaan in het aanbrengen van een nieuw buitensluishoofd, het herstellen van het binnensluishoofd en van het deurenhok, alsmede het her stellen van de schutkolkmuren. Het herstel van het deurendok is in uitvoering. Het aanbrengen van een nieuw buitensluishoofd zal in 1929 worden aanbesteed, de kosten hiervan worden geraamd op f800.000. Voor dit werk wordt f 530.000 op deze be grooting uitgetrokken. Het ligt in het voornemen, in 1931 en 1932 de resteerende werkzaamhe den aan binnensluishoofd en schut kolkmuren ter hand te nemen. De provincie Zeeland wenschtover te gaan tot den aanleg van een weg met keibestrating van den provincia len weg van IJzendijke naar de Belgi sche grens bij Pontebrug in ongeveer oostelijke richting langs Pyramide en ten oosten daarvan aansluitende aan het westelijk eindpunt van den ver bindingsweg tusschen Oost- enWest- Zeeuwsch-Vlaanderen. Door den aanleg van dezen weg zal de verbinding tusschen de beide dee- len van Z.-Vlaanderen eerst geheel zijn tot stand gekomen, zoodat het werk moet worden geacht in een groote be hoefte van de streek te voorzien. De kosten van het werk worden geraamd pp f 355.000. Er bestaat voldoende aan leiding tot het verkenen van een rijks- Als men zoo nu en dan des mor gens slechts een weinig Purol r W even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door het haar onmiddellijk daarin opgenomen en het ge volg hiervan is dat Uw haar mooier en dikker wordt en bovendien na het kammen den ge- heelen dag keurig blijft zitten. bijdrage, welke zou kunnen worden bepaald op 25 pet. van de kosten tof een bedrag van ten hoogste f88.750. Een eerste gedeelte, groot f25.000 van dit subsidie wordt voor 1930 aange vraagd. BORSSELE. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig. Na opening gaf de voorzitter het woord aan den directeur der Zuid-Bevelandsche Waterleiding- Maatschappij, die aanwezig was, om nadere inlichtingen te geven over den aanleg der leiding in deze gemeente. Op duidelijke wijze zette de heer Van Poelgeest de voorwaarden uiteen, waar op Borssele zou kunnen aansluiten. Ieder jaar molet 4 a 5 duizend gulden (5000 was volgens hem aan den hoo- gen kant geraamd) aan water ver bruikt worden, n.l. 10 pet. van de kos ten van aanleg. Er zijn 220 perceelen die aangesloten kunnen worden in de kom en aan de Singels. Het bedrag voor elk perceel te betalen zou aldus 22 a 23 gld. zijn. Wordt voor het ge noemde bedrag aan water verbruikt, dan kan de zaak rendeeren, evengoed als op andere gemeenten het geval is. Het gemeentebestuur heeft dus maar te zorgen, dat voor dit bedrag ver bruikt wordt, en daarna kunnen plan nen uitgewerkt worden, hoe verder te handelen valt. Dé heer De Regt vroeg of, als iemand in plaats van één kraan achter de keur, deze elders of meer dere kranen wenschte, de kosten daar van in mindering konden komen van de genoemde som, doch de directeur zei, dat dit niets ter zake deed. De heer Rottier wenschte nog te weten, hoe de buizen gelegd zouden worden en vroeg ook of de afstand van meer dan 10 M. van de hoofdleiding bij sommige perceelen hooger kosten zou meebrengen. Dit alles was echter vol gens den directeur van geen belang, hij wenschte ook weer niet, waar hij dit reeds eerder had gedaan nog eens een uitvoerig rapport uit te brengen over de wijze, waarop de aanleg zou geschieden enz. enz. De hoofdzaak was dat de genoemde som er kwam en of nu de Waterleiding-Maatschappij of de gemeente den aanleg voor haar re kening nam, dat doet niet ter zake. Hij raadde aan thans ten minste in be ginsel te besluiten tot aansluiting. De heer De Regt vond dit overhaast han delen en de heer Rottier verklaarde het volkomen eens te zijn met De Regt, want zoo jei hij, als men dat doet, heeft men A gezegd en moet men ook B zeggen, waarop de heer van Poelgeest weer opmerkte, dat het in dezen niet gaat, als bij een boer, die een paard koopt en morgen weer besluit het te verkoopen. Als men de waterleiding heeft, houdt men ze. Nog werd daarna opgemerkt, dat de raad toch niet tegen de aansluiting bleek te zjjn, omdat de leden toch op deze vergadering gekomen waren. Ten laat ste hakte de voorzitter den knoop door, door op te merken, dat toch al len er dus voor waren zich in beginsel voor aansluiting te verklaren. Hierop werd door niemand ontkennend ge antwoord en nu zullen B. en W. de kadastrale huurwaarde der aansluit- bare perceelen nagaan en zal in de volgende vergadering aan de hand van deze huurwaarde worden vastgesteld, hoe men voor de verschillende percee len den prijs van watergebruik bepa len zal. Daarna kwam aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school. Nadat de voorzit ter het rapport van den Inspecteur van het Lager Onderwijs had voorge lezen, vroeg de heer De Regt, of geen inlichtingen waren gevraagd over de godsdienstige overtuiging der sollici tanten. De voorzitter merkte op, dat dit bij een benoeming aan een open bare school niet mocht plaats hebben, waarop de vrager nog meende te moe ten opmerken, dit toch wel noodig te achten, gezien wat dit jaar in deze gemeente was voorgevallen. Daarop werd met algemeene stemmen Mej. M. Rottier te Borssele, no. 1 der voor dracht, benoemd. HANSWEERT. Ds. J. K. Lofvers te Wieringen is beroepen bij de Ned, Herv. Kerk alhier. Met ingang van 16 Oct. a.s. wordt de kommies te water J. H. Hutting te Lobith, overgeplaatst naar hier. Door de douaneboof „Albatros" is hier binnengebracht het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoon. Ver moedelijk is het een van de opvaren-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2