Firma M. H. QRAVESTEIN, Van Overal Binnenland Advertentiën. Popy. Pauze. 5. „Jubileummarsch", C. G. Govaarts; 6. „Ouverture Sympho- nique", E. Deneufbourg; 7. „Im Ita- lienischen Style", Fr. Schubert; 8. „Le Bout en Train", marsch, A. Ruelle. De Zomer Een onzer lezers blijkt een wonder- kip te bezitten. Het dier legde dezer dagen, slechts 4 maanden en 3 dagen oud zijnde, het eerste ei. Zou de mooie zomer de kip tot zulk een vroege rijpheid hebben gebracht? Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 55 biggen. De raad van Hoogkerk heeft den heer Hoiting geweigerd, zijn motie be treffende het meebrengen van een vuurwapen in de raadsvergadering toe te lichten. De vergadering moest wor den geschorst, omdat H. op den voor zitter toeliep. Na de heropening ver liet hij boos de zaal, nadat hij tever geefs zijn motie had trachten toe te lichten. Hij riep den burgemeester toe, dat de weigering hem zou berouwen! Gistermormgen half zes is te Mierlo door de stoomtram de 58-ja- rige fabrieksarbeider K. overreden. Nadat hij Maandag de kermis had be zocht, heeft hij zich op de tramlijn te slapen gelegd. Een been werd geheel van het lichaam gescheiden en het an dere zwaar gewond. De getroffene is naar het gasthuis te Helmond vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Bij de telling der reizigers, die ook dit jaar is gehouden, is gebleken, dat het reizigersvervoer op de lijnen der Ned. Spoorwegen weer aanmerke lijk grooter is geweest dezen zomer dan verleden jaar in de overeenkom stige maanden. Gistermiddag om half vijf is brand ontstaan in het centraal gebouw van den telefoondienst te Gent door kortsluiting in den hoofdverdeeler. De brand is door de Gentsche brandweer gebluscht, zoodat het gebouw gespaard is gebleven, maar door de groote hit te zijn alle draden gesmolten. De 7500 telefoonabonnementen te Gent zullen gedurende ongeveer 14 dagen van telefonische verbindingen versto ken blijven. DE STAATSBEGROOTING. Verschenen is de staaisbegrooling voor 193°' I In de millioenennota lezen wij o.m., dat het overschot op dein gewonen dienst over het jaar 1926, in plaats van 52 mil- lioen, gelijk de vorige Nota deed ver wachten, blijkens de definitieve cijfers 75 millioen bedraagt, d.w.z. 23 millioen meer dan men verwachtte. Over 1928 rekent de minister op een overschot op den gewonen dienst van ruim 53 millioen. Voor zooveel de uit gaven betreft is hierbij de invloed van de nieuwe comptabiliteitswet te bemerken. Daar men slechts rekende op een over schot van ruim 2 millioen valt dit onder deel dus ongeveer 51 millioen mee. De begroeting voor den gewonen dienst wijst aan in inkomsten f 621.122.211, in uitgaven f611.982.091, zoodat een batig saldo is geraamd van f9.140.120. Dit saldo is slechts een klein gedeelte van het bedrag, dat in het jaar 1931 noodig zal zijn tengevolge van de dan in werking tredende wet op de financieele betrekkingen tusschen het Rijk en de ge meenten. Het was n.l. de bedoeling van den minister dit bedrag, dat ongeveer 23 mikken groot zal zijn, te verdoelen over het 'budiget van twee jaren. De regeerintg is er echter niet geheel in geslaagd deze bedoeling te verwezenlijken, zoodat zij zich niet ontveinst, dat het overschot van 9 millioen „maar een spaarzamelijk ge vuld stootkussen is om den schok van 1931 op te vangen". f 110.000 is gereserveerd voor werken, verband houdende met de voorgenomen herziening van het strafstelsel, zoomede voor noodzakelijk gebleken aanbouw bij en verbouwing van in dienst zijnde ge stichten. Voos" landbouwonderwijs staat f 262.558 meer op de begroeting dan een jaar ge leden, voos" jjen plant enz iektenkundigien dienst en voor den boschbouw elk on geveer f 100.000 meer. Voor een land bouwtelling is f75.000 uitgetrokken. Het totale bedrag, dat voor het Vlo Hoofdstuk gevraagd wordt is, thans bijna 160 millioen. De vermeerdering vindt in hoofdzaak haar oorzaak in financieele verplichtingen voortvloeiende uit wetten en algeftieene maatregelen van bestuur. Meer voor Utrecht en Delft, minder voos" Leiden en Groniriig|am Tegjenover hoogere ramingen voor de Rijksuniversiteit te Utrecht ad f209.665 en de Technische Hoogeschool ad f324.894 staan lagere ramingen voor de Rijksuniversiteit te Leiden van f549.896 en die te Groningen van. f 98.000. Het nijverheidsonderwijs vraagt f516.800 meer. Het lager onderwijs 8V2 millioen meer. Ten opzichte van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs zijn eenige belangrijke wijzigingen te vermelden. Zoo is voor gymnasia f29.097 meer gevraagd, terwijl voor de hoogere burgerscholen en lycea f3040 minder bestemd blijkt te zijn, waartegenover echter weer staat een verhooging van f'50.000 voor de handels scholen. De sterke vermeerdering van de uit gaven voor het lager onderwijs vindt voor een deel haar oorzaak in een bedrag van 1 2.000.000 als gevolg van het herstel van liet 7de leerplichtjaar en f3.500.000 van de wederinvoering van de leerlimgenschaal der „Technische" herziening. Meer wordt gevraagd voor de opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen, f 133.322, voor liet openbaar gewoon en uitgebreid lager onderwijs f 159.100 en voor de overige uitgaven betreffende het lager onderwijs f55.800. Op de begrooting van defensie is ruim 9 millioen voor nieuwen aanbouw voor de zeemacht uitgetrokken. Voorts weer 4 millioen voior aanvulling en verbetering van de bewapening van het leger. Voor de herhalingsoefeningen in 1930 is bijina 12 ton uitgetrokken. De verhooging van lty2 millioen moet in hoofdzaak worden toegeschreven aam de nieuwe bezoldigingsregeiing. Spoor- en tramwegen krijgen f567.976 meer dan in 1929 hun deel was. Voorts vindt men op de begrooting van Waterstaat voor het Zuiderzeefonds nog f4.070.000, gevolg van de veranderde wij ze van financieering dezer werken, waar door voorshands tot en met het jaar 1934 een bedrag van f8.8 millioen op den gewonen dienst wordt uitgetrokken voor den afsluitdijk. De luchtvaart moet het ditmaal met f 14.527 minder doen dan het vorig jaar het geval was. De post voor de derde afdceling van de begrooting betreffende de arbeiders verzekering is met ruim een ton for- minijesxl. De nota van den minister van financiën leert ons, dat de regeering voor Curagao f189.018 meer ifioodig acht dan een jaar geleden en wel tergevolge van wijziging van de troepenformatie en andere maat regelen terzake van de militaire bezetting. In totaal zullen de militaire uitgjaven voor Curasao f660.788 bedragen, voor Suri- dame f 1.177.041 Dit wil zeggen f20.821 minder Jan over 1929. Uit de wetten op de middelen blijkt, dat voor de middelen bijna 3 millioen meer dan voor 1929 is geraamd. Een ernstige vechtpartij. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de woonkeet van den heer Tienstra te Den Oever een ernstige vechtpartij plaats gehad. De heer T„ die 's avonds thuis kwam, werd in de keet door daar verblijvende jeugdige grondwerkers bij de Zuiderzeewerken aangegrepen en afge rost. De aangevallene verweerde zich en maakte daarbij gebruik van een mes, waar mede hij in het wilde om zich heensloeg. Hierdoor werden 2 jongemannen ernstig gewond. De politie beeft de orde hersteld. T. werd aangehouden en is heden naar Alkmaar overgebracht. De beide gewonde grondwerkers moesten, na verbonden te zijn, per auto naar het ziekenhuis te Den Helder worden overgebracht, waar zij zijn opgenomen. Het schijnt dat overmatig gebruik van bier de oorzaak is van de vechtpartij. Door een auto aangereden. Zaterdagavond tusschen 9 uur en half 10 wandelden op den Oosterhoutschen weg ter hoogte van het Missiehuis 4 meis jes aan die zijde van de tramlijn. Op dit oogjenhlik kwamen 2 auto's, waarvan een bestuuird door zekeren H., aangereden met het noodlottig gevolg dat de auto van H. |2>der meisjes overreed, die in bewuste- loozen toestand en gewond op den weg bleven liggen. Spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse. Het eene meisje, de 21- jarige mej. Snoek uit Teteringen is tijdens het transport naar Breda overleden. Het andieit'e meisje, de 20-jarige mej. Schellen uit Den Hout is in het ziekenhuis te Breda opgenomen. Haar toestand is bevredigend. Over de schuldvraag en de wijze waarop een en ander plaats vond, tast men nog in het duister. De politie heeft de zaak in onderzoek. i Electrlciteitsstoring,. Vorige week is in de electrische cen trale te Dordrecht een storing ontstaan, tengevolge waarvan een groot gedeelte van de stad' stroomloos kwam. Ook de buitengemeenten, die op het Dordtsche net zijn aangesloten konden niet bediend wor den. Behalve ongemak in de huishouding, bioscopen en winkels enz. had dè storing tot gevolg, dat ook verscheidene bedrijven moesten worden stopgezet. Onmiddellijk is men met alle macht begonnen het euvel te verhelpen en Zondagavond was men zoo ver, dat a lies weer draaide. Maandagjmorgen is evenwel, nadat de groote stroomiopwekker reeds eenige uren had gedraaid, opnieuw storing ingetreden, met hetzelfde gevolg als Zaterdag. Men was voornemens de stroomlevering te rant- soeneeren en beurtelings de stad en de buitengemeenten eenige uren te bedienen, maar Maandagavond omstreeks zes uur was men weer zoover, dat de stroom levering op de gewone wijze kon plaat-, hebben.0 Het gemeentebestuur van Sliedrecht heeft zich in tusschen tot B. en W. van Dordrecht gewend met klachten en hel verzoek, om maatregelen te nemen, om herhaling te voorkomen. Malversaties te Mep pel. In verhand met de beweerde malver saties van den gewezen, gemeente-secretaris en hetgeen naar aanleiding van het ac countantsonderzoek door het verificatie- bureau der Vereeniging van Nederland sche Gemeenten later aan hiet licht kwam, heeft de gemeenteraad van Meppel op 10 Mei 1928 aan Gedep. Staten van Drente verzocht een onderzoek te do&n .instellen naar de aansprakelijkheid va|n autoriteiten en ambtenaren voor het gel delijk nadeel, dat de gemeente geleden had.. Thans is een missive van het provinciaal bestuur ingekomen, dat Gedep. Staten een oordeel hebben geveld, waarbij voorop wordt gesteld, dat genoemd college van frauduleuze handelingen van autoriteiten en inmbtenaren in gieen enkel opzicht gebleken is en dat men geen reden heeft hun goede trouw te dien opzichte in twijfel te trekken. Wat echter betreft de toekenning van een belooning aan den voormaligen ge meente-secretaris als administrateur van het gasbedrijf moet dit oordeel in zoover anders luiden, dat daarbij kwalijk sprake kan zijn van goede trouw bij hen, die daar aan hebben meegewerkt. Gedep Staten me enen als voor die door de gemeente geleden schade buiten den gewezen secretaris aansprakelijk te kunnen aanwijzen de hesren J. Knoppers, bur gemeester; G. Hakvoort, gemeenie-ont- van|ger; D. de Koning, directeur der gasfabriek; M. Goldsteen, destijds lid van het levensmiddelenbedrijfalsmede mr. J. J. Veurman, oud-wethouder en loco burgemeester en destijds voorzitter van de centrale keuken, woonachtig te's-Gra- venhage. Het totale tekort bedraagjt f 31.728,01, te verhalen op de aansprakelijk le achten ambtenaren en autoriteiten n aar evenredig heid van het resteerewde verhaalbare tekort van f 14.283,991/2. Gedep. Staten komen dan bot de be cijfering, dat de volgende bedragen te verhalen zijin: burgemeester f 5698, Hak voort f 2500, de Koning f 2821, Saljé f 2821, Goldsteen f 225 en mr. Veurman f 225. Aan den raad wordt overgelaten te beslissen of aid an niet zal worden over gegaan tot instelling van een civielrechte lijke vordering tegen hen, die niet bot betaling van hun aandeel bereid mochten blijken. De luchtpost Nederland- Indië. Donderdag vertrekt er weer een post vliegtuig naar Nederliandsch-Indië. Wij vestigen hierop de aandacht, omdat he kend is gemaakt, dat de vliegtuigen om de veertien dagen zullen vertrekken en er pas den vorigen Donderdag een ver trokken is. Het toestel van Donderdag is ingelegd voor reserve in Indië, opdat men een regelmatigen dienst kan waarborgen. Daar zoowel Nederland als Indië bij het welslagen van een regelmatige lucht post-verbinding groot belang hebben en er aan deze verbinding voor de Neder- landsche posterijen groote kosten zijn ver bonden, wekken wij onze lezers op hun correspondentie, enz., met de luchtpost mee te geven, om de nieuw© verbinding te steunen. Het volgende vliegtuig vertrekt op 3 October. Verlaging posttarieven. Aan het bericht in het nummer van Maandag over verlaging der posttarieven kunnen wij nog toevoegen, dat deze ver laging voor d© posterijen waarschijnlijk wel een inkomstenderving zal beteekemen. Het hoofdbestuur der P.T.T. is evenwel van meening, dat, als de middelen het eenigszins toelaten, tot verlaging van het port moet worden overgegaan. En het ligt voor de hand, dat men dan het eerst voor een verlaging in aanmerking doet komen het briefport, omdat dit van het grootsfc economische belang is. Waarschijnlijk zal het briefverkeer door deze verlaging wel toenemen. Men kan dat gevoegelijk stellen op ongeveer 10% en dan beteekent, dat deze in overwejging genomen verlaging een derving van on geveer fl a D/2 millioen met zich zal medebrengen. De praktijk heeft nl. uitge wezen, dat het postverkeer na een port- verlaging niet sterker toeneemt dan met ongeveer 10%. Zou dit cijfer 25 zijn, dan beteekent deze verlaging geen vermindering van inkomsten der posterijen. Ala s t r i m. In de week van 8 tot en met 14 Sep tember zijn te Rotterdam waargenomen 18 gevallen. Er kwamen geen gevallen voor bij het personeel of bij de patiënten der ziekenhuizen. Twee personen zijn aan aLas- trim gestorven. Van 1 September af kwamen voor 45 ziekte- met 5 sterfgevallen. I11 de gemeente Delft breidt de ziekte zich uit. Er werden daar waargenomen gevallen en 6 gevallen, in het aan Delft onmiddellijk grenzende gedeelte van Rijs wijk, zonder sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week de vol- nde gevallen in andere gemeenten waar genomen: Amersfoort 1, 's-Gravenhage 1, Overschie 1, Schipluiden 1, Poortvliet 1, Hcerde 1, Tiel 1. TotaaI-g|eineraail voor September 112 ziektegevallen met 5 sterfgevallen. Te Delft zijn gistermorgen 16 nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. Het kinderhuis is gesloten en zal waarschijnlijk van gemeentewege voor de opneming van kinderen, lijdende aan alastrim, worden ingericht. Verder wordt met het oog op het steeds toenemende aantal zieken het Oude en Nieuwe Gasthuis zooveel mo gelijk beperkt. Alleen die patiënten, wier toestand zulks noodzakelijk maakt, zullen bezocht mogen worden. De Rijk ij k s m 1 dd i De opbrengst dier gewone middelen be droeg over de maand Augustus in totaal f 40.554.321. In dezelfde maand van het vorige jaar was de opbrengst f37.047.412. Een niet onbelangrijke vooruitgang dus, waartoe in 't bijzonder heeft bijgedragen de Dividend- en tantièmebelasting, die ongeveer 1.5 millioen hooger was, en de rechten op den invoer, die een klein millioen omhoog liepen. Trouwens alle belastingen hebben zich uitstekend ge handhaafd. Gedurende de afgeloopen maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst der ver schillende belastingen f 333.739.072 of plm. 5 millioen meer dan in het betref fende tijdvak van het vorige jaar. De inkomsten, ten bate van het Lce- ningsfonds 1914 hebben tot nu toe be dragen f 57.538.259. Ten bate van het Wegenfonds werd ontvangen, van Januari tot Aug. aan Wegenbelasting: f7.588.281, en aan Rijwielbelasting f 6.303.107, totaal f 13.891.388. Wethouderscrisis opgeiost. In Amsterdam was reeds eenigpn tijd een wethouderscrisis, veroorzaakt door de S.D.A.P.. Gistermiddag is eindelijk tus schen de fracties van de S.D.A.P., de R.K., de A.R. en de V.D. overeenstem ming bereikt over een program voor het bestuur der gemeente en de benoeming van de wethouders op dit program. Vol gens deze overeenstemming zullen door den raad in de eerstvolgende vergadering tot wethouder worden gekozen: 3 soc.- democraten, 1 R.K,1 A.R. en 1 V.D. De Vrijheidsbond en de Christ. Hist. Unie zullen dus geen vertegenwoordigers meer hebben in het college van Burg. en Weth. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Exportveiling 17 September 1929. Tomaten A met U.C.B. f 6, tomaten A zonder U.BC.B. f4,10, tomaten B zooder U.C.B. f4,90, tomaten C met U.C.B. f3, tomaten C zonder U.C.B; f 3, tomaten C C zonder U.C.B. f 1, alles per 100 K.G. Groote veiling. Kroetappels f 1,30 per 100 K.G. Kleine veiling. PRUIMEN: Roede Eierpruimen f 15 a f26, Kirkespruimen f29, Jeffersons f 16 a f21, Abrikoospruimen f 10 a f29, Reine Claude f20 a f 30, Reine Claude Violette f 15 a f25, Reine Victoriaprui- men f7 a f27, Gele pruimen f 15 a f20, Blauwe Pruimen f8 a f20, Prince Prui men f4, Uitschot Pruimen fl a gf5, alles per '100 K.G. PEREN: Beurré Hardy f 15 a f30. Beurré de Merode f7 a f 16, Beurré d'Amanlis f'9 a f 18, Beurré Lebrun f7 a f 17, Beurré d'Aremberg f8 a f 11, Beurré Clairgeau f7 a f 10, Beurré Du- randeau f5 a f9, Beurré van den Ham f 7 a f 10, Beurré Diel f 5 a f 7, Beurre Wilhelm ina f5 a f7,Beurré Alexander Lucas f6 a f 10, Beurré Superfin f8, Beurré Napoleon f5 a f7, Beurré St. Nicolaas f2 a f5, Triumphe de Vienne f 17 a f 34, President Roosevelt f 10 a f 17, Marg. Marillat f 10 a f20, Boirne Louisse d'Avranches f 22 a f 56, Seig neur d'Esperen f8 a f 17, Soldat Labo- reur f6 a f 15, Admiral Faragut f 13, Spaansche Wijnperen f 12 a f 15, Dr. Jules Guyot f 14 a f20, Dr. Cornells f 7 a f 11, Souvenir de Congres f7 a f 10, Herzogin Elsa f8 a f 10, Coins,, a la Cour f! 5» f9, Williams Duchesse f8 a f 17, Bondiretien Williams f6 a f 11, CaL.- basse Carafon f5 a f9, Calabasse Tir, lemont f6 a f8, Duchesse d'AngouIeme f6 a f 10, Lange Perzikperen f5 a f 10, Ronde Perzikperen f4 a f8, Maria Lou isse f7 a f10, Clapp's Favorite f13 a f20, Vijgeperen f 10 a f 15, Diamantperen f 4 a f 8, Marsepijnperen f5 a f9, Dulf- ".esperen f5 a f9, Wijnbergemotten f5 a f 8, Maagdeperen f 8 a f 13, Bezy van Schonauwen f7, Terfility f6, Le Curé f3 a f5, Blanke Jutten f4 a f9, Ame- lotten f3 a f7, Schellebellen f3 a f 6, Calleboutsperen f4 a f6, Ponds peren f4 a f6, Afval- en kroetperen f 0,10 a f 2, alles per 100 Kg. APPELS: Transp. de Croncels f8 a f46, Signe Tillish fll a f35, Manks Codlin f 9 a f38, The Queen f7 a f23, Paesgood Nonsuck f6 a f 12, Bramley Seedling f 5 a f 9, Present van Lunteren f 10, Blenheims Pipping f 11, Cox Pomona f6 a f 14, Appels van van Zeyl f8, Notarisappels f8 a flO, Jacques Lebel f3 a f8, Groot Hertog Frederik von Baden f4 a f6, James Grieve f9 a f 17, Zomer Court Pendu f 5 a f 11, Clasieappels f 2 a f 5, War- nerskïng f4 a f6, Eckleville Seedling f5 a f6, Oranje Reinetten f5 a f8, Constantijn de Groot f 5 a f6, Gulder- lingen f4 a f5, Ganzebout f 4 a f6, Bismarck f2 a f5, Baumans Reinetten f2 a f5, Lemoenappels fll a f17, Codlin Keswick f2 a f6, Nelsons Glo rie f4 a f6, Ganzerodes f5, Engelsche Pigeon f 10, Zoete Ribbeling f4 a f8, Blomzoet f4 a f6, Tuinzoet f5 a flO, Lindenappels f3 a f6, Afval- en Kroetappels f0,50 a f2, alles per 100 Kg. DIVERSEN: Blauwe druiven f41 a f62, Witte druiven f18 a f61, Zoete Bramen f33, Perziken f14, Tomaten f 0,10 a f 4, Snijboonen f 3 a f 22, Rhei- nische Spekboonen f7 a f9, Dubbele Princessen f7 a f14, Rentegevers flO a f15, Perfectboonen fll a f 14, Stok - princessen f 11 a f 17, Groene boonen f4 a f6, Koolrapen f 2, alles per 100 Kg., Aardbeien f 1,90, Meloenen f 15 a f 30, Komkommers f2 a f6, Augurken f 0,06 a f 0,17, Perziken f 1 a f 9, Bloem kool f2 a f12, Roode kool f5 a flO, Witte kool f5, Savoije kool f4 a f6, Kropsla f3,40 a f3,70, Andijvie f0,50, alles per 100 stuks, Patrijzen f0,32 a f 0,50 per stuk. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. September Landbouw-Bioscoop, „leb küsse Ihre Hand Madame". BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Maria Brigida Mathilda d.v. Franz Joseph Kosters en Laulina Petronella van AckerElisabeth Ange- line Sophia d.v. Johannes Petrus Hop mans en Francisca Ardina Maria van Riet. Gehuwd: Jan Hollestelle 23 j. jm. en Rachel Catharina Jozina Steinz 22 j. jd. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind, nevelig tot licht of half be wolkt, waarschijnlijk droog weer, wei nig verandering in temperatuur. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. GOES. Uitslag openbare verkooping gehouden op 17 Sept. j.l. in „de Prins van Oranje", ten overstaan van den Notaris E. C. van Dissel te Goes, van: woonhuis, pakhuis, schuurtje en erf onder Goes aan de Piccardtstr., groot 2 A. 16 c.A. Kooper hiervan werd de heer J. van Belzen te Goes voor f 4480. Getrouwds J. HOLLESTELLE en R. C. J. STEINZ die, mede namens wederzijdsche fa milie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling voor en bij hun huwe lijk ondervonden. Goes, 18 September 1929. Lange Singelstraat N 173, Middelburg, bericht de ONTVANGST eenermooiekeuze MODELHOEDEN. Vermaken van Vilt- en Fluweelhoeden. Bekende FIJNE afwerking.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3