LINTVELTS BAZAR MERBOUWINGS-UITVERKOOP DRAISffLWVALKEriBURQ'S- Binnenland Sport. Advertentiën. BUICK SEDAN eene dagdienstbode gaat niet door. REUZENKOOPJES Al wat niet onder uitverkoop gebracht wordt, met 10 a 20 /(korting 3 d., L. K. te 's Gravenpolder f 3 s. 3 d. Dronkenschap: J. K. te Nieuwdiorp f 15 s. 15 d., P. M. te Goes f 15 s. 30 d. De moord te Den Haag. Aan een stuk in de Haagsdke Grf. is het volgende ontleend: Deskundigen hebben onmiddellijk het bebloedde scheermes, waarmade de daad gepleegd zou zijn, aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen. Men heeft toen op het lemmet een stukje opperhuid ter groot te van een halve vierkante centimeter ge vonden. Dit stukje opperhuid bleek noch van mevrouw Odem, noch van de huis houdster Fientje HoJstein afkomstig te zijn. De verdacföfe werd aan een minutieuze observatie onderworpen, cn men ontdekte dat hij een stukje opperhuid van de linker hand miste. Het stukje opperhuid, dat op het mes gevonden is, past precies in het wondje, in de opperhuid van de hand1 van den ver dachte. Voorts is wetenschappelijk vast gesteld, dat de huid van dezelfde samen stelling is. Ons wordt van bevoegde zijde medege deeld, dat de huishoudster verklaard heeft, Kr. v. d. M. zelf te hebben open gedaan. Zij heeft hem bij mevrouw Odem die hem blijkbaar verwachtte, in de ka mer gelaten. Het doel van zijn bezoek kon ons echter niet medegedeeld worden. Wellicht heeft dit iets met een tekort in kas, dat de neef van mevrouw Odem Had, te maken. K. v. d. M. zou zelfs een brief daarover aan mevrouw Odem geschreven hebben. Het blijft een raadsel, hoe het moge lijk is, dat niettegenstaande de zware ver wondingen, aan mevrouw O. en haar huis houdster toegebracht, de kleeren geen en kel bloedspatje vertoonen. Een dienstmeisje met fantasie. Een 19-jarig dienstmeisje van den land bouwer W. B., te Barneveld, heeft bekend zich aan diefstal van een bankbiljet van f60 ten madeele van haar patroon te heb ben schuldig gemaakt. Voorts heeft zij een diefstal met inbraak ten huize van gjenoemden landbouwer gefingeerd. Om een inbraak waarschijnlijk te mak-en, had zij een kaas en een kleedingstuk weggeno men en een glasruit stukgeslagen, waaruit midden op den dag de dief zou zijn ont snapt, na haar eerst ernstig te hebben mis handeld. Gillend hadden de huisgenooten het dienstmeisje op den grond gevonden. Aan die politie echter bekende zij het gjeheele verhaal te hebben gefantaseerd. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. De Ie ven sg;e vaar lijk e raad. Bij den gemeenteraad van Hoogkerk (Gron.), aldus de ,jMsb.", is een motie ingediend door het communistische raads lid Holting, die op Augustus j.l. weer uit den raad moest worden verwijderd, om te besluiten, aangezien hij, in verband met de behandeling welke hij heeft onder gaan, het bezoeken der raadsvergaderin- g(en levensgevaarlijk acht, bij de over heid vergunning a an te vragen tijdens deze vergadering vuurwapenen, te mogen dra gen, zoolang 'de tegenwoordige burgemees ter voorzitter blijft en voorts bij den offi cier van Justitie te verzoeken de intrek king van de met de wet strijdige gerech telijke vervolging, tegen hem ingesteld. Ongeluk op het land. Zaterdag had te Barendrccht een ern stig ongeluk plaats. De landbouwer A. van der Tholen, aldaar, was bezig mest te rijden, toen plotseling de wagen brak op de brug, die toegang geeft tot zijn wei land. Het achterste gedeelte van den wagOn kantelde en viel in de sloot, ter wijl de paarden op hol sloegen. Het voor ste gedeelte van den wagen werd met Van der Tholen meegesleept. Eindelijk werden de paarden tot stilstand gebracht. Van der Tholen werd in zorgwekkender, toestand met zware inwendige kneuzingen naar zijn woning vervoerd. Alastr im. Een medisch médewerker schrijft aan het „Rott. Nieuwsblad": Nog steeds breidt de alastrim zich in Nederland uit. Thans heeft ze ook in Amsterdam haar entree gemaakt. Er is geen sprake van dat men er in slaagt, den voortgang te stuiten. Ook in Rottterdam niet. Niettegenstaande de maatregelen, die door de medische autoriteiten worden genomen, zoodra een alastrim-geval te hunner kennis wordt gebracht, neemt het aantal gevallen toch toe. Het Noorden van Rotterdam is thans, evenals Spangen een alastrimhaard geworden. Een lezer heeft in een ingezonden stuk als zijn mee ning geuit, dat de ligging van het hulp- ziekenhuis in de Hilde&ardisstraat hiervan de schuld is. Wij geiooven dit niet. In het Noorden kwamen reeds verschillende ge vallen voor, lang voordat dit ziekenhuis voor de opneming van alastrimlij Jers was bestemd. Wij hebben ons ter plaatse op ■ie hoogte gesteld en kunnen gerust ver- kla ren, dat de maatregelen, die de directie van het ziekenhuis heeft genomen om be smetting naar buiten te voorkomen, alles zins a fdoÊtnde zijn. Om terug te komen op de alastrim, wil len we de vraag stellenHoe komt het dat nven er niet in geslaagd is de alastrim in zijin voortgang te stuiten? Deze vraag heeft ook in een dezer dagen gehouden vergadering van medische autoriteiten een punt van bespreking uitgemaakt. Want ook in andere plaatsen bijv. Delft, waar toch dii'ect het eerste geval herkend is, en alle noodige maatregelen van opname en iso latie direct zijn genomen, breidt de alas trim zich uit. Wij zijn van meening, steunend op door autoriteiten en onszelf geconstateerde fei ten, dat ei' lichte gevallen van alastrim rondloopen, die misschien zelf niet we ten, dat ze de ziekte hebben, maar niette min de besmetting op andere even gemak kelijk kunnen overbrengen als de zware gevallen; ja, misschien nog wel gemak kelijker, omdat zij zelf zich niet bewust zijn van het gevaar, dat ze voor anderen vormen. Wij hebben vroeger al uiteengezet, dat die rondloopemde gevallen de oorzaak zijn, dat men er in Rotterdam niet in geslaagd is, en voorloopig niet in slagen zal, den voortgang der uitbreiding te bestrijden. En ook in andere plaatsen zal men op deze zelfde moeilijkheid stuiten. Wat moet er nu gedaan om de alastrim toch kwijt te raken? Wij kunnen niet vaak genoeg herhalen, dat daarvoor slechts één middel bestaat, namelijk inenting. Ja, wij weten, dat ook aan het inenten een gevaar verbonden is, zij het dan ook dat de kans om die onaangename compli catie, die encephalitis heet, ts krijgenj zeer gering is. Als we rekenen, dat er 300.000 personen in Rotterdam zijn inge ënt, waarvan er negen encephalitis heb ben gekregen, dat is .1 op dé 33.000 entin gen. Twee zijn er overleden, dat is 1 op op de 150.000 entingen. Van de plm. 300 bekende alastrimiijders zijn er 10 over leden; dat is dus 1 op de 30. Voor een ieder spreken deze cijfers voldoende. De kans om aan alastrim te sterven is dus 5000 maal zoo groot dan aan encephalitis na inenting. De keuze is dus niet twijfelachtig, ten zij men absoluut gemoedsbezwaren he^ft. Te Delft is men in medische kringen kringen van oordeel, dat de uitbreiding van bet aantal gevallen van alastrim aldaar niet mees* is te stuiten. Thans worden alleen de ernstig-zieken in de barak van het gasthuis ter verpleging opgenomen. Verlaging briefport. De Directie der Posterijen overweegt om, zoo mogelijk met ingang van 1 Nov. a.s. over te gaan tot verlaging van het port voor brieven tot 20 gram in het binnen- landsch verkeer van 7ty2 tot 6 cent, als mede van het minimum-port voor mon sters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent. L Het is de bedoeling deze verlagingen tevens toe te passen in het verkeer met Ned.-Injdië, Suriname en "Curacao, mits tijdig met de postbesturen van deze ge westen overeenstemming wordt verkregen. Voorts wordt met de Ned. Indische post administratie overleg gepleegd om op een nog nader te bepalen datum tot eenige verlaging te geraken van het port der pakketposten, welke met de zeepost naar Ned. Indië worden verzonden. De bepakking en de uniform van den soldaat. Van verschillende zijden wordt den minister van defensie, den heer Deckers, verzocht verandering te brengen in de bepakking en de uniform van den soldaat Terwijl men, aldus de militaire mede werker van het „Hbld", eenerzijds de eerste schrede zet om door motoriseering en autotractie aan den vitalen eisch van snelheid te voldoen, wordt aan den ande ren kant steeds grooter belemmering aan die snelheid in den weg gelegd, doordat de bepakking van den bereden en onbe reden militair steeds wordt vermeerderd Tengevolge van de invoering van het gasmasker met toebehooren, is de belas ting aan den lijve van den strijder weer toegenomen en dit bovendien op een wijze, welke diens bewegelijkheid in het terrein allesbehalve bevordert. Het is dan ook hoogaoodig tijd, dat de bepakking aanzienlijk verminderd wordt De Nederlandsche soldaat zal stellig een zucht van verlichting slaken, als hij wat minder op een lastdier gaat gelijken en zijn prestaties zullen hooger worden. Omtrent de uniform zegt de schrijver, dat het vooral de hooge, gesloten kragen zijn, die den burgersoldaat danig hinde reu. De burger, die iu het gewone leven lage, slappe boordjes draagt en zich nu weer in zijn vechtpak gestoken ziet, kan zich niet vereenigen met die onpraktische dracht. Met de jaren is hij veelal gezet- er geworden, de gesloten kraag hindert hem. Een en ander draagt er mede niet toe bij het dienen en het opkomen populair der te maken. Zou het daarom niet zaak zijn om, naast de strenge orders om te letten op de naleving van de krijgstucht, hetgeen in deze neerkomt op het letten op losse kragen, ook eens aandacht te wijden aan de oorzaak van die losse kragen, en voor den man een meer praktische uniform te bedenken, die den burgersoldaat meer //Valt" Het mooie weer. De weerkundige medewerker van „het Vad" schrijft: „Het is wel merkwaardig dat onweders als die wij de laatste dagen hebben ge had, en een algemeene weerstoestand van het type als wij nog hebben, nog zoo Iaat in het jaar optreden. Deze verschijn selen behooren eigenlijk tot den midzomer. Het schijnt dus wel alsof een belangrijke vertraging in het verloop van den zomer plaats heeft, die ons half September de warmte en de onweders van den midzomer brengt. Het schijnt overigens, dat de verwachte afkoeling na deze onweders nog niet goed komen wil". Een noodlanding. Het verkenningsvliegtuig de E. I. heeft donderdag nabij Woensdrecht een nood landing moeten maken, daar de benzine voorraad zoo goed als uitgeput was. Vrijdagmorgen is uit Den Helder een ander vliegtuig, de F. 4, naar Woensdrecht vertrokken, geladen met benzine en olie. Het toestel werd bestuurd door den sergeant*vlieger van de marine Dintelman. Met hem ging mee de korporaal werktuig kundige Kruidenier. Wegens mist is bet vliegtuig te Waalhaven geland, nadat het reeds boven Steenbergen was geweest. Te kwart voor 12 is men weer uit R dam vertrokken en een half uur later verscheen het vliegtuig boven het terrein bij Woens drecht. Bij de landing brak een rem, waardoor de F. 4 ruim 200 meter ver uitliep. Hierdoor kwam het in aanraking met twee afrasteringsdraden. Het vliegtuig kreeg schade aan de beide vleugels en aan een der landingswielen De inzittenden kwamen behouden op den grond. Een omstander kreeg een pindraad in het ge Iaat en moest, zich onder geneeskundige behandeling stellen. De E. 1 is daarop startklaar gemaakt en naar een geschikt terrein overgebracht Vrijdagmiddag is met de E. 1 de be manning van de E 4 naar de Kooy teruggekeerd. Het achtergebleven toestel, de F. 4, zal worden gedemonteerd en naar Soesterbejg worden overgebracht. LUCHTVAART. Ernstige vlieg-ongelukken. In de Vereenigde Slaten zijn drie ern stige vliegongelukken gebeurd, die dertien slachtoffers hebben geëischt. Bij Marytown in Wisconsin stortte een groot passagiersvliegtuig van een tamelijk groote hoogte near en geraakte in brand De zes inzittenden, onder wie de beide piloten, werden gedood. In de nabijheid van Oakland (Califor- nië) viel een vliegmachine door het dak van een huis. Vliegtuig en huis geraakten in brand. Hierbij kwamen drie personen om het leven. Te Chicago botsten op groote hoogte twee vliegtuigen tegen elkander. Uit de verbrijzelde toestellen werden vier 'doo den gehaald. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Rijswijk (Z.-H.), September 1929 Jan Olieslagers. Jan Olieslagers, de luchtduivel, de eerste, die (in 1910) ons Nederlanders heeft doen kennismaken met het vliegtuigl Dat is alweer bijna 20 jaren geleden! Waar blijft de tijd! Hoe herinneren we ons nog de spanning, waarmede het duizendkoppige publiek het ©ogen blik van opstijgen tegemoet zag! En wie kan de sensatie beschrijven, toen de „Blériot", het vliegtuig van Olie slagers, van den grond los kwam en dat wonderlijke kleine toestel boven onze hoofden cirkelde! Het publiek was opgetogen en bracht den lucht- held bij zijn terugkeer op den bega- nen grond een geweldige ovatie! En zoo is het door geheel Nederland ge gaan. Waar hij kwam, veroverde onze „Jan" stormenderhand de harten. Toen brak df wereldoorlog uit en Olieslagers was de eerste, die zich als vrijwilliger aanbood. Zijn eigen twee machines, alsmede zijn reserve-mate riaal, stelde hij ter beschikking van het Belgische Legerbestuur. En toen heeft hij op bewonderens waardige wijze blijk gegeven van zijn koelbloedigheid en onverschrokken heid. „De Duivel", zoo had hij zijn machine gedoopt, was gevreesd bij de vijanden. Door uiterst gevaarlijke ver kenningen boven de vijandelijke linies, heeft hij menigen voorgenomen aan val kunnen rapporteeren, tengevolge waarvan de verbonden legers, op de komst van den vijand voorbereid, in staaf werden gesteld hem behoorlijk het hoofd te bieden. Niet alleen de Belgische Koning, maar de Hoofden van bijna alle landen, waarmede Bel gië toen verbonden was, hebben, door het verleenen van eene onderschei ding, blijk gegeven van hun erkente lijkheid voor de door Olieslagers aan de zaak der Geallieerden bewezen diensten. Men leze er zijn staat van dienst maar eens op na! Nu zal men zich afvragen, wat de oorzaak is, dat ik in dit blad de da den van dezen luchtheld in herinne ring breng. Die oorzaak is gelegen in het feit, dat Jan Olieslagers binnenkort (eind dezer maand, begin October) zijn 20- jarig vliegeniersjubileum viert. Heel België maakt zich op om zijn natio- nalen held te huldigen! Mij dunkt, onder de Nederlanders, die bijna 20 jaren geleden vol bewon dering de verrichtingen van den popu- lairen Vlaming gadesloegen, zullen er velen zijn, die van hun belangstelling bij dit jubileum willen doen blijken en willen getuigen, dat men in Ne derland „Jan" nog niet vergeten is en gaarne de gelegenheid aangrijpt om hem te huldigen. Ik zie reeds menige lezeres en lezer toestemmend knikken en hun verzoek ik, door het zenden van een naam kaartje aan mijn adres, van hun in stemming te willen doen blijken. Wij zullen dan zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen nemen om tot de vorming van een nationaal co mité te geraken. Een comité, dat, naar ik hoop en vertrouw, een zeer groot aantal Nederl. bewonderaar(ster)s van Jan Olieslagers zal vertegenwoordigen. HENRI TER HALL Haagweg 147 Rijswijk (Z.-H,). Geboren; Co-melis, z.v. Cornells Ku- zee en Maria de Jonge; Anny Jacomina, d.v. Jacob Hans Tamminga en Jannetje ohanna Bostelaar; Arij Hendrik, z.v. rioter Baurdoux en Adrians Touw (Voorburg). Hu-w.-afk.Meindert Roelf Krans, 27 jr., en Maria Gijsbertha Oosterbaan, 21 jaar. Overleden: Katharina Rijn, 59 jaar, ochtgenoote van Pieter Rejack. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling van 13 Sept. 1929. Rhijnische Spekboonen f 10 ,10 per 100 K.G. Kleine veiling. Duchesse William f7 a f 14, Beurré Hardy f9 a f 19, Calleboutsperen f3 a f5, Beurré de Merode f4 a f 12, Trium- phe de Vienna f20 a f34, Foppeperen f2 a f6, Duifjesperen f3 a f8, Marse- pijnperen fl a f3, Valperen fl a f2, N.H. Suikerij f 1 a f4, Seigneur d'Espe- rem f 10 a f 17, Soldat Laboureur f8 a f 14, Cons, a Ia Cour f 11 a f 19, Beurré Lebruin f9 a -f 15, Bon Chretien f9 a f 15, Maagdeperen f7 a fll. Souvenir de Congres f9 a f15, Rietperen f7 a f9. Pond speren f3a f6, Bonne Louisse f 17 a f31, Hatidperen f6 a f 14, Goudreinet- ten f 7 a f 14, Keswick f3 a f 5, Bismarck f 10 a -f 18, Reinette d'Automme f7 a f 14, Cox Pomona f6 a f 12, Zure appels f4 a f7, Transparante fll a f22, Gan- zebout f7 a fll, Gold Perm-ain f4 a f9. Astrakan f 7 a f 13, Sig'ne Tillish f 12 a f 16, Jutten f 14 a f27, Marguerithe Ma- riiat f9 a f 16, Durandeau f8 a f 19, Clasieappel f4 a f6, Reine Victoria f ll a f21, Belle Louvain f 13 a f25, Reine Claude f6 a f 16, Abrikoospruimeta f5 a f 13, Toimeboer f9 a f 19, Wijnpruimen f 16 a f19, Perzikpniimen f7 a fll, Kirkespruimeti fll a f 14, Smj'boonen f 10 a f 16, alles per 100 K.G., Komkom mers f 1 a f3, Augurken f0,10 a f 0,i24, Roode kool f6 a f8, alles per 100 stuks. LICHT OP. Dinsdag 17 September 7.41 uur Woensdag 18 September 7.40 uur WEERBERICHT. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. September: 17 Goes, woonhuis met schuur en erf en pakhuis, van Dissel. 19 Waarde, huis en erf, Oele. 25 's Heer Abtskerke, landbouwers- inspan, Oele. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. September: 16 Bioscoop Slot Ostende, „Gehei men van het Oosten". 17 Landbouw-Bioscoop, „Serenade" en „Wreede handen". 17 Bioscoop Slot Ostende, „De Nlbe- lungen", Landbouw-Bioscoop, ,Jch küsse Ihre Hand Madame". MARKTBERICHT. ROTTER HM 16 Sept. 1929. Vlasaanvoer 100 blauw 11750 1,25 6500 Geel f L,15 a f 1,30, handel kalm aauvoer en vraag zeer beperkt. Granen buitenlandsche kalm. Oeel f 16 50 a f-.-, Maïs Laplata f 195 Haver pommersche f 9, Boekweit, (danziger) f 11,10, Nieuwe oogat October aflading. Maanzaad (blauw) 32,a 36, Binnenlandsche: f 11,50 a f 11,75 n 9,50 a t 10, tj 8,00 a 8,75 14,a 15.50 n 16,a ff 18,60 f 20,— a f 21,50 36,a 38,» Koolzaad n 28,a 25, Mosterdzaad (geel) n 27,a 29, Lijnzaad (voer) 20,a H 22, Zaai (blauw-bloei) r 22,a 24, Wit-bloei 22,a t 24, Aardappelen Zeeuwsehe Blauwe f 2,60 a f 3,Bonten f 2,70 f 8,20, Eigenheimers f 1,50 a f 1,70. VARKEN8MARKT. Varkensaanvoer 878 eerste kwaliteit 0,78 a f 0,85 tweede f 0,69 a f 0,77, derde f 0,55 a f 0,68zouters f 0, f 0,export f 0,70 a f 0,76. Handel gering. Tarwe Gerst Chevalier Haver Erwten chokkers, Bruine Boonen TE KOOP: v. —26, 4 deurs, 4 wieier, 4/5 per- soons. Te zien Garage GOÉDBLOED, Nieuwstraat 3234, Vlissingen, Tele foon 413. Mevrouw SCHOLTEN, klein gezin, Terwelstraat 12, tegenover het vei lingsgebouw, vraagt niet beneden 18 jaren* De verwachting tot den avond van 17 dezer luidt; zwakke tot matige O. tot N.O. wind, nevelig tot licht of halt bewolkt, waarschijnlijk droog weer, wei nig verandering in temperatuur. De verkooping op 18 September as. van het huis te Wemeldinge, bewoond door den heer Jan Hamelink Notaris VAN DISSEL.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3