Uit den Westhoek. Buitenland Stadsnieuws. Vóór het inzeepen PUROL Binnenland Rechtszaken. DE NIEUWE ZIEKTEWET. In den stroom van litteratuur die reeds over de nieuwe Ziektewet ver schenen is, vindt men niet gemakke lijk den weg. Daarom meenen we goed te doen, een zeer beknopt overzicht van de wet te geven, dat we in het „Drukkers Weekblad" hebben aangetroffen van een medewerker, die niet meer dan een minimum beoogde te geven. Het spreekt infusschen vanzelf, dat iemand, die alles nauwkeurig weten wil van de nieuwe Ziektewet, zich bepaald een boekwerkje over de wet moet aanschaffen. Vanaf 1 Maart 1930 zijn alle arbei ders in dienst van een onderneming (dat is: een winst-beoogende instel ling), die minder dan f3000 per jaar verdienen, verzekerd tegen de finan- cieele gevolgen van ziekte. Dienstboden, huisknechten, enz. vallen er niet onder. De patroon en de werknemer beta len ieder de helft der premie. Zij bedraagt een nader vast te stellen per centage van het loon. De patroon kan de premie-helft van den werknemer van diens loon afhouden. Het minimum der wettelijke uitkee- ring bedraagt: 80°/o van het loon ge durende 20 weken, met inachtneming van 2 wachtdagen. Dit laatste betee- kent, dat de uitkeering pas ingaat den derden dag der ziekte. Er bestaan twee soorten van verze keringsinstellingen: a. de erkende be- drijfsvereenigingen (B. V.); b. de zie kenkassen van de Raden van Arbeid (R. v. A.). Voor de normale B. V. gelden de volgende eischen: 1. Zij moet opgericht zijn door or ganisaties van werkgevers en werkne mers; 2. zij moet zich ten doel stellen de uitvoering der Ziektewet; 3. zij moet een minstens even gun stige regeling der ziekteverzekering treffen als het wettelijk minimum geeft 4. het verzekerd jaarloon moet min stens f2.5 millioen bedragen; 5. zij mag niet beoogen winst te maken; 6. het bestuur der B. V. moet min stens voor de helft uit werknemers bestaan. De Raad van Arbeid is slechts be doeld als aanvulling, de Bedrijfsver- eeniging als regel. Alle arbeiders, in dienst van den patroon, die tot de B. V. toetreden, zijn voor risico der B. V. verzekerd. Kantoorbedienden, expediteurs, por tiers enz. komen dus in dezelfde B. V. als het overig personeel van den pa troon. Een patroon, die niet bij een B. V. is aangesloten, valt onder den R. v. A. Een werkgever kan aan de B. V. verzoeken een afdeelingskas alleen voor zijn onderneming te mogen op richten. De voorwaarden luiden dan: a. dat de meerderheid der vaste ar beiders boven 18 jaar er vóór moet zijn; bi dat in het bestuur der afdee lingskas minstens de helft werknemers moet zitten. Dit fonds wordt gevormd uit bijdra gen der patroons (4 per mille van het loon) en dient voor ziekteverzorging en ziektebestrijding. Dit fonds gaaf pas werken als (Je ziekteverzorging nader bij de wet zal zijn geregeld. De loopende verzekeringen met maat schappijen vervallen op 1 Maart 1930. malen aangedrongen op het vergroo- fen van de diepte tot 12 M. onder N.A.P. Bij de uitvoering zou die diepte in de eerste plaats kunnen worden aan gebracht in dat gedeelte van de ha ven, dat gelegen is tegenover en ten zuiden van den kaaimuur. Het ge deelte benoorden daarvan zou voor- loopig op een diepte van 8.50 M. kun nen worden gehouden. De provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen hebben zich bereid verklaard in de op f105.000 geraamde kosten bij te dra gen op denzelfden voet als thans het geval is in de kosten van het geheele werk de prov. dus 1/9, de gemeente 2/9. Keuring van dekhengsten. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft bepaald, dat de gewone keuring van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929, welke alleen door de stamboekcom missie zullen geschieden, zullen wor den gehouden voor Zeeland (alleen voor type trekpaard) op 23 October te Kattendijke, 24 October te Zierikzee en Middelburg, 29 October te Hulst, 30 Oct. te Axel, 31 Oct. te Oostburg; dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het na jaar 1929, welke zullen geschieden door de rijkscommissie voor de keuring van trekpaarden en door de betrokken stamboekcommissie, zullen worden ge houden (alleen voor type trekpaard) 29 October te Hulst, 30 October te Axel, 31 October te Oostburg. Ernstig auto-ongeluk. Woensdagavond te zeven uur heeft op den Bredaschen weg onder Roo sendaal een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Bij het passeeren van een an dere luxe auto en een tractor met aanhangwagen wilde de bestuurder van een luxe auto met groofe vaart beide voertuigen voorbijrijden. De auto slip te echter en reed tegen een boom. De vier inzittenden werden ernstig ge wond. Het zijn de heer en mevr. de Vliegerde Looze uit Middelburg en de heer en mevr. West dorpBouman uit Serooskerke (W.). Ze zijn allen naar het ziekenhuis Oharitas te Roo sendaal vervoerd. Bij medisch onder zoek bleek, dat bij de V. de borstkas was ingedrukt, terwijl zijn echtgenoote een gecompliceerde dijbeenbreuk be kwam. Westdorp heeft een bekken fractuur. Zijn echtgenoote is er het beste afgekomen. Zij heeft eenige on gevaarlijke vleeschwonden opgekro pen. De auto is door de politie in be slag genomen. BORSSELE. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school zijn geplaatst: M. Rottier alhier; M, W. Mol te 's Heer Arendskerke; M. H. van de Velde te Oude Tonge. COLIJNSPLAAT. In de Woensdag ge houden vergadering van den gemeen teraad waren alle leden aanwezig. Bij den aanvang der vergadering legde hef nieuwbenoemde lid, de heer J. van Dis in handen van den burgemeester de bekende eeden af; waarna de voor zitter hem met zijn benoeming ge- lukwenschte. Ingekomen was een dank betuiging van den havenmeester J. v. Gilst voor een hem toegekende grati ficatie. Verder was ingekomen een re quest van Jasper Tazelaar en 19 ande ren, om aan den Nieuwen weg (bij de nieuwe wijk) een electrische lan taarn te plaatsen. Na eenige bespre king werd dit verzoek gesteld in han den van B. en W. ter fine van onder zoek. De begrooting van het Burger lijk Armbestuur, dienst 1930, werd goedgekeurd met eindcijfers van f 1755,— in ontvang en uitgaaf. De gemeentebegrooting 1929 werd gewij zigd. De rekening van het gemeentelijk electrisch bedrijf 1928 werd voorloo- pïg vastgesteld tot een bedrag van f 10.049,2OV2 aan baten en lasten w.o. een verliespost van f 1411,251/2- De ka- pitaaldienst werd vastgesteld op f3400,— (ont. en uitg.). Verder werd voorloopig vastgesteld de gemeente rekening 1928 gewone dienst: ont vangsten f 66.472,65V2 uitg. f62.585,99, goed slot f 3886,661/2; kapïfaaldiensf: ontvangsten f375,33, uitgaven nihil, goed slot f 375,33. Vervolgens werd de gemeentebegrooting 1930 aangeboden. HANSWEERT. De heer G. B. Bal- kestein, toegevoegd aan het hoq/d van de inspectie der directe belastingen te Amsterdam, is overgeplaatst naar Hansweert en aangewezen als hoofd van de inspectie alhier. KAPELLE. In deze gemeente zal morgenmiddag te 2 uur, in de open bare lagere school gelegenheid wor den gegeven tot kostelooze inenting of her-inenting. KRUININGEN. Bij de gehouden In schrijving voor het delfwerk der wa terleidingen van het waterschap Krui- ningen werden de volgende inschrij vingen ingeleverd: W. Meijer 491/2 ct. per Mi voor beide perceelen; Jac. Pi- kaar te Yerseke 50 ct. Ie perc.; 60 ct. 2e perc.; J. Goeree 56 ct. 2e perc.; Jac. Wiskerke 58 ct. Ie perc.; L. v. d. Hardt 48 ct. Ie perc., 51 ct. 2e perc. Het werk is gegund aan W. Meijer te Kruiningen. MIDDELBURG. In de Woensdag gehouden vergadering van den ge meenteraad werd naar aanleiding van een desbetreffend rapport van den fungeerend commissaris van politie over de afsluiting van straten voor ver keer en het éénrichtingssysteem nog eens met klem hierop aangedrongen, speciaal .voor de Segeerstraat en het op drukke uren voor wielrijders af sluiten van de Lange Delft. Verschillende leden voerden hierte gen bezwaren aan. De burgemeester zeide toe, de zaak nogmaals in B. en W. en met den nieuwen commissa ris van politie te zullen bespreken. I Naar aanleiding van vragen van den heer baron v. d. Feltz (c.-h.) over maatregelen ingeval van voorkomen van gevallen van alastrim verzekerde de burgemeester, dat in dat geval on middellijk maatregelen zullen worden getroffen. Het oog is gevestigd op een bepaald gebouw, dat in zeer korten tijd kan worden ingericht voor verple ging van lijders. Bij de rondvraag heeft de heer Hon- dius (a.-r.) geklaagd over den stank, die thans door de vesten wordt ver spreid, omdat daarin bijna geen water staat en er nog enkele rioolen op uit- loozen, terwijl een nieuw pompge- bouwtje niet voldoende schijnt te werken. De wethouder Onderdijk zei, dat de pompen hersteld moeten worden. De heer Hondius wees erop, dat in het gemeenteverslag over 1927 wordt gezegd, dat de restauratie van het raadhuis geheel gereed is, docjh hij meent, dat de westelijke gevel nog ge heel onderhanden moet worden ge nomen. De voorzitter en wethouder Onder- dijk zeiden, dat het Rijk indertijd geen verder subsidie gaf, maar met de Mo numentencommissie zal nog eens over leg worden gepleegd. OVEZAND. Tot predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. B. S. Dijkstra te Sloten (Friesl). RILLAND-BATH. De burgemeester dezer gemeente vestigt de aandacht op een onbekend persoon, flink van postuur, gekleed in bruin costuum. Hij reist met een auto gemerkt H. no. 46325 het land af, met een chauffeur welke een platte pet draagt. Hij ver voegde zich bij een winkelier alhier, vroeg naar diens welstand en deed zich voor als was hij goed met de fa milie bekend, doch gaf voor 22 jaar in Amerika te zijn geweest en daar uit een zaak een groote partij manufac turen voor spotprijzen van de hand kan doen. Hij begint dan'zijn goederen uit te pakken en laat voor ongeloof lijke lage prijzen eenige kleinigheden af. De hoofdzaak van zijn handel zijn echter wat lappen stof, welke men als dan verplicht is te nemen om van die koopjes te kunnen profiteeren. De lappen worden direct afgeleverd en bij nader onderzoek blijkt dan dat men schromelijk is bedrogen. Deze per soon gaat zoo geraffineerd te werk, dat wanneer men hem binnen laat, men de dupe van hem wordt, hetgeen ook het geval was met bedoelden winke lier, WEMELDINGE. Door Van der Tak en Hoogenboezem's bergingsbedrijf is aan het met cement naar Den Haag bestemde motorschip van schipper Koster van Grauw assistentie verleend. De Floralia-vereeniging alhier, heeft Dinsdag en Woensdag in de voor malige bewaarschool een bloementen toonstelling georganiseerd. Er waren tal van mooie inzendingen. Burgemees ter Wabeke opende de expositie met een toespraak, die beantwoord werd door den voorzitter van Floralia. Circa 800 bezoekers hebben een kijkje op de expositie genocnen. YERSEKE. De oudercommissie van school II, de afdeeling „Yerseke" van „Volksonderwijs" en de afdeeling Het Oosten van Zuid-Beveland van den „Bond van Ned. Onderwijzers" hebben gezamenlijk een met redenen omkleed request gericht aan Ged. Staten van Zeeland, en daarin verzocht aan hef raadsbesluit van 15 Aug. j.l., strekken de tot verkoop van een strook grond van den toegang tot school II, hunne goedkeuring wel te willen onthouden. Genoemd raadsbesluit werd genomen met 6 stemmen vóór en 5 tegen. OVERZICHT. De ontruiming van het Rijnland. De voorbereidingen voor de ontrui ming van de derde zone van het Rijn land door de Britsche troepen zijn in vollen gang. De ontruiming begint morgen. Voor zoover het zich op het oogen- blik laat aanzien zal de ontruiming van Koenigstein op 27 Sept. en van Bad-Schwalbach op 28 Sept. geëindigd zijn. Daar beide plaatsen niet meer door Fransche troepen zijn bezet, zul len zij, wanneer de Engelsche troepen afgetrokken zijn, volkomen vrij zijn. De algeheele ontruiming van de Engelsche zone, dus ook van Wies- baden en Bingen, zal op 13 December a.s. zijn voltooid. De toestand in Palestina. Ondanks geruststellende berichten, schijnt de toestand in Palestina nog niet geheel normaal en blijft een ge voel van onzekerheid. Te Hebron eischen de Joden bestraf fing van de aanstichters der moorden en van een aantal Arabische; notabelen. De Joden eischen tevens schadever goeding, ondersteuning van vluchte lingen, weduwen en weezen en een zoengeld voor de vermoorden volgens de Arabische gewoonte. De Arabieren van hun kant eischen stopzetten van de Joodsche immigratie, opheffing van de verklaring van Balfour, aanstelling van een Britsch muzelman tot Hoogen Commissaris en ontslag van de Joden o.a. als telefonisten, verpleegsters enz. Tevens vragen zij intrekking van de regeeringsondcrsteuning van werkloo- ze Joden, opheffing van een recht op buitenlandsch graan en olie en vrij handel in zout en lucifers, benevens ontwapening der Joden en permissie voor de Arabieren tot het dragen van wapenen. Het Gothisehe huis, De inwendige restauratie van liet Go- tlhische huis aan <de Kade, is thans geheel gereed gekomen. Met de overbrenging van de museum-stukken wordt evenewi nog gewacht, omdat de gemeente opinLuw met de vereniging in onderhandeling is gjefreden over een spoedig uit te voteren restauratie van den gevel. Men acht de kans, dat weldra tot deze restauratie zal worden overgegaan, niet buitengesloten. Wordt zij echter voorloopig uitgesteld, dan tzial in den loop van Octoler reeds aan het Gothisehe huis de nieuwe bestem- münjg' worden gegeven; m.a.w. zal men tot de fcichting1 van het museum voor de Be- veiahden overgaan. De richting-bordjes. Zooals bekend hebben we meermalen déT hoop uitgesproken dat Goes voor den vreemden automobilist niet langer e-n moeilijk te bespelen ganzenbord zou zijn, en dat de gemeente door het aanbrengen van richtingbordjes orde in den verkeers chaos zou brengen. Eindelijk.... na vele verdrietige, vroolijke en spottende stuk- jets |üh de krant „dagfiet" het dan toch. E^i intgfenieur van den bond van bedrijfs autohouders heeft n.I. dezer dagen een onderhoud met den directeur van gemeen te-werken gehad, en daarbij is het zoek- probleem in onze stad uitvoerig onder oogen gezien. Binnen afizietibaren tijd zul len nu door samenwerking tusschen ge meentewerken en den bond van bedrijfs- autohouders op tal van pleinen en in tal van straten borden verrijzen, die den automobilist zullen vermanen, doch oo"k den weg zullen wijzen. Een zucht van verlichting ontsnapt ons! Restauratie Kerktoren, In een der vorige vergaderingen van den gemeenteraad heeft de voorzitter eenige mededealingen verstrekt over de herstelling, die de toren van de Magda- Ienakerk thans ondergaat. Bij sommigen is wellicht de vraag, gerezen, waarom de gjemeente deze herstellingen moet v|er- zorgen en waarom zij niet behooren tot de taak van het kerkbestuur, dat toch ook de restauratie van het kerkgebouw be werkstelligde. Het antwoord kan kort zijn. Eenvoudig omdat de toren het eigen dom van de gemeente is, en de kerk niet. Bijna alle torens in ons land behooren aan de gemeenten. Dit eigendom stamt nog uit den tijd van Napoleon, die blijk baar torens te gevaarlijke observatie-pos ten oordeelde om ze aan de kerkbestu ren te laten. i De vorige herstellingen aan den Goe- schen toren vonden in 1884 plaats. Toen men onlangs een onderzoek naar den toe stand instelde, bleek dat de tand des tijd's de eerlang uitstekend verrichte reparatie had aangetast. Op verschillende plaat sen waren lekken ontstaan, het water was door een beschermende mantel van lood op het eikenhout van den onderbouw doorgedrongen en het had daar aanzien lijke verwoestingen aangericht. De zwak ke plaatsen zullen worden vervangien door sterkere, de spits zal daarna weer met rood koper, en de onderbouw met lood worden bekleed. Behalve de toren wordt het ijzerwerk der wijzerborden wederom in goeden staat gebracht. Verwacht wordt dat het werk circa 3 maanden zal duren en dat de kosten het is steeds moeilijk zoo'n werk te schat ten om en nabij f 10.000 zullen be dragten. Getracht zal worden voor deze restau ratie een subsidie van het rijk te ver krijgen. Besprekingen hieromtrent had den n.I. hedenmiddag plaats. Kerk en toren zullen tegen den blik sem beveiligd worden. Deze beveiliging kost f 1000, waarvan een derde ten laste der gemeente, twee derde ten laste van het Kerkbestuur zullen komen. In en uit. Ingekomen: E. G. Riedel en gezin, electricien, van Amersfoort, Piccardt- stiia/at 86; C. Dees, zonder beroep, van Hellevoetsluis, 's H. H.kinderendijk 45; D. H. C. Ittmann, zonder beroep, van Vledder, .Polderweg 2; G. Roelands en gezin, machinist, van Den Haag, West- singel 113; J. Korsuize, dienstbode, van Colijnsplaat, Oostsingel 84; F, Kiese- wetter en gezin, kantoorbediende, van Rotterdam, Poelweg V; G. J. van Ei- burg en gezin, adj. comm. reg., van Zie rikzee, Oude Vischmarkt 2; M. van der Miaas, ^onderwijzer, van Middelburg, Rim- melandstnaat 6; M. de Jonge, zonder be- É*eep, Van Arnhem Westwal 1; J. P. Butler, dienstbode, van KapdCle, v. d. Boutstraat 6. Vertrokken): M. H. M. Stieger, zon der beroep, naar Den Haag, Carpentier- straat 87; P. H. Verhage, onderwijzeres, naar Elxwoutsdijk, A 16; A. Foudraine, banketbakker, naar ZierikzeeW. Fou- dlraine, tarbeider N. S., naar Eindhoven, Kempenschebaan 46; F. J. van Hese, arbeider, naar Anna Paulowna, Kleine Sluis; P. A. de Klerk geb. Harinck, zonder beroep, naar O. en W. Souburg, Turfstraat 18; A. P. Dormaar, banket- bakkersbediende, naar Rotterdam, Wei- mansweg 42. j Bioscopen- De Landbouw-Bioscoop brengt deze week twee hoofdnummers n.I.': Serenade", met Adolphe Menjou en Kathrijn Carver, en .„Wrestle handen", een filmdrama dat in de Sahara speelt. In het Slot Ostende gaat tot en met Maandag de komische rolprent „Ge heimen van 'het Oosten"; Dinsdagavond wordt een voorstelling gegeven van de ..Nibelunjgen", in welke film Paul Rich ter triomphen viert. Doopsgezinde Gemeente Zondag 15 September, des morgens om half elf uur, Ds. J. Koekebakker. Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even in wrijft met slechts een weinig Een sneeuwbalsysteem. De entrale Recherche werd eenigjen tijd geleden opmerkzaam gemaakt op een In ternational Publishing Company welke door een van de heeren van de beruchte Pure Silk Cy. was gesticht. Na onder zoek bleek, nog een advertentie-bureau te hebben geopend, waarmee men een campagne in Deensche, Noorsche, Zweed sche, lersche en Engelsche bladen wilde beginnen. Kort na het verschijnen van de advertentie in deze bladen waarin een Edammer-kaas van 2 K.G. voor een Ne- derlandsche waarde van zestig cent werd aangeboden verschenen bezoek om inlichtingen van de verschillende consula ten. Wanneer men n.I. op de advertentie schreef kreeg men 10 bonnen welke m*n voorr 30 cent per stuk moest verkoopen. Voor het totale bedrag ontving men dan een Edammer kaas. Een onderzoek heeft uitgewezen «dat er nog gèen relaties be stonden met den kaashandel, maar idle hee ren zeiden af te zullen wachten. Een strafvervolging schijnt niet moge lijk te zijn, omdat niet voldoende termen voor oplichting aanwezig zijn. Rechtbank te Middelburg. De verboden bus. M. W., 33 jaar, koopman en auto busverhuurder te Waarde, was door den Kantonrechter te Goes veroor deeld wegens: een autobusdienst in werking houden tot vervoer van per sonen van Waarde naar Goes en om gekeerd, zonder dat hij daarvoor toe stemming had van Ged. Staten van Zeeland of van de Kroon, gepleegd op 19 en 26 Maart j.l. en op 2 en 16 April j.l., tot eene geldboete van f20 of 20 dagen hechtenis. Ï3e veroordeel de was tegen dat vonnis in hooger be roep gekomen. Eisch bevesf. van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. Dirven bestreed de dagvaarding in den breede en zeide dat hier geen enkele overtreding had plaats gehad en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Mr. Dieven uit Bergen op Zoom trad als raadsman op. Nog zoo een. P. v. K., 40 jaar, autobusonderne mer te Waarde, was wegens een ge lijke overtreding op het zelfde traject, gepleegd op 19 en 26 Maart j.l. en 2 April j.l. door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f20 of 20 dagen hechtenis, tegen welke veroordeeling hij in hooger beroep was gekomen. Eisch hevest. van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. Dirven bestreed de dagvaarding in den breede en zeide dat hier geen enkele overtreding had plaats gehad en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Mr. Dirven uit Bergen op Zoom trad als raadsman op.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2