BIJVOEGSEL GOESOHE G0URA1T Medische Rubriek. Voor de VrouW Klein Vee^Teelt Land en Tuinbouw Koloniën Rechtszaken. Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 13 SEPT. 1929. Cenzame eilanden Midden tussdhen de beide gr00te werk zame vulkanen vain Italië, den Vesuvius en den Etna, liggen de Lipariscihe eÜanden die iedereen wel bij naam zal kennen. Minden bekend misschien is de sage, dat op een \ain deze eilanden de Windgod Aeolus zeteldie, die den zeevaarders de windrichting aanwees dcor een tegen dn berg hangende rookwolk. De zeeschepen: welke tussdhen Napels en Palermo varen of naar Messina gaan, en ook de groote Oost-Aziatische lijnen, varen alle bngs dezen merkwaardig.en archipel en toch kent haast niemand ze. Niemand van de duizenden, die Italic bezoeken, komt hier Slechts enkellen komen er en dan nog meestal uit een wetenschappelijk oogpunt. De menschen spreken een geheel aparte taal; met het gewone Italiaansch kunnen wij ons niet verstaanbaar maken. Het is dus noodzakelijk een gids mede te nemen, Verder is het aan te raden, zelf proviand mee te nemen, want wat de mienschen daar eten, is voor den doorsnee-Hollander on- genietbaar. De drie grootste eilanden zijn Vulcano, het zuidelijksteYJaair achter het voornaamste eiland, Lipari en iets links •nog, verder, Salina. Links van deze groep liggen Filicudi en Alicudi, welke eenvoudig© kegelbergen zijn; het zijn uitgewerkte vulkanen. Maar ook de andere eilanden zijn uitsluitend vulkanisch. Rechts van de hoofdgroep, veel verder weg ligt Panaria, en daarna de steil uit zee opsteigemde Pyramids van de Stromboli. Het eiland Lipari maakt een zeer troosteloozen indruk. Een sombere langgerekte bergrug verheft zich steil uit de zee, met diepe geulen door de werking van het water; geheel rechts vinden wij <Ln kleinen afgestompten kegel van den Vulca nello". Nergens een spoor van leven, of zelfs van menschelijke nederzettingen. Maar komt men bij de haven, dan krijgt men een geheel andier beeld. Reeds van verre ziet men de aardige huizenrijen van bet ongeveer 4.000 inwoners tellende stad je. Schilderachtig ligt bij de haven het oude kasteel. De menschen hier hebben, het direct in gaten, wanneer er vreemdelingen komen. Dan wacht een groot© schare nieuwsgierigen de boot af. Het is echter geen opdringerige nieuwsgierigheid. De menschen blijven op een eerbiedigpn af stand staan. Slechts enkelen komen naar voren om te vragen, of zij misschien kun nen helpen met een kamer, of met iets anders van dienst kunnen zijn. Het valt op, dat alles er hier zindekjker uitziet, dan in de meeste zijstraten van Napels. Men ziet in de straten wel honden, katten, kippen en dikwijls varkens, waar- tussdhen de kinderen maar hun heil moeten zoeken, maar toch is het schilderachtig. Het is net, of de Italiaansch© zon hier al les mooi maakt. De menschen zijn wel echte bloemenliefhebbers, overal ziet men bloemen. Het eten is echt Italiaansch, waar niet iedereen van houdt; de wijn is goed. Canneto is de tweede plaats van het eiland, van Lipari gescheiden door den in zee inspringenden „Monta Rosa". Natuur lijk is dat weer een vulkaan. De Lipari- sche bergsteen is prachtig door de talrijke kleurovergangen en de levendigheid dier kleuren. De menschen leven gelukkig. Men heeft heelemaal geen last van bede laars. Geld schijnt prettig, maar geen noodzakelijkheid te zijn. Honger hoeft niemand te lijden, want de natuur is vruchtbaar en de menschen zijn ongeloofelijk bescheiden in voedings- eischen. De weg naar Canetto gaat eerst Langs steile bergwandien van lava en later dcoir wijnbergen. De bergmuren aan beide zijden zijn begroeid met groote agaven en cacteeën. Alles herinnert aan Capri, als men de huizen van de welgeste'den weg denkt. Zelfs zijn Faraglioni heeft Lipari. Aan de zuidzijde, tussdhen het eiland en Vulcano \e< heffen zich drie rotsen uit de zee, de cyclopenrotsen; de grootste, Pis- traiunigia, is 60 M. hoog; een van de andere kan men binnenvaren, evenals bij Capri. Zaten in oude tijden te Capri op de rotsen de sirenen, hier zetelde Poïypheem, de Eetn oogige, die de voorbijvarende schepen met steenen bekogelde. De berg, Monte Peda to, bestaat uit witte steen, en wel uit puim steen. De puimsteen uit Lipari is van bij zondere kwaliteit. Gehce'e scheepsladingen ■worden dan ook van hier verstuurd. Onder aan den berg vindt men uitgestrekte lagen van het donkere obsidiaan het zooge naamde vulkanische gjlas. Dit komt ook in andere vulkanische streken voor o.a. in reusachtig© hoeveelheden in Yellowstone Park in Noord-Amerika. De vulkanische werkzaamheid van Lipari behoort tot het verleden. Slechts is overgebleven een warm waterbron, waar de temperatuur van het water ongeveer 50 gr. C. is, soms echter tot 70 gr. C. kan stijgen. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent Vaste spijzen voor zieken. De eerste vaste spijzen, welke wij aan zulke zieken, die tot dusverre slechts met vloeibaar voedsel gevoed werden, geven kunnen, zijn eigeel in bouiJLoin, dan ei met wijn, beschuit, aardappelpuree, compote aippelmces, verder geschrapt of geschaafd vleesch, v'eeschpurée van kippen en dui ven. Beschuit, vooreerst bij koffie of thee, met of zonder boter, gebrokkeld of fijn gemaakt (dit laatste is te verkiezen). Beschuit is een zeer geliefd en smakelijk voedsel voor zieken, als wittebrood is melkbrcod te verkiezen. Zeer geliefd door zieken is ook licht geroosterd brood. Zeer voedsaam en heilzaam voor zieken is suiker (melksuiker, honing). Ze wordt in koffie, thee, chocolade, limonade, wijn of in vaste spijzen gegeven. Imtusschen zijn maar weinig zieken in staat, groote hoeveelheden tot zich te nemen. Van de groenten zijn voor zieken aan te aden: asperges, spinazie, jonge wortel tjes, bloemkool, salade, purée van groene erwten, van kastanjes en linzen. Verder compote, appelmoes, enz. Winterzorg. Hoewel we meestentijds aan het einde van den zomer mee kunnen spreken met dien Engelschen rechter, die, toen een getuige voor den rechtbank verklaarde „zestig zomers" oud te zijn, antwoordde „Dan heb je blijkbaar in het buitenland giewo'ond", toch hebben we ons in de maanden, dat onze kalender „zomer" aan wees, van brandstof verstoken onthouden, Nu het echter al wat kill begint te worden, vooral des avonds, denken we er iaan wat vuur aan te leggen. Maar meestal wordt het plan van den eenen a vend op den an deren avond geschoven, ook al omdat we nog geen brandstoffen in huis hebben, Maar een gure, natte nazomerdag maakt het verlangen naar vuur toch wel heel sterk. Zoon regendag kondigt zich echter van te voren niet aan en dan is de huisvrouw, die het er maar op aan heeft laten kouien, slecht #f. In October en November is de schoorsteenveger moeilijker te krijgen dan thans, nu ook de smid meer tijd heeft om kachels en haarden te plaatsen, terwijl de brandstoffenhandelaar nu nog op den 1 gewenschten dag de brandstoffen kan laten bezorgen. Wie nu ast zorgt, dat de schoor- steenen geveegd zijn, de kachels nagezien en de brandstoffen in huis zijn, kan op den eersten besten kouden avond met stoken be ginnen en behoeft dan niet nog dagen lang huiverig door het kille huis te ioopen. Moderne tafelversiering. Nu de wintermaanden weer in aantocht zijn, komen daar ook weer de intiem huise lijke en grootscher opgezette feestjes en $aat tafelversiering die gedachten van vele huisvrouwen weer in beslag nemen. Wat het nieuwste is op dit gebied? Het allernieuwste mevrouw, ishet alleroudste. De gjastvrouw, die haar tafel modem wil aankleeden", haalt de kostbare kanten ta fellakens uit overgrootmama's tijd weer voor den dag (of een goed lijkende imitatie daarvan) en spreidt deze over een onder laken van wit satijn of minder kostbaar van wit satinet. Ook de candelabres komen weer terug, die aan beide kanten van de tafel worden geplaatst en gevuld met bran dende kaarsen. Het allermodernst is, wanneer losse bloemen zondier steeltje op het fijne kanten kleed worden gestrooid. Tusschen de bloe men liggen dan ook in bevallige wanorde de vruchten, die na het diner zullen wor den aangeboden. Natuurlijk niet dezelfde 'uchtem, die gedurende het gansche diner op de tafel hebben gelegen, maar andere van dezelfde soort. Frissche kleuren. Wilt ge uw gekleurd lingerie, ook wan neer het verscheiden keeren wordt gewas- schen, frisch van kleur houden? Pas dan eens een van de volgende middelen toe: een eetlepel terpentijn in de teil doen als die gevuld wordt óf een beetje blauwsel aan het water toevoegen juist als het kookt óf een klein handje borax óf een lepel am monia door de eerste spoeling doen. Een sympathiek ideemaar Uit Amerika komt het bericht, dat het thans „mode" is, dat moeders dagboeken ggem voor hun kinderen, vanaf het uur hunner geboorte, vermeldende hun aardige rekjes, uitvallen, eigenschappen, kuurtjes, z. enz. f Een alleraardigst en sympathiek idee, maar het bericht vermeldt niet of deze „mode" ook wordt gehandhaafd in een gezin met een half dozijn of een grooter aantal spruiten. Sprokkels uit de praktijk Aangezien in den laatsten tijd zeer veel groothioienderhouders en be weners \an boerderijen zelf niet meer fokken, maar zeer loffelijk en zeer wijs er toe zijn o\er- gjegaan jaarlijks het genoodigd aantal brcedkuikens als één dag oude kuikens te betrekken van goed bekend staande inrich tingen, wordt hun in herinnering gebracht, dat de opvoeding&periode van kuikens uit minstens 2 tijdperken bestaat; het le tijd perk dat zij van de kunstmoeder afhan kelijk zijn; het 2e tijdperk dat zij die gieheel kuinnien ontberen en naar elders werden overgebracht. Zoo noodig nog een tusschen (overgangs) tijdperk. Is het -le gpdeelte van de opvoeding een zeer moei lijke, veel omvatlende arbeid, het tweede gpdeelte is niets minder gewichtig. In beide hoofdtijdperken blijft schifting schering en inslag, zoodat zoowel bij het einde van het le als Laatste tijdperk slechts 2 gjroepen kuikens moeten overblijven en wel de kerngezonde, krachtig ontwikkelde hennetjes en de dito haantjes, die afzon derlijk zijn gehuisvest. De overige kuikens zijn of word»en ge leidelijk opgeruimd. Na het 2e tijdperk zijn de groepen hennetjes en haantjes natuurlijk kleiner dan na het le tijdperk, maar wat er overblijft zijn dan ook prima dieren, waarvan later gjroote voordeekm getrokken zullen worden. Tot bepaling van het tijdstip dat het 1 tijdperk zal einldigen als de kuikens ctngjeveefr1 6 a 8 weken oud zijn doet het weer en de weersgesteldheid ook een duit in het zakje. Mocht het weer niet mede werken, dan zal een verlenging van het le tijdperk of wel een tusschen (overg^ngs)- tijdperk niets geen kwaad meer doen, het zoogenaamde hardingssysteem blijft in ieder geval buiten spel. Is de weersgesteldheid goed, dan wor den de hennetjes en haantjes naar hun nieuwe verblijfplaatsen gebracht af zonderlijk gehuisvest. Zij worden alsdan zoogenaamde veidkuikens. Zoowel in het le als 2e tijdperk moeten de hennetjes en haantjes, geschikt worden gemaakt voor de taak die hen later in dat hoenderbedrijf wacht. De geschiktheid moet zoo hoog mogelijk worden opgevoerd, maar geleidelijk en zonder overdrijving. Kracht en goede ontwikkeling worden niet verkregen door de kuikens in de gelegen heid te stellen zich telkens vol te vreten, om daarna rust te nemen. Integendeel, van jongs af aan moeten zij geleidelijk gewend worden, flink te werken, te ioopen, te stoeien, te krabben, enz. Daardoor verkrijgien zij krachtige pooten met goed gespierde dijen, die flink uit elkaar staan en ruimte bieden aan het achterlijf, dat zich eveneens goed zal ontwikkeLneen krachtige borst, een scherp gezicht, waar aan niets ontsnapt dat voor hun gading is; enz. enz. In het 2e tijdperk moet die zelfont wikkeling kunnen worden voortgezet en tot ©en goed einde worden gebracht. Op welk terrein zij ook worden uitgezet de hoofdzaak zal moeten zijn dat; le. de kui kens daar veilig zijn voor allerlei gespuis, groot en klein, op 4 en 2 pooten en op 2 beenen; 2e. zij onder voldoende toezicht staan; 3e. op dat terrein zooveel mogelijk vinden, wat zij noodig hebben, desnoods door verplaatsing; 4e. voldoende huis vesting en verzorging hebben, ook overdag, zoo noodig kunnen schuilen en toch bezig zijn, bij slecht weer; enz. enz. Als terreinen om die kuikens uit te zet ten, komen in aanmerking groenland, boom- glaairden, droge weiden (liefst tusschen randen gelegen, als windvangers), stoppel velden, aardappelakkiers, enz. enz. Begin September worden d>e hennetjes in het bedrijf genomen en in de goed ge- einigde en ontsmette huisvesting geplaatst, zoodat aangenomen kan worden, dat zij 1 of 15 October d.a.v. o,p een leef tijd Vain 1 al1/2 maand aan den leg zullen zijin. De haantjes, daarentegen, zijn in het bedrijf niet noodig. Men had ze gedurende de opvoeding geleidelijk kunnen opruimen, maar dat is zonde, aangezien zij toch af stammen van goed leggende hennen, die op hoogtere productie zijn doorgefokt en dus als krachtig ontwikkelde dieren op een Leeftijd van 6 a 7 maanden hun geld dubbel en dwars waard zijn. Wanneer de inrichting, waarvan de kuikens afkomstig zijn de haantjes niet wil terugjnemen of wel tegen hennen wil ruilen, dan zullen, zij toch aftrek vinden bij andere hoenderfokkers. Krachtig ontwikkelde haantjes van goede afstamming, zijn nu juist niet voor het op- beppen. Bescherming gevraagd. Het Kamerlid de heer Braat heeft de rolgende vragen tot den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw gericht: Is het den minister bekend, dat de Nederland sche Landbouw reeds nu en nog Een interessant snapshot uit de Vol kenbondsvergadering te Genève. Stre- semann houdt zijn rede. meer in de toekomst, onberekenbare schade zal ondervinden van het dumpingsysieem, dat de Duitsche Regeering toepast door den uitvoer van haar overtollige granen iin d it geval enorme quamtums haver, welke granen hier te Iandie worden ingevoerd en verhandeld tegen een prijs voor dergelijk qualiteit ve'r beneden den wereldprijs cn den prijs, waarvoor de Nederlanidsche landbouwer deze producten kan verkoopen daar de kostprijs voor verbouwing en land- huur hiervan meer zullen bedragen? Is het den minister bekend, dat Duitsche Regeering dit den Duitschen landbouwer mogelijk maakt door dezen uitvoer met zes Mark per 100 kilo te steu nen ein zoodoende elke concurrentie on mogelijk maakt, zoodat genoemde dum- pingpolitiek den Nederland schen land bouw zal doen ondergaan, wat een terug slag zal geven op dien Nederland s chen handel in het algemeen met zijn funeste gevolgen Welke maatregelen denkt de minister te nemen tot bescherming van onzen eigen landbouw Door een koelie vermoord. Gisterenmorgen is op de onderne ming Doerdjo, van de Djemer-Rubber- Estates Ltd., wier zetel te Londen ge vestigd is, eem Brifsch planter, de heer R. A. Hemïng, vermoord door een Ma- doereeschen koelie. De moord werd gepleegd met een mes dat de koelie den heer H. plot seling in diens rug stak, na een korte woordenwisseling tusschen hem enden planter. De reden tot de daad is niet bekend. Toen de heer H. reeds ernstig ge wond was, vond hij nog de kracht om zijn revolver te trekken en zich te verdedigen. Hij loste een schot op den koelie waardoor deze zeer ernstig ge wond werd. Toen hij reeds zieltoogde, verklaar de de heer Heming even voor zijn dood aan den administrateur van de onderneming: „Ik heb hem niets ge daan". De heer H. laat een weduwe en een kind achter op de onderneming. Onpleizierige gasten. Dank zij de breed opgezette en door gezette reclame in het buitenlandvoor Java en Bali, neemt de stroom van toe risten elk jaar gestadig toe; reis- en hotelwezen plukken de goede vruch ten hiervan, doch het is zeer de vraag, of de eigenlijke bevolking met de foe- strooming van al die vreemdelingen wel zoo bijzonder gebaat is. Want in dien stroom zwemmen niet slechts goudvischjes mee, doch men ontdekt herhaaldelijk snoeken, ja zelfs kleine haaien er onder. Daarvan getuigt het geen uit Singaradja aan het Soer. Hbl. wordt geschreven: Bali verheugt zich de laatste jaren speciaal in het bezoek van zéér vele internationale schilders en personen, die zich daarvoor uitgeven; zij allen heeten voldoende middelen van be staan te bezitten, de meesten zijn voorzien van ettelijke introductiebrie ven, op de boot naar hier aan mede passagiers, die niet onbeleefd willen zijn, min of meer afgeperst. En met die introductiebrieven gewapend, wordt dan getracht gratis te logeeren bij de met dergelijke presentkaasjes opgescheepte geadresseerden der brie ven. Nu is de doorsnee Hollander in de Oost goedhartig en gastvrij en vaak genegen een bij hem aanbevolene hulp en onderdak te verleenen, wat in nor male gevallen zeer zeker als een deugd is aan te merken. Helaas ech ter, dat hiervan ai te vaak het grofste misbruik gemaakt wordt. Ons persoonlijk zijn 4 gevallen be kend, dat den gastvrijheid biedenden, aan wie een of twee weken gasfvrij- lieïd was verzocht, na 6 weken en vaak langer verblijf, geen ander middel overbleef, dan den man eenvoudig met koffers en al uit huis te zetten; van een der hierboven bedoelde ge vallen gebeurde dit met denzelfden persoon liefst tweemaal op Java en de tweede maal op Bali. En hoe achteraf dan over de gast vrijheid verleenenden vaak nog sma lend gesproken wordt! Een onzer be kenden te Batavia maakte het mede, dat in een kring zoo'n schilder zich uitliet: „och kijk, ik heb 6 weken bij de familie X gelogeerd, maar u be grijpt, dergelijke burgerlijke menschen zijn natuurlijk erg vereerd, dat een kunstenaar als ik daar wil neerstrij ken!" De door ons bedoelde bekende, die met de familie X goed bevriend was, stond op en verzocht onzen schil der den kring onmiddellijk te willen verlaten. Velen dezer schilders ontpoppen zichi als handelaars in oudheden en curio siteiten en treden met groote vrijmoe digheid in de kampongs bdj het na speuren van oudheden op. Zij Ioopen eenvoudig de huizen maar binnen tof op het achtererf toe, terwijl zij de taal natuurlijk niet verstaan. De inlander is meestal niet mans genoeg en te be leefd om hem weg te jagen. Ook zijn er onder deze presentkaasjes, die te genover andere Europeanen alle fat soen overboord gooien; wij bedoelen het hier in breeden kring bekende ge val van een schilder, die te Boeleleng wonend, vaak in zijn voorgalerij zaf te schilderen met enkel een sarong aan, dus met naakt bovenlijf, aan een hoofdweg. Een tweede met hem sa menwonenden artiest had een vorigen controleur uitgenoodigd zijn kunstpro ducten te komen bezichtigen. Hiervan kwam echter niets, aangezien bedoelde controleur, het erf opkomend, den „gentleman" geheel naakt, van den weg zichtbaar, aan zijn schrijftafel voor het geopende raam zag zitten. De controleur keerde toen terug. De zaak Giessen—Nieuwkerk. Het gerechtshof te Amsterdam is gisteren aangevangen met de behan deling en revisie van de geruchtma kende moordzaak van Giessen-Nieuw- kerk. Er was groote publieke belangstel ling. De kleine honderd getuigen vul den de zaal. Hef Hof was als volgt sa mengesteld: President mr. J. M. Jol les; Raadsheeren mr. J. Wiarda en W. Boekhoudt; bijzittend-raadsheer mr. W. G. Meilink; advocaat-generaal mr. P, M. F. Bouduin; Griffier mr. H. E. Vlaanderen. De verhooren, die vermoedelijk vier dagen in "beslag zullen nemen, zijn aangevangen met hef verhoor der ver dachten. De moord te Den Haag, Van iemand, die in den Haag; een vooraanstaande publieke functie bekleedt, beeft een verslaggever van de Haagsdie Crt. nog de volgende bijzonderheden uit

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1