N0 III. Woensdag 18 September 1929 116 Jaargang Binnenland LINTVELT's BAZAR DRIE WEKEN VAN LIEFDE. a Complete Cassettes Buitenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Afzonderlijke nummers 5 cent. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 COURANT en Kleeuwens ft Rcs«' Drukker»- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Adverfentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Degene, die zich nu als abonné op de „Goesche Courant" opgeeft, ont vangt de tot 1 October a.s. verschij nende nummers KOSTELOOS. OPENING STATEN-GENERAAL. Baron de Vos van Steenwijk, be noemd tot voorzitter der Eerste Ka mer, opende gistermiddag de vereenig- de vergadering der Staten-Generaal en deed den griffier der Eerste Kamer voorlezen het Koninklijk besluit in houdende zijn benoeming. Tot leden der commissie van in- en uitgeleide werden benoemd de heeren Van Voorst tot Voorst (oud-Voorzit ter der Eerste Kamer), v. d. Hoeven, van Embden, Smeenge en de Vlugt (allen leden der Eerste Kamer), Heemskerk, Van Wijnbergen, de Wil de, Mej. Westerman, de heeren Krij ger, Boon, v. Voorst tot Voorst, Knot tenbelt, Kampschoër en Mevr. Van Itallie van Embden, leden der Tweede Kamer. De Ministers en de leden van den Raad van Staten vereenigden zich daarna tegen één uur mede in de Ridderzaal. Voorgegaan door de commissie kwam even later de Koningin, gevolgd door den Prins en de Prinses, de zaal bin nen en nam plaats op den troon, ter wijl de Prins en Prinses aan weerszij den van haar plaats namen. Zij sprak vervolgens de volgende troonrede uit: Leden van de Staten-Generaal. Te midden van U leden der Staten- Generaal, voel ik mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijk heid voor den Zegen dien de Almach tige ook dit jaar over mijn dierbaar volk heeft verspreid. Die Zegen zij een spoorslag te meer voor alle deelen van het Rijk en zijne inwoners van eiken landaard om hunne beste krach ten bij voortduring te blijven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel van Moederland en Overzeesche gewesten. De betrekking welke met de andere mogendheden worden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den Wereldvrede gehouden besprekingen tot overeenstemming hebben mogen leiden, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplos sing van internationale geschillen zal door mij krachtig worden bevorderd, in de overtuiging dat versteviging van Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 43 FEUILLETON Naar het Engelsch van ELINOR GLYN. Geen geluid, zelfs van het kleinste golfje, was er te hooren. De matrozen gebruikten hun avondmaal beneden. Overal heerschte stilte, aan deneenen kant de uitgestrekte zee, aan den an deren kant het strand met dat mees terstuk van menschelijk genie, den tempel van Poseidon, op de plaats waar de oude Grieken eene, nu ver dwenen nederzetting hadden. Hoe won derlijk schoon was dat alles toch en hoe zou zijne koningin het bewonderd hebben! Hoe zou ze hem er van ver teld hebben en den geest van het ver leden er omheen hebben weten te we ven, totdat zijne oogen bijna de pries ters en het volk hadden kunnen zien en hij hunne gebeden had kunnen hoo ren. Zijn lieveling had er eens over ge sproken, herinnerde hij zich, en had hem gezegd dat het eene plaats was, die zij bepaald zien moesten. Hij her innerde zich nog precies hare woorden: „Het eerst moeten wij het 's win ters zien, Paul, vanaj het strand en de internationale rechtsorde den weg zal helpen banen tot gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van be wapening. Pogingen die zouden kun nen leiden tot wegneming van de be lemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kunnen op mij nen daadwerkelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw dat een juister hegrip van de wederzijd sche rechten en behoeften, waartoe de gedachtenwisseling, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevorderlijk kon zijn, het bereiken van overeen stemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijverheid geeft in menig opzicht stof tot dankbaar heid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet on bevredigend mag heeten, zouden land en tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voortbrengselen ge lijken tred hielden met de productie kosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand gekomen wette lijke maatregelen ter bevordering van onzen uitvoer, heilzaam zullen wer ken op den afzet in het buitenland. Op Uwe medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwerpen, voorzoover zij daartoe gewijzigd dan wel ongewijzigd in aanmerking ko men. Het reeds ten vorigen jare aan gekondigde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht, zal U thans spoedig bereiken. Ook overigens zal vernieuwing van recht op onder scheiden gebied worden bevorderd. Mei krachtige bestrijding van de werkloos heid zal worden voortgegaan. Naar ik vertrouw zal het rapport der Staats commissie voor de herziening van de Lager Onderwijswet 1920 binnen niet te langen tijd worden ingediend. Met den meesten spoed zullen alsdan de vereischte voorstellen tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920 aan hangig worden gemaakt. Het zal mijn ernstig streven zijn het financieel even wicht te handhaven. Daartoe zal Dp den weg van versobering van 's Rijks dienst behooren te worden voortge gaan en zal voorzichtigheid geboden zijn ten opzichte van wettelijke maat regelen, welke lasten op 's lands schat kist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt blijven tot het beslist noodige voor handha ving van de onzijdigheid en verdedi ging der onafhankelijkheid van den staat Indiening van een wetsontwerp inzake de kanaalverbinding van Am sterdam met den Rijn wordt bespoe digd. Een voorstel tot wijziging van de Zuiderzee-steunwet zal U worden voor gelegd. De verbetering der wegen en rivierovergangen zal krachtig worden voortgezet. Een wetsontwerp betref fende de publiekrechtelijke regeling der Collectieve Arbeidsovereenkom sten zal worden ingediend. In voorbe reiding is een wettelijke regeling om trent de instelling van bedrijfsraden. Herziening van de sociale verzekering die heerlijke vormen tegen den hemel afgeteekend zien zoo nobel en zoo volkomen in evenwicht met elkaar en dan moeten wij het van uit zee zien, met den achtergrond der met olijven begroeide heuvels. Hef is er altijd stil, eenzaam en kalm, en zoo gauw Maart voorbij is, waart de dood er rond. Eene kwaadaardige malaria, die we moeten vermijden, liefste. Maar als we konden, moesten we het zien in den zomer, veilig vanuit een jacht, dan zou de betoovering over ons ko men en zouden we weten, dat het waar was, dat daar werkelijk roze- struiken groeiden, die tweemaal In het jaar bloesems gaven. Dat was de le gende der Grieken". En nu zag hij het vanuit een jacht, maar, o God! hij zag het alleen alleen. En waar was zij? Zoo intens en levendig was zijne her innering aan haar, dat hij hare tegen woordigheid voelde. Als hij zijn hoofd omdraaide, voelde hij dat hij haar naast zich zou zien staan, haar won derlijke oogen vol liefde. De lucht scheen vervuld van den geur, die er van haar uitging haar gulden stem scheen in zijne ooren te fluisteren, hare ziel voelde hij vereenigd met de zijne. Ja, in den geest konden zij, zooals zij gezegd had, niet meer ge scheiden worden. Een onderdrukt gesteun van smart zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is een wettelijke rege ling der Werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der eco nomische voorlichting van nijverheid en handel. Met den middenstand zal nog nauwer dan tot heden voeling wor den gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoeverre, zoolang het vrije ruilverkeer niet internationaal ge huldigd wordt, door een onderhande lingstarief de nadeelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven, beschermende invoer rechten zouden kunnen worden ge temperd. Ten aanzien van den politieken toe stand in Ned.-Indië, blijft waakzaam heid geboden. Intusschen valt te wij zen op de teekenen van een veldwin nend inzicht dat slechts door daad werkelijke deelneming van alle groe pen der bevolking aan het opbouwend werk der Overheid het algemeen be lang in waarheid wordt gediend. Het bedrijfsleven in Ned.-Indië ondervond den terugslag der van sommige land bouwproducten ongunstige verhoudin gen op de wereldmarkt. De algemeene toestand kan niettemin bevredigend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ontvoogding van Ned,-Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgeschei den van andere vereischten zal aan de beginselen der ontvoogding in de sfeer van het centraal bestuur geen uitbreiding worden gegeven, voor en aleer de grondslagen van die ontvoog ding zijn bevestigd door verdere uit voering van de wet op de bestuursvor ming van 1920. Aan die uitvoering zal met voortvarendheid worden gewerkt, zoowel door uitbreiding over de verdere deelen van den Archipel van het ge bied waarop Haar beginselen toepas sing vinden, als door eene krachtige toepassing van die beginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Suriname blijft ernstige aandacht vorderen. Tegenover eene voortgezette uitbreiding van de koffie-cultuur en van de bauxïet-nïjverheid staat een teruggang van de goud- en balata-win ning. Ook voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Re den tot verheugenis biedt de voort schrijdende opbloei van Curacao. Op een duurzame versterking van de ter plaatse aanwezige gezagsmiddelen tot handhaving van rust en orde blijft mijne aandacht gevestigd. Met de in nige bede dat God Uw arbeid milde- lijk moge zegenen, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal ge opend. Daarna verliet de Koninklijke fa milie, voorafgegaan door de commis sie, de zaal en sloot de voorzitter de vereenigde vergadering. De zaak Giessen-Nieuwkerk. Het Eerste Kamerlid, Mr. M. Men- dels, heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Justitie: Is hef ter kennis van den minister gekomen, dat bij de openbare behan- ontsnapte aan zijne lippen en zijn va der die stil achter hem was komen staan, legde z'n hand op zijn arm. „Mijn arme jongen", zei hij, zijne barsche stem heesch van ontroering. „Als ik, in Godsnaam, maar iets voor je doen kon". „O, vaderl" zei Paul. En de beide mannen keken elkaar in de oogen en begrepen elkaar als nooit te voren. HOOFDSTUK XXL Den volgenden dag woei er een flin ke bries en voor den wind snelden zij naar Napels. Paul was flink genoeg om den trein te nemen en zoo nog net bijtijds voor zijn verjaardag in Engeland aan te komen. Dat was bij zijne moeder verplicht; zoowel hij als zijn vader voelde dat. Zij had er al zoolang naar verlangd, daar bij zijn meerderjarig worden de feestelijkhe den onderbroken waren door den plotselingen dood van zijn grootvader en aan het volk was beloofd, dat ze op zijn vier-en-twintigsten verjaardag zouden voortgezet worden. En dus schatten zij, de reis in gemakkelijke étappes doende, drie nachten onder weg blijvend, op den vooravond van den grooten dag aan te zullen komen. Lady Henrietta zou zorgen alles in orde te hebben en haar lieve Paul moest zich maar niet overhaasten. Er DUBÉ ZILVER op de tafel Geeft cachet aan elk diner Door zijn glans en fraaie vormen Stelt het iedereen tevrêe Aan de huisvrouw schenkt het vreugd Door zijn duurzaamheid en deugd! (incl. roestvrije messen) vanaf f112,-. 25 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in Indië).. Vraagt prijscourant en betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. Zichtzending. Betalingscondifies. Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet gewenscht wordt. d deling in revisie van de strafzaak te gen de verdachten Klunder en Teu- nissen voor het Gerechtshof te Am sterdam, door den desbefreffenden ge tuige onder eede is verklaard, dat on derscheiden aan hem uitgebrachte po- litie-rapporten betreffende plaats ge had hebbende onderzoekingen en ver- hooren, niet bij het dossier dier straf zaak in eersten aanleg gevoegd zijn, zoodat de verdachten en hun verdedi gers van het bestaan, althans van den inhoud daarvan, onkundig zijn geble ven, doch dat niettemin de rechtbank, die in deze zaak te oordeelen had, in de gelegenheid is gesteld van die stukken „ad informandum" kennis te nemen. Is de minister van oordeel, dat zulk een handelwijze wettelijk of moreel toelaatbaar was, of is hij niet veeleer van meening, dat het euvel van ter sluiks beïnvloeden van een in straf zaken rechtsprekend college, door ge heime stukken buiten de verdediging om, in Nederland onbestaanbaar moest worden geacht? In dit tweede geval, acht dg minis ter het dan noodig, ten aanzien van het gebeurde, maatregelen te treffen van repressie ven of/en preventieven aard? Zoo ja, welke? OVERZICHT. Amerika's economische welvaart. Steeds dieper beginnen de Amerika waren alleen gasten geïnviteerd, die volkomen bij hem pasten, en zooveel lieve meisjes! Het vooruitzicht was heerlijk en be hoorde ieder jong man vreugde in te boezemen. Met een hart, zwaar als lood, besteeg Paul dien zomeravond de breede trappen van zijn voorvader lijk huis, waar zijne moeder hem in de armen sloot. De gasten waren ge lukkig allen bezig zich voor het diner te kleeden. Kapitein Grigsb-y hadden ze overge haald zijn jacht te verlaten en hen ook te vergezellen. „Ja, ik zal komen, Charles", zei hij, ,,'t wordt me te warm op die zee en bovendien heeft de jongen meer dan één noodig, om hem door die kake lende bende heen te helpen." Zoo hadden de drie samen door Italië en Frankrijk gereisd. Zwitserland was streng gemeden. „Paul! lieveling!" riep zijne moe der uit, op een toon van smartelijke verbazing, toen zij wat achteruit ging staan en hem aanzag. „Maar je bent toch zeker erg ziek geweest. Mijn lieve, lieve zoon „Ik vertelde je toch dat hij een zwa- ren aanval van koorts gehad heeft, Henrietta", viel Sir Charles haar vlug in de rede, „en niemand ziet^ er op zijn best uit, na een reis bij zoo n tem peratuur. Laat de jongen eerst eens nen zich te mengen in Europeesche aangelegenheden en Volkenbondsza- kea Waarbij zij het feit dat ze hef lidmaatschap van dit wereldparlement niet op zich willen nemen, verbloe men door op belangrijke conferenties door waarnemers vertegenwoordigd te zijn. En zij kunnen zich dit alles zon der Europeesch protest veroorloven door den overwegenden invloed die zij zoowel financieel als economisch op ons oude werelddeel uitoefenen. Daar om lijkt het ons niet zonder belang voor ditmaal John Beuson, de presi dent der „American Association of Advertising Agencies" eens aan het woord te laten, 'die in het „Neues Wiener Journal" vertelt op welke wijze de zoo gunstige economische toestand van Amerika ontstond. In de Vereenigde Staten aldus John Beuson is de gemiddelde le vensstandaard zeldzaam spoedig over het niveau van behagelijkheid en com fort uitgegroeid tot het stadium van luxe. Volgens de nieuwste statistieken telt Amerika thans 314.000 zuivere in komens van 10.000 dollar en hooger, 1.754.000 van 5000 tot 10.000 dollar, 12.428.000 van 2000 tot 5000 dollar, 10.304.000 van minder dan 2000 dol lar en 1754 minder dan 1000 dollar per jaar. Daaruit blijkt dat onder de Amerikanen, ondanks hun grooten rijk dom slechts weinigen een zuiver inko men van 10.000 of meer dollars heb ben, en dat daarentegen een enorme groep zich tevreden moet stellen met een financieele vergoeding van 2000 tot 5000, wat, in Hollandsch geld, nog altijd tusschen 5000 en 12.500 gulden beteekent! In een land met een zoo beduiden de koopkracht als de Vereenigde Sta ten geven de menschen gemakkelijk heel veel geld uit Zij laten er zich bijvoorbeeld spoedig tot verleiden een nog heel goed costuum af te leggen om een naar de nieuwste mode ge maakt pak daarvoor aan te schaffen, of hun oude auto tegen een nieuwe te verwisselen of zelfs hun degelijk gebouwde woningen tegen een meer moderne villa te ruilen. Van hef standpunt van den ko'oper is dit na tuurlijk verkwisting, doch het dient de samenleving door het aantal nieuw afgesloten zaken. De Amerikaan aarzelt nimmer iets ouds weg te gooien om iets nieuws daarvoor terug te nemen. Dit geldt ook op het gebied der industrie. Een nog zeer goede machine wordt als oud ijzer op de mestvaalt geworpen om een nieuwe aan te schaffen, die hetzij grootere capaciteiten bezit dan wel goedkooper in het gebruik blijkt. Dit is een der oorzaken van den Ame- rikaanschen vooruitgang. Om zijnswil schuwt de Amerikaan geen kosten, wat in een omvangrijk bedrijf ten slotte logisch is. Wanf kapitaalsvorming wordt tof een onbe- duidenden factor wanneer het slechts een klein gedeelte van nieuwe indu strie-uitbreiding kan dekken. Altijd van Amerikaansch standpunt gerede een bad nemen, dan zal hij er heel anders uit zien". Maar de liefhebbende oogen zijner moeder lieten zich niet misleiden. En zoo drong zij er, vreeselijk druk en hem allerlei lieve naampjes gevend, op aan, haar spruit naar zijn kamer te vergezellen, waar de eerwaardige huis houdster ontboden werd, aan wie al zijne denkbare en ondenkbare behoef ten werden opgedragen. Vroeger zou dit Paul zoo geprikkeld hebben, dat hij een ruw woord niet zou hebben weten in te houden, maar nu kuste hij slechts de blanke met ju- weelen getooide hand zijner moeder. Hij herinnerde zich den teederen raad zijner geliefde, hem gegeven in een hunner vele gesprekken: „Je moet al tijd eerbied hebben voor je moeder, Paul en hare aanbidding in liefde aan nemen" en daarom zei hij: „Lieve moeder, u bent zoo goed, maar mij mankeert niets de koorts maakte me een beetje slap, ziet u. Maar u zult eens zien, nu ik weer thuis ben, word ik in minder dan geen tijd weer geheel de oude, en ik zal alles dojpn wat u wilt en al juf frouw Elwyna's bouillons en geleien en ander raar goedje innemen, als u me nu, als een lieve schat, even si- leen laat om me te kleeden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1