Uit den Westhoek. Voor allen die Sukkelen Stadsnieuws, HET ELECTRISCHE LAMPJE. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn De ramp op de Schelde. De Belgische raad voor de scheep vaart heeft den kapitein en de beman ning verhoord van het aanvarende s.s. „Indra", dat in botsing gekomen is met de „Estella". De kapitein ver klaarde, dat hij zich niet op de brug bevond, toen de aanvaring plaats vond. De eerste officier had den indruk ge had, dat de „Estella" te dicht bij den oever voer. De kapitein zette onmid dellijk een boot uit, die 2 uur ter plaatse bleef. Na afloop van het ver hoor wenschte de president den kapi tein geluk wegens de wijze, waarop hij zich gedragen had voor de redding der schipbreukelingen. De uitspraak zal over twee weken volgen. Brand en geen water. Zondagmorgen vroeg is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de perceelen van den heer A. M. Spronk te Domburg, die aldaar een winkel drijft in allerlei artikelen, zoodat men kan spreken van een warenhuis in het klein. Doordat Domburg nog steeds geen waterleiding heeft en daar door de droogte geen ander water in de buurt was, werd het blusschingswerk zeer bemoeilijkt. De geheele winkel en het aangrenzende woonhuis zijn dan ook in vlammen opgegaan. Van den inboedel bleef niets gespaard. Met moeite kon verdere uitbreiding wor den voorkomen. Nederlandsche vereenigingen voor gemeentebelangen. Onder voorzitterschap van mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arn hem, is Vrijdagmiddag in de sociëteit St. Joris te Middelburg de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Vereeniging voor gemeentebelangen. Na goedkeuring van de notulen van de verleden jaar te Groningen gehou den vergadering, zeide de voorzitter, dat de heer J. C. Baumann zijn be noeming tot lid van het bestuur heeft aangenomen en mr. L. B. J. van Op pen zich bereid heeft verklaard als vice-voorzitter op te treden. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het overleg met de vereeniging van gemeente-accountants om te komen tot samenwerking met betrekking tot in stelling van een examen voor ge meente-accountants nog niet tot een definitief resultaat heeft geleid, doch dat het bestuur vertrouwt, hierom trent in de volgende vergadering me- dedeelingen te kunnen doen. In een buitengewone vergadering te houden in het midden van het land zullen voorstellen aan de orde komen in verband met de onderhandelingen met het bestuur van de Vereeniging van opleiders over het nieuwe regle ment op het examen gemeente-admi nistratie. De r ekening over 1928, met een goed slot van f72,48 en de begrooting voor 1930 werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden bij accla matie herkozen de heeren mr. G. van Baren en J. C. Baumann. Hierna hield de heer E. Bruinwold Riedel, directeur der Noorsche Gas maatschappij en directeur van het technisch bureau van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten, een inleiding over „Centralisatie in de gasvoorzie- ning". Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door den voorzitter en enkele leden gebruik gemaakt. Ten slotte heeft de heer Hajenius, burgemeester van Goes een uiteenzet ting gegeven van hetgeen in verband met de gasvoorziening van de vroegere M.A.B.E.G.-gemeenten op Zuid-Beve land is afgehandeld. De voorzitter sloot de vergadering met dank aan den heer Bruinwold Rie del en aan den heer Hajenius. Na afloop had een officieele ont vangst ten stadhuize plaats; vervol gens een diner in het hotel Britannia te Vlissingen. Zaterdag is met touringcars een ex cursie naar België gemaakt, voorname lijk naar Brugge, Dixmuiden en de badplaatsen. BIEZELINGE. Zondagmiddag spoel de aan den Biezelingschen Ham het lijk aan van een manspersoon, ver moedelijk een lid van de bemanning der „Estella", die verleden Dinsdag nacht op de Westerschelde aangevaren is nabij Walsoorden. Burgemeester Bierens heeft het lijk doen vervoeren naar de algemeene begraafplaats te Kapelle, waar het opgeborgen is in het lijkenhuisje. Een nader onderzoek wordt ingesteld. COLIJNSPLAAT. In Augustus zijn ingekomen: Pieternelja M. Staal, van Bergen op Zoom; Jannetje Korsuize van Goes; Maria M. E. van Biezen, van Zaamslag; Bastiaan A. Verburg, van Kortgene; Cornelis P. Filius, van Wissenkerke. Vertrokken: Geeske Pasveer, naar Rotterdam; Juliana L. E. M. W. Snij- der-geb. Dees, naar Klundert; Maatje Noordhoek-geb. de Smit, naar Kort gene Cornelis J. de Krijger, naar Rot terdam; Janna Pasveer, naar Rotter dam; Wilhelmina Mouthaan, naar Am sterdam; Jannetje Korsuize, naar Goes. HANSWEERT. De N.V. W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam heeft met de assuradeuren van het bij Walsoorden gezonken s.s. „Estella" contract gesloten voor het bergen van een gedeelte der lading volgens con ditie „open form". Het lijk dat hier is aangebracht zal naar Antwerpen worden vervoerd. Omtrent de ramp van de „Es tella" kan nog hef volgende worden meegedeeld: Gisteren zijn weer twee lijken geborgen, te weten 1 in Bieze- linge en 1 te Walsoorden. De lijken konden nog niet worden geïdentifi ceerd. Vermoedelijk zijn beiden sto kers. In totaal zijn thans zes lijken van deze ramp geborgen. De duikers van Van der Tak's ber gingsbedrijf zijn met de werkzaamhe den begonnen om te trachten nog iets van de lading te bergen. Vermoe delijk zullen deze wel moeten wor den opgegeven, aangezien er zooveel stroom gaat en de boot te diep zit De marechaussée J. Buscop al hier, is voor onbepaalden tijd gedeta cheerd te 's Gravenhage. HEINKENSZAND. Zondag j.l. hield de handboogschutterij „Soranus" al hier, een buurtschieting, waaraan 65 schutters deelnamen. Ceschoten werd als volgt: hoofdvogel F. Loenhout van „Jacoba van Beieren", Goes; le zijvo gel J. v. 't Westeinde van „Victoria" Kwadendamme; 2e zijvogel Jan Raas van „Vooruitgang", Kwadendamme; le kal J. Smallegange van „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 2e kal M. van Stee van „Jacoba van Beieren", Goes; 3e kal J. v. 't Westeinde van „Victoria", Kwadendamme; le klep I. v. Wingen van „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 2e klep H. Paree van „Concordia", 's Heerenhoek; 3e klep J. Rijk van „Willem Teil", Ovezand. Het hoogst aantal kleine vogels werd geschoten door den heer P. de Koster van „So ranus" te Heinkenszand. KAPELLE. Vanwege de firma H. Blok en Zonen te Kapelle, werd Za terdag het nieuwe meubelmagazijn ge opend, gelegen aan de Biezelingsche straat, eveneens grenzende aan den manufacturenwinkel. Dit pas verbouw de pand is niet alleen een versiering voor de straat, maar is ook van binnen eerste klas ingericht, en het behoeft niet onder te doen voor die van groo- tere plaatsen. Fraaie meubelen, sa lon- en huiskamer-ameublementen zijn in ruimen voorraad aanwezig. Het was (d en geheelen dag enorm druk met het bezoek. Niet alleen van de gemeente Kapelle-Biezelinge, maar ook Van buiten. Fraaie bloemstukken wa ren deze firma bij de opening toege zonden. We twijfelen er niet aan of deze meubelzaak zal veel succes heb ben. OVEZAND. Zaterdag hield de bur gerwacht een schietwedstrijd, waarbij de prijzen in onderstaande werden behaald: 1. P. Rijk Zz.; 2. A. de Jon ge; 3. A. Ganseman; 4. J. Maat; 5. M. Ceulemans, 6. A. Bakker met troostprijs; 7. C. Rentmeester; 8. M. Sommeijer; 9. C. Boeij; 10. P. Daal- man; 11. M. Korsfanje; 12. M. Rijk Pz.; 13. A. v. Zundercn; 14. P. de Meij; 15. A. v. d. Velde; 16. C. Raas; 17. P. de Boer; 18. 18. P. de Jonge; 19. N. Hoogstrate20. J. Korstanje21. J. Kribbe; 22.C. Remijn met troostprijs. Ook de Vrijw. Landstorm hield een schietwedstrijd. De uitslag is als volgt: 1. A. v. Steenbergen; 2. P. Kor stanje; 3. A. Boonman; 4. J. Dob belaar; 5. J. de Jonge Cz.; 6. P. van Gessel} 7. W. de Jonge Lz.; 8. J. Drij- dijk; 9. G. J. Schuerman; 10. M. Huige; 11. A. Murk; 12. J. F. Moer man; 13. J. de Jonge Fz.; 14. J. Oost- 15. L. Zuidhof; 16. P. Schreurs; 17. F. de Meij; 18. P. Schuerman; 19. P. Marten; 20. J. Koens; 21. P. Spelier; 22. Jan Timmerman; 23. J. A. Schreurs; 24. Jac. de Jonge; 25. C. Koens. SCHORE. In Jen nacEt van Zondag op Maandag is door de Induslrieefe Maat- scfiappij „Maibeg" te Utrecht, die zinker van de Zuid-Bevelandsdhe gascentrale „Oosteinde' door het Kanaal door Zuid- Beveland gelegd. Het werk had een vlot verloop en trok veel belangsteling. Hier door is de verbinding tot stand1 gekomen tusschen de beide deeleo van de gascen trale. Het scheepvaartverkeer door het Kanaal was in verband met deze werk zaamheden gesloten, van Zondagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. In hetzelf de tijdvak werd gewerkt aan de verzwa ring van de spoorwegbrug Vlake, over voornoemd Kanaal, die hiervoor gesloten moest blijven. Uitslag korfb'alwedstrijden tus schen Zeelandia I van hier en Zierikzee I 2I, in 'tvoordeel van Zelandia I. Idem Zeelandia IIZierikzee II 9.1, in 'tvoordeel van Zeelandia II. Idem Zierikzee IEIto van Kloetinge 54, in 'tvoordeel van Zierikzee I. De wedstrijden werden gespeeld ter ge legenheid van het behalen van het kam pioenschap door Zeelandia voor Zuid- Beveland en Walcheren. WAARDE. De heer P. Klap alhier verwierf te Den Haag het politie-diplo- ma van den algemeenen Ned. politiebond. WEMELDINGE. De bergingsvaar tuigen „Trio" en „Zeehond" van "Van den Tak en Hoogenboezem, nebben in den nacht van Zaterdag op Zondag het sedert Vrijdag in het Keeten mat suiker geladen motorschip „Raffij" van Dlntel- oord vlotgebracht. WISSEKERKE. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer P. J. Fret, arts alhier, eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie, zetel Veere. De Oostsingel. De Oostsingel, die sinds einde Juni van dit jaar, wegens het herleggen van de rioleering en het vernieuwen van de bestrating, voor het doorgaand ver keer gesloten was, is nu weer open gesteld. Benoemd Tot onderwijzer aan de Chr. school voor U. L. O. (hoofd de heer Van Donk) is met ingang van 1 Jan. 1930 benoemd de heer A. Grijpsma, onderwijzer aan de Oranje-Nassauschool te 's Gravenhagp. Jubileum. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer R. Buitenhuis, commies bij den Raad van Arbeid, benoemd werd tot ambte naar aan de Rijksverzekeringsbank. Van Reede's oorlogmuseum In het rijk uitgevoerde maandblad „De Kroniek", gewijd laan hof, diplomaten'! society, kunst en letteren, treffen we over het bekende Goesche oorlogsmuseum ern artikel van de hand van den redacteur. Ter overweging. VVe vestigen er de aandacht op, dat in Middelburg de bewoners van enkele buurten reeds bijeengekomen zijn mèt het doel een buuirtvereeniging te stichten, welke den 50sten jaardag van de Koningin in 1930 feestelijk wil herdenken. Het duurt weliswaar nog lang eer we in het midden van 1930 staan, doch we meenden er goed aan te doen het Middel- burgsche initiatief thans al te vermelden. Wellicht inspireert het Mkklelburgsche voorbeeld Goes. Laat het voor de buurt verenigingen in ieder geval aanleiding zijn om dezen winter niet tot pot-verteren oier te gaan. Want we hebben toch wel 't idee dat ook in Goes de vijftigste ver jaardag van de landsvrouwe niet geheel onopgemerkt voorbij zal gaan. Herbenoemd Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is voor het tijdvak van 1 Octo ber 1929 tot 1 October 1930 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijksland- bouw Winterschool alhier, de heer E. Visscher te Middelburg. Onbestelbare post Brieven binnenland: S. F. Doets-Bos, Zaandam; A. Anker Am, Zierikzee. Briefkaarten binnenland: C. Lecourt, Rotterdam. Briefkaarten buitenland: C. Vervoort, Brussel. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- heid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres - straatnaam en huisnummer te voorzien. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegensI Nachtrust verstoren; C. A. B. te Bors- sele f 15 s. 15 d. Geen reglement aan boord hebben: J. G. v. S. f2 s. 2 d., H. C. te Steken^ fis. ld. Te 'Yerseke over trottoir rijden met fiets: A. H. te Wemeldingp f5 s. 5 d. Met rijwiel zonder lich trijden: P. M. te Ovezande T5 s. 5 d„ L. K. J. de H, te Goes f5 s. "5 d„ N. G. tetJoes f5 s. 5 d. Met rijwiel zonder rem rijden: H. L'. v. d. W. te Wissekerke f3 s. 3 d. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen; L. Z. te Krab bendijke f 10 s. 10 d. Met motorrijtuig zonder achterlicht rijden; A, A. Z, .te Krabbandijjse f3 s. Als men, met het electrische licht opgegroeid zijnde, op een goeden dag komt te wonen in een stedeke, tot waar de electriciteit nog niet is doorgedron gen, en waar de huizen des avonds met gas verlicht wordendan staat men als een kat in een vreemd pakhuis. Aanvankelijk verzuimt men zich steeds te wapenen met lucifers, en als er licht gemaakt dient te worden ont breken herhaaldelijk de hulpmiddelen. Brandt het gas eenmaal, dan levert het den met electriciteit verwende aller lei zonderlinge effecten; hij mist in zijn vertrekken de knusse zitjes, het comfort dat electriciteit zoo zonder pretenties weet te geven. Hij zegt in den beginne, als hij met eenigen weemoed naar de „omgebouw de" lampen staart wel eens heel lee- lijke dingen aan het adres van het gas, dat toch waarlijk onschuldig is. Gelukkig went de mensch aan alles, zelfs aan natuurlijk altijd op onge- wenschte momenten, brekende gaskous jes, zelfs aan het midder-nachtelijk sig naal van de gaslamp, dat volgens grap penmakers veroorzaakt zou worden door den op de hoofdleiding blazen- den directeur van het plaatselijk gas bedrijf. Na eenige maanden is hij in-gegast, steeds voorzien van lucifers, hij gaat iets gezelligs vinden in het zoemend geluid van zijn lichtbron, en de elec trische gloeilamp is tot een verre her innering geworden. Maar dande sensatie van den eersten electrischen avond in de ge- electrificeerde woning in het stedeke! Met klimmende interesse aanschouw de hij dagen achtereen de vorderingen van den aanleg der leidingen in zijn huis, het drukke gedoe der monteurs, het aanbrengen der contacten, en ten slotte het bevestigen der lampen als was er een groote feestelijke gebeur tenis, hem ter eere, in wording. De contact-knoppen blijken verlei delijke attributen, waaraan het aardig draaien isknipknapook al blijven de uit het verleden zoo be kende resultaten vooralsnog achter wege. Eindelijk nadert de groote dag, beter gezegd: de groote avond die lang ge koesterde verlangens met een zee van lichten komt inlossen. Dat zonderling-plechtige, ook een tikje ontroerende moment, van de eer ste inschakeling van de eerste lamp. „Knip", onder de veilige kleurige man tel van een kap barst een lichtje ppende glans perst zich in een wijden kring door het fluweelig don ker van de kamer, uit wier hoeken, als waren ze door het lampje uit een langen slaap gewekt, herinneringen aan andere kamers, in andere steden, tot in je hoofd duikelen. En tot in je hart, dat gekke hart, dat door een sim pel lampje evengoed als door een bijna vergeten en plots tot je komen den geur, een vergeelden brief, een verdroogd blad, een simpelen vers regel, zich tot het oprakelen van heel oude melodieën laat verleiden. Zóó, dat men zelfs het licht, het nieuwe glanzende licht, heel even niet meer ziet Gelukkig dat de mensch aan alles went, ook aan electriciteit als licht bron, en dat hij dra zich afvraagt of hij zich werkelijk ooit met gas be hielp. Maar de eerste dagen weet hij nog heel zeker, dat hij enkele jaren in het stedeke iets gemist heeft En de eerste electrische avond bin nen 'de muren van een bekende om geving was gelijk een mooi feest, dat later uit den vagen achtergrond van herinneringen wellicht nog wel eens naar voren zal flitsen! genwoordigen. De prijs beliep van f 1,75 tot f2,50 per K.G. Het vorig jaar werden ruim 40.000 stuks gevangen. Men is dan gauw ge neigd deze vermindering aan den in vloed van den strengen winter toe te schrijven. Daarvoor houden deze die ren hun verblijf echter in veel te diep water. Als men evenwel onderstaande cij fers bekijkt, ziet men, dat deze ver mindering de voortzetting is van een gestadigen achteruitgang in de laat ste vijf jaren. Het officieele cijfer over 1929 is rtog niet verschenen. Het zal echter wel niet zoo heel veel van de 33.000 afwijken. In ronde getallen werden gevangen: in Mei 1921 24.000 stuks, 1922 28.000 stuks, 1923 44.000 stuks, 1924 38.000 stuks, 1925 62.000 stuks, 1926 55.000 stuks, 1927 52.000 stuks, 1928 40.000 stuks en in 1929 33.000 stuks. Alzoo een onrustbarende achteruitgang van de vóór 1925 steeds snel vooruitgaande kreeftvisscherij. In vy jaren een vermindering tot bijna op de helft Gaat dit zoo door dan is pr na een tiental jaren zoo goed als Mijnhardt' s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. niets over van dezen tot voor kort nog zoo veel belovenden tak van visscherij. De autoriteiten zullen zeker ernstige aandacht aan dit bedroevend feit schenken. Bij insiders deden wij na- navraag of er ook eenige aanwijzing bestond aangaande de oorzaken van dezen geduchten achteruitgang. In de jaren vóór 1923 toen de vang sten elk jaar stijgende waren, was de vischtijd van 1 April tot en met 15 Juli. In 1923 en 1924 was de vischtijd gesteld van 1 April31 Mei en van 1 Juli15 Aug. De vangsten waren deze twee jaren nog aanmerkelijk hoo- ger. En in de jaren 1925 tot 1929 juist de jaren van ontstellenden terug gang van 1 April31 Mei en van 15 Juli31 Aug. De schoontijd is indertijd ingevoerd omdat in Juni en Juli de verschaal- periode valt en er dan zooveel zachte kreeften gevangen worden. Nu schijnt het evenwel, dat juist kort na die ver- schaal-periode de vrouwelijke kreeft bevrucht wordt. De vrouwtjes zijn dan zeer levendig, loopen veel en komen dus spoediger in de korven terecht. Het zijn dan ook in de tweede periode van den vischtijd vooral vrouwelijke exemplaren, die gevangen worden, naar men mij meedeelde. Dat de eerste ja ren van den verlengden vischtijd de vangsten hooger waren, spreekt bijna vanzelf. Nu pas gaat de invloed daar van zich doen gevoelen. De verminde ring der laatste jaren spreekt nog te meer, als men in aanmerking neemt, dat het gebied voor de kreeftvisscherij die jaren nog aanmerkelijk werd uit gebreid. Visscherij-inspectie en visscherij-be- stuur kunnen ongetwijfeld gemakke lijk en vlug nagaan of deze feiten juist zijn en dan zou de weg tot mogelijke verbetering zijn aangewezen, namelijk terugkeer tot den vroegeren vischtijd. De Schelde. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Vliegen betreffende de in het laatst van Juli 1929 voorge komen strandingen van schepen bij Vlissingen heeft de minister van Wa terstaat geantwoord: Zonder nadere aanduiding der bla den waarin berichten voorkwamen over strandingen bij Vlissingen van Duitsche en Engelsche schepen kan niet met zekerheid worden nagegaan, welke berichten worden bedoeld. Ondersteld wordt, dat zij betrekking hadden op twee gevallen van aan den grond geraken, in den avond van 21 Juli j.l. Een stoomschip, dat naar zee wilde gaan, is in de Sardijngeul, onder Vlis singen, bij laagwater vastgeloopen. Het zou de voorkeur hebben verdiend, indien met uitvaren was gewacht tot het oogenblik van wassend water. Toch had het schip, indien met voldoende bekwaamheid en voorzichtigheid was gevaren, niet aan den grond behoeven te geraken. Van drie schepen, die ongeveer ter zelfder tijd door het Oostgat naar bin nen kwamen, slaagde een er in, het vastgemaakte schip te passeeren. De beide andere gaven de voorkeur aan ankeren totdat de passage weder vrij zou zijn. Een dezer beide is bij het manoeuvreeren om voor anker te ko men ook aan den grond geraakt. Bei de vastgeraakte vaartuigen zijn na eenige uren met hulp van sleepbooten weder vlot gekomen. Deze twee gevallen van vastraken behoeven niet te worden geweten aan onvoldoend onderhoud van het vaar water, daar dit, voor zooveel bekend is, nooit een grootere diepte en breed te heeft gehad. De toeneming van de tonnenmaat van de schepen maakt echter, dat het vaarwater aan steeds hoogere eischen moet voldoen. In ver band hiermede was dan ook reeds te voren besloten verbetering van het vaarwater te bevorderen. Een bagger- werk is in uitvoering. Dank zij het gunstige weder, kon dit baggerwerk reeds dadelijk met kracht worden begonnen, zoodat reeds een groote hoeveelheid zand uit de vaar geul is verwijderd, terwijl ihag wor den aangenomen, dat het werk nog in het najaar zal zijn voltooid. Alastrim. Te Poortvliet (Tholen) hebben zich volgens d e Thoolsche Crt. twee geval len van alastrim voorgedaan. Landdag. De kring Walcheren van Volkson derwijs heeft besloten, evenals in 1928 ook in 1930 weder een landdag te hou den; doch ditmaal niet te Middelburg, doch op het platteland.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2